Mm De Pers commentarieert Verkiezingsuitslagen TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN Nieuwste modellen SPORT VRIJDAG 21 APRIL 1939 DE LE10SCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 13 de 't Is gebeurd, wat spottend werd voor speld. Het „Nationale Dagblad" zet met vette letters over een heele pagina boven den uitslag van de Statenverkiezingen: „DE VOLKSCHE BEWEGING ONTWAAKT!" Hoe 't mogelijk is, dat men dit durft con- cludeeren uit den stembus-uitslag zal wel niemand goed begrijpen ook niet, en zelfs heelemaal niet, als hij het, zooals ge woonlijk, van gi-oote woorden gezwollen artikel in genoemd dagblad heeft gelezen. De volksche beweging ontwaakt Alle andere bladen hebben, zooals be grijpelijk is, een geheel ander oordeel over die „volksche beweging", over wat de stembus ons daarover heeft gezegd en zeer duidelijk gezegd! De Maasbode schrijft o.m.: Het Nederlandsche volk heeft thans definitief aan den .heer Mussert c.s. te kennen gegeven, dat het niet de min ste behoefte gevoelt om door hem „gered" te worden. Zelfs in „autobus sen" via „Oss" heeft Mussert de zij nen niet in veiligheid kunnen bren gen. Integendeel: dat het in zijn be weging een beslist nationaal gevaar zsg, een aanslag op de gezonde men taliteit van ons volk; een dreiging, waaraan vooral onder de tegenwoor dige internationale omstandigheden afdoende paal en perk moest worden gesteld. Dat is geschied. En dat is meteen misschien het ge lukkigst verschijnsel van deze zoo verheugende Statenverkiezingen. En in een artikel in de T Ij d lezen we: Het allervoornaamste resultaat is zeker de méér-dan-halveering der N. S. B., vergeleken bij 1935. In dat jaar had het een oogenblik den schijn, als of de N.S.B. althans een kans maakte om de vrij stabiele verhoudingen der Nederlandsche partijen te doorbreken en overhoop te werpen. Reeds bij de Kamerverkiezingen van 1937 bleek intusschen, dat het slechts schijn was. De helft van de stemmen, die een oogenblik door dit nieuwe en rooke- rige stroovuur waren aangetrokken, keerden reeds twee jaar later naar hun vertrouwde haardsteden ter ig. Gisteren is de N.S.B. nog wat verder ingezakt, zij het niet meer in eenzelf de tempo. Zij is min of meer gestabi liseerd, wat voor deze „beweging" een min of meer langzame, maar in elk geval zekere dood beteekent. Wij or.tleenen verder aan een beschou wing in de Volkskrant: De Nederlandsche kiezer de kie- zeres ingesloten heeft gisteren bij de Statenverkiezingen zijn spreek woordelijk gezond verstand getoond. Ook het lawaaierig trompet- en ba zuingeschal van liberale zijde, dat Co- lijn eigenlijk niet dat was en dat voor al de katholieken „op hun nummer moesten worden gezet", is zonder uit werking gebleven. Neen, de heer Colijn behoeft van wege de Statenverkiezingen zijn mi- nisterieele biezen niet te pakken, en de katholieken, van drie zijden vinnig bestookt: door de liberalen, die ver dienen het eerst genoemd te worden, door de sociaal-democraten en door de N.S.B., Homen sterker in de Staten terug. De Gelderlander wijst, evenals verschillende andere bladen, op den voor uitgang der R. K. Staatspartij; Er is reden tot juichen voor de on zen. Als we den uitslag van het gehee- le land overzien, dan blijkt de R. K. Staatspartij een winst van 11 zetels te hebben geboekt. Met 186 zetels in totaal beschikt zij veruit over het grootste aantal provinciale mandaten. Percentsgewijze is het aantal op de R. K. Staatspartij uitgebrachte stem men van 27.77 pet. in 1935 gestegen tot 29.86 pet. thans. Vergeleken bij de Kamerverkiezingen bedraagt de voor uitgang ongeveer één pet., n.L van 28.84 op 29.86. Een gestage en gelei delijke vooruitgang, zooals men ziet en een duidelijke aanwijzing, dat onze partij een stevig bolwerk vormt in het staatkundig leven in ons land. In tegenstelling met andere partijen hebben wij van anderen weinig te verwachten; wij zijn op eigen kracht aangewezen en dat