OMGEVING RIJNSTREEK De welstand in Leiden en Omgeving De Dieren-Jamboree WOENSDAG 5 APRIL 1939 DE LE'OSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HET GEMIDDELD INKOMEN der BELASTINGPLICHTIGEN De in ons eerste artikel gepubliceerde gegevens over het aantal belastingplichti gen in Leiden en omliggende gemeenten, deden zien in welke mate het deel der be volking, dat een betrekkelijke welstand geniet, is toe- of afgenomen. De verande ringen in de financieele positie van deze belastingplichtigen, konden in deze cijfers evenwel niet tot uitdrukking komen. Groo- tendeels is deze af te leiden uit dv bedragen, die het gemiddeld inkomen van de geza menlijke belastingplichtigen in elke ge meente aangeven. Wij laten deze bedragen hieronder volgen en vermelden daarnaast hoeveel het gemiddeld inkomen in het voor gaande belastingjaar heeft bedragen. De gemeenten rangschikken wij daarbij naar gelang het gemiddeld inkomen is vermin derd dan wel vermeerderd. Nederland Leiden gemiddeld inkomen 1937 1938 2.075.— 2.099.— 2.016.— 2.001.— Behalve Leiden moesten van de omlig gende gemeenten de volgende eveneens een daling van het gemiddelde inkomen der belastingplichtigen registreer en: Ter Aar Katwijk Zwammerdam 1.621.— 1.603.— 1.766.— 1.755.— 1.951.— 1.822.— Nu moet bij de beoordeeling van deze en de hieronder nog volgende cijfers wel be dacht worden, dat het gemiddelde inkomen der aangeslagenen door twee verschillende oorzaken een daling zoowel als een stij ging kan ondergaan. Dalen kan het op de eerste plaats doordat de belastingplichtigen dooréén genomen allen in inkomen zijn ach teruitgegaan. In dat geval wijst de daling van het gemiddelde inkomen inderdaad op een financieelen achteruitgang. Maar er kan ook nog iets geheel anders geschieden. Door verschillende oorzaken, bijvoorbeeld door werkverruiming, kunnen een aantal lieden, die in voorgaande jaren belasting vrij waren omdat ze te weinig of in 't ge heel niets verdiénden, weer arbeid en daardoor voldoende inkomen gekregen heb ben om in de groep belastingplichtigen te worden opgenomen. Maar hoog zal in den regel hun inkomen niet zijn en wanneer hun aantal naar verhoucfing vrij belang rijk is, zullen zij een gevoelige verlaging van het gemiddelde inkomen der aangesla genen kunnen veroorzaken. In dit geval echter is deze verlaging voor de gemeente als geheel geen symptoom van achteruit gang, maar kan ze juist een teeken van vooruitgang zijn. Anderzijds kan een toename van het ge middeld inkomen ook twee zeer verschil lende oorzaken hebben. Een gunstige oor zaak kan het genoemd worden als de stij ging te danken is aan het feit, dat alle of althans vele t.er aangeslagenen inderdaad méér zijn gaan verdienen. Maar ook toe nemende werkloosheid met als gevolg het beneden de belastinggrens zakken van een aantal 'voorheen re ,ds bescheiden inkomens, kan leiden tot een verhooging van het ge middelde bedrag der overblijvenden. En dat in dit geval deze verhooging geenszins een gunstig symptoom is, spreekt wel van zelf. Nemen wij dit nu in aanmerking, dan zien we dat de stijging van het gemiddelde voor geheel Nederland gepaard is gegaan aan een zij het dan ook geringe vermeer dering van het aantal belastingplichtigen. Dat is dus positief gunstig. In Leiden echter bleef het aantal belastingplichtigen sta- tionnair en ging niettemin hun gemiddelde inkomen iet's omlaag. De