BINNENLAND DONDERDAG 6 APRIL 1939 DE LEDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Vrijheid voor het Kruis door Prof. Dr- Friedrich Muckermann S.J. Vrijheid is een woord, dat thans bij ieder op de lippen ligt. Het wordt eerlijk gebruikt en op huichelachtige wijze. Zij, die de vrijheid verdrukken, hebben toch den mond vol over de vrijheid en zij, die de vrijheid als in hun wapenschild voeren, schermen steeds met de vrijheid. Er be staat een persoonlijke en collectieve vrij heid. Er wordt dus één en hetzelfde woord gebezigd voor twee wereldbeschouwingen, die elkander uitsluiten. Wij bedoelen hier thans de Christelijke vrijheid, niet de on gebondenheid, maar de vrijheid, die iedere burger in Europa steeds voor zich heeft opgeëischt. Deze vrijheid nu verkeert in gevaar en dit gevaar wordt steeds grooter. Een steeds grooter gedeelte van het menschdom vervalt in een onwaardige toestand van afhankelijkheid, zelfs van sla vernij. De menschen gevoelen het ook: ze zijn bang, dat ze hun vrijheid zullen verlie zen. Blijkbaar willen ze alles op het spel zetten om deze ramp te voorkomen. Ze be luisteren de stemmen, die voor de vrijheid opkomen, ze prijzen de staatkundige systemen, waarin vrijheid nog'mogelijk is. Ze bezien de Kerk met andere oogen, nu ze ondervonden hebben, dat de Kerk de vrijheid verdedigt. Soms lijkt het wel, dat de menschheid bereid is om haar vrijheid te willen behouden tot eiken prijs. Is dat ook in werkelijkheid zoo? Wanneer we de menschen beschouwen die kort geleden nog vrij waren, doch die intusschen hun vrijheid reeds hebben ver loren. Onder hen bevinden zich ook gene raals, professoren, hooggeplaatste ambte naren, kortom alle standen zyn er verte genwoordigd. Wat hebben deze menschen nu feitelijk gedaan om hun vrijheid te verdedigen? Wat hebben ze op het spel gezet? Welken prijs hebben zij er voor betaald? Het ge beurde zeker niet ten koste van hun bloed, want ze leven nog. Sommige zijn er wel licht op vooruitgegaan, wellicht hooger ge klommen op den maatschappelijken lad der; misschien zijn ze eigenaar geworden van een kasteel of villa, die men hen in ruil voor hun vrijheid heeft aangeboden! Blijkbaar geniet men van dat alles even goed als men gebonden ligt, als wanneer men geen ketenen draagt. Wie het leven kent zal weten, dat een armzalige schotel linzensoep vaak voldoende is om den mensch er toe te brengen zijn eerstgeboor terecht prijs te geven. We constateeren dus het feit, dat de prijs waarvoor de mensch zijn vrijheid kan verkoopen, niet zoo hoog behoeft te zijn. Zelfs zou men een oogen- blik geneigd zijn om Doncso Cortez gelijk te geven, wanneer hij zegt: „De mensch is een kruipdier, dat ik onder mijn voeten zou vertrappen, indien Christus niet mensch ware geworden". Wat verloren ging In het licht van deze ontstellende feiten begint men te beseffen, wat het mensch dom feitelijk met het Christendom verlo ren heeft. Het is niet teveel gezegd, wan neer men beweert, dat het menschdom met het Christendom feitelijk zichzelf ver loren heeft. Indien een van de moderne menschen, zooals Mephisto in Faust, zich had mogen onderhouden met den Schepper zelf, op het oogenblik, dat de mensch geschapen werd, zou hij Hem ongetwijfeld den raad hebben gegeven: „Geef hem alles, maar alleen de vrijheid niet! Wanneer Gij hem immers de vrijheid geeft, maakt ge hem ongelukkig". God zelf zou echter dezen Mephisto heb ben weggezonden met de woorden: „Waart gij slechts koud of warm, maar nu ge lauw zijt, zal ik u uitspuwen uit mijn mond!" Het tooneel