OMGEVING RIJNSTREEK ZATERDAG 1 APRIL 1939 DE LEI0SCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HILLEGOM Tuinbouwwintercursus. Gisteravond had in het leslokaal der gemeenteschool de eindles plaats van den 2-jarigen cursus van het tuinbou wonder wijs alhier. Tegenwoor dig was mede ir. Volkersz, rij ks tuinbou w- consulent te Lisse, en de commissie van Toezicht. Alle 26 leerlingen ontvingen het mooie diploma. Aan 7 geschiedde dit met het predicaat „met zeer veel vrucht"; aan 8 „met veel vrucht" en aan 11 „met vrucht". Vervolgens richtte de heer Bijl van Dui- venbode, als voorz. der commissie van Toe zicht en als vert, van Bloembollencultuur, een sympathiek woord tot de leerlingen, waarna de oudste der leerlingen, de heer J. Ruigrok, woorden van dank richtte tot de leeraren, tot den rijkstuinbouwconsulent en tot de Comm. van Toezicht, hetgeen hij deed vergezeld gaan met een blijvend aan denken aan de leeraren. De heer W. A. v. d. Wal, hoofd van den cursus, sprak het slotwoord. KATWIJK Geboren: Gijsbertus, z. van M. van Klaveren en D. Snip Neeltje, d. van S. Dubbelaar en A. de Best Johanna Ma ria, d. van E. P. van Beelen en J. van Dijk Cornelis, z. van J. van der Plas en C. Meijvogel Dirk, z. van P. Guyt en G. van Duyn Adriaantje, d. van P. van Duyvenvoorde en J. van Rijn Cornelis Willem, z. van W. Bos en W. Maasse Antje Maria, d. van J. H van den Oever en A. Slcof Cornelis, z. van G. Pronk en C. Vlieland. Overleden: Elisabeth Ros 72 j., onge huwd. KATWIJK AAN DEN RIJN Export. Niet onwaarschijnlijk is het dat het nieuwe handelsverdrag met Duitsch- land de aanvoerders van waspeen reeds een voordeeltje bezorgde. Althans, de prijs van dit product, welke toch al zeer goed was. ging gisteren met één sprong ruim 50% naar boven. Van 2.per kist van 20 K.G. werd tot 3.20 per kist betaald. Er was goede vraag voor export. Maar, voor een gedeelte zit de duurte in dit geval ook in de schaarschte. LFJDSCHEN DAM St. Josephsgezellen. Morgen na de H. Mis van 7 uur algemeenc H. Communie der leden. Om half 12 en na het Lof bijeen komst. Maandag 3 April te 7.30 uur tooneelclub „Adolf Kolping". Dinsdag 4 April te 7.30 uur Maria-Congregatie, daarna bijeen komst. Donderdag 6 April te 7.30 uur biljartclub A.D.O. en tooneelclub „Adolf Kolping" en Zr terdag 8 April i.a het Lof bijeenkomst. K.J.M.V. Morgen te half 9 H. Mis voor de leden en donateurs en na de H. Mis al- gemeene H. Communie. Maandag 3 April te 8.3 Ouur: jaarverga dering. Dinsdag 3 April te 7.30 uur Maria- Congregatie en Vrijdag 7 April: Sociëteits avond. Luchtbescherming. Onder leiding van burgemeester Kejjzer kwam gisteravond de vereeniging voor Luchtbescherming op nieuw in vergadering bijeen. Burgemeester Keijzer, die de bijeen komst opende, drukte er zijn spijt over uit, dat de zaal niet zoo bezet was als de vo rige week, toen honderden teleurgesteld moesten worden. De toestand is nog zeer critiek en de overheid kan niet alles doen en heeft daarom aller medewerking noo- dig. Het woord is dan aan drs. A. van Vianen van de N.V.L., die in den breede de geva ren schetste. Ook dezen avond vestigde spreker de aandacht bijzonder op de ge- vare vanuit de lucht en gaf hij aan, wat de vereeniging voor luchtbescherming be oogt en hoe zij haar doel wil verwezenlij ken. Vrijwel alle aanwezigen gaven zich hier na als lid op, zoodat het ledental momen teel 250 bedraagt. Met algem. st. wordt goedgekeurd, dat het voorloopig samenge stelde bestuur de loopende zaken zal rege len en later een definitief bestuur wordt gekozen. De burgemeester