MGEVING ZATERDAG 15 APRIL 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 15 HILLEGOM V.V.V. OPENING BLOEMENSEIZOEN, UITKIJKTOREN, RONDVAART. Vrijdagmiddag had de officieele opening plaats van het bloemenseizoen. De genoo- digden, die behoudens enkele verhinderin gen, spontaan aan den oproep gehoor had den gegeven, verzamelden zich in hotel Sistermans te 2 uur. Tegenwoordig waren: het comité van Actie; het bestuur van V.V. V., burgemeester jhr. mr. dr. van Nispen tot Pannerden; de beide wethouders, mr. J. H. Peek, gemeentesecretaris, de direc teur van Openbare Werken, de heer De Boer, inspecteur van Politie; deputaties van de plaatselijke Middenstandsvereenigingen, van Bloembollencultuur en H.B.G., verte genwoordigers van de Kamer van Koophan del, van de afd. 's Gravenhage van V.V.V., van den A.JÏ.W.B. Nadat aan alle genoodigden een verver- sching was aangeboden, werd het openings woord gesproken door den heer H. Schoon derbeek, voorzitter van het Werkcomité, die een historisch overzicht gaf van de verwor ding van Hillegom met zijn bosschen van weleer tot een gemeente, geheel dienstbaar gemaakt aan de bloembollencultuur. De burgemeester sprak een openings woord. Het verheugt spr. in hooge mate, dat de vereenigingen die hetzelfde of nagenoèg hetzelfde doel nastrëven, elkaar hebben ge vonden. De burgemeester vertrouwt, dat uit deze actie succes zal voortkomen, het geen hij van harte toewenscht Nadat men gezamenlijk den Hoftuin had doorwandeld, begaven zich de gasten in de touringcars en werd een rondrit door de gemeente gemaakt Ondanks dat het be gon te regenen beklommen allen den uit kijktoren, waarop de nationale en Hille- gomsche vlaggen vroolijk wapperden. Ieder was verrukt over het schoone vergezicht dat de uitkijktoren biedt en over de bizon der gunstige plaatsing. Hierop volgde de eerste rondvaart van het gezelschap tot huize „Ferial" aan de Veenenburgerlaan, de woning van den heer D. E. Nieuwenhuis, secretaris van V.V.V. Hier stonden de wa gens weder gereed voor een andere route. Nadat ververschingen waren aangeboden droeg de heer Schoonderbeek den uitkijk toren aan V.V.V. over, met den wensch, dat deze zeer velen moge trekken. Als eerste spreker trad nu op de heer C. Joh. Bakker Jzn., voorzitter van V.V.V. Deze besprak in het kort 't vele werk van voorbereiding en dankte in dit verband in de eerste plaats den heer Schoonderbeek, de groote stuwkracht der onderneming. Deze toespraak vulde de heer Schoonder beek nog aan. Vervolgens sprak de heer Woltjer namens de V.V.V., 's Gravenhage, een dankwoord voor de uitnoodiging en verklaarde, dat men uiterst voldaan was over hetgeen hier dezen middag was gebo den; gaarne zal spr. een bezoek naar Hil legom aanbevelen. De heer Kruiff sprak namens de A.N.W. B. en wees op het groote nut van het tou risme, dat bovendien de onderlinge goede verstandhouding tusschen inwoners van het eigen land en die van andere landen zoo krachtig kan bevorderen. De heer J. Veldhuizen van Zanten sprak een hoogst waardeerend woord namens Bloembollencultuur en beklemtoonde de waarde van de bekendheid onzer streek voor het vak en zijn beoefenaren. Wethouder Vermeer zei, dat dit de derde maal is, dat spr. tegenwoordig is bij de eer ste rondvaart: nog geen der drie keeren was de zon ons ter wille. Spr. juicht den durf van het comité toe om in dezen som beren tijd zulk een grootsch plan op te zet ten en uit te voeren. Hoezeer het plan bij B. en W. instemming geniet wordt wel het meest bewezen, dat onze burgemeester op dezen zijn verjaardag tóch hier van het be gin tot het einde, wil tegenwoordig zijn. Spr. uit de beste