RIJNSTREEK MAANDAG 3 APRIL 1939 DE LEt'DSCHE COURANT i WEEDE BLAD - PAG. 7 ALPHEN AAN DEN RIJN „St. Joseph vereeniging" opgeheven OPRICHTING VAN K.J.M.V. EN ST. JOS. GEZELLEN Wat reeds jaren lang was te voorzien en sinds eenigen tijd in engeren kring vast stond, heeft gisteravond in de Sint Joseph- zaal bekendheid gekregen in een grooter deel van onze parochieele samenleving. In genoemde zaal was een korte bijeenkomst belegd van de leden van de reeds bijna 35 jaren bestaande Sint Josephvereeniging, welke bijeenkomst werd voorgezeten door Deken Z. de Korte, die ambtshalve direc teur hiervan is. JSIa rijp beraad en ver drongen door andere dringende eischen, is het bestuur tenslotte ertoe gekomen om aan de leden een voorstel te doen tot op heffing van deze aloude vereeniging, wel ke praktisch steeds stond en nog staat buiten elk centraal verband. Deze vereeni ging omvatte een deel van de oudere jeugd en een deel van de mannelijke paro chianen, doch had krachtens haar' wezen niet onder haar bescherming alle voor een vereenigingsverband op geestelijk terrein in aanmerking komende personen op wat meer ouderen leeftijd. Deken de Korte bracht allereerst dank en hulde aan hen, die bij de oprichting in 1904 en daarna hun beste krachten in dienst gesteld heb ben van de Sint Josephvereeniging. Voor die dagen was een dergelijk feit een bui tengewoon groote stap in de goede rich ting. Wat sindsdien nog in Alphen is tot standgekomen, heeft elders niet plaats ge had. Maar de tijden zijn veranderd. De kerkelijke overheid heeft later duidelijker aangegeven langs welken, meer centralen weg datzelfde doel, dat door de Sint Jo sephvereeniging wordt beoogd, moest worden bereikt. Er zijn toen overal ge komen vereenigingen die vooral de jonge mannen hebben opgevangen* en volgden daarna ook Congregaties voor de ouderen Verbetering van pers,lectuurt radio en nog meer perfectie in de techniek hebben het mogelijk gemaakt, dat het bijbrengen van meer maatschappelijke kennis, het geen mede door de Sint Josephvereeniging in de wekelijksche bijeenkomsten werd beoogd, thans op andere wijze kan ge schieden, terwijl er geen speciale aandacht is besteed aan de opleiding van de jonge mannen. In Alphen is tot heden nimmer tot stand gekomen de Sint Josephgezellen vereeniging en nog minder heeft de Ka tholieke Jonge Middenstandsvereeniging hier het levenslicht aanschouwd, hoewel er, aldus de Deken van alle zijden steeds op is aangedrongen. Wij herinneren ons in dit verband, dat er vooral ook door de drie standorganisaties met name de Hanze, Volksbond en den L.T.B. al eenigen tijd pogingen in het werk zijn gesteld, de op richting van de zoo juist genoemde jeugd- vereenigingen met kracht te bevorderen. Een en ander stuitte, naar wij meenen, te elfder ure af op het bestaan van de Sint Josephvereenigingt welke evenwel in de gevoelde behoefte niet voorzag. Gezien die feiten en gehoord het verhandelde hebben de Deken en het bestuur de conclusie ge trokken, dat dit bestaan inderdaad een belemmering vormde voor de krachtige ontwikkeling van de zoo noodzakelijke jeugdorganisaties in centraal verband. Die feiten zijn bij de kerkelijke overheid, al dus spr. niet onbekend gebleven. Reeds dadelijk bij de benoeming tot Deken en Pastoor in deze parochie ontving spr. dan ook opdrachten om deze