Wcc den weerlooze De inval in Albanië f Verloven ingetrokken ZATERDAG 8 APRIL 1939 30ste Jaargang No. 9307 S)e £eid&eli£(2omci/nt Bureaux Papengracht 32. o rpn tt> m w-i m. T Adv. en Abonn.-tarleven zie pag. 2 Telefoon: Redactie 15. Administratie 933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. HEILIGE NIEUWHEID Weer is het Paschen geworden, weer viel dezen morgen het onstuimig gelui van de klokken als een blanke, jubel over stad en land. De natuur doet als een slapende, die ontwaakt: zij geeft voorzichtig teekenen van herleving: het gras in de weien gaat groeien en de vogels hebben hun domein in de boomen betrokken: ze kwetteren en kwinkeleeren den heelen dag. Nog een maand, dan is het Mei, dan zullen er in elk donzig nestje gave, glanzende eitjes liggen. In onze verbeelding zijn de begrippen van Paschen en lente innig vei weven. We kunnen niet aan Paschen denken, zonder dat de vreugde van pril, jong leven in ons wakker wordt. Maar hebben we ons wel ooit voldoende rekenschap gegeven van de gewichtige eischen, die het Paaschfeest ons geestelijk stelt? Het staat zoo treffend in een der gebeden van de goede week: „Uwe barmhartigheid, o God, zuivere ons van alles wat den ouden mensch weer doet bin nensluipen en make ons voor een heilige nieuwheid ontvankelijk". Feest van een heilige nieuwheid, dat is het Paaschfeest. Het is wonderbaar, zooals de gedaohte aan deze mystieke vernieuwing leeft en bruischt in de liturgie! En het is beschamend, dat er zooveel Christenen zijn aan wie de vernieuwing van het Paasch- mysterie niets te zeggen heeft. Plichtmatig gaan ze bieohten, dezer dagen, plichtmatig naderen ze tot de tafel des Heeren. Het is immers het laatste, wat je als Katholiek laat varen: „je Paschen houden". Maar wat is het jammer, wanneer men de fonkelende vreugde, die dit beleven ons brengen moet, niet meer kent. Paschen is iets van den hemel op aarde. Het mysterie der Verlossing, de ondoorgrondelijke ge heimenis van den dood van God, die het leven bracht, wordt als tastbaar opnieuw in ons midden voltrokken. In waarheid ge schiedt dat heel het jaar door, overal waar de aanbiddelijke geheimenis van de Heilige Mis gevierd wordt. Maar de Paaschviering richt alle geesten en harten naar het Lam, dat' op Calvarië is uitgebloed, maar dat zegevierend opstond uit den dood en in een aureool van bliksem wit licht de schaapjes voorgaat naar de eeuwige weide. „Ik ben de Eerste en de Laatste", zegt Hij, „Ik ben de Levende; Ik was dood, doch zie Ik leef in de eeuwen der eeuwen. En ik heb de sleutels van den dood en van het dooden- rijk". De dood is overwonnen en een nieuw, onuitsprekelijk Leven stroomt over de •aarde, het Leven van God. Er strijkt een lentezucht over de vallei van ons hart. Thans moet hetdaar vol zijn van die nieuw heid: er moet in onzen geest iets zijn van de teederheid van lammetjes en moeder melk, van de stralende ongereptheid van crocus en primula. Ja, Christenen, wij moe ten thans nieuwe menschen worden. Hebt ge ooit gedacht, hoo dat zou moeten hoe dat zou kunnen zijn? Vooral jij, mensch, wiens leven een tragedie van zonden ge weest is, heb je wel eens ooit overwogen, hoe het zijn zou, als ook jij een nieuwe mensch kon wprden? Denk dan eens terug aan vroeger, aan de jaren, toen je nog een kind was. Misschien is er in je geest iets- van die jaren blijven hangen als de gedach te aan een heldere lentedag, met een kobalt- blauwen hemel en feestelijk witte wolken, als hooge, overmoedige zeilers. Alles was muziek in je, rust, jubel, warmte. Er was een vader, naar wien je met fierheid kon opzien. En een moeder, die een en al zorg en goedheid om je heen was. Maar daar na is het mysterie van de zonde je leven binnengedrongen, het drukkende mysterie van de ongerechtigheid en in dat leven kwam een breuk, een tweespalt. Het juichen was weg, het kinderlijk onbezorgde zingen, er lag onrust over je wezen, een