wenschen voor de nieuwe onderneming. De heer G. W. J. Mathot Spreekt namens de Kamer van Koophandel; spr. heeft de uitnoodiging om hier tegenwoordig te zijn volgaarne aanvaard en hij gelooft, dat de arbeid van het Comité niet vruchteloos zal zijn geweest. De heer H. Schoonderbeek sprak nu een kort slotwoord. Vermelden we nog, dat onder de aanwe zigen een bizonder opgeruimde stemming heerschte, dat de Hillegomsche Radio-cen trale die gezelligheid verhoogde en dat deze officieele opening van den bloemen tijd in alle opzichten is geslaagd. KATWIJK Gunning. De laagste inschrijfster bij de aanbesteding voor het bouwen van ma gazijnen voor de Genie te Amsterdam was de firma J. de Hollander uit Katwijk en T G. de Jong te Oegstgeest voor 319.770 aan wie het werk is gegund. Ondertrouwd: A. Grimbergen en J. C. Lange. C. A. v. d. Gugten en M. Vooys. C. Varkevisser en J. Hellenberg. M. v. d. Plas en M v. Duyn. Getrouwd: J. v. Duyn en L. Guyt. D C. Varkevisser en E. P. Rijnsent. Overleden: Willem Barnhoorn 64 j. Johanna Hartkamp 11 j. Cornelia Haasnoot 77 j. Geboren: Hugo Karei z. v. W. H. 's-Jacobs en W. H. Vaillant. Huig z. v. C. Barnhoorn en D. Ouwehand. Gerrit z v. G. Masmeijer en T. Schaap. Adrina Jocoba d. v. A. v. d. Plas en L. de Mol. Anna d. v. B. J. Dijkdrenth en J. Koster. Gerdina d. v. G. Zuyderduin en G. Kramer. Arie z. v. N. v. Beelen en N v. Duyveibode. Johannes Bartholo mew z. v. J. A. v. Schie en J. C. Grimber gen. KATWIJK AAN DEN RIJN T. T. B. Gisteravond hield de afd. Katwijk aan den Ryn van den R.-K. Land en Tuinbouwbond een ledenvergadering in het Parochiehuis. Na opening en notulen had het bestuur een belangrijke mededee- ling. Zooals bekend mogen geen leverbare tulpen onder zift 10 naar Engeland uitge voerd worden. Nu diene men te weten, dat er tulpensoorten zijn, als b.v. de variëteit Walter T. Ware, waarvan het leverbaar bijna geheel onder zift 10 blijft. De kwee kers van dergelijke soorten zijn hierdoor dus ernstig gedupeerd. Deze aangelegen heid is in handen van het hoofdbestuur gegeven, welke de toezegging heeft gedaan deze kwestie bij de hoogere instanties aan hangig te maken, opdat het leverbaar van dergelijke kleine soorten bollen alsnog voor uitvoer in aanmerking kunnen ko men. Het bestuur knoopte hieraan tegelijk vast de wenschelijkheid van alle betrokke nen om lid van den L. T. B. te zijn of te worden. Immers voor wat, hoort wat! En individueel bereikt men in dergelijke za ken niets. Bij de hierna gehouden verkiezing werd toi bestuurslid gekozen de heer F. v. d. Valk, en uit het voltallig bestuur werd tot voorzitter gekozen de heer C. J. Bos kamp. Na rondvraag sluiting dezer niet on belangrijke vergadering. LEIDSCHENDAM St Josephsgezellen. Zondag 16 April te half 15 en .ia het Lof bijeenkomst. Te 12 uur Pa^dijnenvcrgadering. Maandag 17 Apri1 te 7.30 uur tooneelclub „Adolf Koiping" Di-isdas 18 April te 7.30 uurMa- ria-Congregatie daarna bijeenkomst. Don derdag 20 April ie 7.30 uur biljartclun A. D. O. en tooneelclub „Adolf Koiping." en Zaterdag 22 April na het Lof bijeenkomst K. J. M. V. Maar dag 17 April te 8.30 uur: Korte ledenvergadering, o.m. bespre king plannen Sport- er Ontspanningscom missie, Studieclub, enz Dinsdag 18 April te 7.30 uur Maria-Con gregatie en Vrijdag 21 April Sociëteits avond, bi'jartwedstrijd tegen de St. Jo- sephsgezellen. E. H. B. O. „St. Lucas". Op Donderdag J3 April j.l. hield bovengenoemde vereeni- ging onder leiding van dr. F. H. M. van Zf-e'and, haar 4e jaarvergadering in het R.