dankt allen en geeft de verzekering, dat het bestuur en de over heid alles zal doen om allen zoo vertrouwd mogelijk te maken met de geheele lucht bescherming, waarbij hij op aller steun en medewerking rekent. Door den heer Van Vianen werden nog diverse lichtbeelden vertoond betreffende luchtaanvallen en afweermiddelen. LISSE RIJKSTUINBOUWSCHOOL VOOR DE BLOEMBOLLENTEELT Eindexamen. Het diploma der school werd toegekend aan: C. Th. v. d. Bos, Heemstede, met aan- teekening voor Engelsch, Fransch, Zweedsch, Steno en Machineschr.; G. Brou wer, W mreorer.vcmfwZweedvbgAvbgeme wer, Wormerveer, met aanteekening voor Ergelsch, Zweedsch en Machineschr.; J. J. G. van Eeden, N o o r d w ij k, met aantee kening voor Zweedsch, Steno en Machine- schrijven; H. Liefferink, N o u r d w ij k, m. aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Fransch en Machinestr.; N. W. K. Lefeber, Lisse, rpet aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno en Ma chineschr.; C. R. Tromp, Lisse met aan teekening voor Zweedsch en Machineschr.; J. J. Warnaar, Hazerswoude, met aan teekening voor Engelsch, Fransch en Ma chineschr.,; Th. G. J. J. van der Voort Sas- s e n h e i m, met aanteekening voor En gelsch en Zweedsch; P. L. Krouwel, Sas sen h e i m, met aanteekening voor En gelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno en Machineschr.; A. D. Boon, Sassen- h e im, zonder aanteekening en J. Kapteijn, Sassenheim, zonder aanteekening. Met aanteekening wil zeggen, dat de gediplo meerden ook het onderwijs in deze facul tatieve vakken met succes hebben gevolgd. Overgangsklasse: Van klasse I naar klasse II werden bevorderd: H. C. v. Diest, J. Dreef en C. Zeestraten te Sassen heim; Ch. A. Duijn te Santpoort, D. C. van .Egmond en F. Müller te Hillegom, J. Eigen brood en G. B. N. de Vroomt.i te Lisse; A. M. van Went te Noordwijk, terwijl 2 leer lingen niet werden bevorderd. Van klasse II naar klasse III werden be vorderd: M. van Aken, J. L. Kruijff en R. Segers te Lisse: J. A. W. Alkemade, P. W. G. van Eeden en J. G J. de Groot te Noord- wijk; H. J. J. van Diest, A. K. van Hoorn, F. Moolenaar en J. Oostveen te Sassenheim; J. Hijlkema te Hillegom, V. Roozen van Dealen te Bloemundaal en R. J. H. L. Schiltens te Deventer, terwijl van deze klasse 1 leerling niet werd bevorderd. NOOTDORP Schapenverkoop. Op Woensdag 29 Maart had ten overstaan van notaris Hoppe uit Delft, plaats de verkoop van schapen ten bate van de R.K. Kerk. Het resultaat was, dat 84 schapen werden verkocht tegen den gezamenlijken prijs van 1690. Coöperatieve Boerenleenbank. Naar wij vernemen heeft de heer A. van der Ma- rel, die sinds 19 jaar de functie van direc teur van de Coöperatieve Boerenleenbank vervulde, hiervoor bedankt. Namens het bestuur heeft de heer J. Adr. Post met de meest hartelijke woorden het werk van den heer van der Marei herdacht. In zijn plaats is in het bestuur gekozen de heer L. Snij ders, terwijl de heer J. Adr. Post door de bestuursleden tot directeur werd benoemd. De plaats van den heer L. Snijders in den Raad van Toezicht wordt thans ingenomen door den heer P. A. W. van Tilburg. SASSENHEIM DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar B. D. Kapteijn en J. Ver- maat hoopt 17 April a.s. zijn 60-jarige echt- ver eeniging te herdenken. Het zal dit bekende Sassenheimsche echt paar zeker niet aan belangstelling ontbre ken op dien datum. De heer Boude wijn Kapteijn werd 26 Maart 1855 op 't Oude Koningshuis te Sas senheim geboren. Mevrouw Kapteijn-Ver- maat werd 2 Augustus 1854 te Poortugaal