Vim Naar de Bollenvelden "2S5S TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN Haarlennsche Bloemenkeuring NIEUWS DINSDAG 18 APRIL 1939 PI? ir-pcruF COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 40 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per po»t 1 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Ad verten tiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. AFNEMENDE WIND. De BUI seint t Verwachting: Voor de kuststrook: Afnemende Noorde lijke tot Oostelijke wind, geen regen van beteekenis, gedeeltelijk bewolkt, zelfde temperatuur als vandaag. Voor het binnenland: Afnemende Noor delijke tot Oostelijke wind, overwegend droog, heldere nacht met nachtvorst over dag gedeelaelijk bewolkt, zelfde tempera tuur als vandaag. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: licht bewolkt, stormachtige Noordelijke wind, 7 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, krachtige Noordelijke wind, 7 gr. De Bilt: zwaar bewolkt, krachtige Noor delijke wind, 7 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, krachtige N. N. W. wind, 6 gr. C. Maastricht: buien in het laatste uur, matige N. N. W. wind, 5 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De hoogedruk in het Westen neemt ver- uer in beteekenis toe en de luchtdruk is thans over Ierland tot 1037 millibar (778 n\m.) gestegen. Het gisteren genoemde oepressiekerntje nabij Schotland is in Zuid-Oostelijke richting getrokken en heeft zich met de storing over Duitschland ver- c igd tot een lagedrukgebied, waarvan de kern thans over Polen ligt. Tengevolge van de geschettse luchtdrukveranderingen is in ons land de arctische lucht ingevallen, waarbij eenige buien optraden en de wind tot stormachtig toenam. De temperatuur is ever vrijwel geheel West-Europa gedaald, slechts over Noord-Schotland, de Faroer en de Shetlands is het warmer geworden, omdat aldaar door het doordringen van een verre Oceaan-depressie warme lucht uit Zuidelijke richtingen werd aange voerd. LUCHTEMPERATUUR. 8.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «JU Van Dinsdagnamiddag 7.31 uur tot Woensdagmorgen 4.27 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 19 April voorm. 2.25 en nam. 2.50 uur. Maan op 4.43 uur Woensdagmorgen. Maan onder 19.06 uur Woensdagavond. (19 April nieuwe maan). Stormwaarschuwingsdienst. Hedenmorgen te 11.20 uur werd geseind aan alle posten: „Attentiesein neer." DE ELTAX maakt een zeer ver zorgde tocht van 3 uur langs de mooiste plekjes. Dagelijks vertrek «lor touringcars 10 uur morgens on 2 uur 's middags v. h. terrein Beestonm&rkt t.o Lido. 65 ct. p. p. j2(io Liefst piaatsbespreken. Stationsweg 47a - Telev. 666 DE Z.G. AVONDRETOURS DER NED. SPOORWEGEN. Dc duur verlengd. Met ingang van heden zijn de avondre tours der spoorwegen voor dc terugreis den dag na afgifte geldig in de treinen, die volgens de dienstregeling uiterlijk 8.15 op de plaats van besteming aankomen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 14 April is, met in gang van 1 Moi, benoemd tot burgemees ter der gemeente Hardinxveld K. dc Boer. VAN ROSSUM DU CHATTEL 8, DRIESSEN Juweliers - Breestraat 95 DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Dc arbeidersorganisaties wenden zich tot de fabrikantenvereenigingen. De besturen der drie samenwerkende tex- tielTarbeidersorganiaties St. Lambertus, Unitas en De Eendracht hebben zich schrif telijk tot de besturen van dc fabrikanten- vereeniging te Enschede, de Twentsch-Gel- dersche fabrikantenvereeniging, den Bond van textielondernemingen in en buiten Twente en tot de Almelosche fabrikanten vereeniging gewend. Zij 'herinneren er aan, dat bij de op 31 Januari gehouden confe rentie van besturen van fabrikantenver eenigingen en van arbeidersorganisaties de door de laatsten noodzakelijk geachte uniformiteit in loonen en andere arbeids voorwaarden werd afgewezen, evenals ge- viaagde verbetering in de positie van een belangrijk deel der wevers. Adressanten verklaren met nadruk, dat zij met deze afwijzing geen genoegen kun nen nemen. Als de fabrikanten