Gemengde berichten Ij titnhf vkixCU «xp KOOP SUNLIGHT ZEEP DINSDAG 18 APRIL 1939 DE LEBDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 9 SCHIP GEZONKEN. Een der opvarenden verdronken. Tydens een plotseling opgestoken Noord Westerstorm is gisteravond omstreeks ze ven uur op de rivier de Waal de motorboot Broedertrouw, geladen met grint, nabij de kalkzandsteenfabriek te Vuren in moeilijkheden geraakt en gezonken. De 22-jarige schippersknecht J. v. d. Ruit uit Papendrecht is hierbij verdronken. Op het moment, dat het schip zonk, sprong de schipper, A. Mijnster uit Zwijn- drecht. te water. Hij zwom naar een in de nabijheid varend schip en werd opge pikt. De knecht verdween met het schip in de diepte. Het lichaam is nog niet opge haald. MOTORSCHEEPJE GEZONKEN. De schipper gered. Gisteravond ongeveer zes uur is een motorscheepje, komende uit de richting Dordrecht en bestemd voor Leiden, gela den met steenen, op de Nieuwe Maas ter hoogte van Oost-IJsselmonde, door on bekende oorzaak gekapseisd en gezonken. De schipper, die niet kon zwemmen, wist zich drijvende te houden op een ladder. Hij is door opvarenden van de directie motorboot van Boelens scheepswerven gered. TIEN MENSCHEN AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Door oplettendheid van een agent. Te Hilversum was een tiental steenen bikkers bezig met hun werk bij een pas gemetselden muur aan de achterzijde van een gemoderniseerd pand aan de Kerk straat. Een passeerende agent van politie meende werking te zien in den muur, die 30 M. lang en 3 M. hoog was. Hy' maakte de arbeiders op d<* golving opmerkzaam en riep, dat zij terstond een goed heenko men moesten zoeken. Nauwelijks waren zij van de gevaarlijke plek weg. of de muur stortte met donderend geweld in. Volgens deskundigen is de oorzaak te zoeken in een verschuiving van de leemlaag in den bodem. Door de tegenwoordigheid van geest van den agent is een ernstige ramp voorkomen. „Msb." DE MIJNGASONTPLOFFING TE VENRAY. Begrafenis van het slachtoffer. Gisteravond is te Deurne de 35-jarige arbeider Leenders begraven, die Zaterdag bij de mijnontploffing nabij Venray om het leven is gekomen. Verscheidene kransen de"kten de baar. In den stoet bevonden zich militaire en bur gerlijke autoriteiten. De absoute werd verricht, door kapelaan Lam, waarna de begrafenis geschiedde op het R.-K. kerkhof. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Gisteravond laat is te Deurne in het St. Jozef-ziekenhuis mej. G. overleden, die Zondag bij een brand verwondingen had opgeloopen. DRIE WONINGEN AFGEBRAND. Gistermiddag werd BreUkelen opge schrikt door het geloei van de brandsire- ne. Er bleek brand ontstaan te zijn in de woning van de familie Visser, in de buurt schap Portengen, onder de gemeente Ru- wiel. De Breukelsche brandweer kon niets tegen de vlammenmassa beginnen. Men besloot de belendende perceelen nat te houden, die dan ook gespaard bleven. De woningen van de gezinnen van Van Wa- geningen en van Werrie, die, evenals de woning van de familie Visser, onder het zelfde rieten dak waren gebouwd, brand den totaal uit. De woningen waren verzekerd, doch de inboedel slechts laag of in het geheel niet. WEERSPANNIGE TRAMPASSAGIER. Aan de halte Hoornbrug te Rijswijk ontstond in de tram, die gisteravond om streeks half acht