LUCHTVAART ZATERDAG 15 APRIL 1939 DE LEICSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. l(f R.K. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Ledenvergadering. Donderdag, 27 April, des avonds te 8 uur ledenvergadering in den foyer van den Burcht. Lezing met licht beelden over: „Rome, stad der eeuwen", door den heer K. H. J. Dorren. St. Luduina-proccssie. Maandag, 17 April, des morgens te half 9 vertrekt vanaf de St. Petruskcrk de St. Luduina-processie naar Schiedam. Laat de Vrouwenbond daarbij flink vertegenwoordigd zijn! Reiskosten per autocar 1.50, koffietafel 0.60. „Onze nieuwe actie". Reeds meer dan 80 bussen werden ongezonden, dit wil zeggen: ongeveer 1000 warme maaltijden werden verstrekt aan moedertjes, die na een blijde gebeurtenis in vreugdevolle, maar dikwijls zorgvolle omstandigheden verkeerden, en daarvoor van-zelf-sprekend zelf geen zorg konden dragen. Den dames, die deze uit zending telkens voor 10 12 dagen op zich namen, zy onze allerhartelijkste dank en die der moedertjes gebracht, maar ook die der onderafdeeling „Hulp in de Huishou ding en de Baby" en der St. Elisabethver- eeniging, waarmede wij zoo prettig samen werken Veel vreugde bracht het busje telkens in de gezinnen, het nam de zorgen van moe der, maar ook van vader voor een deel weg. Daarbij schonk het moeder nieuwe kracht, hetgeen ook de pas-geborene ten goede kwam. Gij vindt het doel prachtig! Gy ziet het werk gaarne uitgebreid! Welnu, dit kan. Maar voor 1000 warme maaltijden zijn ook vele helpsters noodig. Meld u daarvoor aan! Gij kent toch het werk? Gedurende 10 12 dagen neemt gij de zorg voor warm eten voor het jonge moedertje op u. Gewoon een portie van uw maaltijd. Doet gij er wat meer bij, des te beter. Het etensbusje wordt bij u gebracht en gehaald. Natuurlijk ledig ge bracht en liefst vol teruggehaald. Mogen wij ook op u rekenen? Meld u dan bij mevr. E. J. MandersVermeulen, Boerhaavelaan 12, telefoon 292. R.K. VEREENIGING: „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY" Wij bieden u morgen aan de kerken ons speldje aanSchudt nu niet neen maar tast allen eens flink in uw portemon- naie. Kijk, in dat hoekje zit juist een dub beltje, een kwartje, wie weetgij ver keert in een echte blijde voorjaarsstem ming, hoevelen kunnen nog iets meer mis sen, een klinkende gulden misschien? Het doel van deze inzameling? Arme zie ken moeders hulp geven en voor de baby's de noodzakelijkste kleertjes. Alleen reeds in Januari, Februari en Maart gaven wij ruim f 300 uit voor hulp in de huishouding en verstrekten wy over de 4000 stuks baby goederen. U vindt dit allen heel sympathiek, niet waar? Maar daarvoor is dan ook veel geld noodig. Ook op u w dubbeltje is gerekend. Wij kunnen dit niet missen, willen wij ons liefdewerkvoortzetten. Daarom weest allen mild! De jongeda mes dragen ons gaarne volle bussen af. Wy danken u en God zal het u vergelden! Het bestuur. ALS DE MOT VLIEGT is het kwaad meestal reeds geschied. De vliegende mot is voor de huisvrouw een waarschuwing en zegt haar. dat er, ergens in haar huis, in stoelen, piano, gordijnen, kasten motten bezig zijn hun vernielend werk te verrichten. De vliegende mot zelf richt niet zooveel kwaad aan. De kruipende vrouwelijke exemplaren zijn te vermijden. Zij leggen haar eitjes bij voorkeur op wollen stoffen. Deze eieren ontwikkelen zich tot larven, die tot en met het volgend verpoppingspro- ces door boren en eten kanalen graven in wol, zijde, bont enz. De beschadigingen hier door ontstaan kunnen onze kleederen, meu belen vrij geheel