in den hemel zou besloten worden met het goddelijke scheppings woord: „Laten wij den mensch maken naar Ons beeld en gelijkenis". De vrije God wilde een vrijen mensch! Vrijheid voor het Kruis, Indien men goed wil begrijpen hoe diep het menschelijk geslacht gezonken is sinds het zich van het Christendom verwijderd heeft, behoeft men de prijs voor de vrij heid slechts te vergelijken met dien welke de Schepper aller dingen er voor betaald heeft. Indien de Verlossing het herstel van de menschelijke natuur wilde beteekenen, dan moest haar eerste vrucht de vrijheid zijn. Het christendom geeft den mensch de grootst mogelijke vrijheid die men zich kan indenken, een vrijheid, die feitelijk ons begrip te boven gaat, de vryheid n.L van de kinderen Gods. Welk een prijs God daarvoor betaald heeft? De prijs, die de Godmensch er zelf voor over had! Een blik op het Kruis zegt alles. Wie den Meester wil navolgen, moet als weg naar de vrijheid den Kruisweg kiezen. Hij is den naam Christen niet waardig, indien hij niet ten allen tyde be reid is, om zich voor zijn vrijheid te laten kruisigen. Zoo iemand zal alles verduren, alles er voor over hebben, zelfs zijn bloed, maar zijn vrijheid geeft hij niet prijs. Hier in ligt de eenige kracht die sterk genoeg is om het verval tot den staat van slavernij van het huidige menschdom nog tegen te houden. We zien thans overal een streven om de Kgrk en het Christendom een front te laten vormen met de vechters voor de vrij heid, die echter in werkelijkheid geen flauw begrip hebben van de vryheid, die wij te verdedigen hebben. Want zij verlan gen vrijheid met het oog op rustige en vredige perioden. Dat zijn wanklanken, die het Christelijk vrijheidslied trachten Nederland en het Vaticaan Men heeft gisteren het antwoord kun nen lezen van minister Colijn op de vraag van dr. Deckers, waarom Nederland niet vertegenwordigd was bij de Pauskroning. De Maasbode schrijft naar aanlei ding van dit antwoord het volgende, waar van wij één alinea vet drukken: „Als ooit de bedenkelijke geste van de opheffing van het gezantschap by den Paus als een misstap gebrandmerkt, dan is het door dit regeeringsantwoord. Dat Nederland eenvoudig hetzelfde zou doen, wat nagenoeg de geheele wereld deed, is enkel en alleen belet door het feit, dat wij ten Vaticane geen gezant hebben. Aldus de regeering. Voor een aantal regeeringen, die ook geen gezant hebben bij het Vaticaan, be stond dit bezwaar in het geheel niet: zij zonden, juist omdat zij geen gezant had den, een buitengewone vertegenwoordi ging. vaak van illustre aamenstelling. Alleen hier in Nederland wordt het ont breken van een gezant ten Vaticane als van zóóveel gewicht beschouwd, dat voor ons onmogelijk wordt, wat door andere regee ringen, ook zonder gezant, als volslagen normaal wordt gezien. En waarom wordt juist door onze regee ring aan het ontbreken van een gezant ten Vaticane een dergelijke beteekenis ge recht? Dat kan toch niet zyn om de antipapisti sche tendenzen, waaruit het initiatief tot die opheffing ontsprong? En toch ook niet om de zuiver party-politieke berekenin gen. die aan het voorstel een meerderheid schonken? De regeering weet heel goed, dat, wan neer de kwestie enkel en alleen was beke ken, zooals minister van Karnebeek deed, vanuit het eenig juiste standpunt, dat van ons nationaal belang, dat er dan wel dege lijk een meerderheid in de Kamer aanwe zig zou zijn geweest, samengesteld uit be- standdeelen van rechts en links, die tegen handhaving van het gezantschap geen be zwaar zou hebben gehad. Van de linksche tegenstemmers zouden de Katholieken, bij politiek samengaan, terstond het gezant schap terug hebben kunnen krijgen! En nu blijkt de regeering zoozeer onder den indruk van al het minderwaardige, dat zich bij de opheffing van het gezant schap heeft afgespeeld, dat zy zelfs een „incidenteele vertegenwoordiging" niet aan durft. 