RECHTZAKEN Land- en Tuinbouw KREYMBORG RIJNSTREEM WOENSDAG 5 APRIL 1939 0E ijc'irjcrup COURANT F.ERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwertaaL Bij onze agenten 20 cent per wvvk; f 2 60 per kwartaal. Franco per po,*t 1 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v 480ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de kl .sse, 3de Lijst Trekking van Woensdag April 1939 Hooge Prijzen 200.— 1585 f 100.— -674 4126 18088 Prjj. van f 30. 1017 1230 1284 1296 1685 1837 1351 2145 2173 2199 2400 2548 2630 2707 2888 3082 3175 3370 3696 3790 4194 •1256 4362 4443 4608 4718 4878 5097 5506 5549 5579 5698 5715 5839 5979 5985 59^5 6123 6297 6451 6574 6612 6700 7659 8140 8219 8293 8436 8601 87/8 8860 9777 9934 10437 10696 10761 10982 110,6 11442 11734 11760 11796 11815 12355 12682 13046 13393 14720 15044 15290 15323 15691 15692 15806 15976 16134 16222 165:. 16767 16996 17002 17341 17770 18561 18745 19018 19221 19243 19444- 19844 20791 ?0910 21144 21447 21503 21878 Verbetering 2e klasse, 2e U)st: 17356 m. Z- HAAGSCH GERECHTSHOF. Het familielieibeltje. Tijdens een bezoek dat gebracht werd aan den betonwerker G. te A1 p h &n aan d e n R ij n, door diens zwager en neef, was oneenigheid ontstaan, waarbij de zwager P Sr. G. bij het strottenhoofd had gegrepen en P. Jr. zijn tante gepoogd had de keel dicht te knijpen. Bovendien wa ren er nog harde klappen en dito woorden gevallen. De procureur-generaal had tegen vader en zoon P. een geldboete geëischt van 20 subs. 20 dagen. Het Hof vonnis wijzend veroordeelde zoowel den vader als den zoon elk tot een geldboete van 20 subs. 20 dagen. BELEEDIGING VAN JOODSCHE VOLKSGROEP. Oud-cultureel redacteur van het „Nationale Dagblad" hoort wederom 200. tegen zich eischen. In hooger beroep moest vandaag de oud- cultureel redacteur E. J. R. van het Na tionale Dagblad terecht staan, onder wiens verantwoordelijkheid in het nummer van 23 April van het vorig jaar van genoemd blad een artikel verscheen, getiteld: „De boer ontplooit de zwarte noodvlag". In dit artikel kwamen uitdrukkingen voor, wel ke voor de Joodsche volksgroep in Neder land beleedigend werden geacht. De rechtbank heeft R. veroordeeld tot een geldboete van f 200.subs. 100 da gen hechtenis, welke straf de advocaat-ge neraal, mr. L. D. J. Vermeulen, in hooger beroep bevestigd wilde zien. Spr. kon zich nog indenken, dat verdacht tot verweer wilde voeren: „de geïncrimineerde woor den zijn mij door de vingers geglipt", doch dat hij meent, dat bepaalde zinsneden niet beleedigend zijn, kan spr. niet aannemen. Mr. A. J. van Vessem, de verdediging voerend, zeide, dat wellicht de gang van zaken is geweest, zooals de advocaat-ge neraal het zooeven heeft geschetst, doch dat verdachte zich daarop niet wil beroe pen. Hij wil de volle verantwoordelijkheid nemen voor hetgeen onder zijn leiding in het blad wordt geplaatst. Pleiter vroeg zich af, waarom altijd beleediging van Joden wordt vervolgd, niet b.v. van in Neder land wonende Duitschers of Zigeuners. Stuk voor stuk de beleedigend geachte termen besprekend, kwam pleiter tot de conclusie, dat deze öf niet beleedigend voor óf niet van toepassing op Nederlandsche Joden zijn. Pleiter haalde eenige citaten aan van een Joodsch geleerde, die zelf ook weinig vleiende dingen over het Joodsche volk zegt. Pleiter concludeerde tot vrij spraak. Uitspraak 19 April. HAAGSCHE POLITIERECHTER Is het rijwiel verduisterd of eigendom? De reiziger Pieterse had in 1936 een „Indian" rijwiel gekocht bij den rijwiel handelaar W. te Alphen aan den R ij n. In het voorjaar van 1937 was dat rijwiel verdwenen en als verdachte van deze diefstal was aangehouden de koop man W. S. uit den Haag. Deze had nu drie getuigen a décharge meegebracht om te bewijzen, dat hij ook in 1936 een „Indian" rijwiel had gekocht en dat dit vehikel reeds zijn eigendom was voordat reiziger Pieterse zijn „Indian"- rijwiel vermiste. Dit getuigen-verhoor was zoo ingewikkeld, dat de zaak terug ver wezen werd naar de