of gedeeltelijk onbruik baar maken. Terwille van de groote schade, die de mottenplaag, in tal van gezinnen aanricht, is het noodzakelijk, dat de huisvrouw kent: 1. de oorzaken, waardoor de mot zich in haar woning kan ontwikkelen, 2. de bestrijdingsmiddelen, die aange wend kunnen worden om de mot te voor komen en te bestrijden. In de volgende weken zullen we op de herkennings- enbestrijdingsmiddelen van de motten in de woning wat dieper ingaan. VOORJAAR EN VITAMINEN. Er is geen tijd van het jaar waarin we zooveel hooren praten over, en gebrek heb ben aan „vitaminen" als juist in het voor jaar. Na de zonarme periode van den win ter, voelen de meeste menschen zich moede, hangerig of lusteloos; deze klachten komen voort uit een gebrek aan deze „levensstof' die door de zonnestralen in ons lichaam ge vormd worden. De eenige manier om dit tekort op te heffen is, de voeding zóó samen te stellen, dat deze de ontbrekende vitami nen aanvoert (preparaten, hoogtezon e.d. blijven hier buiten beschouwing). Nu hebben de meeste huisvrouwen wel eens of meerdere malen gehoord of gele zen over vitaminen; wat we daaronder heb ben te verstaan, waar ze in voorkomen, en hoe we ze zeker kunnen bekomen. We le ven gelukkig niet meer in den tijd waarin de groeteboer zeide: „o mevrouw, mijn sla is absoluut zonder vitamientjes"; de goede man dacht, dat dit zooiets was als bladluis. Maar ondanks deze wetenschap zijn er maar al te veel huisvrouwen, die haar gezin geregeld onthalen op een vitaminenarm, zoo niet een vitaminenloos middagmaal, en dus de voorjaarsklachten in de hand wi - kend. Een middagmaal bestaande uit vleesch, aardappelen, groente en een of andere toe spijs als pudding, vla of pap is absoluut on voldoende. Een onderzoek aan een onzer groote ziekenhuizen ingesteld bij het ver plegend personeel, bracht dit zeer afdoende aan het licht; v/e volgen dus het voorbeeld gegeven door deze inrichting, en vullen onze maaltijden aan met rauwe groente gerechten, vruchten en vruchtensappen. Ook koken we onze groenten, en vooral onze jonge voorjaarsgroenten, niet meer af, en gebruiken het afkookwater voor stamp pot of soep om alle zouten te behouden. Nu is het volstrekt niet noodig dat deze veranderingen ons budget in de war moe ten brengen. We geven, eens per week min stens, als groente een af andere sla; nu de kropsla nog zoo prijzig is, kunnen we heel goed brusselsch lof gebruiken; we hebben dan voor denzelfden prijs meer. Nu denkt u misschien bij u zelf: o, maar dat behoef ik niet te probeeren, dat lukt mij vast niet. Datzelfde dacht een huisvrouw, die dit ge recht opdienende een koor van protesten verwachtte, maar o wonder, niets dan lof te hooren kreeg. Een anderen middag geeft u vruchten toe. U kiest dan een goedkoope groente, b.v. raapstelen. Weer een andere maal roert u wat citroensap door de toe spijs, b.v. rijst met citroensap vermengd, en opgediend met vanillevla is een verruk kelijk hapje. Van deze gerechten zullen re cepten verschijnen. Bedenkt het wel moeders van opgroeien de kinderen, al wat ge hun geeft aan goede voeding in hun groei-periode heeft groote waarde voor hun geheele leven. Menigeen zou meer verstand hebben op lateren leef tijd, wanneer ze in hun jeugd beter gevoed waren. Dit beter wil nu volstrekt niet zeg gen: fijne en dure gerechten; grove voe ding als bruin- en roggebrood, boonen en erwten, rauwe groenten e.d. zijn het beste. Er bestaat een gezegde: „in een gezond li chaam, woont een gezonde geest" en dit is iets dat in onze hedendaagsche maatschap pij maar al te