Zorgen over de uitvoer van bloembollen MAANDAG 3 APRIL 1939 DE LFWISCHE CO»[RANT DERDE BLAD - PAG. lf Openingsrede voorzitter van Bloembo l lencultuur" GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERK DE ORDENING IN HET VAK Onder voorzitterschap van dr. A. J. Ver- hage kwam de Alg. Vereen, v. Bloembol lencultuur in algemeene vergadering bij een. De voorzitter zeide, na de overleden le den herdacht te hebben, dat sedert de vo rige algemeene vergadering de politieke spanningen, op welker vermindering wij toen nog konden hopen, eerder sterker dan geringer zijn geworden. Dit heeft op het bedrijfsleven in het algemeen een druk ge legd, waaronder wel zeer in het bijzonder lijden bedrijven als het onze, die geheel op de uitvoermogelijkheden zijn aangewe zen. De zorgen voor het behoud van die uitvoermogelijkheden zijn, ook afgezien van het gevaar van politieke conflicten, in de afgeloopen maanden niet gering geweest. Zorg over Engeland. In de eerste plaats heeft onze grootste afnemer, Engeland, ons veel zorgen ge-- baard door de opnieuw naar voren geko men plannen tot beperking van den bloem- bolleninvoer. Dergelijke plannen waren vroeger wel verworpen, maar een wijzi ging in het Engelsche kabinet en het meer en meer bezien van de handelsverhoudin gen alleen tusschen de twee landen, die in een bepaald geval bij den handel in het betreffende product betrokken zijn, deden, naast de machtige positie van den Brit- schen Boerenbond, van dien het initiatief tot invoerbeperking zou uitgaan, het ge vaar van verwezenlijking der planneu groo- ter zijn dan in het verleden het geval ge weest was. Besprekingen van vertegenwoordigers van kweekerij en handel met de vertegen woordigers van de Britsche afnemers de den voor dit probleem een oplossing vin den, die pogingen tot verhooging van het invoerrecht kon komen. Het bezwaar van de Engelsche afnemers wgs een te groo- te invoer van bloembollen in Engeland, om dat dit elk jaar tot een overvoering van de Engelsche bloemenmarkt leidt. De maat regel, die hiertegen gevonden werd, was een uitschakeling van den uitvoer van zift 10 van late tulpen naar Engeland, tenzij in verband met het gewas later in het sei zoen een andere maatregel zou worden overeengekomen. Onder deze omstandigheden is dit naar mijn overtuiging de beste maatregel, die getroffen kon worden. Invoerbeperking door verhooging van invoerrechten, die voor alle artikelen gelden, of door contin- genteering, zelfs als dit een vrijwillige van onzen kant was, zou een veel grooter be zwaar geweest zijn dan deze regeling, waarbij de kleine bollen in ons land blij ven en meer groote bollen worden uitge voerd, en die toch ruimte laat voor een na tuurlijke expansie van onzen afzet, wanneer de omstandigheden daa-rtoe gunstig zijn. Zorg voor Amerika. Het bloembollenvak is opgeschrikt door berichten, dat langs den weg van een door enkele leden van de Amerikaansche volks vertegenwoordiging ingediend wetsont werp opnieuw getracht zou worden de Ne- derlandsche narcissen slechts na een warm waterbehandeling in de Vereenigde Sta ten binnen te laten. Terwijl als nieuwig heid ook tulpen en hyacinthen, zij het na een nog jaren verwijderden datum, in dit wetsontwerp worden genoemd. Na de vreugde, die in onzen kring ge- heerscht heeft over de opheffing van het Amerikaansche embargo, is ook al is het nog zeer moeilijk te beoordeelen, wat er uit deze voorstellen zal voortkomen dit een teleurstellend bericht. De grond van de heerschende vreugde was juist, dat het hoofd van het Amerikaansche Bureau voor Plantenquarantaine deze beslissing had ge nomen omdat hij: na een bezoek met en kele andere Amerikaansche deskundigen aan onze culturen, geconstateerd en in een verklaring vastgelegd had, dat onze cultu res volkomen gezond waren. Dat enkele maanden na een dergelijke verklaring ge tracht wordt via een nieuw wetsontwerp onze producten toch op phyto-sanitaire gronden te weren, is teleurstellend. Voor de Nederlandsche Regeering moge dit aan leiding zijn om stappen te nemen, die aan neming dezer voorstellen voorkomen. Ame rika is het land, dat voor het Nederland sche