DE RECRUTEERING IN ENGELAND. Mama wordt I opgevoed! 3)e £öidócli^6oii4omt De bloembollen, Holland's kleurenpracht, komen in bloei. Het uitzoeken van de zieke tulpenbollen is vakwerk In het Rosarium van het Amsterdamsche Vondelpark werd Vrijdag een steenen bank onthuld ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het park De Amerikaansche torpedojager .Jouett' bracht een officieel bezoek aan Engeland. Een snapshot na aankomst In de haven van Chatham FEUILLETON yP ROMAN VAN LO WILSDORF. Geautoriseerde vertaling door F. v. Velsen. 14) „Ik wil niets meer hooren. Ik ben haar moeder en heb over mijn kind te beschik ken en ik neem mijn belofte terug. Bella zal niet verder studeeren, doch reeds morgen met mij naar huis gaan zonder tegenspraak heb je mij begrepen?" Pretorius schudde zyn hoofd. „Neen, ik begrijp je niet. Ik heb al die jaren niet kunnen begrijpen, hoe jij, alleen om je wil door te drijven, tegen alles in verzet komt. Vandaag draag je de plunje van je groot moeder, morgen eisch je het beschikkings recht over lijf en leven van je eenige doch ter. Zonder redeneeren, zonder je verstand te gebruiken. Altijd je zin doordrijven Er ligt een grenzeloos egoisme in je aard, Oliva, laat je dat van mij eens gezegd zijn." Zij luisterde niet naar zijn afkeurende, verwijtende woorden en ook niet naar haar geweten, dat hem in 't gelijk stelde. Zij hoorde alleen maar, dat Virgilius warm partij trok voor Bella tegen haar. Zij verloor al haar zelfbeheersching. „Jouw meening laat mij koud", schreeuw de zij hem toe. „Ik heb over mijn kind te bevelen en zal je van je voogdijschap la ten ontheffen!" Een kort lachje was zijn eenige antwoord, zoodat zij verbluft ophield met spreken. „Ik ben geen voogd meer over Bella", zei hij kalm. „Wat?" vroeg zij ongeloovig, waardoor haar drift werd getemperd. „Sedert wan neer ben je haar voogd niet meer? Daar is mij niets van bekend!" stamelde zij niet begrijpend. - „Sedert wanneer? Wanneer jij je plich ten even ernstig opvatte als Bella de hare, dan moest je alle brieven, papieren en do cumenten lezen, voor je er je handtee- kening onder plaatst. Maar jij teekent al les ongezien, wat ik je maar voorleg." „Dat doe ik, omdat ik je volkomen ver trouw!" fluisterde zij met bleeke lippen. „Uit gemakzucht!" berispte hij streng. „Hoe het ook zij, dit voorjaar heb je haar mondigheidsaanvraag onderteekend. Bella is mondig en jij, beste Oliva, bent «'•ók geen voogdes meer over je dochter. Onze taak is geëindigd. Wij hebben haar niet het min ste meer te bevelen of voor te schrijven. Bella kan doen en laten wat zij wil zoo staan de zaken". Er klonk wel iets van leedvermaak in zijn betoog. Hoe dikwijls had hij zich niet aan de gemakzucht van deze werkelijk begaafde vrouw geërgerd. Nu moest ztf* zien, waartoe dat geleid had Het was zoo echt vrouwelijk. Verant woordelijkheid van zich af te wentelen, doch eigenzinnig aan den schijn vast te houden. Niet gewoon, zich door iemand de les te laten lezen, of van haar ongelijk overtuigd te worden, snakte zij eerst naar adem be proefde dan hem te overtroeven en toen dat niet gelukte, begon zij plotseling te schreien. Zy keerde hem haar rug toe. ver liet met schokkende schouders de kamer en deed niet bijster zacht de deur achter zich dicht Met bleek gezicht stond Anny in de voorkamer, terwijl Resi, die ook np 't ge luid van het krakeel naderbij was geko men, met haar handen op haar breede heu pen en lachplooien om haar mond mompel de; ,*Zy hebben ruzie! Net of ze getrouwd zyn!" Na eenige oogenblikken aan haar zenu wen te hebben toegegeven, droogde Oliva haar oogen af en begon met zichzelf te overleggen. Wat zou zij doen? Gewoon maar tot de orde van den dag overgaan? Men had haar ongehoorde dingen voor de voeten geworpen. Virgilius en vooral Bel la En waarom hadden zij beiden tegen haar samengespannen? Opdat zij hun, ja wel, him beiden, niets meer zou kunnen voorschrijven, wanneer zy wanneer die twee Doch als bij tooverslag, Oliva