't Is hoog tijd, dat de normale toestand wordt hersteld, en dat wij wederom een gezant ten Vaticane krijgen, zooals de Paus, met een edelmoedige geste, zijn internun tius In Den Haag handhaafde. Dat schynt de eenige weg, om voor ons niet abnormaal te maken, wat voor nage noeg alle andere mogendheden volkomen normaal is. Juist in de zoo opvallende buitenlandsche vertegenwoordiging bij de kroning van Pius XII ligt een voldoende motief om de kwestie opnieuw aan de orde te stellen. Om van de hachelijke omstandigheden, de voorname positie van het Vaticaan bij het streven naar vrede, de vroegere bewe zen diensten op dit punt en de hulp ook aan ons vaderland vèFleend, alsmede de persoonlijkheid van Paus XII maar niet te spreken." Tot zoover de Maasbode. Op de vet-gedrukte alinea komt het aan. En wij veronderstellen, dat dr. Deckers, die de vragen aan de regeering heeft ge steld, met dit -antwoord van de regeering dan ook wel niet tevreden zal zijn gesteld! HERSTEL VAN HET GEBZANTSCHAP BEPLEIT In de jongste aflevering van Studiën be pleit Dr. L. de Jonge S.J. het herstel van het gezantschap van Nederland bij den H. Stoel. Nadat Dr. de Jonge voorop gesteld heeft, dat de schuld van het treurige feit, dat ons land afwezig is gebleven bij de Kroning van Pius XII, niet ligt bij het Nederland- sche volk, gaat hij als volgt verder: Niet bij de 37 procent Katholieken, zoo als van zelf spreekt, en evenmin bij de 63 procent andersgezinden, met aftrek van eenige groepen, wier gezamenlijk percen tage met 3 eerder te hoog dan te laag ge schat wordt. Algemeen was onze belang stelling in de pauskeuze, algemeen de over tuiging, dat deze keuze in onzen tijd van overwegend belang is voor de -jeheele menschheid, algemeen de instemming, waarmee de uitslag der keuze is begroet. Onder dit drievoudige opzicht heeft het Ne- derlandsche volk zich spontaan geschaard onder de meer dan vijftig volken, die door speciale gezantschappen of door schrifte lijke gelukwenschen hun hulde aan den nieuwen Paus op den dag zijner kroning mochten aanbieden. Van nationaal gezichtspunt bekeken is het beschamend: weg te blijven bij zulk een zeldzame gelegenheid, waar verreweg het grootste gedeelte der wereld vertegen woordigd is. Weet men hier soms niet, met welke glimlachjes dergelijke.... afwezig heid in zoo'n internationaal gezelschap wordt opgemerkt? Onder godsdienstig binnen te sluipen. Men moet een klaar be grip hebben van de waarde van een be wuste uiting van vrijheid en van de rich ting, die men volgen moet. Wanneer de menschheid by haar dispuut over het groote vrijheidsprobleem niet uit eindelijk tot Christus' Kruis komt, dan zal alles te vergeefsch zyn geweest. Wie voor de vryheid strijden wil. moet dat deen in het teeken des Kruizes. Want daarin en nergens anders ligt ons heiL opzicht maakt een geloovige natie, nota bene, een in Christus geloovige natie, een zonderling figuur in den hoek van het mo- hammedaansche Turkije, het heidensche Ja pan en het god-looze Sovjet-Rusland! De „protestantsche natiën" Engeland en Ver- eenigde Staten begrepen beter, hoezeer zy „thuis hooren" bij de kroning van het Hoofd der Katholieke Kerk, die Christus predikt aan de