-K. Vereenigingsgebouw. Na behandeling van ingek. stukken brengt de secretaris, de heer Jacq. Schol- tes, het jaarverslag uit. Het ledental was gestegen van 46 tot 56, terwijl het aantal donateurs vrijwel constand bleef. Met een beroep op aller medewerking in het nieuij we vereenigingsjaar het eerste lustrum- jaar sluit dit uitvoerig jaarverslag. Ver volgens brengt de penningmeesteresse, mej. G. C Knijnenburg, het financieel jaar verslag uit. Zij wist het jaar af te sluiten met een voordeelig saldo ter grootte van 106.18, waarmede het totaal voordeelig saldo steeg tot 175.12. Bij monde van mej. C. van Leeuwen ver klaart de kas-commissie de bescheiden van de penningmeesteresse in goede orde te hebben bevonden. Direct hierop aansluitend heeft de benoe ming van de kascommissie voor het nieu we vereenigingsjaar plaats. Bij loting treedt de heer J Weerdenburg af, waar voor de heer C. de Bree in de plaats be noemd wordt. De begrooting 19391940 werd aange nomen, zooals zij werd ingediend, met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 325. Hierna komt de bestuursverkiezing aan de orde. Volgens rooster traden af dr. S. P. Perquin en de heer Jacq. Scholtes, resp. 2e voorzitter en secretaris. Beiden stelden zich herkiesbaar Tegencandidaten waren niet gesteld zoodat zy met algemeene stem men voor gekozen werden verklaard. E. H. B. O. Als besluit op de in de afgeloopen winter gehouden E. H. B. O.- cursus, had op Woensdag 12 April j.l. het eind-examen plaats voor het Eenheids-di ploma, in het P.-K. Vereenigingsgebouw. Door het Oranje Ktuis was dr. de Grave als examinator benoemd. Het resultaat \ar. het gehouden examen was, dat 3 dames en 3 heeren met goed ge volg het fxamen aflegden, met name de dames A. v. d Geest, J. Th. Tulleners, B. van Veen en de heeren C. de Bree, A. Blok land en G Haagen. De Eenheidsdiploma's zullen op een nader te bepalen datum wor den uitgereikt. Inbraak. Terwyl de familie van L. wonende in de Veenestraat naar een brui loft was. hebben onbekenden zich toegang verschaf* tot de woning en ales overhoop gehaald. Vermist wordt een bedrag aan geld. De politie stelt een onderzoek in. NOORDWIJKERHOUT BLOEMBOLLENBEURS. De besturen van L.T.B. en H.B.G. kwa men in vergadering by een om te geraken tot oprichting van een bloembollen beurs. Een commissie werd benoemd om de voorbereidende werkzaamheden te verrich ten. Deze commissie bestaat uit de volgen de heeren: M. C. J. Braun, voorzitter; H. van Kampen, secretaris; C. Th. de Groot, penningmeester; commissarissen de hee ren: C. A. van Paridon, J. v. Schooten, A. J. v. d. Slot en P. Hulsebosch. Als beursdag werd vastgesteld 's Woensdags des n.m. van 25 uur. Nader zal bekend gemaakt worden op welken datum de ope- NIEUW RAADHUIS TE LEIDSCHENDAM Wordt gebouwd door Kropholler Onder voorzitterschap van burgemeester Keijzer kwam gistermiddag de raad der gemeente Leidschendam in openbare ver gadering bijeen. De heer ten Hoopen vraagt ol het mogelijk is een klein trottoir aan te leggen voor een 6-tal woningen aan de Leidschkade, omdat de toestand thans ge vaar oplevert voor de bewoners. De voor zitter zegt toe deze zaak in B. en W. te behandelen. In behandeling komt dan het voorstel, tot uitkeering van waarborgsom men aan het Hoogheemraadschap van Eelfland voor de naleving van voorwaar den verbonden aan een vergunning, voor bet inrichten van een vuilnisstaai. Nadat aoor verschillende leden afkeuring was uitgesproken over de hooge bedragen die gestort moesten worden, werd het voor stel z. h. s. aangenomen. Voorts werd z.h.s. besloten tot verkoop van eenige perceels gedeelten grond van den Veurschestraat- weg ten behoeve van wegverbetering, tot bet verleenen van voorschotten op de ver goeding bedoeld in art. 101 der