aldaar aankwam een on- eenigheid tusschen den conducteur G. uit Den Haag en den passagier M. K., een va rensgezel eveneens uit Den Haag. Toen de conducteur zich buiten den wagen begaf, sloot K. de deur juist toen de tram zich weer in beweging zette. De conducteur, die op de treeplank stond, drong er op aan binnengelaten te worden, doch K. voelde hier niet veel voor. Nadat het den conducteur gelukt was weer in den wa gen te komen, ontstond tusschen hem en den lastigen passagier een hevige woorden wisseling. Aan de halte LindelaanHaag- weg wilde de conducteur hem de tram uitzetten, waarop een kleine worsteling ontstond en beiden den wagen uitvielen. De conducteur brak bij den val het lin kerbeen en werd per ziekenauto naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd. De varensgezel is een goede be kende va i de politic en heeft reeds vele veroordceiingen achter den rug. „Vad." torteA Wt NBEKENDE HERKOMST ROOFOVERVAL TE ZWUNDRECHT Door kordate winkeljüfrouw verhinderd. Toen de vrouwelijke bediende van een Uniewinkel te Zwijndrecht zich gister morgen naar haar winkel wilde begeven volgde haar een haar onbekende heer die voorgaf iemand van het hoofdkantoor te zijn en de kas te komen nazien. Hij kon zich echter niet legitimeeren, zoodat de winkeljuffrouw hem geen gelegenheid gaf zijn „werk" aan te vangen. De onbekende wilde zich daarop met geweld meester ma ken van den inhoud van de kas. De win keljuffrouw heeft zich daartegen ver weerd en haar aanvaller met een winkel- schep aan zijn wang licht verwond. Zij schijnt daarna bij de keel gegrepen te zijn, want later werd zij bewusteloos in het vertrek achter den winkel gevonden. Er moet een worsteling hebben plaats gehad, waardoor de lichte gabardine-re genjas van den aanvaller met vuil be smeurd kan zijn en vermoedelijk enkele inktvlekken zal vertoonen. Het signalement van den dader luidt: ongeveer 40 jaar, lang 1.801.85, flink van gestalte, langwerpig gladgeschoren gezicht. Hij draagt aan een van zijn han den een zegelring en heeft blond haar met een korte scheiding op zij; hü had een grüzen gleufhoed op met den rand geheel naar beneden geslagen, droeg een donker colbertcostuum en schoenen met rubber zolen. Zijn overhemd was gekleurd en hij droeg een strikt o1" •3-- Omti-ent de o.avi.;.-.. verneemt het „Vad." nader, dat de tweede winkeljuf frouw den aanslag ontdekt heeft, toen deze gisterochtend haar werkzaamheden wilde aanvangen. Zij vond in de kamer, die achter den winkel ligt, haar collega in bewusteloozen toestand op den grond liggen. Dit zou er op wü'zen, dat de dader, die, zooals verondersteld wordt, het meis je in den winkel heeft aangevallen, het lichaam van zijn slachtoffer heeft ver voerd. Mogelyk is echter ook, dat het meisje naar achteren is gevlucht en dat de dader haar daar heeft aangevallen, met het bekende resultaat. Niemand van de omwonenden heeft den overval gezien of gehoord, zoodat de politie voor een moeilüke taak staat. Het slachtoffer had, voordat zü naar de zaak ging, wisselgeld bü de Boerenleenbank gehaald. Dit wekt het vermoeden, dat de tot nu toe onbekend gebleven aanvaller van den gang van het bedryf op de hoog te is geweest of de gangen van het perso neel heeft nagegaan. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. In het hoofdbureau van politie te Rot terdam is opgesloten de 63-jarige kamer verhuurder H. B. uit Den Haag, die door het zetten van een valsche handteekening geld van de Spaarbank te Rotterdam heeft gehaald, dat toekwam aan een van zyn kostgangers. Deze kostganger, W. P. H. O., had, toen hy te Rotterdam een straathandel dreef, wat geld overgespaard en dit op de Spaar bank te Rotterdam gezet. In totaal stond op zün boekje een tegoed van 400. O. woonde den laatsten tüd bü B. in Den Haag, wien hü, toen hü in Januari j.l. in een der Haagsche ziekenhuizen moest worden opgenomen, zün spaarbankboekje in bewaring gaf. O. bleef lang ziek en in dien tijd heeft B. door het namaken van de handteekening van O. op machtigingen tot uitbetaling zich de 400.toege- eigend. Kort geleden verliet O. het zie kenhuis, waarna hü aan B. om zün spaar bankboekje vroeg, welke toen zeide, dat dit zoek was geraakt. Hierop deed O. aangifte by de politie, waarna de recherche te Rot terdam bij de Spaarbank een onderzoek instelde, wat ten gevolge had, dat B. in den Haag werd gearresteerd en naar Rot terdam overgebracht. Hy zal in het Huis van Bewaring worden opgesloten. SPEEL NIET MET JONGE EENDJES. Gevaar voor besmetting met paratyphus. Het bestuur der Sophiavereeniging tot bescherming van dieren te Amsterdam, vestigt de aandacht op het groote gevaar van besmetting met para-typhus door jon ge eendjes. Te Amsterdam heeft zich deze ziekte geopenbaard bij een kind, dat bleek be smet te zyn door een jong eendje, waar mede het „speelde". Vooral omdat op ge zette tüden deze jonge diertjes die als woerdjes vrijwel geen waarde hebben voor enkele centen per stuk in massa aan het publiek plegen te worden verkocht, als „aardigheid" voor kinderen, zü men ten deze gewaarschuwd. Sa ÖRT Van der Kuil verbetert het Ned record 500 m borstcrawl Bijna 12 seconden er af Dolf van der Kuil, van de Schiedam- sche Zwemclub, is er gisteravond in het Sportfondsenbad te Schiedam in ge slaagd het Nederlandsch record 500 me ter borstcrawl te verbeteren door de zen afstand af te leggen in den tijd van 6 min. 15.6 sec. Het oude record stond op naam van Piet Stam met een tijd van 6 min. 27.3 sec., gevestigd op 27 Augustus 1937 te Batavia. De belangstelling voor deze recordpo ging in het Sportfondsenbad, waarvan de oaanlengte 25 meter bedraagt Piet Stam verbeterde het record destüds op een 50 meterbaan was byzonder groot. Toen voorzitter-kamprechter Langelaan, starter Tordoir en de officieele tydopnemers zich gereed hadden gemaakt, werd het sein voor vertrek gegeven. De eerste 100 meter legde de Schiedammer af in 1 min. 4.4 sec. Van der Kuil bleef rustig maar snel doorgaan zyn slag was soepel, terwül hü keurig baan hield. De 200 meter werden afgelegd in 2 min. 19.3 sec. en de 300 meter gingen op in 3 min. 37.1 sec. Hü bleef hier 0.1 sec. beneden zijn record van 29 November van het vorige jaar, doch de nieuwe tijd zal niet als Nederlandsch record kunnen wor den erkend, omdat hiervoor geen voldoende officieele tijdopnemers beschikbaar waren. De 20-jarige zwemmer hield uitstekend vol en over 400 meter noteerde hij een tijd van 4 min. 55.4 sec., waarmede hy het Neder- l.