Franco's vlag op het raad huis van Madrid Een snelle en onbloedige bezetting BUITENLAND Engeland beraad slaagt nog steeds Dc Duitsch-Pool sche spanning WOENSDAG 29 MAART 1939 DE LEICSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Uitbundig volks- enthousiasme DE RECHTSCHEN TROKKEN OVER TOLEDO-BRUG BINNEN. De rechtsche propagandazender aan het front van Madrid deelde Dinsdag om kwart voor drie mede, dat de troepen van Franco om half één over de Toledobrug de stad begonnen binnen te trekken. Om twee uur namen de rechtsche autoriteiten de stads diensten over. De speciale correspondent van Reuter seint na een rondgang door de stad, dat hij al den tijd, dat hij te Madrid heeft vertoefd, nog nooit zulke tooneelen van uitbundig volksenthousiasme heeft gezien. De straten waren vol menschen, die juichten, dansten en zongen en slagzinnen riepen. Velen had den vreugdetranen in de oogen en vreem delingen omhelsden elkaar. De bezetting van Madrid geschiedde zonder dat er een druppel bloed vloeide. Union Radio, de zender die thans in han den der rechtschen is, heeft tot de republi- keinsche legers de volgende boodschap ge richt: „Tegenstand is thans nutteloos. Wij doen opnieuw een beroep op allen, opdat er geen bloed vloeit. Gij kunt rekenen op de recht vaardigheid van den Caudillo. Wanneer Franco pardon belooft, houdt hij woord. Het is nutteloos zich te verzetten en wij noo- digen de republikeinen uit, zich onverwijld over te geven". Julian Besteiro, die na het aftreden van Azana het presidentschap had aanvaard, is thans nog de eenige republikeinsche leider, die zich te Madrid bevindt. In de voornaamste straten en op de plei nen van de hoofdstad heerscht een onbe schrijfelijke drukte. Voor het regeerings paleis juicht een ontzaglijke menigte de leiders van de phalanx en requetes toe, die van de naburige fronten naar Madrid zijn gekomen om getuige te zijn van de overwin ning van Franco. Te 16 uur deelde de „Union-Radio" gis teren het volgende mede: „Sedert Maandag middag had men den indruk, dat Madrid geen weerstand meei kon bieden. De roode strijdkrachten verlieten de loopgraven en alle stellingen. De anarchisten trachtten nog een zeker verzet te organiseeren, doch ihet was te laat. De bevolking had besloten zich over te geven. Groepen anarchisten namen de vlucht. Te negen uur Dinsdag ochtend verscheen in de Calle Alcala een rechtsche vrachtauto, bezet met menschen, die „Leve Franco! Leve Spanje!" riepen. Niet lang daarna rukte de 18de divisie de stad binnen. Op den middag was de stad geheel bezet en in den namiddag werd de universiteitswijk in bezit genomen. Het leven gaat thans weer zijn gewonen gang". De vlag op het raadhuis. Een lid van de oppositie in den vorigen gemeenteraad, Melchior Rodriguez, heeft zich aan het hoofd van den raad gesteld en de vlag van Franco op het stadhuis laten Ihijschen. Hij heeft een radiotoespraak tot de Madrileensche bevolking gericht, waar in 'hij verklaarde, dat het in de stad vol komen rustig is. Hij voegde daaraan toe: „De eerste maatregel, dien wij nemen, is de bevestiging van alle gemeente-ambtenaren en -beambten in hun tegenwoordige be trekkingen. Ik verzoek dezen menschen zich onmid dellijk op hun post te begeven. De voedsel voorziening is verzekerd en alles zal in orde geschieden. Weldra zullen te Madrid de voorraden levensmiddelen uitgedeeld wor den, die het nationalistische leger bijeen gebracht heeft om in de behoeften van het Madrileensche volk te voorzien". Voor het eerst weer buiten. In de Calle Fuencarral heeft zich een priester, die zich sedert Juli 1936 in een huis schuil had gehouden, weer naar buiten gewaagd. Hij werd door de menigte toege juicht. Verdedigingsraad te Valencia. De leden van den Verdedigingsraad heb ben zich naar Valencia begeven, waar zy terstond onder voorzitterschap van Miaja bijeen zijn gekomen. In de vergadering wordt beraadslaagd over een spoedig overgeven van Valencia. Het bericht van het binnentrekken der troepen van Franco in Madrid is te Valen cia met kalmte opgenomen. Eenige burgers verlieten de stad, doCh er is geen sprake van een ontruiming op groote schaal. De autoriteiten hebben een volledige controle op alle diensten. DE