Naar de Bollenvelden Laatste berichten De verklaring van Chamberlain DONDERDAG 13 APRIL 1939 DE LEIOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE ELTAX maakt een zeer ver zorgde tocht van 3 uur langs de mooiste plekjes. Dagelijks vertrek der touringcars 10 uur 's morgens en 2 uur 's middags v. h. terrein Beestenmarkt t.o Lido. 65 ct. p. p. Liefst plaatsbespreken. Stationsweg 47a - Telef. 666 Oostersch Genootschap in Nederland De deelnemers aan het 9de Congres van het Oostersch Genootschap in Nederland met hun dames en genoodigden waren gisteravond de gasten van het bestuur van het Oostersch Genootschap in het Oos tersch Instituut op het Rapenburg, waar dit bestuur tevens een receptie hield. Vandaag verdeelden de congressisten zich in secties en wel in een Vóór-Aziati sche sectie onder voorzitterschap van prof. dr. C. W. Vollgraff en in een Oost-Aziati sche sectie onder voorzitterschap van prof. dr. B. J. C. Schrieke. De sectievergaderin gen werden gehouden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Het programma van de Voor-Aziatische sectie luidde als volgt: dr. Th. C. Vriezen (Den Haag) over: De zevende dag in de oud-Semietische wereld; prof. dr. C. W. Vollgraff (Utrecht) over: Oostersche in vloeden op de Grieksche wijsbegeerte; de heer B. A. Proosdij (Leiden) over: „Recht" en „Weg" in de cultuur van Mesopotamië; dr. J. H. Kramers (Leiden) ovei: Een Ara bisch bericht over Sicilië in de Xde eeuw en prof. dr. M. David (Leiden) over: De Codex Hammoerabi en zijn verhouding tot de wetsbepalingen in Exodus. Aan deze voordracht is het volgende ontleend: Over de verhouding tusschen den Codex Hammoerabi, het bekende wet gevingswerk van den Oud-Babylonischen koning uit den tijd van omstreeks 1900 v. Chr. en de wettenverzameling in Exodus bestaan in de literatuur twee meeningen. Volgens de eene zijn beide van een gemeenschappelijk oerrecht afkomstig. Volgens de andere zal de Codex Hammoe rabi direct aan het Verbondsboek ten grondslag hebben gelegen. Tegenover deze twee theorieën wordt aangevoerd, dat op alle gebieden van het Babylonische en Is,- raëlietische recht verschillen zijn te her kennen, die ten nauwste samenhangen met de uiteenloopende economische en sociale, misschien ook religieuze verhoudingen bij beide volkeren. De vermeende parallellen hebben ten hoogste betrekking op uiterlij ke vormen, of ze zijn gebaseerd op het verwante taalgebruik van beide volke ren, zonder dat eruit conclusies zijn te trekken voor het materieele recht. Wat dit laatste betreft, het Israëlietische recht eenerzijds en de Codex Hammoerabi an derzijds staan volkomen zelfstandig naast elkaar. In de namiddagbijeenkomst werden de volgende voordrachten gehouden: Jos Janssen (Leiden) over: Athanasius Kir- cher als „Egyptoloog" dr. W. D. van Wijn gaarden (Leiden) over: De tempel van Hi- bis in de oase al-Chergeb (met lichtbeel den); dr. J. Simons S.J. (Rome) over: ter minologische verwarring in de Palestijn- sche protohistorie; dr. K. Peters (Leiden) over: von arabischen Evangelientexten in hollandischen Bibliotheken. Oost-Aziatische sectie. In deze sectie werden de volgende voor drachten gehouden: F. H. van Naerssen (Amsterdam) over: een nieuwe vondst van oud-Javaansche oorkonden; prof. ,B. J. C. Schrieke (Amsterdam) over: Iaba- diou; prof .dr. Ph. S. van Ronkel (Leiden) over: een Minangkabausche versie van de Mirakelen van Abdoelkadir Djilani; prof. dr. F D. K. Bosch (Utrecht) een voor dracht met lichtbeelden over: De relief- reeks aan dé voorzijde der eerste ba lustrade van Baraboedoer. Het volgende is aan deze voordracht ontleend: De bedoelde reeks is samengesteld uit een 424-talt door smalle, vlakke posten ge scheiden paneelen, die een gestadige her haling te zien geven van één volgens een vast schema geordende groep van voorstel lingen. Deze brengen