-ndsch record, eveneens op zijn naam staande, evenaarde. Zoo was het begrype- lijk, dat het record op de 500 meter er met flink verschil aan moest gaan. Het keeren bleef voortreffelijk en de 500 meter legde hy af in 6 min. 15.6 sec., waarmede het record van Starri met niet minder dan 11.7 sec. was verbeterd. Uit een en ander blijkt ouidelijk, dat Van der Kuil gemakkelijk in staat moet worden geacht de Nederland- sche records op de 300 en de 400 meter scherper te stellen. VOETBAL LEIDSCHE VOETBALBOND. Oefenwedstrijd tegen L. F. C. Het voorloopig L. V. B.-elftal zal een wedstrijd spelen tegen L. F. C. op het ter rein aan den Zoeterwoudschen Singel op Zaterdag 22 April a.s., aanvang half vijf. De opstelling is als volgt: N.N. C. v. Leeuwen Alphen N.N. G. Houps E. de Heer Zuiderkw. L. D. T. S. I. Arnoldus P. Kettenis A. Kapaan Zuiderkw. U. V. S. Zuiderkw. W. Brachs (aanv.) L. Rijsdam Beresteyn Zuiderkw. J. Slootweg L. D. T. S. Reserve: H. Bosboom, Th. Hofstra (U. V. S.), M. Baltes (Alphen), H. Honsbeek (Lugdunum). BILJARTWEDSTRIJD TE LISSE. L. U. T. O. IKlein Rustoord I. In het gebouw van den R. K. Volksbond te Lisse werd de return wedstrijd gespeeld tusschen L. U. T. O. I Lisse en Klein Rust oord I te Oude Ade. Het bezoekende Klein Rustoord wist alle partyen te winnen en won hiermede met 133 caromb. De strüd tusschen de beide no.'s 1 was uitermate spannen, vooral C. Faas hield zich kranig door slechts met 13 caramb. te verliezen van den kampioen van Oude Ade. De resultaten waren: pnt. brt. h.s. gem. J. v. d. Hulst (K.R.) 200 18 49 11.11 C. Faas (Luto) 187 13 29 10.39 L. Turk 200 40 31 5 C. Duivenvoorden 178 40 24 4.45 Jac. v. d. Meer 200 46 33 4.34 C Kortekaas 146 46 13 3.17 G. Rictbroek 200 57 20 3.50 A. van Dyk 156 57 17 2.73 R. K. DAMES-HOCKEY-COMPETITIE. De uitslagen der wedstryden van den Sportraad van de Vrouwelijke Jeugdbewe ging voor Kathaolieke Actie, op Zondag gespeeld luiden: le klasse: Hurry Up 2, Overveen Thor, Amsterdam 11. 2 e klasse: Neep Fit, Den Haag Quick, Haarlem 02. Klein Rustoord I Oud-Ade I Luto I Lisse 667 carb. VIER LEIDERS IN DE HOOFDGROEP TE MARGATE. Landau boekt opnieuw succes. In de vijfde ronde hebben Flohr, Keres en Capablanca hun partyen gewonnen, terwijl de leider, Sir George Thomas, te gen zijn landgenoot Sergeant remise speel de. Vier deelnemers staan in de hoofd groep met 3y uit 5 bovenaan, zoodat de spanning wel buitengewoon groot is. Sir George Thomas kon in een Fran- sche verdediging tegen Sergeant niet meer dan remise bereiken. Na 28 zetten werd daartoe besloten. Flohr kwam tegen den Pool Najdorf uit. Het werd een aangeno men Damegambiet, hetwelk door Flohr uitstekend werd behandeld. Na 38 zetten moest de Pool den strijd opgeven. Keres won met zwart van den zwaksten deelne mer, den Engelschman wacht nog steeds op zün eerste halve punt. Vera Menchik speelde tegen Capablanca de Tarraschver- dediging van het Damegambiet, doch de Cubaan had er zijn zinnen op gezet deze partij te winnen. Na 45 zetten moest ^e wereldkampioene capituleeren. In de partij tusschen Golombek en Milner Bar ry werd dame-Indisch gespeeld. Ook hier was de strijd fel en na 47 zetten had Mil ner Barry gezegevierd. Landau won in de zevende ronde van de premier reservegroep van Parr. Prins leverde fraai werk door Pogoriely met zwart te slaan. De uitslagen luiden: Hoofdgroep, vyfde ronde: Sir George ThomasSergeant yy FlohrNajdorf "lQ WheatcroftKeres 01 CapablancaMiss