BINNENLAND DONDERDAG 20 APRIL 1939 30ste Jaargang No. 9316 Bureaux Papenrracht tt. Adv. «n Abonn.-tarleven *te paf. I Telefoon: Redactie 15, Administratie 535. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 1M00J. Postbu, 11. De uitslag van de stembus Wij hebben al onzen abonné's vanmorgen in een ochtend-editie van onze courant een groot aantal gegevens en het eind-re sultaat van de stemming van gisteren me degedeeld. De beschouwing daarover, wel ke wij gaven onder den verschen indruk van de steeds maar op de telex door-rol lende cijfers, behoeven wij bij nadere be studeering niet te rectificeeren. Wij meenen ons te mogen veroorlooven, een passage uit die beschouwing hier te herhalen. De R.-K. Staatspartij is sterk voor uitgegaan in verhouding met de stem ming voor de Prov. Staten in 1935. is óók nog vooruitgegaan, als men de cij fers vergelijkt met die van de stern- min voor de Tweede Kamer in 1937, welke stemming heel gunstig voor de partij is geweest. Wij constateeren dit met dankbaar heid; al willen wij er onmiddellijk aan toevoegen, dat ook nu nog niet is be reikt, wat bereikt worden kan en be reikt worden moet en bereikt wor den zal, als 'ns alle Katholieke kies gerechtigden him kiesplicht goed be grepen en uitoefenden! Op de bereiking van het doel, in de laat ste woorden neergelegd, moeten alle pro pagandistische krachten gericht blijven! Degenen, die tegen de R.-K. Staatspartij, tegen de Katholieken hebben gestreden èn met haat en laster hebben gestookt, zijn nu teleurgesteld over het bereikte resultaat! Dat de Katholieken steeds méér en méér mogen begrijpen, dat critiek op partij en partij-leiding en partij-leiders geoorloofd, gewenscht, nuttig en noodzakelijk kan zijn, maar dat het daarvoor niet de tijd is aan de stembus. Aan de stembus moet een eenheid zijn eenheid uit beginsel, eenheid als krach tig verweer op de aanvallen op de Kerk van Christus. Wat in de uitslag dezer verkiezing ook bijzonder verheugend is, is het bewijs, dnnr het Nederlandsche volk geleverd, dat het wil de democratie de demo- ciatie, maar: de voorkeur gaat sterk uit naar een andere democratie, dan die van de sociaal-democratie, dan die van de S D. A. P.! - Ons dunkt, dat door steeds breedere kringen in het optreden van de S. D. A. P. vaak en helaas, terecht meer demagogie wordt gevoeld en gezien dan democratie! Ons volk wil de democratie, maar: een gezonde democratie. Deze verheu gende conclusie moet worden getrokken uit de stembus van gisteren. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN OPNIEUW VONNIS GESTREKEN. De Avondpost schrijft o.m.: Het Nederlandsche volk heeft gisteren opnieuw vonnis gestreken over de N.S.B. Dit is voor ons het belangrijkste feit van den uitslag. Nadat reeds in 1937 het totaal aantal stemmen van deze partij was gedaald van 294.596 tot 171.057, of wel van 7.94 op 4.21%, is het gisteren gezakt tot 159.872, hetgeen een percentage beteekent van 3.89. Wel is de daling sinds 1937 niet zoo héél groot, maar sinds de vorige Staten-verkiezing (in '35) is zij geweldig; de N.S.B. ziet haar 44 Statenzetels in het land verminderd tot 21. Een harde tik! Wij hebben niet behoord tot hen, die by deze stembus een soort radicale vernietiging van deze groep verwachtten. Wy hebben steeds gemeend, dat zij zich ongeveer zou haidhaven op het peil van '37, omdat in dit jaar de radicale afval eigenlijk reeds had plaats gevonden. Zij is echter thans nog verder achteruit gegaan. Dit is verblijdend. Er zit niet de minste groei meer in deze on-vaderlandsche groep, integendeel. Dit is een verschijnsel, dat een gunstig getui genis aflegt omtrent den aard van ons volk. Het laat zich niet vangen door de demago gie van het nationaal-socialisme, het heeft opnieuw getuigd, dat het van d< dictatuur niet is gediend; dat het prijs stelt op zyn rechten en vrijheden; dat het geen import wenscht van buitenlandsche dwangsyste men. De heer Mussert heeft aan den voor avond der verkiezingen gezegd, dat de N.S.B. zou „doorgaan", ook al haalde zy slechts 1% der stemmen. Hij kan