Wil doet je q oed! BUITENLAND Een korte vreugd De Regeeringsbemoeiingen met de veehouderij 'DINSDAG 18 APRIL 1939 HF 1 F'OSOHE fOIIRANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BELGIË PAS GEVORMDE REGEERING WEER AFGETREDEN. Socialisten mochten niet meedoen. Het nieuwe Belgische kabinet, dat gis termorgen was gevormd en des middags om half één door den koning was be- eedigd, is gisteravond alweer afgetreden. Dit is in de parlementairo geschiedenis dus wel de kortste regeering, welke ooit is opgetreden. Een ministerie van een halvcn dag! Het aftreden van de pas gr-vormdc re- geering Is het gevolg van do houding van het Congres der Belgische socialisten, dat met 310.000 tegen 248.000 stemmen, bij 15.000 onthoudingen, een deelneming van de socialisten aan de regeering had ver worpen. De socialistische ministers hebben daar op Pierlot in kennis gesteld van de onmo gelijkheid, waarin zij zich bevinden hun medewerking aan do regeering voort te zetten. Men denkt, dat het ministerie spoedig zal worden heizien op de basis van twee partijen de Katholieken en Liberalen. DU1TSCHLAND DE VERJAARDAG VAN HITLER. Bultcnlandsche vertegenwoordigers. Dc Bulgaarsche chefs van den generalen staf, de luchtmacht en de marine, dc voor zitter van de Kamer en de burgemeester van Sofia zijn naar Berlijn vertrokken ter bijwoning van de feestelijkheden ter gele genheid van den verjaardag van Hitier. De ministers van handel en van financiën, die Zaterdag reeds vertrokken waren, zullen van hun verblijf te Berlijn gebruik maken om onderhandelingen voor te be reiden, die na do feesten aangeknoopt zullen worden door een Bulgaarsche eco nomische missie. Italië zal, naar men te Berlijn ver klaart, naar de feesten ter gelegenheid van Hitiers verjaardag een belangrijke militaire delegatie afvaardigen. Deze zou onder leiding staan van Balbo, terwijl o.a. ook maarschalk Graziani er deel van zou uitmaken. ENGELAND CHAMBERLAIN SPREEKT HEDEN. Over Turkije's toetreding tot anti aanvalsfront? Reuter meldt, dat minister-president Chamberlain vanmiddag in het lagerhuis een korte verklaring zou afleggen over den internationalen toestand. Men verwachtte, dat hij mededeeling zal doen over den stand der onderhandelin gen tusschen Turkije en Engeland ten aanzien van daden van agressie op het Balkanschiereiland (toetreding van Tur kije tot het anti-aanvalsfront). Intusschen verneemt Reuter, dat de Britsch-Rusissche onderhandelingen be treffende de positie der sovjet-unie in het anti-aanvalsfront te Moskou worden voort gezet. DE HERTOG VAN KENT NIET NAAR ULSTER. Het bezoek van den hertog en de her togin van Kent aan Noord -Ierland is voor onbepaalden tijd uitgesteld. De gouver neur heeft op verzoek van de regeering van Noord-Ierland den hertog medege deeld, dat het wenschelijk zou zijn dat het voorgenomen bezoek dit jaar geen door gang zou vinden. De hertog van Kent heeft zich daarmede accoord verklaard. Hij zal in October a.s. naar Australië ver trekken om de functie van gouverneur op zich te nemen. ITALIË DE BUITENLAND8CHE POLITIEK VAN ITALIë. De Italiaanschc Senaat heeft gisteren he: adres van antwoord op de troonrede goedgekeurd. In dit adres wordt gezegd dat d«. unie tusschen Italië en Albanië de veiligheid en vrijheid van beweging van Italië zal versterken. Verder wordt de na druk gelegd op de voordeelen van de spil RomeBerlijn, „een constructie, die be langrijker en stabieler is dan een bond genootschap". Het Britsch-Italiaansche ac coord van April 1938 „heeft de vraagstuk ken betreffende alle gebieden buiten Europa, waarbij beide landen belang heb ben, geregeld en heeft een duurzame pe riode van normale