wereld. En van algemeen menschelijk standpunt uit lijkt het bijna harteloos, niet mee te leven in de alge- meene, luid uitgesproken verwachting, dat de nieuwe Paus met den invloed, waarover hU èn door zijn waardigheid èn door zijn persoonlijke gaven beschikt, den zoo be geerden vrede onder de volken zal trachten te herstellen. Bij den dood van Pius XI woei in Den Haag van Buitenlandsche Zaken de vlag halfstok. Dat was betamelijk, evenals onze vertegenwoordiger bij zijn uitvaart, omdat een souvereine vorst, wiens internuntius bij het Nederlandsche Hof is geaccrediteerd en tot wien wij in goede verstandhouding staan, was overleder De konsekwentie eischte, dat wij ook bij de kroning van zijn opvolger de gewone eerbewijzen hadden ge geven. Intusschen, het feit is geschied. Onge daan maken is onmogelijk. Maar voorko men kan worden, dat het zich herhaalt. Het eenige middel daartoe is echter, gezien de tirannie welke de 3 procent, waarop wy hebben gewezen, blijkbaar nog in onze „natie" uitoefent, dat een blijvend gezant schap van Nederland bij den Heiligen Stoel, zooals wy dat vóór 1870 hadden, wordt her steld. GEEN VERBINDEND VERKLAARDE C.A.O. IN HET CHEMIGRAFISCHE BEDRIJF. De minister van sociale zaken heeft af wijzend beschikt op het verzoek van den bedrijfsraad voor het chemigrafische bedrijf tot verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst, afgesloten tusschen de Vereeniging van Ne derlandsche chemigrafische inrichtingen eenerzijds en dei: Nederlandschen lito-, foto- en chemigrafen bond, den Nederland schen katholieken grafischen bond en den Nederlandschen christelijken grafischen bond anderzijds. Hierbij is overwogen, dat Ie bepalingen van deze collectieve arbeidsovereenkomst inzake de leerlingopleiding en de getalsver houding den toevoer van nieuwe arbeids krachten te zeer beperken, met het oog waarop tegen verbindendverklaring van de daartoe voorgedragen bepalingen inzake de leerlingopleiding en de getalsverhou ding bezwaa\- bestaat. Verder is overwogen, dat de in de col lectieve arbeidsovereenkomst vastgestelde loonen, doordat een inaeeling in gemeente klassen ontbreekt, gelijkelijk voor alle ge meenten des rijks gelden. In verband hieimede zyn althans voor een aantal gemeenten deze loonen verhou dingsgewijze te hoog te achten, en kunnen mitsdien ook de bepalingen betreffende de loonen niet verbindend worden verklaard. DE STUDENTENWERELD RICHT ZICH TOT H.M. DE KONINGIN Gevolg gevend aan den oproep van H.M. de Koningin in het byzonder tot de Nederlandsche jongeren betreffende de geestelijke en moreele herbewapening heeft de Nederlandsche studentenwereld zich met het volgende manifest tot H.M. de Koningin g-richt: Aan Hare Majesteit de Koningin. geven eerbiedig te kennen: De Nederlandsche studenten aan de Nederlandsche universiteiten en hooge- schoien; dat zij, gevolg gevend aan uwer Majes- teits oproep, gericht tot het Nederlandsche volk, in het byzonder tot de Nederlandsche jongeren, op 31 Augusftis 1938 en laatste lijk op 27 Januari 1939, betreffende de geestelijke en moreele herbewapening, met terzijdestelling van alle, ook in de stu dentenwereld bestaande verschillen, in het belang van het Nederlandsche vaderland, op initiatief van de Koninklijke Utrecht- sche studentenvereniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, aan hunne eensgezindheid wenschen uiting te geven door uwe Majesteit de verzekering aan te bieden van hunne offervaardige aanhan kelijkheid en trouw; Weshalve zy getuigen van hun stand- vastigtn wil om in het belang