DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wilt gij vrede oi oorlog? Hitier roept den rijksdag bijeen LIJST 2 MAANDAG 17 APRIL 1939 30ste Jaargang No. 9313 3)e Ceid^ch^Sou^o/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonn.-Urleven zie paf. 2 Giro 103003. Postbus 1L VEERTIGJARIG PRIESTERFEEST van Z.H Exc. den Bisschop van Haarlem AAN DE EERWAARDE GEESTELIJK HEID EN AAN DE GELOOVIGEN VAN ONS BISDOM! Op den Mariadag van 15 Augustus van dit jaar zal Zijne Hoogw. Exc. de Bisschop den blijden dag herdenken, waarop Hij veertig jaar geleden het H. Priesterschap mocht ontvangen. Met vreugde vervullen wij den plicht om U, B.G. dezen feestdag aan te kondigen, omdat wij overtuigd zijn, dat U allen in trouwe aanhankelijkheid, met den Opper herder van het Bisdom wilt mede jubelen om God dank te brengen voor al den zegen in dit priesterleven ontvangen. Er bestaat immers een bijzondere band tusschen den Bisschop en Zijn Geloovigen. De Bisschop is onze Hoogepriester die heilige Sacramenten toedient welke een gewone priester niet geven kan; de Bisschop wijdt nieuwe bisschoppen en priesters zoodat steeds bedienaren der Sa cramenten onder ons zijn en de Sacramen ten blijven voortbestaan; op Hem is dus wel het allermeest van toepassing het woord van de H. Schrift dat Hij js „de uit- deeler van Gods geheimenissen"; de Bisschop is door den H. Geest aan gesteld om als opvolger der Apostelen ons te leiden en te besturen: met hoog gezag verklaart Hij ons de geloofs- en zedenleer; met veilige zekerheid wijst Hij ons den weg naar den Hemel, waarschuwt ons te gen de listen van den boozen geest, die ons lokt naar dwaalwegen die ten afgrond leiden; Hij spoort ons aan tot beoefening der deugd, tot handhaving der Christelijke zeden en gebruiken, die van zulk een voor naam belang zijn voor het behoud van ons geloof. Gaarne zullen wij dit aanstaand jubilé van onzen Bisschop aangrijpen om God te danken, dat Hij ons in dezen Bisschop een Hoogepriester heeft geschonken die met innige godsvrucht, met groote toewijding in nauwgezet plichtsbesef zijn moeilijk en verantwoordelijk ambt ons ten heil en zegen vervult. Om die plicht van dankbaarheid beter te volbrengen en U inniger te doordringen van den plicht om voor de priesters in het algemeen en voor den Opperherder van het Bisdom in het bijzonder, te bidden, noodigen wij U allen uit deel te nemen aan het triduum dat in alle kerken zal ge predikt worden van Sacramentsdag tot den Zondag d.a.v. In 'die dagen zal U de heil zame beteekenis van het H. Priesterschap breeder uiteengezet worden en wij ver trouwen dat U dit triduum wilt besluiten met een waardige H. Communie tot intentie van onzen jubileerenden Bisschop. Zeer velen onder U B.G. zullen het tot een plicht van eerbied en dankbaarheid rekenen den Bisschop met een stoffelijk geschenk te vereeren. Waren de zorgen van den Bisschop niet zoo zwaar en de nood van het Bisdom niet zoo groot, wij zouden de keuze van Uw stoffelijk geschenk geheel aan Uzelf heb ben overgelaten, omdat wij steeds getrof fen worden door Uwe groote milddadig heid, telkens wanneer Uw Bisschop het vraagt. De nood is inderdaad groot; het is U allen bekend dat wij in de laatste jaren bijna niet hebben kunnen denken aan het stichten van nieuwe parochiën, terwijl het belang der zielen zulks toch eischt wegens de groote uitbreiding in de steden. Boven dien blijft het onze plicht om te doen wat in ons vermogen ligt om het geld terug te geven, dat geleend werd aan