M STADS Wt MAANDAG 17 APRIL 1939 JE LEÏDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL DU ome agenten HO cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per poort f 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstenj 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zatefdag. HOE WORDT HET WEER? KOUDE WIND. De Bilt seint: Verwachting: Voor dc kuststrook: Nog wat kouder, re gen of hagelbuien, krachtige tot storm achtige Westelijke tot Noordelijke wind. Voor het binnenland: Nog wat kouder, regen of hagelbuien en tijdelijke opklarin gen, matige tot krachtige, tijdelijk storm achtige, Westelijke tot Noordelijke wind. De weerstoestand 7.20 uur: hedenmorgen Den Hélder: half bewolkt, matige W. Z. W. wind, 8 gr. C. Vlisslngen: voortdurend lichte regen, krachtige W. Z. W. wind, 8 gr. C. De Bilt: betrokken, matige Westelijke wind, 9 gr. C. Qroningen: voortdurend lichte regen, matige Z. W. wind, 8 gr. C. Maastricht: betrokken, matige W. Z. W. vrind, 10 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Sinds Zaterdag is de luchtdruk op den Oceaan belangrijk gestegen, de kern van liet Azoren-hoogedrukgebied verplaatst zich Noordwaarts, en ook thans ontwikkelt zich rog een ferme rug van hoogen druk ten Westen van Ierland en over IJsland. Een kerntje van lagen druk bevindt zich ten Noord-Oosten van Schotland, het beweegt zich vermoedelijk naar het Zuid-Oosten. De boven beschreven veranderingen in de druk verdeeling veroorzaken een versterk ten aanvoer van luchtmassa's uit het Pool gebied, tengevolge waarvan de tempera tuur over het geheele Noordzeebekken da lende is. Over het Noorden van de Brit- sche Eilanden brengt de invallende koude lucht reeds plaatselijk zware buien. Over Centraal Europa is sinds Zaterdag weinig verandering ingetreden. Een secundair kou- defront trok gisteren over ons land en Noord-Duitschland, het bevindt zich thans nog over Noord-Frankrijk, Midden-Duitsch- land en Zuid-Polen. Het veroorzaakte vrij zwaren regen over de Duitsehe Oostzee- i<ust. De temperatuur is over het geheele waarnemingsgebied vrijwel normaal. Storm waarschuwingsdienst. Hedenmorgen te 9.45 werd geseind aan clle posten: „Weest op uw hoede." LUCHTEMPERATUUR. 10.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS C.B.1 Van Maandagnamiddag 7.29 uur tot Dinsdagmorgen 4.30 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 18 April voorm. 2.en nam. 2.25 uur. Maan op 4.19 uur Dinsdagmorgen. Maan onder 17.56 uur Dinsdagnamiddag. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Begin van alle wijsheid Waarborgen en overeenkomsten voor internationale veiligheid zijn alleen dan van eenige waarde, wanneer het geloof In God en de vrees, om Zijn recht te schenden, erkend worden als het begin van de wijsheid. Mannen, in wier han den het lot der natiea gelegd is, moeten erkennen, dat vrede niet de vrucht ia van diplomatic, maar een Gave Goda. Kardinaal HINSLEY. BIJ EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Tusschen al het andere nieuws door wil len wij nog even herinneren aan het zeld zame jubileum op Donderdag 27 April het tweehonderd jarig bestaan van het Ka tholiek Armbestuur. Ongetwijfeld wil héél Katholiek Leiden zal dit jubileum meevieren. En ongetwijfeld willen zeer velen bijdra gen aan een feestgave voor dc armen ter gelegenheid van dit Jubileum. Daarom herinneren wij nog even aan het gironummer van don penningmeester van hen feestcomité (den heer A. H. J. v. d. Horst) no. 350870. In deze dagen vóór een verkiezing gevoelen en beseffen wij wel zeer levendig onze onderlinge saamhoorigheid, onze Ka tholieke solidariteit. Deze solidariteit zij ook getoond ter ge legenheid van genoemd jubileum in een gezamenlijke feestgave! De instelling welker interessante ge schiedenis velen nu zullen kennen uit het pas-verschenen Geschiedboek moet staan in de belangstelling van heel Katholiek Leiden! KORT MAAR KRACHTIG. j Laatste kennisgeving! Morgenavond kwart