qom mkd qpm ovutiAJmdskosfart mgpéikaüp' ZATERDAG 15 APRIL 1939 DE LEÏOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementaprya: voor Lalden 19 cent per week; 1 2.50 per kwartaal. By on» agenten 40 cent per we*k; 2.60 per kwartaal. Franco per poart 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tariel. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? VEEL WIND De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Meest matige, ty- oelijk wellicht toenemende Zuid-Westely- ke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regeen, weinig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: v Den Helder: licht bewolkt, krachtige W. Z. W. wind, 9 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, krachtige W. Z. W. wind, 9 gr. C. De Bilt, zwaar bewolkt, matige W. Z. W. wind, 10 gr. C. Groningen, zwaar bewolkt, matige Z. W. wind, 10 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, matige Z. W. wind, 10 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, matige W. Z. W. wind, 11 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Sinds gisteren is de luchtdruk in het Westen en Zuid-Westen belangrijk geste gen, dientengevolge is de wind in onze omgeving bijna tot West omgeloopen en in kracht toegenomen. Vrywel geheel West- Europa wordt nu overstroomd met de koele polaire luchtmassa's, die reeds tot aan de Oder zijn doorgedrongen. Zoowel in het Zuid-Oosten van ons land als in Duitsch- land en Frankrijk trad bij de beweging raar het Oosten van de koude lucht on weer op, plaatselijk met flinker neerslag Genève 25 m.m., Biarritz 19, Hamburg 13 m.m.) De oude depressiekern ligt thans nabij de Faroer, doch zij is vrijwel geheel opgevuld. Nabij IJsland bevindt zich een andere oude depressiekern. Op den Oceaan schijnen zich echter nieuwe depressies te ontwikkelen, welke vermoedelijk naar Noord-Ierland cn Schotland trekken. Over Scandinavië blijft de luchtdruk nog vrij laag. LITCnTEMPERATUUR. 12.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 7.26 uur tot Zondagmorgen 4.34 uur. van Zondagna middag 7.28 tot Maandagmorgen 4.32 uur. HOOG WATER. Tc Katwijk aan Zee op Zondag 16 April \oorm. 0.40 en nam. 1.05; op Maandag 17 Maart voorm. 1.20 en nam. 1.45 uur. Maan op 3.34 uur Zondagnacht. Maan onder 15.41 uur Zondagmiddag. Maan op 3.55 uur Maandagnacht. Maan onder 16.48 uur Maandagmiddag. NAAR SCHIEDAM. Maandag de jaorlijksche processie naar St. Liduina. Aan de bekende adressen zyn nog kaar ten verkrijgbaar. Wy zyn er zeker van, dat velen, die er voor in de gelegenheid zyn, deze bedevaart ter eere van een onzer vaderlandsche grooten ter eere van een onzer Nederlandsche heiligen zul len meemaken. De geringe onkosten zullen slechts voor betrekkelijk weinigen een beletsel zijn. ZIEKEN TER STEMBUS Ook dezien keer willen wy, zooveel in ons vermogen ligt, ervoor zorgen dat zie ken en gebrekkigen hun stem kunnen uit brengen. Aanmelding daarvoor kan geschieden Zondag 16 April op de navolgende uren en aan de navol gende adressen: Parochie St. Petrus: van 11 tot 1 uur bij A. van Dyk, v. d. Waalstraat 16. Parochie Hartebrug: van 11 tot 1 uur in de bereidkamer van de Pastorie. Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef: van 11 tot 1 uut in de R. K. School Lusthoflaan. Parochie Haagweg: van 11 tot 1 uur in het klooster aan den Haagweg. Waar aan deze organisatie heel wat werk verbonden is, kunnen wij er niet voor in staan dat wij aan latere aanmeldingen ge volg kunnen geven. Collecte ten bate van ons verkiezingsfonds, even eens op Zondag 16 April, aan de uitgangen van alle kerken. Waar we letterlijk zitten te springen om geld, vertrouwen we harte lijk op een geweldige opkomst. Toegangskaarten voor de Vergadering van 18 April k 0.10 per persoon (minder kan het al niet) zijn reeds verkrijgbaar by Zandvliet's Boekhandel; Haarlemmerstraat 117a, al waar ook gelegenheid tot plaatsbespreken k 10 cents. Herhaald zij dat Rector H. A. J. Drost komt spreken en dat de bijeenkomst wordt opgeluisterd door muziek van het R. K. Leidseh Symphonie-orkest. Vele massale katholieke demonstraties in andere plaatsen gingen reeds voor. Leiden mag niet achterblijven! Het bestuur van Dr. Schaepman. