STADS NIEUWS PAARDEKOOPER LIJST 2. Hoe moet U stemmen ZATERDAG 15 APRIL 1939 30ste Jaargar^ No. 9312 3)e Ccid^ch^Sou^ciArit Bureau Papengracht 32. A Ar. en A bonn.-tarieven rief Telefoon: Redactie 15, Administratie 9S5. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Fostbna 11. OEGSTGEEST Aan alle leden der R.K. Staatspartij STEMT ZONDAG 16 APRIL en v. d. POST HET OROAAH Dll nummer bestaal uil vl|t bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Er ls geen Kerkver volging In Duitschland! Aan concentratie-kampen en kerkver volging (bedoeld is klaarblijkelijk: in Duitschland) wordt.... niet meer geloofd! Aldus een redenaar op een vergadering der N. S. B. te Leiden, volgens een verslag in het „Nationale Dagblad". Hoe is 't mogelijk, zoo iets te willen en te durven beweren! Daar zijn er onder de verschillende par tijen, die in al wat in Duitschland ge beurt niets goeds zien. Dat zijn kortzich tige, en in hun kortzichtigheid geestelijk bekrompen, lieden. Maar wie beweert, dat er >n Duitschland geen concentratie-ka*pr'lin/ taan en geen f -acht. Ze* kerkvervolging y gewljzif 0^ e t aan kort" zichtigheid, m a hield In Duitschlandcknerncentratie-kam- pen, waar lie4ervorm van proces worden opgeslot^^ geïnterneerd! Men kan evengo^ueweren, dat er b.v. in Nederland geen gevangenissen zijn, om de door den rechter veroordeelden hun straf te doen ondergaan! In Duitschland geen concentratie-kam pen. En: Aan een kerkvervolging in Duitschland wordt ook niet meer geloofd. Dat is een nóg verbazingwekkender bgwe- ring althans in den mond van iemand, die «ian de Kerk natuurlijke rechten tóekent.Als men de Kerk beschouwt als rechteloos ja, dan men wel èlles ten opzichte van de Kerk als geoorloofd beschouwen en dan kan men dus ook beweren, dat er van geen kerkvervolging in Duitschland sprake is! Doch bij den redenaar, die deze bewering lanceerde, willen wij zulk een mentaliteit niet veronderstellen. Maar: hoe komt hy er dan toch toe, om met zulk een grove inderdaad: grove onwaarheid zijn ge hoorvoor te lichten? In Duitschland geen kerkvervolging! Hoe kan iemand, als de bedoelde redenaar, beweren iets, wat helaas! zoo vier kant en radicaal in strijd is met de waar heid! Onder de Duitschers zélf zou het door vele honderd duizenden met verbazing èn met ergernis worden verno men! Hebben dan de gezamenlijke Duitsche bisschoppen hun vele Herderlijke Brieven, waarin zij protesteeren tegen zoo vele vor men van kerkvervolging, gericht tegen.... iets, wat niet bestaat? En heeft de Paus zijn encycliek: „Mit brennender Sorge" gericht tegen eenhersenschim? Deze encycliek begint aldus: „Met brandende bezorgdheid en stijgende bevreemding slaan wij sedert geruim en tijd den lijdensweg der Kerk gade, den toene- menden nood van de in gezindheid en daad Haar trouw blijvende belijders en belijd- 6ters in het land en te midden van het volk, waaraan de H. Bonifacius eenmaal de licht- en vreugde-brengende boodschap van Christus en het Rijk Gods heeft verkon digd". Hoort gij den Heiligen Vader klagen over den lijdensweg der Kerk in Duitsch land, over den nood, waarin haar trouwe kinderen verkeeren? Geen kerkvervol ging, zegt de Leidsche redenaar, die het beter wil weten, dan de Paus te Rome. En wij citeeren uit deze encycliek nog verder: „Wanneer de door Ons met een zuivere bedoeling in de Duitsche aarde geplanten vredesboom niet de vruchten heeft voort gebracht, waarnaar Wij in het belang van Uw volk vurig hebben verlangd, dan zal niemand in de wijde wereld, die oogen heeft om te zien en ooren om te hooren, thans nog kunnen zeggen, dat de schuld daarvan ligt bij de Kerk en Haar Opperhoofd. De ervaring der afgeloopen jaren doet duide lijk zien, wie de verantwoordelijkheid