Herstellende democratie. De verkiezingen in België MAANDAG 3 APRIL 1939 30ste Jaargang No. 9302 S)e £cid6ch^Soti^<mt Bureaux Papengracht 3!. n nmn» Adv. en Aboim.-Urieveii lie pag. Z Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vijf bladen. De Duitsche geweld-methoden, waarvan de wereld in den laatsten tijd getuige is geweest, hebben een natuurlijke reactie in het leven geroepen. Een zeer belangrijke uiting daarvan is de verklaring van Chamberlain geweest, welke Zaterdagmiddag beantwoord is door Hitier. De verwachting was, dat Hitier zeer hard zou terugslaan, en men dacht daarbij aan een opzegging van het vloot-pact met Engeland. Maar het is nogal meegevallen. Het voornaamste uit Hitler's rede is de passage, dat Duitschland geen omsingeling zal dulden, en wanneer straks de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beck in Londen een verbond met Engeland aan gaat, is het de vraag of Duitschland dat als een omsingelingspoging zal opvatten De spanning is dan ook nog geenszins gewe ken. De Engelsche perscommentaren con- stateeren hetzelfde, als zij schrijven, dat de toestand door Hitler's rede er weliswaar niet slechter op is geworden, maar ook niet beter. De Führer heeft gezegd, dat Hitier er niet aan denkt, om zijn nabuur-staten zoo maar aan te vallen, en dat hij de over tuiging heeft, de bevolking van Midden- Europa den vrede te hebben gebracht. "In die overtuiging heeft hij zelfs besloten om het eerstvolgende partij-congres te Neu renberg den „partijdag van den vrede" te doopen. Dat alles klinkt erg vredelievend, maar de commentaren uit alle landen wijzen er op, dat men dat gepraat over vrede niet meer vertrouwt. „Hitier heeft ons al meer bij den neus genomen", dat is de algemee- ne opinie in Engeland. Zoo schrijft bijv. de „Sunday Times": „Steeds opnieuw heeft Hitier zijn kans gehad op vrije onderhande ling en vrije regelingen. Steeds opnieuw heeft hij beraadslagingen onmogelijk ge maakt door uitbarstingen, welke het we reldgeweten hebben geschokt. Steeds op nieuw heeft hij zijn plechtig gegeven woord zóó flagrant gebroken, dat zijn woord ner gens langer wordt vertrouwd. Wij vinden geen aanmoediging, geen opluchting van eenigen aard in de redevoering van Zater dag. Er blijft hoop den vrede te redden in samenwerking, niet in afzondering. Wan neer zij aaneengeschaard staan zijn de vre delievende mogendheden nog steeds de sterksten. Het is noodig de juiste diploma tieke basis te vinden, waarop zij kunnen samenwerken, doch de taak vereisc-ht tijd en haast te maken zou alles kunnen be derven. Verder is daarom noodig een interim-po litiek en een dergelijke interimpolitiek is de waarborg aan Polen". Een andere uiting van de reactie, welke wij in den aanvang van dit artikel consta teerden, is de uitslag van de verkiezingen in België. Daar heeft de op fascistischen grondslag staande Rex-beweging een zóó gevoeligen klap gekregen, dat zij zich wel nimmer meer zal herstellen. Een terugval van 21 op 4 zetels is catastrophaal. Ook de socialisten hebben de gevolgen van hun bewind ondervonden en een ge voelig verlies geleden. De winst is aan de zijde der Katholieken en Liberalen, die beiden een zetelwinst van 10 hebben te boeken. Daar ook dr. Martens, door zich vrijwil lig terug te trekken uit de Acadamie voor de Geneeskunde, het struikelblok tusschen de Vlamingen en de Walen uit den weg heeft geruimd, mag verwacht worden, dat door deze verkiezingen de weg is vrijge maakt voor een regeering, welke op éen hechter basis steunt dan met de vorige kabinetten het geval is geweest. