G. FORTMAND Hoe een middeleeuwsche pastorie eruit zag - Sporlcostuums Tafelservies m Firma G. VAN BRUSSEL HI. BRINKS De Dieren-Jamboree DOÏDEROAG fi APRIL 1939 np 117 rmmANT VIERÏIE BLAD - PAG. IS Geschiedenis der Parochie Zoeterwoude De laatste Katholieke jaren van de oude kerk DOMINEE VERVANGT PASTOOR door A. N, DUYNISVELD pr. m. De volgende pastoor van Zoeterwoude was Aelbrecht Harmanss v. Oostendorp 1). Er is weinig van hem bekend gebleven, zelfs niet, hoelang hij te Zoeterwoude het pastoors-ambt bekleedde. In elk geval was hij er nog in het jaar 1555. Zijn opvolger was Jan Corneliss. van Oos- sanen, die in 1567 genoemd wordt als pas toor. Hij overleed te Haarlem, den 2den October 1574, op denzelfden dag, dat de kerk van Zoeterwoude, bij gelegenheid van het ontzet van Leiden, verbrand werd door de Staatsgezinde troeper.2). Het lijkt mij niet onaardig voor de lezers iets te vertellen over het hu'shouden van den middeleeuwschen dorpspastoor, de in richting van zijn pastorie, zijn huisraad enz., zooals ons dat aan de hand van oude gegevens betreffende de vier Hollandsche dorpskerken Heemskerk, Beverwijk, Zoe terwoude en Hazerswoude door S. Muller in een geschiedkundige schets 3) werd be schreven, en door C J. Gunnet in de Bij dragen van Haarlem wordt meegedeeld 4). Muller dan schrijft: „Nemen wij aan de hand van- onzen vriendelijken gids de pastoorswoning eenigszins meer van nabij in" oogenschouw. Van buiten maakt ze geen schitterende ver tooning. We gaan langs het kerkhof en merken in het voorbijgaan op, dat de brug over de sloot, die daaromheen loopt en de houten poort, die door den kerkhofmuur toegang geeft tot den doodenakker ver leent, hoogst eenvoudig zijn. Onmiddellijk bij het kerkhof vinden wij de pastorie, die er met haar rieten dak eenvoudig genoeg uitziet. Het aan de pastorie behoorende meubi lair is niet rijk. Het bevat vijf bedden met toe'oehooren, twee tafels op schragen geen stoelen, maar toch vijftien zitkussens, die men op de vaste banken langs den muur zal gelegd hebben zeven tafella kens, vijf zilveren lepels, geen vorken, zoo dat de pastoor nog wel gebruik zal hebben gemaakt van wat het volk nog „Adams vorken" noemt een eetservies tinnen, koperen en ijzeren kandelaars, eenig keu kengereedschap en drie zijden spek, die de overleden pastoor nog in voorraad had. Betreden wij het „voOThuis", dan vin den wij de wanden versiera met verschil lende „caerten" van Europa, Nederland, Engeland, Brabant, Friesland en ook kaar ten van het H. Land en van Malta, die in de woning van een lid eener kommanderij van St. Jan niet behoorden te ontbreken. Vervolgens „caerten van retorica", gescre- ven met carmina ende met proos", een wa penbord, „tavereeltgens" (schilderijen) met voorstellingen uit de Romeinsche geschie denis en „van Magdelena". Ook twee leuningstoelen met kussens en een buffet met het daarop behoorende tin nen lampet en het tafellinnen. De „camer" is niet minder goed gemeubeld. De schoor steen, versierd met een rood schoorsteen- kleed met verguld» bellen, draagt de twee „brantysers" orn de houtblokken op te sta pelen en daarboven ziet men een verguld Mariabeeld „met rode gardinen behan gen". Voor de tafel met een tafelkleed ge dekt staat een leunstoel met twee andere stoelen. Het bed orijkt met een „bedde- cleet", voor het venster ziet men een blauw gordijn met blauwe „foeye". Langs de wanden vinden wij alweer „caerten" en een „schoone crucifix van palmhout ge sneden", verder „printen van 't werek der apostelen" en andere „tafereelkens" van „Adam ende Eva" en „van den goeden Her der" in lijsten, ja een paar „costelijcke ta- fereelen van albasteren, schilderie