onze kerken. B.G. De nood is groot; de zorgen van den Bisschop zijn zwaar. Gelukkig heeft de parochie-Geestelijkheid al haar medewer king toegezegd om in de maanden welke het jubilé van onzen Bisschop voorafgaan, op verschillende wijzen U de gelegenheid te geven tot het schenken van een feest gave, hetzij een gift in geld of misschien een enkele obligatie of een gedeelte van een obligatie van een noodlijdende kerk. Wij bidden en smeeken U in Onzen Heer Roosevelts dringende vraag Buitengewoon belangrijk is het initia tief, dat president Roosevelt heeft geno men door een telegram te zenden aan Hitler en Mussolini persoonlijk. Belangrijk, waarschijnlijk niet door het onmiddellijk bereiken van het resultaat, dat hij zich had voorgesteld. Dat zou be reikt worden, indien de beide dictatoren zich bereid verklaarden, zich voor den tijd van tenminste 10 jaar te verplichten, de onafhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid van de andere Europee- sche staten te eerbiedigen. Na aanvaarding van dit voorstel zou den de Vereenigde Staten deelnemen aan een internationaal overleg tot beperking van bewapening en tot vergemakkelijking van economische samenwerking, opdat alle naties in staat zullen zijn, op de we reldmarkt op voet van gelijkheid te koo- pen en te verkoopen en zich de grond stoffen te verschaffen, noodig voor een vreedzam economisch leven. Welk een perspectief opent zich hier voor 'allen, die gelooven in de kracht van den vrede, die willen bijdragen tot het herstel van het onderlinge vertrouwen en van den wederzijdschen goeden wil. Zal dit resultaat bereikt worden? De eerste commentaren uit de geïnspi reerde Duitsche en Italiaansche pers lui den allesbehalve bemoedigend. De Duit sche pers gaat in dit opzicht het verst en noemt het telegram een „schunnig propa- gandapamflet" van een eerzuchtig partij politicus, die als regeeringsleider volko men gëfaald heeft, doch niettemin voor de derde maal president wil worden. Men herinnert in Duitschland aan het initiatief van Wilson, dat aanleiding werd tot de oprichting van den Volkenbond, welke Duitschland zoo bitter heeft teleur gesteld. In Italië gaat men niet zoover, doch over de geheele linie is het stand punt ook daar afwijzend. Verwacht wordt dan ook, dat het offi- cieele antwoord der beide dictatuurstaten negatief zal zijn; met deze nuance, dat Italië's antwoord misschien iets minder scherp afwijzend zal zijn als het Duitsche antwoord, om niet alie bruggen met Ame rika af te breken en in geval van nood als bemiddelaar te kunnen optreden. Wij verwachten derhalve ook geen on middellijk resultaat van deze verrassende daad van Roosevelt. Doch in elk geval dwingt Roosevelt's vraag: „Zijt gij bereid tot vrede, ja of neen", de dictatoren om kleur te beken nen. Het aanbod van Amerika is niet van dien aard, dat men het zonder gevaar kan afwijzen. Een afwijzing zal van beslis- senden invloed zijn op de Amerikaansche politiek. Dat dwingt de dictatoren rekening te houden met den -enormen invloed, welke uitgaat van de overtuiging, dat Amerika zijn gewicht in de schaal zal werpen, wan neer het tot een uitbarsting zou komen. En wie weet, welk een uitwerking Roosevelts interventie zal hebben op de onmiddellijke plannen der beide dictato ren? Het verluidt, dat het optreden van Roo sevelt het resultaat was van een lange reeks berichten van de Amerikaansche ambassadeurs Bullitt en Kenedy en an deren. Deze berichten legden er den nadruk op, dat de vrede opnieuw aan een