niet een tekst in beeld gelijk aan de hoofdmuren der andtre gaanderijen het geval is, doch hebben een decoratieve functie in het bouwwerk te vervullen. Het hoofdmoment van het be doelde schema wordt gevormd door een breed paneel met een zittende of knielen de mannelijke persoon, waarschijnlijk een halfgod of hemelbewoner voorstellende en geplaatst in een fraaie omlijsting van pilas ters met kala-makara-bekroning; hun meest voorkomende attribuut is een bloem, een wierookbrander, een bloemvaas of een ander stuk vaatwerk; zeer dikwijls is dit laatste voorwerp ook naast de persoon op den grond geplaatst. Aan weerszijden van elk dezer voorstellingen bevinden zien smallere paneelen met de afbeelding van een hulde betuigende vrouwenfiguur in staande houding, terwijl de plaats tus schen de aldus ontstane groepen van drie paneelen één breed tusschen twee smalle wordt ingenomen door een paneel van middelbare breedte versierd met drie staande figuren, één man tusschen twee vrouwen. Hiervan zijn de mannen terug te brengen tot drie typen, waarvan er twee onmiddellijk herkenbaar zyn, n.L de naga's, gekarakteriseerd door de huif van cobra-koppen boven het hoofd en de raksasa's die op de gebruikelijke wijze zijn afgebeeld met krullenden haardos, uitpui lende oogen. forschen knevel en uitsteken de hoektanden. De personen van het derde type vertoonen groo'e overeenkomst met de zittende figuren op de middenpanpelen en moeten waarschijnlijk eveneens half goden (widyadhara's of gandharwa's) voorstellen. Spr. wyst nog op de eigen aardigheden in de houding en het gebaar der raksasa's, die den indruk wekken of zij zich onder den invloed van geestrijk vocht zouden bevinden. Voor de verklaring van de bedoelde reeks maakt spr. gebruik van het beken de werk van Vasubandhu, den Adhidhar- makoca met de daarop verschenen com ment are'i, welke derder hoofdstuk een cos- mographische beschrijving bevat, welke zich met het in de Baraboedoer tot uit drukking gebrachte wereldbeeld iaat ver gelijken. Als bewoners van de hellingen van den Metu of Wereld berg noemt deze tekst vier categorieën van halfgoden, t.w. de Yaksa's, die men noemt Karotapani, d.i. v aatwerkdragtrs", de Maladhara's, d.i. „Kransendragers", de Sadamada's, d.i. de „Altijd beschonkenen" en de Vier Groot- koningen of Windstrekenhoeders. Het Lokaprajnaptijastra voegt aan deze groe pen nog een vyfde toe, n.L de „Naga's, die op het water verblijf houden". De eer ste en tweede groep wenscht spr. te iden- tificeeren met de mannelijke hemelingen op de hoofdpaneelen, de derde groep en de naga's met de staande personen op de ausschenpaneelen. Ten slotte gaat spr. na welke redenen er kunnen hebben bestaan om de belangrijkstt groep van Meru-bewo- ners, n.l. de Vier Koningen of Windstre kenhoeders, niet op de Baraboedoer af te beelden. Uit sprekers onderzoek is thans geble ken, dat de Sri tandjoeng, afgezien van Kedaton, den tekst leverde voor de tot nu toe onverklaarde z.g. kleine reliefserie van de tjandi Djaboeng bij Kraksaan (Probolingo), gedateerd 1354, waardoor 19 onverklaarde paneeltjes kunnen wor den geïdentificeerd. Verder leverde, vol gens sprekers onderzoek, de Sri tandjoeng de stof voor negen, tot nu toe onbegre pen, paneelen van tjandi Soerawana bij Paree (Kediri), kort vóór 1365 gesticht. Over een en ander zal binnenkort een publicatie verschijnen. Aan het slot van deze voordracht werden enkele der Oud- javaansche Sri-tandjoeng illustraties met lichtbeelden vertoond, waaruit bleek, dat dit verhaal een diepen indruk gemaakt moet hebben op de psyche der bewoners van het oude Oost-Java en daar op tref fende wijze werd uitgebeeld. In de middagbijeenkomst van deze sec tie werden de volgende voordrachten ge houden: prof. dr. J. Rahder (Leiden) over Ablaut in het Japansch; prof. dr. J. Gonda (Utrecht) over: vergelijkingen