rechter van instruc tie, om opnieuw onderzocht te worden. Hij voelde er niets voor. T. G. W. te Alkemade reed op 25 Feb. van dit jaar onnoodig geheel links van den weg per rijwiel. Veldwachter L. Krul uit Alkemade1 wees hem op zijn fout en wilde een bonnetje uitschrijven. Maar om een bonnetje üit te schrijven diende de veldwachter toch eerst de naam van den links-rijder te weten efi deze wilde dat niet doen. Daarom had de veldwachter hem uitgenoodigd hem voor den burgemeester van RoelofarendsveeP te vergezellen. Aanvankelijk was W. rustig meegegaan, maar toen hij bij de brug die naar Rijp- wetering leidt kwam voelde hij plotseling niets meer voor een bezoek aan den bur gemeester en wilde de vlucht nemen Er was toen een ruk en trekpartijtje ont staan, waarbij de veldwachter het sterk ste was gebleven. W. had zich nu te ver antwoorden wegens wederspannigheid en bekende ruiterlijk dat hij verkeerd gehan deld had. Daarmede rekening houdende eischte de Officier een geldboete van 3.sub. 3 dagen en een voorwaardelijke gevangenis straf voor den tijd van veertien dagen met drie jaar proeftijd. De Politierechter was het daarmede eens en verQordeelde hem conform den eisch. Zijn hond geschopt. Toen A. H. te _,eaden op 30 Januari van dit jaar moest stempelen in het stem pellokaal aan de Lammermarkt te Leiden, had zijn hond het noodig gevonden hem in het lokaal te vergezellen. Deze daad van trouw was door A. H. niet gewaardeerd, want hij had de hond vierkant de deur uit geschopt. Dat is een i^chte belooning voor dierentrouw. Ook de officier vond zulks en eischte een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een geldboete van 2 subs. 2 dagen. De politierechter veroordeelde den „die renvriend" tot 20 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Groote herrie te Ter Aar. Op 18 Febr. 's avonds laat zag veldwach ter F. X. Swaai uit Ter Aar, een auto aankomen op den Kerkweg daar ter plaat se, terwijl er maar één koplamp brandde. Aanhouding was gevolgd en de veldwach ter had naar den naam van den bestuur der gevraagd. Deze voelde daar niets voor en verdachte heeft toen gezegd: „Kijk maar op de auto". Maar de veldwachter moest natuurlijk den naam uit zijn eigen mond hooren en maakte dat dan ook duidelijk. Verd.: „Dat doe ik niet". Veldwachter: „Dan moet je mee". Verd.: „Dat doe ik ook niet". De veldwachter nam dat niet en wilde verdachte meenemen, en wilde hem uit de cabine van de auto halen. Er was toen een „heen- en weer-trekkerij-partij" ontstaan. Verdachte was eindelijk uit de auto op den weg terecht gekomen en daar was het gevecht voortgezet met dien verstande, dat de veldwachter zijn gummistok had getrok ken en daarmede het gevecht in zijn voor deel had willen doen eindigen. Maar hij had buiten de ontzettende kracht van de verdachte gerekend, met het gevolg, dat de gummistok door verdachte op non-ac tief werd gesteld. Maar de veldwachter had nog meer troeven en het volgende punt was geweest het trekken van de revolver. Er waren verschillende schoten gelost, eerst in de lucht en daarna op den grond, waardoor verdachte een schampschot zou opgeloopen hebben. De verdachte A. V. uit Niejvveen zeide, dat de agressie uitgegaan was van den veldwachter, die heel ontactisch zou zijn opgetreden. Daarin werd hij onder steund door zijn broer, die in de cabine van de auto had gezeten en nog geprobeerd had tusschen-beiden te komen. De verdediger noemde het verweer van verdachte noodweer, maar de officier vond dat verdachte de oorzaak van alle narigheid was geweest. Wegens wederspanningheid en mishandeling eischte de officier een ge vangenisstraf van een maand. De verdedi ger van verdachte mr. A. J. Meyer uit Al phen a. d. Rijn hield een uitvoerig plei dooi, waarin hy het minder tactvolle optre den van den veldwachter naar voren trachtte te brengen. Hij kwam tot de con clusie, dat verdachte vrijgesproken zou moeten worden omdat hij uit noodweer ge handeld had. De politierechter verwierp het beroep op noodweer, en