STADS NIEUWS s RECHTZAKEN J AGENDA DONDERDAG 13 APRIL 1939 DE LEffiSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 1 2.50 per kwartaal. Bfl onze agenten /O cent per we*>k; f 2.60 per kwartaal Franco per pwt 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per rege). Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN EN KOELER. De Bilt seint: Verwachting: Voor de kuststrook: Zwaar bewolkt tot betrokken, eenige regen, overdag iets kou der, matige Zuid-Westelijke wind. Voor het binnenland: Zwaar bewolkt tot betrok ken eenige regen met kans op onweer, over dag kouder, zwakke tot matige Zuidelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, matige Z. W. wind, 11 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, zwakke Z. Z. W. wind, 11 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, zwakke Zuide lijke wind, 12 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, zwakke Z. Z. W. wind, 13 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, zwakke Z. Z. W. wind, 16 gr. C. BUITENLANDSCO WEEKOVERZICHT. Sinds gisteren Is de hooge drukking over Zuid-Europa nog een weinig in beteekenis toegenomen. Dientengevolge worden over Frankrijk, .Duitschland en onze omgeving nog steeds warme luchtmassa's aangevoerd welke een tropisch karakter hebben en aanleiding geven tot hooge dagelijksche maxima, zoodat hier en daar record-tem peraturen geboekt worden. Over Duitsch land ls sinds gisteren de temperatuur plaatselijk meer dan vijf graden gestegen. Laarbij is het echter in de hoogere lucht lagen wat kouder geworden, zoodat lokale onweders voorkwamen. Trouwens ook in het Zuiden en Oosten van ons land trad gisteren onweer op. De Oceaan-depressie .s weinig ln diepte veranderd, doch haar kern trok in Noord-Oostelijke richtingen. Het koudefront van deze depressie bevindt zich thans over de Britsche Eilanden, waar het nog wel temperatuurverandering bracht, doch matige neerslag veroorzaak te Dit koudefront beweegt zich langzaam naar onze omgeving en het zal in de eerst volgende 36 uur haar Invloed over ons land laten gelden. Over Scandinavië is de lucht druk verder afgenomen, in Lapland blijft hot onder invloed van den toevoer van ark- tische luchtmassa's hier en daar nog stren ge vorst heerschend. LUCHTEMPERATUUR. 17.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS C.tt.t Van Donderdagnamiddag 7.23 uur tot Vrijdagmorgen 4.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 14 April voorm. 11.en nam. 11.25 uur. Maan op 2.51 uur Vrijdagnacht. Maan onder 13.30 uur Vrijdagmiddag. HAAGSCHE RECHTBANK. De inbraak te Bodegraven. In September van het vorig jaar had de 19-jarige boerenknecht G. V., zonder vaste woon- of verblijfplaats en thans gedeti neerd, ingebroken te Bodegraven bij J. M. Op 't Land en daarbij een geldtrom- mel met inhoud, inhoudende eenige spaar bankboekjes, een aantal verzekeringspolis sen, e.a., buit gemaakt. De Officier van Justitie had een jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank, hedenmorgen vonnis wij zend, verooroeelde verdachte tot een ge vangenisstraf voor den tyd van acht maanden. De kwestie van hot bollen rooien. Beide verdachten vrijgesproken. De 39-jarige boekhouder G. A. S. te Voorhout had terecht moeten staan wegens uitlokking tot diefstal. Hij zou aan een aantal knechts opdracht gegeven heb ben om bollen te gaan rooien te Warmond, welke bollen gekocht en betaald waren door de firma waar verdachte in dienst was, maar waartegen de erfgenamen van den toenmaligen eigenaar, die de bollen aan de firma verkocht had en inmiddels was overleden, bezwaar hadden gemaakt. De