van 'Ryks onafhankelijkheid te doen, hetgeen Uwe Majesteit van hen zal verlangen, en om mede te dragen aan de lasten, welke Uwe Majesteit zich genoopt zal zien aan het Nederlandsche volk op te leggen; welke gezindheid zy zuilen manifesteertn door hun beste krachten, naast het vele dat reeds is verricht, ingevolgde Uwer Majes- teits oproep, te wijden aan de verwezen lijking der nationale bezinning en samen werking; 't welk doende enz. Utrecht, April 1939 De studenten (Hier volgen de namen der studentenverenigingen in de ver schillende universiteits-plaatsen, zoo uit Leiden: Leidsch Studenten corps; Roomsch Katholieke Studentenvereniging „San- ctus Augustinus"; Vereniging van Vrou welijke Studenten Leiden; Societas Stu- diosorum Reformatorum en Unitas Stu- diosorum Lugdumo Batava), In een bijvoegsel wordt een nadere uit eenzetting gegeven van de bedoeling van dit manifest. Hierin schrijft men o.a.: In deze dagen van groote continentale machts verschuivingen is het voor de kleine vol ken levenseisch om krachtig voorbereid ie zyn op dreigende gevaren. Slechts een land dat zoowel materieel als moreel sterk staat kan zich In deze worsteling van systemen handhaven. Dit geldt wel in het bijzonder ons land, besloten tusschen de machtigste staten van Europa en ons Koloniaal Rijk in de meest gevaarlijke en begeerde gebieden van Azië. Wil dio machtig imperium erfenis van een daadkrachtig voorgeslacht, en onmisbare bron van welvaart, gehandhaafd blijven, dan dient van ons volk geeischt te wor den een groote krachtsinspanning om, be zield van een onbuigbaren wil ter verde diging van onze onafhankelijkheid, in zoo kort mogelijken tijd ons land weerbaar te maken. Ongetwijfeld zullen daarbij groote offers van het Nederlandsche volk ge vraagd worden, offers, die ook op ons, stu denten, drukken. Met vastberadenheid evenwel zullen wij die toekomstige lasten dragen, waar het hier onze hoogste plicht betreft. Thans is de tijd voorbij van wik ken en wegen, van moeizaam vorschen of bepaalde maatregelen wel strikt noodza kelijk of gewenscht zouden zijn. Nu geldt het, alle energie aan te wenden om eens gezind de regeering steunend op haar volk, het volk vertrouwend op zijn regee ring het land zoo krachtig te doen wor den, dat wie ook zich hoeden zai onze on afhankelijkheid aan te tasten. Wekt het aan verbazing, dat onlangs nogt onze ge- eerbiedigde Koningin een oproep tot haar volk richtte, waarin zij niet slechts tot be zinning maande, maar tevens wees op alle onderlinge twistpunten en geschillen, die nog zooveel onnutte kloven in der vaderen grond vormen? Zij wilde de ons allen bindende elemen ten, de grondpijlers van onze Nederland sche gemeenscnap wederom tot een hecht uitgangspunt nemen voor een hernieuwd, sterk en levenskrachtig Nederland. Aan wie de daad? Aan ons. Hebben wy ons niet in alle kritieke tijden onzer geschie denis gewend tot het Huis van Oranje, de opperste en eenige bovenpartijdige macht in den staat? Zoo was het, zoo is het en zoo zal het zyn. Daarom ook geven wy, studenten, thans unaniem uiting aan onze gevoelens van trouw aan onze vorstin en zullen in samenwerking met bevoegde autoriteiten de daad bij het woord voegen en doen wat in ons vermogen ligt om mede te bouwen aan het Nederland van de toekomst. DE BRUG TE DORDRECHT EN DE PAASCHDRUKTE. Gebruikt het veer te 's-Gravendeel. Het teleurstellende feit, dat de brug te Dorarecnt met haar opritten in net vierde ouuwjaar nog immer niet gereed is, schrijft de K. N. A. (J., dreigt wederom ernstige i/ci'Keerscongesuea