verlaging is niet groot en dus ook niet verontrustend, maar ongunstig is deze gang van zaken toch in ieder geval wel. In Ter Aar en Katwijk is de verminde ring van het gemiddeld inkomen ook zeer matig; in Zwammerdam is ze van heel wat meer beteekenis, maar in deze gemeente ging het aantal belastingplichtigen sterk vooruit, hetgeen dus wel één der oorzaken van de vermindering van het gemiddelde inkomen zal zijn. Een geringe vermeerdering van het ge middeld inkomen der vast te stellen in: viel Alkemade 1.786.— 1.831.— Alphen a/d Rijn 1.923.— 1.933.— Boskoop 1.886.— 1.925.— Leiderdorp 1.717.— 1.732.— Leimuiden 1.733.— 1.770.— Nieuwveen 1.668.— 1.675.— Noord wijk 1.968.— 1.970.— Oegstgeest 2.707.— 2.749.— Rijnsburg 1.902.— 1.935.— Valkenburg 1.477.— 1.522.— Voorschoten 1.909.— 1.939.— Woerden 1.888.— 1.894.— Zoeterwoude 1.850.— 1.893.— In géén van deze plaatsen overschrijdt de vermeerdering van het gemiddeld inkomen der belastingplichtigen een bedrag van 50.Tot bijzondere opmerkingen geven deze cijfers dan ook weinig aanleiding. An ders staat het met de overige gemeenten, waar de toename van het gemiddelde in komen veel aanzienlijker is geweest. Een stijging van 50.tot 100.— viel vast te stellen in: Barwoutswaarder 1.710. Bodegraven 2.170. Haarlemmermeer 1.696. Koudekerk 1.776.— 1.783.— 2.230.— 1.770.— 1.834.— In géén van deze vier gemeenten werd de stijging veroorzaakt door een wegval len van kleine inkomens want in alle vier nam het aantal belastingbetalers toe. Gun stig ontwikkelde de toestand zich dus hier over de geheele linie, maar het best in Bar woutswaarder, waar het corps belasting betalers het meest toenam en tevens het gemiddelde inkomen nagenoeg het sterkste omhoog ging. Een stijging van 100.tot 200.kon genoteerd worden iii: Hazerswoude Nieuwkoop Noord wij kerhout Sassenheim Waarder Wassenaar Zoeterme^ 1.622.— 1.642.— 1.569. 2.281.— 1.592.— 5.431.— 1.783.— 1.787.— 1.794.— 1.708.— 2.448.— 1.725.— 5.595.— 1.924.— Bijzonder gunstig blijken Sassenheim en Waarder zich in het laatstverloopen jaar ontwikkeld te hebben. Niettegenstaande in deze gemeenten het aantal aangeslagsnen met 12, resp. 18 pet. is toegenomen, is er toch een beduidende vergrooting van het gemiddeld inkomen der belastingplichtigen. Méér dan 200.ging tenslotte het ge middeld inkomen der aangeslagenen om hoog in: Benthuizen Hillegom Lisse Moercapelle Rietveld Rijnsaterwoude Voorhout Woubrugge Zevenhoven 1.828.— 2.110.— 2.158.— 2.220.— 1.655.— 1.745.— 1.437.— 1.795.— 1.686.— 1.504.— 2.468.— 1.909.— 1.974.— „1.655.— 2.074.— 1.894.— 1.732.— In Hillegom en Lisse is de vergrooting van het gemiddelde inkomen samen gegaan met een daling van het aantal aangeslage nen. Al is deze daling niet zoo groot ge weest, dat hieraan alleen de vermeerdering van het gemiddelde inkomen toegeschreven kan worden, toch tempert ze de gunstige conslusie, die anders uit deze vermeerde ring getrokken zou kunnen worden. Gunstig zijn de cijfers voor Voorhout en het meest voor Rietveld, dat het aantal belastingplich tigen met 18 pet. zag toenemen en het ge middeld inkomen desniettegenstaande nog eens met 229. Afzonderlijk vermelden wij tenslotte nog: Warmond 2.521.— 2.950.- In Warmond is het gemiddeld inkomen gestegen met het exceptioneele bedrag van 429.