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Ambtsaanvaarding prof. dr. H. B. G. Casimir. Dr. H. B. G. Casimir, vanwege het Leidseh Universiteitsfonds benoemd tot bij zonder hoogleeraar in de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, zal zijn col leges aanvangen met het uitspreken van een Inaugureele Oratie op Vrijdag 28 April 1939, des namiddags om 4 uur in bet Groot Auditorium van het Academie gebouw. Gouden doctoraat. Op Zondag 16 April a.s. zal het vyftig jaar geleden zijn, dat rar. P. Peereboom aan de Rijksuniversiteit alhier promoveer de tot doctor in de rechtsgeleerdheid. COMITé VOOR DE INDISCHE STUDENTEN CONFERENTIES. Vijfde Indische conferentie. Het „Comité voor de Indische Studen- tenconferenties", hetwelk beoogt studen ten aan de Nederlandsche universiteiten en hoogescholen te interesseeren voor In- dië en zijn vraagstukken en den omgang tusschen en de onderlinge waardeering van de studenten uit de verschillende be volkingsgroepen te bevorderen, zal van Vrijdag 21 April tot Maandag 24 April te „Woudschoten" bij Zeist weder een con ferentie organiseeren. Het programma, waarvan het hoofdon derwerp „de arbeid in Nederlandsch In- dië" reeds in de werkgroepen van het co mité in de verschillende universiteitsste den is voorbereid aan de hand van de daartoe door prof. Boeke geschreven syl labus, luidt als volgt: Vrijdagavond: „Het begrip cultuur en beschaving", door dr. J. D. Bierens de Haan. Zaterdagmorgen: „De arbeid in Neder landsch Indië", door prof. dr. J. N. Boeke uit Leiden, 's Middags: sectievergaderin gen naar aanleiding van het des ochtends behandelde onderwerp; sectie 1: verplich te arbeid; leider: J. Tideman (oud-gou verneur van de Molukken). Sectie 2: vrije arbeid, leider: J. de Kat Angelino (oud- hoofdinspect. v. d. arbeid). Sectie 3: over heid en vrije arbeid, leider: dr. K. J. Boeyinga (oud ambt. B. B.). Sectie 4: psychologie van den arbeid, leider: prof. dr. Gonggrijp, uit Rotterdam. Zaterdagavond: „Opiumbestrijding" door J. H. Belgorge, oud hoofdinspect. v. d. opiumregie. Zondagmiddag: „De cuHureele achter grond van de Indonesische muziek", door dr. J. Kunst. Zondagavond: „Inleidingen van drie studenten uit de verschillende bevolkings- g'.toepen over: „Het contact tusschen de studenten uit de verschillende bevolkings groepen". IVï conferentie is toegankelijk voor stu- der \en. Opgaven van deelneming en ver zool fcn om alle verdere inlichtingen aan het Secretariaat van" het comité: Klok- steeg 7, te Leiden. DE RIOOLWATER ZUIVERINGSINRICHTING WERKT REEDS Een reiniging in twee etappes DEFINITIEVE OPLOSSING VAN EEN BRANDEND VRAAGSTUK. Reeds vele tientallen jaren lang heeft de kwestie wat er met het industrieel en huishoudelijk afvalwater moest gebeuren de gemoederen van vele stadsbestuurders en andere geïnteresseerden bezig gehou den en vooral in een stad als Leiden, waar de loozing plaats vond op de stads grachten met al de kwalijke gevolgen van dien heeft het vraagstuk, naarmate men de beteekenis van hygiënische maatrege len beter ging begrijpen, een steeds bran derder karakter gekregen. De directeur van gemeentewerken, ir. A. M de Blauw, vertelde daarvan gister middag het een en ander, toen de leden van den Leidschen gemeenteraad met en kele gemeente-ambtenaren verzameld wa ren bij de nieuwe rioolwater-zuiverings inrichting aan de Slaagh- of Stinksloot, teneinde deze inrichting, die de eerste phase van een definitieve oplossing van hot vraagstuk brengt, in oogenschouw te nemen. Ook de burgemeester, de wethou ders en de gemeente-secretaris waren bij deze bezichtiging aanwezig. De heer de Blauw wees er op, dat de bekende vroegere Uiteet, Salomon van der Pauw, reeds plannen gemaakt heeft om door middel van waterkeeringen in de singels de zuiverheid van