inderdaad ..doorgaan". Maar hy zal zijn tanden vol strekt nog verder stuk-bijten op onzen vrij heidszin. DE WERELD lN VOGELVLUCHT LONDEN: Wij schreven gisteren, dat de periode van betrekkelijke rust in de inter nationale atmosfeer door het uitblijven van sensatie-nieuws en door het feit, dat pas op 28 April door F.'tier geantwoord zal worden op Roosevelts voorstel, daarom rog geen vermindering van spanning met zich meebrengt. Toch hoort men hier en daar een geluid, dat hoopvol stemt. Zoo heeft gisteren de Engelsche minister van buitenlandsche za ken lord Halifax in het Hoogerhuis een rede gehouden, welke erop gericht was, de gemoederen te kalmeeren. Hij heeft gezegd dat Engeland niet aan eenige omsingelings- puging denkt, zooals men van de zijde der befaamde „as" gelieft te beweren. Iets der gelijks zou geheel en al buiten de traditio- reele politiek van Engeland liggen, welke er juist "naar streeft, om te lever, en te la- leven. Integendeel was Engeland nog altijd bereid om mee te werken aan iedere puging tot verbetering van de wederzyd- sche verstandhouding, indien deze poging weerklank vond bii de tegenpartij. In dit verband zinspeelde lord Halifax zelfs op een mogelijken terugkeer van den Brit- schen ambassadeur naar Berlijn. Dat is ongetwijfeld een lieflijk en hoopgevend lentegeluid en wij hopen van harte, dat het aldus door de as-mogendheden zal wcrden begrepen. Wij vreezen, dat de Duitsche en Italiaan- sche pers ook nu weer zal spreken van het zoete geluid van den vogelaar en zal blij ven bij de herinnering aan de veertien punten van Wilson, welke zulke mooie be loften inhielden, maar waarvan niets te recht is gekomen. Deze vergelijking moge handig gevonden zyn, zij gaat echter niet op. Want de om standigheden van toen verschilden hemels breed met die van nu. Toen was Duitsch- land na den oorlog verslagen, nu staat het weer krachtig en behoeft het zich geen vernederend vredestractaat te laten op dringen. Bovendien heeft de wereld in de tusschenliggende 20 jaar heel wat geleerd. De situatie is dus wel heel anders. Het is evenwel de vraag of het machtsbewustzijn en de waan, met geweld iets te kunnen be reiken, gestorven zijn. Na den oorlog was het vooral Frankrijk, dat de boog zoolang gespannen hield, totdat hij brak.Zal Duitsch- land nu in dezelfde fout vervallen? Industrie-financiering Uii het verslag over het boekjaar 1938 van de N.V. Maatschappij voor Industrie financiering blijkt, dat de credietverlee- ning zich gedurende dat jaar verder ont wikkelde. De drang naar uitbreiding van de Ne derlandsche industrie bleek ook in vele gevallen, waarin de medewerking der N.V. 'werd verzocht voor de verstrekking van bedrijfskapitaal voor het financieren van een grooteren omzet. Voor zoover het daarbij ging om crediet op korten termijn, moesten deze aanvragen op principieele gronden worden afgewezen. Het karakter der credietverleening wordt wel het beste gedemonstreerd door het feit, dat in niet minder dan 5 van de 9 gevallen waarin geduren de 1938 een crediet werd toegezegd, het geld bestemd was voor den bouw van een nieuwe fabriek, omdat het oude gebouw waarin de betreffende onderneming haar bedrijf uitoefende, door hare ontwikkeling te klein was geworden. Verder werd in 3 gevallen finan- cieele medewerking verleend voor de fabricage van een artikel dat tot dus ver in Nederland niet werd gemaakt, terwijl in één geval, een financieele reorganisatie werd mogelijk gemaakt, die de betrokken onderneming ook financieel wederom op gezonde basis zal brengen. In totaal werd in 1938 een bedrag van 1.340.000 toegezegd. Reeds in het vorige jaarverslag werd te kennen gegeven, dat voor een verdere ontwikkeling van de credietverleening door deze maatschappij een belangryke verbetering van hare kapitaalspositie zou moeten plaatsvinden. In verband daar mede is het verheugend, dat de regeering zich bereid verklaarde een verhooging van het aandeelenkapitaal der vennootschap tot 2 millioen te bevorderen. Een daar toe strekkend wetsvoorstel werd 16 Maart 1939 tot wet verheven en in Staatsblad no. 3600 afgekondigd. Door den staat gegarandeerde credieten. Van de 14 door het Werkfonds verleen de industrieele credieten ad f 2.287.500. stonden op 1 Jan. 1938 nog 9 uit, waarvan het bedrag pro resto 471.000.bedroeg. Door totale aflossing van 4 credieten tot een oorspronkelijk bedrag van 309.000.