blijven weigeren in de door ons gewenschte richting te gaan, aldus de bestureivder arbeidersorganisa ties, zal dit tot conflicten moeten leiden, waarvoor dan de werkgevers de volle ver antwoordelijkheid dragen. Daarom zullen wij zoo besluit het adres de actie voor verkrijging van een behoorlijke regeling van de arbeidsvoor waarden zoo krachtig mogelijk voortzetten, terwijl onze besturen zich als steeds bereid verklaren, met uw bestuur te onderhande len om tot een beteren toestand in de Twentsche textiel-industrie te komen. LOONBIJSLAGEN IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Zeer onlangs heeft de minister van so ciale zaken zijn goedkeuring gehecht aan een regeling, volgens v*elke van overheids wege een tijdelijke bijslag kan worden ver strekt op het loon van mannelijke arbeids krachten, welke in de kleedingsindustrie worden aangesteld ter vervanging van een gelijk aantal vrouwelijke arbeidskrachten, of wel boven het op het tijdstip der aan vrage in het bedrijf werkende aantal man nelijke arbeidskrachten. De overheidsbijslag zal met een afloo- pende schaal worden verstrekt, terwijl het voor rekening van den werkgever komen de loonbedrag dienovereenkomstig stijgt. Deze bijslag zal gegeven worden over het tijdvak van den dag, waarop voor de on derneming de regeling is ingegaan tot en met 14 October 1939, met dien verstande, dat na 1 Augustus geen nieuwe toezegging zal worden gedaan. De fabrikant, die tot de regeling wenscht toe te treden, dient zich tot het districtshoofd van de arbeids inspectie te wenden, die de aanvrage, na dat inzake het aan den betrokken arbei der uit te keeren weekinkomen overeen stemming is bereikt, met zijn advies door zendt aan den directeur-generaal van den arbeid. Van rijkswege zal, indien de ge meente tot de regeling wenscht toe te tre den, subsidie worden verstrekt in de voor de overheid uit deze regeling voortvloeien de kosten. Er is een ambtelijke instantie in het leven geroepen onder voorzitter schap van den heer Meijer de Vries, hoofd ambtenaar bij het departement van socia- de zaken, welke deze aangelegenheden be oordeelt. DE DUITSCHE VLAG OP EEN HAAGSCHE SCHOOL. Mededeeling van minister Slotemakcr de Bruine. Op vragen van den heer Drees betref fende het uitsteken van de Duitsche vlag door een school te 's-Gravcnhage, ter vie ring van de bezetting van Tsjecho-Slo- wakije door Duitsche troepen, heeft de minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen als volgt geantwoord: Terstond nadat in een der avondbladen van het bedoelde feit werd melding ge maakt, heeft de minister den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie 's-Gravenhage opdracht gegeven een on derzoek in te stellen. Diens rapport be reikte den minister den volgenden och tend. Het is den minister daaruit geble ken, dat de school aan de Dveibholzstraat te 's-Gravenhage, in verband met de be zetting van Tsjecho-Slowakije door Duit sche troepen, de oficieele Duitsche vlag, zijnde de hakenkruisvlag, heeft uitge stoken. De minister heeft het bestuur van bo vengenoemde school gewezen op het on- gewenschte van den toestand, dat een school, vallende onder art. 207 der Lager- onderwijswet 1920, bij een gebeurtenis als deze van haar vreugde doet blijken. Het bestuur heeft den minister ge antwoord. dat het zich bereid ver klaart af te zien van de krachtens de Lager-onderwijswet 1920 door het rijk en de gemeente te verleenen subsi dies. Echter met de bijvoeging, dat het tot regeling der zaken eenigen tijd behoeft. De minister ziet hiervan de redelijkheid in. De minister heeft zich ter zake tot de besturen van de andere scholen van den zelfden aard gericht. NEDERLAND VERKRIJGT 413 EN 305 M.