—! In een slot-artikel zullen wij den invloed nagaan, die al deze veranderingen gehad hébben op het z.g. hoofdelijk inkomen in elk der genoemde gemeenten. KATWIJK Boerenleenbank. Gisteren hield de Coöp. Boerenleenbank haar jaarvergade ring in „Gasa Gara". Uit de rekening en de Balans geven we de volgende nie. onbelang rijke cijfers. Het aantal leden bedraagt 384. Het aantal Dagboekposten was over 1938 5559. Het aantal spaarders 1508. Voorschot nemers 56. Rekening couranthouders 212. Aan spaargelden was ingelegd 410.760. Schuld aan de spaarders per 31 Dec. 1938 1.355.374.Aan voorschotten was uitge geven 142.640.Saldo per 31 December 330.494.Het winstcijfer over 1938 was 3875.Het Reservefonds is thans groot 60.411.Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer Nic. Guyt, en tot lid van den Raad van Toezicht de heer L. Kruyt. In plaats van wijlen den heer Jac. v. d. Ma- rel werd tot bestuurslid gekozen de heer D. Kleen. LISSE E.H.B.O. De afdeeling van den Ned. Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" hield gisteravond in de „Witte Zwaan" haar 6e jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer P. C. Stam. De secretaris, de heer Hooijer, las de no tulen. Uit het finantieel verslag van den penningmeester, den heer G. Tromp, bleek dat was ontvangen, inclusief het saldo van het vorig jaar, groot 89.91, een bedrag van 618.62 en uitgegeven 431.70, zoodat het kassaldo thans bedraagt 186.92. Hierna bracht de secretaris het jaarver slag uit. Het afgeloopen jaar is voor de vereeniging op finantieel gebied, dank zij de steun der burgerij, goed geweest. Voorts gaf hij een chronologisch overzicht der werkzaamheden. Het aantal leden bedraagt 86, dat der donateurs 21. Het aantal gedi plomeerden is 33 geweest in het afgeloopen jaar. De voorzitter installeerde daarna met een hartelijke rede den Burgemeester als eere voorzitter der afdeeling. De Burgemeester zeide, dat hem het werk der vereeniging zeer sympathiek was. Het deed hem genoe gen dat de vereeniging zoo floreert en hij hoopte een groote periode van bloei van de E.H.B.O. te mogen meemaken. Aan de orde is daarna de verkiezing van drie bestuursleden wegens aftreding van Mej. M. v. Waveren en de heeren J. Pol ice en G. Tromp. (Mej. v. Waveren was niet herkiesbaar). Na gehouden stemming bleken de heeren J. Pollee en G. Tromp resp. met 41 en 42 stemmen van de 43 uit gebrachte stemmen herkozen te zijn, ter wijl in de vacature Mej. M. v. Waveren na twee stemmingen bleek gekozen Mej. C. Langeveld. Besproken werd daarna het houden van buitenoefeningen. De secretaris stelde voor ook eens te oefenen zonder licht; thans heeft men het steeds gedaan met licht. De heer Langeveld meende het nuttig ook eens aan den Engel te oefenen, terwijl door een vrouwelijk lid bezwaar werd gemaakt tegen oefenen op Zaterdagavond. De voorzitter zegde toe met de verschillende wenschen rekening te zullen houden. SASSENHEIM Jubileum. Op 12 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. J. v. d. Voorn, alhier in dienst trad als bezorger bij de Petroleummaatschappij „de Auto maat". Droevig ongeluk. Maandag heeft een 1^-jarig zoontje van den heer Goddijn in een onbewaakt oogenblik een pan met ko kende soep omgetrokken. De kleine kreeg de inhoud over het onderlichaam en be kwam ernstige brandwonden. Het kindje werd naar het ziekenhuis te Leiden ver voerd. LEIDSCHEN DAM Jaarvergadering K.J.M.V. Onder-voor zitterschap van den heer Wim Bleijs kwam gisteravond de K.J.M.V. „St. Albertus