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te Haastrecht den weleerw. zeergel. heer D. Bont; tot Leeraar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede den weleerw. heer Th. H. J. Zwartkruis. Katholieken en Liberalen winnen. NEKSLAG VOOR DE REXISTEN. Gisteren hebben in België de ver kiezingen plaats gehad voor Kamer en Senaat, noodig geworden door de par- lementsontbinding. Als gevolg van deze verkiezingen zal de Kamer van Afgevaardigden be staan ii(it 73 Katholieken (winst 10 zetels), 64 socialisten (verlies 6 zetels), 33 liberalen (winst 10 zetels), 17 Vlaamsch-nationalen (winst 1 zetel), 9 communisten (onveranderd), Rexis- ten 4 (verlies 17); 2 partijloozen (M. Fressen te Antwerpen alsmede de can- didaat van de oudstrijders, die te Brus sel is gekozen). De nieuwe senaat zal als volgt zijn samengesteld: 38 Katholieken (winst 4), 35 socialisten (verlies 4); 16 Libera len (winst 5), 8 Vlaamsch-nationalen (winst 3) 3 Communisten (verlies 1) en 1 Rexist f vei lies. 7). Hierbij wordt opgemerkt, dat het aan tal rechtstreeks gekozen senatoren de helft bedraagt van het aantal der Kamerleden. Op 12 April a.5. zullen de Provinciale Staten 44 senatoren moeten kiezen, waar op den volgenden dag de alsdan gekozen leden van den Senaat de overigen, zijnde 22 leden zullen kiezen. De leider van de zoo smadelijk versla gen Rexisten, Leon Degrelle, die boven aan De Rexistische lijst te Brussel staond, is in de Kamer gekozen. DR. MARTENS VRAAGT ONTSLAG ALS LID VAN DE ACADEMIE. Dr. Maxtens deelde gisteren om 13 uur mede, dat hij dien morgen aan ko ning Leopold ontslag gevraagd had als lid van de Koninklijke Vlaamsche. Academie voor geneeskunde van Bel gië. Hij heeft deze aanvraag gestuurd voor dat de uitslag van de verkiezingen bekend was, om te voorkomen, dat aan deze daad een andere verklaring zou kunnen gegeven worden dan zijn wensch mede te werken om de atmospheer van kalmte te helpen scheppen, die voor 's lands beleid in de hui dige omstandigheden onontbeerlijk is. Zoo lang zijne benoeming, waaraan hij alleen een wetenschappelijke beteekenis heeft toegekend, een onderwerp van partijtwist was. kon hij geen verantwoordelijkheid nemen. Met de verkiezing zijn deze rede nen vervallen. Hij betreurt intusschen diep, dat een maatregel, die als een daad van bevredi ging was bedoeld, in een zoo verschillen den geest werd begrepen. V E®n beginsel-uitspraak op 19 April De beteekenis van de verkiezingen voor de Prov. Staten is, op zich beschouwd, ze ker niet onbelangrijk! Het is zeker niet onbelangrijk, door wie de Provincie wordt bestuurd, wat de beginselen zijn van hen, die zitting hebben in de Provinciale Staten. En van beslist igroote beteekenis is de macht en de invloed van Gedeputeerde Sta ten, die uit en door de Provinciale Sta ten worden gekozen. Wij kunnen er ook nog op wijzen, dat de samenstelling van de Eerste Kamer af hangt van de samenstelling van de Provin ciale Staten, omdat zooals men weet de Provinciale Staten de leden der Eerste Kamer kiezen. De beteekenis van de verkiezingen voor de Provinciale Staten gaat echter deze keer nog ver uit boven de hierboven ge schetste beteekenis. De verkiezingen voor de Provinciale Sta ten bestaat deze keer vooral in een: volks uitspraak over de landspolitiek! Nationaal óf on-nationaal. Voor geestelijke vrijheid, met als noodzakelijk gevolg en noodzakelijke voorwaarde vrijheid voor het bestaan van partijen, óf voor dictatuur. is een dag, waarop van ieder onzer lezers wordt gevraagd, dat hij een beginsel-uit spraak doet. Voor de Katholiek is het niet twijfelachtig, hoe hij het antwoord op deze vraag moet geven. De Katholiek stemt op LIJST 2. Ons Kruisbeeld Sinds de Hervorming is het kruisteeken het meest opvallende onderscheidingstee- ken tusschen protestante en katholieke Nederlanders. Jammer genoeg, want wat is mooier belijdenis van ons gemeenschap pelijk geloof in den drieëenen God en in het menschgeworden Woord, dat ons door zijn Kruis uit den staat van verwerping heeft overgeplaatst naar den staat van zegen, dan dit oudchristelijke symbool? Anders stond het met voorstellingen van Jesus aan het kruis. Die vond men nog geen halve eeuw geleden evenzeer in pro testante als in katholieke gezinnen; bij de eerste meer als schilderij, ofschoon