RIJNSTREEK VRIJDAG 21 APRIL 1939 DE LEICSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. II ALPHEN AAN DEN RIJN Missie-propaganda. Een Broeder van het Missiehuis van de Paters van het God delijk Woord te Steyl-Uden kwam gister avond in de zaal van het Sint Josephge- bouw met een uitgebreid filmprogramma. De zaal was voor het overgroote deel ge vuld met missievrienden en belangstellen den, waaronder we ojm. zagen den Deken Z. de Korte, Kapelaan C. M. Klaver en Kapelaan C. M. Broers. Nadat deze operateur en propagandist in het kort een uiteenzetting had gegeven over de werkwijze van de missionarissen, dikwijls onder de meest moeilijke omstan digheden, veelal gepaard gaande met gevaar voor eigen gezondheid, lichaam en leven en een beknopte inleiding had gegeven tot de te vertoonen films, werden voor ons allereerst afgedraaid een leuke Micky Mouse film, waarvan velen naar hartelust hebben genoten, vervolgens woonden we door de film bij de plechtigheid ter gele genheid van de uitreiking van het Missie- kruis aan een tachtigtal paters in het Mis siehuis te Steyl-Uden door den tegen woor- digen Paus Pius XII, die toenmaals deze plechtigheid verrichtte als Kardinaal-Le gaat Pacelli. Daarna zagen we een film van de plechtige Priesterwijding in het Kloos ter te Teteiingen van een aantal Missio narissen, die zich daarna met blijmoedig heid inscheepten voor de lange reis naar hun onderscheiden missiepósten o.a. naar de Bamboe-bos-bewoners van Borado-Li- kowali op het eiland Flores. In de hierna vertoonde film „Amorira" kregen we langs den draad van een levens geschiedenis een duidelijk beeld van het werk, en het leven van de inlanders en van den missionaris. Wij maakten nabij ken nis met de eigenaardige zeden van die be volking en zagen hoe de missionarissen door hun moeizame arbeid met verloochening van zichzelf, door voortdurend gebed en deels daartoe in staat gesteld door de fi- nancieele offervaardigheid van het vader en moederland in staat zyn het Christen dom te brengen. Ontroerend was het slot in die film, dat ons te aanschouwen gaf het heerlijkste mo ment in het leven van een missionaris, waarop deze aan een groot aantal bekeer lingen het H. Doopsel toedient en daarvan als het ware een grootsch dorpsfeest kan maken en die ontroering bereikt haar cli max als het doopfeest wordt bezegeld door een Christelijk huwelijk. Tot slot gaf de Broeder-propagandist, na een beroep te hebben gedaan op aller mild dadigheid een komische film. De vertoonde films waren alle sprekende. De film „Amo rira" werd bovendien, van tijd tot tyd, voor wat de strekking en beteekenis van die film betrof, op het doek geëxpliceerd door Pater De Koning van meergenoemd Missiehuis. Wij vertrouwen dat deze leerzame en nut tige avond voor de Missie in alle opzichten succesvol is geweest. Ziekenfonds „Alphen en Ostreken". Nadat met ingang van Januari j.l. de verstrekkingen aanmerkelijk 'zijn uitge breid geworden voor de ingeschreven ver zekerden van dit ziekenhuis, wonende in de gemeenten Alphen aan den Ryn, Bode graven, Zwammerdam en Boskoop, zullen binnenkort deze uitbreidingen ook geldig worden m de overige gemeenten, waar het Mij. Ziekenfonds werkzaam is. Hierdoor zullen dan alle ruim 30.000 aangesloten verzekerden in de gelegenheid gesteld zijn desverlangd, behalve van huis artsen-hulp, zich ook zoo noodig van ge neeskundige specialisten-hulp te voorzien, hetzij als z.g. loopend patiënt,, hetzij voor operatieve of dergelijke geneeskundige hulp Op aandrang van de verzekerden is bo vendien nog de gelegenheid opengesteld zich binnenkort tegen de ligdagen-kosten bij ziekenhuis-opname te verzekeren, met inbegrip van daaraan verbonden zieken- vervoer. Door deze laatste mogelijkheden te scheppen omvat