dadelijk vonnis wijzend, ver oordeelde hij verdachte tot een geldboete van 15 subs. 30 dagen en een voorwaar- ielijke gevangenisstraf van een maand mev drie jaar proeftijd. Praatjes in de kapperszaak. M. W. K. uit B o d e g r a v e n- zou in de kapperszaak van A. H. Ravenzwaai te Nieuwerbrug minder nette dingen in het openbaar gezegd hebben over W. Vergeer. Vergeer had het niet op prijs gesteld om in een kapperszaak over „de hekel" gehaald te worden en had een klacht ingediend bij den burgemeester. Deze klacht werd hedenmorgen behan deld en nadat een aantal klanten gehoord waren, die in de kapperszaak het „verhaal" gehoord hadden, achtte de Officier de ten laste gelegde smaad bewezen en eischte een geldboete van 25 subs. 25 dagen. De postchèque. C. M. van R. te Leiden was bij den winkelier M. gekomen en had voor 10.50 aan goederen gekocht. Hij had niet a con tant betaald, maar hij had een postchèque uitgeschreven voor dit bedrag. En de win kelier had gedacht, dat het in orde was en de postchèque aangenomen. Toen hij echter op het postkantoor kwam had hij een minder aangename ontdekking gedaan en wel deze, dat de postchèque niet gedekt was door het bedrag van 10.50. Er was heelemaal geen geld. Oplichting noemde de Officier aalks en eischte een maand gevangenisstraf. Het vonnis werd twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Steunfraude. D. B. teVoorschoten had de ver diensten van zijn vrouw niet opgegeven aan den steundienst. Vjsrdachte dacht, dat hij zulks niet behoefde te doen omdat de ver diensten van inwonende kinderen tot een zeker bedrag vrij waren. Maar de Officier wees hem er op dat zulks toen nog niet gold en met deze zaak niets te maken had. Men wilde verdachte nog een kans geven er eisch en uitspraak werden een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Niet goed „verduisterd". H. M. te Nieuwkoop moest terecht staan wegens overtreding van de luchtbe- schermingswet. Tijdens de verduisterings proef op 19 Jan. had er uit de woning van verdachte op verschillende punten licht ge schenen. Toen veldwachter van Vuuren aanbelde en hem daar opmerkzaam op maakte had hij gezegd: „Denk je dat ik in mijn eigen huis mijn beenen wil breken". „Nou, bonjour dan maar hoor", en de deur was met een klap dichtgevallen. Verdachte zei, dat hij een zieke kat had jn dat hü dat dier uit had moeten laten. „Dat had je dan maar vroeger of later moeten doen", vond de Officier en eischte een geldboete van f 15 subs. 15 dagen. De Politierechter vonniste conform. Verdachte: „Wanneer moet ik dat beta len." Politierechter: „Als je afstand doet van hooger beroep kun je nu al betalen." Verdachte: „Dat doe ik dan maar." En hij betaalde graag de 15 voor het uitlaten van zyn zieke poes. RwK. LANDBOUWWINTERSCHOOL TE VOORHOUT Bij de gehouden openbare eindles aan de R.K. Landbouwwinterschool te Voor hout op Dinsdag 4 April j.l. slaagden de volgende personen: L. Heestermans te Melissant met lof; C. J. Omtzigt te De K w a k e 1 met lof; J. de Winter te Baar land; S. de Jong te Leiden; P. Kroon te Ursem; S. Klaver te Alkmaar; P. Hart veld te L a n g e r a a r, S. de Winter te Lisse; C. Vollebregt te Zoetermeer M. Koning te Schermer; J. Suidgeest te Nieuwvennep; Br. Vianney te V o o r- hout; W. de Groot te Leidschendam; C. Verdonk te Nieuwdorp; L. v. d. Geest te Hoofddorp; I. Lommerse te Nieuwvennep; G. de Vlieger te Nieuwvennep; A. de Groot te Zoe termeer en Br. Ludgerus te Voor- h.o u t Van de eerste naar de tweede klas wer den bevorderd: W. Koopman te Avenhom; P. Huiberts te Opmeer; A. Vermue te Bor- sele; J. Boots te Beemster; G. Kuperus te Leiden; J. Kroft te Korteraar; L. de Win ter te Ovezande; D. Meijer te Badhoeve dorp; J. Kromwijk te Ysselsteijn; C. Droog te Zoetermeer; P. Baneke te Am sterdam; L. v. Bohemen te Slootdorp; C. v. Dam te Ursem; C. Waasdorp te Sas- senheim; M. Steijn te Hoedekenskerke; N. v. d. Bijl te Houtrakpolder; W. Koning te Beemster; J. Goense te Driewegen; H. Kraayvanger te Wier in ger werf; drie leer lingen werden niet bevorderd. Gemeentel. Aankondigingen SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX ENZ. Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennist dat de gemeentelijke bureaux op Goeden Vrijdag 7 April a.s. gesloten zijn. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal op dien dag van des V.m. 9 tot 10 uur en het Stedelijk Museum „De Lakenhal" van des n.m. 14 uur geopend zijn. A. v. d. SANDE BAKHUYZEN, burgemeester, VAN STRYEN, secretaris. 1004 SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Burgemeester en wethouder van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat te be ginnen op 13 April 1939, krachtens het be paalde bij artikel 17 der verordening van den 6en Juli 1899 (Gemeenteblad no. 15) laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9 Juli 1928 (Gemeenteblad no. 22) op wegen, lanen, straten, enz. en waterin gen en slooten, schouw zal worden gedre ven over alle wegen, tlanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder ver hindering, door of vanwege rechthebben den, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan ge maakt, benevens de daartoe behoorende sluizen duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bij zonder eigendom zijn. A. v. d. SANDE BAKHUYZEN, burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 5 April 1939. AGENDA LEIDEN, Donderdag.' Bureau-zitting R.K. Reclassec- ringsvereeniging in het Gebouw der St. Vincentiusvereeniging, Hoogl. Kerkgracht 32, 8—9 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 tot en met Vrijdag 7 April a.s. waarge nomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8. TER AAR HET EERSTE BLIKSEM-SLACHTOFFER Zoo'n arm schaap Gisterenmiddag is gedurende het on weer een schaap van de weduwe Verboom door de bliksem getroffen en op slag ge dood. ALKEMADE Gevestigd: H. van Zanten van Lei den A. M. Zoet van Wassenaar G. W. Koek van Woubrugge I— A. C. Jansen van Woubrugge A. J. M. van Haastrecht van Den Haag E. M. van Velzen van Warmond J. B. C. Bakker van Den Haag B. van Berkum en gezin van Avereest A. A. van Benten van Leiden C. J. Koevoet en gezin van Leiden P. St. Beemsterboer van Lisse A. M. van der Pouw Kraan van Woubrugge J. van Houten van Voorschoten J. J. de Groninger van Rijswijk C. A. Gazevles van Bloemendaal. Vertrokken: P. G. Huigsloot naar Woubrugge M. C. Zwetsloot naar Lei den D. W. Botterhuis naar Eibergen J. H. G. Wortman en gezin naar Leiden J. van Heek en gezin naar Leiden K .J. H. Hoff en echtgenoote naar Den Haag W. Wassenburg naar Haarlem mermeer N. J. I. Rodewijk naar'Leiden J. Groen naar Hazerswoude A. Th. van der Meer naar Den Haag W. Spaar garen naar Warmond E. A. Reinink naar Voorburg E. Vellekoop naar Rot terdam C.Diseraad en echtgenoote naar Leiderdorp J. G. van der Vlugt en ge zin naar Leiden. BOE WORDT HET WEER? TOENEMENDE BEWOLKING. De Rilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, aanvankelijk opklarend, later weer toe nemende bewolking met eenige kans op regen, weinig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, matige Zuid- Westelijke wind, 6 gr. C. Vlissingen: regen in het laatste uur, ma tige Z. Z. O. wind, 8 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, matige Z. W. wind, 8 gr. C. Groningen: betrokken matige Z. Z. W. wind, 7 gr. C. Maastricht: lichte regen, zwakke Z. W. Wind, 9 gr. C. BC1TENLANDSCH WEERÜVERZICHT Op de Noordzee ligt stationnair de de pressie, die gistermiddag in ons land zware buien met onweer gaf, gevolgd door een snelle opklaring. De voor van lage lucht druk vormt nog de verbinding met een diep minimum ten Zuid-Westen van Ier land. Zoowel over de Britsche Eilanden als o-/er Centraal Europa is de luchtdruk stij gende. De Oceaandepressie vertoont se- cundairen voor den ingang van het Kanaal en voor de kust van Portugal. Over het Noorden van Finland en over Groenland liggen gebieden van hoogen luchtdruk. Hoog in het Noorden verscheen in de Pool- zee een nieuwe depressie. Over de Alpen en Centraal-Europa beweegt zich een be trekkelijk warme luchtstroom in Noord oostelijke richting, die in de bergen zware regen en sneeuwval geeft en in de vlakte als een warme föhnwind aankomt. Over het Noord-Westen en Westen bewegen zich luchtmassa's van arctische oorsprong, wel ke strooming tot ver op den Oceaan te herkennen is. LUCHTEMPERATUUR. 