op de Zuid-Hollandsche eilanden geboren. De heer Kapteijn was een der eerste rei zigers in het Bloembollenvak op Amerika. In 1897 was hij o.a. passagier van het s.s. Veen dam hetwelk op de oceaan schipbreuk leed. Hij was oprichter van de bekende Bloembollen exportfirma B. D. Kapteijn Zoon, welke firma thans wordt beheerd door zijn zoon den heer J. Kapteijn. In latere jaren heeft de heer Kapteijn Senior zich uit zaken teruggetrokken, hoe wel zijn belangstelling voor het vak onver flauwd bleef. Een ziekte in 1934, die zich ernstig liet aanzien, kwam hij na een operatie weer te boven. Velen zullen het Diamanten paar wil len gelukwenschen. In verband daarmede deelen wij mede dat geen bezoeken kun nen worden ontvangen, daar de a.s. Brui degom van een ongesteldheid herstellende is en dit voor het krasse bruidspaar een reden is het feest zooveel mogelijk in naaste familiekring te vieren. Bloembollencultuur. De afd. Sassen heim kwam Vrijdagavond bijeen onder lei ding van den heer G. Vlasveld Jr. De op komst was slechts zeer matig. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de drie tentoonstellingen welke sinds de laatste vergadering in Bloemlust hebben plaats gehad en complimenteerde de organisatoren met het succes. Spr. wees op de maatregelen welke Ame rika in het hoofd heeft en de protectie-geest in Engeland, en verder op de verkleining van het contingent naar Duitschland en de verhoogde invoerrechten. Ook Zweden blykt moeilijkheden in den weg te willen leg£en, ofschoon men daar mede dit jaar geen last zal hebben. In Denemarken c aai entegen gaan stem men op om meer bloembollen toe te laten. Spr. memoreerde daarna het tragisch overlijden van den heer P. van Reisen in Amerika. Naar aanleding ran een schrijven van het H.B. over de in 1940 te organiseeren tentoonstelling van gebroeide bolgewassen, besloot de vergadering het H.B. mede te deelen dat de afd. er niet veel voor voelt gezien het feit dat hier tentoonstellingen in Bloemlust gehouden worden. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat het kassaldo 572.94 bedroeg. Als afgevaardigden naar de a.s. alge- meene vergadering werden de heeren J. Wijntjes en Jac. van Nieuwkoop, plaats vervangers Jac. Koning en G. Zandbergen. De beschrijvingsbrief kwam daarna in behandeling waarvan punt 6, over het op nemen van een arbitrage-clausule in het Handelsreglement, werd door den voorzit ter toegelicht. Niemand was hier tegen. De vergadering besloot tegen het voor- stel-Haarlem omtrent de publicatie van scheidsgerecht-uitspraken te stemmen. De heer Demmink verzocht om gewaar schuwd te worden indien men „vreterij" in de aardappelen aai treft, dit met het oog op de Coloradekever. Hierna sliuting. RIJNSBURG Bloemenhandel. De handel was ook dezen week iets beter met redelijke prijzen. We noteerden de volgende prijzen voor tul pen per dozijn: Generaal de Wet 3135 ct., Couleur de Cardinal 2025, Cerise Gris de lin 1317, Herman Schlegel 1016, Thee roos 1519, Prins van Oostenrijk 1418, Rijzende Zon 2026, La Reine 1217, Ibis 1316, Proff. Rauwenhoff 1518, Princess Elisabeth 21—26. William Pitt 20—23, Pros perity 1316, Mr. Tubergen 1922, Mo zart 1822, Electra 2126, La Reine 12 17, Narcissen per dozijn: King Alfred 14 18, Croesus 1014, Cheerfulness 1822, Laurens Koster 1720, idem van den kou- den grond: Helios per 100 4065, Horace 4055, Ornatus 2540, Haycinthen per 100 100 1.10—2.50. VOORHOUT HET KRUIS IN DE RAADSZAAL Een „S" meer of minder zou ernstig misverstand kunnen wekktn. In de ver klaring, door den burgemeester in den