L. O. Wet 1920 over 1939, aan de besturen van de bijzondere scholen voor lager onderwijs; tot aanvaarding van twee perceelen grond in verband met de verbetering van een weg en tot wijziging van de gemeente-begroo- t:ng, over de jaren 1938 en 1939. Dan komt in behandeling vaststelling van het uitbreidingsplan en een schadevergoedings verordening. De heer v. d. Bosch merkt op, dat hem is toegezegd, dat het nieuwe plan aan den be- staanden toestand in de kern Stompwiik zou worden aangepast hetgeen uit het uit breidingsplan niet blykt. Hij betreurt het, dat wel rekening is gehouden met het ver zoek van den heer Smits en niet met het- verzoek van de heeren Schrader en Wei- boren. De voorzitter zegt, dat dit niet de schuld is van B. en W., maar van de Volksgezond heid, die van meening was dat bedoelde I laats niet geschikt was voor de bebou wing. De heer Vinki heeft zijn aandacht spe ciaal gevestigd op Park Leeuwenbegh, vol gens spreker gaat by dit nieuwe plan, het landelijk karakter geheel verloren. Vol gens den heer Schrader, zijn er wel ver zoeken binnen gekomen, die gegrond ver klaard behooren te worden, B. en W. be- hooren hoofdzakelijk het algemeen belang in het oog te houden. Wethouder de Koning is van oordeel, dat het van belang is dat het uitbreidings plan eindelijk eëns wordt goedgekeurd. Wanneer wij nu weer aan het wijzigen gaan. zou dit weer heel lang kunnen du ren. Nadat de voorzitter e. e. a. nog heeft toegelicht wordt het voorstel z. h. s. aange nomen. Het voorstel tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling voor den schoolartsendienst en voorstel tot aanvaar ding van een stukje grond aan den Veur- schestraatweg, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna ging de raad over in geheime zitting, inzake den bouw van een nienw raadhuis. Na ruim een uur werd de vergadering heropend en besloot de raad, met algemeene stemmen, tot den bouw van een nieuw raadhuis en het ontwerp op te dragen aan architect Kropholler uit Wassenaar. ning zal plaats vinden. De groote zaal van restaurant Gouwenberg is reeds als beurs- lokaal beschikbaar gesteld. Na afloop van de besprekingen werd een reglement sa mengesteld. Er zal dus te Noordwijkerhout een gemakkelijke gelegenheid komen voor de kweekers om hun bollen te verhande len. R. K. BOUWVAK ARBEIDERSBOND. 1 Mei viering 20-jarig bestaan. In café „Het Wapen van Noordwijker hout" vergaderde de afdeeling Noordwij kerhout van de R. K. Bouwvakarbeiders- bond „St. Jozef'. De voorzi**" de heer A. Buys opende de goed bezoc. \erga- dering met den chr. groet, waarna de no tulen werden gelezen en gewijzigd wer den vastgesteld. Medegedeeld werd dat het hoofdbestuur een subsidie voor de feestviering van het 20-jarig bestaan der afdeeling zal beschikbaar stellen van 20.—. Voorts werd nog medegedeeld dat de he ei Hachmanz, alhier, agent van de Centrale Volksbank is geworden. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van het plaatselijk comité van de actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap" om een subsidie. Na eenige discussie werd met 11 stemmen voor en 7 tegen besloten subsidie te geven Hierna kwam aan de orde be spreking van propaganda-voering 'om nieuwe leden te winnen. Eenige leden ga ven zich op voor deze propaganda. Voor- ge.ezen werd een circulaire betreffende de cp 18 en 19 Juli a.s. te houden Bonds raad Besloten werd een candidaat te stel len voor oe vacature in den Bondsraad. Vtrvolger.3 stelde de voorzitter aan de orde de feestviering van het 20-jarig be staan. De kerkelijke viering heeft op 30 April plaats. Een H. Mis zal tot intentie der leden .opgedragen worden, waaronder alg. H Communie. 