over 8 allefi present in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal. Rector Drost spreekt over katholieke dictatuur? De vergadering wordt opgeluisterd door muziek van het R.K. Leidsch Symphonie- orkest. Kaarten aain dc zaal verkrijgbaar. Ons Kiesbureau is gevestigd Stationsweg 45, telefoon 555. En tot slot nog do leus die ons ter over weging moet en zal wezen: Katholieken stemt allen moe! No. 1 lijst 2. BOLSIUS. Het bestuur van Dr. Schaepman. LEIDSCHE SPEELTUINVEREENIGING ZUIDERKWARTIER. Propagandafeestavond. In de groote zaal van „Den Burcht gaf de Leidsche speeltuinvereniging „Zuider kwartier" Zaterdagavond een feestavond die, zooals de voorzitter, de heer H. Met selaar, in zijn openingswoordje mededeel de. bedoeld was als propaganda-avond, op dat velen zouden kunnen meemaken, dat „Zuiderkwartier" de belangstelling ver dient en waardoor dan meerdere aanwe zigen (en nict-aanwezigen) zich zouden opgeven als lid van „Zuiderkwartier". Nu, belangstelling was er genoeg, want de zaal was geheel bezei en zijn welkomstwoord sprak de voorziter daar zyn voldoening over uit, waarbij hij tevens een bijzonder woord van welkom toeriep aan de afge vaardigden van de andere „kwartieren" zijnde het Ooster-, Wester- en Noorder kwartier. verder aan vertegenwordigers van de Sportstichting „Ons Doel", „Tuin- stadwijk" en „Onze Tuin". Na verder allen een genoeglijken avond toegewenschl te hebbep ging het doek voor de eerste maal open en stond de korfbal club in vol ten lie opgesteld tot het zeggen van een dialoog betreffende de sportafdee- lingen in „Zuiderkwartier". Na dit goede begin werd de avond ge vuld door de tooneelclub van „Zuiderkwar tier" met een tweetal stukjes getiteld ,,'t Hoogste Geluk" en „De oppasser van de luitenant", welk een groot succes ople verden en het duo Dresto Xylophoonvirtuo- zen, die op verbluffende wijze hun instru menten bespeelden. Een gezellig bal. waaraan de heer B. S. :n Leeuwen leiding gaf en The Blue i Boys voor de vroolijke klanken ibesloot dezen goed geslaagden pro- uieestavond. NOODLOTTIGE VAL. De 54-jarige metselaar G. H. is in den naeht van Zaterdag op Zondag bij thuis komst in zijn woning aan de Haarlemmer straat van de trap gevallen en zoo ongeluk kig met het hoofd op een fiets in de gang neergakomen. dat hij bewusteloos bleef liggen. Het slachtoffer had een wonde ach ter het oor en werd door den E. H. D. naar het Acad. ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand was hedenmorgen zeer ernstig. LIEFDADIGHEIDS-AVOND ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK „Rond een half millioen" Misschien heeft het bestuur van het St. Franciscus Liefdewerk bij de keuze van het blijspel van Jac. Ballings „Rond 'n half millioen" wel de heimelijke hoop gekoes terd, dat de opbrengst van de gisteravond in de grooto Stadazaal georganiseerde llefda- digheidheidsuitvoering „rond 'n half mil lioen" zou bedragen, Wie weet. Besturen van dergelijke nuttige liefdewerken zijn op timisten en zij moeten dat wel zijn. Geluk kig is hun optimisme niet beschaamd, want zooals pater Peerdeman het gisteravond zijn openingswoordje zeide het St. Fran ciscus Liefdewerk, dat volgend jaar reeds 20 jaren bestaat en waarvoor jaarlijks groo te bedragén noodig zijn, is er tot nu toe al tijd nog gekpmen, al is het uitsluitend aan gewezen op de milddadigheid der Katho lieken. Om deze milddadigheid wat aan te wak- weren, heeft men dit jaar het systeem der fancy fairs verlaten en heeft men hot ge probeerd met een uitvoering door het ge zelschap van Pierre Balledux. Pater Peerdeman opende den avond en verwelkomde de aanwezigen, met name de zeereerw. pastoors Beukers, Smitz en Smeets, alsmede verscheidene paters van de Hartebrug, van dén Haagweg en van de Haagfiche Schouw. Het spel, dat het gezelschap van Pierre Balledux bracht, is onlang6 ook opgevoerd op den feestavond van den R.K. Vrouwen bond. Het is een amusant spel, een aller aardigst stukje Vlaamsche