ende an dere juweelen". Tinnen lepels, wijnroemers en „eeckgla- sen (eec is azijn) bewijzen, dat dit ver trek zoowel tot woon- als tot slaapvertrek dient. In de keuken zien wij, iets minder nauwlettend rond, doch ook daar vinden wij sporen van zekere luxe; aan den schoorsteen een groen „scoorstiencleet", vier vrouwestoelen en een viercante dro- nekaert" (waterput), fruitschalen, saus kommen en ander tinnen tafelgereedschap, dertien van de ons welbekende aarden kruikjes met tinnen deksels en het „swarte kannebert" om ze op te hangen, een „ront caesmantgien", het met snijwerk versierde „mangelbert" (handmangel), en zelfs daar aan de wand een „was tavereeltgen": een voorstelling met beeldjes van heiligen in was, zooals wij ze zouden hebben van gips. Een vluchtigen blik werpen we in den kelder, waar we de bierstellingen, het spin. rokken van de meid, en drie en twintig „rode tafelborden" opmerken als bewijs, dat de luxe van het tinnen tafelgereed schap de oude mode van houten borden nog niet geheel verdrongen had, maar dat het eten van .tafelbrot" (sneden grof brood", waarop men het warme eten plaat ste) toch reeds verouderd was. Ook de zol der levert ons weinig merkwaardige, wij vinden er alleen „vier banckens daer men boekeken op mach setten" en verwonderen ons, dat de laatste bewoner der pastorie zoo weinig studielust heeft bezeten, dat hij zijne trouwens ledige boekenkasten naar den zolder verbannen heeft. Eindelijk het „achterhuis": het bevat het grove keukengereedschap en brengt ons daardoor tot het vermoeden, dat daar onder den schoorsteen met het „roode foeytgien" eigenlijk de kookplaats is. Het meubilair van dit vertrek zal u niet interesseeren; al leen wijs ik u op de „twee witquasten" ten bewijze, dat de veelgelaakte witte kamer muren reeds in de 16de eeuw den boven toon voerden. De deur van het achterhuis brengt ons in den tuin, waar wij een groo- ten boomgaard vinden, door den vorigen pastoor behoor'ijk opgehoogd en met nieu we vruchtboomen aangevuld. In den hoek zien wij de schuur, wel voorzien van turf en hout, dat de pastoor maar voor het af houwen heeft in het bij de pastorie behoo rende boschje". De laatste pastoor vóór de Hervorming was Dirck Gerritsz de Vrije, die als pas toor van Zoeterwoude genoemd wordt tegenwoordig te zijn geweest bij de ver kiezing van den Haarlemschen comman deur, op 27 Januari 1575, Of hij ooit te Zoeterwoude geweest is, laat staan de gelegenheid heeft gehad er te werken, valt te betwijfelen. Want reeds in 1574 was er een predikant te Zoeter woude gevestigd. Als eerste vaste predikant van Zoeter woude wordt genoemd Levinus Cabdjauw, die in het najaar van 1588 werd beroepen en in 1591 werd opgevolgd door Johannes Hermanm. 5) Deze deed tot 1597 zijn dienstwerk „in zekere huysinge staande in Zoeterwoude". in 159? werd op de nog oestaande fun deering der verbrande kerk het koor op nieuw opgebouwd; de rest der Kerk werd in 1655 ol 1656 herbouwd. Er waren toen omtrent 200 protestanten in Zoeterwoude, die den opbouw der kern alleen niet konden bekostigen. Daarom verzochten zij aan de Staten een belasting te mogen helxen op den verkoop van vasie goederen en hypotheken. De Staten gaven toestemming om deze belasting ten bate der kerk te heffen gedurende tien jaren. In 1665 werd zij echter voor wederom tien jaren verlengd, en zij bleef bestaan tot 1685. Nadat ue toren der kerk in 1695 was gerestaureerd op eigen kosten, werd er in het begin der 18de eeuw een loterij ge organiseerd ten oate der kerk. De predikant woonde in het huis van den pastoor, waarmee waarschijnlijk wordt bedoeld de „zekere huysinge", waarin van 1574 tot 1597 door