kon er zich geen rekenschap van geven, hoe het kwam was zij plotseling niet meer zoo vast over tuigd, dat Bella en Virgilius gemeenschap pelijke levensplannen koesterden. Er had zich vooral vandaag iets voorgeda.an, dat men niet zonder meer onder woorden kon brengen, doch dat niettemin veel te denken gaf. Het was die lieve bezorgdheid, dat weloverwogen en discreet uitgevoerde pro gramma van dezen voormiddag. Dat alles was toch ondernomen, om haar genoegen te verschaffen. Daaruit volgde, dat Virgiylius niet al leen een buitengewoon vrouwenkenner moest zijnwaarover zij tot nu toe nooit had nagedacht maar dat er hem veel aan gelegen scheen te zijn, haar, Oliva, van haar besten kant te zien. Hij wilde haair ij delheid streelen en haar smaak naar een nieuwen levensvorm richten. Waarom deed hij dat? Waarom gaf hy zich zooveel moeite? Was dat, om van haar een presentabele schoon moeder te maken? Dat zou toch onzin zijn. Oliva ging nog eens voor den spiegel staan ja, dat had zy reeds goed geleerd streek haar loken glad en bekeek eenige oogenblikken met zelfvoldoening haar spie gelbeeld. Dan wendde zij zich af en ging v/eer terug naar de kamer waar zy Preto rius had achtergelaten. Spiedend gingen haar bliken de kamer rond. Het vertrek was leeg. Dus was hy heel gewoon, zonder afscheidsgroet, vertrokken nu, dat was sterk! Resi kwam met een onnoozel gezicht binnen. „Compliment van mijnheer den baron: hij heeft u niet willen storen, doch hij moest naar een belangrijke vergade ring", zei ze en na een paar seconden: „Wil ik uw thee laten binnenbrengen?" Oliva was inmiddels haar teleurstelling te bovep gekomen. Zonder een spier op haar gelaat te vertrekken, zei ze kalm: „Telefoneer om een auto; ik ga uit rij den." Het oudje zette groote oogen op, doch durfde er niets tegen in brengen. Wanneer Oliva zoo keek, was gehoorzwagen en zwij gen het eenige middel. Resi verwijderde zich om aan het bevel van haar meeste res te voldoen. Zij was echter ongerust, het goede oud je Wanneer iemand levenslang in de een zaamheid van een afgelegen landgoed heeft geleefd, dan is zulk een drukke, im posante stad niet de aangewezen plaats, om zich in zelfstandigheid te oefenen. Per auto uit rijden gaan, nu ja, daar was niet zooveel gevaar aan verbonden. Als me vrouw u't wandelen hrd w en gaan, zou Rezi er »',4i *et aii* rvaebt tegen verzet hebben. Alleen het oversteken van straten was voor haar bijziende meesteres al le vensgevaarlijk, dacht de trouwe keuken prinses en maakte zich zoo bezorgd alsof zij met een baby te doen had, voor wier leven zij verantwoordelijk was. Oliva trok echter haar mooien bontman tel aan en zette het bruine mutsje op. On willekeurig viel haar blik op haar grove schoenen. Geen bezwaar; zij zou direct mooie nieuwe gaan koopen. Doch plotse ling schoot het haar te binnen, dat zij geen geld had! Zij had nooit geld. Had het nooit noodig gehad. Thuis werd alles voor haar klaargemaakt en behoefde zij slechts te be velen. Ging zij een doodenkele maal naar Eisenstadt, om iets te koopen, dan had zij steeds haar rentmeester by zich. Van ergernis stampte zy met haar voe ten. Wat een armzalig figuur sloeg zy! Maar Virgilius had gelyk: zijzelf had er schuld aan, dat men haar als een wind be handelde. Anny kwam binnen om te zeggen, dat de auto voor stond. Het was een pyniyk oogenbllk. Dan schoot haar een idee te binnen: „Ryd eens naar den dichtsbyzyn- den goeden schoenwinkel en bestel direct een collectie damesschoenen op zicht maar onmiddeliyk hoor!" beval zy en meende zich op die wyze, ongemerkt en handig van de zaak te hebben afgemaakt. Anny zette echter verbaasde oogen op. „Ryden, mevrouw? Maar wy wonen vlak by de hoofdstraat, waar byna om het an dere huis een schoenwinkel is", zei ze eenigszins bedremmeld. Toen schoot haar iets te binnen. „Wil ik ze by den leveran cier van freule Arabella bestellen, me- vxouw? Die woont hier dicht by." (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9