volksleven. Om den inhoud nog even op te halen: Elsje, de pleegdochter van de familie Woms, en Bruno staan op het punt te trouwen, terwijl Winus Woms ,de zoon, op het punt staat blind te worden. Om hem aan geld voor een kostbare operatie te hel pen, geeft Elsje aan Bruno twee loten mee naar de stad om te verkoopen. Bruno ver koopt ze niet, maar int de hoofdprijs, die op een dezer loten is gevallen en steekt het geld in z'n zak. Het bedrog wordt ontdekt en uit is het met Elsje's trouwplannen. Daarnaast is er de vrek, boer Joop met zijn onnoozele dochter Nathalie, die er zijn leven op heeft gesteld om steeds meer rijk dommen te verzamelen en dan is er Giele- ken, die 40 jaar lang een liefde in z'n hart bewaard heeft voor Doka de Geer, die toen ze jong was met Woms is getrouwd. Glele- ken is eep vroolijke klant. Een die het le ven van de zonzijde beziet, maar daarnaast de ernst van het leven niet vergeet. Als dan Winus blind wordt en het kapi taaltje dat ze hadden, door het failliet gaan der bank verloren gaat, dan is het Giele- ken, die eenerzijds redding brengt. Aan het einde krijgt ieder z'n portie. De vrek, boer Joop, gaat teleurgesteld in zijn verlangen om het geld van anderen te krij gen naar huis. 'Gieleken zijn 40-jarigen wachttijd wordt beloond en het wordt toch bruiloft, een dubbele bruiloft! Dit vroolijke spel werd door dc acteurs en actrices uitstekend gespeeld en had veel succes. Daarna was er bal, waar het zeer gezel lig toe ging. Dat de avond geslaagd was moge blijken uit de volgende „boodschap" van het be stuur. dat ons verzocht 2ijn hartelijken dank te willen overbrengen aan alle dames en heeren, die tot het welslagen van den avond hebben meegewerkt, bijzonder aan de heeren J. Vlasveld, A. v. d. Linden en P. Walter, die het moeilijke voorbereidings- werk verricht hebben. Muziek CARL SCHURICHT. Omtrent den levensloop van Carl Schu- richt, die Donderdag a.s. voor hét eerst in Leiden zal dirigeeren, kunnen wij het vol gende melden: Schurlcht werd geboren te Donzig op 3 Juli 1880. Hij studeerde aan de Hochsehule te Berlijn en trad zeer spoedig in verschil lende plaatsen als dirigent op. In 1912 ves tigde hij zich te Wiesbaden, waar hij in 1922 tot „Generalmusikdirektor" werd benoemd. In deze hoedanigheid bracht hij het mu ziekleven te Wiesbaden tot grooten bloei en ook nadat zijn leiding voor vele orkesten in andere steden werd gevraagd bleef hij regelmatig een aantal concerten daar ter plaatse dirigeeren. Sedert 1630 leidt Schuricht des zomers de concerten van het Residentie-Orkest in het Kurhaus te Scheveningen, waar hy een uitgebreid repertoire opbouwde. Hij diri geerde er o.a. vele Bruckner-symphonieen en tal van moderne werken. Ook voor de Nederlandsche toonkunst deed hij hier en elders zeer veel: wy herinneren aan het meerdaagsehe Nederlandsche Muziekfeest dat hij in 1936 te Wiesbaden organiseerde. Carl. Schuricht dirigeerde in de laatste jaren o.a. te Berlijn (Philharmonie), Wee- nen, Budapest. Rome, Athene, Parijs, Lon den en in de Vereenigde Staten van Ame rika. De Nederlandsche Regeering heeft verle den jaar zijn verdiensten erkend door hem te benoemen tot Commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Door de politie aihier is aangehouden de 24-jarige kok M. A. S., die in Den Haag een rijwiel had ontvreemd en dit hier had beleend, terwijl een hier door hem gesto len rijwiel door hem was verkocht. HULP AAN DE CHINEESCHE BURGERBEVOLKING Op 22 April a.s. zal zoowel in Leiden als Oegstgeest een collecte worden gehouden ten bate van deze zeer zwaar bezochte men- schen. Zelden zal een collecte voor een in nood verkeerend volk onder dramatischer om standigheden zijn aangekondigd, dan met deze collecte het geval is. Wij weten niet hoe op 22 April de toe standen in Europa zullen zijn, doch laat ons hopen en vertrouwen, dat de geesel van den oorlog ons zal worden bespaard. Als dat het geval zal zijn, laten wij dan daarvoor onze dankbaarheid