zeer noodig is. Laten wij naar best vermogen deze beide aan onze kinderen medegeven. DE VROUW EN HET POTLOOD. II. Veertien dagen geleden, heb ik getracht het nut aan te toonen van het aanleggen van een tabellarisch kasboek voor de huis vrouw en beloofd aan te geven, hoe dat moet worden ingericht. Dat zullen we nu zien. Laten we beginnen met te zeggen, dat wij, behalve dat tabellarische kasboek, nog een boekje moeten hebben. Wordt dat dan dubbele boekhouding?? Neen, zoo erg niet. We hebben nog een op schrijfboekje noodig, een klein boekje (het mag ook een leitje zijn), waarin wij de da- gelijksche uitgaven direct noteeren. Hebt u een dienstmeisje, mevrouw, aan wie u dagelijks een zeker bedrag als huis houdgeld geeft, dan is zoo'n opschrijfboekje of leitje beslist onontbeerlijk, tenzij u een rekenkundig genie in uw dienst heeft, die aan het einde van den dag, wanneer u met het haar afrekent, nog precies weet te ver tellen, wat ze allemaal heeft uitgegeven, en waaraan ze het heeft uitgegeven. Wanneer u de proef op de som neemt, zult u ongetwijfeld tot de conclusie komen, dat uw meisje toevallig niet zoo'n reken kundig genie is. Het is trouwens de meisjes niet kwalijk te nemen, wanneer zij aan het einde van de dagtaak, zich met geen moge lijkheid meer weten te herinneren, aan wie ze het kwartje of dubbeltje, dat ze tekort komen, hebben uitgegeven. U kunt dat zelf waarschijnlijk ook niet. Voor het geval, u derhalve de touwtjes van de huishoudelijke beurs zelf in handen houd, en de uitgave van iederen cent en van ieder dubbeltje in eigen persoon contro leert, is zoo'n geheugen-hulp al even onmis baar. Men leest daaruit aan het einde van den dag, wat is uitgegven aan de gewone kleine dagelijksche uitgaven van brood, melk, groente, fruit, vleesch, kruidenierswa ren enz. enz. Aan het einde van iedere week telt men dan de uitgaven van het dagelijksche boek je op en deze weekcyfers worden in het tabellarisch kasboek ingevuld, gespecifi ceerd over de in de teekening aangegeven kolommen. Tevens worden dan in de desbe treffende kolommen (of de kolm „diver sen") de groote niet dagelijksche uit gaven genoteerd; zooals bijv. de gas en electriciteitsrekening, belasting, huur, uitga ven voor kleeding en dergelijke. Aan het eind van de maand telt men de uitgaven- cijfers op en natuurlijk tevens de inkom- sten-cijfers (waarbij men in de meeste ge vallen geen moeilijkheden heeft!) en het verschil, tusschen inkomsten en uitgaven moet dan kloppen, met het saldo in de huis- houdkas. Hieronder volgt een voorbeeld van de in richting van het tabellarisch kasboek. Ontvangsten Uitgaven INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING IE LEIDEN VERPLICHTE BIJEENKOMST. De Gezellen-bijeenkomst van Dinsdag 18 April gaat niet door, dien avond een groote propaganda-avond, uitgaande van de R. K. Staatspartij. Centraal-Praeses J. Drost spreekt. Ook de Gezellen worden daar verwacht. BILJARTCLUB. Woensdagavond vergadering voor de le den van de biljartclub. Nieuwe leden kunnen zich opgeven. DISTRICTS VERGADERING. De districtsvergadering voor de presi denten en senioren, welke op Maandag 17 April was uitgeschreven, kan door on voorziene omstandigheden niet doorgaan; deze zal nu plaats hebben Maandag 24 April en wel om 4 uur voor de v.