en vruchtbare betrek- 'kingen tusschen Italië en Engeland mo gelijk gemaakt". Ten aanzien van dc Fransch-Italiaan- sche betrekkingen zegt het adrea woorde lijk: „Wat Frankrijk betreft, blijven er, nu de overeenkomsten van 1936 op 17 De cember door Italië zijn opgezegd wegens niet-nakoming van de zijde van Frank rijk, belangrijke koloniale vraagstukken te regelen, die de Ducc- heeft gepreciseerd door hun de namen Tunis, Dzjiboeti en Suez te geven. Het eerste antwoord van Frankrijk was negatief. De Duce heeft reeds de gedragslijn aangegeven, die ons land zou volgen, indien deze houding niet zou worden gewijzigd. De kloof tusschen beide landen zal breeder worden en on herstelbaar kunnen worden. Wij zullen daarvoor niet verantwoordelijk zijn. In af wachting van de voldoening, waarop het recht heeft, weigert Italië elke interna tionale verplichting tot beperking der be wapening te ondefteekenen". Het adres zegt verder, dat Italië „dc vruchtbare samenwerking met Spanje, welke begonnen is in den aanvang van den vrijheidsoorlog, zal voortzetten. Italië wenscht den vrede, maar is ook vastbeslo ten sterk te zijn'' om als vriend gezocht en als vijand gevreesd te worden". GENERAAL GOERING VERTROKKEN. Generaal-veldmaarschalk Goering heeft gistermiddag om kwart over drie per ex- tratrein Rome verlaten. Hij is naar Ber lijn teruggekeerd. Ondanks het niet-officicclc karakter van het vertrek waren eenige vooraan staande Italianen en Duitschers aanwezig o.m. de ministers Ciano en Alfieri, zoo mede ambassadeur von Mackensen. CHINA TSJANG's OFFENSIEF MISLUKT? ,,'t Is welles.... 't is nietes!" Volgens een bericht van het Japansche agentschap Domei, moet Tsjang Kai Sjek's April-offensief, op grond der van alle Chi- neesche fronten ontvangen telegrammen, als mislukt beschouwd worden. Op geen enkel punt zoo meldt het agentschap hebben de Chineezen weerstand weten te bieden aan de Japansche tegenaanvallen, die zware verliezen aan Chineesche zijde zouden hebben veroorzaakt. Van Chineesche zijde daarentegen wordt naar United Press uit Hongkong meldt in een officieel communiqué der cen trale regeering gezegd, dat het Japansche front op verschillende punten dreigt te be zwijken onder de hevige Chineesche aan vallen der laatste dagen. „Na een verbitterden strijd van drie da gen", zoo luidt dit communiqué, „hebben onze troepen de stad Tsengtsen, 65 K.M. ten O van Canton gelegen, bezet. Over een 2500 K.M. lang front, dat zich uitstrekt van Sjansi in het Noorden tot Canton in het Zuiden, zijn wij onophoudelijk voorwaarts gegaan. Canton is thans zoodanig omsin geld, dat de Japanners zich nog slechts over de Parelrivier kunnen redden." DE TORNADO'S IN DE VER. STATEN. Tengevolge van de tornado's in verschil lende staten van Noord-Amerika zijn ten minste 43 personen om het leven gekomen en 170 gewond. Te Centerpoint in Arkan sas zijn dak en muren van een kerk inge stort. Negentien menschen, die in het ge bouw een rouwdienst bijwoonden, kwa men om. 34 PERSONEN OMGEKOMEN BIJ SPOORWEGONGEVAL. Tengevolge van het spoorwegongeval bij Majdia in Britsch-Indië zijn gisteren, naar officieel worclt gemeld, 34 personen om het leven gekomen. BRAND AAN BOORD VAN ITALIAANSCH SCHIP. Gisteravond om acht uur is in de haven van Marseille brand uitgebroken aan boord van het Italiaansche s.s. „Mauly". Na twee uur werken door de brandweer was men het vuur meester. De schade is zeer belang rijk. KELLNERS WEIGERDEN TE BEDIENEN Te Mendoza in Brazilië hadden Span jaarden, aanhangers van Franco, een di ner georganiseerd om de overwinning te v'eren, doch aangezien verscheidene kell- ners weigerden te bedienen, toen zij zagen, dat