twee dringend noodzakelijke jeugd vereenigingen n.l. de Sint Jozef gezellen- en de Katholieke Jon- gemiddenstandsvereeni'ging tot zekere bloei te brengen, en was hem tevens ver zocht de bestaande en bekende belemme ringen weg te nemen. Er is haast bij die zaak. Voor de jongemannen moet er iets komen. Dat is de voornaamste reden, die tot deze liquidatie aanleiding geeft. Sinds jaren werkt de K.J.C. alhier, thans onder directeurschap van kapelaan Broers op uitstekende wijze, waarmede dan ook de noodige zorg kan worden besteed.aan de jongeren, maar spr. vraagt zich met bezorgdheid af of de thans bestaande Sint Josephvereeniging deze jongens, na het verlaten van de K.J.C., zal kunnen opvan gen en hen de verdere vorming, die zij dan toch ongetwijfeld noodig hebben, op doelmatige en volledige wijze geven. Zoo als dat gebeurt in centraal verband, kan onmogelijk in een practisch op zich zelf staande organisatie. Voor de oudere mannen zijn de stands- en vakorganisatiesi waarin ze, zooals de Deken dat met vaderlijke ernst benadruk te, thuishooren. Voor wat betreft de geestelijke verzor ging van dezen, naast hetgeen ze voor een deel in voornoemde organisaties reeds meekrijgen, is het niet uitgesloten, dat er in de toekomst een mannencongregatie in het leven zal worden geroepen in deze parochie, waarin dan tevens de jongeman nen, die het huwelijk zullen ingaan en om die redenen de Sint Josephgezellenver- eeniging zullen moe'en veriaën, zullen kunnen worden opgevangen. Met betrekking tot de bestemming van de financieele bezittingen van de Sint Josephvereenigig, deelt de directeur mede, dat het bestuur meent, het beste verant woord te zijn, als die gelden zoo worden aangewend, dat het doel van de Sint Jo seph ver eenigingt uiteindelijk bereikt kan worden, n.l. door de Sint Jozefgezellen en K.J.M.V. Aldus is ook door den Bisschop van Haarlem bepaald. Op een desbetreffende vraag van den heer Slootjes na een korte pauze, ant woordde de Deken, dat het niet de bedoe ling ligt om de gelden van de onder de Sint Josephvereeniging behoorende Zie kenkas, welke thans slechts ongeveer 26 leden telt, mede over te hevelen naar de op te richten jeugdvereenigingen. Die ba ten moeten afzonderlijk blijven. De zie kenkas komt dan ook los te staan. Over wogen wordt of zij zelfstandig zal kunnen worden behouden, of wel, dat het raad zamer is, haar onder te brengen bij de een of andere bestaande vereeniging of organi satie. De heer C. M. Deerenberg bepleitte het behoud van deze vereeniging en gaf in overweging daarnaast de noodzakelijke, meer genoemde jeugd vereeniging in het leven te roepen en gaf een voorbeeld van een bekende plaats, waar dat ook moge lijk blijkt. Hierop antwoordt de Deken, dat met bezorgdheid moet worden afge vraagd of zij hier in Alphen wel voldoen de levensvatbaarheid zal kunnen behou den, waarbij de beperkte ruimte van huis vesting der reeds bestaande vereenigingen, zeer zeker een belangrijke rol speelt. De heer A. F. Ruijssenaars vroeg een deel van de aanwezige baten te reservee ren voor een aantal H. Missen voor de zielerust van Koster Suijkerland, die de concierge van de Sint Josephvereeniging v/as en in die, zooals ook in al zijn andere functiën, ook voor haar vele verdiensten heeft gehad. Dit voorstel werd met alge- meene instemming aanvaard, waaruit