-Presi- denten en 's avonds om half negen voor de senioren. Belangrijke besprekingen zullen plaats hebben, daarom aller aanwezigheid ge- wenscht. KERNCLUB. Om de belangrijke districtsvergadering kan de kern-bijeenkomst op Maandag 24 April niet doorgaan. BIBLIOTHEEK. Onze Gezellenvereeniging bestaat uit vele onderafdeelingen en instellingen waarvan de gezellen gebruik kunnen ma ken. Een van die instelilngen is onze biblio theek, die speciaal voor de gezellen is opgericht. Maar dan worden deze ook verwacht. Van de 160 leden zullen er toch wel meer dan enkele tientallen lezers zyn, die de bibliotheek kunnen bezoeken. Ge zellen laat het niet alleen bij ontspanning, maar ontwikkelt u zelf door het ler.en van goede boeken zoowel wetenschappe lijk als ontspanningslectuur. Onze biblio theek bestaat uit zeer veel en goede boe ken „voor elk wat wils". Dus gezellen aan u de daad, wij verwachten u Zater dags van 8.15 tot 9.15 uur en Zondags van 1 tot 2 uur. Kruisvaarders en donateurs kunnen ook gebruik maken van onze bibliotheek. Aanbevolen wordt nog „Het Schild" dat gratis voor de gezellen beschikbaar wordt gesteld. Het Bestuur. TOTALITAIR-KATHOLIEK. Een belangrijk vraagstuk onzer dagen is de houding der jeugd in diverse bran dende kwesties. Vooral na den school- plichtigen leeftijd komt er in de heden daagsche maatschappij een orkaan van vraagstukken rondom hun jeugdige per soonlijkheid. Zijn ze zelf in staat deze vragen te beantwoorden? Het lijkt er niet op. Ze hebben leiding noodig, goede en frissche leiding. Van huis uit moet worden opgebouwd. In het huisgezin, zegt Kolping, worden die ka raktervaste menschen gevorderd, die ech te opvoeders zijn. Daarom gezegend de va ders en moeders, die je prille jeugd ge leid en gevormd hebben. Goede en frissche leiding, ook buiten het huisgezin. Verheven taak voor pries ters en leeken in de jeugdorganisaties. Ja, ik weet, er zyn menschen, die dat niet begrijpen; maar zij begrijpen dan ook niets van figuren als Don Bosco, Kolping en vele anderen; zij beseffen niet den nood der tijden met het botsen van beginselen. Ge prezen zij, die het wel begrepen en af doend optraden. Totalitair-katholiek, 't is om van te schrikken. Want dat beteekent, dat we katholiek moeten zijn in alles, ook als we jong zijn; nog slimmer, juist omdat we jong zijn. Neem je aan, dat je katholiek geloof de waarheid is? Zoo ja, waarom ken je het dan zoo slecht? Hou je vast aan Christus' woord: Zonder Mij kunt gij niets doen? Zoo ja, waarom passeer je Hem dan? Besef je, dat ook priesters men schen zijn? Zoo ja, waarom critiek gele verd zonder inzicht? We praten van crisis in zaken, in gezag etc.; veel meer crisis is er in de jeugd zelf. Niet steeds gaan de ouders vrij uit, Omschrij ving Maand salaris Bedrag Omschrijving Huur Gasrekening Kleeding I 2 i 3 2 5^ 1 50 2.20 72.50 45.- 9.50 18.— BELOKEN PASCHEN N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Prefatie van Paschen (invullen: vooral in dezen tijd). Kleur: Wit. ZONDAG 16 April. Beloken Paschen. Mis: Quasi modo. Deze Zondag draagt in de kerkelijke taal den naam: „Dominica in albis" d.w.z. de Zondag van de afgelegde witte kleeren. De op Paaschzaterdag gedoopten droegen vroeger geheel het Paaschoctaaf onder het bijwonen van de H. Mis witte kleeren als symbool van de onschuld en de genade in het heilig Doopsel ontvangen. Op deze Zondag waren zij weer voor het eerst in gewone kleeren bij het H. Misoffer aan wezig. In dit licht moeten wij ook de Mis- gebeden van deze Zondag verstaan. De nieuw-gedoopten moeten als pasg'eboren kinderen een oprechte begeerte hebben naar de ónvervalschte melk van de Chris telijke Leer. (Introïtus). Hun geloof moet sterker worden. Als uit God geboren zul len zij door de genade van het geloof aan de Godheid van Jesus, aan Vader, Zoon en H. Geest, Die