Mag nus" in jaarvergadering bijeen. De heer C. de Koning bracht het jaar verslag uit. Hiernayolgden de jaarver slagen en financieejey verslagen van de onderafdeelingen, welke alle onder dank werden goedgekeurd. Uit het financieele. yerslag van den pen- ningm., den heer J. van Wijk, bleek, dat de ontvangsten oveg x^iet afgeloopen jaar bedroegen 572.26 en de uitgaven 537.30, alzoo een batig saldo van 34.96. De be grooting 19391940 vermeldde in ontvang sten en uitgaven een bedrag van 590; zoo wel de begrooting als de rekening werden onder dank aan den samensteller goedge keurd. De heer Wim Bleijs stelde zich we derom voor een jaar beschikbaar voor het voorzitterschap; hij werd met 16 van de 17 stemmen gekozen. Wegens periodiek aftre den van den heer Jo van Veen en bedan ken van den heer J. van Wijk wegens drukke werkzaamheden werden tot be stuursleden benoemd de heeren Jo van Veen en Jac. Scholtes. Met zeer waardeerende woorden be dankte de voorzitter den scheidenden pen ningmeester; dezen werd als blijk van waardeering het eerelidmaatschap der K.J. M.V. verleend. Medegedeeld wordt nog, dat alleen in de contributie 50 pet. reduc tie gegeven wordt bij^ziekte, werkloosheid en dienstplicht. ,R6: Benoeming secretarie. In de vacature- Cramwinckel, adjunct-commies le klasse ter secretarie alhier, welke is benoemd tot ontvanger in de Wieringermeer, ik be noemd de heer A. J'. Werhulst uit Den Bosch en thans werkzaam als adjunct commies 2e klasse ter secretarie te Boxtel. NOORDWIJKERHOUT Passiespel van de Tooneelvereeniging St. Bavo-Stichting. Voor genoodigden speel de Dinsdagavond de Tooneelvereeniging „Jaja" van de St. Bavo-Stichting een Pas siespel. Velen hadden aan de vriendelijke uitnoodiging gehoor gegeven, de zaal was nagenoeg geheel gevuld, toen de heer Bier- hoff, voorzitter der Vereeniging, een kort openingswoord sprak. Hierna werd vlug met het spel begonnen. Nadat een proloog was uitgesproken volgde het le tafereel „Hoe men over Jezus dacht". Het geheele lijdien en sterven van den Goddelijken Za ligmaker werd vervolgens op passende en sublieme wijze door „Jaja" uitgebeeld in 16 tafereelen en eenige lezingen van het lijdensverhaal. Onder ademlooze stilte van de aanwezigen volgde tafereel na tafereel. We hebben van begin tot het einde het spel bijgewoond en kunnen niets anders zeggen dan dat het geheel uitstekend geslaagd is en op zeer devote wijze werd vertolkt. Iede re speler heeft gegeven wat hij kon, doch een woord van hulde mag ze^er niet ont breken voor degenen die de uiterst moei lijke rollen hadden te vervullen van Chris tus, Judas, Petrus, Annas en Pilatus. Niet temin, allen gaven prachtig spel te zien. De decors waren tot in de puntjes ver zorgd niet minder de verlichting en de grime. De genoodigden zullen de verras sing van „Jaja" wel geapprecieerd hebben. WASSENAAR Tentoonstelling' PationaatsteekenSchooI. In het R.K. Vereenigingsgebouw had gisterenavond te 7 y2 uur de opening plaats van de tentoonstelling der Patro- naatsteekenschool. De voorzitter van het bestuur der school, de heer S. v d. IJssel, sprak een wel komstwoord, bijzonder tot mevrouw en Burgemeester van Wijnbergen. Spr. schet ste hierna in het algemeen het verloop van den cursus 1938'39, alsook dat der diverse afdeelingen, waarbij spr. gelegen heid vond tot dankzegging aan de leera ren. Spr. besloot met een opwekking tot de ouders en