— en de verplichte gedeeltelijke aflossingen van de andere credieten, daalde het totale uitstaande bedrag per 1 Jan. 1939 tot f 162.000.verdeeld over 5 credieten. De door den Staat aan de vennootschap voor deze credieten verstrekte leeningen wer den ingevolge de terzake overeengekomen bepaling, met het bedrag der aflossingen verminderd. Evenals vorig jaar was aan de vennoot schap het beheer opgedragen over de door den Staat (Werkfonds) ten behoeve van de industnefinancieering door derden ver strekte credieten. Van de 70 door het Werkfonds gegarandeerde credieten tot een bedrag van 2.925.860.— (waarvan 55 ad 402.350.voor 'motorkustvaartuigen) stonden op 1 Jan. 1938 nog uit 45 credie ten tot een bedrag pro resto groot 725.289.— (waarvan 37 ad 207.208 voor motorkustvaartuigen). In 1938 wer den van deze credieten 11 waarvan het oorspronkelijk bedrag 273.500.bedroeg (w.o. 9 ad 61.500.voor motorkustvaar tuigen) geheel afgelost, terwijl op de an dere credieten gedeeltelijke aflossingen plaats vonden, zoodat op 1 Jan. 1939 nog uitstonden 34 credieten tot een bedrag pro resto groot 411.165.(waarvan 28 ad 142.465.voor motorkustvaartui gen). Deelnemingen. Op 31 Dec. 1937 was door de vennoot schap voor 400.000.deelgenomen in het pref. aandeelenkapitaal van een on derneming. Op dit bedrag, dat op 1 Juli 1937 was gestort, werd in 1938 een divi dend van 10.000.ontvangen. Geduren de 1938 kwam de reeds in 1937 toegezeg de deelneming van 50.000.in het pref. aandeelenkapitaal van een andere onder neming tot stand, onder gelijktijdige af lossing van het aan deze onderneming tot dat bedrag verleende Werkfondscre- diet. Het bedrag aan deelnemingen was dientengevolge op 31 Dec. 1938 450.000. Verder werd in 1938 een deelneming van 200.000.in- het pref. aandeelenka pitaal van een ond'rneming toegezegd on der voorwaarde, daf daarmede het inder tijd onder garantie van den Staat (Werk fonds) aan deze onderneming door een particuliere bank verleende crediet ad 180.000.zou worden afgelost. Credietaanvragen. Op 1 Jan. 1938 waren nog 25 credietaan vragen in behandeling, terwijl gedurende 1938 123 nieuwe aanvragen werden inge diend. Hiervan werden 114 afgewezen of ingetrokken en 9 toegestaan, zoodat op 31 Dec. 1938 nog 25 aanvragen in behan deling waren. Het belangrijke aantal af wijzingen moet grootendeels worden ge weten aan het feit, dat velen nog steeds een onjuist begrip hebben van deze cre dietverleening. Van de nieuw ingediende aanvragen konden dan ook niet minder dan 55 zonder nader onderzoek worden afgewezen. De afwijzingen kunnen overigens als volgt naar het voornaamste bezwaar dat tegen de aanvrage gold, worden gegroe peerd: werkplaatsing 20, te groot risico 31, niet op het terrein der vennootschap 23, op andere wijze gefinancierd 9, te wei nig eigen kapitaal 9 en door den aanvra ger ingetrokken 17. SCHEVENINGENS STRAND NOG ZONDER TENTEN. Defensie heeft bezwaren. Zoo tegen de maand Mei heerscht op het Seheveningsche strand gewoonlijk een groote drukte in verbond met den opbouw van de kramenstad langs den strandboule- vard en bij de badbedrijven, waarvoor eveneens tal van tenten en gebouwtjes moeten worden neergezet. Ditmaal is er evenwel een ernstige stagnatie in de op bouw van de tentenstad gekomen, omdat de militaire autoriteiten hier voorloopig een verbod voor hebben uitgevaardigd. Waar in de tweede helft van Mei het badseizoen geopend zou worden is dit voor de Seheveningsche badautoriteiten natuur lijk een ernstige belemmering van haar voorbereidingswerkzaamheden. Men hoopt evenwel, dat na eenigen tijd de toestem ming tot opbouw toch nog zal loskomen met het oog op de groote belangen, welke op het spel staan voor de badplaats Sche- veningen. Defensiebelangen zijn evenwel