in de oud- Indische litteratuur; prof. dr. J. Ph. Vogel (Leiden) over: aanteekeningen op de Sanskritinscriptie van Tjanggal (Java). Deze voordracht werd door prof. dr. F. D. K. Bosch voorgelezen. Tenslotte hield dr. K. de Vreese (Delft) een voordracht over: Nagè-vereering in het Nilamata. Vanavond (Donderdag) houdt prof. dr. S. Mowinckel uit Oslo in het universiteits gebouw een voordracht voor congresle den. gasten, genoodigden en belangstel lenden over: Die Erkentnis Gottes bei den alttestamentlichen Propheten. De laatste spreker in de ochtendbijeen komst, dr. Th. P. Galestin (Amsterdam) hield een voordracht met lichtbeelden over: De onverklaarde reliefs van tjandi Keda- on. Het volgende is eraan ontleend: Spr. begon met erop te wijzen, dat, zooals bekend verondersteld mag worden, de overblijfselen van de tjandi Kedaton te vinden zijn bij de desa Andoengbiroe op de grens van Besoeki. Het voornaamste ge bouw onder deze oudheidkundige resten is gedateerd, waardoor vaststaat, dat het werd opgericht onder de regeering van Hayam Woeroek, de bekende vorst uit het Oost- javaansche rijk Madjapahit. Aan dit ge bouw komen drie reliefreeksen voor, waar van twee door dr. Brandes reeds in 1903 werden geïdentificeerd, waarna dr. van Stein Callenfels ze ilatere publicaties na der verklaarde. Voor de derde reeks was nog geen verklaring gevonden. Laatstge noemde geleerde had er echter in 1918 op gewezen, dat het zoeken naar een daarbij passend Oudjavaansch verhaal van belang kon worden geacht voor de Javaansche lit teratuurgeschiedenis en voor interessante perspectieven, die een eventueele verklaring der tafereelen in andere opzichten nog zou kunnen openen. Het verheugde spr. nu te kunnen zeggen, dat aan den wensch van den kort geleden gestorven geleerde thans op bescheiden wijze was voldaan aangezien het spr. ge lukt was het desbetreffend verhaal terug te vinden in den tekst, dien dr. Prijono, thans te Batavia werkzaam, als proefschrift, voorzien van een vertaling met verklarende aanteekeningen in 1938 had gepubliceerd: „Sri tandjung, een Oudjavaansch verhaal". HOOGLEERAARSONTSLAG- EN HOOGLEERAARSBENOEMING. Bij K. B. van 12 April 1939, is met in gang van 18 September 1939 aan mr. F. D. Holleman, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijks-Uni versiteit te Leiden met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Is met ingang van 1 October 1939 be noemd tot gewoon hoogleeraar in de facul teit der Rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Leiden om onderwijs te geven in het oud-vaderlandsch recht en zyn geschiedenis: mr. W. van Iterson, te Leiden. De nieuw-benoemde hoogleeraar is gebo ren 25 Mei 1897 Ouderkerk aan den Am- stel. Op 27 Mei 1932 is hy te Leiden gepromo veerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op een proefschrift, getiteld „De histori sche ontwikkeling van de rechten op den giond in de provincie Utrecht". Het om vangrijke proefschrift bestaat uit twee deelen. UITVOERING VOOR DE KJ.C. „HARTEBRUG" Voor een matig aantal belangstellenden vond gisteravond in het St. Antonius Club huis door het zangkoor „Zing mee" onder leiding van mej. Jo Kortmann een uitvoe ring plaats ten bate der K.J.C. in de Harte- brugpar^chie. De aanwezigen, o.w. wij opmerkten de zeereerw. heeren pastoors R. Smitz en Th. Beukers, alsmede de paters Booms en Peerdeman. werden op hartelijke wijze wel kom geheeten door den nieuwen K.J.C.