GEVLUCHTE SPAANSCHE ANARCHISTEN. Vijftienhonderd leden eener speciale divi sie van anarchisten van de republikeinsche troepen zijn ondergebracht in de oude vesting te St. Louis in de Pyreneeën. Een drievoudige cirkel van ruim 19 meter hooge muren in het gebergte sluit hen volkomen van de buitenwereld af en biedt hun weinig kans om te ontsnappen, temeer daar de waarschuwing is gegeven, dat bij eenige poging tot ontsnapping direct geschoten zal worden. De Fransche autoriteiten hebben geen halve maatregelen genomen, nadat zij er van in kennis gesteld waren, dat zich on der de duizenden vluchtelingen uit Spanje anarchisten bevonden. Gezien het feit, dat zij syndicalisten zijn (leden van de F.A.L, den bond van Iberische Anarchisten) wor den zij beschouwd gevaarlijker te zijn dan de Fransche anarchisten, die „individueel" zijn in hun opvattingen. De ingesloten 1500 manschappen zijn on derworpen aan een strenge discipline. Ver scheidene malen per dag moeten zij zich in het fort laten inschrijven in een meldings- register. Zij zijn verantwoordelijk voor het schoonhouden van de vertrekken. Door deze gestrenge maatregelen hoopt men te bereiken, dat de ingeslotenen alle pogin gen in het werk stellen een visum voor een ander land te verkrijgen. In Frankrijk worden thans concentratie kampen ingericht voor „vluchtelingen zon der vaderland", waarin alle uitgewekenen zullen worden ondergebracht, die niet in het bezit zijn van geldige papieren. Een nieuw vraagstuk is dat van de officieren van het Spaansche republikeinsche leger, die door de regeering van Madrid met mi litaire missies belast waren en die zich te Parijs bevnden. Hun geloofsbrieven zijn niet meer geldig en zij zullen of gerepatri eerd of wel in concentratiekampen onder gebracht worden. TELEGRAM VAN HITLER. Hitler heeft het volgende telegram doen toekomen aan generaal Franco: „Bij het binnenrukken van uw troepen te Madrid en de daarmede bevochten eindoverwinning van het nationale Spanje over het volken- vernietigende bolsjewisme wensch ik u har telijk geluk. Duitschland gedenkt thans met mij in oprechte bewondering de voortref felijke verrichtingen uwer dappere troepen en is er van overtuigd, dat nu voor Spanje een tijd van opbouw aanbreekt die de groote inspanning en offers van de jaren van strijd zal rechtvaardigen". MUSSOLINI TOEGEJUICHT. In verband met het binnenrukken der troepen van Franco in Madrid was gisteren een groote menigte samengestroomd voor het Palazzo Venezia. Mussolini verscheen op het balkon en zeide: „De infanterie van Franco en de Italiaansche legionnarissen zijn Madrid binnengetrokken. De Spaan sche oorlog kan var nu af als geëindigd be schouwd worden en geëindigd met een nederlaag van het bolsjewisme. Zoo zal het allen vijanden van Italië en het fascisme vergaan". VAN HET VATICAAN BESTUURSWIJZIGING IN VATICAANSTAD. Controle-commissie van Kardinalen over het beheer van den Kerkdijken Staat. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" Dinsdagavond: Al aanstonds na de verkiezing van Paus Pius XII werd er gesproken over verande ringen in het bestuur van Vaticaanstad, en wel in dien zin, dat hierbij de leeken meer op den achtergrond zouden treden. Geruchten in dezen zin hielden sedert dien aan en, naar wij thans uit Vaticaan- schen kring vernemen, waren zij niet uit de lucht gegrepesn. Wij vernemen, dat Z. H. de Paus reeds eenigen tijd geleden een commissie van Kardinalen benoemd heeft, welke tot doel heeft het beheer van Vaticaanstad te con troleeren. De commissie bestaat uit de Kardinalen Canali, Mariani en Pizzardo. Deze commissie staat boven den gouver neur van Vaticaanstad, markies Serafini, en maakt min of meer den uit leeken be- staanden centralen raad van het gouver- noraat overbodig. Over haar al of niet blij vend karakter gaf men ons echter uiteen- loopende inlichtingen. Men acht de moge lijkheid niet uitgesloten, dat een Kardinaal tot prefect van de paleizen benoemd zal worden, en wel Z. Emin. Kardinaal Cac- oia Dominioni. Dan zou bovengenoemde commissie waarschijnlijk een voorloopig en voorbereidend karakter hebben. Naar verwacht mag worden zal markies Serafini dan als gouverneur van Vaticaanstad af