Wil Italië een protectoraat over Albanië? Verwarde geruchten doen de ronde. Italië zwijgt in alle talen. Witte Donderdag WOENSDAG 5 APRIL 1939 30ste Jaargang No. 9304 3)e £eid*töh£0oii/fc<mt Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abomu-tarleven rie pag. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Principleele propaganda! Ieder van onze lezers kan op zijn wijze propagandist zijn voor het inderdaad groo- te belang, dat betrokken is bij de Staten- stembus op Woensdag 19 April. Ieder op zijn wijze, op zijn plaats. Ieder kan het zijn in eigen omgeving, in het gezin, bij familie, vrienden en be kenden. Maar dan moet men eerst er zelf van doordrongen zijn, vaarom het op 19 April a.s. gaat dan moet men eerst zelf klaar voor den geest hebben staan, waarover de stembus van 19 April zal beslissen. En dan herhalen we: de stembus beslist direct over de samen stelling der Prov. Staten; de stembus beslist indirect over de sa menstelling der Eerste Kamer; de stembus zal uitwijzen, hoe is de poli- tieeke overtuiging, de geestesgesteldheid van het Nederlandsche volk. Alle drie deze resultaten zijn belang- r i.i k. Het laatst-genoemde is echter ons in ziens het belangrijkste. Dat is ook van zoo groote psychologi- s c h e waarde. En dat is daarom ook van zoo groote direct-practische beteekenis. Reeds op den avond van 19 April zal héél het volk vragen: hoe zijn de verkie zingen afgeloopen? En onder de vragen, naar welker antwoord velen onzer tegen standers ook het meest belangstellend zul len zijn, is zeker deze: hoe is 't voor de R.-K. Staatspartij, hoe is 't voor de Katholieken afgeloo pen? Een eere-plicht van ons allen, om zoo veel mogelijk te zorgen, dat het antwoord op deze vraag kan luiden: De R.-K. Staatspartij, de Katholie ken zijn inderdaad krachtig voor waarts gemarcheerd! De propaganda voor de lijst der R.-K. Staatspartij zij door allen principieel en met toegewijden ijver gevoerd. In de meeste provincies en kieskringen is de lijst der R.-K. Staatspartij, lijst. 2. In den Kieskring Leiden is no. 1 van lijst 2 mr. Bolsius, in den kieskring Gou da de heer Deerenberg. Voor deze lijst voeren wij onze prin cipieel e propaganda. Onze propaganda om en ter wille van: het beginsel! WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET MARCHEERENDE NATIONAAL-SOCIALISME Naar aanleiding van de dwaze bewering in het „Nationale Dagblad", dat het na tionaal-socialisme in België.... marcheert (wij schreven er gisteren over) schrijft de Maasbode o.m.: „Hooggeachte lezeressen en lezers, wist ge het al? Het nationaal-socialisme marcheert... in België. Mr. Rost van Tonningen zegt het zelf in het „Nationale Dagblad". Nu ja, zult ge zeggen, het marcheert, neen het rent naar zijn ondergang. Pardon het vliegt regelrecht ter victorie. Maar „Rex" dan, zult ge wellicht be dremmeld stamelen. Onnooze! Hadt ge het dan niet reeds lang in de gaten: „Rex was een ver warrend element". Gek, dat zooiets zich gewoonlijk pas op den rand van het graf manifes teert. Eere den scherpzinnige, die het al thans nog op dat uiterste randje ont dekt. Maar misschien begrijpt ge nu nóg niet, dat het nationaal-socialisme „marcheert". Toch doet het dit: in den persoon van Grammens. Heeft u de beteekenis van diens ver kiezing ook al niet gesnapt? Kort en krachtig uitgedrukt komt het hierop neer: Zoo is er hoop op „een waarlijke ommekeer in België." En de Avondpost schrijft: „De verkiezings-uitslag in België is Koning Zog zou er zeil om gevraagd hebben. Er duiken allerlei geruchten op, dat Ita lië bepaalde plannen koestert ten opzichte van Albanië. Italië zou Albanië een pro tectoraat willen opdringen in denzelfden geest als Duitschland