het wa ter te bevorderen. Zulke waterkeeringen zijn ook inderdaad gemaakt, maar het re sultaat was gering en ze zijn ook spoedig weer buiten werking gesteld. Later (in 1892) v erd het stoomgemaal van Riinland te Katwijk in dienst gesteld van de wa terzuivering. Door eegc snellere circulatie van bet water in de .sdsgrachten te be vorderen, meende m( het vuil beter te kunnen bestrijden. ook deze pogin gen l eper, vriiwel op niets uit. Eerst in 1923 kwam men tot het inzicht dat het eenige afdoende middel om de stank van de grachten te bestrijden zou zijn het verzamelen van het afvalwater in een centrale rioleering. Met den aanleg daar van werd in 1927 begonnen en wanneer over enkele weken het Rijnsburgenveg- kwartier (met het Academisch Zieken huis) op deze centrale rioleering zal zyn aangesloten is deze voor ongeveer een derde gedeelte van de stad gereed en heeft meu p 1 m. 6000 M3. zg. droogweer-afvoer per etmaal. Riinland gaf in 1923 vergunning het rioolwater te loozen op de Slaagh- of Stinksloot, welke vergunning in 1933 af liep Toen eischte het Hoogheemraad schap den bouw van een zuiveringsin richting onder toezicht van het Rijksin stituut voor de zuivering van afvalwater (R.LZ.A.) Men heeft er nog over gedacht het rioolwater naar zee te persen of naar het Oegstgeesterkanaal, maar daartegen rezen le veel bezwaren, zoodat tot den bouw van de zuiveringsinrichting werd besloten, welke door het R.I.Z.A. werd ontworpen en thans reeds enkele maan den in gebruik is. Na deze inleiding van ir. de Blauw, gaf de adjunct-directeur van gemeente-wer ken. ir. Boogerd, die meer speciaal met deze afdeeling van gemeentewerken is be'ast, een uiteenzetting van de wijze waarop de inrichting werkt. Door het rioolgemaal aan de Maresingel wordt het rioolwater naar de inrichting geperst en daar geschiedt de zuivering hoofdzakelijk in twee etappes. In de eer ste plaats is er de bezinkinrichting.Het water wordt hierin gebracht en verdeeld over acht bassins, z.g. Dortmundtanks waarin het bezinkt en reeds ongeveer de helft van het slib achterlaat. Vandaar gaat het naar continufilters, waar de biologi sche reiniging gebeurt. Het water wordt in het midden van deze filters (er zijn er op 't oogenblik twee) opgepompt en door middel van spoeiers gespreid over de la vaslakken, waarmee de filters zijn gevuld. Op de lavaslakken heeft zich een slijm- huid gevormd, waarin micro-organismen zijn ontstaan, die het water ontbinden, waajdoor het niet meer voor rotting vat baar is. Het aldus ontbonden water, dat echter nog wel een percentage humus meevoert vloeit daarna af naar de humus- tank, waar de nog meegevoerde humus bezinkt, waarna het gezuiverde water dan tenslotte in de Slaaghsloot op het buiten water wordt afgevoerd. Het slijk, dat in de filters achterblijft belandt in de z.g. slykgistingsruimten, waar het tot ontbinding overgaat. Hierdoor vormt zich metaangas, dat weer gebruikt wordt om het slijk te verwarmen, waar door het ontbindingsproces in sneller tem po verloopt, zoodat men minder ruimte noodig heeft. Als het slib is uitgerot wordt het weggeperst naar een aantal slibvelden waar het water er uitzakt en waar 1 et slib verder gedroogd wordt. De gedroogde humus is uitstekend geschikt voor bemes ting en de gemeente heeft daarvoor dan ook reeds een geregelde afnemer gevon den. De aanwezigen kregen vervolgens nog een meer technische uiteenzetting van de zijde van de R.I.Z.A.waarbij op interes sante wijze de verschillende fazen, waar in de zuivering van het water verloopt werden gedemonstreerd. Daarna werd de belangwekkende inrichting bezichtigd. Een interessante bijzonderheid was daar bij nog, dat onder de beide filters enorme ruimten zijn ontstaan, die mogelijk (dit denkbeeld werd althans geopperd) in tyd van oorlog als schuilkelders kunnen dienst doen, zoo niet voor menschen (de inrich ting is vry afgelegen) dan toch voor vee. In elk geval zal de betonconstructie van de filters met daar bovenop de meter- dikke slakkenlaag