draad hangt, in het bijzonder in Spanje, dat fei telijk door de as-mogendheden is over- J. Chr. dat U allen naar beste krachten wilt meewerken om onzen Bisschop in zyn groote zorgen en zware nooden te helpen. Moge O.L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand, onder welker bescherming wij reeds meermalen door onzen Bisschop ge steld zijn, ons Bisdom met zijn Opperher der bijzonder helpen. En zal dit ons schrijven op Zondag van Beloken Paschen op de gebruikelijke wijze van den Kansél worden voorgelezen. Gedaan te Haarlem op Witten Donder dag 1939. N. L. A. AMMERLAAN, Vicaris-Generaal VOOR ZIJN ANTWOORD AAN ROOSEVELT. BERLIJN, 17 April (A. N. P.). De Amerikaansche president Roosevelt heeft den Fuehrer in een telegram het verzoek gedaan, in bepaalde kwesties zijn standpunt te bepalen. De Fuehrer acht deze aangelegenheid zoo belang rijk, dat hij besloten heeft, het ant woord aan den Amerikaanschen presi dent namens het Duitsche volk in den Rijksdag bekend te maken. Daarom heeft hij den Duitschen Rijksdag te gen 28 April bijeengeroepen om van i'^ze verVaring kennis te nemen. genomen als oorlogsbasis tegen de demo cratieën. Officieele kringen te Washington zouden er van in kennis zijn gesteld, dat Franco zelve de gevangene van de as is dat Spaansche strategische gebieden en koloniën door de Duitschers en Italia nen worden gebruikt zonder acht te slaan op de Spaansche wenschen. De vlootbewegingen in de Middelland- sche Zee en de manoeuvres van de Duit sche vloot in de buurt van Spanje duiden op een spanning, welke niet zonder reden bestaat. Wellicht heeft Roosevelts telegram toch een onmiddellijk resultaat, doordat er iets wat anders gebeurd zou zijn, nu niet ge beurt? Hoe dit ook zij, op den duur moe ten de pertinente en openlijke vraag en het ver-gaande aanbod van Amerika's president een geweldigen invloed uitoefe nen, niet alleen op de geesten der Ameri kanen, maar op allen, die het goed mee- nen met den vrede. En dat sluit in, dat men zich niet beperkt tot het beletten van een oorlogsactiviteit van de zijde van Duitschland en Italië, maar dat men ook de diepere oorzaken, van de onrust weg neemt, door rekening te houden met ge rechtvaardigde eischen. V De kal of de kaler! Zelfs in dezen tijd zijn er nog wel men- schen, die onverschillig zijn voor de politiek die nog staan op dat verheven stand punt van: of je door de kat of door den ka ter gebeten wordt, 't komt op hetzelfde neer. Wij mogen toch wel vertrouwen, dat er onder de Katholieken geen menschen van die kat- of kater-politiek meer zijn! De Katholieken zullen nu toch wel in zien, dat de levens- en wereldbeschouwing practisch in de politiek tot uitdrukking komt dat wij ons wel niet kunnen be moeien met de politiek, maar dat de poli tiek zich toch met ons bemoeit! Met ons bemoeit in onze tijdelijke en, al is 't vaak indirect, maar toch niet min der feitelijk, in onze geestelijke belangen. Dit is een heel eenvoudige waarheid; dit is de open-liggende werkelijkheid van iederen dag. Maar tóch is 't noodig, ons er van te doordringen. Dan is het uitgesloten, dat wij bij de stembus ons door een andere overweging zullen laten leiden, dan door die, welke is ontleend aan onze levens- en wereldbe schouwing, aan onze beginselen. Aan de stembus, voor de verkiezing van regeering en bestuur van land, provincie en gemeente, gaat 'ttenslott e voor ons niet meer om personen, maar om bcginse. kn. En wij mogen zeggen: in dézen tijd vooral! Woensdag gaat de belangstelling van het Nederlandsche volk uit niet allereerst naar de vraag: welke personen er in de Provinciale Staten zijn gekozen, maar voornamelijk naar de vraag: hoe heeft het kiezerscorps zich uitgesproken over de ver schillende beginsel-richtingen. De katholieke kiezer zal' kleur beken nen voor zijn beginsel-richting. In plichts besef en met fierheid! De stemmen der Katholieken zullen zich vereenigen op de lijst der R.