te zullen veroorzaken tydens de Puaschdage bij de pont tus- scaen Dordrecht en Zwijndrecht. Daarom wil de K. N. A .C. ae weggebrui kers, die tijdens de komende leefdagen georuik gaan maken van de route Rotter damMoerdyk nogmaals dringend advi- seeren daarby hun weg inplaais van over het veer DordrechtZwijndrecht te kie zen over het veer 's GravendeelWiel drecht. De laatstgenoemde route is slechts ongeveer een drietal kilometers langer, noch aangezien wachttijden van een uur of meer bij het Zwyndrechtsche veer op zulke dagen geen uitzondering zyn, terwijl deze by het veer Wieldrecht's Graven- ceel gewoonlijk beduidend minder bedra gen, levert de langere route een belang rijke tijdwinst op. Om het veer te Wieldrecht te bereiken, moet men, uit het Zuiden komende, en de brug te Moerdyk gepasseerd zijnde, zich hoeden niet rechtdoor den nieuwen weg naar Dordrecht te volgen, welks breede beton baan een groote verleiding biedt voor den automobilist, die van Breda af reeds op een kronkelenden en door allerlei be- bi uwde kommen loopenden weg heeft moe ten ryden. Het veer te Wieldrecht is n.L van dezen betonweg af niet te bereiken. Men moet hiertoe-den „Ouden Weg" volgen. Om van Moerdijkbrug dezen ouden weg te be reiken moet men, nog voordat de betonweg is bereikt, rechts af een naar beneaen voe lt n den weg volgen, welke met een bocht onder den nieuwen weg door naar den ouden weg leidt. Uit het Noorden komende, is de weg naar 's-Gravendeel het gemakkelijkst te berei ken door na het passeeren van de bruggen te Rotterdam eerst de Oranjeboomstraat te volgen in de richting van het stadion, doch vóór het stadion de aldaar over het spoorwegemplacement gelegen viaduct op lo rijden. Aan de andere zyde van de vla- ouct slaat men links af en volgt verder de aanduidingen voor 's-Gravendeel. De tarieven voor de veren te 's-Graven- aeel en Dordrecht zyn geheel gelijk, ter wijl de couponboekjes voor het eene veer ook op het andere geldig zijn. Volgens verkregen inlichtingen zal de brug te Dordrecht in den loop van Juni as. worden geopend, waardoor eindelijk aan de pontenmisère een einde zal komen. Het moet wel als een merkwaardigheid worden beschouwd, dat een automobiel club ten behoeve van een vlotte verkeers afwikkeling verplicht is min of meer „re clame" te maken voor een veer, dat ge heel buiten de Rijkswegen is gelegen, ter wijl de motorweggebruikers sinds jaren een halve cent per liter benzine extra moe ten opbrengen voor versnelling van den bruggenbouw. IN PRINCIPE BESLOTEN TOT DEN BOUW VAN EEN NIEUW ZIEKENHlTlf TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in principe besloten tot den bouw van een algemeen ziekenhuis met plm. acht honderd bedden ter vervanging van het Binnengasthuis. Aan de goedkeuring van deze voordracht ging een langdurige discussie vooraf. Aanvankelijk was aan het ontwerp be sluit nog de bepaling toegevoegd, dat het nieuwe ziekenhuis zal verrijzen aan den rand van de stad. De R. K. fractie had hier tegen echter ernstige bezwaren en aan het slot van de discussies deelde wethouder Baas mede, dat B. en W. bereid waren deze bepaling uit de voordracht te schrappen. Het raadslid dr. de Hartog (partijloos) had andere bezwaren. Hy toonde zich een vurig voorstander van buurtziekenhuizen, in verband waarmede hij tegen de voor dracht stemde. De heer Ter Haar (C.H.) ontwikkelde fl- nancieele bezwaren. Ook dit raadslid ont hield zijn goedkeuring aan de voordracht, evenals de wethouder voor de financiën, de heer Rustige (eveneens C.H.). Zoor werd