lichtlooze somberheid. Je hebt geprobeerd, dat alles te vergeten. Je gaf je over aan de verleidelijke zonde, er moest muziek in je leven zijn, wellust, schittering, bedwelming, iets als het schui men van champagne, maar het was inder daad zoo vluchtig als schuim, je dacht het te grijpen en het was niets, begoocheling, bedrog, leugen, en ten slotte wist je heel diep in je wezen, dat je niet gelukkig waart. Je bent een slaaf geworden, de zonde heeft je geketend. Misschien ziet de wereld tegen je op, misschien nemen de menschen hun hoed voor je af en behoor je officieel tot den kring der respectabele lieden: in wer kelijkheid ben je iets weerzinwekkends, een wezen, dat de engelen schreien doet. Arme mensch, arme zondaar! Maar nu is het weer Paschen, de tijd der vernieuwing, en nu komt ook tot jou als het fluiten van vogeltjes, als zoetheid van bloemegeur, de stille, doordringende stem, die zoo bescheiden, maar zoo sm^ekend zegt: „Zie, Ik sta aan de deur en klop". Hij klopt aan je hart en wil binnentreden. Hij, je kent Hem, misschien van heel ver weg, als vervaagd, als een stipje in de verte, maar toch, Hij is het, Die alleen den naam van de Liefde draagt. Hoor je het, mensch? Hij wil bij je binnentreden. Maar Hij kan slecht^ binnentreden, als al het andere eruit gaat: de hoogmoed, de hebzucht, de haat en de nijd, de onkuisch- heid. Want waar die heerschen, is er voor Hem geen plaats. Je moet moedig de zweep nemen en tegen jezelf in opstand komen en alles beslist en onvervaard naar buiten zweepen. Dat zal pijn kosten, mensch en inspanning, maar Hij is bij je, Hij zal je helpen en ook Zijn Moeder zal er zijn, de ómartenrijke, met het zeediepe Moeder hart. En als je moedig alles hebt opgeruimd, zal Hij zijn luistervolle intocht houden en ook voor jou zal het Paschen zijn. Weer zal er een hemelsche melodie in je wakker worden, als in een radio, die juist is aan gezet, maar de muziek zal zwellen tot een koor, een symphonie, je zult weer beseffen, wat het eigenlijk zeggen wil, dat het Pa schen geworden is. Je vrienden en bekenden zullen komen, ze zullen je naar oude trant „Zalig Paschen" wenschen. Diep in je ziel zal dat weerklank vinden: jij alleen zult weten, wat Paschen voor je geworden is: „de dag, dien de Heer heeft gemaakt". Gelukkige mensoh, het Bloed van het Lam zal op je rusten als een hemelsche medicijn en een zegel en op je lippen zal als de schuldelooze smaak zijn van melk en maagdenwijn. In je hart zal een ster te glanzen staan. Maar ook voor hen, wier leven niet door de zonde verwoest werd, moet Paschen een tijd van vernieuwing zijn. Ook in hen moet er thans iets dood gaan, moet een of andere band met de aarde verbroken worden. Want Jezus wil groeien in alle zielen, aan alle ranken van den hemelschen Wijnstok moeten prille, fluweelen blaadjes en nieuwe bloesems ontspruiten. Dan staat heel de Kerk met Paschen in lenteweelde: de Brui degom is op komst, in de kloven der rot sen wordt het gekir der tortels gehoord. Broeders en Zusters, het is Paschen! Christus is verrezen! Laat ons dan van harte instemmen met het gebed van de Heilige Kerk: „O God, die ons vandaag door den zegepraal van Uw Eeniggeborene over den dood de toe gang tot de eeuwigheid ontsloten hebt, laat de goede verlangens, die de genade, al. voor komend, ons ingeeft, ook van Uw bijstand vergezeld zijn". Laat ons met Christus in heilige nieuw heid leven! Zalig Paschen! Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. Hazerswoude, 7 April '39. Een koninginnekroontje rolde in hel zand Mussolini heeft wel een „goeden" dag uitgekozen om zijn actie tegen Albanië te beginnen. Den Goeden Vrijdag. Op dezen zelfden dag werd vóór bijna twee duizend jaar ook een gewelddaad ge pleegd; toen scheen de brute kracht ook te hebben gezegevierd. De nederlaag was echter slechts schijnbaar. De koppeling van den Goeden Vrijdag aan den overval op Albanië is door de Christenwereld pijnlijk gevoeld. Het gaat niet zoozeer om het land Albanië zelf of om de Albaneezen, maar om het allerlaat ste restje optimisme, om het allerlaatste sprankje vertrouwen in de internationale politiek, dat nu om hals gebracht is. Opnieuw heeft een land moeten boeten voor de misdaad, dat het klein is, zegt de „New York Times". Albanië heeft Italië tot een overval uit gelokt, omdat het zwak, klein en weerloos is, het volmaakte slachtoffer voor een vechtersbaas. Afgestooten door Frankrijk, dat weigert geïntimideerd te worden, keert de fascistische regeering zich tot Albanië, om aan te toonen, dat Italië toch een ge weldige en geëerbiedigde natie is. Deze beweging van de as, schrijft een Engelsch blad, is een zonderlinge bijdrage tot de langdurige vrede, welke Hitier op 30 Januari heeft voorspeld en welke Musso lini noodzakelijk verklaarde voor de ont wikkeling van de Europeesche beschaving. Bovendien is het optreden van Italië in strijd met het Britsch-Italiaansche ver drag, en worden Zuid-Slavië, Griekenland, Roemenië en Turkije bedreigd. Indien Mussolini verwachtte deze mogendheden ontzag in te boezemen, dan is dit een mis rekening, want thans komen nieuwe recru- ten voor het anti-aanvals-verdrag. Ook worden de gevolgen niet alleen in Europa gevoeld, want Albanië is een overwegend- Mohamedaansch land en reeds zijn de be wijzen ontvangen, dat de Mohamedaansche wereld is geschokt. Eén ding is zeker: het fascistische Italië heeft bewezen, dat geen vertrouwen meer kan worden gesteld in zijn woord. Cham berlain heeft gezien, dat de overeenkomst tusschen Engeland en Italië een verscheurd en onteerd vodje papier' is. Hieruit moet hij zijn conclusies trekken. Dat is de stemming in Engeland. Wat het officieele Engeland doen zal, is nog niet bekend. Het wekt den indruk, als of het zich niet druk maakt, evenmin als Frankrijk. Wellicht zal er nog intensiever worden gewerkt aan de oprichting van een verdedigings-systeem, maar men voelt er blijkbaar niets voor, om alleen voor Alba nië een wereldoorlog te ontketenen. Zielig is de houding van Joego-Slavië, •dat thans door de as wordt ingesloten en volkomen onder de Duitsch-Italiaansche controle is gekomen. Toch spreekt het van vriendschap en vertrouwen jegens Italië, dat verzekerd heeft, dat het volkomen re kening zal houden met de Joego-Slavische belangen. Zoo doet Italië op het cogenblik ook niets anders dan de werkelijke belangen van Albanië behartigen. Volgens den prefect van Durazzo heeft Mussolini zelfs bewezen de ware vriend te zijn van het Albaneesche volk. Ge zult zien, zeide hij voor de radio van Bari, dat hij woord zal houden en van Albanië een eensgezind onafhankelijk land zal maken. De in Albanië ontscheepte troepen voeren vrede en gerechtigheid, welke door Zogoe vertreden waren. Hebt vertrouwen". Duitschland verloochent ook nu zijn as- genoct niet en laat weten, dat het met deze actie instemt. „Duitschland, zoo heet het, heeft begrip voor de behartiging der Ita- liaansche belangen in dit gebied en zou het niet kunnen begrijpen of goedkeuren als de Westelijke democratische mogendheden, die daar geen belangen hebben, zich zou den willen mengen in de positie en het optreden van den spilgenoot, op welks handelingen juridisch geen aanmerking gemaakt kan worden". Koning Zogoe heeft thans zijn hoofdstad verlaten; zijn jonge vrouw, die pas drie dagen geleden een kind heeft gekregen, bevindt zich thans in veiligheid op Griek- schen bodem. Het is een korte droom ge weest van dat Hongaarsche gravinnetje, dat omwille van een koninginnekroon in strijd met haar Katholicisme in het huwe lijk trad met een Mohammedaan. Onder wel zeer tragische omstandigheden is haar de kroon van het hoofd gevallen EEN INBREUK OP HET VERDRAG VAN 1927. Welke eischen had Mussolini aan koning Zogoe gesteld? LONDEN, 8 April. (A.N.P.) In een hoofdartikel vraagt de „Times" zich