de verstrekkingen van het Mij. Ziekenfonds thans zoo goed als al dat gene, wat ten nauwste verband houdt met de genees- en heelkundige verzorging van de vele duizenden bij deze sociale instelling ingeschreven verzekerden, waardoor in een gebied van 14 gemeenten, (23 dorpen), met Alphen aan den Rijn als centrum, een gelijkvormige regeling is mogelijk gewor den, met al de verdere mogelijkheden voor de tcekomst aan zulk een concentratie ver bonden. Per circulaire zal eerstdaags de aange sloten verzekerden nader mededeeling worden gedaan. Ondertrouwd Johannes Jacob Wol- merstett, oud 30 jaar met Aaltje Kamme- raad, ou-d 30 jaar Simon Cornelis Ver kerk, oud 32 jaar met Johanna Marijtje Tuinenburg, oud 24 jaar Engelbertus Antonius van Egmond oud 23 jaar met L:isabeth Dongelmans, oud 24 jaar Jilles Vt-rkade, oud 26 jaar met Jannigje Hen- c'rika Demoet, oud 22 jaar Lambertus Koenekoop. oud 20 jaar met Elisabeth Bek, oud 20 jaar. G e t r o u wd Gerardus Adrianus den Hartog, oud 25 jaar met Cornelia Catha- rina van der Meer, oud 22 jaar, wonende te Nieuwveen Johannes Cornelis Dobbe, cud 30 jaar, wonende te Uithoorn, met Johanna Clara Maria Wijfje, oud 28 jaar Hendrik Linting, oud 23 jaar met Geu- kma Kruise, oud 22 jaar Johannes Ja cobus van Es, oud 27 jaar met Cornelia Johanna Alida Verbaan, oud 18 jaar, wo nende te Koudekerk aan den Rijn Ge rardus Adrianus van Hienen, oud 22 jaar met Alida Kleijn, oud 19 jaar Jan de Jong. oud 31 jaar met Teuntje Verburg, oi.d 23 jaar Dirk Doornhein, oud 28 jaar, wonende te Waddinxvesen met Adriana Eli- z:beth van Gemeren, oud 21 jaar. ALKEMADE Burgerwacht Het seizoen zal, als gebruikelijk, gesloten worden met een on- derlingen schietwedstrijd en wel op Za terdag 22 April te Roelofarendsveen, op Maandag 24 April te Rijpwetering en op Woensdag 26 April te Oud-Ade. De eindwedstryd om wisselbeker en de persoonlijke prijzen heeft plaats op Maan dag 1 Mei a.s. te Oud-Ade. HAZERSWOUDE COÖP. BOERENLEENBANK 40 JAAR- Op 18 dezer hield de Coöp. Boerenleen bank „Hazerswoude-Koudekerk" gevestigd te Hazerswoude haar 40ste jaarvergade ring. De voorzitter van den Raad van Toezicht der Bank, de heer N. P. Kaptein, opende de goed bezochte vergadering, waarbij hij in enkele trekken een overzicht gaf over het afgeloopen jaar. Vervolgens werd de agenda afgehan deld. De aan de beurt van aftreding zijnde heeren J. v. d. Sterre, lid v. d. Raad van Toezicht, A. P. Heijker en K. Reyneveld leden van het bestuur werden met onge veer algemeene stemmen herkozen. De rekening en balans over het afgeloo pen jaar werd met algemeene stemmen goedgekeurd, waarna het jaarverslag werd uitgebracht, waaruit wij het volgende ont- leenen. Aan spaargelden werd ingelegd ƒ631.000 en terugbetaald ƒ654.000; aan nieuwe voorschotten werd verstrekt 101.150 en op voorschotten werd terug betaald of afgelost f 125.000; aan reke ninghouders in loopende rekening werd uitgegeven 730.700 en ontvangen 788.000; aan de Centrale Raiffei6senbank te Utrecht werd gezonden ƒ601.500 en ontvangen ƒ527.000. De balans geeft aan activa: uit staande voorschotten ƒ455.963.12, debiteu ren rekeningcourant ƒ216.522.28, Centra le Raiffeissenbank te Utrecha 161.099.28. Effecten f 149.507.50. Diverse rekeningen 16.691.57 en saldo kas 16.109.83 en aan passiva: Spaarbank 916.474.35, crediteu ren ƒ41.439.17, reservefondsen ƒ53.746 94. Saldo ƒ4.233.12. Gezien van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt werd de huishoudelijke vergadering gesloten en werd overgegaan tot de feestvergadering ter herdenking van het 40-jarig bestaan der Bank. Een muziekgezelschap, uit de leden sa mengesteld, opende met piano en strijk- muziek met de feestmarsch van Willy Sehootemeijer. De voorzitter heette vervolgens welkom