de protestanten tevens werd gekerkt. De Haarlemsche commanderij bleef nog steeds eigenares der Zoeterwoudsche ker kelijke goederen. In 1601 moest zij zorgen voor een restau ratie van het commandeurhuis, „daer de dienaer des H. Evangelij nu ter tijt inne woont", hetgeen haar een som van 577 gulden kostte. En in 1605 en 1606 klaagde de predikant Jan van Lodensteyn bfj de Gecommitteer de Raden van Holland, dal het hout rond om de vroegere pastorie, nu predikants huis, door den commandeur werd gekapt. De goederen van St. Jan te Haarlem, ook die, welke te Zoeterwoude waren ge legen, kwamen bij verdrag van 28 Mei 1616 aan de stad Haarlem. Sindsdien nad deze stad de zorg voor de nog overgebleven gebouwen, totdat den 20sten Augustus 1766 Haarlem aan Leiden's burgemeester, ais ambachtshee- ren van Zoeterwoude, afstand deed van den geheeien eigendom van al haar Zoe terwoudsche bezittingen, en daardoor ook haar plicht van onderhoud der kerk en pastorie, welke werd gegeven aan de kerk meesters van het ambacht. 6). In 1817 werd door eenige gemeenten in Hdiand en eenige weidoeners, de protes- tantsche gemeente van Zoeterwoude' in staat gesteld tot opbouw en herstel van haar vervallen kerk en predikantswoning, terwijl ui 1839 haar uit het fonds voor noodlijdende kerken een som van 500 gul den werd geschonken voor het dringend noodig herstel der kerk. 7). De kerksieraden van Zoeterwoude's Middeleeuwsche parochiekerk schijnen te zijn uitgeleverd aan de kerkelijke over heid te Leiden. Daartoe behoorden o.a, twee cibories, twee kelken, twee ampullen een kroon enz. Van het zilver, aldus het oude document was „by vooren tijden" reeds veel verkocht. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR In de gisteren gehouden vergadering van 1 den Raad was wegens ziekte afwezig Mr. A. J. M. van Moorsel. Na behandeling v»an een aantal ingeko men stukken werd de beroepsverordening reglement autovervoer personen gewijzigd in verband met wijziging van het R.A.P. 15.000 voor particuliere werk verschaffing. Bij een voorstel tot het verstrekken van een crediet groot f 15.ÖÖ0.— voor particu- lieve werkverschaffing met bijdrage van de gemeente in de loonkosten, oppert de heer van der Stoel bezwaren. Hij meent dat hier sprake is van het toekennen van subsidie, die niet verantwoord is. Voorts meent hij, dat vooi een der werken, die zandafgraving omvat, geen tastbaar nut wordt verkregen. Hij meent, Jat het niet de goede manier is, om aan eigenaars van gron den te vragen, of zij wat hebben te ver beteren en vreest, dat het tenslotte aanvra gen zal gaan regenen. De heer Wildt Meybr-om wijst erop, dal het Rijk dezen vorm van werkverschaffing zeer in de hand werkt. De bedoeling zit niet voor de menschen een douceurtje te geven, maar werkloozen aan werk te hel pen. De eigenaar profiteert niet veel, want voor zijn rekening blijven de loonen voor de helft en alle bijkomende kosten. De ge meente heeft bet voordeel, dat zij geen steun behoeft te betalen. Bovendien wordt elke aanvraag goed bekeken. Alleen extra werkzaamheden komer in aanmerking. Na verdere discussie wordt het voorstel aangenomen. Hierna komt een voorstel ter tafel ter goedkeuring van Ier aanleg van een we genplan op het landgoed Clingenbosch en in verband hiermede met het rioolstelsel in de omgeving. Na beantwoording ~ar eenige vragen door den heer ld en-burg wordt het voorstel aangenomen. De aanleg van het werk vor dert een bedrag van 101.500.—, de rio- ieering 78.400.