De Katholieken stemmen *r- No. 1 van LIJST 2 Alleen het vakje voor den naam BOLSIUS rood maken KERKNIEUWS RECHTZAKEN - *a^-- MAANDAG 17 APRIL 1939 DE LE*BSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. O BOLSIUS GOUDEN KLOOSTERFEEST VAN FR. M. ELEUTHERIUS. In het Moederhuis van de Fraters van Tilburg, hoopt fr. Eleutherius de Werdt op Vrijdag 21 April a.s. zijn gouden klooster- feest te vieren. Ofschoon de werkzaamheid van dezen jubilaris hoofdzakelijk ligt binnen de mu ren van het klooster, daar hij ruim 20 jaren lang de belangrijke functie bekleedde van Econoom-Generaal der Congregatie, zal het frater Eleutherius ook van buiten het klooster toch niet aan belangstelling op deze dag ontbraken. Zoowel oud-leerlingen als de velen, die hun voordeel mochten doen met zijn even deskundige als welwil lende adviezen op gebied van boekhouden cf onderwijs administratie, zullen onge twijfeld op deze dag van hun belangstel- I:ng en waardeering blijk geven. •Benoemingen Priesters H.H. Hart v. Jezus. Z.H.Exc. mgr. J. P. Huibers. bisschop van Haarlem, heeft op voorstel van den Hoogeerw. pater provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jesus met ingang van 16 April a.s. benoemd tot rector van de Pijkerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen te Delft den zeereerw. pater dr. Or M. van Iersel S.C.J, en met ingang van denzelfden datum eervol ontslag verleend aan den zeereerw. pater Th. v. d. Peet S.C.J., die verplaatst wordt naar het kloos ter te Lanaken. Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn ;,INSULÏNDE" Hcerenstraat 2 Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET'a Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Sigarenmagazijn „DE HALTE" Hoogewoerd 100 Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. ZALIGVERKLARING VAN EEN SOLDAAT UIT DEN SPAANSCHEN BURGEROORLOG? OP GRUWELIJKE WIJZE GEMARTELD. Naar wij vernemen worden thans pogin gen in het werk gesteld, om het zaligver klaringsproces te openen voor een soldaat van de Natonalisten, die bij het begin van den burgeroorlog in Spanje de wapenen op heeft genomen tegen de Communisten. Deze soldaat is Antonio Molle Lazo, die ge vangen werd genomen door de Rooden en op gruwelijke wijze ter dood werd gebracht omdat hij weigerde zijn geloof te verzaken. Antonio Lazo werd genomen op Goeden Vrijdag van 't jaar 1915 te Arcos de la Fron tera; later ging hij met zijn ouders naar Jerez de la Frontera. Hier studeerde hij op de school der Broeders Maristen. Bij de eerste communistische opstand van 1931 verdedigde hij reeds de rechten van de Kerk en ook in 1936 bij de verkie zingen nam hij deel aan de bescherming van priesters en kloosterlingen. Hij werd gearresteerd, en bracht zijn 21en verjaardag in de gevangenis door. Hij werd bevrijd, nadat Arjdalusië in han den was gekomen van de Nationalisten. Met dertig anderen vertrok hij om bij Pe- naflor in de rijen van Franco mede te strij den. Zij werden aangevallen door 3.000 Rooden, en terwijl Antonio een vrouw en kind behulpzaam was, om over een muur te vluchten, werd hij zelf gevangen genomen. Men eischte, dat hij zijn geloof zou ver zaken. Zijn ooren werden afgesneden, zijn linker oog werd uitgerukt, maar de moe dige belijder weigerde Christus ontrouw te worden. Hij werd doodgeschoten, en zijn lijk bleef twee dagen liggen. Toen werd het stadje veroverd door de Nationalisten, en het verminkte lijk van Antonio Lazo werd in een houten kist begraven. Toen zijn lijk vijftien maanden later werd opgegraven, om aan den moedigen held een betere rustplaats te geven, bleek, dat het lichaam nog ongeschonden was, ofschoon de voorloopige lijkkist grootendeels ver teerd was. Het blad in de wonden was nog vochtig, zooals onomstootelijk blijkt uit de verkla ringen van den notaris en de andere aan wezigen waaronder twee priesters, ge zonden door den Kardinaal Aartsbisschop van Sevilla die bij