juist geeft zulk een stevigheid aan onze politieke or ganisatie. Daaraan doet als geheel ge nomen het feit niets af, dat in de Zui delijke provincies de N.S.B. aanvan kelijk onder onze duiven had weten te schieten. Als we zien, hoe die afge dwaalde stemmen weer voor een flink deel zijn teruggekeerd in Limburg steeg het percentage der onzen met rond 10 pet.! dan zien we eens te meer, hoe de Katholieke levensbe schouwing en de daaruit voortvloeien de politiek tijdelijk verloren kracht weet te herwirnen. De katholieke kiezers in Limburg hebben daarvan een prachtig staaltje te zien gegeven. Wat de -eide andere rechtsche par tijen betreft, ook deze hebben giste ren winst kunnen boeken; de anti revolutionairen 7 zetels en de Chris telijk- Historischen 2. In een artikel van de A. R. Nieuwe Leidsche Courant wordt ojn. deze opmerking gemaakt: De anti-papistische groepen moeten het aanzien, dat de Roomsch-Katho- lieken in Zuid-Holland 2 zetels win nen en vergeleken met 1935 bijna 200.000 stemmen ophaalden en het to tale aantal zetels in het land met 11 vermeerderden. In Limburg werden er zelfs 3 op de N.S.B. heroverd. De liberale pers constateert met verklaarbare voldoening den voqjuitgang der Liberale Staatspartij. Over de winst der R. K. Staatspartij zegt de N. Rott. Crt. alleen dit: De verbetering van het stemper- centage der R. K. Staatspartij, de grootste van de drie kerkelijke par tijen, van 28.84 tot 29.86, zal dan nog te danken zijn geweest aan haar ver- eeniging met de Kath.-Dem. Partij en aan de toeneming van het aantal R.K. kiezers tengevolge van den grooteren kinderrijkdom der R.K. gezinnen. Uit de socialistische pers citee- ren wij: Met groote duidelijkheid leert ook deze stembus, dat voor dictatoriaal extremisme, om het even of het zijn bevelen in Moscou of in Berlijn haalt, in Nederland geen plaats is. De poli tieke geschooldheid van ons volk blijkt een taaie weerstandskracht te bezit ten, waardoor aan deze gewassen van uitheemsche bodem het wortel schie ten wordt belet. Indien ir. Mussert be hoefte mocht gevoelen om, ter gele genheid van de vijftigste verjaardag van den heer Hitier, een heilbood- schapper naar Berlijn te zenden, dan kan deze met Mephistofeles uit Goe the's Faust zijn toespraak inleiden met de verontschuldigende woorden: „Ik wou, dat ik betere tijding had. Vergeef het, laat mij er niet voor boe ten!" Voor het overige toont dit nationaal- socialistisch verkiezingspercentage van 3.89 opnieuw aan, dat, in verhouding tot de invloed, die deze beweging in ons volksbestel heeft, eigenlijk vaak wel wat veel aandacht aan haar wordt geschonken. Want ondanks werkloos heid en ondanks veel, dat in de toe stand, waarin ons land verkeert onbe vredigend mag heeten, is de N.S.B. toch eigenlijk nog altijd niet meer dan een dwergbeweging. Vergelijk dat cij fer van nog geen vier procent eens met de ruim twee procent volgelin gen van predikheer Kersten, even eens een man, die denkbeelden ver kondigt, die slechts voor een onbedui dend deel van ons volk aantrekkings kracht bezitten. Welnu, is er dan eigenlijk niet een wat te groot ver schil in de belangstelling, die de bei de heeren in ons openbare leven ge nieten? Men versta ons wel! Wij zouden al lerminst willen pleiten voor een ver slapping van de waakzaamheid tegen het fascisme. Verre van dien. Maar men dient zich ook te hoeden voor een overdreven waardeering van deze beweging als kracht in ons politieke leven. Ook deze stembus herinnert er weder aan hoe povertjes het in wer kelijkheid met Mussert en zijn aan hang in ons land is gesteld. De Vooruit schrijft dat de S.D.A.P. te Leiden „zeer tevreden" kan zijn met den uitslag der stemming. Het blad moti veert dit oordeel aldus: Wie de verkiezingsuitslag voor wat de S.D.A.P. betreft aan een beoordee ling onderwerpt, heeft al dadelijk twee factpren te laten gelden. In de eerste plaats was er deze keer voor de stad Leiden een nieuw element in