- waarin de gemeente deelneemt voor f 26.200. Besloten wordt tot overname van 2 per- ceelen*grond aan den Oostdorperweg en de Kerkstraat. Ontheffing wordt verleend van de bouwverordening voor het inrichten van 2 werkplaatsen. Het vereenigingsgebouw aan de Ouder- meulenlaan wordt aangewezen als stemlo kaal voor district 13. Aan het R. K. Lyceum voor Meisjes te 's-Gravenhage wordt over 1936 j 49.93 sub sidie toegestaan voor kinderen uit deze ge meente. Verhoogd subsidie voor kinder uitzending. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het subsidie voor uitzending va kinderen naar vacantiekolonies, hetwelk tot dus verre 0.25 per dag bedroeg te verhoogen tot 0.70 per verpleegdag voor uitzending door het Groene Kruis naar een koloniehuis en eveneens naar de R. K. kinderuitzending, wanneer een arts verklaart, d-at gezinsver pleging niet mogelijk is. Ontsierende reclames. Behandeld worden hierna beroepschrif ten inzake beslissingen op verzoekschriften tot het aanbrengen van reclames en plaat sen van een benzinepomp. Vooral het eerste, dat betrekking heeft op de toepassing van de verordening tot wering van ontsierende reclames lokt een langdurige discussie uit. Verschillende raadsleden bepleiten een meer soepele toe passing. Zij achten reclame maken voor den middenstand noodzakelijk. De voorzitter betoogt, dat er veel mis- verstand in deze is en dat het noodzakelijk is te waken voor de schoonheid van de meente. Hij acht het gewenscht, dat B. en W. in deze confereeren met de midden standsorganisaties. Dit Idee vindt instemming. Hierna worden de bezwaarschriften afge wezen. Stuivende auto's. De politieverordening wordt aangevuld met een verbod tót het laten losloopen van honden, wanneer B. en W. hebben mede gedeeld, dat zij het diet gevaarlijk achten, tenzij de hond wordt vastgehouden of een muilkorf draagt, en met een verbod tot het vervoeren met motorrijtuigen van zand, tenzij dit tegen afstuiven voldoende be schermd is. De verordening op de heffing van be smettelijke ziektengelden wordt gewijzigd. Schoolkinderen naar de „Leid- sche Overdekte". Vervolgens is aan de orde een voorstel van B. en W. om gelden beschikbaar te stel len voor het doen volgen van een zwem- cursus van schoolkinderen, wier ouders niet in *+aat zijn alle kosten te betalen. Sedert eenigen tijd volgen de kinderen der O.L. school no. 1 zwemonderricht aan de Leidsche Overdekte, waarvoor de ouders 0.20 per les betalen, terwijl voor het ver voer per tram 0.16 per keer moet worden betaald. B. en W. wenschen de ouders, die het volle bedrag niet kunnen betalen in de vervoerkosten tegemoet te komen en wil len dit doen gelden voor kinderen van alle scholen, zoowel openbare als bijzondere. De heer Breedvelt heeft bezwaar. In de eerste plaats is niet te overzien, welk be drag het besluit zal vorderen. Verder meent hij, dat het volgen van zwemonderricht tot de taak van de ouders behoort. Verschillende leden juichen het voorstel toe, al betreuren zij het, dat niet blijkt, welk bedrag met deze subsidie zal zijn ge moeid. De voorzitter schat, dat ten hoog ste 1000.— zal worden gevorderd. Na verdere discussie wordt het voorstel aangenomen. Het ambtenaren-, werklieden en arbeids overeenkomstenreglement wordt aangepast aan de rijksambtenarenreglementen. De verordening op de heffing van vaart haven en kadegelden wordt opnieuw vast gesteld. Werkloozen, die veel fietsen moeten. Hierna komt ter tafel een voorstel van B. en W. om werkloozen, die op grooteren afstand moeten werken, een vergoeding van 1.