nog maals bleek( dat het werkzame leven van den koster in heel de parochie hoogelijk wordt gewaardeerd. Op een desbetreffen de vraag werd nog medegedeeld, dat er voorloopig na de Hoogmis in de zaal de gelegenheid zal blijven bestaan voor de vereenigingen en organisaties, die daarvan gebruik wenschen te maken, hun gewone zaken af te handelen. Naar aanleiding van de vraag van den heer H. S. v. d. Putte, deelt de Deken me de, dat Rector Drost binnenkort in de zaal een inleiding zal komen houden over de beide jeugdvereenigingen, nadat hier van het een en ander in de parochiekerk zal zijn medegedeeld. Nadat de penningmeester de heer C. Y. Ponsioen een overzicht had gegeven van den financieelen welstand van de te liquideeren Sint Josephvereeniging, waar bij een niet gering batig saldo aanwezig bleek te zijn sprak de heer H. G. Velt- man enkele weemoedige woorden ten af scheid, met een bijna 25 jarige loopbaan als secretaris hiervan. Spr. bracht allen dank voor het vertrouwen in hem gesteld, en spoorde vooral de jongeren aan tot veelvuldig bezoek aan de nieuwe o te richten vereenigingen tot hun eigen ziele- heil en tot dat van heel de Sint Bonifacius- parochie. Met een beroep op den patroon heilige van zijn beminde vereeniging be sloot spr. zijn „uitvaart" rede. Hierna sluiting. Botsing tusschen twee motorrijders. Op den hoek BruggestraatJulianastraat kwamen Zondagmorgen twee motorrijders in aanrijding. Het eene motor-rijwiel, be stuurd door Th. L. uit Amsterdam, kwam uit de Bruggestraat. Tegelijkertijd naderde uit de richting Utrecht met groote snel heid de motorrijder G. F. uit Amersfoort. Hoewel de beide bestuurders nog trachtten elkaar te ontwijken, bleek een botsing on vermijdelijk. Eerstgenoemde bestuurder kwam na de aanrijding te vallen en werd met het motor-rijwiel over de straat ge slingerd. Beide personen liepen verwon dingen op, terwijl ook de motoren werden beschadigd. Sluiting cursus Nutsambachtsteeken- school. Zaterdagavond had de offi- cieele sluiting plaats van den cursus 1938 1939 van de Nutsambachtsteekenschool met de daaraan tevens verbonden tentoonstel ling van de vervaardigde werkstukken der leerlingen. Deze sluiting werd bijgewoond door de leden -van het bestuur, heeren lee raren en den burgemeester, den heei P. A. Colijn. Na opening door den heer Laros, die het verscheiden van den heer J. Henge- veld herdacht, die o.m. jarenlang zelf lee- raar dezer school is geweest, bracht deze dank aan directeur en leeraren voor het geen ook dit seizoen weer aan de school was gepresteerd. De directeur, de heer W. v. Diest, verkreeg hierna gelegenheid tot het uitbrengen van zijn keurig jaarverslag, terwijl daarna de burgemeester in een kor te toespraak wees op het belang van dit onderwijs en de groote waarde van het di ploma vooral in dezen tijd, waarbij ge schoolde krachten veel voor hebben. Na afloop werden hierna de diploma's met een gebruikelijke toespraak uitgereikt en bestond gelegenheid voor genoodigden en het publiek de werkelijk fraaie tentoon stelling te bezichtigen. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat de cursus dit seizoen door 187 leerlingen werd bezocht. De aanmelding voor de eer ste klasse 56 was het hoogste wat tot he den werd bereikt. In verband met de ves tigingswet wordt voor de komende jaren nog een belangrijke stijging verwacht. Voor bouwkunde en schilders zijn de klas sen reeds overeenkomstig de gestelde eischen van vakbekwaamheid volgens deze wet ingericht. Van belang is het daarom voor de cursisten vooral de vervolgcursus sen te volgen Zelfs oudere leerlingen be zochten daarom dit jaar den cursus. Nog maals deed de directeur in zijn verslag een beroep op heeren patroons het moge lijk te maken, dat de leerlingen tijdig de cursussen kunnen volgen. Van de 56 leerlingen der le kl. werden 48 bevorderd; van de 2e kl. van de 44 i werden 39 bevorderd. Van de 40 der 3e kl. 35 bevorderd en van de 4e kl. werden van de 16 leerlingen er 13 bevorderd. Van de 19 leerlingen der 5e klasse kon aan 17 het diploma worden uitgereikt. Een leerling kon het diploma nog niet worden uitge reikt aangezien het leerplan nog niet vol ledig was doorgewerkt, terwijl 1 te veel verzuimen had. Het diploma kon worden uitgereikt voor metselaars aan: J. B. v. Leeuwen, L. J. Kwakkenbos, Nieuwkoop; voor timmerlieden aan: W. J. v. Rijn, Ter Aar; W. Baart; vakteekenen timmerlieden: P. J. Koers, H. Oudshoorn, Nieuwkoop; id. electriciens- C. C. de Meij; Machine- teekenen: H. D. v. Ettinger; vakteekenen schilders: M. Davelaar; id. J. Bijl, id. D. C. Spek, J. Kouwenhoven, id. W. Westmaas, id. P. Kalkman, Boskoop, id. J. Wijsman, Woubrugge, id. W. W. A. Rijswijk en W. Th. Herr en voor de vervolgkl. van de le leerl.' kl. 6 en 7 aan 5 het diploma worden toegekend t.w.- C. Hcogeboom Nieuwveen voor bouwkunde; H. Dongelmans dipl. hout- en marmei'schilderen; P. D. Heems kerk Ter Aar voor bouwkunde; W. W. A. Rijswijk voor hout- en marmerschilderen en W. Th. Herr voor iedem. Waar geen plaats vermeld wonen de leerlingen te Al phen a. d. Rijn. AARJ ANDERVEEN Feestelijke intocht pater Rozestraten. Zaterdagavond 8 April ongeveer 6 uur zal de neomist, pater Sibentius Roze straten, op feestelijke wijze door de paro chianen in zijn geboorteplaats worden in gehaald, waarna te ongeveer 7 uur door zijneerw.- een kort Lof zal worden gecele breerd. Onder de eerste plechtige H. Mis, zal de fecstpredicatie worden gehouden door de eerw. pater Peters. Eersten Paaschdag, des middags van half twee tot half drie, is er receptie ten huize van den heer Jac. Roze straten. RODEr^V^N Roode Kruis. Onder voorzitterschap van dr. S. Beije vergaderde de afd. Bode graven Donderdagavond. Aangezien het Roode Kruis het eerste lustrum viert, had dezen avond een bijzonder karakter. Uit het verslag van de vijf jaren ontleenen we, dat een opmerkelijke bloei is te con- stateeren. Ook over de transportcolonne, die onlangs opgericht was, werd druk ge sproken Deze bloei aldus spr. is be reikt, dank zij de zeer groote medewer king van alle zijden. Tot slot vermelden wij nog, dat het aftredende bestuur bij ac clamatie herkozen werd. BOSKOOP Mcndharmcnica-club „Ons Ideaal" Zooals wij eenigen tijd geleden vermeld den, zou de mondharmonica-club „Ons Ideaal" op Tweeden Paaschdag een uitvoe ring geven in samenwerking met de Krontjong-baind „The Farmerfiddlers" Door enkele technisch onoverkoombare bezwaren ziet men zich genoodzaakt van dit plan af te zien en de uitvoering voor onbepaalden tijd uit te stellen. Geboren: Alphonse Marie z. van W. G. Mathot en M. A. L. Marijnissen Elisabeth Helena d. van J. Vermeulen en S. Brauers Gijsbertus