bloembollenbedrijf nog veel perspec tief biedt, en juist in dezen tijd van alom groeiende moeilijkheden mag onze Aagee- ring in dit geval alle mogelijke activiteit ontwikkelen om deze onjuiste uitsluting te voorkomen. Oprichting van de „Iris". Dat niets wordt nagelaten om den ge zondheidstoestand onzer cultures in het al gemeen te verbeteren bewijst ook de op richting van de groep „De Iris", waarvan het doel is het instellen van een keurings dienst voor de iristeelt. Hiermede is een vierde groep onzer vereeniging in het le ven geroepen, welke uitsluitend de vak technische belangen van dit product zal be hartigen. In dat verband zij er op gewe zen, dat in onze vereeniging, waarvan de oudste afdeelingen dit jaar hun 60-jarig bestaan herdenken, de groep „De Narcis" kort geleden het 25-iarig bestaan herdacht. Bij die gelegenheid is het weer duidelijk geworden, welk belangrijk werk de narcis- senkweekers zelf hebben gedaan voor de gezondheid hunner cultures. Het is aan het initiatief van het vak zelf te danken, dat wij met een gerust geweten van een volkomen gezonde narcissencultuur kunnen spreken. Zorg over Duitschland. Ook de ontwikkeling van de handelsver houdingen met Duitschland baart zorgen. De gevolgen van de beschermende maat regelen, die zeer onlangs de Nederland sche Regeering ten bate van onze indus trie heeft genomen boven de maatregelen, die reeds getroffen waren, zijn vooral voor onzen tuinbouw export en in 't bijzonder voor onzen bloembollenuitvoer, zonder twijfel nadeelig. De afsluiting van het nieu we Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag vorige week heeft dit al direct bevestigd; hierbij is het Duitsche invoerrecht op on ze producten verhoogd van 20 op 25 Mark per 100 K.G. De beschermende maatregelen voor on ze industrie, waarbij ik naast de invoer rechten ook aan de contingenteeringsmaat- regelen denk, zijn er ook niet vreemd aan dat onze invoer uit Duitschland geregeld vermindert. In het clearingsysteem moet dit tengevolge hebben, dat de contingen ten voor uitvoer naar Duitschland gere geld verkleind worden. De Regeering moge bedenken, dat deze Regeeringspolitiek in de allereerste plaats treft een product als bloembollen, dat een specifiek Neder- landsch karakter draagt en waarvoor met moeite een markt is geschapen, die steeds meer verloren dreigt te gaan. Financieele steun heeft de Regeering aan ons bedrijf slechts op enkele onderdeelen gegeven; dit mag geen naam hebben verge leken met den steun, die aan andere be drijfstakken is verleend. Het is nu te ho pen, dat de Regeering er blijk van geeft de benadeeling van onze positie door deze maatregelen in te zien door voor een vol gend kwartaal het contingent voor den uit voer van bloembollen zóó vast te stellen, dat onze uitvoer naar Duitschland niet min der wordt dan vorig jaar. Van de zijde van Duitschland, waar de afnemers om ons product zitten te springen, zal dit wel geen bezwaar opleveren. Het overnemen van de bedrijfs- maatregelen. Naast de moeilijkheden bij den export vragen ook andere problemen onze aan dacht. In de eerste plaats mag daarbij ge dacht worden aan het streven der Regee ring om de bedrijfsmaatregelen door het georganiseerde bedrijf zelf te doen over nemen.. De langdurige ondernandelingen hier over tusschen de organisaties op bloem- bollengebied onderling en met Regeerings- vertegenwoordigers hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. De onderhande lingen zijn echter wel gevorderd, al is er niet op alle punten een volledige overeen stemming. Wanneer het tot overneming der bedrijfsmaatregelen komt, dan zullen wij dus de figuur hebben, dat het werk van Sierteeltcentrale en Surplusfonds 'al wor den overgenomen door een instantie, waar van het bestuur is samengesteld uit door de daartoe door den Minister aangewezen or ganisaties benoemde leden. De bedoeling van deze overneming van de bedrijfsmaatregelen is het toe te jui chen beginsel, dat deze niet verambtelijkt mogen worden, en dat deskundigen uit het vak zelf de leiding van de verantwoorde lijkheid voor de uitvoering moeten over nemen. Zooals het onlangs uitgebrachte „rapport