- GOLVEN. Voldoening schenkend resultaat op radio-conferentie te Montreax. Zaterdag zijn na een conferentie, die pl.m. 7 weken inspannenden arbeid heeft ge vergd, te Montreux tot stand gekomen de Convention Européenne de Radiodiffusion en het daaraan verbonden Plan de Mon treux, ter toekenning aan de Europeesche staten van frequenties voor hun radio-om- roepstations. Op deze conferentie, die het gevolg is geweest van een door de Zwitsersene regee ring op de conferentie te Caïro in 1938 aan vaarde uitnoodiging. De Nederlandsche de legatie heeft op de conferentie de gedrags lijn gevolgd, die vóór den aanvang daarvan met instemimng van alle instanties, die bij den omroep in Nederland betrokken zijn, door de Nederlandsche regeering was vast gesteld. Deze gedragslijn heeft er toe geleid, dat Nederland zich verworven heeft de vrije, d.w.z. niet gedupliceerde golven van 413 en 356 M., waarmede een voor de behoeften van den Nederlandschen omroep voldoening schenkend resultaat is verkregen. Dit beteekent, dat de golf van Jaarsveld practisch onveranderd blijft en de golf van Hilversum ruim 150 kc/s of kanelen is verbeterd. Alle deelnemende staten hebben het ver drag onderteekend, met uitzondering van Griekenland, IJsland, Luxemburg, Turkije en de U.S.S.R. Van de meeste van deze lan den, waaronder de U.S.S.R., is te verwach ten, dat zij het plan. voor zoover mogelijk, de facto zullen toepassen. HAARLEM, Krelagehuis 17-4-'39. Al mag het genieten van de bloemen pracht buiten door het gure weer den liefhebber niet gemakkelijk gemaakt wor den, de liefhebbers die de keuring bezoch ten hebben ruimschoots gelegenheid ge had om bolbloemen, vooral narcissen, te bewonderen en te beoordeelen. Ofschoon dit laatst© moeilijk is aange zien er zoo vele factoren zijn die de waar de bepalen, welke op de keuring niet te beoordeelen zijn. De aanvoer was groot: onmogelijk om alle variëteiten op te noemen. Een zeer fijne stand vormde de collec tie afgesneden narcissen van de Ver- eenigde Culturen te Noordwijk. De bloe men kwamen uit het open warenhuis en van den vollen grond. 9 De Leedsii Silver Pink, de gele Trompet Megaphone, een goed gekozen naam voor deze groote narcis met wijd-uitloopende trompet, en de Leedsii Gratia wielen bij zonder op. Ook de Bic. zailing 100 en, een geheel ander genre, N. Triandrus Shot Silk trok ken de aandacht. Een gouden medaille werd aan deze in zending toegekend, welke eer eveneens te beurt viel aan de collectie narcissen (ruim 40 variëteiten) door de firma G. Lubbe en Zoon, Oegstgeest ingezonden. De groote gele Trompet Gold Medal en de bekende Scarlet Leader waren in deze colelctie schitterend. Warnaar en Co. N.V. Sassenheim. Als immer een mooie collectie die haar een gouden medaille aan de tropheën-collectie deed toevoegen. Bijzonder kwamen uit: Inc. Scarlet Lea der, Bic. Dinton Giant, gele tr. Fakir, Poetaz Golden Perfection en de zuiver witte Leedsii Samaria.' De vierde gouden medaille op dezen dag werd verleend aan Rijnveld en Zoon N.V. Hillegom. Wat was de witte trompet Mount Hood schitterend in deze collectie narcissen van het vrije veld. Mr. D. F. Pont, Daladier en Triandrus Thalia vroegen de aandacht deze om de kleine, fijne bloempjes, gene om den naam. De Sassenheimsche Narcissenfirma P. van Deursen toonde eveneens Mount Hood waarvan zij de winnaar is, in goede hoe danigheid. Een G. V. bekwam P. v. D. voor Bicolor Soundners, een flinke bloem: zwavelwit bloemdek en groote, breede zuiver citroengele trompet. Nenijto, even eens uit deze collectie, heeft veel van de bekroonde weg. Enkele variëteiten met semi-dubbele cup o.m. Johannesburg werden uit deze colectie veel besproken. De zaailing 577, zeer plat met platte oranje-cup en Stresa vielen eveneens op. T. Vos en Zoon, Sassenheim had een collectie waarin o.m. vertegenwoordigd waren Daisy Schaffer en Insulinde, dc laatste eigenaardig, maar niet onze smaak. Inc. 17 van N. Bakker Hzn. uit Roelof- arendsveen heeft eer. roomwit bloemdek en een komvormige oranje geplisseerde kroon. De heer Bakker bekwam een G. V. voor deze mooie variëteit. Een mooie collectie zaailingen e.a. was ingezonden door E. Oostdam Jac.zn. uit Noordwijkerhout, die ons o.m. weder Mgr. Westerwoudt liet zien, die o.i. nog beter was als vorige week, en zaailing 59 c. die hij gaarne Big Ben gedoopt zag. Twee G. V.'s nam H. P. Zwetsloot, Sas senheim mede naar huis n.L voor Dever, een Inc. met wit bloemdek en