dat gedaan heeft met Slowakije. Te Parijs worden hierover uit verschil lende bronnen verwarde berichten ontvan gen. Volgens moeilijk te controleeren berich ten uit Tirana zouden de Italiaansche auto riteiten de Albaneesche regeering hebben medegedeeld, dat binnenkort op grond van het Italiaansch-Albaneesche verdrag van 1927, op grond waarvan Italië, wan neer Albanië van buitenaf bedreigd wordt, dit land militaire medewerking kan vcr- leenen te Valona aan de Albaneesche kust Italiaansche troepen zullen worden ont scheept. Dit zou tegen 5 of 6 April ge schieden. De Albaneesche regeering zou van het voornemen hebben doen blijken, zich te gen iedere ontschepingspoging te verzet ten. Tusschen Rome en Tirana zouden onder handelingen worden gevoerd om tot een compromis te komen. De Romeinsche correspondent Van de „Times" maakt eveneens melding van be richten over troepenconcentraties te Bari en Brindisi en voegt hieraan toe, dat er nog meer aanwijzingen zijn, dat Italië plannen koestert met betrekking tot Albanië. Het is, aldus de correspondent, mogelijk, dat niet anders beoogd wordt dan een wijziging in de betrekkingen tusschen Ita lië en Albanië een soort protectoraat, dat Italië meer zeggenschap zou geven en dit land in staat zou stellen, de Albanee sche rijkdommen vollediger tot ontwikke ling te brengen. De economische positie van Albanië is den laatsten tijd voortdu rend slechter geworden en men gelooft, dat onder het volk groote ontevredenheid heerscht. Italië zou tot de conclusie geko men kunnen zijn, dat het beste zou zijn, hét land feitelijk in bezit te nemen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat gis teravond in niet-officieele Britsche kringen het gerucht de ronde deed, dat Duitschland troepen concentreerde aan de grenzen van Italië en Zuid-Slavië en dat ook Italië troepen concentreerde aan de grens van Duitschland en Zuid-Slavië. Ook ging het gerucht, dat Italië er sterk bij koning Zog op aan had gedrongen, dat hij een for meel protectoraat van Italië zou aanvaar den. De regeering van Rome zou stappen hebben gedaan te Belgrado om zich-te ver zekeren, dat deze actie geen vijandelijkhe den van Zuid-Slavië tengevolge zau heb ben. een verpletterende nederlaag gewor den voor het Rexisme: Het viel van 21 zetels terug op 4 ze tels, in de Kamer. In het Nat. Dagblad van gister avond kan men met koeien van let ters lezen: „Het nationaal-socialisme marcheert". Dit marcheeren heeft dan betrekking op het feit, dat het Vlaamsch Nationaal Verbond één ze tel won en van 16 op 17 kwam. Voor deze gelegenheid heeft de N. S. B. zich dus met het Vlaamsch Na tionaal Verbond vereenzelvigd. Een oogenblik aannemende, dat dit juist is, komt het ons voor dat het een weinig glorieus „marcheeren" is, om in drie jaar tijds één zetel te winnen. Zoo komt men er niet! Als het fascis me niet met rukken vooruit springs is het verloren. Maar.bovendien gaat het niet aan van onze N. S. B. zich zonder blik ken en blozen los te maken van het Rexisme. Wij herinneren ons nog zeer goed hoe de N. S. B.-pers jubelde van vreugde en geestdrift, omdat Rex won. In den laatsten -tijd kwam de zwen king, want Rex stortte in elkaar. Maar de geestverwantschap tusschen Rex en N. S. B. kan niet worden ontkend. Moge ons kiezers-publiek zich op 19 April even verstandig toonen als het Belgische." De „Times" meent, dat koning Zog heeft voorgesteld sommige punten van het ver drag tusschen beide landen te wijzigen en dat er geen reden is om aan te nemen, dat Italië overweegt een protectoraat over Al banië af te kondigen. De „Daily Herald" schrijft, dat koning Zog op aandringen van Italië er in heeft toegestemd, den bijstand van