draagt. Daardoor worden machinaties ont huld, die van het begin af aan geen ander doel kenden dan de vernietigingsstrijd. In de voren, waarin Wij getracht hebben het zaad van den waren vrede te zaaien, strooi den anderen evenals de inimicusho- m o uit de H. Schrift (Matth. XIII, 25) het onkruidzaad van wantrouwen, twee dracht, haat, laster, van heimelijke en openlijke, uit duizend bronnen gevoede en met alle middelen werkende princi- pieele vijandschap tegen Christus en Zijn Kerk. Hen en slechts hen alleen, evenals hun heimelijke en openlijke trawanten, treft de verantwoordelijkheid, dat aan Duitschland's horizon, in plaats van den regenboog des vredes, de onweerswolk van een vernietigende godsdienststrijd zicht baar is". De Paus spreekt over een vernietigen den godsdienststrijd ln Duitsch land. Praatjes zegt de spreker op een N.S.B.-vergadering te Leiden de spre ker, van wie niet kan gezegd worden, dat hij Roomscher is dan de Paus, maar wel dat hij Duitscher is dan-menige-Duitscher! In alle ernst: hoe kan iemand zichzelf toch zoo verblinden! Hoe is 't mogelijk! V Prolesl legen het anll-papisme Misschien is nooit alles zoo op één geloo- pen tegen Rome, als nu als nu, blijkens de gevoerde verkiezingsactie voor 19 April a.s.! Hoe door de N.S.B. onophoudelijk, in steeds afwisselende variaties, het „poli tiek katholicisme" als de zondebok wordt voorgesteld, weet ieder. De Liberale Staatspartij geeft een ver kiezingsbrochure uit, uitsluitend en alleen gericht tegen de katholieken. En nu vonden we b.v. gisterenavond weer een vlugschrift van de S.D.A.P. tegen de katholieken. Men komt er tegen op, dat de meerder heid in de Prov. Staten van Zuid-Holland aan de S.D.A.P. slechts één Gedeputeerden- zetel heeft willen geven. Er moet nu aan de stembus gestreden worden, om het aan tal afgevaardigden der S.D.A.P. te vergroo- ten, om dAn een tweeden Gedeputeerden zetel te kunnen veroveren. Wij kunnen dat alles begrijpen. Al zal er niets ten goede in het beheer der Provincie veranderen, als als twee S.D.A.P.'ers Gedeputeerden zijn geworden evenmin als er iets ten goede in het bestuur der gemeente Leiden is ge wijzigd, nadat er twee leden van de S.D. A.P. een wethouders-zetel hebben erlangd! Maar, zooals gezegd, wjj kunnen dat streven begrijpen. Doch onbegrijpelijkis het, ten- z ij men het toeschrijft aan een zeker antipapisme, dat in het hierbedoelde strooibiljet van het feit, dat de S.D.A.P. nu nog maar één zetel in Gedeputeerde Sta ten heeft en geen twee, alléén den katho lieken de schuld wordt gegeven. Als er schuldigen zijn, dan toch even goed de Protestantsche partijen! Waarom speciaal den katholieken hier de schuld gegeven?.... Waarom? *'t Is een zeker antipapisme, al spreekt het zich niet zoo bruut en dom uit als in een strooibiljet, waarvan wij weer van morgen konden genieten, een strooibiljet van de partij van ds. Lingbeek. In dat strooibiljet nota bene onderteekend door Hervormde Predikanten ligt de afschu welijke haat tegen de Katholieke Kerk er dik op! Leuzen als „In Oss kwam Rome los" typeeren de wrange geestesgesteldheid en verwrongen gedaohtengang dier lieden. Tegenover dat alles heeft de katholiek een plicht te vervullen een plicht om te protesteeren. En geen katholiek, die zichzelf respec teert, kan zidh aan het vervullen van dien plicht onttrekken! De kiesgerechtigde katholiek protesteert tegen dat alles, waar en waardig, door mid del van zijn stembiljet. Alle katholieken stemmen a.s. Woensdag in Noord- en Zuid-Holland op GERUCHTEN OVER NIEUWE ITALIAANSCHE TROEPEN VERSCHEPINGEN NAAR SPANJE. LONDEN, 15 April (A.N.P.). De „News Chronicle" bericht van geloofwaardige zijde te hebben vernomen, dat de laatste dagen vierduizend