uiten en ons medegevoel met het arme Chineesche volk toonen door een flinke gift. De opm&rsch van Japan in China heeft onder de bevolking vele rampen veroor zaakt. Door de bombardementen van de stéden werden de huizen vernield en moes ten de bewoners een zwerveid bestaan lij den. Het aantal vluchtelingen is op het oogen- blik niet te schatten. Doardat de spoorwegen en andere ver bindingswegen vernield werden, konden geen levensmiddelen meer naar verschillen de streken worden vervoerd en brak daar hongersnood uit. Anderen werden dakloos door de vele overstroomingen. Ook de gezondheidszorg liet door de slechte verbindingen veel te wenschen over. Slechts 25 pet. van de zieken kon in hospi talen worden opgenomen. Het uitbreken van vele besmettelijke ziekten was hiervan het gevolg. Hier moest geholpen worden. In China zelf werd gedaan wat mogelijk was om de ellende van do burgerbevolking te verzach ten, maar bij een dergelijken omvang, moest men zich wel voor hulp tot anderen wenden. Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft zich aan het hoofd van deze hulpactie gesteld en mej. Lucy Tou afgevaardigd naar Amerika en de landen van Europa om een beroep te doen op de hulpvaardigheid van de z.g. beschaafde wereld. Ook onze stad heeft zij met een bezaek vereerd en in een welgeslaagde bijeen komst in de Stadsgehoorzaal het droeVlg lot van haar volk afgeschilderd. O.a. vertelde zij, dat meer dan een mil lioen kinderen tot weezen gemaakt en dat daarvan slechts 20.000 in gestichten kon den worden ondergebracht. Zij tracht het geweten van de mensch- heid wakker te schudden en is te hopen* dat zij daarin slaagt. Toont daarom op Zaterdag 22 April, dat u met het lot Van het rampzalige Chinee sche volk is begaan en draagt naar vermo gen bij om dat eenigszins te verzachten. Namens het Plaatselijk Comité: Mw. S. W. v. d. SANDE BAKHUYZEN— GERIEKEN, Eere-voorzitster. Mw. M. C. DUYVENDA9K—ALLEN, Voorzitster. SOUW HONG GIAP, Secretaris. H. HAAKSMA, Penning., Giro-no, 321588. VEREENIGINÖ VAN MATHESIANEN Excursie naar de, Maastunnelwerken te Rotterdam en de N.V. Werf Gusto te Schiedam Onder leiding van den heer ir. A. v. Dijk, directeur van de school van het Kon. Gen. M.S.G.. vertrokken Zaterdagmorgen j.l. omstreeks half acht, een 70-tal leden van de bovengenoemde vereeniging, per tou ringcar naar Rotterdam, voor een bezoek aan de Maastunnelwerken en de N.V. Werf Gusto te Schiedam. Om half elf arriveerde het gezelschap aan de Werf Gusto waar het, na een wel komstwoord van den heer ir. C. M. Hey- mans ingenieur van den Raad van Beheer door de verschillende afdeelingen werd rondgeleid. Bezichtigd werd o.a. de groote platen- loods, de scheepswerf, de draaierij en gie terij. Grote belangstelling en bewondering werd getoond voor een juist gereedgeko men Rusische baggermolen, vooral wat be treft de moderne inrichting van de ver blijven der bemanning. Na een rondwandeling door de teeken zalen, was het de leider ir. A. van Dijk, die de heeren, die zich met den rondlei ding belast hadden, namens do deelnemers bedankte. Nadat in Rotterdam de Inwendige mensch was versterkt, werd de toch naai de Maastunnelwerken aangevangen. Aan de Parkkade aangekomen, voegde zich bij het gezelschap nog een 50-tal del nemers van de middag excursie, waardoor het noodig bleek om in 2 groepen van 60 personen voorafgaande toelichting der werken te volgen. Onder leiding van een viertal aan de Maastunnelwerken verbonden, technici werd het in aanbouw zijnde Ventilatiege bouw en de tunnelingang bezichtigd. Vervolgens werd per boot een tocht ge maakt door de Maashavens naar de plaat sen waar de tunnel stukken worden ver vaardigd en waar zij worden afgewerkt. Hierbij werd door de rondleiders een duidelijke verklaring gegeven van de werkzaamheden, welke op deze plaatsen verricht worden. Ook het electrisch lasschen, hetgeen automatisch geschiedt werd gedemon streerd. Met groote interesse werd een en ander gevolgd. Na