Italië te ver zoeken en een protectoraat tegen denk beeldige gevaren. Indien hij dit niet zou hebben gedaan, dan zou hij beschuldigd worden van het voeren van communisti sche intrigues, waardoor de onafhankelijk heid van zijn land in gevaar zou worden gebracht en hij onttroond zou worden. TIRANA SPREEKT GERUCHTEN OVER PROTECTORAAT TEGEN. In een te Tirana gepubliceerde semi-offi- cieele verklaring wordt gezegd, dat de in het buitenland loopende geruchten, vol gens welke binnenkort een protectoraat over Albanië zou worden ingesteld, als on gegrond kunnen worden beschouwd, daar Albanië nooit een schending van zijn onaf hankelijkheid of integriteit zou dulden. Hoewel te Lenden niet ontkend wordt, dat;er teekenen zijn, die wijzen op mili taire bedrijvigheid van Italië, verklaren Britsche officieele kringen te Londen, dat geen mededeelingen zijn ontvangen, welke de berichten, volgens welke Italië in de tegenover Albanië gelegen havens troepen concentreert, aannemelijk maken. Bovendien word' .er op gewezen, dat al les wat dé onafhankelijkheid van Albanië zou .benadeelen, een schending zou betee- kenen van het Britsche-Italiaansche ac- coord, dat voorziet in handhaving van den status quo in de landen in het Middël- landsche-Zeegebied. EEN ITALIAANSCHE RADIO-STEM. De te Bari verschijnende „Gazzetta del Mezzogiorno" melditf „Het radiostation te Bari heeft gisteren het volgende bericht uitgezonden: De in het buitenland verspreide berichten over den toestand en de betrekkingen tusschen Italië en Albanië .zijn tendentieus en on gegrond. Op uitdrukkelijk verlangen van den koning van Albanië worden besprekin gen gevoerd over: versterking van het defensieve verbond tusschen beide landen. Men kent de sympathie, die Italië heeft voor het Albaneesche volk en waarvan het Albaneesche volk herhaaldelijk de tastba re bewijzen gezien heeft. Het ligt niet in de bedoeling der Italiaansche regeering een aanslag te doen op de onafhankelijk heid en de onschendbaarheid van Albanië. Opmerkelijk is het, dat de Romeinsche bladen en de voornaamste provinciale kranten van dit bericht nog geen melding gemaakt hebben, ondanks het hardnekkige karakter der geruchten over een aanstaan de landing van Italiaansche troepen aan de Albaneesche kust. BELGRADO MAAKT ZICH ONGERUST Ten aanzien van de betrekkingen tus schen Italië en Albanië schrijft Bourgues in de „Petit Parisien", dat men te Bel grado de Italiaansche bedoelingen in Albanië met leede oogen aanziet. In het Noordwesten grenst Zuid-Slavië reeds aan Duitschland en wanneer het nu in het Zuiden aan een Italiaansch Albanië zou komen te grenzen, kan het vreezen eens door de as te worden verpletterd. Te Lon den volgt men de gebeurtenissen met aan dacht en men verklaart, dat de status quo in de Middellandsche Zee zou worden ge wijzigd, wanneer Albanië wordt bedreigd, hetgeen in tegenspraak zou zijn met het Britsch-Italiaansche verdrag. In de „Republique" schrijft Dominique, dat Zuid-Slavië en Italië gelijkelijk wor den bedreigd door de huidige meesters van Weenen. Triest en Ragusa worden be dreigd. Meer dan ooit moeten Rome en Belgrado elkaar steunen. BLIJDE GEBEURTENIS TE TIRANA Tot slot van deze geheimzinnige Itali aansche actie een geheel ander bericht uit Tirana, n.l. dat Koningin Geraldine het leven geschonken heeft aan een zoon. DE WERELD lit VOGELVLUCHT ROME: De geruchten, welke er in om loop zijn omtrent de actie van Italië ten opzichte van Albanië zijn kenmerkend voor de spanning, waarin Europa onver minderd leeft. Zij zijn ook kenmerkend voor de huidige politieke methoden. Men had na den oorlog de illusie, de geheime diplomatie met haar gekuip en gekonkel voorgoed te hebben