ge meenteraad afgelegd betreffende de in voering van het gebed en het plaatsen van een kruis in de Raadszaal, is door het weglaten van een „S" van het woord .slechts" een ongelukkige zinswending staan. De betreffende passage dient ge lezen te worden als volgt: overtuigd, dat hieraan, in een overwe gend christelijke gemeente, met een bevolking echier behoorende tot on- - derscheiuene godsdienstige belijdenis, slechts uiting kan worden gegeven, in dien ieders overtuiging recht wordt gedaan, BISSCHOPPELIJKE NIJVERHEIDS SCHOOL. Vrijdagavond had in de Bisschoppelijke Nijverneiasschool te Voorhout de uitrei king der dipioma's plaats. Wegens hei overlijden van den zeereerw. broeaer Overste waarvan de volêende morgen de uitvaart en begrafenis zou plaats hebben, droeg de bijeenkomst van de leerlingen in de tooneelzaal een stil en intiem karakter. De zeereerw. algemeene Overste, die zelf de bijeenkomst leidde, sprak de leer lingen in een kort doch welgemeend woord toe. waarin hij hen aanspoorde toch voort te gaan op de ingeslagen wegt en het ge leerde te beschouwen, als de grondslag voor nun arbeid in de toekomst, zoowel op godsdienstig als praktisch gebied. Hierna weraen de diplomas uitgereikt. De zeereerw. rector, L. M. van de Griendt, hield daarna een korte toespraak waarmee deze korte bijeenkomst kon be sloten worden. namen der gelukkige geslaagden zijn L. C. J. Ammerjaao Bleiswijk, Fr. J. den Boer Zieruczee, A. J. Boeders Noord- wijk, J. A. Brouwers Meerlo, P. P. M. Cornelissen Nijmegen,' J. G. Dekkers Nij megen, G. J. Fokker Naarden, N. C. M. de Goede Zeist, A. F. Govaert Weltevreden, L. A. O. Hamelijnck Bergen op Zoom, J. H. Heeskerx Heemstede, 0. Horvaih Buda pest, P; J. Keyzer Hilversum, A. C. J. M. v. d. Krolt Den Haag, P. J. Kroon Amster dam, M. B. A. Loomans Amsterdam, G. J. Looze Parapaltan Beraoe, J. A. van Mgok Bemmel, Th. M. C. Naus Groesbeek, Th. M. Nieuvvboer Delft, G. M. H. Peeters Meerlo, N. Philips Haarlem, J. P. J. Poels Venray, Fr. M. Reetman Hengelo, L. Th. B. van Renswoude Den Haag, E. S. van Rnijn Noordwijk, A. P. M. Roovers Gilze, L A. J. Rijnders Etten, C. van Sambeek Nijmegen, P. J. W. Slots Horst, P. A. J. Smal NiDbixwoud, S. J. Venhuizen, A. M. Veldhuizen Jutphaas, J. G. M. de Vries Dicssen, G. W. Wesseling Leiden, J. J. H. de Winter Alkmaar, J. Ch. van Woesik Heemskerk, H. J. A. Wijffels Aardenburg, Bovendien ontvingen 11 leerlingen een getuigschrift voor het electrisch vlam- booglasschen. Staatspartij. Een dubbel zoo groot aantal belangstellende leden als we bij deze vereeniging gewoon zijn te ontmoe ten, werd het welkom toegeroepen door den heer H. A. Allard, voorzitter. In dit openingswoord liet spreker de vurige wensch welke leeft in de harten van de bestuursleden, duidelijk uitkomen, dat dit jaar de spannende tijd van voorbereiding voor de gemeenteraadsverkiezing in den waren zin des woords een „blijspel" niet een „happy end" zou mogen zijn, zulks in tegenstelling met 1935 toen het een droe vig drama is geworden. Hierna was het 'woord aan den nestor achter de bestuurstafel, den secretaris P. M. Angevaare, die weer op dezelfde keu rige wijze als we in den loop der jaren van hem gewoon geworden zijn, de vast niet gemakkelijke notulen der laatste verga dering het licht heeft doen zien, zoodat ze ongetwijfeld werden vastgesteld. Het woord was aan den afgevaardigde naar de Kamërcentrale, den heer L. Boere die met den her P. L. van der Hulst deze vergadering had bijgewoond. Een applaus en een dankwoord van den voorzitter ver tolkte den dank der vergadering voor dit werk verrichte. Vervolgens werd door de vergadering besloten: 1. om op de definitieve candidatenlijst welke ter hoofdstembureau zal worden in gediend op 9 Mei aanstaande, slechts 15 namen te vermelden. 