de opgraving tegen woordig waren. De Kardinaal heeft groote belangstelling getoond voor deze feiten en heeft bijzon dere gebeden goedgekeurd om aan God de zaligverklaring van Antonio Lazo te vra gen. Als u tóch iets moet verliezen #En u hebt 't voor 't kiezen Óffert liever dan een uur Dan uw verd'ren levensduur' HAAGSCHE POLITIERECHTER. Het verdwenen lood. De architect H. W. C. F. B. te O e g s t- geest had het beheer over een aantal huizen en was op zekeren dag in Juli" 1938 tot de ontdekking gekomen, dat er lood aan deze huizen ontbrak, welk lood wel niet uit zich zelf „weggeloopen" zou zijn. Een onderzoek was ingesteld gewor den met als resultaat, dat als verdacht van deze looddiefstal was aangehouden de tim merman F. H. H. S. Hedenmorgen moest hij zich verant woorden voor den Haagschen Politierech ter. De Officier nam in aanmerking, dat verdachte thans zes maanden uitzit in Veenhuizen en dan nog drie maanden ge vangenisstraf tegoed heeft, zoodat hij geen kans meer behoort te krijgen. De eisch werd dan ook een maand gevangenisstraf. De Politierechter wilde, alvorens vonnis te wijzen, nog wel iets meer over verdach te weten en hield de zaak aan om alsnog een rapport in te winnen. Man sloeg zijn vrouw. „Het was mijn bedoeling niet om haar pijn te doen", begon van R. uit Leiden, aan den Politierechter te vertellen. „Man, hoor nu eens even. Als ik je nu een draai om je ooren geef en als ik dan zegen: het was de bedoeling niet, voel je die klap dan niet, of heb je hem wel dege lijk te pakken", repliceerde de Politie rechter. „Nou ja", verweerde van R. zich en met dit „nou ja" kwam men bij de kern van de zaak. Verdachte heeft nogal dikwijls ruzie met zijn efchtgenoote en wil dan overwinnaar blijven met de vuist, omdat hij het met zijn mond niet winnen kan. Dus geeft hij als eind van eiken woor denstrijd of huiselijke discussie zijn vrouw een pak slag of zoo als hij het pleegt te noemen een draai om de ooren. Totdat het de vrouw eindelijk begon te vervelen en aangifte was gevolgd. En zoo stond de man hedenmorgen in het verdachtebankje, ter wijl zijn vrouw tegen hem moest getui gen. Nadat zij verklaard had, dat ze de oorveegen van haar man in ontvangst had genomen, meende zij op een vraag van den Politierechter te moeten beamen, dat het thans alles weer „koek en ei" is tusschen haar en haar man. De Officier was van meening, dat het niet te pas komt deze huiselijke twisten die eindigen in mishandeling. Verdachte heeft een rem noodig in de toekomst voor het geval hij weer neigingen mocht krij gen om zyn vrouw te mishandelen. Het beste is dus een voorwaardelijke gevan genisstraf en wel een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met drie jaar proeftijd. De man vond dat goed, blij dat hij er zoo goed af kwam, de vrouw vond het goed, omdat haar man zich nu wel tweemaal zal bedenken alvorens weer zijn hand op te heffen, waardoor het geheel ten goede zal komen aan de goede harmo nie tusschen de echtelieden. 2. K. H. Prins Bernhard woonde Zaterdag een commissarissen-bijeenkomst der Nederlandsche Padvinders te Ommen bij. Een snapshot van den Prins na aankomst De Politierechter was het er ook mee eens en veroordeelde verdachte tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Zondagbezoek en de gevolgen De losse arbeider J. R. te de Zilk, ge meente Noordwijkerhout, had op 12 Maart aardig de „peentjes opgeschept". Hij was op Zondag op het terrein van den ge meenteveldwachter M. A. v. d. Berg gaan staan en had toen zijn mond eens eventjes geopend. Politierechter: v. d. Berg zei: er af, en je ging niet hè! Verdachte: Daar kreeg ik de kans niet voor, want voor ik weg kon loopen werd ik al vierkant op straat gegoond. Politieerchte: Maar je stond te „jennen" hè en nog wel op het terrein van v. d. Berg. Verdachte: Het was geen „jennen", het was de waarheid. Politieerchter: En moest je nu juist op Zondag daar gaan „pesten". Neen, vader tje, dat gaat niet op, dat noemen wij hier huisvredebreuk. De officier eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met drie jaar proeftijd. Verdachte vertelde nog een en ander, maar dat had hij beter niet kunnen doen, want het werd erger voor hem, omdat toen de veldwachter nog eens naar voren geroe pen werd, waarbij vast kwam te staan, dat verdachte veel misbruik van sterken drank maakt. Toch wilde de politierechter- ver dachte trots alles nog een kans geven, maar dan zullen de bijzondere voorwaarden zwaar zijn, was het slot van deze waarschu wing. Het vonnis werd een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor den tijd van vier maan den met een proeftijd van drie jaar en met de bijzondere voorwaarden dat verdachte zich gedurende drie jaar moet onthouden van het gebruik van sterken- of alcohol houdenden drank, gedurende drie jaar geen café's of lokaliteiten mag bezoeken waar deze dranken getapt of geschonken wor den en tevens geen sterken drank in huis mag hebben. Politierechter: „Dus je weet het nu: geen borreltje meer drinken, want anders moet je vier maanden gaan zitten. Ruzie om een modeplaat ev. een biefstukstamper als wapen. Het botert niet zoo erg tusschen de dames Z. en den H. te Sassenhe im. De kinder tjes van dame den H. zijn nog al lastig en plagen dame Z. Als dame den H. zulks be merkt dan krijgen de kindertjes met de mattenklopper op een zeker gedeelte van hun lichaam. Maar de kindertjes van dame den H. plagen dame Z. ook wel eens als hun moeder het niet ziet zoodat zij dan de mattenklopper ontloopen. Maar dat zet kwaad bloed tusschen dame den H. en da me Z. met als gevolg, dat ook de diverse huisgenooten eenigszins „scheef" naar el kaar begonnen te kijken. Natuurlijk was de spanning te groot geworden met als gevolg een uitbarsting. Deze uitbarsting was geko men en ontstaan over of om een modeblad. Na een woordenstrijd had dame Z. een bief stukstamper opgepakt en dit keukeninstru ment met een elegante zwaai op het hoofd van dame den H. laten nederdalen. Gevolg een gang naar het politiebureau door dame den H. Natuurlijk gaven de dames elkaar weder- keerig de schuld van het geval maar vast stond dat dame Z. met de biefstukstamper geslagen had. De Officier eischte dan ook een geldboe te van 5.subs 5 dagen. De Politierechter ging van het standpunt uit „waar twee kijven hebben twee schuld" en veroordeelde de juffrouw tot een voor waardelijke geldboete van 5.subs. 5 da gen met een proeftijd van een jaar. Daarna, werd dame den H. nog eens naar voren geroepen en werd haar verteld dat ook zij zich voortaan kalm moet houden want anders zou het kunnen gebeuren dat zij een volgende maal zal staan op de plaats waar nu dame Z. stond. Mogelijk is de rust nu wedergekeerd, maar of het voor altijd is. OUD-WETHOUDER LIET ZICH OMKOOPEN. Door de Rechtbank te Rotterdam was de oud-wethouder van Hellevoetsluis, de 71- jarige D. de B„ veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf omdat hij zich zou heb ben laten omkoopen om in strijd met zijn plicht iemand aan te bevelen voor direc teur van de waterleiding. Op 3 April stond hij in hooger beroep voor het Haagsche Ge rechtshof terecht. Met het oog op den leef tijd van verd. eischte de advocaat-gene raal mr. J. U. Polman een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken. Bij de uit spraak van het Hof is verd. heden veroor deeld tot zes weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en een geldboete van der tig gulden of 20 dagen hechtenis. BELEEDIGING VAN HITLER. Voor het Haagsche Gerechtshof stonden op 3 April in hooger beroep terecht elf werkloozen, waarvan acht door den Rot- terdamschen politierechter waren veroor deeld wegens het verspreiden van een pam flet, welks inhoud beleedigend werd ge acht voor rijkskanselier Hitier. De hoofd persoon, J. H., die de verantwoordelijkheid voor den inhoud op zich nam, was veroor