- directeur, den weleerw. pater Gregorius van Heusderi. Deze sprak allereerst een woord van hul de en danik tot zijn voorganger, pater van Galen, die drie jaren voor de K.J.C. ge werkt heeft en aller harten gewonnen. Spr. kon zich heel goed indenken, dat diens heengaan een leegte heeft veroorzaakt, welke heel moeilijk zal zijn aan te vullen, doch spr. zou zijn best doen, een waardig vervanger te zijn. Vervolgens heette spr. mej. Kortmann met haar leerlingen welkom en heel bijzon der dankte spr. mej. Kortmann voor de wijze, waarop zij zich met haar zangkoor in dienst van het goede doel gesteld had. Daarna gingen de zaallichten uit en open den zich de gordijnen van het toon eel, waar een allerleukst stel „poppen" een ge- rusten slaap sliepen. Het duurde evenwel niet lang, of er kwam leven en beweging in de poppen- massa en we kregen de uitvoering te aan- hooren van „Als de kind'ren slapen", zang spel in een bedrijf, woorden en muziek van M. A. Brandts Buys Jr. De uitvoeringf was niet overal feilloos; maar de aanwezigen hebben met van waardeering getuigende aandacht geluisterd naar hetgeen geboden werd. Dat er van een leidster veel, ontzettend veel gevraagd wordt om een zangspel in te studeeren, laat zich gemakkelijk begrepen, en daarom temeer een woord van hulde voor de bereidwilligheid van mej. Kort mann om zich zooveel moeite te geven. De grime was door den heer Thoolen weer heel goed verzorgd. Na de pauze volgde de opvoering van „De fortuinlijke kist", zangspel voor dames, door dr. Joh. Wagenaar. Dit koortje van dames deed het al dade lijk heel goed; vooral „Fatima" vertolkte haar rol uitstekend. Het applaus aan het einde /an elk num mer getuigde van erkentelijkheid voor het gebodene en het dankwoord van pater v. Heusden mitsgaders de bloemen voor mej. Kortmann en haar begeleidster op de piano legde daarvan mede op duidelijke wijze getuigenis af. Vanavond vindt de tweede uitvoering plaats. Mogen velen thans komen, ook om daarmede financieel de K.J.C. te steunen. VEREENIGING VOOR „VEILIG VERKEER.". Jaarvergadering der afdeeling Lelden. Onder voorzitterschap van den heer H. 'van Slooten Jr. de voorzitter, de heer M. J. E. Kwint was verhinderd hield gisteravond de afdeeling Leiden der Ver. voor „Veilig Verkeer" in de bovenzaal van „De Harmonie" haar jaarlyksche leden vergadering. Na goedkeuring der notulen en behan deling der ingekomen stukken, bracht de secretaris, de heer F. J. de Jong, het jaar verslag uit, waarin hij aan de hand van cijfers de noodzakelijkheid van het werk der vereeniging uiteenzette. In 1938 kwa men in onze stad 4 doodelyke ongevallen voor, terwij] 54 personen by verkeerson gevallen zwaar- en 203 licht werden ge wond. Aan een 50-tal onderwijzers en on derwijzeressen, die een cursus volgden, kon een diploma worden uitgereikt. De Verkeersonderwyscom missie organi seerde wederom jeugd verkeers-examens, waaraan door 800 leerlingen van openbare en bijzondere scholen werd deelgenomen. Voorts werd een remmen- en lichtweek gehouden en een stand ingericht op de ten toonstelling „Leyds Goedt" Het ledental vermeerderde en bedraagt thans 440, ondanks het verlies der te Voorschoten woonachtige leden, die een zelfstandige afdeeling oprichtten. Het verslag eindigde met het uitspreken van den wensch, dat de afdeeling door versterking der financieele positie haar activiteit zal kunnen uitbreiden. Het verslag werd onder dank aan den volijverigen secretaris goedgekeurd. De heer Van Slooten wees erop. dat nog te veel scholen niet deelnemen aan de jeugdverkeersexamens; hij koesterde even wel optimistische verwachtingen voor de naaste toekomst. Volgens het verslag van den penning meester, den heer B. J. Molenaar, bedroe gen de inkomsten 1 573.71 en de uitgaven 576 21. zoodat er een nadeelig saldo is van 2.50. Ook dit verslag werd onder dank goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren B. J. Moolenaar, H. van Slooten en D. W. v. d. Wal, werden allen herko zen, terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer P. v. Eek werd benoemd de heer S. Erkelens. Tot leden der kascommissie 1939 werden benoemd de heer. E. Offenberg en J. G. W. v. d. Zanden. Bij de rondvraag drong laatstgenoemde aan op het voeren van een actie