1 Mei a.s. des avonds half 8 is de feestavond, waartoe de dames der leden zullen uitgenoodigd worden. Bij de rondvraag werd gevraagd controle te houden op de vacantiebonnen. De con trole wordt gehouden op Zaterdag 22 ApriL Hierna sluiting. Gevallen. Gisteren kwam de schilder Th. T. van het St Bavogesticht, toen hU aldaar aan het werk was, ongelukkiger wijze te vallen van een hoogte van onge veer 4 meter. Bewusteloos werd hij op genomen. Nadat hy tot bewustzijn was gekomen, werd hy per auto naar zijn wo ning gebracht Bij geneeskundig onder zoek is gebleken, dat de schilder geluk kig geen inwendige kneuzingen heeft be komen. Alleen kreeg hij een hoofdwond en een gekneusde arm. Het ongeluk is gelukkig voor den betrokkene nog goed afgeloopen. ZILK Bouwen. Aan de firma de Groot en Kalkers is opgedragen het bouwen van een woonhuis met bollenschuur voor den heer R. de Groot NOORDWIJK Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw. Vrijdag avond hield de afd. Noordwijk van de Kon. My. v. Tuinbouw haar maandelyksche vergadering in hotel „Royal", welke, hoe wel goed bezocht, zeker een nog grootere belangstelling van tuinders en landbou wers had verdiend, daar op deze avond de heer H. de Boer een zeer belangrijke en leerzame lezing heeft gehouden over „De Coloradokever en de bestrijding daarvan". Na een korte inleiding en een welkom tot allen, zette spr. zijn lezing in met er op te wyzen, dat pl.m. 60 jaar geleden een kever te Colorado in Amerika de gewas sen van aardappelen en aanverwante plan ten in groot gevaar bracht, zoodat zelfs geheele oogsten vernield werden. In Euro pa werd dit gevaar wel bekend, doch door de verre afstand nam men er verder niet veel notitie van. Maar toen in 1919 te Bur- deauen in het Zuiden van Frankrijk ook deze kever werd geconstateerd, stond men lang niet voor een denkbeeldig gevaar voor den Europeeschen landbouw. De Co loradokever is vermoedelijk in de jaren 19161918, toen veel levensmiddelen uit Amerika via Frankrijk werden ingevoerd, met de schepen meegekomen. De kevers hebben zich enkele jaren rustig kunnen ontwikkelen, zoodat toen in 1919 deze ke ver werd gevonden in de omgevin;. van Bordeaux zich reeds groote haarden nad- den gevormd en half Frankrijk reeds be smet was, hetwelk een geweldig gevaar op leverde voor de omliggende landen. Deze kever behoort tot de bladetende; de kleur is vuil geel met roede weerschijn, de dek schilden zijn geel waarop zich 10 zwarte langte strepen zich bevinden, de voor- borst is geel met zwarte stippen. In den winter kruipen ze in den grond en gaan van 20 tot 50 c.M. diep; zij kunnen lang bui ten voedsel. Genomen proeven wezen aan tot 11 maanden toe. In April en Mei ko men de kevers weer boven aarde en gaan direct op zoek naar de aardappel of aan verwante plant en vreten liefst de bovenste blaadjes van de plant op. Als er kevers in een gewas vorkomen kan men dit direct constateeren, doordat de afscheiding, wel ke de kever achterlaat, grijze plekken op de plant achterlaat. De voortplanting van deze kever gaat verbazend snel; een wijfje ligt minimum 500 tot 800 eitjes, doch komt zelfs tot 2500 per jaar; deze eitjes zijn oranjekleurig en worden gelegd in groep jes van 15 tot 80 bi» elkaar en zijn 2 3 millimeter lang. Na 4 tot 2 dagen komen uit deze eitjes de larven, welke na 16 20 dagen volgroeid zyn; dan kruipen ze in den grond om zich te verpoppen en na en kele dagen komen ze als kevers weer bo ven. Als deze snelle ontwikkeling zijn vrije gang kan gaan is het begrijpelijk, dat deze kevers een geheele oogst kunnen doen mis lukken en reeds in 1930 is de