deeld tot een geldboete van 25.en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand; zeven anderen waren veroordeeld tot een geldboete van 10 en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. Drie wa ren vrijgesproken; hiertegen was de Offi cier in beroep gekomen. Zoowel tegen J. H. als tegen de zeven andere veroordeelden eischte de advocaat-generaal mr. J. U. Polman bevestiging van het vonnis van den Rotterdamschen politierechter, tegen de drie vrij gesprokenen eischte de advo caat-generaal eveneens veroordeeling. Heden heeft het Hof uitspraak gedaan. Het vonnis van den politierechter ten aanzien van J. H. en 7 anderen werd hier bij bevestigd. De drie overigen werden eveneens veroordeeld tot een geldboete van 10 gulden en een week voorwaardelijke ge vangenisstraf. HET TOEDIENEN VAN MEDICIJNEN AAN KINDEREN Vele kinderen, ook zelfs heel jonge, zul len evenals volwassenen in bepaalde ge vallen medicijnen moeten innemen. De meest voorkomende methoden zijn het in nemen in vloeibaren of poedervorm, ter wijl heele kleintjes de medicijnen vrijwel altijd vloeibaar krijgen. Oudere kinderen nemen ze ook als pillen of capsules in en de wijze van reageeren is zeer verschil lend. Het is verkeerd van moeders, om dade lijk, wanneer het kind zijn afkeer kenbaar maakt, te dreigen, en even verkeerd is het, om te vertellen< dat het drankje „zoo lek ker" smaakt, wanneer men weet, dat dit niet het geval is men mag de eerste dosis dan wellicht naar binnen krijgen zonder moeite, doch voor de rest passen ze. Ten slotte moeten kinderen, waarmede niets te beginnen is, weten, dat moeders wil ten slotte domineert. De armen worden enkele oogenblikken door een tweede persoon vast gehouden, terwijl de ander het hoofd van het kind vasthoudt en de lepel met medicijn zoover mogelijk in den mond brengt; met den onderkant van de lepel den tong naar beneden houden, waarna de slikbeweging moet volgen. Harde maat regelen zijn steeds onaangenaam om ge nomen te worden, doch. er zijn gevallen, dat het noodig is. In bepaalde gevallen zullen medicijnen door een slangetje door neus of mond ge leid worden naar de maag. Sommige drankjes zullen in melk toe gediend mogen worden of op citroensap, o.a. levertraan. De lucht hiervan geeft vele kinderen reeds een tegenzin, doch hier is ook reeds een oplossing gevonden door het fabriceeren van reuk- en smaak- looze levertraan. Castorolie kan eveneens op vruchtensap worden ingenome, doch ook op fosco, zon der toevoeging echter van melk of water, aangezien de hoeveelheid dan te groot zou worden. Een gewoon papje van poe- derehocoladesuiker en een weinig lauwe melk is eveneens goed. Sommige geneesmiddelen worden rec taal gegeven en wel in gevallen, dat zij te prikkelend op de maag zouden inwer ken of de conditie van het kind zoodanig is, dat het niet in staat is te slikken, b.v. bij stuipen. Bloedtransfusies tegen giften en serum voor de behandeling tegen tetanus e.a. worden direct in de aderen gebracht, in net bijzonder in gevallen waar onmiddel lijk ingrijpen vereischt wordt, De in het bloed opgenomen injectie werkt zeer snel. In gevallen van meningitus b.v. wordt het serum in het ruggemerg ingespoten, ter wijl de medicus in weer andere gevallen onderhuidsche injecties geeft of in de spieren. Bijzondere zorg vereischt het stelisee- ren van de injectie spuitjes, opdat de me dicijnen, die op deze wijze in de weefsels gebracht worden, niet irriteerend werken en aanleiding zouden kunnen geven tot ontsteking. Sommige geneesmiddelen, o.a. kwik, werden vroeger door massage in de huid gewerkt. Tenslotte noemen wij nog de inhalatie van bepaalde medicijnen, vooral bij ont stekingen van de bronchiën, hoesten e.d. waarbij o.a. terpentijn aan het water in het inhaleertoestel wordt toegevoegd en de stoom door de patientjes wordt inge ademd en veel verlichting brengt.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8