treden. DENEMARKEN DUITSCHERS GEARRESTEERD. Wegens nat. soc. propaganda. Honderdvijftig leerlingen van de „Fueh- rer-school", die hun Paaschvacantie door brengen in Deensch Slees wijk, maakten daar natisoc. propaganda. Zes hunner zijn te Haderslev en Toendern gearresteerd we gens het aanplakken van nationaal socia- listissche biljetten voor de verkiezingen. ENGELAND EEN VERKLARING VAN CHAMBERLAIN Voorloopig geen nadere bijzonderheden. „De regeering zet actief de beraadsla gingen met andere regeeringen voort ten opzichte van dit problemen, die het gevolg zijn van de recente gebeurtenissen," ver klaarde Chamberlain gisteren in het La gerhuis op een vraag van Greenwood. „Zoolang deze beraadslagingen voortdu ren, aldus ging Chamberlain verder, zal het Lagerhuis begrijpen, dat het van essen tieel belang is, dat het vertrouwelijk ka rakter dezer besprekingen moet worden geëerbiedigd. Het Huis zal niet verwach ten, dat ik verklaringen afleg, die niet volledig kunnen zijn voor wij beschikken ever de definitieve opvattingen der andere betrokken regeeringen." Op de vraag of de aan sommige mogend heden voorgelegde verklaring alleen het raadplegen dezer regeeringen ten doel had, dan wel of deze ook militaire verplichtin gen met zich mede bracht, zeide Chamber lain: „Uit de vroegere verklaringen zal men begrepen hebben, dat wat de regeering voor den geest staat een heel eind verder gaat dan alleen raadple gingen." Chamberlain voegde hieraan toe, dat hij or het oogenblik geen verdere bijzonderhe den wenschte te geven. „Den anderen regeeringen is duidelijk gemaakt, wat de Britsche regeering be reid is te doen. De regeering is zich volko men bewust van het dringende dezer aan gelegenheid en van de wenschelijkheid om zoo spoedig mogelijk tot een conclusie tc komen. Er is echter meer dan één re geering bij betrokken en de beslissing is niet alleen een Engelsche beslissing" NATIONALE REGEERING OP BREEDER BASIS. Een motie ingediend. Verscheidene afgevaardigden van de meerderheid, zooals Duff Cooper, Chur chill, Amery en admiraal sir Keyes hebben een motie ingediend, die het noodzakelijk acht, dat de onlangs door Halifax uiteen gezette buitenlandsche politiek krachtig wordt ten uitvoer gelegd en dat te dien einde een nationale regeering op zoo breed mogelijke basis gevormd wordt, die de be schikking krijgt over volmachten met be trekking tot de financieele en industrieele hulpbronnen en de menschelijke arbeids kracht van het land, opdat Engeland in zoo kort mogelijken tijd een zoo groot mogelij ke krachtsinspanning kan verdragen. Naar aanleiding van deze motie, is door een aantal aanhangers van de regeering het initiatief genomen voor een amende ment op deze motie, waarin het volledige vertrouwen in de actie van Chamberlain wordt uitgesproken. Vermoedelijk zal dit amendement vanavond worden inge diend. POLEN DE STEMMING IN POLEN WORDT FELLER. Duitsche waarschuwingen. De „Deutsche diplomatisch-Politische Korrespondenz" wijdt een beschouwing aan de anti-Duitsche voorvallen, die zich sedert eenigen tijd in Polen, en wel in alle deelen van dat land, in de meest ver schillende vormen plegen voor te komen. „Wanneer in de Duitsche pers", zoo schrijft de Korrespondenz o.m., „van de gebeurtenissen weinig ophef is gemaakt, dan zal wel niemand aannemen, dat zij hier over het hoofd zijn gezien, of geen belang inboezemen. Motief voor deze Duitsche reserve wa ren veeleer uitsluitend de wensch en de hoop, dat deze ontsporingen het gevol wa ren van een voorbijgaande golf van chau- vinisme. die spoedig weer door verstand en door de herinnering aan de oude, nog volstrekt actueele richtlijnen van maar schalk Pilsoedski teruggedrongen zou kun nen worden. Helaas, aldus de Korrespondenz, zijn de Duitsche verwachtingen niet in vervulling gegaan. Veeleer schijnt, alsof tot verheu genis van degenen, die belang hebben bij een verstoring van de Duitsch-Poolsche verhouding, den opruiers tegen alles, wat Duifech is. geen ernstig halt meer toege roepen wordt en alsof men op goede ver- trouwvolle betrekkingen met het Duitsche volk inderdaad niet meer denzelfden prijs stelt als vroeger". De anti-Duitsche betoogingen in de Wes telijke provincies van