de zaal mede was versierd met Duit- sche en Italiaansche vlaggen, moest het ainer uitgesteld worden. VAN VEEL BETEEKENIS VOOR ONS LAND GEEN TWIJFEL OVER DE TOEKOMST Maandagavond hield de minister van Economische Zaken zijn derde radio-rede over de landbouw-crisismaatregelen, wel ke was gewijd aan de v e e h o u d e r ij. Deze overtreft in ons land den akker bouw nog in beteekenis. Vooral sedert het begin dezer eeuw, toen men zich meer op de vervaardiging van kwaliteitsproducten toelegde: boter, kaas, melkproducten en bacon, breidde deze tak van den landbouw zich sterk uit. De producten vonden door de toenemende welvaart niet alleen in, maar vooral buiten ons land een groeiend afzetgebied. De belemmeringen voor den uitvoer, welke in 1931 begonnen op te treden, trof fen ook de veehouderij, al profiteerde deze aanvankelijk van den lagen prijs van het graan, dat als veevoeder wordt gebruikt. Hierdoor werd het zelfs voordeelig zich op de veeteelt toe te leggen, zoodat de rund veestapel zich van 19301933 uitbreidde met 500.000 stuks of ruim 21 procent; de varkensstapel zeis met 700.000 stuks of 35 procent. Deze uitbreiding was evenwel oorzaak van een nog diepere inzinking, toen later de veeteeltproducten den alge- meenen prijsval volgden. Wanneer de le- geering toen niet had ingegrepen zou onze veehouderij, waarop wij nog steeds met recht trotsch kunnen zijn, aldus de minis ter, ten doode zijn ppgeschreven. Het rundvee. De regeering greep daarom in, zij be perkte den rundveestapel door afslachting en teeltregeling. De in 1934 vastgestelde teeltregeling komt op het volgende neer. Jaarlijks stelt de regeering het totaal aantal kalveren vast, dat de veehouders gezamenlijk mogen bezitten. Voor 1939 be draagt dit 380.000, hetwelk voldoende De varkensteelt, welke voor meer dan een derde van haar productie op den uit voer was aangewezen bacon naar En geland, versch varkensvleesch, later spek, naar Duitschland begon in 1931 de ge volgen van de prijsdaling te ondervinden. Het aantal slachtingen van baconvarkens daalde van 20.000 tot 4 a 6000 per week. De boeren, die een gunstige wending ver wachten, weigerden n.L aanvankelijk hun varkens tegen de lage prijzen af te staan. In 1932 kwam echter het aanbod los en vielen de prijzen 8 a 9 cent per pond, dit is minder dan de helft van de productcie- kosten. Bovendien ging Engeland over tot beperking van den baconinvoer en werd de uitvoer van varkensvleesch naar an dere landen vrijwel onmogelijk. Tiendui zenden kleine boeren werden door deze dé- bacle met den ondergang bedreigd, zoodat de regeering wel moest ingrijpen. Zij paste een teeltregeling toe ongeveer ge lijk aan die voor de kalveren. Voor 1939 bedraagt het aantal biggen, die mogen worden opgefokt 2.160.000, terwijl er nog een extra toewijzingsmogelijkheid is van 800.000 ten behoeve van kleine boeren en landarbeiders, die varkens voor gezinsver- bruik telen. Bovendien wordt het aantal varkens vastgesteld, dat mag worden aan gehouden. Voor geheel Nederland bedraagt dit in 1939 1.500.000. Ook hier zijn soms bijzondere maat regelen noodig ter aanvulling, zooals het aankoopen van varkens bij te laag dalen de prijzen en meer aanbod van vleesch bij een te hoog stijgende markt. Sedert half November werden b.v. tot steun van de prijzen 110.000 varkens in het bacon- gewicht en in begin 1939 ook zware var kens uit de markt genomen. Ter voorkoming van te hooge kosten der varkensregeling en om te bereiken, dat werkelijk de veehouders van de hoogere prijzen zouden profiteeren, was het ge- wenscht de teelt en uitvoerregeling in handen te leggen van één lichaam, de Ne- genaamd