Jan z van J. Mid delkoop en J. Versteeg Overleden: Aartje Luyt echtenoote van G. Eek 70 jaar Klazina Hoogen- doorn wed. van C. van Hoof jaar Hen drik Windhorst, 21 jaar. Ondertrouwd: W. A. Kleyn 26 jaar en A. J. Fase 30 jaar M. Struik 24 jaar en D. G. Oppelaar 22 jaar H. G. Werk man en M. C. Koster 24 jaar. Getrouwd: D. S. Niermeyer 30 jaar en T. W. van der Sluis 25 jaar. KOUDEKERK Onder een auto, maar ongedeerd. Za terdagmiddag kwam het 7-jarig dochter tje van J. N. v. Willigen, dat in de Hoo- gewaard op het voetpad zat te spelen on der een vrachtauto terecht van den graan handelaar S van den Hooge Rijndijk, doordat de bestuurder zonder voldoende op te letten, achteruit reed, Toende bestuurder op de waarschuwing van den broodbakker C. v. Vliet alhier stopte, kroop het kind. dat aan den achter kant er onder was geraakt, aan de voorzij de van onder de auto. Het bleek, dat een der wielen over een handje was gegaan, dat hierdoor tamelijk was bezeerd, doch dat zij overigens, wonderlijk genoeg, geen letsel had bekomen. Naar den onvoorzich- tigen bestuurder wordt een onderzoek in gesteld. LEIMUIDEN Geboren: Cornelis Stephanus z. van A. Th. Brand en C. Franse Joanna Cor nelia d. van A. van der Drift en A. van der Geer. Vertrokken: Gebr. L. en Chr. van Breen naar Ellewoudsdijk M. Golsteij en gezin naar Amsterdam Gevestigd: M. C. van Roon van Ter Aar. LEIDERDORP Tennisclub „De Munnik". Zaterdag middag is onder groote belangstelling van de leden der tennisclub het tennisseizoen geopend. De voorzitter, de heer P. Boot, hield een toespraak, waarin hij o.a. wees op de ver anderingen, welke het clubgebouw heeft ondergaan. Zoowel aan den buitenkant al waar een terrasje is aangelegd aan de voor zijde,, als binnen, waar eenige dames het interieur door bekleeding der wanden enz. veel gezelliger hebben gemaakt. De voorz. sprak hiervoor zijn dank uit. Reeds denzelfden middag werden ver schillende sets gespeeld. Werkloozen. Aantal werkloozen, dat bij het agentschap der Arbeidsbemiddeling staat ingeschreven bedraagt 56, hiervan trekken 26 steun. Geboren: Johannes, z. van A. Kor- stens en Chr. ten Braak. Ondertrouwd: G. van Diggele 26 j. en D. H. Hakker 24 j. Gevestigd: A. Vlaardingerbroek en gez., Hoofdstr. 4 J. Meijer eri gez., Groe- nendijkstr. 7 J. Kieft en gez., Koningstr. 20 A. G. Roeders en gez., Acacialaan 8 C. Windhorst, Hoofdstr. 206 K. van Oostveen en gez., Zijldijk 14 A. van Fruchten, Hoogmadescheweg 46 Z. van de Groep en gez., Resedastr. 10 W. Ben- ning en gez., Zijllaan 4 G. Schouten en gez., Zijllaan 2 K. Klijn, v. d. V. Bou- manweg 34 (inw.) F. J. Hlipisch en gez., Spanjaardslaan 17 P. J. H. Pijnaker en ge zin, Acacialaan 22 B. J. Doekes en gez., Resedastr. 2 C. Diseraad en gez., Koningstr. 13 J. van der Vaart, Koning straat 70 ("inw.) C. W. Th. Riezebos, Dr. de Bruijnestr. 