betreffende overneming der land- bouw-crisismaatregelen door de bedrijfs- genooten" zegt, is nu de indruk, dat de Overheid op den voorgrond staat, en het bedrijf op den achtergrond; deze verhou ding moet gewijzigd worden. Bang voor verstarring. Het zal geheel en al van de uitwerking afhangen, of verambteiijking en verstar ring niet, zij het dooi", andere personen, toch blijft voortbestaan. Ieder bedrijf apart zet de hiertoe bevoegde instantie ineen, dus in elk appart geval zal dit anders zijn. Maar wanneer wij het bovengenoemde rapport bestudeeren, ontkomen wij niet aan den indruk, dat bij een uitwerking als daarin geschetst, het gevaar, dat men wilde on dervangen, blijft bestaan, althans voor den tuinbouw. In het rapport wordt namelijk gezegd, dat de drie Centrale Landbouw-organisa- ties na de oprichting van organen voor de onderscheidene bedrijfstakken een coördi- neerende taak zullen hebben. Nu acht ik dit voor den landbouw in en geren zin een mogelijke noodzakelijkheid door de inge wikkeldheid van den organisatorischen op bouw in verband met dp uitgestrektheid van het daar betreden terein. Maar voor den tuinbouw, en zeker voor den luxen- tuinbouw, acht ik een dergelijk coördinee- rend lichaam in het geheel niet noodig. Het bestaan er van kan, als ik de strekking hiervan goed begrijp, slechts opnieuw ver ambteiijking en verstarring ten gevolge hebben. Ieder bedrijf behandelt de bedrijfs maatregelen voor het betreffende be drijf en de Regeering houdt er toe zicht op, dat hierbij het algemeen belang niet geschaad wordt. Ik zie geen enkele reden om een orgaan te plaat sen tusschen b.v. het bloembollenbedrijf en de Regeering. Waar is de plaats van de Alg. Vereen.? Maar ook wanneer een dergelijk orgaan om redenen, die ik uit dit rapport niet kan opmaken, noodzakelijk zou zijn, dan moe ten toch voor den tuinbouw niet in de eer ste plaats de drie Centrale Landbouworga nisaties worden ingeschakeld. Dan moet een lichaam worden gezocht, dat zich met tuinbouwvraagstukken bezig houdt. Dat het niet moeilijk is een zoodanige instantie in te schakelen, bewijst het bestaan van den £Jed. Tuinbouwraad, waarin de on derscheidene takken van tuinbouw reeds jarenlang op bepaalde gebieden samenwer ken. Er is nog een gevaar uit dit rapptr te le- :en. Het komt mij voor, dat het den samen stellers er van niet steeds scherp voor oogen heeft gestaan, dat de bestaande, di rect uit het bedrijfsleven voortgekomen or ganisaties, op velerlei gebied een taak ver vullen, die niet dan zonder groote schade aan een nieuw te vormen lichaam zou kunnen worden opgedragen. Wanneer men b.v. leest over het zoeken van nieuwe af zetgebieden en bevordering van rationali satie, dan bedenke men, dat juist in den tuinbouw de bestaande organisaties op eco nomisch en technisch gebied steeds werk zaam geweest zijn. Een scherpe afbake ning van de taken en behoud van het be staande is een eerste voorwaarde voor een goede werking van het systeem, dat ook de Regeering voor staat. Het heele vraagstuk biedt nog vele moei lijkheden, al is het principe, dat wat voor het bedrijf noodig geoordeeld wordt ook door het bedrijf gedaan moet worden, zon der twijfel juist. Laten we hopen, dat deze moeilijkheden zullen worden opgelost op een wijze die den vaderlandschen tuin bouw en in het bijzonder ook ons vak, ter "cede zal komen. NED. OOST-INDIE FRISCO'S EXPOSITIE DRAMA. „Naar wij vernemen arriveert deze week de S.S.-maquette, die naar San Francisco was gezonden om daar te worden opge steld in het Nederlandsch Indisch Pavil joenplotseling weer te Priok", aldus het „Alg. Indisch Dagblad"' van 27 Maart. De staatsspoorwegen ontvingen enkele dagen geleden de laconieke mededeeling, dat de maquette op 30 dezer weer op Java zal arriveeren, omdat dit tentoonstellings stukde deur van het Nederlandsch Pa viljoen niet doorkon. Zoo staat deze fraai, kunstig samenge stelde maquette van het eiland Java met al zijn spoorwegverbindingen, zijn bergen, zyn fabrieken, weer in Priok. Na langdurige onderhandelingen werd verleden jaar ten slotte besloten de ma quette naar San Francisco te zenden en in prima samenwerking tusschen K.P.M. en S.S. zou dit werkstuk, tezamen met de be kende groote K.P.M.