Varkenscentrale). Ook voor ver- Bultcnlandsche Berichten NIEUW HUIS VOOR HITLER. Dicht bij zijn ambtswoning bij Berchtesgaden. Dicht by Hitlers ambtswoning de Berg hof op den Obersalzberg bij Berchtesgaden is, volgens een bijzonderen medewerker van de „Daily Telegraph", een geheim nieuw huis voor den Führer gebouwd. Ge legen op een beboschte helling, met een prachtig uitzicht aan drie kanten, wordt het aan den vierden kant beschermd door een vooruitspringend deel van den berg waarop het is gebouwd, waardoor een na tuurlijke bescherming tegen luchtaanval len wordt gevormd. Slechts één weg, in den rotswand aan gelegd, leidt naar dit huis, dat een berg vesting vormt, sterk als een middel- eeuwsch kasteel! Het zou op 20 April, den 50sten verjaar dag van Hitier, worden geopend, De nieuwe woning van den Führer ligt op den Hohen Göll, waar hij zich in 1923, toen hij door de politie werd gezocht, ver scheidene weken schuil heeft gehouden met Baldur von Schirach en Hermann Esser, die lidmaatschaps'-aart no. 1 van de N. S. D A. P. heeft. Zij is van hout en beton ge bouwd, volgens de plannen van Hitiers persoonlijken architect, prof. Albert Speer. De binnenversiering is vervaardigd onder toezicht van de weduwe van den architect Troost, die het Bruine Huis heeft ontwor pen. Er wordt een tandradspoorweg aange legd voor het geval de nieuwe weg door sneeuw onbegaanbaar zou zijn. De geweldige kesten worden door den Führer zelf bestreden uit de opbrengst van „Mein Kampf'. Ook het onderhoud is voor zyn rekening, in tegenstelling met zijn ambtswoning de Berghof, die door den staat bekostigd wordt. Onlangs werd medegedeeld, dat Hitier een verblijf van staal en glas had laten bouwen op den Kehlstein. Deze top ligt dicht bij de oude en de nieuwe woning van den Führer. wordt geacht voor het behouden van een normalen veestapel. Naar gelang van den omvang van de veeteelt in de verschillen de provincies wordt dit aantal daarover verdeeld. Voor eiken veehouder bepaalt de provinciale landbouw-crisis-organisatie het aantal kalveren, dat hij mag houden en op fokken, waarbij met den aard van het be drijf de oppervlakte grasland en het aan tal melk- en kalfkoeien rekening wordt ge houden. Voor de controle wordt van elk kalf een schets gemaakt, waarop de voor naamste kenteekenen van het kalf zijn aangegeven. Het houden van ongeschetste kalveren is verboden. Soms zijn naast de teeltregeling nog bij zondere maatregelen noodig. Bij daling van de vleeschprijzen b.v. worden van regee- ringswege runderen uit de markt geno men, zooals is gebeurd in het najaar 1938 en het begin van 1939, toen door het mond- en klauwzeer veel koeien, welke voorde melkerij ongeschikt werden, als slachtvee op de markt kwamen. Omge keerd kan bij te groote stijging van de vleeschprijzen de overheid zorgen, dat meer vleesch op de markt komt, b.v. door meer kalveren toe te wijzen. Het doel dezer teeltregeling was twee ërlei. Beperking van melk, dus ook van boter en kaas. en minder aanvoer van rundvee voor de vleeschmarkt, zoodat de veepryzen zouden stijgen. In zake het laatste heeft de regeling zeker aan haar doel beantwoord. In 1931 was de prijs van eerste kwaliteit vet vee te Rotterdam ge middeld nog 0.88 per K.G. levend ge wicht. In 1932 daalde deze prys door het buitensporige aanbod tot gemiddeld 0.68, in 1933 en 1934 tot 0.57 en 0.59 en in 1935 werd het dieptepunt n.l. gemiddeld 0.50 per K.G. levend gewicht bereikt. Indien men nu ziet, aldus spreker, dat in 1937 deze prijs gemiddeld 0.73 en in 1938 0.74 per K.G. levend gewicht be draagt, dan mag men zonder twijfel con- stateeren, dat de teeltregeling voor de ver betering van de