de burgemeesters van Hazerswoude en Koudekerk en de notaris gevestigd te Ha zerswoude, die zoo welwillend waren ge weest aan de uitnoodiging tot wy woning de zer vergadering gevolg te geven. Van de Centrale Raiffeissenbank te Utrecht, het bestuur van de Ring van Boerenleenban ken „De Rijnstreek" waren telegrafische gelukwenschen ingekomen, daar zij we gens omstandigheden geen gevolg konden geven aan de uitnoodiging tot bijwoning der feestvergadering. Van verschillende andere personen wa ren nog schriftelijke en telegrafische ge lukwenschen ingekomen, terwijl enkele le den en vereenigingen door het zenden van bloemstukken hun gelukwenschen had den vertolkt. Deze bloemstukken gaven de vergaderzaal een feestelijk aanzien. De voorzitter gaf een kort overzicht over het verloop der bank gedurende de 40 jaren, hij memoreerde de oprichters en der\ heer A. B. Verkley, de voorzitter van het bestuur der bank, die tot de mede oprichters der bank behoorde en vanaf het begin lid van het bestuur der bank is geweest, feliciteerde hy met zijn jubileum. De burgemeester van Hazerswoude vroeg hierna het woord en bood in een geestige speech zyn gelukwenschen aan het be stuur der bank en de leden aan. Hij rele veerde tevens den goeden geest, die er heerschte op de vergadering en bracht hiervoor een woord van dank aan het be stuur voor het gevoerde beleid gedurende de 40 jaren. Hij constateerde, dat hy uit het verslag had kunnen opmaken, dat het bestuur ondanks de malaise in de land- en tuinbouwbedrijven steeds tusschen de klip pen door heeft kunnen zeilen en geen on- noodige afslachtingen heeft gedaan en toch steeds voor de belangen van de Bank is opgekomen, gezien de uitkomsten van het bankbedrijf. De burgemeester van Koudekerk sloot zich aan bij de woorden uitgesproken door zijn collega van Hazerswoude en dankte het bestuur voot alles wat het heeft ge daan voor de inwoners van de gemeente Koudekerk. Hij memoreerde de coöpera tieve gedachte, dat door de inlagen der spaarder, deze gelden konden worden ge bruikt om anderen aan bedrijfskapitaal te helpen en hierdoor de eigen menschen konden worden geholpen. Verder prees hij de coöperatieve gedachte, die hier in de vergadering tot uitdrukking werd ge bracht. Deze feestvergadering is geheel door de leden georganiseerd. De muziek en zang wordt door leden en kinderen uit de gezinnen der leden, alsmede het aan bieden van ververschingen, verzorgd. Waar in een vereeniging zoo'n geest heerscht, moet deze door deze saamhoo- righeid tot bloei komen. Hij wenschte het bestuur en de leden toe, dat de Bank van Hazerswoude moge blijven groeien en bloeien. De heer F. C. Engeiberts. notaris, rele veerde, dat hij een toeschouwer was ge weest van de groei en ontwikkeling der Bank gedurende den tyd van zyn nota riaat. Hij bood hiervoor het bestuur en de leden zyn gelukwenschen aan en sprak de wensch uit, dat het de Bank van Ha zerswoude en Koudekerk steeds goed mo ge blijven gaan. De heer C. A. v. Dam sprak namens de feestcommissie. Hij feliciteerde op de eer ste plaats het bestuur en de leden met de resultaten, die in de 40 jaren zyn bereikt Hij gaf een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden der Bank gedurende de 40 jaren, waarbij hy vergeleek de toestand die voorheen heerschte op het platteland, toen de Boerenleenbanken er nog niet wa ren. Vervolgens feliciteerde hy in het bij zonder den heer A. B. Verkley, die gedu rende 40 jaren lid van het bestuur der Bank is geweest en bood deze op zijn ju bileum namens het bestuur en de leden, als blijk van belangstelling in het werk door hem verricht, een schilderstuk aan. De heer W. Slootweg bracht zijn ken- schen op rym uit, waarbij werden her dacht de oprichters der Bank en de leden van het