Drie toch Eén zijnt de wereld, ketterij en ongeloof overwinnen. (Epistel). Wanneer hun door 'God gewilde reinheid des harten besmeurd mocht zijn door eenige zonde, kan zij weer terugge wonnen worden, dank zij Gods goedheid, door het H. Sacrament van de Biecht, in gesteld op den dag van de Verrijzenis, bij de verschijneing van Christus aan Zyn Apostelen. Deze verschijning, alsmede die van acht dagen later, waarbij de ongeloo- vige Thomas overtuigd werd, verhaalt ons de Evangelist Joannes in het Evangelie. Door deze passages uit het Evangelie te laten lezen maakt de Kerk de bedoeling van de Evangelist tot de hare: „opdat de gedoopten mogen gelooven, dat Jesus Christus is de Zoon van God en geloven de het (eeuwig) leven mogen hebben in Zijn Naam". Alleluja-vers en Offertorium spreken ons van de Verrijzenis van Chris tus. De Communio is naar aanleiding van het ongeloof van de heilige Thomas een laatste opwekking tot geloof. Dit alles moet ons herinneren aan ons eigen heilig Doopsel en ons opwekken de reinheid des harten te bewaren. (Paaschbiecht en Paaschcommunie), als wij eens met Christus willen verrijzen tot het eeuwig leven. MAANDAG 17 April. Feestdag v. d. H. Liduina van Schiedam, Maagd. Mis: Mihi autem. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom op 14 April. Wegens het Paaschoctaaf ver plaatst naar deze datum). 2e gebed (al leen in stille H.H. Missen) v. d. H. Anice- tus, Paus en Martelaar. De heilige Liduina is ons vaderlands toonbeeld van wonderbaar geduld en over geving aan Gods H. Wil voor hen, die een langdurig en smartelijk ziekbed hebben. Ten gevolge van een val op het ys brak zy, als meisje van 15 jaren een ribbe. Sindsdien heeft zy een allersmartelijkst ziekbed gehad tot haar 53 jarige leeftijd. DINSDAG 18 April. Mis v. d. vorige Zondag: Quasi modo. 2e gebed Concede (ter eere van Maria); 3e voor Kerk of Paus. WOENSDAG 19 April. Mis geheel als gisteren. DONDERDAG 20 April. Mis geheel als op Dinsdag. VRLTDA& 21 April. MLs v. d. H. A Mei- mus, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. Credo. N.B. Wanneer een feest geen eigen Mis formulier heeft voor den Paaschtijd, dan wordt achter de Introïtus tweemaal Alle luja, achter het Offertorium en de Com munie éénmaal Alleluja gezegd. In plaats van het Graduale met Alleluja-vers wor den twee Alleluja-verzen gezegd. Als Benedictijnermonnik en later als Abt van het klooster te Bec (Engeland) muntte de heilige Anselmus uit door een heilig kloosterleven. Op aandringen van Willem II, koning van Engeland, tot bis schop van Kantelberg verheven, toonde hij zich een krachtig handhaver van de rech ten van de Kerk tegenover de te vergaan de eischen van den koning. Daarom werd hij in ballingschap gezonden. Na den dood van den koning keerde de heilige naar Engeland terug en stierf te Kantelberg in 1109. ZATERDAG 22 April. Mis v. d. H.H. Soter en Cajus, Martelaren: Sancti tui. 2e gebed Concede; 3e (voor de Kerk; 4e) voor de Paus. Kleur: Rood. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. plechtige ge dachtenis v. d. H. Vader Franciscus; 3e v. d. H. Benedictus Jozef Labre; 4e v. d. H. Maria Bernarda Soubidous. MAANDAG. Mis v. d. H. Anicetus, Paus en Martelaar: Protexisti. 2e gebed Con cede; 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Rood. DINSDAG. Mis v. d. Z. Andreas Hiber- non, Belijder: Justus. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Conradus van Ascoli, Belijder: Os JustL 2e gebed Con cede; 3e voor Kerk of Paus. VRIJDAG. Mis v. d. H. Conradus van Parzham, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. H. Anselmus. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Franciscus van Fabriano, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H.H. Soter en Cajus; 3e Concede; 4e voor den Paus. Kleur: Wit. ALB. M. KOK, pr. want onder het mom van andere tijden, andere zeden, wordt het meest gewone tot iets buitengewoons. En er wordt ge werkt met buigzame beginselen, die men echter kraakt en breekt. 8. M. JEUGD IN BOEIEN. Het is er dan toch van gekomen. Na het verbreken van het concordaat met de H. Stoel, even gemakkelijk als met an dere verdragen, is de executie van het katholieke leven buiten de Kerk thans een zoo goed als voldongen feit. Er is n.l. een wet uitgevaardigd, waarbij de jeugd in Duitschland wordt verplicht lid te zijn van de Hitlerjugen; tevens worden sanc ties aangekondigd tegen de ouders, die het lid-worden zouden willen verhinderen. Waarvan getuigt dit feit? Op de eerste plaats, dat er geen sprake meer is van persoonlijke vrijheid der ouders. Ten tweede, dat het gezag der ouders is verlegd naar den staat; een bolsjewisme van de ergste soort. Ten der de, dat de geheele jeugdbeweging ten doode is opgeschreven en een enorm mooi werk vernietigd wordt. Wat is het gevolg voor de jeugd? Ook dus voor de Kolpingsfamilie? Ten eerste, dat zy is overgeleverd aan de grofste godloosheid van onzen tijd. Vervolgens, dat daardoor de Kerk wordt tegengewerkt in haar door God gegeven leiding wat betreft de leering in geloof en zeden Resultaat is dan een jeugd, waarin geen menschelijkheid meer heerscht, doch hoogmoed en afgoden-dienst. Ja, men moet er om komen, het katho licisme beschermd te zien door afvalli gen! Hoopten de Duitschers er op? Ik meen van niet, want men had al reeds de ondervinding van vóór 1933. Ons is meer dan eens gezegd: „Rückwarts, immer rückwarts". Het komt precies zoo uit Thans: jeugd in boeien; morgen: semina ries geslotenDat is ir«™«rs ook -» logisch gevolg. Waar geen katholieke jeugd meer is, daar zyn geen priester-stu- der.ter» meer. Het ziet er fraai uit in midden-Europa; priesters en leeken staan er voor grenze- looze moeilijkheden; de ouders hebben hun kinderen lief, maar kunnen hun niet de opvoeding schenken, welken zij noo dig achten, omdat zij den Staat vreezen. In zulk een toestand w'.rdt het heil nooit gevonden! S. M. JAP AN NEEZEN SCHIETEN PASSAGIERSVLIEGTUIG NEER. Drie Japansche bommenwerpers heb ben een passagiersvliegtuig van de Eura- siamaatschappij een Chineesch-Duit- sche luchtvaartonderneming nabij de grens van Yoennan neergeschoten. De Duitsche piloot werd gewond. Omtrent het lot van de passagiers is niets bekend. Ook weet men niet wie in het toestel za ten, doch men gelooft, dat er vreemdelin gen aan boord waren. Het toestel vloog van Hanoi naar Koenming met passagiers en post, toen zwaar machinegeweervuur van de Japansche machines het naar den grond dwong. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der K.L.M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis landden de „Nandoe" te Bandoeng, de „Buizerd" te Jodhpur en de „Torenvalk" te Alexandrië. Op de thuisreis arriveerden de „Uil" te Bagdad en de „Emoe" te Ran goon. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Eenheid onder de Katholieken Wat de Katholieke Actie voor alles geven wil aan de geheele cellenbouw van het katholieke leven, dat is de zielkatholiek zelfbewustzijn, principieele katho lieke trouw, eenheid van katho liek denken, willen en werken. PIUSXIL

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10