vleeschprijzen haar uit werking niet heeft gemist. Op de resultaten ten aanzien van de melkproductie kwam de minister later terug. derlandsche Veehouderijcentrale (vroeger betering van de kwaliteit der bacon was deze centralisatie nuttig, daar nu van de boeren slechts varkens werden aange kocht, die voor de baconbereiding het meest geschikt zijn. Voorts kwam de in voer van spek in Duitschland meer en meer in handen van de overheid daar te lande, waardoor gecentraliseerde uitvoer uit Nederland nog meer noodig was. De veehouderij-centrale heeft zeer veel critiek ondervonden. Daarbij werd echter wel eens vergeten, dat de centralisatie van den uitvoer het noodzakelijke gevolg is ge weest der geheele varkensregeling en dat de centrale hier min of meer als particulier handelaar en exporteur moet optreden. Wanneer de particuliere handel fouten maakt, komt dit niet zoo naar buiten, de veehouderij-centrale echter zit als het ware in een glazen huis. Hoewel de minister zeker niet van mee ning is, dat deze centralisatie van den uit voer een gewenschte toestand is en hij grootere deelneming van den particulieren handel en de exporteurs zou toejuichen, indien dit mogelijk was, meende spreker toch goed te doen de taak van de veehou derijcentrale iets duidelijker te belichten. De zuivel. Aan dc hand van enkele cijfers betoogde spreker vervolgens de beteekenis van de zuivel voor ons land. In 1928 bedroeg de uitvoer van zuivel - productie 225.000.000. Dit was ongeveer een derde van de waarde van onzen ge- heelen uitvoer van landbouwproducten, Het was dus niet te verwonderen, dat door de belemmeringen van den uitvoer, die in 1930 tot 1931 optraden, het zuivelbedrijf hiervan een funesten invloed onderging. Vooral de boterpositie werd uiterst slecht. De boteruitvoer daalde van 37 millioen K.G. per jaar in 19291931 tot 20 millioen in 1932, die van kaas van 79 millioen in 1929 tot 36 millioen in 1932. Geen wonder, dat de melkveehouder met verlies werkte. Op elk K.G. melk legde hy pl.m. twee een* toe. Op de ongeveer 4 milliard K.G. melk, -^elke in dien tijd jaarlijks werd .ge wonnen, beteekende dit dus een zwaar verlies voor ons land. Ook hier was snelle hulp geboden. In 1932 kwam de crisis- zuivelwet tot stand, welke steunmaatrege len voor de veehouderij bevatte. Deze wet werd in 1935 ingetrokken, toen deze steun maatregelen, die thans nog van kracht zijn, op de landbouw-crisiswet werden ge baseerd. Om den boeren ten minste den kostprijs van de zuivel te verzekeren, werd de prijs van de boter, die tot pl.m. 0.90 per K.G. was gedaald, door middel van een heffing tot pl.m. 1.40 per K.G. verhoogd. Ook de binnenlandsche prijzen van kaas en ande re zuivelproducten werden verhoogd. Om het groote overschot aan boter te verwer ken, werd menging van boter in marga rine voorgeschreven. Deze maatregel is echter in Augustus 1937 ingetrokken. De maatregelen ten behoeve van de boter maakten het noodzakelijk, dat ook de vervangingsproductën aan een regeling werden onderworpen. Zoo werd de mar garine door middel van een heffing in prijs verhoogd, om 'n redelijke verhouding tot den verhoogen boterprijs te krijgen, ter wijl de productie van margarine werd be perkt. Gelijke regelingen werden getroffen voor de spijsvetten en -oliën. Deze maat regelen hebben tot onderlinge regelingen in de olie- en vetindustrie geleid, waar door de z.g. spijsolie- en de vetconventie tot stand zijn gekomen. De minister deed nog uitkomen, hoe, wat onzen boteruitvoer betreft, Duitschland en Engeland in den loop van de crisisjaren van plaats zijn gewisseld. Vóór de crisis was Duitschland ons belangrijkste afzet gebied. Thans gaat