dienst te Wageningen begonnen met te waarschu wen tegen deze Colorado-kever, want met behulp van den wind en de waterstroo- mingen kunnen deze slecht vliegende ke vers zich toch tot op groote afstanden ver plaatsen. Uit Frankrijk via België zijn deze kevers ook in ons land gekomen, en in 1937 werden ze geconstateerd in 2 plaat sen in Limburg en l in Brabant. De be strijding werd krachtig ter hand genomen en met goed succes. Doch in 1938 kwam er een grootere invatie, want geholpen door den straffen Zuidenwind kwamen veel ke vers in ons land en wel in Vlaanderen en Zeeland. Toen de wind meer Oostelijk werd kreeg ook Limburg en Brabant een groote toevoer van deze Coloradokever en zelfs in Gelderland en Utrecht werden ze ge constateerd. In één jaar werden ze ge vonden op 607 plaatsen in 101 gemeenten van ons land. Dat de bestrijding nu nog met krachtige maatregelen moest worden aangepakt is begrijpelijk en door de re geering werden zelfs wettelijke bepalin gen hiervoor ingesteld en dank zij de Kath. Boerenbond stelden 2200 jonge boeren zich beschikbaar voor de zoekdienst, welke 13340 H.A. aardappelen en 55000 kleine perceeltjes 7 maal nalkeurig hebben gecon troleerd, waarbij de dienst te Wageningen de noodige voorlichting en bestrydingsme- thodes verleende. Door dezen zoekdienst werd voor bestrij ding gebruikt 45980 L. petroleum of ben zine. terwijl voor oesruiting 150 000 K.G. loodarsenaat werd gebruikt, waardoor voorkomen is, dat de kever zich in ons land verder kon ontwikkelen. Door de Colorado- wet is bepaald, dat op besmette landerijen geen aardappelen verbouwd mogen wor den en de verplichting opgelegd, om op grootere afstanden z.g. vangpianten te plaatsen. Deze planten worden dan nauw keurig gecontroleerd en alle voorkomen de kevers, cities of larven worden dan ver nietigd. Ook in het komende seizoen zal de bestrijding weer met even groote kracht ter hand genomen worden en zullen de proeven worden voortgezet met de zoek diensten en de bespuiting met kalk-ar- senaat. een even krachtig als goedkoope bestrijdingsmiddel om nieuwe besmetting te voorkomen. Het is plicht, dat ieder* aardappel-verbouwer, groot of klein hier aan krachtdadig mede werkt. Met een ap plaus werd deze hoogst leerzame lezing be loond, waarna zich nog een aangename ge- dachtenwisseling ontspon, waarbij de heer de Boer de gevraagde inlichtingen naar vol le bevrediging verstrekte. Hierna volgd* sluiting. RIJNSBURG Bloemenhandel. De aanvoer en den handel hadden in deze afgelopen week wel een zeer varieerend verloop. Tot en met de Paaschdagen ging het in den handel cn dus ook voor de kweekers zeer goed, ook al was door een paar zonnige dagen de aan voer buitengewoon toegenomen. Vooral van Narcissen van den kouden grond was er een enorme aanvoer. Maar na de Pa- schen werd het met de prijzen wel iets an ders, ook al was de aanvoer, mede door het eenigszlns koelere weer, aanmerkelijk klei ner geworden als men verwacht had. En gezien dat mede door de internationale spanning de export van weinig beteekenis was, moest alles in het binnenland blU- ven. Dit in aanmerking genomen, viel het nog niet geheel tegen. Maar de pry'zen kelderden toch wel wat. Met de aanvoer uit de warme kassen is het afgeloopen. De prijzen waren als volgt, voor tulpen per dozijn: Duchesse de Parma 1620 ct., Cou leur de Cardinal 1721 ct., Grand due 17 22 ct Peach Blossom 1417 ct., Thee roos 1115 ct., Victoir d'Olivierre 1216, Dorus Rijkers 1315 ct., Oranje Nassau 1620 ct, Gele Prins 913 ct., Elisabeth 1(621 ct., William Copland 1215 ct., Courone d'or 1215 ct, Mr. v. d. Hoeff 13 —17 ct, La Reine Max 12—16 ct., Witte Valk 1316 ct, Aviateur 1519 ct.. Albino 2228 ct., Rose Copland 1620 ct., Goud vink 1014 ct., Cramoisie Brillant 1014 cent, Mr. Tubergen 1216 ct, Vuurbaak 13 —17 ct., Le Notre 1316 ct., Prins van Oostenrijk 1115 ct., Narcissen per 100 (kouden grond) Glori 1520 ct.. Helios 1419 ct., Servantes 915 ct, Victoria 11 IC ct., King Alfred 2026 ct., Goltien Spur 916 ct., Anemonen p. 100 1 301.80, Hyacinthen per 100 ƒ1101.90, Freesia 11—20 ct. per bos Lelium Embelatum per 100 ƒ7—10.