1 C. de Haas en gezin, Hoogmd.weg 16. Vertrokken: P. S» G. den Hollander en gezin, naar Leiden H. G. Snijders en G. Duijvetter naar den Haag A. de Lan ge naar Zaandam C. de Gier naar Zoe- termeer Wed. Joosten-Overvliet naar Leiden A. van Winkel en gez. naar Den Haag. NIEUWERBRUG VIERJARIG JONGETJE VERDRONKEN Zaterdagavond omstreeks 7 uur is het vierjarig zoontje van den heer J. Aantjes alhier in het water van den Ouden Rijn geraakt en jammerlijk verdronken. Toen de jongen die voor zijn moeder een boodschap was doen, om 7 uur niet thuis was, is men gaan zoeken. Eerst tegen half acht vond een oom het knaapje drijven den Ouden Rijn. Hoewel terstond enkele leden van de E.H.B.O. met kunstmatige ademhaling begonpen en ook dokter W. Kerpel van Bodegraven, welke zeer spoe dig ter plaatse aanwezig was, nog gedu rende meer dan een uur getraéht heeft de levensgeesten weer op te wekken, mocht dit niet meer baten. Hoe hij in het water terecht gekomen is, is niet meer na te gaan. De plaats, waar het lichaam van het ventje gevonden werd, was ongeveer 100 meter van zijn woning verwijderd. NOORDEN Staatspartij. Donderdagavond was er in het café van A. Kuijf alhier een verga dering van de R.K. Staatspartij .De op komst was vrij goed. De voorzitter, de heer A. J. den Hartog, opende deze bijeen komst. Daarna kwamen aan de orde de mededeelin'gen. Allereerst de kwestie met de afdeeling Nieuwkoop, zijnde het verbre ken van de samenwerking. Het hoofdbe stuur had beide afdeelingen voor een be spreking uitgenoodigd naar Leiden. Nieuw koop wilde dit wel, maar wilde hebben, dat de kosten hiervoor door Noorden zooals werden gedragen. De afdeeling Noorden voelde daar niets voor, zoodat de afdeeling Noorden alleen naar Leiden is gegaan. Er is daar niet veel bereikt. Men kwam ten slotte overeen, dat het hoofdbestuur nog wel eens met de afdee- ling Nieuwkoop zou spreken. Dit is dan1 ook gebeurd. Nu zal men trachten de beide lijsten te verbinden, zoodat niet iedere af deeling met een eigen lijst uitkomt. De heer Pieterse ziet, als dat niet gebeurt, een groot gevaar n.l. het mogelijk verlies van een zetel. De voorzitter deelt den heer P. Pieterse mede, dat dit ook de meening is van het bestuur. Daarna kwam aan de orde de candidaatstelling voor den Gemeente-1 raad. Als candidaten werden aangesteld J. Fransen, S. Splinter, A. J. den Hartog, W. van Diemen en P. Pieterse Wzn. De voor zitter hoopt, dat er binnen de gestelde ter mijn van acht dagen nog een candidaat zal worden aangewezen, wat door tien leden schriftelijk kan gebeuren bij den secreta ris van de afdeeling Noorden. Op de offi- cieele lijst zullen er 6 worden geplaatst voor Noorden en 6 voor Nieuwkoop. De vergadering ging hiermede accoord. Daar na kwam aan de orde bespreking Propa- ganda-Club De voorzitter achtte het ge- wenscht, dat er een propagandaclub is ten einde de menschen voor te lichten en pro paganda te maken voor de R.K. Staatspar tij. De bestaande propaganda-club, die had gestaan onder leiding van den heer P. de Jong en daar nog onder stond, heeft zijn medewerking toegezegd. Men wilde even wel deze club met nog enkele leden uit breiden. Van de rondvraag werd niet veel gebruik gemaakt. Ten slotte sprak de zeer- eerw. heer Pastoor nog een enkel woord. Hij deelde mede, dat een beetje kibbelen niet zoo erg is, maar dat men ten slotte toch in het oog moet houden, dat wij één moeten zijn en dat men daarvoor desnoods een offertje moet brengen. De voorzitter sprak een dankwoord, dankte tevens de vergadering voor hun op komst en sloot deze bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze. Kruisverbond en Mariavereening. Vrijdagavond was er op de St. Franciscus- zaal de jaarvergadering van de R.K. Drankbestrijding en de Mariavereeniging. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat de uitgaven waren 52.65 en ook de inkomsten waren gekomen op hetzelfde bedrag, zoodat het batig saldo nihil bedraagt. De voorzitter bespreekt een geval dat de steunuitkeering van de tuinders plaats heeft in een café en vindt dat niet op zijn plaats. Hiermede is de ver gadering het eens. De voorzitter wilde bij het hoofbestuur stappen doen om mogelijk dit euvel tegen te gaan. 480ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 1ste LUst f Trekking van Maandag 3 April 1939 HWe Prijzen 2000.— 15017 1500.- 12090 1000.- 10824 15553 400.- 10622 10743 200.- 6750 21711 100_ 4030 7122 3344 f577 8746 13369 14701 Prijzen van t 30.— 1018 1061 1070 1126 1186 1256 1279 1302 1335 1341 1359 1380 1417 1483 1494 1504 1516 1549 1589 1612 1629 1643 1667 1695 1748 1803 1842 I860 1884 188" 1888 1889 1925 1940 1942 2003 2045 2 15 2163 2172 2183 2283 2329 2358 2381 2442 2493 2495 2519 2522 2541 2545 2584 2609 2638 2665 2675 2689 2696 2699 2770 2809 2831 2953 3021 3043 3093 3100 3129 3153 3223 3298 3303 3312 3315 3324 3332 3337 3338 3354 3409 3410 3423 3484 3548 3553 3562 3592 3633 3676 3725 3730 3763 3882 3889 3934 3960 3968 4015 4026 4056 4108 4141 4252 4283 4285 4325 4333 4339 4377 4402 4404 4412 4426 4468 4492 4493 4495 4500 4521 4534 4535 4540 4544 4555 4562 4579 4592 4632 4686 4733 4742 4751 4781 4793 4845 4863 4877 4880 4896 4933 4952 4956 4960 4961 4985 5045 5070 5083 5107 5159 5168 5172 5181 5239 5288 5296 5311 5320 5326 5380 5397 5448 5458 5477 5481 5538 5627 6641 5664 5671 5692 5774 5777 5834 5902 5939 5969 5990 6007 6013 6050 6068 6073 6111 6128 6141 6150 6201 6202 6238 6256 6258 6267 6277 6283 6314 6331 6334 6337 6341 6360 6381 6523 6527 6533 6547 6566 6604 6616 '6632 6654 6691 6771 6774 6788 6799 6802 6810 6814 6845 6877 6879 6882 6982 6986 7027 7032 7080 7125 7219 7230 7249 7256 7393 7399 7401 7428 7474 7478 7480 7483 7498 7546 7548 7587 7674 7680 7745 7761 7831 7835 7879 7889 7957 7977 7979 7991 8006 8016 8032 8055 8116 8145 8148 8157 8172 8235 8270 8285 8350 8359 8370 8393 8402 8422 8443 8497 8535 8542 8555 8583 8650 8655 8744 8764 8799 8823 8842 8848 8936 8940 8960 8975 9025 9052 9055 9076 9087 9092 9155 9190 9196 9206 9258 9304 9321 9326 9355 9356 9416 9444 9452 9459 9493 9500 9502 9543 9558 9601 9602 9640 9647 9691 9755 9779 9807 9809 9811 9834 9838 9839 9876 9885 9386 9912 9987 10019 10058 10074 10081 10134 10152 10160 10179 10197 10213 10230 10231 10249 10254 10297 10339 10392 1040-. -j418 10429 10493 10531 10549 10361 10598 10604 10628 10629 10630 10690 10724 10791 10798 10825 10834 10862 10878 10897 10975 10978 10991 11005 11023 11060 11074 11078 11082 11034 11086 11109 11136 11147 11195 11202 11236 11313 11352 11448 11464 11481 11506 11540 U570 11636 11661 11673 11730 11983 12094 12097 12142 12235 12271 12301 12309 12326 12399 12418 12497 12528 12546 12557 12561 12613 12616 12705 12718 12753 12802 12806 12844 12893 12987 13058 13087 13107 13111 13196 13327 13375 13383 13386 13394 13409 13473 13512 13529 13576 13580 13582 13585 13618 13720 13734 13768 13780 13785 13786 13801 13804 13813 13816 13856 13857 13898 13915 13919 13925 13961 14011 14016 14062 14143 14166 14183 14188 14243 14256 14272 14291 14320 14339 14341 14375 14378 14408 14427 14430 14461 14482 14491 14506 14544 14577 14584 14591 14644 14696 14777 14307 