ook het kruisbeeld niet ontbrak, bij de laatste in beide vormen. Maar ook deze vrome gewoonte om door een afbeelding van den gekruisten Verlosser, in zijn woning te toonen, dat Hij daar wordt gekend en ge volgd, is bij onze niet-katholieke landge- nooten aan het verflauwen. Met de toene mende ontkenning van Jesus' Godheid moest dit helaas wel gebeurenFeite lijk is nu de toestand zoo, dat ook het kruisbeeld een kenmerk is geworden van het katholieke Nederlandsche gezin. Daar hoort het ook inderdaad thuis en daaruit zal het, evenmin als het kruistee ken, ooit verdwijnen. Het draagt voor ons veelbij tot het scheppen van die uiter lijke godsdienstige sfeer, waarin onze in nerlijke godsdienstige gesteltenis zich goed voelt. Het spreekt zwijgend van geduld, verdraagzaamheid, liefde; het geeft ons van tijd tot tijd 'n goede gedachte in, 'n kleine verzuchting, 'n kort gebedje; het steunt en troost in l<^vade uren. Neen, nooit mag en zal het' kruisbeeld uit onze woning worden verdniongen. Mar dan betaamt h^t ook, dat de plaats, waar het kruisbeeld hangt, met zorg worde gekozen; dat het niet telleen in onze slaap kamer maar ook eri bovenal in de huiska mer prijkt, dat de kinderen er nu en dan met eerbied op wordén gewezen, dat een of andere gemeenschappelijke godsdien stige oefening, b.v. het avondgebed, daar wordt gebeden. Zou het niet nuttig zijn om in deze Lij densweek, nu wij den kruisdood van Je- süs herdenken, ons af te vragen, of wij deze eerbiedwaardige, door en door chris telijke vereering van het heilig Kruis zóó handhaven, als onze Moeder de H. Kerk van haar kinderen met recht verwacht? „Maasbode". De Bond zonder Naam TENTOONSTELLING TE DEN HAAG. Meer dan 100.000 leden sedert 2 April 1938 Gisteren vierde de Bond zonder Naam zijn eersten verjaardag. In dat eerste jaar van zijn bestaan (wie kan een vergelijking met andere bewegingen trekken) ver wierf deze bond meer dan 100.000 leden, werkende, denkende, doende leden. „Het groote, dat gebeurd is, komt even wel niet van mij", aldus de Z.E. heer H. de Greeve Zaterdag in zijn toespraak bij de opening der eerste tentoonstelling te Den Hag, „maar van de menschen zelf, de ouderen en de jongeren". Zonder dat ik er iets anders voor deed dan het idee lanceeren, begon de jeugd zelf, eerst bij de hoogere klassen van het L.O., daarna bij de lagere, en tenslotte zijn ook de leerlingen der fröbelscholen spon taan begonnen". In het archief van den Bond te Heem stede bevinden zich meer dan 100.000 stukken, waaronder levensgeschiedenissen, levenstragedies die de stof zouden vormen voor vele romans. Het zijn verhalen over kapot-geslagen levens, over levens, die hun evenwicht hebben teruggevonden; elke brief, zoo zeide de stichter van den bond, behelst een menschenleven. Na deze korte verklaring deelde spr. nog mede, dat de Bond ongeveer 250.000 bro chures heeft uitgegeven, welke over heel Nederland zijn verspreid. Doch de actie op zich schijnt in heel Europa weerklnk te hebben gevonden. Priesters en geloovigen uit Duitschland, Polen, ja tot in Rusland, willen nadere gegevens om deze werk wijze te gaan toepassen, waar zij in hun gewonen arbeid uit hoofde van het nieuwe heidendom of van de godloozen-actie wor den belemmerd. Ook uit Frankrijk komen talrijke aan vragen en van nog verder, getuige de brief van een Roemeenschen boer, in de landstaal gesteld, die mededeelde, dat hij in overleg met den burgemeester had be sloten in zijn dorp een Bond Zonder Naam op te richten. Bij gelegenheid van den eersten ver jaardag in in het pand Westeinde no. 1 in den Haag een kleine tentoonstelling in gericht van voorwerpen, welke van vele zijden werden toegezonden als blijken van daadwerkelijke medewerking voor het be oogde doel, en van propagandamateriaal, dat vanwege den Bond wordt verspreid. Pater de Greeve heeft met een kort woord deze tentoonstelling Zaterdagmiddag ge opend. De aandacht trekt