dank aan allen die hebben mee gewerkt tot het bijbrengen van vakkennis aan de Wassen, jeugd. Burgemeester Baron van Wijnbergen wees op het nieuwe contact met het leven in de gemeente, dat deze cpening hem geeft, terwijl hij voorts wees op het voor het Burgemeestersambt belangrijke van contact met de bevolking. Spr. uitte zijn waardeering voor het inzicht, dat de ouders der leerlingen hebben gehad, als ook voor het door de leeraren gepresteer de. De tentoonstelling beschouwde spr. als een nuttige prikkel voor de jongens. Spr. wekt dan op om op den ingeslagen weg voort te gaan en hoopt een volgend jaar te vernemen, dat de cursus, zoo mogelijk, tot nog grooter tevredenheid heeft gestemd. Na een dankwoord van den voorzitter werd een rondgang over de tentoonstelling gemaakt, die ook hedenavond tot 9 uur nog is te bezichtigen, waarna de prijsuit reiking plaats vindt aan de hand van de volgende resultaten Tuinbouwkundig teekenen: le leerjaar: le prijs Theo van Lochem, 2de Jaap Suerink, 3de Gerard v. d. Pleeg. 3de leerjaar: 2de prijs Kees Zoetemelk. Technisch teekenen: le leerjaar: 1. C. Remmerswaal, 2. B. flogewoning, 3. Koos Kortekaas. 2de leerjaar: 1. C. Borsboom, 2. H. Var- kevisser, 3. Johan v. d. Peet. Oudere leerlingen: 2de prijs W. Brak en L. L. Vogels. Schilderen: le leerjaar: 1. Ben Voorham, 2. Gerard Moree 2e leerjaar: 1. Adri v. d. Ham. 3e leerjaar: 1. Kees Voorham, 2. Peter v. d. Laar. 4e leerjaar: 1. Cor Vioen, 2. Janus Knij- nenburg. Einddiploma: A. P. Noordover. Bou wkunde: 2de afd.: 1. J. de Bode. 3de afd.: 1. J. Remmerswaal. 4de afd.: 1. W. Zonneveld, 2. J. van Dijk. 5de afd.: 1. A. Raadschelders. 6de afd.: 1. en einddiploma: K. van Bie zen. Meetkunde en algebra: le klas: 1. Theo van Lochem, 2. Cor Remmerswaal. 2de klas: 1. L. Vogels, 2. G. de Geus, eerv verm. J. de Bode. 3de klas: 1. Jan Remmerswaal, 2. G. v. d. Holst. 4de klas: 1. L. Zandvliet, 2. H. v. d. Boeg. Passiespel van de Kruisvaart. Traditie getrouw, geeft de Kruisvaart ook dit jaar op Goeden Vrijdagavond in het R. K. Ver eenigingsgebouw een Passiespel, dat aan vangt na afloop van de lijdensmeditatie in de Parochiekerk St. Willibrordus. De toegang is wederom geheel gratis. Het is verboden om te rooken en te applaudi- seeren, terwijl voorts uiterste stilte in acht genomen dient te worden. Zooals alle jaren, zal het ook ditmaal wel weer stampvol zijn. WARMOND Moedercursus. Bij voldoende deelname zal dit jaar we derom een moedercursus gegeven worden door Zuster Hoskam, enquêtrice van het Wit-Gele Kruis. De eerste bijeenkomst zal plaats hebben op Donderdag 13 April, in Hotel „De Stad Rome", des avonds te 8 uur. Deelneemsters gelieven zich op te geven vóór 10 April a.s. bij Mej.* P. Heemskerk en Mej. A. Walenkamp. DE A.S. STATENVERKIEZING Propaganda-vergadering van den Statenkring Gouda. De R.K. Statenkring Gouda belegt in verband met de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten een groote propa ganda-vergadering op Zondag 16 April a.s., des namiddag te half vier, in de Schouwburgzaal „Concordia" aan de Westhaven te Gouda. De voorzitter van de R.K. Staatspar tij, mr. T. J. Verschuur, zal op deze bij eenkomst spreken over het onderwerp „Waarover gaat het bij de a.s. Staten verkiezing". KOUDEKERK Landstorm. Dinsdagavond werd in de O. L. school alhier, in tegenwoordigheid van burgemeester Kwint en dr. H. Has- pers, Geref. predikant, de