2. dat de volgorde van de candidaten zooals deze zullen voorkomen op de lijst waarover in de kiesvereeniging zal wor den bepaald by loting. 3. dat tot en met 5 April aanstaande Candida ten kunnen worden ingediend, waarbij is benadrukt dat elk 10-tal leden van de kiesvereeniging één of meer can- didaten kunnen indienen, mits daarbij wordt overgelegd een door iedere candi- daat afzonderlijk afgelegde verklaring, waarvan formulieren bij secretaris An gevaare verkrijgbaar zijn. 4. om de bevoegdheid tot samenstelling der stembureaux te delegeeren aan het bestuur. 5. de eerste stemming te doen plaats hebben over 10 candidaten dit zijn dan de 10 candidaten die op de definitieve lijst welke wordt ingediend bij den voorzitter van het hoofdstembureau onder de num mers 1 tot en met 10 zullen prijken. 6. deze stemming te houden op Zondag 16 April beloken Pasche, terwijl de stemming over de zoo genoemde reserve plaatsen dan kan plaats vinden op Zondag 23 April a.s. Nadat de voorzitter nog eenige opmer kingen ter verheldering had gegeven, zoo dat misverstanden werden uit den weg geruimd, werd door de heeren J. P. van Steijn en J. Spreeuw gevraagd of men niet bereid was om de stemming te split sen in a. een stemming over candidaten behoorende tot groep A en B. een stem ming over candidaten behoorende tot groep B. De voorzitter wees dit, mede aan de hand van recente voorbeelden uit ge meenten in onze naaste omgeving, als van geen nut, van de hand. Nadat verschillen de heeren deze aangelegenheid 'hadden besproken, werd de rondvraag gehoilden. De voorzitter doet daarbij de mededeeling, dat de R.K. bewaarschool na de Paasch- vacantie weer op volle kracht gaat wer ken met 2 klassen, welke arbeid reeds sederc eenige maanden is stopgezet moeten worden. Kinderen die voor 1 Mei aan staande 4 jaren zijn kunnen voorden aan gegeven. Spr. toont met voorbeelden aan, dat door het feit dat er geen subsidie wordt verstrekt, het eene gezin driedubbel wordt belast tegenover dat een ander ge zin onbelast blijft. Ook de heer Deutekom wijst in gelijke richting met den voorzitter op subsidie mogelijkheid. Spr. vraagt desnoods de mogelijkheid te overwegen een collecte te organiseeren in de gemeente. Immers een vry groot percentage niet katholieke kin deren heeft toch ook van de bewaarschool georuik gemaakt. De zeereerde heer W. J. Warmenhoven, brengt hulde aan het werk van zuster Hildegarda en haar helpster en wijst op het feit dat er geen geld is en dat subsidie niet meer werd gegeven. De opbrengst van het schoolgeld van de bewaarschool be draagt in totaal 7.a 8.per week. Alleen de leermiddelen kosten nog meer om nog niet te spreken van onderhoud lokalen; slijtage meubelair en salaris van 2 onderwijskrachten. Om deze redenen doet spr. een ernstig beroep op ons raads- college te blijven vasthouden en aanhou den opdat alsnog subsidie worde verkre gen voor dit zoo noodzakelijke onderwijs. Aan het einde van deze zeer interes sante vergadering zou men voor het mede lijdende gezicht van den penningmeester gaarne zijn laatste cent gegeven hebben, omdat deze zijn nood klaagde op den bodem van zijn kas te zitten, terwijl nog zooveel reclame moet worden gemaakt. Een ernstig beroep doet spr. op alle katho lieken in Voorhout om een financieele bijdrage die zoo hard noodig is. Moge dit besluit door velen spoedig worden ge nomen in het belang van de R.K. Staats partij. VOORSCHOTEN K.J.M.V.