Italiaansche soldaten in Spanje zijn aangekomen. De „Daily Telegraph" bericht, dat de mi litaire voorbereidingen in Italië met haast worden voortgezet. Te Napels zijn auto's gerequireerd. Verder schrijft het: blad, dat het zenden van Duitsche troepen naar Italië gestaakt is op het oogenblik. Te Milaan zouden zich anti-Duitsche betoogingen hebben voorge daan en in de straten zouden vlugschriften zijn verspreid, waarop stond, dat de „Duit schers erger zijn dan de Franschen". DE WERELD IN VOEELVLUCHT WASHINGTON. Roosevelt heeft gis teren wederom een belangrijke rede ge houden, welke bedoeld was als een bood schap van de nieuwe aan de oude wereld. De belangrijkste punten daaruit waren: lo. Indien eenige republiek op het Ame- rikaansche continent het doelwit mocht worden van een aanvalsmethode, die uit economischen druk bestaat, zijn de Ver- eenigde Staten bereid, aan deze republiek ook economischen steun te verleen en. 2o. De reeds in den zomer van 1938 ge geven belofte, dat de Vereenigde Staten bereid zijn, Canada te verdedigen, indien dat Dominion door een overzeesch land mocht worden ^^ïvallen, wordt gehand haafd. x 3o. De volgei.Regeneratie in Amerika zal, in weerwil vé'nde Oceanen, die haar van het oude werelddeel scheiden, even zeer het voorwerp van overzeesche lucht aanvallen kunnen worden, als de mogend heden in Europa, die thans van elkander te vreezen hebben. 4o. Amerika's vredeswil zal een stem in het kapittel hebben bij het vaststellen van de orde van zaken in de wereld. Uit de woorden van Roosevelt blijkt, dat zijn politiek voortdurend meer gaat in de richting van een actief ingrijpen in de wereldgebeurtenissen en zich verwijdert van de traditioneele Amerikaansche isola tie-politiek Roosevelts stelling is: „als wij ons niet met de wereldpolitiek gaan be moeien, zal dezfe politiek zich met ons gaan bemoeienLangzamerhand krijgt de president zyn landgepooten wel mee. Eerst was het slechts moreele steun, nu is het reeds economische steun. De rest komt la ter. LONDEN. In Europa is men druk be zig met de vorming van het anti-agressie front. De vooruitzichten dat ook Turkije er by betrokken wordt en dat Rusland een zeer belangrijke medewerking zal gaan verleenen, zijn gunstig. Inmiddels schijnt het alsof Italië en Duitschland een afleidingsoffensief gaan beginnen in Spanje. Zooals men weet zit ten de Engelschen aan beide zijden van de Straat van Gibraltar. Aan de eene kant in de vesting van Gibraltar en aan de andere kant in de internationale zone van Tanger. Er is nu op het oogenblik een Italiaansche perscampagne op touw gezet, DINSDAG 's avonds te 8.15 uur spreekt in de Stads gehoorzaal RECTOR DROST. De katholieken van Leiden komen in grooten getale blijk geven van hun belang stelling. De katholieken uit alle maatschappelijke kringen en standen! Nu eens practisch demonstreeren, dat wij niet onverschillig zijn voor de groote belangen, die er op het spel zijn bij de po litiek, de nationale politiek, de landspoli- tiek! Allen houden Dinsdagavond vrij, om naar de Stadsgehoorzaal te gaan! LUCHTBESCHERMINGS DIENST VOORLOOPIG EEN BEDRAG VAN 25000 GLD. GEVRAAGD Aan de agenda van den Gemeenteraad op Maandag a.s. is nog het volgende punt toe gevoegd Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het treffen van eenige voorloopige voorzieningen terzake van de bescherming van de bevolking te gen luchtaanvallen. In verband met de „Wet betreffende be scherming tegei) luchtaanvallen" is voor deze gemeente een plan voor een organisatie van bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen (z.g. luchtbeschermingsplan) opgemaakt. Bij dit plan is de gemeente verdeeld in 11 wijken, bij welke verdeeling o.m. reke- Woensdag a.s. 19 April