14809 14875 14893 14987 15011 15016 15028 15062 15068 15194 15295 15315 15322 15324 15335 15342 15348 15371 15404 15451 15452 15502 15504 15549 15604 15605 15632 15663 15680 15683 15738 15788 15799 15893 15918 16014 16056 16070 16170 16193 16212 16213 16246 16255 16332 16350 16386 16477 16572 16589 16599 16665 16668 16673 16686 16814 16883 16903 16923 16935 16945 16952 16992 17010 17021 17025 17031 17052 17070 17073 17032 17114 17181 17251 17302 17308 17330 17338 17357 17379 17428 17449 17457 17508 17531 17548 17559 17580 17609 17610 17628 17717 17746 17774 17838 17860 17910 17916 17524 17929 17967 18001 18019 18044 18051 18067 18108 18124 18134 18136 18164 18191 18201 18227 18247 18267 18291 18316 18326 18395 18447 18537 18550 18556 18576 18607 18614 18618 18619 18660 18670 18674 18678 18760 18766 18798 18801 18844 18845 18856 18948 18952 19003 19044 19156 19225 19323 19337 19388 19434 19477 19501 19523 19547 19555 19605 19640 19660 19671 19705 19728 19729 19766 19768 19796 19916 19953 20038 20089 20120 20133 20148 20150 20259 20295 20308 20310 20315 20330 20467 20476 20481 20491 20496 20565 20612 20624 20o30 20633 20651 20692 20709 20713 20732 20736 20770 20789 20797 20816 20823 20960 20992 20996 21022 21087 21112 21125 21137 21171 21183 21195 21201 21252 21314 21343 21352 21356 21415 21455 21477 21521 21561 21673 21679 21686 21694 21722 21763 21767 21805 21809 21839 21852 21890 21939 21944 21976 21998 ZOETERWOUDE PASSIEHERDENKING. De jeugdorganisaties hebben op Palm zondag met de lyrisch-dramatische over weging „Goede Vrijdag" een waardige Pas sieherdenking gehouden. Wel verheugend is de herleving van de middeleeuwsche mysteriespelen; ook thans is de overwe ging van het lijden van Christus de eer ste aanleiding tot een leekenspel, dat wel niet de volledige uitwerking van een Pas siespel heeft, maar een kruiswegoefening zou genoemd kunnen worden met diep gaande meditaties. Al aanstonds, toen de proloogzegger begon: Weer heeft het lij densuur geslagen, Gods kruisgang, droef als ieder jaar.was er een ernstige stem ming, waartoe het nieuwe décor, de stem mig gehouden spelfiguren en de juiste be lichting veel hebben bijgedragen. De gezangen, uitgevoerd door het dames koor van De Graal, onder leiding van Pa ter Stringa O.S.C., waren als een mooie illuslreering van het grootsch opgezette ge heel. Het koortje is zeer te roemen, alleen is het jammer dat het orgel ontbrak. Een verteller voert in dit spel van statie naar statie en telkens wordt het lijdens verhaal in lyrische teksten tot leering ge steld. Vooral de plastische figuratie maakte een groote schoonheid, waarbij de goede be lichtingsinstallatie beter dan ooit tot dienst kwam. Met zeer groote aandacht werd het on onderbroken spel aangehoord; jammer, dat een paar blagen de uiterste stilte eenigszins verstoorden. Het proza van Kees Meekel', zoowel als de poëzie van Gabriel Smit en zeker niet het minst het ontwerp voor de regie van Anton Sweers is in alle opzichten te prij zen en wij spreken de verwachting uit, dat nog meerdere werken van dit trio zulke goede diensten aan het jeugdwerk zullen bewijzen. Er moet voor dergelijke werken nog grootere toewijding en meerdere studie komen, want de hoog-verheven stof vraagt het sublieme in de kunst.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7