ten einde het verantwoordelijkheidsbesef onder de automobilisten, in verband met de snel heidsopvoering, aan te. kweeken, terwyl de heer Vah der Wal aandrong op de ver spreiding der nieuwe verkeersregels onder het publiek. Naar de heer J. C. Krijger, chef-veld wachter te Oegstgeest, mededeelde, zijn in 1938 aldaar voor het eerst jeugdverkeers examens gehouden, waaraan door 188 leer lingen van alle scholen werd deelgenomen, zoowel schriftelijk op de school als prak tisch op den weg. Hiervan slaagden 132 voor wielryder en voetganger samen, terwijl 47 alleen slaag den als voetganger. In de maand September 1938 heeft de burgemeester, de heer A. J. van Gerre- vink, de diploma's en insignes aan de geslaagden uitgereikt. JULIANA-WANDELTOCHT a Voor bovengenoemde marsch op 29 April «?.s. is de Jury als volgt samengesteld: Kapt. J. v. d. Meulen, voorzitter; Mevr. L. Burgersdijk—Eerdmans; Mej. C. M. de Haas, en J. P. A. Castelein, leeraar Lich. Oef. M. O. VEREENIGING „DE PR1NCEVLAG". De afdeeling wandelsport van bovenge noemde vereeniging heeft deel genomen aan de Nationalen rond den Haag mar- schen op 2den Paaschdag, met twee groe pen een voor 30 km. en een voor 20 km. Deze groepen ontvingen ieder een korps- prijs, en de 20 km. groep een extraprijs n.l. een verguld zilveren medaille. Gistermiddag om 5.10 uur geraakte de 17-jarige wielrijdster M. L. uit Sassenheim, toen zij op de Mare voor een auto wilde uitwijken en daartoe achter de boomen langs wilde ryden, te water. Zy werd door handreiking op het droge gebracht. De politie heeft gisteren op den Haag- weg twee jongetjes van 4 en 7 jaar aan gehouden. De ondernemende jongelui wa ren met z'n tweeën op één autoped uit Den Haag komen peddelen. Hun wereld reis vond hier een einde en zij zijn naar hun ouders in Den Haag teruggebracht. Door de politie is alhier aangehouden de 19-jarige U. H. alhier, die zich by een win kelier op de Breestraat schuldig had ge maakt aan een poging tot lade-lichting. Binnenland MATROOS OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Vannacht om 3 uur is de 19-jarige Duit- sche matroos A. H. E. Meyer, wonende te Koningsbergen, bij het afduwen van het in de Maashaven te Rotterdam liggende sleepschip „Maunheim 176", uitgegleden en overboord gevallen. Na twee uur dreg gen is het lijk door de politie opgehaald. JONGETJE VERDRONKEN. Vanmiddag omsrteks één uur is het vierjarig zoontje van de. familie Lups te Winschoten te water geraakt en verdron ken. Het lijkje is nog niet gevonden. NA EEN AANRIJDING OVERLEDEN. Vanrporgen is te zijnen huize de bejaar de heer Jansen, die gisterenmorgen door een slagersjongen op het Traai te Drieber gen werd aangereden en daardoor een hersenbloeding kreeg, overleden. MET MOTOR OVER DEN KOP GESLAGEN EN ERNSTIG GEWOND. Vanmorgen reed de 27-jarige C. G. J. uit Amsterdam per motorrijwiel over den nieuwen provinicalen weg onder de ge meente Nieuwer Amstel. Vlak bij Ouder kerk aan den Amstel is de straat gedeelte lijk opgebroken. Door de groote snelheid waarmede N. reed merkte hij de losse stee- nen niet op, het motorry wiel begon te slin geren en de man raakte ten slotte geheel de macht over zijn stuur kwyt. Hij sloeg met motor en al over den kop en bleef zwaar gewond liggen. Dr. W. Hordijk uit Ouder kerk verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer, dat een schedelbasisfractuur had opgeloopen, naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoeren, waar N. in zorg- wekkenden toestand is opgenomen. TWEE KINDEREN TE AMSTERDAM ERNSTIG GEWOND. Vanmorgen speelde een driejarig jon getje in de ouderlijke woning in de Mon nikenstraat te Amsterdam in de keuken. Toen de moeder even niet op het kind lette is het op een stoel by het open raam ge klommen en van de eerste verdieping op straat gestort. Het kind is met een sche delbreuk in het