vrij zware bommen kunnen verdragen. De inrichting heeft ruim twee ton ge kost. Haar capaciteit gaat niet ver boven de 6000 M3. per etmaal uit, zoodat by ver dere uitvoering van de centrale riole ringswerken ook de inrichting successie velijk uitbreiding zal moeten ondergaan. HERSCHOLINGSCOMMISSIE VOOR HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANT BEDIENDEN. Uitreiking diploma's van den tweeden cursus. Gistermiddag heeft onder gToote be langstelling van de zijde van organisaties van patroons en personeel in de boven zaal van café-restaurant „Royal" aan de Doezastraat de uitreiking plaats gehad van diploma's van den tweeden herscholings cursus voor Hotel-, Café- en Restaurant bedienden. De voorzitter der commissie, de heer P. J. B. de Haas, heette in zijn openings woord in het bijzonder welkom den heer J. van Stralen, wethouder van Sociale Za ken alsmede de afgevaardigden van pa troons- en personeelsorganisaties, leden der examencommissie alsmede de cursis ten. Spreker gaf een resumé van dezen tweeden cursus die wederom goed ver- loopen is en als geslaagd mag beschouwd worden. Hij herinnerde er aan, dat de cursus op 10 Januari een aanvang nam met 23 deelnemers, waarvan er onmid dellijk een afviel. Dit waren zeventien kellners en 5 andere employé's uit het bedrijf. Spreker deelde hierna mede, hoe er in dezen cursus gewerkt is en hoe er door het houden van excursies getracht is den cursisten meerdere practische kennis uit het omvangrijke bedrijf bij te bren gen. Zoo werd een excursie georganiseerd mar de firma Hartevelt hier ter stede en naar de Holland-Amerika-lijn te Rotter dam. Deze excursie had tot onmiddellijk gevolg, dat een der cursisten orimiddellijk als kok aan boord van een der schepen werd geplaatst, dat op het oogenblik in Amerika vertoeft. Tijdens den duur van den cursus werden bovendien twee kellners en twee huisknechten in het bedrijf ge plaatst. Hieruit mag reeds onmiddellijk de conclusie getrokken worden, dat de cur sus als geslaagd beschouwd kan worden. Dank daarvoor brengt spreker aan den directeur, den heer A. Th. Doove en de hee- ren H. Slijkhuis en M. Lu. Dank brengt hij ook aan de leveranciers van verschil lende artikelen, voor de practische beoefe ning van den cursus noodzakelijk. Dank brengt spreker ten slotte ook aan den Dienst voor Sociale Zaken namens wel ken dienst met den heer Jansen steeds op zeer prettige wijze is samengewerkt. Wethouder van Stralen zegde namens het gemeentebestuur dank voor de ont vangen uitnoodiging en gaf de verzekering, dat het gemeentebestuur steeds met groo- te belangstelling de pogingen der commis sie heeft gadegeslagen. Spreker brengt de commissie dank voor.de bemoeiingen, wel ke zij zich heeft gegeven, om den werkloo- zen een kans te geven zich een bestaan in het bedryf te verschaffen. Spreker is blij de te hebben vernomen, dat er reeds een groot percentage geslaagd is. Spreker ging hierna over tot uitreiking der diploma's aan de volgende heeren: J. de Haas, W. G. van Veen. G. Gertenaar, J. Gramsma. P. J. van Rijzen, J. J. J. Mulder, F. Th. Goddijn, J. E. Belt en P. van Bostelen, De heer J. de Haas slaagde met lof. Verder werd een getuigschrift uitgereikt aan de heeren: W. J. Bouwens, bediende in algemeene dienst, J. J. van Es, buffetbediende, J. Hanenburg, kok, en P. J. Stikkelman, cafékellner. De examencommissie bestond uit de heeren B. J. Claassen uit Arnhem, J. Ph. Mühlstaff, voorzitter van H. K. R. en S., en P. Pijl, chef-kok uit Katwijk. Laatstgenoemde bracht als voorzitter der commissie de gelukwenschen aan de cursisten over en wekte hen op zich nog meer te bekwamen opdat zij volslagen vaklieden worden. De heer A. Th. Doove, directeur van den cursus bracht mede namens de leeraren dank aan den wethouder, de examinato ren, patroons en den heer en mevrouw de Haas voor de zeer gewaardeerde mede werking. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Th. W. van der Voorden na mens den R.