-nieuws. Woensdag 29 Maart j.l. kwam de K.J.M.V. „St. Jan Baptist" bijeen onder leiding van haar vice-voorzit ter. Nadat de bijeenkomst met den groet der jongeren was geopend gaf de vice- voorzitter direct het woord aan onzen plaatsgenoot den heer G. Gussenhoven, die een lezing hield over „Louis Pasteur". De behandeling van dit interessante onder werp werd met groote aandacht door de talrijke aanwezigen gevolgd. Nog vestigen wij de aandacht der leden op de alg. H. Communie van a.s. Zondag en Eerwachten allen a.s. Woensdag weer iu het K.J.M.V.-home! BOSKOOP OPLICHTER SLAAT ZIJN SLAG Maandagmiddag vervoegde zich bij de familie Radder aan de Tuinstraat een per soon, met het verzoek, of hij aldaar eenige dagen in pension kon komen. Na eenig ge praat, waarbij de man, die een goede in druk maakte, had verteld dat hij schilder was èn te Waddinxveen een groot werk had aangenomen, werd overeenstemming bereikt. Toen de man zich eenmaal geïn stalleerd had en zich een paar dagen te goed had gedaan, kwam de aap uit de mouw Het wacttien was op zijn kotfers, die uit Bilthoven moesten komen; of men nu niet wat geld voor hem had. Hy had ai. verf gekocht die betaald moest worden. Met 35.was hy reeds geholpen. Daar maar 20.voorradig had moest hij daar mede genoegen "nemen, hetgeen hij natuur lijk gaarne deed. Het oslt van deze geschi- denis was dat de man verdween zonder terug te komen. Aangifte bij de politie volgde die een volledig signalement heeft opgenomen. Ondanks de vele malen, dat op dit ge bied reeds leergeld werd gegeven, blijken nog vele menschen te goed voor deze we reld te zijn, waarvan het oplichtersgilde steeds dankbaar gebruik maakt. Personalia. Aan de ambachtschool te Gouda slaagden o.m. onze plaatsgenooten voor mach. bankwerker D. van den Berg, voor autohersteller J. C. Verbey en P. de Kwaadsteniet en voor meubelmaker J. Grootendorst. WASSENAAR Bloembollencultuur. «In café van der Zalm hield de afdeeling Wassenaar onder voorzitterschap van den heer A. P. Ruyg- rok een ledenvergadering. Na het lezen der notulen door den secretaris, den heer C. Kraaij, kwamen eenige ingekomen stukken ter tafel o.a. een schrijven van het hcofdbestuur in antwoord op een' gestelde vraag, dat de afdeeling Wassenaar werd opgericht in he najaar van 1879. Voorts een verzoek van het hoofdbestuur te willen mededeelen of de afd. Wasse naar eventueel zal mededoen aan een te organiseeren tentoonstelling van vervroeg de bolgewassen te houden in Februari 1940 ter herdenking van het feit, dat de 8 oudste af deelingen dan 60 jaar zullen bestaan. Besloten werd, dat de afdeeling Wassenaar ook zal inzenden. Door den heer Prins werd vervolgens mededeeling gedaan, dat hij met den heer Overdevest een bespreking had bijge woond om onder oogen te zien de funeste gevolgen van de toenemende onttrekking van water aan de duinen voor de kwee kers. Hierop werd het jaarverslag van den penningmeester uitgebracht. Er kon wor den afgesloten met een batig saldo van 2.96. De periodiek aftredende voorzitter, de heer A. P. Ruygrok, werd met alg. st. als zoodanig herkozen. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor de te hou den algemeene vergadering behandeld. De vergadering sprak zich uit voor het voor stel van het hoofdbestuur om het han dels reglement met een arbitrageclausule te doen aanvullen en tegen het voorstel van de afdeeling Haarlem cm het bonds orgaan van inhoud te doen veranderen. Tot afgevaardigde naar die algemeene vergadering werden hierop gekozen de heeren A E. Overdevest en W. B. van Eyk en tot hunne plaatsvervangers de heeren Jac. Remmers waal en P. Ruygrok. WARMOND St. Josephsgezellen. Maandag 3 April begint de verplichte bijeenkomst wederom om 8 uur. Nu de avondscholen weer geslo ten zijn, verwachten wij een groot aantal leden. Als spreker zal dezen avond optre den de heer Th. v._ d. Zalm. ZOETER MEER Hanze. Gisteravond vergaderde de af- deelinge Zoetermeer van de R.K. Midden standsver. onder voorzitterschap van den heer A. J. M. v. Well. De weleerw. heer ka pelaan S. Steur hield het tweede gedeelte van zijn rede over: Katholieke actie en mid denstandsorganisatie. Zijneerw. zette in zijn rede duidelijk uiteen, waarom een ka tholiek middenstander georganiseerd moet zijn. Spr. schetste het gildewezen in de middel- en na-middeleeuwen en hoe het op het einde der 18e eeuw door ontaarding teniet werd gedaan. Hierna trad het tijd perk der vrije concurrentie in, met alle fouten daaraan verbonden. Thans staan wij weer aan het begin van een nieuwen tijd. De middenstander ziet nog altijd teveel al leen zyn eigen belang. Doch evenals ieder onderdeel van het lichaam ondergeschikt moet zijn aan het geheel, wil het geheel niet ten gronde gaan, zoo moet ook de midden stander zijn belang zien in het licht van het geheel. De liefde moet hier de leiding ge ven en niet het brute egoisme, en dit laat ste heeft veelal de overhand. Organiseert u en beoefen de sociale deugden in uw orga nisatie-leven. U moet uw organisatie trouw zijn, ook al kunt gij er geen onmiddellijk voordeel uit halen. Het is eigenlijk aller treurigst, dat een Hanze-lidmaatschap ge woonlijk moet verkregen worden door een berekening van de voordeelen. De sociale rechtvaardigheid gebiedt dat ge lid en goed lid zijt van uw stands- en vak-organisatie. Weest goede Katholieken, dan zult gij van zelf goede middenstanders zijn. Hierna werden verschillende vragen ge steld en door den spreker beantwoord. Vruchtbaarheid. Als groote bijzonder heid kunnen wij vermelden, dat eenige da gen geleden bij den landbouwer J. de Groot, in den Meerpolder alhier, een schaap vier levende lammeren ter wereld heeft gebracht. H AZERS WOUDE-RIJN DIJK Auto-ongeval. Toen gistermiddag hel 4-jarig dochtertje van den heer v. Benne- kom alhier nabij Uljee's lunchroom den weg over'wilde steken, naderde een auto uit de richting Utrecht. De bestuurder, een aanrijding niet kunnende voorkomen, reed het kind aan. Door krachtdadig remmer en zooveel mogelijk naar rechts rijden var den autobestuurder, bekwam het kind slechts enkele ontvellingen en een ge kneusd beentje. Dr. van Vlaanderen, di« juist passeerde, heeft de kleine aan hui! verbonden. HAZERSWOUDE Polder Rietveld. Tot nieuw bestuurs lid van den Rietveldschen polder is geko zen de heer N. P. Kaptein, in de plaats var den heer Jac. Verbey, die bedankt heeft wegens vertrek; tot gecommitteerde is ge kozen de hee* A. A. Harkes, ter voorzie ning in de vacature-Van Klaveren. RIJNZATERWOUDE Auto met militairen te water. Gister nacht is een auto, komende uit Utrecht, waarin drie militaire vliegeniers waren ge zeten, te water gereden. Door het breken van een veerstrop begon de wagen te wrin gen, zoodat de chauffeur het stuur niel meer kon houden. De auto reed van een hoogen kant in de Leidsche vaart en kwam cp zijde te ligigen. De inzittenden kwamen met een nat pak "rij. Docr de firma Maarsc en Kroon zijn de drenkelingen nog 's nacht! naar Schiphol vervoerd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6