gaat U naar het stembureau, dat op de oproepingskaart staat aangegeven. Het stembureau is open van 's mor gens 8 uur tot 's middags vijf uur. Ga vooral in den ochtend stemmen! Verzuim niet te stemmen, want dan kunt gij last krijgen met de justitie. Een goed Katholiek gaat reeds zonder dien dwang, zijn geweten gebiedt het hem. U overhandigt uw oproepingskaart aan den voorzitter van het stembureau. Deze geeft u een stembiljet. Met dat stembiljet gaat u naar een stemhokje, waar u met het potlood, dat daar voor u gereed ligt, het eerste hoekje van de katholieke lijst in vult, niet meer, niet minder. Niets mag er verder op het stembiljet gezet worden. Geen streep, geen letter, geen woord. Doet gij dit toch, dan is uw stem waar deloos. Heeft u zich vergist, ga dan naar den voorzitter, geef hem het verknoeide bil jet en vraag een nieuw! Maar dat gaat slechts éénmaal. Den twee den keer moet u het dus goed doen. Als u klaar is met stemmen, dan vouwt u het biljet op en stopt u het in de stem bus. Heeft u geen oproepingskaart gekregen en is u toch kiezer, dan moet u zich toch op het stembureau in de buurt, waar u op 1 Januari woonde of op de gemeentesecreta rie melden. Daar wordt de klacht dan on derzocht. Is de klacht gegrond, dan kunt u aan de stemming deelnemen. waarin Engeland ervan beschuldigd wordt, die internationale zone te willen inpalmen alsmede geheel Spaansch Marokko. Tege lijkertijd dreigt het spelletje van rekken en saboteeren weer te beginnen met de Italiaansche vrijwilligers, die teruggetrok ken zouden worden na de overwinnlngs- marsch op 2 Mei. Franco laat nu weten, dat de datum nog absoluut niet vaststaat! Bovendien komt de Duitsche vloot ma noeuvres houden in de buurt van Spanje. Komen ze daar toevallig, of met een be paald doel? En wat is dat doel? Europa kijkt weer met een bezorgd oog naar Spanje. ning is gehouden met de ligging van ge- va a raan trekkende objecten en de dichtheid van de bebouwing. In de wijken zijn blok ken gevormd. In elke wijk zullen worden onderge bracht verschillende hulpdiensten, zooals een brandweer, een geneeskundige dienst, een opruimings- en herstelploeg, een ont- smettingsploeg en een gasverkennersploeg. De blokken zullen moeten beschikken over een z.g. blokbrandweer, uitgerust met een voudig brandbluschmaterieel. Het plan voorziet verder in een tijdige waarschuwing en alarmeering van de be volking. - Het personeel van de verschillende hulp diensten zal grootendeels en dat van de blokbrandweer geheel uit vrijwilligers be staan. De opleiding van die vrijwilligers is deels reeds ter hand genomen door de af- deeling Leiden van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming, deels door de betrokken gemeentelijke diensten. Aan het hoofd van de organisatie staat de Commissaris van Politie, die door den Bur gemeester tot Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst is aangewezen. Het plan heeft nog niet de goedkeuring verworven van den Inspecteur voor de be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen. In het vertrouwen evenwel, dat die goed keuring zal worden verkregen en mede met 't oog op de omstandigheid, dat B. en W. het onder de huidige omstandigheden niet ver antwoord achten de beslissing van den In specteur af te wachten, meenen B. en W. dat een begin van uitvoering aan het plan moet worden gegeven. Tot de maatregelen, welke in de aller eerste plaats dienen te worden genomen, behooren het oprichten van een bureau voor den luchtbeschermingsdienst, het in- richten van eenige locaiiteiten ten behoeve van dat bureau in het politiebureau c a., het in dienst nemen van eenig administratief personeel, het houden van oefeningen met gemeentelijk en vrijwillig personeel van VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Een boodschap van de nieuwe aan do oude wereld, door president Roosevelt (2do blad). De vorming van het anti-agressiefront (2de blad). Morgen radio-rede van den Paus tot Spanje. (2de blad). Nieuwe spanning rondom Spanje. (2de blad). Binnenland Bij den Hoogen Raad van Arbeid Inge diend voorontwerpen betreffende arbeid van jeugdige personen. (1ste blad). Voorloopig nog geen sakenverlof aan Ned. militairen. (2de blad). Regeling vrijstelling wegens broeder- dienst. (2de blad). Regeling kostwinnersvergoeding (2de blad.) Omgeving Nieuw raadhuis te Leidschendam ge bouwd door Kropholler. (4de blad). WIJ GEVEN ARTIKELEN OVER: De historie der laatste week. (4de blad). Bulgarije en de Internationale politiek. (2de blad). den luchtbeschermingsdienst en het doen van verschillende aanschaffingen ten behoe ve van die oefeningen, waaronder eenig brandwecrmaterieel. Ook is het noodzakelijk om bij wijze van voorloopigen maatregel over te gaan tot het aanschaffen van een kwantum zandzakken, een aantal brancards, verbandmateriaal, ge nees-, desinfectie- en ontsmettingsmiddelen en brandweermaterieel. Een juiste specificatie van het benoodig- de bedrag kan thans bezwaarlijk worden opgemaakt, doch B. en W. achten voor vo rengenoemde voorloopige voorzieningen een bedrag van 25.000 noodig. Een ge deelte van dit bedrag zal vermoedelijk ten laste van den kapitaaldienst kunnen wor- ned gebracht. Voorloopig wordt het gehee- le bedrag echter op den gewonen dienst uitgetrokken. Ingevolge de wet komen o.m. de kosten, welke deze gemeente moet maken voor het ontwerpen en inrichten van een alarmee- ringssysteem en voor de aanschaffing van brandbluschmaterieel, voor zooveel dit uit sluitend met het oog op de bescherming ten luchtaanvallen noodzakelijk is, ten las te van het Rijk. Ook de voorziening van de gemeente met een kwantum gasmaskers ten behoeve van het personeel van den lucht beschermingsdienst komt ten laste van het Ryk. Een aantal gasmaskers is bereids van het Rijk ontvangen. Het gedeelte van voren genoemd bedrag, hetwelk door de wet ten laste van het Rijk wordt gebracht, zullen B. en W. t.z.t. aan het Rijk declareeren. Onder mededeeling, dat, zoodra het luchtbeschermingsplan is goedgekeurd, na dere voorstellen zullen worden gedaan, ge ven B. en W. den Raad alspu in overweging om door vaststelling van den overgelegden begrootingsstaat een bedrag vap 25.000 te onzer beschikking te stellen ten behoeve van het treffen van eenige voorloopige voorzieningen ter zake van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Dit voorstel zal door den Raad ongetwij feld zonder oppositie worden aanvaard althans zonder oppositie tegen de grootte van het bedrag. Het bedrag, dat gevraagd wordt, is zéker voor het beoogde doel niet te groot, evenmin als de desbetreffende maatregelen.... te spoedig worden voorge steld. God geve wij allen bidden het Hem dat de te nemen maatregelen niet te laat zijn genomen, en dat zij in de practijk over bodig mogen blijken! CURSUS LUCHTBESCHERMING. Nog meer deelneming gewenscht, Dr. Horst, hoofd van den luchtbcscher- mings-geneeskundigen dienst, schrijft ons: Door bemiddeling van het bestuur van den R.K Volksbond meldde zich een aan tal werkloozen aan, waardoor thans de cursussen van dr. de Graaff en van dr. Niemer op respectievelijk Maandag 24 en Woensdag 19 April kunnen beginnen. De deelnemers zullen allen bericht ont vangen. Over het algemeen heeft de opleiding een viert verloop, doch er is nog groote be hoefte aan mannen boven 38 jaar. Bij dezen dienst zijn thans circa 100 per sonen in opleiding, doch er zijn nog veel meer noodig!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1