uitgebannen, thans is zij teruggekeerd in den vorm van struik- rooversmanieren. Wat er aan de hand is tusschen Italië e:i Albanië is nog niet precies duidelijk, maar dat men zich niet zonder reden on gerust maakt is helaas waarschijnlijk. De mededeeling van radio-Bari over besprekingen tusschen Rome en Tirana op verzoek van koning Zog tot versterking van het verdedigend verbond tusschen bei de landen heeft levendige belangstelling gewekt. Het kan zijn, dat koning Zog van meening is, dat Albanië bedreigd wordt door een gevaar uit het buitenland, doch het is zeer onwaarschijnlijk dat dit gevaar van de buren van Albanië komt. Men vraagt zich derhalve af, welke in dat geval de redenen van het initiatief van koning Zog zijn. De geruchten over deze bespre kingen en de geruchten over de landing van Italiaansche troepen v/erken verwar rend, en wekken den indruk alsof Italië pressie op Albanië wil uitoefenen. In buitenlandsche kringen te Rome verwon dert men er zich over, dat dergelijke hard nekkige geruchten niet worden tegenge sproken en dat de mededeeling van radio- Bari bijna nergens in Italië is gepubliceerd. Sommigen gelooven daarom aan het in stellen van een soort protectoraat over Al banië, anderen zijn evenwel van oordeel, dat een dergelijk protectoraat de goede be trekkingen tusschen Italië en Zuid-Slavië zou benadeelen. Ten slotte hoort men ook de verondertselling opperen, dat het een manoeuvre van Italië is, om Zuid-Slavië en Griekenland te waarschuwen geen ga rantie van Engeland, gelijk aan Polen is gegeven, te aanvaarden. Duidelijk is de zaak evenwel geenszins. LONDEN: Inmiddels zijn de besprekin gen tusschen de Engelsche regeering en den Poolschen minister van buitenlandsche zaken druk aan den gang. Wat er uit die besprekingen te voor-schijn zal komen, is nog niet te voorspellen. De Italiaansche blader doen uitkomen, dat Duitschland tot een tegenaanval bereid is, teneinde de Britsche omsingeling te ver hinderen. „Ingeval Groot-Brittannië, schrijft de Berlijnsche correspondent van de „Messa- gero", er in zou slagen, de omsingeling van Duitschland te verwezenlijken, zou dit land teistond tot een tegenaanval overgaan door een intensieve diplomatieke en economi sche actie en vooral door een propaganda onder de bevolking der Britsche Koloniën, protectoraten en Dominions. Vervolgens zou Duitschland niet slechts terstond het vlootverdrag opzeggen, maar ook het rhythme van zijn bewapening, vooral wat den vliegtuigbouw betreft, zoodanig op voeren, dat het zijn superioriteit kan con- sqlideeren." PIERLOT WAARSCHIJNLIJK KABINETSFORMATEUR IN BELGIë. BRUSSEL, 5 April. (A.N.P.) Men ge looft algemeen, dat de tegenwoordige pre mier Pierlot van den koning opdracht zal krijgen een nieuwe regeering te vormen. POOLSCH-BRITSCHE BETREKKINGEN. PARIJS, 5 April. (A. N. P.) „Le Matin", bericht uit Londen, dat in welingelichte kringen aldaar thans gesproken v/ordt over de mogelijkheid van een wederkeerig de fensief verbond tusschen de regeeringen van Londen en Warschau. Vermoedelijk is dit gegrondvest op de veronderstelling, dat minister Beek thans minister-president Chamberlain zekere waarborgen kan ver schaffen, als tegenprestatie voor de ga rantie, welke Engeland aan Polen heeft gegeven. Bovendien bericht het blad, dat sprake is van een leening van 25 millioen pond sterling aan Polen tot verbetering van de militaire uitrusting. De regeeringen van de Vereenigde Staten en Frankrijk worden nauwkeurig op de hoogte gehouden. JAPANNEEZEN HEROVEREN KONGMOEN. MACAO, 4 April. (A.N.P.) Met steun van vliegtuig- en artillerieversterkingen hebben de Japanneezen Kongmoen her overd. Ten Zuiden van de stad wordt hevig