geko men, doordat thans in den persoon van Van Woudenberg een nieuwe lijstaanvoerder zijn trekkracht moest beproeven. Immers Van Eek, de grijze voortrekker der Leidsche arbeidersbe weging, had deze keer als gevolg van het bekende besluit omtrent de 65-ja- rige leeftijdsgrens zijn plaats moeten inruimen en het is van algemeene be kendheid, dat de S.D.A.P. in hem een lijstaanvoerder had, die ook door zijn persoon een groote werfkracht voor de lijst der S.D.A.P. uitoefende. Het is ongetwijfeld waar, dat deze verandering haar invloed heeft doen gelden. Van Woudenberg neemt wel iswaar in het interne organisatieleven een eerste plaats in, doch naar bulten was Van Woudenberg toch nog te weinig bekend. Een tweede factor, die ook niet ver geten mag worden, is, dat de verkie zingsuitslagen van 1935 voor de S.D. A.P. buitengewoon gunstig waren. Voor het eerst werd een stemmencij- fer van boven de 10.000 gehaald en voor de Staten ging deze sprong zelfs tot 11.163, om er daarna bij de raads verkiezingen nog bijna 1000 meer te halen en te brengen op 12.093. Als thans dan ook 11.985, in ronde cijfers dus opnieuw 12.000 stemmen, slechts 176 minder dan bij de vorige Kamerverkiezingen, op de lijst der S.D.A.P. 'in uitgebracht, dan kan er van zeer groote tevredenheid sprake zijn. Ieder c-izer zal deze uitslag zijn meegevallen. TOTALE UITSLAG V. DE ELF PROV DER PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN 1939 "PRTST TWEEDE PR SI I93S KAMER 1939 1937 O O VAN ROSSUM DU Juweliers CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN GEMENGDE BERICHTEN MEISJE UIT FIETSMANDJE GEVALLEN Door auto overreden. Voor de oogen van de moeder, bij wie het achterop in een fietsmandje zat, is gis termiddag op de Wilhelminasluis te Zaan dam, die opengestaan had voor het scheep vaartverkeer, een driejarig meisje door een zwaar beladen vrachtauto overreden en gedood. Een lange file van wielrijders en auto's staat eenige tientallen malen per dag tot groote ergernis van de weggebruikers minutenlang te wachten tot de bruggen weer gesloten zijn. Is dat eenmaal het ge val, dan is het de politie welhaast onmo gelijk het verkeer in ordelijke banen te houden. Velen' hebben de onhebbelijkheid om op de fiets te blijven balanceeren te midden van het samengeperste verkeer. Voor de moeder reed onzeker slingerend jongen. Hierdoor «frijnt zij de macht over haar stuur kwijtgeraakt te zijn. Ter wijl zij afstapte, kwam ze nog in aanrij ding met het achterwiel van de fiets van dezen jongen. Daardoor dompte haar fiets en viel de kleine uit het fietsmandje op het brugdek onder de wielen van den zwaar met aardappelen beladen vracht auto. ».TeL" ERNSTIG MOTORONGELUK TE VALKENSWAARD. Eén doode, een zwaargewonde. Gistermiddag is op den Rijksweg in de bebouwde kom van Valkenswaard een ern stig motorongeluk gebeurd. Langs den weg wordt hier een verkeersobstakel gevormd door een naar voren gelegen huis en juist op deze hoogte reeds een groote auto van van Gend en Loos naar links. Tezelfdertijd kwam van den tegenovergestelden kant een motor bestuurd door den kapper de V. met den garagehouder J. H. op de duo, beiden afkomstig uit Eindhoven. Door het in den weg staande huis merkten beide bestuurders elkaar niet tijdig op en een hevige botsing volgde. De motor schoot onder de auto en de berijders werden er af geslingerd. De V. bekwam een zware hersenschud ding en een gecompliceerde beenbreuk, ter wijl H. een been brak. In ernstigen toestand zyn beide gewon den naar het ziekenhuis te Eindhoven over gebracht, alwaar de V. in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. DOODELIJK MOTOR-ONGEVAL. Woensdagmiddag reed de 48-jarige ver zekeringsagent J. v. L. te Hilversum met een nieuwen motor op den Laarderweg by Craailo. Vermoedelijk doordat hy niet voldoende vertrouwd was met zijn motor, reed hjj onverwachts op den berm en sloeg over den kop. Hy bekwam een zware her senschudding en verschillende kwetsuren. Per ziekenauto werd hij naar het diaco- nessenhuis vervoerd, waar hjj gisteren aan de gevolgen van zijn val is overleden. ARBEIDER DOODGEDRUKT. Tusschen lorrie en lichtmast bekneld geraakt. Gistermiddag omstreeks vyf uur is op het terrein van de papierfabrieken der firma Van Gelder en Zn. te Renkum een lorrie tot ontsporing gekomen. De 60-ja- rige arbeider J. van Os werd door het wa gentje geraakt en tusschen een lichtmast en de lorrie doodgedrukt. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is naar diens woning overgebracht KIND IN TOBBE KOKEND WATER GEVALLEN EN OVERLEDEN. Te Den Burg (Texel) is op de boerderij Langebosch aan den Koogerweg het drie jarig zoontje van de familie van Heer waarden by het spelen in een tobbe met kokend water gevallen. Onmiddellijk na het ongeluk werd het kind naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd, waar het ventje aan de bekomen verwondingen is overleden. NEDERLANDSCHE KUSTVAARDER VERGAAN. Gestrand op de Deensche kust. Naar Lloyds aan de „Msb." meldt is het Nederlandsche motorschip Spes, dat toe behoort aan H. Boon te Zwartsluis, ter wijl het in ballast voer by Agger in De nemarken gestrand en totaal wrak gesla gen. Omtrent het lot van de bemanning, wel ke op deze kustvaarders gewoonlijk slechts uit enkele personen bestaat, wordt niets gemeld. De Spes is 184 bruto en 112 netto tons groot en is in 1930 gebouwd op de werf van de.gebr. Mittendorff te Dedemsvaart. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. In het R.K. ziekenhuis te Losser is van daag overleden de ongehuwde M. Elshof uit Overdinkel, die by een brand op 14 dezer ernstige verwondingen had opge- loopen. TWEE BERGEN MET HOOI EN HAVER VERBRAND. Doordat kinderen met lucifers speelden. Gistermiddag zijn te Apeldoorn op het erf van den landbouwer D. J. Olcman, aan de Deventer Straat, naast de Sint Jozef stichting, een berg met 12.000 pond stroo en een berg met 12 vim haver afgebrand. Een vierjarig jongetje had den brand ver oorzaakt door met lucifers te spelen. De brand was gevaarlijk belend door vee stallen. De brandweer wist evenwel uit breiding te voorkomen. Verzekering dekt de schade. BOERDERIJBRAND TE NUEVEEN. Veel vee omgekomen. Een felle brand heeft in den afgeloopen nacht gewoed in de boerderij van den heer P. Pinberg, en bewoond door den landbouwer J. C. Rodermond, te Nijeveen b(j Meppel. Het geheele achterhuis brandde in een minimum van tijd af, waarbij al het vee: acht koeien, een paard en eenige varkens omkwam. De geheele landbouwinventaris ging verloren. Het voorhuis, kon echter door de brandweer behouden blyven. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting. Verzekering dekt de schade. ONVEILIG STRAND. Het strand aan het Wassenaarsche Slag is on veiling tusschen de strandpalen 92 en 93, op Woensdag 26 April en Vrijdag 28 April van 1016 uur. Voorts is het strand te Scheveningen onveilig tot Katwijk, op Donderdag 27 Aprjl van 1016 uur, telkens wegens schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder totgankelyk is, na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zyn ingehaald. Van Amsterdam zegeviert in de ronde van Purmerend Moeke eerste bij de amateurs De eerste wegwedstrijd in ons land, de Ronde van Purmerend, gisteren gehouden, heeft geen verrassende resultaten opge leverd. De koers der profs, en onafhankeiijken eindigde in een sprintzege van van Am sterdam, die met Braspenning, Motko, Houtzeel en van Nek gelijk aan dc finish arriveerde. Motke toonde zich bij de amateurs even als vorig jaar de sterkste. Ook in deze categorie moest de sprint de beslissing brengen. Zoo leverde deze eerste belangrijke weg wedstrijd op Nederlandschen bodem prac- tisch geen nieuwe gezichtspunten op. Zij, die vorige jaren steeds tot den eersten be hoorden, bleken ook nu de sterksten te zijn. Bij de profs, kwam dit al zeer sterk tot uitdrukking. De onderlinge strijd tusschen de kop