de voordracht met de gewij zigde redactie ten slotte aangenomen met 34 tegen 3 stemmen. In zijn toelichting op de voordracht her innerde wethouder Baas aan vorige discus sies over het ziekenhuisvraagstuk, alsmede aan het voorstel van de raadsleden dr. .Sajet, Mok en Matthijsen (allen S.D.), dat in November 1937 werd ingediend en waar bij de Raad B. en W. uitnoodigde voorstel len in te dienen, welke er toe zouden lei den, dat het Binnengasthuis door een nieuw ziekenhuis zal worden vervangen. Dit voor stel werd in handen gesteld van B. en W. tot praeadvies. Spr. bracht voorts in herinnering, dat met de interdepartementale commissie tot be zuiniging op de kosten van het ziekenhuis wezen reeds geruim en tij d besprekingen omtrent het ziekenhuisvraagstuk in de hoofdstad gaande zijn, waarbij wel is waar in principe overeenstemming is bereikt, doch die nog niet tot een zoodanig besluit hebben geleid, dat de noodige voorstellen aan den Raad kunnen worden gedaan. Omdat evenwel deze commissie de mee ning van het college omtrent hetgeen ten aanzien van het Binnengasthuis zal moeten geschieden, kan deelen, hadden B. en W. gemeend met het uitbrengen van het prae- advies op het voorstel Sajet c.s. thans niet langer te moeten wachten. Spr. zette hier na uiteen, dat het Binnengasthuis hetwelk over plm. zevenhonderd bedden beschikt, verouderd is en dat de kosten, verbonden aan verbeteringen, zeer globaal gesohat worden op gemiddeld 550.000.B. en W. zoo betoogde spr. waren echter tot de overtuiging gekomen, dat het alleszins aan beveling verdient geen gelden meer te be steden aan de verbetering van het Binnen gasthuis, doch dit ziekenhuis te vervangen door een nieuw algemeen ziekenhuis met plm. achthonderd bedden. De kosten hier aan verbonden zullen in totaal plm. 5.400.000 bedragen. Aan het terrein van het Binnengasthuis met de zich daarop be vindende opstallen, welke slechts gedeel telijk voor andere doeleinden geschikt wor- ien geacht, wordt een waarde toegekend van 1.625.000. NATIONALE PAASCHLOTERU 1939. Een tweede serie prijzen Ingelascht. Wij vernemen van het Katholiek Comité van Actie „Voor God": Het zal uit de advertentie in het avond blad van Dinsdag reeds duidelijk zijn ge worden, dat de Nationale Paaschloterjj 1939, noodzakelijk om de werkzaamheden der actie „Voor God" te kunnen voortzet ten, zich in een groote belangstelling mag verheugen. Het Uitvoerend Comité heeft zich ge noodzaakt gezien, daarom een tweede se rre geheel dezelfde prijzen beschikbaar te sttllen en hiervoor een tweede trekking te houden op 31 Mei a.s. Wy wijzen er echter op, dat alle lotkaar- ten, uitgegeven sedert den eersten Zondag \,an uitdeeling, 26 Maart, geldig blijven. Siechts zal de trekking der lotnummers, ingezonden vóór of op 6 April, plaatsvin den op 25 April a.sterwijl op 31 Mei een geheel dezelfde serie van 17 hoofdprijzen en twee duizend andere pry zen zal uitlo ten in een trekking over de lotnummers welke na 6 April worden ingezonden. Men late dus de kaarten niet langer wachten op schrijfbureau of schoorsteen mantel, maar vuile ze spoedig in. Een nieuwe kans krijgt ieder, die het ook voor deze tweede serie nog eens probeert! Zoo lang de voorraaad strekt zijn nog steeds gratis en franco kaarten verkrijg baar aan het adres: Postbus 2, Heemstede. Alle pry zen worden gratis en franco thuisgestuurd. Trekkingslysten verschenen na elke trekking. Thans kan dus in vervulling gaan: ieder een doet mee, laat geen kaart verloren gaan!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6