13.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 7.08 uur tot Donderdagmorgen 4.55 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 6 April v.m. 4.05 en nam. 4.30 uur. Maan onder 6.21 uur Donderdagmorgen. Maan op 21.52 uur Donderdagavond. De juffrouw in uniform. De procureur-generaal had tegen mej. J. N. uit Leiden een geldboete geëischt van 15 subs. 15 dagen, omdat zij gekleed in een uniform van het Ned. Leger des Heils gecollecteerd had en toen zij bij een winkelier niets gekregen had maar wat drop, vijgen en pepermunt had weggeno men. De uitspraak werd hedenmorgen te gen de juffrouw een geldboete van 5 subs 2 dagen. De insluiping bij de Velo- waschmachinehanden te Lei den. In hooger beroep heeft voor het Haagsch Gerechtshof terecht gestaan de Duitscher F. H. die v< leden jaar binnengeslopen was bij de /elo-faschmachinehandel aan de Breestraat te Leiden en daar een greep in de openstaande brandkast ge daan had, waarbij hij een bedrag aan bank papier had buitgemaakt. Verdachte was door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en de pro cureur-generaal had bevestiging van dit vonnis gevraagd er rekening mee houden de, dat verdachte reeds tallooze malen ver oordeeld is geweest en nog tientallen jaren gevangenisstraf tegoed heeft. Het Hof vonnis wijzend veroordeelde verdachte opnieuw tot twee jaar gevan genisstraf. De brand in de parapluie- fabriek „Pluvius" te Leiden. Directeur ook in liooger beroep vrijgesproken. Ongeveer vijf jaar geleden is er een ern stige brand geweest in de parapluiefabriek „Pluvius" aan die HoogewoerdKraaier- straat te L e i d e n. Vier jaar later was door waakneming van een vrouw uitgekomen, dat haar man, een chauffeur, die bevriend was met den directeivr S uit Leiden, de brand had gesticht om S. z.g. een „vrien dendienst" te bewijzen. De chauffeur is reeds tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld rnaar nu ging het om het feit, of directeur S. geweten had dat zyn vriend G. de brand gesticht zou hebben. De Of ficier van Justitie bij de Haagsche Recht bank had aangenomen, dat S. het wel ge weten had en zes maanden gevangenisstraf geëischt. Maar de rechtbank had S. vrij gesproken. De Officier van Justitie was van dit vrijsprekend vonnis in hooger be roep gekomen bij het Haagsche Gerechts hof. De procureur-generaal had evenals de Officier van Justitie aangenomen, dat S. geweten had dat zijn fabriek in brand ge stoken zou worden en had evenals de Of ficier van Justitie zes maanden gevangenis straf geëischt. Het Hof hedenmorgen vonnis wijzend achtte evenmin als de i-echtbank het be wijs geleverd en sprak verdachte vrij. Heling van motorrijwielen. De koopman L. J. v. d. K. te Leiden was door de Haagsche rechtbank wegens heling van motorrijwielen veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. Van het complot motorrijwielen-dieven uit Leiden, die reeds allen berecht zijn, had verdachte de gestolen waar gekocht, gedemonteerd en weer verkocht. Nu, voor het Hof terechtstaande in hoo ger beroep, zeide hij, dat hij niet geweten had, dat de motoren van diefstal afkom stig waren geweest. Hij had daartoe eenige getuigen a dé charge meegebracht, maar dezen legden juist bezwarende verklaringen voor ver dachte af, zooals de president opmerkte. De procureur-generaal vond de straf juist gewezen en vroeg bevestiging van het vonnis der Haagsche rechtbank n.l. tien maanden. Nadat verdachte nog gezegd had, dat hij de straf in verhouding tot de plegers van de diefstallen veel te hoog vond, bepaalde het Hof de uitspraak op over 8 dagen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2