— per week toe te kennen. De commis sie voor werkverschaffing had geadviseerd tot een rijwielvergoeding van f 0.50 per week. Over dit punt ontstond ;en zeer lang durige discussie. Enkele leden pleitten voor 0.50 overeenkomstig :e rijksregeling, an deren vonden het billijk iets meer te geven. Tenslotte werd besloten een vergoeding van 0.50 toe te kennen, wanneer de af stand grooter is dan 10 K.M. en hierbij als uitgangspunt te nemen het gemeentehuis. Besloten wordt tot overname van eenige nieuw aan te leggen wegen door de N.V. Stadsuitbreiding Noorderkwartier. Langdurig werd gediscussieerd over een voorstel van B. en W. om mede te werken tot oplossing van den overtolligen water stand in de Santhorstlaan en omgeving. Deze toestand dateert van jaren terug. Be treurd werd, dat de belanghebbenden zich zoo weinig opofferingen willen getroosten. Tenslotte werd het voorstel met 8 tegen 4 stommen aanvaard. Eenige besluiten tot wijziging der begroo tingen dienst 1938 en 1939 werden vastge steld. Besloten wordt tot verkoop van 1128 vierk. Meter bouwterrein aan de Cornells de Wittstraat 7.-- per vierk. Meter. Hierna komt Ier tafel een brief van den heer Mr. H. B. Wildt Meijboom, waarin deze mededeeling doet van zijn ontslagname als lid van den Raad in verband met zijn be noeming tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht. De voorzitter brengt den heer Wildt Meij boom dank voor al hetgeen hij in zijn 8 jarig raadslidmaatschap in het belang der gemeente heeft tot stand gebracht. De heer Bazelier sloot zich als oudste raadslid hierbij aan. De heer Wildt Meijboom dankte den voorzitter en den heer Bazelier voor de ge sproken woorden. Hoezeer spreker is inge nomen met de eervolle benoeming, moet hij zeggen, dat het hem leed doet Wassenaar te moeten verlaten, dat hem lief is gewor den. De geloofsbrieven van den opvolger van den heer Wildt Meijboom, den heer Jhr. W. K. von Weiier, worden goedgekeurd en tot diens toelating besloten. Hierna ging de Raad over in comité gene raal ter bespreking van een voorstel van B. en W. tot verstrekking van een crediet groot 50.750.— voor luchtbescherming. Na heropening der openbare vergade ring werd medegedeeld, dat het aangevraag de crediet met f 15.750.was verminderd, zoodat is toegestaan 35.000.—. in aparte sto ten 16.75 - 21.50 Tweedjassen origineele EngelschTweed 19.75-24.50 Midzatons Het is U na tuurlijk bekend, dat wij Serviezen, verkoopen. Wij vragen echter thans Uwe bizondere aandacht voor onze prachtvolle sorteering in Prima Porselein. voor 6 personen vanaf fl. 17.50 Voor 12 personen 29.50 EEN Kwaliteit De Beste Breesiraat 122124 Bij elk servies bovendien de waardevolle Midza-bonnen. HAARLEMNIERSTR, 267 Verlovings-, Huwelijks- en Geboortekaarten Vlugge levering Lege prijzen HAARL.STRAAT 126, TEL. 1074 t/o Donkersteeg TURFMARKT 11 TEL. 2336 In Sieraden, Goud, Zilver, Horloges en Gero-Artlkelen Het adres voor Verlovingsringen MAATSCHOENEN STEUNZOLEN g) Reparatie voor lijn schoenwerk Voor alle modellen passende leesten FERD. J. HAKKAART LANGEBRUG4B - LEIDEN. jC Aan huis te ontbieden ook buiten de stad 1) Bijdr. Bisa. HaarL, dl. VII, bl. 148. 2) Idem, bl. 152. 3 De Gids: jrg. 52, 4e serie, 6e jrg. 1888, dl. III, bl. 89/91. 4) Bjjdr. BLtd. Haarl.: dl. XXXV, bl. 33. 5) Aa. v. d.: O. c., dl. X, bl. 560. 6). Mieris, Fr. van: Beschrijving der stad Leiden, dl. 11, bl. 649. 7). Aa. v.d.: O. c. bl. 561. 5 i ,^§SE] 177. „Ja hè," antwoordde Joko met beverigen stem. Hij kreeg het heusch benauwd, zoo hard als dat ging. Hij hield het stuur zoo stijf mogelijk vast en keek strak voor zich uit. O, o, daar naderde in de verte een zeilboot. Wat moest hij nu? 178, Het angstzweet brak Joko uil, want het leek wel, of ze er echt op af gingen. En zoo gauw. Het eene oogenblik was de zeilboot nog maar een stip en toen waren ze er meteen viak bij. Biggie's oogen puilden haast uit zijn hoofd van angst.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15