stukken was echter buitengewoon interes sant Reeds in de eerste ronde werd de sliert van negentig renners, die in de stad Purmerend gestart was in vieren gebrok keld. De kopstukken zetten er een fel tem po in, daarbij elkander nauwlettend in het oog houdend. Zes renners namen een voor sprong, n.l. Braspenning, van Amsterdam, van Nek, Houtzeel, Pronk en Motke, doch op korten afstand volgde de sterke com binatie Sc hul te, Middelkamp; de Korver Van Stek, C. Bakker en Gommans. Oor spronkelijk was hun achterstand slechts 100 meter en het zag er naar uit, dat deze groepen zich aaneen zouden voegen. Steeds wanneer de aansluiting tot stand scheen te zullen komen, verhoogden de zes leiders echter het tempo. Zoo bleef het een fraaie achtervolging. In de zesde ronde dunde de tweede groep: de Korver viel uit en Gommans moest lossen. De vier overigen hielden evenwel vol. Tweemaal trachtte Schulte aan de bewaking van Middelkamp, Bakker en van Stek te ontsnappen, doch zijn po gingen bleven onbeloond. Intusschen draai den de koploopers door met een gemid delde snelheid van 43 km. en vergrootten zienderoogen hun voorsprong. Pronk kon het tempo niet meer volgen en liet zich af zakken. Eindelijk na een 75 km. lukte het Schulte weg te loopen. Alleen zette hy de achter volging in. doch tegen het prachtige werk van het leidende quintet bleek ook hij niet op te kunnen. Zijn achterstand van ruim 1 minuut groeide zelfs tot 2 min. 12 stc. Middelkamp verdween hierna spoe dig van de Purmerwegen en C. Bakker viel terug tot de achterblijvers. Met zijn vijven kwamen van Amsterdam, Braspenning, Motke, Houtzeel en van Nek aan de eindstreep aan, waar de sprint den eerste zege bracht. Schulte werd nog in- geloopen door den Nijmegenaar van Swelm Met 3 min. 42.8 sec. achterstand kwamen zij binnen. Schulte won gemakkelijk de sprint De uitslag was: Profs en onafhankelijken 100 km.: 1. A. van Amsterdam (Leiderdorp) 2 uur 27 min. 49 sec.; 2. Braspenning, Prinecnhngr; 3 L. Motke, Amsterdam; 4 L. Houtzeel, Amsterdam; 5. Piet van Nek, Nieuwen- dam, allen in dcnzelfden tijd Op 3 min. 42.8 sec.; 0. Schulte, Den Bosch en 7. van Swelm Nijmegen. Met grooten achterstand: 8. Steenbakker, St. Mich iel Gestel; 9. R. Kroese, Amsterdam; 10. F. Pronk, De Belg Jocq de Meyer werd elfde. Zijn landge noot Detoor staakte den strijd. Naar hij vertelde ging het hem hier te rap. Hoog tempo bij de amatenrs. De amateurs reden eveneens 100 km. in een hoog tempo en hadden slechts 7 minu ten meer noodig. Een vijftiental renner* voerde den boventoon, die kort voor het einde in twee groepen uiteenvielen. Bijna zouden deze gelijk aan de eindstreep zijn gekomen, doch op het laatste oogenblik kon de leidende groep den aanval afslaan. Belangrijk werk werd hier verricht door Toon Pijnenburg, doch hij kon zijn strijd niet volhouden en moest 30 km. voor het einde opgegeven. Ook Engel, die steeds in de voorste gelederen was, kreeg op het laatste gedeelte moeilijkheden en zakte af. De uitslag was: Amateur 100 km.: 1. Moeke. Weesper- lraespel 2 uur 34 min. 7 sec.; 2. Groot, Am sterdam; 3. Lodewyks. Leiden; 4. G. Saes, Weert: 5, H. de Hoog. Amsterdam; 6 J. van Viiet, Gouda; 7. v. d. Heide, Haarlem; 8. Bofinger. Amsterdam. Op 100 meter in groep: 9. Bosma, Opmeer; 10. Hofstede. Bij de nieuwelingen werd in de .sprint winnaar Ch. Smits uit Rotterdam, die de 50 km. aflegde in 1 uur 18 min. 39 sec.; 2. Faanhoff Amsterdam; 3. Savelskoul, Den Bosch. NIEUW SWIFT-COMB1NATIE. A.s. Zondag zal verreden worden de laat ste rit van de wintercompetitie, waaraan door alle categorien zal worden deelgeno men. Samenkomst 9 uur in het Clubhuis. PAARDENSPORT LEIDSCHE OFFICIERS JACIIT- VEREENIGING. Door de L. O. J. V. wordt op Zaterdag 29 April ajs. een terreinrit georganiseerd, het begin- en eindpunt is nabij de halte Den De ijl. Het vertrek is bepaald te 14.15 uur, de duur der rit op 2 uur.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13