bestuur en de Raad van Toezicht en de vlucht die de Bank heeft kunnen ne men. gezien het kleine kantoor, waar voor heen de Bank was gehuisvest en het mooie pand, waar nu de Bank haar kantoor heeft. De heer J. J. v. Vliet vertolkte ook zyn wenschen op zang, waarbij het refrein door de geheele vergadering werd medegezon gen. De muziek en zang waaraan veel zorg was besteed werd uitgevoerd onder di rectie van den heer J. Th. Wesselingh, die een bijzonder woord van dank toekomt voor de moeite die hij zich hiervoor heeft getroost om zoo'n ïesultaat te bereiken. Deze afwisseling van zang en muziek hield de stemming er in en hierdoor werd be- re'kt. dat een vroolijke feeststemming in de vergadering heerschte. Na de afwerking van het uitgebreide feestprogram sloot de voorzitter de verga dering met een woord van dank aan al len voor de medewerking dezen avond on dervonden en hij richtte een bijzonder woord van dank aan de feestcommissie in het algemeen, maar in het bijzonder aan diegenen van hen, die hun tijd beschik baar hebben gesteld aan de voorbereiden de werkzaamheden, om deze avond zoo buitengewoon goed te doen slagen. ROELOFARENDSVEEN Aardbeien koude bak. De eerste aard beien van de koude bak zijn aangevoerd door den heer D. Spruit; dat is bijzonder vroeg. RIJPWETERING Staatspartij. Gisteravond hield de af- deeling Rijpwetering van de R.K. Staats partij een algemeene ledenvergadering in „De Vergulde Vos", bezocht door een vijftigtal kiesgerechtigden. Dit ongewoon groot aantal bezoekers was zonder twijfel te danken aan de agenda, die eenige be langrijke punten betreffende de a.s. ge meenteraadsverkiezingen vermeldde. Na de gewone opening met Chr. groet, lezing der notulen, die ongewijzigd werden goed gekeurd en vastgesteld en enkele korte mededelingen, kwam als eerste belang rijke punt aan de orde het voorstel om met één gecombineerde lyst uit te komen voor de afdeelingen Rypwetering, Oud-Ade, Oude-Wetering en De Kaag. Dit voorstel dat als reactie op de afwijzende houding van Roelofarendsveen geboren was op een conferentie van de besturen der genoemde afdeelingen, werd door den voorzitter en ook door eenige leden warm aanbevolen, waarna het na ampele besprekingen met algemeene stemmen rd aangenomen. Men zag terecht in deze samenwerking het het eenigste middel om voor de buurtschap „De Kaag" een vertegenwoordiger in de Gemeenteraad te behouden, zeker een zeer belangrijke kwestie voor een zoo afgelegen gedeelte der gemeente, waarover de overi geraadsleden zonder twyfel dikwijls voor lichting noodig zullen hebben. Wy vertrou wen, dat vele kiezers ook te Roelofarends veen dit belang zullen inzien en daarvan blijk zullen geven by het uitbrengen van hun stem. Bij het daarna volgende agenda-punt werden een zestal candidaten gesteld voor de groslyst, t.w. de heeren S. Stryk, H. v. d. Poel, A. Zandvliet, J. v. Dijk, J. Zand bergen en J. Straathof. Jammer, dat de eensgezindheid ook by het laatste belangrijke punt niet behouden bleef, n.l. de vaststelling van de wijze van stemmen voor de groslyst. Het bestuur was unaniem van meening, dat de eenig juiste weg was eiken kiezer twee stemmen te laten uitbrengen en wel één op een L.T.B. of middenstandscandidaat en één op een candidaat der arbeiderspatry. Volgens de meening van het bestuur was dit de eenige wijze van stemmen, die alle partijen tevreden kan stellen en dus het ontstaan van z.g. „wilde lysten" zal kunnen voorko men. Echter bleek men op dit punt niet al gemeen de meening van het bestuur te dee- len en moest ten slotte een stemming de beslissing brengen. Het bestuursvoorstel werd met overgroote meerderheid aange nomen en de stemming voor de groslyst bepaald op Zondag 30 April a.s. Alvorens de vergadering te sluiten richtte