-kaart, het pièce de resistance vormen in het Nederlandsch Pa viljoen. De tentoonstellingscommissie had be zwaar tegen den toenmalige vorm van de maquette, die uitneem baar was en dus op de tentoonstelling gemonteerd zou moeten worden en door een vakkundig man in wer king gesteld. Toen hiertegen bezwaren werden geop perd. haastte zich de S.S. de maquette te verbouwen; een stuk Zuid-Sumatra ver dween en men hirid een rechthoekige ma quette over negen meter lang en circa 2.90 breed. Deze bestond nu uit één stuk en behoefde ter plaatse verder geen mon tage. Het geheele geval werd in een zware kist verpakt en overgebracht naar Amerika. Daar zou men uus r.iets anders te doen heb- benij dan de inzending der staatsspoorwe gen uitpakken en opstellen in het Neder landsch paviljoen. Maar nu staat de maquette, na dure ver anderingen op Manggarai en na kostbare scheepsvracht naar Amerika en terug weer plotseling te Priok. Dit is ergerlijk en wij vragen ons af: Had den de heer Depep c.s. uit Frisco geen tele grammetje kunnen zenden? Hadden zij niet h. overleg kunnen treden met de S.S.? Hadden zij niet om oplossing der moeilijkheden kunnen vragen? De expoistie in Golden Gate blijft nog maanden staan en met het wegbreken van een deel van den zijwand had men de ma quette binnen kunnen krijgen. De oplossing van dit kleine probleem zou voor een deskundig architect zeer eenvou dig geweest zijn. Bovendien had de maquette in het uiter ste geval nog tlijd midden in de expositie kunnen komen, maar hiervoor zei men was de vloer te zwak (De expositie is op den beganengrond!) En zoo is er van het weinige, dat het „Ne derlandsch Indische Paviljoen" bood min der dan de helft overgebleven. Waaraan dit te wijten is? Aan onwil der uitvoerders van de expositie maar niet min der aan hun onkunde. Voorzitter is de Burgemeester. Tegen woordig zijn alle leden. De voorzitter deelt mede, dat binnen kort overgegaan zal worden buiten de be bouwde kom een tegelpad an te leggen en verschillende gedeelten van den weg te herstraten, waarvan de kosten geraamd worden op pl.m. 1000.uitgezonderd de straatklinkers, welke reeds in 1938 zijn aangeschaft. De kosten komen ten laste van het wegenfonds. Het ligt in de bedoe ling het herstraten en betegelen op te dragen aan Gebr. Streefkerk, terwijl de levering van betonbanden en zand door ingezetenen zal geschieden. Ook de werk krachten voor opperdiensten zullen uit de gemeente genomen worden. Ook het voetpad in den Hoogeward bin nen de bebouwde kom eischt dringend verbetering, doch hieraan zijn groote kos ten verbonden, warvoor echter nog geen gelden beschikbar zijn. Bruggen-verbreeding. Hierna komt aan de orde het voorstel tot het in onderhoud nemen van de brug bij C. v. d. Bijl en tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van verbree ding. De voorzitter licht dit voorstel uit voerig toe. Er zijn langdurige besprekin gen met de onderhoudsplichtigen en het polderbestuur gevoerd. De kosten van een nieuwe brug zijn geraamd op f 3000. Het ligt in de bedoeling een breedere brug te maken, waarmede dus ook een gemeen tebelang gemoeid is. Tusschen partijen is na langdurige onderhandelingen overeen stemming bereikt inzake de kostenverdee- ling, welke hierop neerkomt, dat de beide onderhoudsplichtigen en het polderbestuur elk 809.— en het gemeentebestuur 600 zal betalen. De heer Lieverse informeert hoe breed de'nieuwe brug zal worden en of de ge meente hierdoor niet in conflict kan ko men met andere onderhoudsplichtigen van bruggen. De voorzitter antwoordt, dat het de be doeling is de brug ongeveer 5 6 meter breed te maken, terwijl dit geval geheel op zich zelf staat, daar het polderbelang ook als een gemeentebelang moet worden bezien. De heer Oppelaar vraagt of het plan ook doorgaat indien de gemeente het on derhoud in de toekomst niet op zich neemt. De voorzitter zegt, dat hiermede het ge heele plan vervalt. Het onderhoud zal voor de gemeente weinig risico met zich brengen, daar de brug uiterst solide ge maakt zal worden. De heer van der Sterre zegt