-K. Staats partij d.i. in Noord- en Zuid-Holland op die in den kieskring Leiden begint met den naam Bolsius, in den kieskring Gouda met den naam Deerenberg. Nogmaals: tiet anti-papisme „Indien ons volk niet met beslistheid te gen het steeds driester opdringen van Rome 'zich verzet, zal ons land er geheel aan over geleverd worden". Deze schrikwekkende en angstaanjagen de voorstelling is ontleend aan een verkie zingspamflet der partij van ds. Kersten welk pamflet verder van hetzelfde antipa pistisch allooi is. Nog één zinnetje: „Niet het minst wordt ons land door Rome be dreigd. De paus grijpt naar de wereldmacht en duizenden ontrouwe Protestanten vallen Rome in de armen. Zoo zucht reeds ons Va derland onder de zweep van Rome". Is er één katholiek stemgerechtigde, die niet in zich voelt dringen de drang, om te stemmen a.s. Woensdag op de katholieke lijst, al was 't alléén maar uit protest tegen dergelijk anti-papistisch lasterlijk gedoe! Over „katholieke dictatuur" wordt in anti-papistische geschriften van verschei den richting gelasterd. Over „katholieke dictatuur" komt mor genavond in de Stadsgehoorzaal te Leiden spreken de bekende redenaar rector Drost. (De toegangsprijs voor deze katholieke demonstratie-samenkomst bedraagt slechts 10 cents. Ook belangstellenden van buiten Leiden zijn welkom!). Lel op Uw eer „Let op uw eer" houdt Mussert het Nederlandsche volk voor met het oog op de verkiezing van a.s. Woensdag. Let op uw eer inderdaad, dan alleen gedraagt een volk zich waardig, ook aan de stembus, als het op zijn eer let! Wat naar onze overtuiging een Katholiek aan zijn eer verplicht is, als hij zijn stem uitbrengt, hebben wij dezer'dagen reeds meermalen verklaard: hij stemt op de ka tholieke lijst. En hij zal, als hy zich onder vele andere dingen herinnert de de Katholieken honende en grievende „Oss"-actie der N.S.B., lettend op zijn eer, er geen seconde over denken, om zijn stem te geven aan de partij des hee- ren Mussert. Spieghel Historiael De N. S. B. speelt een hoogst gevaarlijk spelletje. Een spelletje daarvan zijn we heilig overtuigd dat het meerendeel van haar aanhangers niet spelen wil; zij doen er onbewust aan mee. De N. S. B. vormt in ons staatsbe stel, wat de Patriotten waren in de Repu bliek der Vereenigde Zeven Gewesten: een groep van ontevredenen, die zich blind sta ren op de fouten in eigen land en smach tend en dwepend opzien naar een om vangrijke en machtige buurman. Zooals de Patriotten Fransch-gezind wa ren, is de N. S. B. Duitschgezind. Beiden beroemden en beroemen zich op hun vaderlandsliefde. Zij beschouwden en beschouwen zich beiden als de vaderlan ders bij uitnemendheid. Het is beter spiegel te zien, dan spiegel te zijn! Van de ^Patriotten weten wij, hoe het met hun onbekookte vaderlandsliefde af liep. Nederland werd diep en diep verne derd. Het verloor zijn vrijheid en zijn ko loniën. Eerst werd het met Frankrijk nauw ver bonden door 'n verdrag, dan werd 'tspoe dig een protectoraat het nieuwe liedje is o! zoo oud! en ten slotte bij Frank rijk ingelijfd, met Amsterdam