Officier had tegen verdachte een geldboete geëischt van 100 subs, een maand. De verdediger had naar voren gebracht, dat verdachte geheel ter goeder trouw had gehandeld en dat men hem geen uitlok king tot diefstal ten laste had mogen leg gen, hoogstens poging tot uitlokking, huis vredebreuk of loopen op verboden grond. De rechtbank, hedenmorgen uitspraak doende, achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak verdachte vrij. De tweede verdachte. Daarna had terecht moeten staan de di recteur der N.V. Colijn en Zonen, C. C., bloembolleriexporteur te S a s s e n h e i m. Hij had aan den boekhouder en vorigen verdachte opdracht gegeven om de bollen te gaan rooien. Evenals de vorige zaak, was ook hier de Officier van meening geweest, dat ver dachte schuldig moest worden verklaard aan het hem ten laste gelegde en had een boete geëischt van f 250 subs, twee maan den hechtenis met verbeurdverklaring van de opbrengst van de omstreden bollen. Hier werd de uitspraak eveneens vrij spraak. HET MERK DER MAGNEETRIJWIELEN GEBRUIKT Een verdachte die bofte. De rijwielhersteller J. V. afkomst'g uit Leiden had het beter geoordeeld om zijn geluk eens in de Residentie te gaan probeeren Hij had daar zijn oude beroep weer opgevat van rijwielhersteller. De handel ging met zoo erg best zoodat V. uitgezien had naar een oplossing ter spek king van zijn portemonnaie. En hij had er iets opgevonden en wel dit dat hij zelf rijwielen in elkaar was gaan zetten en deze rijwielen onder valscha vlag de wereld in gezonden had. Als naam had hij gekozen het merk der Magneetrijwielen fabriek te Weesp. Maar dat mag nu eenmaal niet en zoo had V. zich te verantwoorden wegens overtreding van artikel 337 strafwetbopk. Er waren in deze zaak reeds een groot aan tal getuigen gehoord die van verdachte een „Magneetrijwiel" gekocht hadden en hedenmorgen moest nog gehoord worden de directeur van genoemde fabriek. En toen bleek dat verdachte vermoedelijk niet veroordeeld zal kunnen worden omdat de directeur steeds verklaard had dat zijn bedrijf onder een firmanaam werkte ter wijl hij nu plotseling verklaarde dat het een N.V. was. De Officier kon toen niet anders doen dan vrijspraak voor verdachte vragen waarmede de verdediger zich accoord ver klaarde. Uitspraak over 14 dagen. HAARLEMSCHE RECHTBANK Rijwieldiefstal. De Haalemsche Rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen P. J. B. gedomili- ceerd te Amsterdam en thans verblijf hou dende in het Huis van Bewaring te Haar lem, die terecht heeft gestaan, dat hij op 27 Febr. j.l. te Hillegom een rijwiel had weggenomen, hetwelk onbeheerd in d Weeresteinstraat stond. De, Officier van Justitie had vrijspraak geeischt, daar deze niet bewezen had ge acht, dat verdachte het rijwiel zich weder rechtelijk had willen toeeigenen. De Rechtbank wees hedenmorgen een tusschen vonnis en gelastte de stukken in handen te stellen van den Rechtercommis saris voor het inwinnen van een Reclas- seeringsrapport. De zaak werd voor on bepaalde tijd aangehouden. Aanrijding. Vervolgens deed de Rechtbank uitspraak in de zaak tegen de 33-jarige boekhouder H. J. C. V. uit de Kaag (gemeente A1 k e- m a d ej, die in hooger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den Kantonrechter te Haarlem, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van 50.