de voor zitter zich tot den heer P. Heemskerk, den vertegenwoordiger van Rijpwetering in de Gemeenteraad van Alkemade, die zich niet meer voor een candidatuur beschikbaar stelt. Spreker prees de verdiensten, die de heer Heemskerk zich als raadslid heeft ver worven en bedankte hem namens alle aan wezigen voor de yver en toewijding waar mede hij gedurende acht jaar de belangen van Alkemade in 't algemeen en van de buurtschap Rypwetering in 't bijzonder heeft behartigd. Spr. meende, dat het lid maatschap van de Raad eener noodlijdende gemeente, zooals de onze thans is, een ver van benijdenswaardige functie is en hij piees de energie van den scheidende ver tegenwoordiger, die in weerwil van zijn veelzijdige bedrijfsbezigheden toch nog de tijd wist te vinden voor alles wat aan deze functie vastzit. De heer Heemskerk ant woordde, dat hy overtuigd was als ge meenteraadslid slechts zyn plicht gedaan te hebben, doch dat hy zeer erkentelijk was voor de waardcerende woorden van den voorzitter, die door de aanwezigen zoo spontaan met applaus waren onderstreept Hierna volgde het slot van deze geani meerde bijeenkomst ZOETERWOUDE (H. R.) Jaarfeest St Josephsgezellcnver. Zondag 23 April a.s. viert de St. Josephs- gezellenver. haar Jaarfeest. 's Morgens om 7.30 uur wordt dc H. Mis gelezen tot intentie van de vereeniging, waaronder een algemeene H. Communie voor de leden; verzocht en verwacht wordt een algemeene deelname. Na de H. Mis ge meenschappelijk ontbijt en Jaarverslag. 's Avonds opvoering van „Meneer Klap roos". De tooneelclub belooft ons met 'n goede opvoering een prettige avond. Aan vang is 7.30 uur. Verwacht worden de Ouders van de Ge zellen. Alle Gezellen kunnen nu hun kaar ten ontvangen voor hun ouders by den heer P. Vermeulen, concierge van het Vereeni- gingsgebouw. Verzuimt dit niet te doen. Zondag is daarvoor alle gelegenheid. Bespreekt ook de plaatsen, want behalve de Ouders van onze Gezellen verwachten wij velen, ver wachten wy allen, die willen medewerken, met den groei en instandhouding van onze vereeniging, die het werk van onze tooneel club waardeer en en die pleizier hebben in een ware klucht, in lichte humor. Bspreekt daarom uw plaats na de Hoog mis. Kaarten zyn verkrijgbaar bij den heer H. v. d. Hoeven en P. Vermeulen. En verder tot Zondagavond half acht. P. KROM pr. vice-praeses. De candidaten van den Gemeenteraad. Door het bestuur van de R. K. Staats partij. afdeeling Hooge Rijndijk is de gros lijst van candidaten voor de a.s. Gemeente raadsverkiezing afgesloten. Hierop zijn geplaatst vijf candidaten, de heeren P. Bruines, W. C. de Groot, P. J. Tijssen, A. H. Volleberg en L. L. Zwetsloot. Deze vyf candidaten zullen op de officieele lijst wor den geplaatst. De stemming voor het aanwijzen van de volgorde op de candidatenlyst zal plaats hebben op Zondag 30 April a.s. in het Pa tronaatsgebouw. Dringend verzoekt het bestuur dat ieder lid aan deze stemming zal deelnemen. Op roepingen om te stemmen zullen bij de leden worden bezorgd. ZOETERWOUDE Staatspartij- Gisteravond werd de jaarvergadering gehouden van de R.K. Kiesvereeniging afd. van de R.K. Staats partij Dorp. De voorziter, de heer J. Schouten, hield bij den aanvang van de vergadering als gebruikelijk een beschou wing over den politieken toestand van de wereld en het vaderland. Na de ernst van de wereldpolitiek uiteengezet te hebben, vraagt de voorzitter met den H. Vader te bidden tot de H. Maria, de Koningin des Vredes, voor den wereldvrede. Het over zicht gaat vervolgens over de belangrijk ste gebeurtenissen van den tyd en einde lijk wordt door spr. een breedvoerige na beschouwing van de verkiezing voor de Prov. Staten gegeven. Het is, zegt spr., een verblijdende ver kiezingsuitslag. Zoeterwoude heeft