-K. Bond van Hotelhouders „St. Jozef', den heer P. J. B. van Hilst na mens den Bond van Hotelpersoneel en den heer F. Goddijn namens de cursisten. Met een slotwoord van den heer P. J. de Haas, werd de bijeenkomst gesloten. PROF. HUIZING A IN KOPENHAGEN. Op u5*noodiging van het Deensche co mité voor internationale samenwerking van historici vertoeft prof. J. Huizinga te Kopenhagen voor het houden van drie le zingen aan de Universiteit. De lezingen, waarvan de eerste Woensdag is gehouden (de tweede was bepaald op heden, d; der de op Maandag a.s.) worden in de Duit- sche taal gehouden en zij hebben tot on derwerp „Das Spielelement der Kultur". Prof. Huizinga, die per vliegtuig was Gemeentel. Aankondigingen STEMMING PROVINCIALE STATEN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 19 April 1939, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Herinnerd wordt aan de verplichting op gelegd bij art. 72, 2e lid der Kieswet, dat ieder die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich bin nen den voor de stemming bepaalden tyd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Tevens wordt de aandacht gevestigd op op art. 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krach tens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar, en op art. 150a der Kieswet, luidende: Hy die by eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De burgemeester voornoemd, A. v. d. SANDE BAKHUYZEN Leiden, 15 April 1939. Zondag: Tooneel\;|^||:^ring „Rond een half milHoerra||p.v. Pierre Balie- dux, bal na, teSibate van St. Fran- ciscus Liefdev^rk, Stadsgehoor zaal te 8.15 uur. Dinsdag, Jaarvergadering Ned. Reisver. v. Kath. in Den Burcht", 8.15 uur. Na afloop gezellig samenzijn. Dinsdag. R.K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus", Ledenvergade ring, Bondsgebouw, Steenschuur, 8 uur. Dinsdag: Consultatiebureau Ver. Aribeid voor Onvolwaardigen (A. V. O.)' Levendaal 1 (Arbeidsbeurs), 7—8 Vrijdag: „St. Ohristoffel" Ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lel den wordt waargenomen door de dokters: de Jager, Bruins Slot, P. van Es, Niemer, en Starclc. De Zondagsdienst der huisartsen te Osgst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, TeL 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t er - d a g 15 tot en met Vrijdag 21 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel 274. aangekomen, deelde in een interview met de „Berlingske Tidende" o.a. mede, dat het zijn bedoeling was te spreken over ,spel en wedstrijd", ,spel en oorlog", en „spel en verstand". Oorlog is volgens hem een soort spel, hoewel het langzamerhand een ietwat naargeestig spel is geworden. De Nederlandsche geleerde, door het Deensche blad een van Europa's leidende historici genoemd, deelde mede, dat hij na zijn lezingen naar Oslo en Stockholm zou gaan voor een verblijf van drie we ken. GEOLOGISCHE STUDENTEN NAAR ENGELAND Hedenmorgen vertrok een aantal jon gere jaars studenten in de Geologie van de Universiteiten Leiden en Groningen onder leiding van Prof. van der Vlerk naar En geland. Er zal een geologische excursie gehouden worden naar Dorset en Torquay. De 27e April keeren de studenten via DoverOstende huiswaarts. Dienzelfden dag zal een gezelschap van ongeveer 25 Leidsche studenten in de biologie uit Hol land vertrekken om zich in Ostende bij Prof. Van der Vlerk aan te sluiten en met hem een geologische excursie in de Bou- lonnais te houden. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 1961. Maatschappy tot Exploitatie van Villaparken en Bouwterrein „de Brêloft", Noordwijk, Douzastraat 19. N. Comm.: A. A. M. Runderkamp, Den Haag. 6226. N.V. Gebrs. v. d. Laan's Handel maatschappij, Voorhout, Jac. v. Beyeren- weg 21. Koopen en verkoopen van land en tuinbouwbehoeften enz. Het Itgeoef. bedr. omvat thans: het koopen en verkoo pen van land- en tuinbouwbehoeften, be strijdingsmiddelen en de daarvoor benoo- digde tuinbouwgereedschappen en veevoe- derstoffen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2