zich met het voorstel van B. en W. geheel te kun nen vereenigen, waarna het voorstel x. h. st. wordt aangenomen. De voorzitter zegt, dat nog een onder zoek is ingesteld naar den toestand van de Lagewaardsche brug en dat B. en W. er in principe voor gevoelen hierin ook verbetering te brengen b.v. door het ma ken van een betonnen bovendek. De heer van der Sterre wijst er op, dat de landhoofden van dezen brug in een vervallen toestand verkeeren. De heer van Egmond zegt, dat eerst nog een nader on derzoek zal worden ingesteld alvorens met een definitief voorstel wordt gekomen. Verbetering arbeiderswoningen. Voorstel om in beginsel te besluiten tot het verleenen van subsidie in de kosten van verbetering van eenige arbeiderswo ningen. De voorzitter zegt, dat B. en W. den laatsten tijd verschillende aanschrijvingen hebben uitgezonden om tot verbetering van arbeiderswoningen te geraken. Het blijkt echter, dat, indien hiermede wordt doorgegaan er binnenkort gebrek aan wo ningen dreigt te komen, daar hier slechts heel weinig nieuwbouw plaats vindt. Er zijn complexen 'woningen bij, waarvan de kosten van verbetering meer dan 3000 zullen bedragen, hetgeen voor de eigena ren zware lasten beteekent. Daar deze verbeteringen ook een verruiming van werkgelegenheid beteekenen, stellen B. en W., op grond van een daaromtrent in gekomen circulaire van den Minister, voor medewerking te verleenen tot het ver- neenen van een bijdrage in de te maken kosten. De bijdrage kan beloopen ten hoogste 240.per woning, hiervan neemt het Rijk 2/3 voor zijn rekening, terwijl ten laste van de gemeente komt 1/3 deel, dus 1/9 van de totale kosten. Besloten wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. Voorts komt aan de orde het punt: in trekking en opnieuw vaststelling Ambte narenreglement. De voorzitter doet mede deeling van de ingekomen adviezen van de betrokken ambtenarenorganisaties en zegt, dat dit reglement geheel in overeen stemming is met de wenschen van de re geering. Na eenige besprekingen wordt dit z. h. st. vastgesteld. Aan een verzoek van het bestuur der Ned. Herv. school, alhier om medewerking ingevolge art. 72 der L. O. wet 1920 voor de aanschaffing van leermiddelen, school- behoeften en schoolmeubelen wordt me dewerking verleend. Hierna sluiting. BIOSCOPEN TE LEIDEN THEATERj HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING I uxor: Blokkade (Henry Fonda, Madeleine Carrol). De big van het Vreemdelingen L,e- gioen. (Fernandel). Hel Spaan- cshe conflict, spanning Klucht lederen avond 8 uui. Zondag ook van 2—7 uur lederen middag behalve Vrijdag 2 uur matinèe. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: De twee zusters Kleh iCorinne Luchaire, Anny Ducaux). Bulldog, Drummond in de klem. (John Barry more, John Ho ward). Dramatisch Drummond- avonturen naar roman van Sapper lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma tinèe. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: 't Was 1 April (Jo- han Kaart, Jopie Koopman) De onwelkome gast (Jack Holt). Komisch Sensationeel lederen avond 8 uur. Zondag ook van 4—7 uur. Woensdag half 3 matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Vrijdag—Zondag: Ben Hur (Ramon Novarro). Wat heb je nou ge daan. (Joe Brown). Maandag-Donderdag: San Francisco (Jea- nette Mac Donald, Clark Gable). Towaritsj (Claudette Colbert, Charles Boyer). Roman van Szienkewitch Klucht Epos Leven van t//ee Russische vluchtelingen in Parijs. lederen avond 8 uur, Zondag ook van 2—7 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Afgekeurd De DIeren-Jamboree 171. „We zullen zoo'n leuk motorbootje huren, dan gaan we gezellig een beetje rondtoeren," vervolgde Joko. De kellner, een hond met lange flapooren, kwam juist terug met de ranja. Ze betaalden en vroegen meteen of ze een boot kenden hure*. 172. „Zeker heeren," zei de kellner beleefd, gaat U maar mee. Hij liep naar een groot bootenhuis en haalde er een klein sierlijk bootje uit. Intusschen had Big een vogelpad vinder gevraagd hun hoeden te halen, want zonder deze wilden ze den tocht niet maken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11