voor de Staatspartij het percentage nog weten te behouden, hetgeen als randgemeente een zeer groote verdienste is. In 1935 68.30 pet., in 1937 71.60 pet. en thans 71.94 pet. Door één stem, b.v. één ongeldige stem, had het hoogtepunt niet behouden kunnen worden. Het is de groote verdienste v3n de R.K. Propagandaclub, dat er zoo goed en zoo weinig ongeldig is gestemd Een nieuwe verkiezing nadert, moge de afgeloopen verkiezing het voorbeeld wezen om tot een even goed einde te komen. De secretaris, de heer N. v. d. Poel, brengt vervolgens het jaarverslag uit, als gewoonlijk vergezeld van een beschrijving van huidige toestanden in de politieke we reld. Het financieele verslag van den pen ningmeester, den heer G. J. Belt, gaf een winst over 1938 van f 73.17, dat gevoegd bij de reserve een totaal bezit van 333.23 aangaf De heer A. C. Paardekooper bracht ver slag uit van de vergadering van de Ka mercentrale, waarbij vooral de aandacht gevestigd werd op den grooten strijd, die er tegen concerns en monopolistische be drijven gevoerd wordt. Hierna werd door den voorzitter het agendapunt: bespreking cn gelegenheid tot aanbeveling van candidaten voor de Gemeenteraad, ingeleid. Van de gelegenheid tot het indienen van candidaten is door dc leden geen gebruik gemaakt; het bestuur moest dus zorgen voor eer voldoend aantal candidaten voor de groslijst Waar in de afgeloopen perio de geen enkele klacht in de Kiesvereeni ging werd geuit over de zittende leden, meende het bestuur deze weder op de eer ste lijst te moeten plaatsen, ook de reserves van de lijst werden weder bereid gevon den. Na toevoeging van andere personen werd de groslijst door het bestuur by stemming vastgesteld als volgt (alphabe- tisch): G J. Belt Th. C. Berg (aftr.), C. van Haastregt, H. J. van der Krogt (aftr.), Jac. v. Leeuwen Joh.z. (aftr.), L. Onder water (aftr.), Th. Opdam. A C. Paarde kooper (aftr.), J. H. van der Ploeg en Joh. Vlasveld. Op Zondag 30 April kan door stemming de rangorde bepaald worden, waarin deze candidaten zullen geplaatst wc-rden voor de officieele stemming, die op 14 Juni zal plaats hebben. Op de vraag of het bestuur een advies zal geven, werd door den voorzitter ont kennend geantwoord. Voor een advies zou een speciale adviescommissie kunnen wor den samengesteld uit bestuur, leden en notabelen, maar in Zoeterwoude, waar men alle personen goed kent, acht de voor zitter dit niet noodig. Het bestuur heeft, aldus de voorzitter, gemeend zóó te moeten handelen, dat alle standen in evenredigheid op de groslyst tot uiting komen. Als er overvloed van candidaten zou geweest zyn, zou het mis schien noodig zyn geweest tot advies ge ven over te gaan. Nu de samenstelling van de groslyst de medewerking van dc leden niet heeft gehad, zal het apparaat van advies geven wel niet noodig zyn. De heer A. C. Paardekooper dankt voor de waardcerende woorden door den voor zitter tot de zittende katholieke raadsleden gericht. Er is, volgens spr., op de verga deringen van de Kiesvereeniging weinig belangstelling voor het werk van den Raad tot uiting gekomen, terwyl er toch vele vraagstukken in de volle belangstel ling van de leden van de Kiesvereeniging moesten staag. Spr. geeft het nut van het houden van een bespreking over gemeen tezaken, mede tot aantrekkelyk maken van deze vergadering in overweging. De voorzitter geeft de raadsleden de raad. om, evenals het bestuur van de Kies vereeniging. in de weinige belangstelling een grenzenloos vertrouwen te zien. Gaar ne zal de voorzitter straks, by de rond vraag, over een urgente zaak met de aan wezige raadsleden van gedachten wisse len. Ook de heer H. J. van der Krogt spreekt dankwoorden voor het vertrouwen van de leden van de Kiesvereeniging en aan het bestuur voor