o.m. een in de etalage geplatste groot symbolisch schilderij van Hugo Brouwer, waarop de Christusfiguur „GELOOFT DE REGEERING AAN GEVAAR?" DE REGEERING „NOG AL OPTIMISTISCH" In het maandblad „De R.K. Staatspartij" schrijft V. een artikel onder den titel „De ure van het geweld" De schrijver zegt daarin o.m. dat de Regeering „de oorlogsbedreiging voor ons land nog al optimistisch" ziet. En deze wetenschap vervult hem „reeds maanden met zorg" ziet de schrijver zelf misschien nog al pessimistisch?Maar wij laten hem hier aan het woord: „Wij kunnen ons niet voorstellen, dat onze Regeering niet spoedig maatregelen zal treffen om de grensbeveiliging door vaste werken thans bezig tot meer ont wikkeling te komen met veel meer per soneel, en dat continu, te verhoogen. Naar wij aannemen zal de Regeering geen kos ten sparen om luchtafweergeschut, anti- tankgeschut en dergelijke moderne wape nen aan te schaffen, ofschoon het een on- noodig gepeuter lijkt, dat Amsterdam zelf voor wat afweer-geschut wil zorgen. Welk een schreeuwende aanklacht daarin zit, moest men toch eens voelen! Wij nemen dat dan maar eens aan, ofschoon er symptomen zijn, die ons de angstige vraag doen stellen: gelooft de Regeering aan het onmiddellijk dreigen, aan den gi- gantischen omvang en aan de bliksemsnel heid van het gevaar? Op zuiver defensie gebied zou zij dan de grensbescherming krachtiger opvoeren. Ook dan nog blijft de mobilisatie een hachelijk, ding, omdat een vijandelijke overmacht in de lucht niet nalaten zal de knooppunten van ver keer in het ongereede te brenge. Gelooft de Regeering wel aan het gevaar? Hoe dan de hopelooze achterstand op het ge bied van de bescherming der burgerbevol king te verklaren? Meent men, dat met redevoeringen „over de taak der gemeen te" in plaats van grondig, snel en centraal aanpakken zonder raadpleging der „zui nige huismoeder", de bescherming der be volking is te dienen? Op dit terrein is onze Regeering zoo erbarmelijk achter, dat men huivert bij de gedachte aan de hon derdduizenden, die straks het gelag krij gen te betalen, als de springstoffen over onze volkswijken gestrooid worden. We derom zai het wel zuinige-huismoeder- politiek zijn, die onze electrische centrales nog niet onderling deed koppelen, zoodat onze lieve eventueele vijanden provincie na provincie met weinig moeite zullen kunnen lam leggen. Nu een der dagbladen heeft vèrmeld, wat ons zoo van zorg vervult, nu spreken wij er nog wat openlijker over. Onze Re geering, zoo werd te kennen gegeven, ziet de oorlogsbedreiging voor ons land nog al optimistisch. Wat wij er uit allerbeste bron over hoorden, stemt met deze mededeeling overeen. Deze wetenschap vervult ons reeds maanden met zorg. Wanneer zal men dan wel aan gevaar gelooven? Laat ons eens aannemen, dat onze Regeering wederom noemen wij geen specialen naam, want de Regeering moet ak eenheid wer den gezien de mogelijkheid, dat de gruwel over ons land losbarsten zal, ziet ak twee gunstige kansen tegen één on gunstige, dan nog vragen wij met het oog op die 33 kans: is het verantwoord be langrijke lacunes te laten bestaan? En, is het verantwoord na te laten de kansver houding door uiterste krachtsinspanning op te voeren tot zeg: drie tegen één?" LEBRUN OPNIEUW CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP? PARIJS, 3 April. (A. N. P.). Naar Havas meent te weten, zou Lebrun, toegevend aan de talrijke verzoeken, die sedert verschei dene dagen tot hem gericht zijn, bereid zijn in de op 5 April te Versailles te houden Nstionale Vergadering zich candidaat te laten stellen. DE „TIMES" WEER EENS IN BESLAG GENOMEN. BERLIJN, 3 April. (A. N. P.) Het num mer van Zaterdag van de „Times" is als het eenige van de Britsche bladen, die vandaag in Duitschland zijn aangekomen, in beslag genomen. uit een ten doode gedoemde stad wordt verdreven. Verder zijn er karakteristieke teekeningen, kunstvoorwerpen, manus cripten enz. Het ligt in de bedoeling met deze arti kelen t.z.t. een reizende tentoonstelling te houden. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De verkiezingen in België hebben een groote winst voor de Katholieken en dc Liberalen opgeleverd en den nekslag voor de Rexisten. (1ste blad). Hitier heeft Zaterdag te Wilhelmshafen geantwoord op de verklaring van Cham berlain. (2de blad). De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beck is naar Londen vertrokken. (2de blad). Russisch-Japansch visscherij-verdrag on derteekend. (2de blad). Binnenland Heden vergaderde de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur (3de blad). Benoemingen in he Bisdom Haarlem (ste blad). Sporl en Wedstrllden Vosta behaalde gisteren bet kampioen schap van het Oosten in den I.V.C.B. (4de blad). Een nieuwe kans van Docos op het eer ste klasse-kampioenschap van den D.H.V.B:. een beslissingswedstrijd met Quick Steps is noodzakelijk. (4de blad). Ajax wint van Achilles, Eindhoven en DWS spelen gelijk voor de kampioenscom petitie van den K.N.V.B. NEC kampioen van het Oosten, LFC en Wassenaar in de vierde klasse. DFC en VDS moeten de gradatiewedstrijden spelen (4de blad). De Ned. hockeyers verliezen met 30 van Engeland, het Ned. B-elftal wint met 41 van België B (4de blad). Nereus wint het kampioenschap van den Amstel, Njord I derde, Njord H eerst© in de tweede divisie (4de blad). GEZELSCHAP JAN MUSCH WORDT ONTBONDEN. Nadat het gezelschap Jan Musch gedu rende drie jaar zoowel artistiek, als zake lijk met succes heeft gewerkt, is de directie genoodzaakt het gezelschap aan het einde van dit speelseizoen te ontbinden. De eenige reden hiervoor is, dat de heer Musch, op medisch advies, niet zoo intens mag blijven werken, als voor de exploita tie van dit gezelschap noodzakelijk bleek. Evenwel zullen alle voorstellingen, die nog voor dit seizoen zijn afgesloten, in de aangekondigde bezetting doorgaan. KONINKLIJKE MARINE BESTELE 31 TORPEDOWATERVLIEGTUIGEN Opdracht aan Fokker tot levering van 31 toestellen type T.8W. De Koninklijke Marine heeft dezer dagen aan de N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fokker opdracht gegeven voor de levering van 31 tor pedowatervliegtuigen van het type Fokker T. 8.W., bestemd voor den dienst der Koninklijke Marine. Zooals bekend is, hebben de Fokkerfa brieken in opdracht van Marine reeds een serie van vijf toestellen van dit type in aanbouw. Het eerste van deze serie bevindt zich te Schellingwoude, waar de proefvluchten een gunstig verloop hebben. Van deze nieuwe serie zullen 19 vlieg tuigen met houten vleugels worden afge leverd en de 12 resteerende toestellen in geheel metalen constructie worden uitge- volgd. Hiermede doet de bouw in serie van geheel metalen vliegtuigen van Nederland- sch ontwerp hier te lande zijn intrede. Zooals bekend is bevindt zicch bij Fokker bovendien een geheel metalen tweemoto- rig bombardementsvliegtuig in bouw, het protype Fokker T. 9, in opdracht van en bestemd voor de luchtvaartafdeeling van het Koninklijk Nederlandsch Indische leger. Dit vliegtuig nadert zijn voltooiing. Het type T. 8 W. is een tweemotorige vrijdragende middendekker op drijvers, een torpedovliegtuig, dat in plaats van torpedo's ook bommen kan meevoeren, en dat tevens dienst kan doen als lange af standsverkenner. Het bijzondere van deze machine is, dat de torpedo's geheel in de romp worden opgeborgen en dat de berg ruimte kan worden gesloten met twee luiken, die hydraulisch kunnen worden bediend. Het toestel is uitgerust met een krachtige afweerbewapening die in alle richtingen bruikbaar is en kan bemand worden met drie of vier personen. Het kan gebruikt met twee luchtgekoel- de stermotoren met een capaciteit van 400 tot 700 p.k. elk, van welke sterkte de pres taties afhankelijk zijn. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. WOENSDAG

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1