eind-schietwed strijd gehouden van de Afd. Koudekerk van den Bijz. Vrijw. Landstorm, waarvan dt uitslag voor de eerste 10 prsijwinnaars is als volgt: le pr. J. M. v. d. Velden 49 p., 2e pr. Jac. Ravensbergen 48 p., 3e pr. W. A. v. d. Dool 48 p., 4e pr. W. Wille Fzn., 48 p., 5e pr. R. Vergunst 48 p., 6e pr. D. Guldemond 48 p., 7e pr. A. v. d. Voorat 47 p., 8e pr. J. B. C. Hogenes 47 p., 9e pr. J. Dalebout 47 p., 10e pr. A. Paling 46 p. Na afloop werden de prijzen aan de prijswinnaars met een toepasselijk woord uitgereikt. Spr. heette allen welkom, in 't bijzonder dr. Haspers. Hij wees op de in ternationale spanning en in verband hier mede op de steeds grooter noodzakelijk heid van de instandhouding van de B. V. L. Spr. releveerde, dat het bestaansrecht van de B. V. L. in de Septemberdagen j.l. wel dubbel is gebleken. Het verheugt spr. daarom te meer, dat in het afgeloopen jaar de B. V. L. zoo trouw en actief is geweest en doet een dringend beroep op allen om toch vooral paraat te zijn als 't moet. Ook den leider, den heer W. A. v. d. Dool wordt dank gebracht voor zijn bekwame leiding. Voorts wenscht spr. den heer J. Keteli ge luk als winnaar van den wisselbeker als beste schutter in het afgeloopen seizoen cn hoopte, dat dit een symbool mag zijn van de verdere voortzetting van zijn streven voor de B. V. L. Met een leve de Koningin werd deze ge zellige avond gesloten. Staatspartij. De R.-K. Kiesvereeniging alhier hield haar jaarvergadering ten hui ze van den voorzitter, den heer A. J. Lie- verse. De vergadering werd met den chr. groet geopend door den voorzitter, waar na hij de aanwezigen welkom heette, doch daarby tevens zijn spijt uitte, dat helaas weer zoo weinigen aan den oproep gevolg hadden gegeven, waardoor meer afbraak dan opbouwend werk voor de partij wordt verricht. Door den secretaris werd het jaarverslag uitgebracht en onder dank vastgesteld, waarna de penn. zijn financieel verslag uitbracht, waaruit o.m. bleek, dat er in kas een batig saldo was van ƒ3.De comm. tot nazien der rekening bestaande uit de heeren v. d. Berg en Kroon, adviseerde tot goedkeuring der rekening.. De voorz. dankte den penningm. voor zijn accuraat beheer en wees tevens op den slechten toe stand der kas die dringend moet worden aangevuld. Besloten werd, dat de leden door een paar jonge dames zullen bezocht worden om bonnen te verkoopen ter ver steviging van de kas. Tevens werd jn de ze vergadering de gelegenheid gegeven om candidaten voor te dragen voor den ge meenteraad. Behalve het zittend lid, de heer A. J. Lieverse, werden aan de voor- loopige groslijst nog toegevoegd de hee ren N. de Jong en S. J. Pennings. De heer Lieverse dankte den leden voor het in hem gestelde vertrouwen. Nadat bij de rond vraag de te voeren propaganda nog ter sprake was gebracht, werd de vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten 175. Nu was er één ding, dat Joke niet gemerkt had. Hij dacht, dat ze een gewone motorboot gehuurd hadden, maar het was een raceboot. Ze schoten met een geweldige vaart vooruit. Joko hield het stuur stevig vast. 176. Biggie greep nog juist op tijd zijn hoed vast, die er vandoor wilde. Hij keek met bewondering naar Joko. „Zeg jog, dat gaat fijn," schreeuwde hij boven het lawaai van den motor uit. „Ik dacht niet, dat zoo'n ding zóó hard kon gaan."

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7