— subs 20 dagen hechtenis terzake dat hij op 30 October van het vorige jaar met een door hem bestuurd vierwielig motor rijtuig en rijdende over den Stationsweg te Hillegom te veel links heeft gereden en toen tegen het vierwielig motorrijtuig is aangereden van den garagehouder G. v. H. uit Hillegom. De Officier van Justitie had vernietiging gevraagd van het vonnis van den Kantonrechter en tegen verdachte geeischt een geldboete van 200.subs. 40 dagen hechtenis en tevens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 2 jaar. De Rechtbank uitspraak doende ver oordeelde verdachte tot een geldboete van 100.subs I maand hechtenis en ont nam hem de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van 1 jaar. BELEEDIGING VAN EEN VOLKSGROEP. Voor het gerechtshof te Amsterdam stonden twee personen terecht, verdacht van beleediging van een volksgroep, name lijk van de N.S.B. en van den minister van DIOCESANE ST. AUGUSTINUS- VEREENIGING. 47ste Algem. vergadering. In den foyer van de Stadsgehoorzaal alhier werd vandaag de 47ste algemeene vergadering gehouden der Diocesane Ver- eeniging van R.K. Onderwijzers (essen) St. Augustinus. De vergadering werd voorafgegaan door een H. Mis, opgedragen in de kerk van den H. Petrus door den zeereerw. zeergel. heer P. J. Heskes, bisschoppelijk inspec teur bij het L. O. in het Bisdom Haarlem. De vergadering werd te ruim half elf geopend door den voorzitter, den heer H. G. de Boer. Deze wees er in verband met de drei gende gevaren in midden-Europa op, dat de onafhankelijkheid van een volk een kostbaar goed is. Alleen een vrij en onafhankelijk Neder land kan een bestaansvoorwaarde zijn voor de bijzondere school. Wij kunnen in ons vaderland nog onderwijs geven in katholieke geest. Sinds de vorige verga dering is de bewegingsvrijheid voor onze katholieke school in Europa weer kleiner geworden. De totalitaire staatsidee eischt een school, die de levensbeschouwing van het totalitarisme tot grondslag heeft en die levensbeschouwing is een andere dan de katholieke. In een totalitairen staat be staat de vrije school nog slechts bij gratie van den dictator. Vrij is de school niet meer, al heet het volk katholiek. Zoo ls het mogelijk, dat de kerk in een land 30 kardinalen heeft en geen vrije school. Ge lukkig dan ons land met zijn vrije school, al zijn wij geen kardinaal waardig. Spr. wijst is dan op, dat meer dan ooit moet aangestuurd worden op samenwer king, ook met andere maatschappelijke groepen, als Nieuwe Gemeenschap en Katholieke Actie, samenwerking ook van de jongeren met andere maatschappelijke groepen. Hierna behandelt spr. het vraagstuk der leerlingenschaal en der werkloosheid. Ook dit vraagstuk moet een oplossing vinden en om daartoe te komen, moet er een begin gemaakt worden met schaal- verbetering. Aan de hand van cijfers uit de laatste jaren komt spr. tot de slotsom, dat er ver deeld over de vijf bisdommen in totaal 4000 katholieke werklooze onderwijzers zijn. In verband met een en ander zegt spr., dat een verbeterde leerlingenschaal van blijvend effect is voor de bestrijding der werkloosheid. Hoe grooter de verbetering, hoe grooter het effect. Terloops merkt spr. op, dat schaalver- betering er noodwendig komt, zoodra een minister voor zijn toetreding tot eenig ministerie den eisch stelt, dat dit toetre den afhankelijk is van de beschikbaarstel ling der gelden, noodig tot verbetering. Vervolgens wijst spr. op een andere mogelijkheid tot verbetering van de po sitie der jongeren, welke voor een deel in eigen handen ligt en verband houdt met de z.g. benoemingsvoorschriften van den Bisschop. Hiervoor roept spr. aller steun in. (Applaus). Nadat hierna de w.n. voorzitter der af- deeling Leiden, de heer N. Vreeburg, een Buitenlandsche Zaken. Zij hadden in grooten getale in Amster dam en elders in Nederland pamfletten verspreid, waarin de N.S.B. de partij van het landverraad