een prachtige boottocht keerde het gezelschap terug op de vaste wel, wear den leider allen die aan het welslagen van deze excursie hebben medegewerkt, na mens deelnemers en bestuur, hertelljk dankte. In het byzonder gold dit voor de heeren Gemeentel. Aankondigingen CANDIDAATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de candidaatstelling voor de verkiezing van dc leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dins dag 9 Mei a.s. Op dien dag kunnen van des voormiddags negen uur'tot des namiddags vier uur bij de Voorzitters van het Hoofdstembureau 1 de kieskringen I, II en III ter Secretarie der Gemeente Leiden (Rapenburg 12) lijsten van candidaten worden ingeleverd. De inlevering der lijsten moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. Formulieern voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaringen van de bewilli ging zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 17 April 1939. 1354 AGENDA Dinsdag, Jaarvergadering Ned. Reisver. v. Kath. in Den Burcht", 8.16 uur. Na afloop gezellig samenzijn. Dinsdag. R.K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus", Ledenvergade ring, Bondsgebouw, Steenschuur, Dinsdag: Consultatiebureau Ver. Arbeid voor Onvolwaardigen (A. V. Levendaal 1 (Arbeidsbeurs), 7—8 uur nam. Donderdag Bureau-zitting R.K. Reclas- sceringsvereeniging, Gebouw St. Vincen- tiusver., Hoogl. Kerkgracht 32, 8D uur vm. Vrijdag: „St. Christoffel" Ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t er - dag 15 tot en met Vrijdag 21 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel 274. ir. J. T. W. Burky en ir. C. M. Heymans, resp. hoofding der Gem. Techn. Dienst te Rotterdam en ing. v. d.Raad van Beheer der N.V. Werf Gusto, die Zich voor deze excursie bijzonder Veel moeite hebben ge troost. Weer feruggekeerd voor de schol van het Kon. Gen. M.S.G. sprak de voorzitter der V.V.M. de heer J. Freeke woorden van dank tot ri.A. v. Dijk voor zijn voortref felijke leiding. Zeer voldaan keerden de eelnemers huis waarts, waarna ook deze excursie, die een groot succes mag morden genoemd, weer tot het verleden behoorde. GAS VERSTIKKING MET DOODLLLiKEN AFLOOP. Man vindt zijn vrouw bewusteloos. Gistermiddag deed de heer C. J. B„ toen hij in zijn woning aan de Johan de Witt- straat alhier kwam een tragische ontdek king. Hij was Zaterdagmiddag naar Nijme gen gegaan om zijn dochtertje, dat bij fa milie gelogeerd had, te halen. Gisternamid dag keerde hij hier terug. Het bevreemdde hem ten zeerste, dat hij vanaf de straat geen leven in zijn woning zag, doch toen hij het huis was binnengegaan nam hij een sterke gaslucht waar. Hij snelde naar de slaapkamer van zijn vrouw en trof haar daar buiten bewustzijn aan. Het bleek, dat de slang van het gas- tafeltje los was, waardoor het gas het ge heele huis doorgestroomd was. Onmiddellijk waarschuwde hij de Gem. Geneeskundigen Dierlst. De dokter van den E H, D. is nog geruimen tijd bezig ge weest te trachten met een zuurstofappa raat de levensgeesten op te wekken, doch de pogingen bleven helaas vruchteloos. Het slachtoffer was 48 jaar. HUISVESTING VAN VREEMDELINGEN De Commissaris van Politie to dezer stede brengt in herinnering het K.B. van 16 Augustus 1918 Stbl. No. 521, regelende het toezicht op de in Nederland vertoeven de vreemdelingen, waarbij ls bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling nacht- verbluf verschaft binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan het hoofd van politie in de gemeente, in casu de Commissaris van Politie (bureau Vreem delingendienst Zonneveldstraat alhier, ge opend van 912 uur, van S4 uur, en van 78 uur>. Door aangifte aar. het oureau van de bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar geteld met hech- tenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogte 500. Deze bepaling gaJ/it niet alleen voor dienstpersoneel, doel: ook voor logé's enz. I

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2