af, hoe de vernuftige nationaal-socialistische en fascistische diplomatie er in zal slagen, den aanval op Albanië in overeenstem ming te brengen met het Verdrag van 1927. Dit verdrag, dat ironisch omschreven wordt als een Pact van Veiligheid en Vriendschap, werd geratificeerd op 24 Ja nuari 1927. Het bevestigt de voorheen be staande garantie van Italië, den politie- ken, rechtskundigen en territorialen status quo van Albanië te handhaven, en bindt de beide partijen, zou een geschil uitbre ken, dat niet langs den gewonen diplo- matieken weg kan worden opgelost, dit voor te leggen aan een speciale procedure van verzoening of arbitrage. Zoo lang de overeenkomst van kracht was, heeft Ita lië een overheerschenden invloed 5n Alba nië gehandhaafd en uitgebreid. In een artikel heeft Gayda den nieuwen aanval probeeren te rechtvaardigen door te beweren, dat Albanië bescherming krach tens de overeenkomst verloren heeft, om dat het geen vernieuwing heeft aangegaan. De feiten zijn deze, dai de koning van Al banië op 8 Maart j.1. voorstellen aan Rome gedaan heeft voor vernieuwing en uitbrei ding van het verdrag, en dat onderhande lingen tusschen beide regeeringen gaande waren, welke door den gewelddaad van Vrijdag zijn onderbroken. De Italiaansche tegenvoorstellen bevat ten den eisch, d*t de vestieing van een Ita- GROOT-VERLOFGANGERS BIJ KUST- EN GRENSBEVEILIGING GEWAARSCHUWD. MILITAIRE VOORZORGSMAAT REGELEN DER REGEERING. De Regeeringspcrsdienst meldt: De Regeering heeft als voorzorgsmaatre gel de militaire verloven doen in trekken en de groot-verlofgangers, die zijn ingedeeld bij de kust- en grens- beveiliging, doen weten, dat de mo gelijkheid bestaat, dat zij kunnen worden opgeroepen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze eventueele oproeping dus uitsluitend het personeel betreft, dat betrokken is bij de kust- en grensbe- veiliging. GEEN REDEN TOT ONGERUSTHEID. De gebeurtenissen in Albanië ge ven naar het oordeel der Nederland- sche Regeering op het oogcnblik geen reden tot ongerustheid. De Regeering heeft aanstonds maat regelen genomen tot verhooging van de paraatheid aan de grenzen, o.a. hierin bestaande, dat het verkeer over de wegen aan de grenzen gedeel telijk is afgesloten. VERKORTING PAASCHVERLOVEN. Gistermiddag vóór wij het boven- staande bericht inzake de intrekking der verloven ontvingen, meldde het A. N. P.: Zooals bekend, werd in de afgeloo- pen week de bewegingsvrijheid van de militairen, betrokken bij de gi'ens- en kustbeveiliging, uit oefeningsover wegingen eenigszins beperkt. In ver band met de gebleken noodzakelijk heid om de genomen maatregelen meer effectief te doen zijn, is het Paaschverlof van een aantal militai ren, behoorende tot bovenbedoelde categorie, bekort. DE MINISTERS COLIJN EN VAN DIJK ONDERBREKEN PAASCHU1TSTAPJE. Naar wij vernemen, zijn de minis ters Coüjn en Van Dijk, die gezamen lijk een Paasch-uitstapje per auto in de Ardennen hoopten te maken en zich reeds onderweg bevonden, op het vernemen van de berichten uit Alba nië naar Den Haag teruggekeerd, waar zij gisteravond zijn aangeko men; V...y liaansch militair garnizoen in Albanië zou worden toegestaan. Toen dit onder het volk bekend werd, zoudenf naar van Itali aansche zijde beweerd wordt, betoogingen tegen Italiaansche onderdanen en eigen dommen zijn losgebroken. Deze beloogm- gen, welke nog aan twijfel onderhevig ge noemd moeten worden, vormen tot dusver de eenige verontschuldiging voor een aan val op de Albaneesche kust met ruim 100 oorlogsschepen, 400 vliegtuigen en 35.000 manschappen, drie maal zoo groot als het geheele staande leger van Albanië. Andere argumenten zijn niet noodig om aan te toonen, dat deze actie een groven inbreuk beteekent op de arbitrage-clausuk van het Verdrag van 1927 en op de voorneen be staande Italiaansche garantie van den status quo van Albanië. ENGELSCHE MINISTERRAAD BIJEEN. LONDEN, 8 April (A.N.P.) De ministers zijn vanmorgen in Downingstreet bijeen gekomen om de Albaneesche kwestie te bespreken. In afwezigheid van Chamberlain werd de vergadering geleid door sir John Si mon Lord Halifax gaf een volledig verslag van de gebeurtenissen der laatste 24 uur in Albanië. Chamberlain, die in Schotland vertoeft, is voortdurend in telefonische verbinding met Halifax en de andere leden van het kabinet. OVERWINNINGSSTEMMING IN ITALIc. ROME, 8 April. (A.N.P.) Met groote geestdrift wordt het verloop der gebeurte nissen hier gevolgd. In alle steden is het bericht over het binnentrekken van Tirana door de Italiaansche troepen met uitingen van vreugde ontvangen. In Bari aangeko men Albaneesche vluchtelingen hebben biljetten meegebracht van de aan koning Zogoe vijandige partij. Hierin staat dat het bewind Zogoe het l^d geruïneerd heeft, TWEEDE PAASCHDAG ZAL DE LEID- SCHE COURANT NIET VERSCHIJNEN. DU nummer beslaat uil vlfl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Ondanks het verzet der Albaneezen is Tirana door de Italianen bezet. De regee ring heeft de hoofdstad verlaten. (2de blad) Spanje heeft zich aangesloten bij het an- ti-Komintern-pact. (2de blad). Binnenland Voorzorgsmaatregelen der regcering in verband met den internationalen toestand. (lste blad). WIJ GEVEN ARTIKELEN OVER: Het Hoogfeest van Pasehen Wat be teekent dit feest voor ons? (lste blad). De Koning van België Zijn persoon en zijn inyloed als regeerder. (4de blad). De wereldhistorie der laatste zeven dagen. (4de blad). De „getuigenis-avonden" in de Marekerk te Leiden. (3'die blad). V Begin bi| jezelf 't Is Paschen! En de zon schijnt over de straten en wegen en velden. 't Is Paschen! Op den Goeden Vrijdag hebben Italiaansche troepen Albanië aan gevallen „ter bescherming" van de bevol king, en nu op Paschen is de wereld in spanning en vrees voor oorlog. Een heidensche en verdwaasde wereld, heeft een schaduw geworpen over het Paaschfeest, over het blijde, zon-doortrok- ken Paaschfeest. Maar: zij kan de ziel, de kern, het wezen van de Paasch-vreugde ons niet ontnemen! Wat wij in de wereld aanschouwen is ont stellend door gebrek aan ware mensche- lijk'heid, aan ware beschaving. De politiek, internationaal bekeken, is op heden in haar uitingen, in haar daden, in haar mentaliteit verre van edel zij is schaamteloos en beschamend. Maar, terwijl wij ons daarover ergeren, constateerend, dat het toch anders kan en móest zijn denken wij aan het: begin bij je zelf. Begin bij je zelf. Begin bij je zelf in de vaderlandsche politiek, in de nationale partijen-politiek, in den huldigen verkiezingsstrijd. Laat deze strijd, voorzoover het van ons afhangt," staan op hoog peil, waar en waardig ge voerd. Begin bij je zelf in de politiek door en in de eigen partij. Daar vooral moeten tot uitdrukking komen gedachten en gevoelens, die respect verdienen daar vooral, ook omdat 'daar vooral zoo naar gekeken wordt. Zóó doen de katholieken. Zóó doen de katholieken niet! Vooral van de genen, die locaal leiding geven, hangt hier veel af er kunnen omstandigheden zijn, dat van hen wordt gevraagd veel tact, een zuiver gevoel van waardeering, een klaar inzicht in wat zoowel door algemeen be lang als door gerechtvaardigde persoonlijke belangen wordt geëischt. Deze terloops gemaakte opmerking betreft de vaak zoo epineuee candidaatstellinig voor gemeen teraden i n de eigen Katholieke Staatspartij. Wij besluiten met een, naar wij hopen, voor allen overbodige opwekking, om principieel, waar en waardig den strijd te voeren voor de stembus op WOENSDAG 19 APRIL Voor (in Noord- en Zuid-Holland) onze lijsi LIJST 2. en dat de beste Albaneezen gedood of op gesloten zijn, of hebben mceten emigree- ren. De Italiaansche radiostations hebben het bericht van Tirana's inneming ver spreid, en de bladen hebben extra edities uitgegeven

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1