werd genoemd. De rechtbank te Utrecht had beide ver dachten veroordeeld tot f 25.boete. Zij waren in appèl gekomen, omdat huns inziens het manifest niet beleedigend was. Het werd verspreid vlak voor de bijeen komst te München en was slechts als een waarschuwing tegen de N.S.B. bedoeld. De getuige a décharge N. Beusemaker zette de bedoeling van het manifest uiteen en zeide, dat het slechts was bedoeld als waarschuwing tegen de gevaren van fas cisme en nationaal-socialisme en dat het niet de bedoeling had een bevolkingsgroep te beleedigen. In het pamflet wordt slechts het gevaar geschetst van een partij, die zoo sterk sympathiseert met het nationaal- socialisme, dat deze politiek volgens het pamflet noodzakelijk moet leiden tot land verraad De procureur-generaal mr. D. Reilingh eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. A. S. de Leeuw, be handelde de algemeene strekking van het pamflet, dat niet opgevat moet worden als een beleediging voor dén minister van Bui tenlandsche Zaken, doch slechts moet wor den gezien als een scherpe critiek op de handelingen van de regeering. Inzake de ten laste gelegde beleediging ten aanzien van de N.S.B. zeide hij, dat het pamflet slechts een scherpe, duidelijke en noodzakelijke kwalificatie inhield van een partij. De wet heeft niet de bedoeling de vrijheid van kritiek meer te beperken dan hoogst noodzakelijk is. Pleiter drong aan op vrijspraak. Arrest over veertien dagen. COMMISSIONAIR IN EFFECTEN VEROORDEELD. De rechtbank te Groningen veroordeel de vanochtend den commissionair in ef fecten P. W. aldaar, thans gedetineerd, we gens verduistering van een groot aantal fondsen, welke hem door verschillende cliënten waren toevertrouwd, en waarbij het accountantsonderzoek had uitgewezen, dat het verduisterde bedrag meer dan 20.000 gulden had bedragen, to een jaar ge vangenisstraf. met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De eisch was een jaar gevangenisstraf. welkomstwoord had gesproken en spe ciaal welkom had geheeten de oudste af- deeling, de 60-jarige Amsterdamsche af- deeling, vervolgde de voorz. met een woord van dank en welkom tot prof. Hes kes en pastoor Th. Beukers, alsmede tot de afgevaardigden van St. Lebuinusver. en andere diocesane vereenigingen. Na het zingen van het Bondslied werd met de afwerking der agenda begonnen. Na de gebruikelijke zakelijke mededee lingen, memoreert de voorz. de namen dergenen, die in het afgeloopen jaar de vereeniging ontvielen. Een kort in me- moriam wijdt spr. aan den heer C. Ver- wey uit Noordwijk, die heel veel arbeid voor de vereeniging heeft verricht en een goed financier der St. Aug. vereeniging is geweest. Prof. Heskes gaat hierna voor ln gebed. Een woord van hartelijken geluk- wensch spreekt de voorz. dan tot de jubl- leerende afdeeling Amsterdam, waarna de heer v. Breukelen dank zegt voor deze en andere blijken van belangstelling. Nadat de voorz. eenige mededeelingen had gedaan, werd de heer H. G. de Boer bij enkele candidaatstelling herkozen ver klaard. Hetzelfde geschiedde met den heer Th. Remmerswaal uit Vogelenzang, als lid van het H. B. en mej. J. Tyburg, te Am sterdam, als lid van de St. Alfonsus-com- missie, terwijl in de vac.