het grootste quantum naar Engeland. De prijs dien de boter in het buitenland opbrengt (op de Engelsche markt pl.m. 0.80 per K.G.), is nog steeds lager dan de productiekosten hier te lande, welke in den winter pl.m. f 1.45, in den zomer pl.m. 1.30 bedragen. De opbrengsten van de hef fingen op margarine, spijsvetten en -oliën worden gebruikt om den boeren ook voor de uitgevoerde boter deze opbrengst te kunnen verzekeren. Deze financiering van den boteruitvoer uit gelden door het minst draagkrachtige deel der bevolking betaald, acht de minister wel is waar in het ge heel niet fraai, doch hij ziet geen anderen weg en ondanks alle critiek heeft nog nie mand een beter voorstel gedaan. De noo- dige bedragen: pl.m. 30 k 35 millioen per jaar zijn niet gemakkelijk op andere wijze te verschaffen. Men moet ook niet vergeten dat de' heffingen eveneens tot doel hebben een bepaald prijspeil voor de margarine en vetten te handhaven. Het armste deel der bevolking behoeft hieraan echter niet mee te betalen, daar voor werkloozen en arm lastigen goedkoope margarine en vet voor 0.44 per K.G. ter beschikking wordt ge steld. In zake de critiek op de zich steeds uit breidende melkwinning en boterproductie deed de minister uitkomen, dat door de grootere hoeveelheid, die gewonnen wordt, de productiekosten zijn gedaald. Bij be perking van de melkwinning zou de kost prijs weer stijgen en de boer dus een hoo- geren toeslag per K.G. moeten ontvangen dan thans. Wat den verliesgevenden uitvoer betreft, stelde spreker de vraag, waar men anders met het te veel aan melk zou moeten blij ven. Den boterprijs verlagen om het ge bruik in eigen land te bevorderen? De ervaring heeft geleerd, dat er weinig valt te zeggen omtrent den invloed, dien de prijsverhooging van boter op het verbruik zou uitoefenen, aangezien de algemeene koopwracht hierbij van groot belang is. Wel is zeker, dat de boer voor de boter, ie in het binnenland wordt afgezet dan een lagere prijs zou ontvangen. Voor het ver schil zou hij dus weer een hoogeren toe slag moeten krijgen. Voorts zullen de margarine en het vet, dat dan ook in prijs verlaagd moet worden dan minder aan hefingen opbrengen en zoo zitten er nog meer kanten aan dit moeilijke vraagstuk. Ten slotte vermeldde de minister nog de huidige regeling voor de melk, bestemd voor gebruik als zoodanig, dc z.g. consump- tiemelk-regelingen, welke thans voor het gebied in het westen van het land, rondom de groote steden door de organisatie van de melkveehouders, de consumptie-melk- centrale en de organisatie van den melk handel, de algemeene vereeniging voor melkvoorziening, ter hand zijn genomen, zoodat de regeering hiermee rechtstreek- sche bemoeüngen meer heeft. Ook in ver schillende andere streken en plaatsen van ons land zijn voor vereenigingen van be langhebbenden consumptiemelkregelingen getroffen. Deze vereenigingen kunnen be schouwd worden als de eerste organen van belangstellenden, die een deel der land bouw-crisismaatregelen zelf in handen heb ben genomen. Hoewel het er wegens de groote concur rentie van andere landen voor onze zuivel niet zoo fraai uitziet, behoeft toch aan de toekomst daarvan niet getwijfeld te wor den, aldus de minister, indien gestreefd wordt naar verbetering van het product en naar den hoogsten graad van samenwer king van alle belanghebbende groepen. De vierde en laatste radiovoordracht zal worden gehouden Vrijdag 21 April f des avonds van 77.30 uur. De minister zal dan spreken over den tuinbouw, de sier teelt, de pluimveehouderij en de visscherij. De normale beleefdheid. n Oeldl ïeker ook voor het

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6