Menchik 10 GolombekMilner Barry 01 De stand luidt: 1, 2, 3 en 4 Sir George Thomas, Flohr, Keres en Capablanca, al len 3y punt; 5. Sergeant 3 punten; 6. Mil ner Barry 2% punt; 7. Najdorf 2 punten; 8. Vera Menchik 1% punt; 9. Golombek 1 punt plus 1 afgebroken partü; 10. Wheat croft 0 punten plus 1 afgebr. partij. Premier reserves groep A, zevende ronde: LandauParr 10 Premier reserves groep B, zevende ronde: Opocenskydr. Mulder 10 DewingVan Doesburg 01 Premier reserves groep C, zevende ronde: SchelfhoutMieses y2y Nader meldt men ons: De vy'fde ronde stond, wat betreft het partügehalte, boven de vorige. Anders was het geval met de spelers in de premier re serves-groepen niet alleen dat zij op Zon dag moesten spelen, maar ook kwamen zij er een uur by' te kort door het verzetten van de klok met ingang van den zomer- tüd. De meeste buitenlanders wisten dit niet met het gevolg, dat zij te laat kwa- De vermoeidheid liet zich gelden. Landau werd hiervan het slachtoffer en boette 11/2 punt op één dag in. Tegen Wood maakte hij een vreeselijken blunder door een stuk en prise te zetten. Op een moment, dat de partij pas interessant be gon te worden. Hij gaf meteen op (op den 18den zet). Ook zijn afgebroken party' te gen Raud, die voor hem op winst stond, verknoeide hij en het werd niet meer dan remise. Van Scheltinga is uitstekend op dreef en speelt zeer degelijk. Hij won een fraaie party' tegen Raud, terwijl hij tegen Wood goede winstkansen heeft. Prins heeft zich na een slecht begin her steld. Gisteren versloeg hy Pocorielly. In de B-groep heeft Samisch nog steeds de leiding met 5 uit 7 '10. Mulder die nog een goede kans op een prys had nadat hij van Van Doesburgh gewonnen had, ver speelde deze kans dor van Opocensky te verliezen. Van Doesburgh wint en verliest om de beurt. Gisteren smaakte hü het ge noegen van Dewing te winnen. Schelfhout, die van de eene hangpartü tot de andere moet overgaan, heeft zich goed ingespeeld en heeft van Eilinger ge wonnen, terwy'l hij van Mieses had kun nen winnen. De partij werd remise. Te gen Podhorcer verloor hy', maar ook hier had hü verzuimd in het voordeel te ko men. In deze groep leidt Podhorcer met 6 1/2 uit 7. Mieses volgt met 6 punten. Stand in groep A. Na de 7e ronde, pre mier reserves: Landau en van Scheltinga ieder 5 en Raud 4 1/2 (1), Koblenz 4, Prins 3 1/2. Groep B: Samisch 6, List 4 (1), Hohulin- ger 4 (1). Opoczensky 4 (1), Mulder 4. Groep C: Podhorzer 6 1/2, Mieses 5 (1), Suosko Borowsky 4 1/2 (1). Schenk 4 (1), Sonja Graf 4, Schelfhout 3 (1). Nog steeds valt in het hoofdtournooi niet te voorspellen wie zal winnen. Vier spe lers staan aan den kop. Doordat Thomas slechts remise maakte met Sergeant, kon den Keres, Flohr en Capablanca hem inha len. In een Fransche verdediging had hij wat voordeel, maar de stelling werd te vroeg gesloten, zoodat geen doorbraak meer mogelijk was. Capablanca en Flohr speelden typische partijen. Beide spelers concentreerden hun strijdkrachten op een geisoleerden pion. Wederom hebben zij bewezen deze tech niek in de perfectie te beheerschen. ENGELSCHE STUDENTEN WINNEN VAN NEDERLANDSCHE. Een team Engelsche studentenschakers bezocht momenteel ons land voor het spe len van eenige schaakwedstrüden. Zaterdag werd te Amsterdam tegen een sterk Amsterdamsch twaalftal