-Gussenhoven tot lid dezer commissie wordt gekozen de heer K. v. d. Meef te Den Haag. Tot leden-vertegenwoordigers van St. Augustinus in het Dag. bestuur van het K.O.V. worden herkozen de heeren Joh. H. M. Derksen te Amsterdam en J. Kamp te Wormer (als plaatsvervanger). De volgende jaarvergadering zal te Den Haag worden gehouden. Het jaarverslag werd zonder bemerkin gen goedgekeurd, waarna de voorz. een woord van dank spreekt tot den heer Speller, waarbij hij erop wijst, dat deze functionaris aan de D.V. een volledige dagtaak heeft. Ook de overige verslagen worden onder dank goedgekeurd. Het financieel verslag van de Commissie tot Steun gaf aan in komsten een bedrae aan' van f 8069.75, aan uitgaven f 7315.21. De geest, adv., prof. Heskes, gaf hierna een korte uiteenzetting over het juiste begrip der Katholieke Actie, volgens de bisschoppelijke voorschriften, gepubli ceerd in „St. Bavo" van 26 Maart j.l. Hierna ging de vergadering in huishou delijke bijeenkomst. Inleiding dr. W. Dijsselbloem. In de middagvergadering werd als eer ste punt behandeld de inleiding van den heer dr. W. Dijsselbloem, die sprak over „De Katholieke Onderwijzer en de Katho lieke Jeugdorganisties''. Spr. verduidelijkte daarbij de volgende stellingen: L De jonge onderwijzer op een leeftijd van ongeveer 18 a 19 jaar wordt eenerzijds als volwassen beschouwd in zijn qualiteit n.l. van leeraar en opvoeder der school jeugd; van den anderen kant is hij krach tens zijn leeftijd zeker psychisch nog niet volgroeid en moet hij nog volop werken aan de voltooiing van zijn eigen vorming. II. Onder beide opzichten heeft hij or- ganistorische hulp noodig; zijn onderwij- zersvereeniging zal zijn speciale onder- wijzesbelangen en -nooden behartigen; de Jeugdbeweging zal hem steunen in het werk van zijn zelf vorming. III. Ook voor de totaliteit van het jeugd- belang, gelegen bij het onderwijs en bjj de Jeugdbeweging, is actieve deelname van jonge onderwijzers in het jeugdwerk van hoog nut. Onderwijs en jeugdbeweging hebben elkander veel te geven: de jeugdbeweging zal haar nut kunnen trekken uit de ont wikkeling en begaafdheden van den onder wijzer; de onderwijzer zal zijn paedagogi- sche inzichten kunnen verruimen in de praktijk van het jeugdwerk. IV. Voor het individueele vormingsbe- lang van den jongen onderwijzer heeft de jeugdbeweging een dubbel element in zich: de steun in diens eigen zelfvorming; de onderlinge steun in de zelfvorming van anderen V. De bijzondere qualiteiten van den onderwijzer, zijn ontwikkeling, zijn pae- dagogische opleiding enz. zullen juist in de jeugdbeweging bijzonder goede, hem als jong onderwijzer juist liggende vor ming kunnen ontvangen. Door deelname aan de leiding, geba seerd op de zelfwerkzaamheid der leden (bestuursfunctie, leidersfunctie, het hou den van inleidingen enz.) zal de jonge onderwijzer in de jeugdbeweging de ge legenheid vinden, zoowel voor eigen vor ming juist door oefening van zijn speci fieke onderwijzerstalenten, als voor hulp in de vorming van anderen, hetgeen hem als onderwijzer ook weer zoo goed ligt. VI. Voor den leeftijd van den jongen onderwijzer is de jongeren beweging ge organiseerd in jeügdstandsorganisaties, in ons Bisdom twee: K.J.M.V. en St. Jos.- Gezellen. Tusschen deze beide takken van jonge renwerk groeit een gelukkige samenwer king, zelfs zoo, dat op enkele plaatsen beide als groepen in één parochieel of plaatselijk verband samenwerken. Al is de K.J.M.V. de Bisschoppelijke aangewezen jongerenorganisatie voor den jongen onderwijzer, wanneer plaatselijke omstandigheden of persoonlijke voorkeur het lidmaatschap van de St. Jos. Gez. Ver. wenschelijker maken, dan mag hierop van uit de K.J.M.V. geen aanerking ge maakt worden. Hier is practisch de stands- quaestie niet in het geding. Gemeentel. Aankondigingen DISTRIBUTIE VATGROENTEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belangheb benden, dat vanaf Vrydag 14 dezer, by wijze van proef, vatgroenten (gesneden boonen) voor de daarvoor