als derde hoofdstad van 't keizerrijk. Duizenden van onze Hollandsche jongens moesten, tegen wil en dank, hun leven geven voor de ex pansie- en veroveringszucht van Frankrijk er kwamen jammerlijk om in de verschrik kingen van de Berezina. Dat was de wrange vrucht van de „va derlandsliefde" der patriotten. Zoo verging het Nederland, ruim hon derd jaar geleden, toen er óók een groepje menschen waren Daendels, Van Dam, Krayenhoff, Blauw, Meyer e.a. die par tij kozen voor een buitenlandsch bewind. Ons volk heeft een eeuw geleden hard leergeld betaald, om deze beproefde staat kundige wijsheid zich opnieuw eigen te Dll nummer beslaat all vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een uitnoodiging van Roosevelt aan Hit- Ier en Mussolini tot een vredelievende poli tiek. De eerste commentaren in Duitschland en Italië zijn afwijzend. (2e blad). Radio-toespraak van den Paus tot Spanje (2e blad). Pierlot gereed met zijn kabinetsformatie (Telegrammen). Koning Victor Emmanuel heeft de kroon van Albanië aanvaard. (2e blad). Lelden Geval van gasverstikking met doode- ken afloop. (Ie blad). Sport en Wedstrijden De Bondswedstrijd BredaDen Bosch door laatstgenoemde gewonnen WA kampioen van den IVCB Tcylingen wtnt van OIV In den DIIVB werd Docos in den besILsscnden kamp om het kampioen schap met 41 door Quick Steps geklopt. (4e blad). De Kampiocn.scompctitie van den KNVB bracht de eerste zege voor Achilles, DWS en Ajax speelden gelijk BEC verliest den beslissingswedstrijd van Quick en moet degradatiewedstrijden spelen. (4e blad). De Ned. dameshockeyers versloegen Denemarken met 20; het B-elftal won daar met 31. (4e blad). Uitstekend geslaagde Duinrell-motor- wedstrijden. '4e blad). De wedstrijden der Burger Ruitersport- vercenigingen te Wassenaar. (4e blad). maken: dat slechts strikte onzijdigheid ons volk ten zegen strekt. In dezen mimoerigen tijd die zooveel gelijkenis vertoond met de gloriedagen van Napoleon zij deze les der geschiedenis ons volk voorgehouden. Het is beter spiegel te zien, dan spiegel te zijn! Bedenk dat bij de verkiezingen! Wij kun nen gerust de verzekering geven: als Daendels en Van Dam, Krayenhoff, Blauw of Meyer overmorgen ter stembus konden gaan zij zouden er voor passen te stem men op de N. S. B. Een ezel stoot zich in 't gemeen. DE NIEUWE REGEERING IN BELGIe. BRUSSEL, 17 April (A.N.P.). De nieu we regeering is als volgt samengesteld: Minister-president zonder portefeuille: Pierlot, minister van landbouw: graaf d'As- premont Lynden. Minister van Economi sche Zaken en Middenstand: Sap. Verkeers middelen en P.T.T.: Mare.. Minister van Koloniën: De Vleeschauwcr. Minister van Buitenlandsche Zaken: voorloopig Soudan. Minister van Justitie: Soudan. Minister van Arbeid en Sociale voorzorg: Wauters. Mi nister van Openbare Gezondheid: Eekeiers. Minister van Binnenlandschc Zaken: De- veze. Minister van openbare werken: Van der Porten. Minister van Landsverdediging: Luitenant-gcnera8l DenLs. Minister van On derwijs: Duesberg. Minister van Financiën Gutt. Minister zonder portefeuille: Janson. Voor het ministerie voor werkloosheid zal in den loop van den dag iemand worden aangewezen. Hij zal de socialistische denk beelden aanhangen. Het nieuwe ministerie telt vijf katholie ken, vijf socialisten, drie liberalen en drie partijloozen. BELGISCH DISCONTO VERHOOGD... BRUSSEL. 17 April (A. N. P.). Het Belgische diconto is verhoogd van 2 1/2 op 4 procent.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1