Emma kinderziekenhius opgenomen. In de Woestduinstraat 68 heeft een vijfjarige jongen kans gezien een pan met kokende melk om te trekken. Het kind kreeg de gloeiende melk over zich heen en liep ernstige brandwonden op. Het slachtoffertje is naar het Wilhelmi- na Gasthuis vervoerd. LONDEN, 13 ApriL (A.N.P.). In zijn heden in het Lagerhuis afgelegde, met spanning verwachte, groote redevoering heeft Chamberlain o.m. gezegd: De gebeurtenissen, die de oorzaak zijn, dat dit huls weer bijeenkomt, hebben een wijdverbreide onbehaaglijkheid en onge rustheid gewekt, in het bijzonder in de Mid- dellandsche Zee. De premier gaf vervolgens een uiteend- zetting van de voorgevallen feiten. Het verslag omtrent de gebeurtenissen ln Albanië is tegenstrijdig, «oma eenzijdig, terwijl de achtergrond der gebeurtenissen een gelijke uiteenloopendheid van getuige nis toont. Op acht April, aldus verklaarde Cham berlain voorts, heeft de Albnneesche regee ring een beroep gedaan op de Britsche re geering om haar uiterste best te doen om een kleine natie te helpen, die wanhopig tracht haar eigen gebied te verdedigen. Wederom is de openbare meening in de geheele wereld diep geschokt door het ge bruik van geweld aldus de premier. Te recht of ten onrechte worden de verhalon over onderdrukking der Italianen etc. met twijfel en argwaan beschouwd, Chatnberlain gaf verder bijzonderheden omtrent de nadrukkelijke demarches, die door de Britsche regeering z(jn gedaan by de Italiaansche regeering en omtrent de herhaaldelijk gedane pogingen om inlich tingen te verkrijgen betreffende de Italiaan sche bedoelingen. Chamberlain deelde mede, dat Engeland een belofte heeft gegeven van steun tegen een agressie, gericht tegen Griekenland en Roemenië. Daarbij wordt door Frankrijk eenzelfde standpunt ingenomen. Met hilariteit werd de verklaring van Chamberlain onderbroken, toen de premier sprak over het aanbieden door Albanië van de kroon aan den koning van Italië. Cham berlain zelde: „Wy wachten op het antwoord van de Italiaansche regeering op dit aanbod". Hy voegde hieraan toe: Een der laatste Italiaan sche antwoorden had verklaard, dat dc toe komst afhing van de wenschen van het Albaneesche volk. In het vervolg van zyn verklaringen zeide Chamberlain, dat de Britsch-Italiaarv- sche overeenkomst gerechtvaardigd is cn op dit oogenblik niet behoort te worden beëindigd. WEDEROM EEN POGING TOT AANRANDING IN HET MASTBOSCI1 TE GINNEKEN. Thans is dc dader gevat. Nog is'de verontwaardiging over de aan randing van een vUfjarig meisje in het Mastbosch niet geluwd of wederom is, naar eerst thans bekend wordt Dinsdag een zesjarig meisje in het Mastbosch aange rand. De gemeente-politie van Ginncken heeft den aanrander kunnen arresteeren cp het moment, dat hy met het kind niet nader te noemen handelingen wilde ple gen. De man is afkomstig uit Nijmegen en verbleef tydeiyk te Breda. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Reeds is ech ter vast komen te staan, dat hy niets met ne eerste, zooveel beroering wekkende aan randing uitstaande heeft gehad. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Ncderland- sche boter is heden vastgesteld op 74 cents per K.G. IYIHSKLNOTEEK1NGEN (AMSTERDAM) Londen 8.818/4 Beriyn 75.55 ParU* 4 98'8/jg Brussel 8l.69l/2 Zwitserland 42.24 Kopenhagen 39.35 Stockholm 4 VI5 Oslo 4182 New York 1.88% Hel Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: ZICH CHRISTEN N0EHEN.... EN CHRISTEN ZIJN. Het Christendom maakt er in de eerstj plaats aanspraak op, een go- mecnschap van broeders en zusters te zijn, daar wij allen gelijk zijn voor God. Nu, voor dc menschon zijn wij hel zeker niet. nog niet. Misschien kan men het ook zoo zeggen, dat allen, die zich Christen noemen, nog geen Christen zijn. Prof. Dr. H. Hanselmann.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3