primair, dus hoe deze moeilijke kwestie ten slotte zal worden opgelost, staat nog niet vast. Voor de tientallen neringdoenden, die des zomers op het strand in hun kramen hun brood verdienen, zijn de genomen maatregelen natuurlijk allesbehalve pret tig- Er bestaat kans, dat weldra de militai ren, welke thans in verschillende Seheve ningsche hotels zyn ondergebracht, naar speciale barakken zullen worden getrans porteerd, althans uit de hotels zullen ver dwijnen. „Tel." DREIGDEN ER MOEILIJKHEDEN BU DE STEMMING? Een spoed-circulaire was door de Regeering aan de burgemeesters gericht. Vanwege Binnenlandsche Zaken was vóór de verkiezing van de Prov. Staten een spoed-circulaire gericht aan alle burge meesters in ons land. Deze circulaire luidde als volgt: Volgens verkregen aanwijzingen zou de kans bestaan dat pogingen in het werk gesteld worden om bij gelegenheid van de stemming ter verkiezing van de leden van de Staten dezer provincie moeilijk heden te veroorzaken door in het stem- bijet, dat zooals u bekend is, dichtgevou wen in de stembus moet worden gedepo neerd, een in zwavelzuur gedrenkte stof in te sluiten, waarvan beschadiging van an dere stembiljetten het gevolg kan zijn. In het midden latende in hoeverre deze aanwijzingen op betrouwbaren grond rus ten, acht ik het op verzoek van den minis ter van Binnenlandsche Zaken niettemin van buitengemeen belang dat door u on afgebroken het oog wordt gehouden op de biljetten, die in de stembus worden ge daan. Indien u mocht vermoeden dat een stem biljet teekenen vertoont, dat daarmede gehandeld is als bovenbedoeld, dan ware de kiezer daarop opmerkzaam te maken en hem te wyzen op artikel 129 van het Wet boek van Strafrecht. Dit artikel luidt: „Hij, die bij gelegenheid eener krach tens wettelyk voorschrift uitgeschreven verkiezing, opzettelyk een plaats gehad hebbende stemming verijdelt of eenige be drieglijke handeling pleegt, waardoor aan de stemming een andere uitslag wordt ge geven dan door de Wettig ingeleverde stern-biljetten zou zyn verkregen, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en zes maanden". Van uw bevinding ware onder opgave van de namen, enz., van den betrokken kiezer, den juisten tijd en de personen, die het feit mede hebben geconstateerd mede- deeling te doen aan den commissaris van politie in de afdeeling, waartoe uw stem bureau behoort. GROENTENCONSERVEN IN BLIK Ondernemersovereenkomst verbindend verklaard. De minister van Economische Zaken heeft naar aanleiding van een door een aantal groentenconservenfabrikanten inge diend verzoek tot algemeen verbindend verklaring van een ondernemersovereen komst tot regeling van de productie van groentenconserven in blik of andere her metisch gesloten verpakking n met uit zondering van glas, het volgende overwo gen: Dat deze overeenkomst, welke wordt ge steund door een groote meerderheid van de ondernemers in den betrokken bedrijfs tak, de strekking heeft de herhaaldelijk voorkomende overproductie in deze indu strie te voorkomen. Dat daardoor een einde zal worden ge maakt aan een, als gevolg van deze over productie steeds weer terugkeerenden prysstryd, welke leidt tot een ontwrich ting van de productie en den afzet van grotnteconserven; zoodat aangehaalde overeenkomst geacht moet worden voor de economische bedrijfsverhoudingen in den betrokken bedryfstak overwegende betee- kenis te hebben. Voorts is overwogen, dat de overeen komst door meer gestabiliseerde productie- en afzetverhoudingtn in het leven te roe pen tot geregelder toestanden in deze in dustrie zal kunnen leiden. Dat bij een economisch gezonde groenten conservenindustrie niet slechts de recht streeks hierbij betrokken groepen van be langhebbenden zijn gebaat, doch dat zij ook in het algemeen belang moet worden geacht. Op grond hiervan heeft de minister de ondernemersovereenkomst algemeen ver bindend verklaard voor den duur van één jaar, ingaande 20 April i939. Voorts is bepaald, dat aan de N.V. van WagenbergFesten te Vlijmen, inafwij- king van het in artikel 3 van de onderne mersovereenkomst