in aanmerking komende ondersteunden worden beschik baar gesteld. De vatgroenten zijn tegen betaling van 9 cent per K.G. voorloopig des Maandgs, Woensdags en Vrijdags tusschen des v.m. 911 uur verkrijgbaar in de voormalige school tegenover het badhuis in de van der Werfstraat (ingang rijwielbewaar plaats). A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. TIJDELIJKE BEPERKING SCHEEPVAART IN DEN NIEUWE RIJN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat het tot nader order verboden is de vaargeul van den Nieuwe Rijn, voorzoover gelegen tusschen de meelfabriek ,,De Rijn" en een punt pl.m. 250 M. Oostelijk daarvan, te be varen met vaartuigen, welke een groote ren diepgang dan van 1.90 M. hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 April 1939. LEIDEN. Donderdag, R.K. Bakkersip-atroonsvereeni- ging „St. Clemens", jaarverga dering, hotel „Central" te 7 uur. Donderdag Operette-avond ten bate der KJC, Hartebrugparochie, door „Zing mee" o.l.v. Jo Kortmann, St. Antoniusclubhuis, 8.15 uur. Zbndag, Tooneelavond ten bate van het St. Franciscus Liefdewerk „Rond 'n half millioen" door Pierre Balle- dux, Stadgehoorzaal, 8 uur. Dinsdag, Jaarvergadering Ned. Reisver. v. Kath. in Den Burcht", 8.15 uur. Na afloop gezellig samenzijn. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Maandag 10 April (2e Paaschdag) tot en met Vrijdag 14 April: J. E. H. ten Dijk, met Vrijdag waargenomendoor de "apothe ken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en M. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. VII. Practische actiepunten der K.J.M.V. juist voor jonge onderwijzers: 1. Werkweek voor Leidersvorming in de K.J.M.V. 2. Maaqdkamp voor werklooze jonge onderwijzers, waardoor niet onmogelijk geacht mag worden, dat hiermede perspec tieven 'geopend wordt op salarieering in het leiderschap tusschen werklooze jon geren: Jeugdregistratie, cursuswerk op centra le werkplaatsen, leiderschap op de waar schijnlijk komende werkgemeenschap van veertien-jarige jongens, kampleiding enz. enz. VIII. De Katholieke Jeugd- en Jonge renbeweging heeft een dienend karakter. TACHTIG MAN ONDER DE WAPENEN. Het woord: „mobilisatie" brengt een druk van angst en een spanning van wachten op een naderend gevaar van oorlog. Doch 26 April is er een andere mobilisa tie van 80 katholieke werkloozen uit Lei den naar Noord wij kerhout tot het voorbe reiden van den strijd op geestelijk ge-bied, een strijd voor geloof en zeden, een strijd inwendig tegen moedeloosheid en geloofs afval. Deze geestelijke bewapening brengt geen angst en spanning, maar bewonde ring en vreugde. Vreugde aan 80 men- schen, vreugde aan de huisgezinnen, wel ke met die menschen zijn samen gegroeid. Een heerlijk werk is het, om aan die vreug de te mogen meewerken. Het is een prachtige prestatie, om 80 menschen uit de afmattende dommeling van hun afschuwelijke werkloosheid op te wekken tot het deelnemen aan een retraite. Et is nog geld noodig voor deze mobili satie. Katholieken van Leiden, geeft nog wat aan het comité. Hier volgen adressen en giro-nummers: kap. F. Bemefeld te Oegstgeest, giro No. 87151, G. Bergers, penningm., Doezastraat 23, giro No. 192089, kap. F. Lohman, Lo- rentzkade 16, gino No. 305603. R.-K. Transportarbeidersbond „St. Bonifacius". Alle leden worden nog eens herinnerd aan de ledenvergadering hedenavond 8 uur in den R.-K. Volksbond. Het bestuur ver trouwt, dat allen op tijd aanwezig zullen z(jn. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 536. D. Kuiper. Leiden, Oude Rijn 188, smederij.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2