het opnieuw candidaat stel len op dc groslyst. De aftredende bestuursleden, de heeren N. van den Akker, C. G. van Es en P. H. Versteegen worden herkozen. Nu volgt by de rondvraag een zeer be- langrykc bespreking over een aansluiting van Zoeterwoude op den Rijksweg beoos- ten Leiden. De voorzitter zegt in de „Leidschc Cou rant" het zeer belangrijke eerste bericht gelezen te hebben over de situatie van de Zoeterwoudsche wegen by de nieuwe rijks weg en acht de mogelijkheid, die daarbU ontstaan is tot het krUgen van op- en af ritten by den Vrouwewcg en Miening een aanleiding om voor Zoeterwoude Dorp te trachten toegang tot den Ryksweg te vcr- krygen. Over de mogelykhcid wordt met de heer A. C. Paardekooper van gedachte gewis seld. Dit raadslid erkent het nut voor Zoe terwoude van deze af- en opritten, hoewel het leiden van snelverkeer door de ge meente door spr. niet gezien wordt als een voordeel. Dc heer N. v. d. Akker zegt, dat alles gedaan moet worden om tot de aansluiting te komen. De voorzitter wUst er op, dat c-p andere rykswegen voor elke weg, die gekruisd wordt voor op- en af ritten gezorgd wordt. Na de opmerking van den heer Paardekooper, dat Zoeter woude reeds een toegang heeft aan den II. Ryndyk, zegt spr., dat deze niet gemaukt is met het doel aansluiting voor Zoeter woude, maar eenvoudig als aansluiting van den eenen Ryksweg op den anderen. Het zou voor Zoeterwoude Dorp werkelyk zielig zyn, als de aansluiting er niet kwam. Er moeten groote offers worden gebracht door het Dorp om ten eeuwigen dage de hooge overbrugging over de nieuwe te nemen, wellicht dat hierbij de compensa tie kan gegeven worden van een aan sluiting. Er waren vroeger zooveel zaken, die ons altyd onbereikbaar toe hebben ge leken, noemen wy maar het komen van een provincialen weg, de tertiaire wegen- enz. Ook hier heeft de geduldige! gekre gen wat hem toekwam. Laat daarom zoo spreekt de voorzitter tot de raadsleden de aansluitingu niet afschrikken als een onmogelijkheid De heer C. P. J. Paardekooper bespreekt de aanhangige militicwetten, waorby de eerste oefeningen tot 18, 21 en 24 maanden zullen worden verlengd cn wijst er op, dat dit voor de groote gezinnen weder de zwaarste offers vraagt. De mogelykhcid is geenszins uitgesloten, dat er twee kin deren tegélyk uit een gezin onder de wa penen zyn. Spr. erkent wel, dat elke Ne- derlandsche burger zich moet schikken naar den toestand waarin het Vaderland zich bevindt dus ook de ouders van een groot gezin maar het is juist in zulke omstandigheden noodig koel te blyven cn alle belangen te zien. Spr. wil geen motie dit zou in de gegeven omstandigheden ongepast zyn maar spr. 7xm alles willen doen om aan onze Landsregeering te laten weten, wat er gevoeld wordt door dc ouders van een groot gezin. Dit is gerecht vaardigd, want zelfs mgr. Nolens z.g. heeft midden in den wereldoorlog wel een scher pe critiek uitgeoefend op het beleid van den Minister van Oorlog. De voorzitter wyst er op, dat dc maatre gel gemotiveerd wordt tot voorkoming van het telkens oproepen van andere men schen, gezinshoofden en zakcnmenschen enz .;$pr. ziet echter ook het zware offer dat gevraagd wordt en zou b.v. het R.K. Werkliedenverbond steun willen vragen in deze moeilijkheid, zooals ook bij de vo rige verzwaring van de offers voor mili tairen dienst van dien kant zoo krachtig is aangedregen op verlichting voor de groote gezinnen. Na eenige beschouwingen werd de toezegging gedaan, dat het be stuur de aanhangige kwestie zal bespre ken. De voorzitter doet aan het einde van de vergadering nogmaals een beroep op de goede plichtsvervulling by de gemeente raadsverkiezingen en sluit daarna de ver gadering met den chr. groet.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11