daaromtrent bepaalde, een basiskwantum zal worden toegestaan van 200.000 liter groentenconserven, waar van 1/3 deel dubbele spercieboonen. HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN TE NEW-YORK Allegorische schildering in de eerehal Naar wij vernemen zal in de eerehal van het Nederlandsche paviljoen op de binnen kort te openen wereldtentoonstelling te New-York, een allegorische schildering worden aangebracht bestaande uit 124 ra men van 1.60 bij 1.60 meter. Het middel punt van deze allegorische schildering wordt gevormd doqr een afbeelding van H.M. de Koningin, terwyl daar omheen de afbeeldingen zijn van Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix, alsme de die van alle koningen en stadhouders uit het Huis van Oranje-Nassau. Dtl nummer beslaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Halifax heeft in het noogerhuis Enge- lands politiek uiteengezet (2de blad). Volgens Gayda zal de as RomeBerlijn geen tegenvoorstellen aan Roosevelt doen. (2de blad). Binnenland Nadere bijzonderheden over de Prov. Statenverkiezing. (2de blad). Een verslag inzake Industrie-financie ring. (1ste blad). „BOLLENZONDAG". BIJ GOED WEER OP 23 APRIL. De V.V.V. ,,'s-GravenhageM schryft ons: BU goed weer kan Zondag a.s. 23 April d e bollenzondag verwacht worden. De hyacinthen zUn in vollen bloei en blinken uit in kleurenpracht. Ook de vroege tulpen beginnen te ontluiken en toonen hun felle tinten. Door het koude weer der laatste dagen zUn nog veel narcissenvclden in bloeL BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN VAN DE SPOORWEGEN. Prijsverlaging eerste maand spoorabonnement Jlaar wy vernemen hebben de Neder landsche Spoorwegen besloten tegemoet te komen aan den veelvuldig geuiten wensch der reizigers om den prijs van de eerste maand van een algemeen abonnement te verlagen. De extra prUs voor deze maand Is voor de derde klasse verlaagd van 15. tot 10.voor de tweede klasse van 21.50 tot 14.50 en voor de eerste klasse van 25.tot S 17. In- en uitstappen bij de spoorwegen. De Nederlandsche Spoorwgcen hebben, zooals men weet, voor een vlot in- en uit stappen bU haar electrischc en diesel-elec- trl-che treinen „eenrichtingsverkeer*' inge steld. Duidelijk staat bij de deuren en in de treinen aangegeven, waar men in- en waar men uit moet stappen. Helaas wordt door de reizigers nog her haaldelijk tegen dezen regel gezondigd. De directie heeft thans nogmaals per dienstorder het personeel op de noodza- kelykhcid van goed in- en uitstappen van het publiek gewezen. Indien het in dit opzicht in gebreke blijft, moet het perso neel met tact optreden, ten einde tot een goede naleving der voorschriften te ge raken. Bovendien heeft men op alle stations, in de gangen en op de perrons, een duide- lUk bord opgehangen, waarop het publiek op het juist in- en uitstappen gewezen wordt. De reiziger vergete niet, dat deze rege lingen getroffen zijn om een vlotten gang van zaken te bewerkstelligen.... en dit is in de eerste plaats een belang der rei zigers zelf. Faciliteit voor houders van weekkaarten. Naar wU vernemen zyn de mogelykhe- cien van een weekkaart der Nederland sche Spoorwegen belangrijk uitgebreid, waardoor zij voor de houders van veel meer waarde geworden zUn. Immers was het tot nu toe zoo, dat de p'aats van bestemming des morgens voor acht uur moest zyn bereikt, terwUl de terugreis eerst 's middags na vier uur kon worden aanvaard. Was men daartoe op een bepaalden dag riet in de gelegenheid, dan kon de week kaart niet worden gebruikt en moest dc volle enkele reisprys worden betaald. De houders van een weekkaart kunnen voortaan in zoo'n geval 's morgens tot twaalf uur vertrekken en 's middags reeds van twaalf uur af terugkeeren tegen bij betaling van den halven enkele rcisprijs. Men is dan toch voordeclig uit, omdat het twaalfde deel van den prijs van een weekkaart (deze zUn namelijk zes dagen tweemaal per dag geldig) plus dc halve en kele reisprijs, goedkooper is dan de nor male prys van een enkele reis.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1