— WASSENAAR Tentoonstelling van werkloozen-bezig- heid. In het Werkhuis aan het Dorpsplein had gistermiddag te 3 uur de opening plaats van de tentoonstelling van Werkloozen- bezighcid, die aldaar tot en met Zondag 23 Aprü wordt gehouden. De voorzitter van het Comité voor Werk- loozcn-bezigheid, de heer G. P. G. van Leeuwen heette allen welkom, bijzonder Burgemeester en Mevrouw van Wijnbergen. Voor de 10de maal wordt thans een ten toonstelling gehouden van een arbeid die het comité is begonnen teneinde de demo- raliseerende invloed van de werkloozen weg te nemen en hen op te heffen. Een zeer groot aantal van de menschen die hier kwamen, hebben thans werk gevonden. Met trots mag er op worden gewezen, dat het geen thans door Minister Romsne, met een verwyzing naar Breda wordt aanbevolen, hier reeds 6 jaren lang plaats vindt en zonder subsidie van de gemeente, die wel iswaar is aangeboden, doch die men, dank zij de steun van de burgerij heeft kunnen weigeren. Spr. zegt daarvoor dank aan de bevolking en dankt ook de leden van het comité voor hetgeen zij ook als persoon gedaan hebben. Burgemeester Baron van Wijnbergen wees er op, dat steeds en nog meer moet worden gehamerd op tewerkstelling in het vrije bedryf. Zoolang dat niet het geval is, wordt met meer kunstmatig gevonden mid delen met graagte genoegen genomen. Spr. memoreert eveneens de steun cn sympa thie van de bevolking waarvoor hij dank brengt, alsook aan de leden van het comité. Spr. wyst dan op de noodzakelijkheid van op peil houden der vakbekwaamheid, het geen ook middels dit Werkhuis geschiedt. Er is gemis aan geschoolde arbeiders, zoo dat scholing der jongeren cn herscholing der ouderen noodzakelijk is. Het Gemeente bestuur stelt het goede inzicht en de ver standige daad van hen die hier arbeiden, op hoogstcn prijs. Hopende, dat dit werk overbodig zal worden, hoopt spr. dat zoo lang dat niet het geval is, het aantal van hen die hier komen werken, zal toenemen. De voorzitter sprak een dankwoord, bij zonder voor het sociale gevoel waarvan de Burgemeester had blijk gegeven, waarna hij nog dank brach* aan den heer de Gans, de arrangeur der tentoonstelling. Vol belangstelling nam men hierna dc alleszins bezienswaardige tentoonstelling in oogenschouw, waaibij men zich zeer in teresseerde voor de miniafcuur-villa temid den van een aangelegd park waarin oen spuitende fontein zelfs niet ontbreekt, als mede van de modern ingerichte kinderka mer. Gaarne wekken wij onze lezers cn lezeressen op tot een bezoek aan deze ten toonstelling, ook als blyk van waardecring voor het streven van het Comité! Groslijst stemming. Zondag as. vindt alhier de .stemming plaats voor de defini tieve groslijst voor de a.s. Gemeenteraads verkiezing. W|j vestigen er de aandaéht op, dat men óf het hokje voor de woorden „Politiek Ad vies" moet invullen óf op de terzijde staan de alfabetische lijst moet nummeren van 1 tot en met 12. WARMOND St. Josephsgezellen. Maandag 17 April is hel wederom verplichte bijeenkomst, waarop onze vice-Praeses als spreker zal optreden. De bijeenkomst begint om 8.15 uur precies.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15