gevochten. VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Geruchten omtrent een Italiaansch pro tectoraat over Albanië, (le blad). De uitslag der verkiezingen in Eupen en Malmedy. (2e blad). Wordt Lebrun vandaag herkozen? (2e blad). Britsche consul te Mosoel vermoord. (2e blad). Binnenland Nederland en de Pauskroning. Door Mi nister Colijn beantwoorde vragen. (2de blad). Zorg van B. en W. te Rotterdam omi schoolhuiswerk op Zaterdag en Zondag af te schaffen (2de blad). WIJ GEVEN ARTIKELEN OVER: De Kerkelijke viering van den „Witten Donderdag". (1ste blad). De welvaart in Leiden en omgeving aan de hand van de belasting-statistiek. (2de blad). Met Witte Donderdag is het hoogtepunt in de lijdensweek aangebroken: het heilig of plechtig Triduum. Klonk met Palmzondag nog het juichen de: „Hosanna", in de volgenden dagen overwogen wij reeds Christus' droeven lij densweg in de simpele maar diep ontroe rende passieverhalen der Evangelisten. Maar vandaag, op Witten Donderdag, gaan wij binnentreden in het heilige der heilige: het plechtig Triduum. In de Middeleeuwen, zoo rijk aan innige devotie en diep medeleven met de Kerk, werd op Witte Donderdag alle werk stilge legd. Verkeer en handel kwamen tot rust tot na Paschen. Het plechtig Triduum, de drie dagen voor Paschen, werden in vol komen Zondagsrust gevierd. Het heilig Triduum is het eind- en hoogtepunt van de voorbereiding tot het Paaschfeest. Het is zoo jammer, dat in onze dagen de ka tholieken zoo weinig tijd schijnen te bezit ten om de liturgische plechtigheden van de laatste dagen der Goede Week bij te wo nen. In heel veel plaatsen ziet men school kinderen en enkele weinige geloovigen. Witte Donderdag wordt gekenmerkt door een dubbele stemming van vreugde en van droefheid. Vreugde om het onvergelijkelijk groot- sche blijk van liefde van Christus tot den mensch door de instelling van het heilig Altaarsacrament, droefheid om den nade renden dood van den Godmensch. De liturgie, die ons in stijgende lijn naar het Paaschfeest voert, geeft deze tweevou dige stemming zco prachtig weer. De kleur der liturgische gewaren is wit. Wit is ook het omhulsel van het Kruis, dat het hoofdaltaar siert. De offertafel is versierd en jubelend klinkt het „Gloria" onder gebeier van klokken en bruisen van orgeltonen. Maar dan verstomt plots iedere vreug deklank. De klokken hangen stil, het or gel staakt, zijn blij geluid en een sluier van rouw en droefheid daalt over ons neer. Christus is voor ons gehoorzaam gewor den, gehoorzaam tot den dood, tot den Kruisdood! klinkt de sombere zang nadat de laatste klanken van de gebeden ver klonken zijn. Christus kondigt aan, dat hij verraden zal worden. In het Epistel, in het Evange lie wordt gewezen op Judas en zijn ver werping. Dan na de plechtige viering van de Heilige Geheimen, wordt het altaar van alle sieraden ontbloot, het Allerheiligste wordt naar een zij-altaar gedragen. Christus, de bruidegom is heengegaan.... Treurig, diep ontroerend zijn de Metten van dezen dag. Zij verhalen reeds van Je zus' Marteldood. En plots, temidden der gezangen klinkt die doodskreet van den stervenden Verlosser: „Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten?" Dan volgt een innige rust in het psal mengezang, Jezus' zielerust in Zijn dood strijd. En tot slot klinken dan de verzen: „Mijn oogen zijn verwaasd van het weenen. Hij, die troost schonk, is verre van mij. Alle volken, ziet toe of er een smart is, gelijk aan die van Mij?" Gaan wij met Jezus lijden en sterven, afsterven aan de zondige wereld om met het Paaschfeest in het schitterend blank gewaad van de onschuld te verrijzen! K. N. P.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1