gelyk ge speeld (66). Hieruit bleek wel dat de Engelschen een sterke ploeg hadden af gevaardigd. Drie spelers kwamen uit Cam bridge, 3 uit Oxford, 3 uit Londen, 2 uit Liverpool en 1 uit Leeds. Gisteren werd een ontmoeting georga niseerd tegen een vertegenwoordigend Nedeïlandsch studententeam, waartoe ook enkele Lei'dsche studenten waren uitge- noodigd. Deze wedstrijd vond te Utrecht plaats en reeds spoedig bleek dat de Nederlan ders, die bovendien met invallers uitkwa men, niet tegen de Engelschen waren op gewassen. Het werd tenslotte een 84 nederlaag voor onze studenten. De beide Leidsche studenten maakten remise. GovasMulder was de z.g. Zwolleva- riant, die geruimen tijd langs theoretische banen liep. Zwart verwierf de meerder heid op de damevleugel en stuurde toen terecht op eindspel aan, dat hem de iets betere kansen bood. Niettemin nam hy met remise genoegen. GordonHommes was een Engelsche partij met franchetto van de beide ko- ningsloopers. Zwart kreeg de betere ont wikkeling doch een geisoleerde pion op" de c-lijn. Er ontstond open spel met gelyk materiaal, zoodat men na dameruil reeds op de 20ste zet tot remise besloot. De gedetailleerde uitslag luidde: NederlandEngeland: 1. A. D. de Groot (Amsterdam)A. W. Bowen 01; 2. J. Muilwük (Utrecht)J. F. O'Donovan 01; 3. A. Th. Knoppers (Amsterdam) J. Dean 01; 4. G. A. H. M. Wesesls (Utrecht)—E. L. Stuart 0—1; 5. E. Mul der (Leiden)G. H. Govas yy; 6. A. H. Roose (Groningen)T. J. Beach 10; 7. J. F. Mantz (Amsterdam)—P. C. Hoad 01; 8. J. v. Dijk (Amsterdam)R. C. Nairn y—Ty; 9. L. L. Ruben (Amster dam)C. Leak 01; 10. C. Orbaan (Am sterdam)H. R. Claff 10; 11. J. R. Hom mes (Leiden)A. L. Gordon yy; 12. L. M. Bruins (Amsterdam)C. R. Buch- ley yy. Totaal uitslag: 4—8. WIELRENNEN KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND OP DEN WEG. Behoudens toesteming van de betreffen de autoriteiten zullen de indïvidueele kam pioenschappen van Nederland op den weg 1939 worden verreden op Maandag 12 Juni a.s. le Valkenburg op een traject, waar in de Cauberg is opgenomen, OLYMPISCHE SPELEN ITALIë IN DE WINTERSPELEN. nlangs zün voor de Olympische winter spelen, welke van 311 Februari 1940 te St. Moritz worden gehouden, de uitnoodi- gingen verzonden. Inmiddels hebben reeds tien landen in beginsel hun deelneming toe gezegd, n.l. Finland, Frankrijk, Polen, Noorwegen, Vereenigde Staten, Grieken land, Luxemburg, Nederland, Bul garije en België. Italië heeft een zeer eigenaardig ant woord gestuurd. Het Italiaansch Olympisch Comité heeft n.l. zijn deelneming afhanke lijk gesteld van het feit of er skiwedstry'- den op het programma der winterspelen zullen figureeren. Uit Zürich kan nog worden gemeld, dat het Zwitsersche Olympisch Comité aldaar is byeengekomen. In tegenstelling met het crganisatiecomité voor St. Moritz nam het Z. O. C. het standpunt in, dat geen demon straties op het gebied der skisport zullen plaats vinden. In een officieele verklaring heet het, dat op de Olympische Winterspe len te St. Moritz noch skiwedstryden noch skidemonstraties zullen worden gehouden, met uitzondering van den militairen pa trouillewedstrijd, tenzij er in den loop der volgende maanden nog overeenstemming tusschen I. O. C. en F. I. S. zal komen. yv H

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10