oranje kroon en Inc. 60 met groote gele kroon, sterk gekartelde randen en geel bloemdek. Leedsii Daisy Schaffer was in deze kleine collectie bijzonder mooi. Zijn buruman op de keuring, C. Gou verneur, Sassenheim heeft zich blijkbaar gespecialiseerd in groote gele trompet narcissen. Mecklenburg (G. v. V. 1937), William the Silent, Gen. Tromp en vooral Wm. Mengelberg vielen door hun groote gave bloemen op. Mengelberg is bijzonder groot en mooi. Ook eenige variëteiten tot andere klas sen behoorende waven in deze stand ge- exposeerd. „Schrijf maar dat het „af" is"' was de raad van een bekende Hillegommer toen de inzending van Frans Roozen Lzn. Vo gelenzang, bekeken werd, en inderdaad het is „af". Mooi opgemaakt was b.v. de vaas met narcissen-zaailingen! Schitte rend waren de Mendeltulpen en algemeene bewondering vroeg de Rembrandt Orange Delight. Jammer dat de 3 variëteiten van Tul. Kaufmanniana de inzending bedierven door slap te hangen. De reuk van Leucocoryne ixioides odo- rata trok vele bezoekers naar de mooi op gestelde inzending van G. C. van Meeuwen en Zonen. Gladiolus Tristis, Iris Auberosa, Trito- nia en andere bijgoed-gewassen waren eveneens uit de onuitputtelijke collectie van deze Heemsteedsche firma tentoonge steld. Evenals de vorige inzender moest de firma Belle en Teeuwen uit Lisse tevre den zijn met een plaats op den vloer; en voor dit soort inzendingen is zulk een plaats nog niet zoo slecht! Vier Getuigschriften v. V. werden aan deze inzending, bestaande uit de meest uiteenloopende rassen tulpen, toegekend. Dubbele vroege Tulpen. Darwintulpen naast Tul. Greigi, Fosteriana en Leliebloe- mige. Eldering en Zoon, Sassenheim had een inzending narcissen van groot tot klein. De kleinste was wel het witte narcisje (rotsplant) Snowdrop. C. G. van Tubergen, Haarlem, bekwam voor Tintovetto uit haar collectie narcis sen een G. V. Een eenkleurige trompet, citroengeel met breed gekartelde rand. Eenige Tul. Kaufmaniana hybr. waren op de middentafel eveneens door deze firma ingezonden. G. H. Kagenaar en Zn. Heemstede toon de ook eenige „buitenbeentjes" op Tul- pengebied. De bijzonder groote Mad. Le- feber naast de bijzonder kleine Chry- santha! Gele Trompet Coppevtop en Inc. Semper W&scAxLciq. is géén pietje./ Menige vrouw ziet er zoo te genop, dat het vooruitzicht haar al moe en lusteloos maakt. Zelf wasschen maakt het leven slechts zorgelijker zeker niet goedkooper. Gun U zelf meer vrijen tijd en... een goed humeur laat de VEWA dat ondank bare werk doen. VEREENIGDE WASSCHERIJEN TELEFOON 1206 WITTE SINGEL 13 - LEIDEN Avanti resp. van A. Overdevest, Wasse naar en Rut de Gro'ot, Noordwijk scheid den deze tulpen van eenige Hyacinthen - zaailingen van de firma Jan Kuyper en Zoon. Harlem. Een afgesneden Hyacinthenbloem is nog moeilijker te beoordeelen dan een Nar cissenbloem! Dubb. N. King Alfred, verloopen uit K. A. ingezonden door J. Kortekaas, en een vaas met eenige narcissen-zaailingen van Febr. Leber- van Texel, gevolgd door de groote Trompet Lord. Nelson van G. B. van Rhijn uit Noordwijk, sloten onze rondgang, waarop veel schoons te zien was, waartusschen zich zeer vele bloemis ten bewogen. Processie naar St Lidwina Voor de 7e maal pelgrimeerde 'n aantal Katholieken uit Leiden en omgeving naar Sinte Lidwina. Het is altijd iets aparts 'n roomsche be devaart. Er heerscht een mentaliteit, die in een mengeling van geloof en frisschen levens aanvaarding de roomsche blijdschap laat glinsteren. Juist in onzen tijd is zoo'n bedevaart een goed iets! Je beseft, dat Gods wegen geen men- schenwegen zijn, dat Gods maatstaf andere breedte, diepte, lengte en hoogte kent, dan het richtsnoer in menschenhanden, je be seft dat goddelijke waardeering andere tor. a ties heeft, dan menschelijke aanslag. Waarom gaan er anders telkenjare groe pen menschen naar een stad, die eenmaal een kind, een meisje, een vrouw onder haar inwoners telde, die naar den mensch ge sproken alles miste wat men in het leven menschwaardig noemt. Gaan naar Lidwina is niet enkel traditie, is niet enkel mee willen doen, niet weg kunnen blijven om dit of dat, maar een uiting van katholieke opvatting, die voort komt uit een geloof, dat leeft, God geeft iederen mensch z'n plan en z'n plaats, en dan is het goed, hoe miserabel het er naar buiten ook uit ziet. Zoo ging de processie dan voor de ze vende maal naar Schiedam. Ongeveer half negen vertrokken vijf prachtige bussen met ongeveer ruim 160 deelnemers waaronder pastoor Th. Beu kers, directeur van de Broederschap, pas toor Th. Kwakman, pastoor G. Klaverwey- de O. S. Cr., rector Sondaal, prof. Juffer- mans, kapelaan Hofstede, de kapelaans der Sf. Petrus-parochie. Ongeveer kwart voor tien begon de plechtige Hoogmis opgedragen door den 7eereerw. heer Pastoor G. Klaverweydcn O. S. Cr., met assistentie van de weleerw. heeren kapelaan Leenders. als diaken, ka pelaan Hofstede, als sub-diaken en den eerw. heer P. Plouvier als ceremoniarius. De processie trof het dat gisteren het feest van Lidwina werd gevierd, zoodat we dc H. Mis meezongen rondom een mooi versierd altaar, een beeld van Schiedam's glorie: Lidwina, temidden van een weelde van bloemen. Rector Sondaal. die na het Evangelie een predicatie hield, had tot tekst genomen: ..Thans verheug ik mü, dat ik voor U lij den mag en aanvullen in mijn lichaam wat aan Christus' lijden ontbreekt, ten bate van Zi.in lichaam, de Kerk" Na een korte inleiding weest de predi kant er op, dat de vraag, hoe het mogelijk is, dat Lidwina door God geroepen tot een groot geluk te midden van haar ellende, beantwoord wordt door die andere vraag: beteekende de gekruiste Christus voor ons allen niet het hoogste geluk, en was het of- leren van Zijn eengeboren Zoon niet het grootste bewijs van Gods liefde! Weet het toch, niet het juichen, maar het lijden schenkt de grootste zegen. Vereenigd met Christus in zijn mystiek lichaam kan ieder mensch medewerken aan de redding van anderen, medeverlos ser zijn, en zoo geluk scheppen in ande ren, dan het lijden verduren in ver een iging met Christus, helpen Gods harte- wensch „het geluk der menschen in een eeuwige vreugde" tot werkelijkheid te ma ken. God vraagt van de een veel, van de an der weinig, maar als we onze taak begrij pen, dan is niets klein of onbeduidend, vereenigd als we zijn met Christus. Dan kan er van ons leven een kracht uitgaan als van het leven van Lidwina. Zij, Schiedam's heilige vrouw een mid delpunt; temidden van haar onmetelijk lij den was ze een zegen, een steun, een lich voor anderen. Ziedaar onze roeping! Dat moeten we melden van deur tot deur, we moeten iets brengen van wie rookgeur, wat licht in den nacht, wat vreugd waar men schreit, een beetje geluk maar veel eeuwigheid. Na de Hoogmis volgde een uitstekend verzorgde lunch in het Corner House en cm half twee waren de pelgrims weer ver eenigd om gezamenlijk een kruiswegoefe ning te houden. De kruisy/eg, die gebeden werd, verdient meer bekendheid en ruimer verspreiding! Ze legde telkens duidelijk en gevoelig verband en gelijkenis tusschen Christus' lijden en dat van Schiedam's heilige. Een plechtige omgang met de reliquien en het daarna door prof. Juffermans celebreerde Lof besloot deze pelgrimsdag. Moge Lidwina, van ons ras en ons volk. ons zegenen en waken over haar vaderland en het onze, en moge haar voorbeeld in- spireeren tot echte katholieke actie en be leefde gemeenschapszin. Prachtig op tijd. ongeveer half zes, wa ren allen veilig terug. Dr. F. C. WIEDER. De Portugeesche regeering heeft aan den eminenten historie- en kaart-kenner dr. F. C. Wieder te Noordwijk-Binnen, ten ge schenke aangeboden het onder haar patro- cinium uitgegeven standaardwerk in drie folio-deelen van de Geschiedenis der Por tugeesche kolonisatie van Brazilië ,rijk ge documenteerd met facsimile's meestal in kleuren van authentieke kaarten, afbeel dingen en documenten. Als motief voor dit kostbare geschenk wordt aangevoerd de belangstelling voor de studiën van den oud-bibliothecaris dor Leidsche Universiteits-bibliotheek over r1 groote periode der Portugeesche ontd kingen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2