Polen hebben ook de verontwaardiging gewekt van de „Na tionale Zeitung", die van oordeel is, dat de steeds snellere opeenvolging dezer inci denten op een stelselmatige ophitsing wijst. Het blad verklaart, dat „uitspattingen van dezen aard en de terughoudendheid van de autoriteiten op den langen duur een ondraaglijken last vormen voor de vriendschapsbetrekkingen tussehen Polen en Duitschland. Voorts wordt er in Duitsche kringen nog - MIDDEN-EUROPA VERBOD VAN LINKSCHE TIJD SCHRIFTEN IN BOHEMEN EN MORAVIë. Het ministerie van binnenlandsche za ken te Praag heeft de verspreiding en de bezorging van alle in de Sovjet Unie ver schijnende periodieke en niet periodieke drukwerken en van vele periodieken en niet periodieke drukwerken uit andere sta ten in Bohemen en Moravië verboden. Onder dit verbod vallen alle communisti sche en socialistische bladen en de ge- heele emigrantenpers. GAJDA NIET GEARRESTEERD. Alle geruchten omtrent arrestatie van generaal Gajda zijn ongegrond. De corres- pbndent van Havas heeft gistermiddag een onderhoud gehad met den generaal, die verklaarde, dat hy dien middag een bespreking zou hebben met de Tsjechische politici, die een nieuwe regeering trachten te vormen. DE SITUATIE IN MIDDEN-EUROPA. Feiten, die te denken geven. De volgende feiten geven te Bratislawa aanleiding tot commentaar: 1. Ondanks de door Duitschland beloofde bescherming, schijnt dit land zich niet te interesseeren voor den Hongaarschen aan val op de Oostelijke grens van Slowakije. 2. Goebbels is vanmiddag te Boedapest aangekomen en toch is een Slowaaksche delegatie denzelfden dag uit Boedapest vertrokken. 3. Volgens sommige, zij het niet bevestig de, geruchten zou ook graaf Ciano zich incognito naar Boedapest hebben begeven. 4. De Slowaaksche zaakgelastigde te Warschau is vandaag te Bratislawa terug gekeerd. 5. De Duitschers leggen in Slowakije een versterkte linie aan, welke loopt door het Javorniky-gebergte en de Witte Karpa- then. Deze lijn kan beschouwd worden als dekking voor Weenen en het vroegere Oostenrijk in geval van een uit het Oos ten komenden aanval. 6. Volgens zekere geruchten zou Polen haast maken met den aanleg van een ver strekte linie aan de Poolsch-Slowaaksche grens. Het midden der versterkte zone zou Za kopane zijn, waar de versterkingen bijna gereed zouden zijn. Met het oog op de afwezigheid van nauwkeuriger inlichtingen zijn te Bratisla wa verontrustende geruchten in omloop. Doch één punt schijnt vrijwel zeker te zijn, n.l. dat Italië op is gekomen voor zijn voornaamsten cliënt in Midden-Europa: Hongarije. steeds over geklaagd, dat de in Polen wo nende Duitschers stelselmatig ontslagen worden. Toenadering tot Litauen? Op opvallende wijze maken de Poolsche bladen melding van een verklaring van den Litauschen minister van onderwijs, Bistras, die gezegd moet hebben: „Wij moeten met Polen samenwerken, daar met het oog op de gebeurtenissen in Midden- Europa alleen Polen ons kan verdedigen en omdat het behoud van ons land alleen voor Polen van vitaal belang is". Gemeld wordt, dat de Poolsche organi satie voor de luchtbescherming reeds een begin heeft gemaakt met de uitdeeling van 700.000 gasmaskers te Warschau. In Polen wordt de nieuwe Litausche regeering gun stig beoordeeld. De militaire en moreele bereidheid van Polen is r.og steeds het thema van persartikelen en van openbare uitingen van verschillenden aard. In het geheele land worden door de vereenigin- gen vaderlandslievende resoluties aange nomen. terwijl de bijdragen voor het de fensiefonds binnenstroomen. AMERIKA Roosevelt laat twee groote slagschepen bouwen. Tijdens een persconferentie heeft presi dent Roosevelt verklaard, dat zijn besluit om twee slagschepen van 45.000 ton te doen bouwen voortspruit uit de weigering van Japan om mede te deelen, of het sche pen van die tonnage wil bouwen. Roose velt zeide nog andere redenen te hebben, doch deze wilde hij niet meedeelen. AUSTRALIË FABRIEKEN VOOR MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Het Australische kabinet heeft besloten de inschrijving op de lijsten voor even- tueelen militairen dienst verplichtend te stellen en zich dus niet te houden aan het vrijwillig register, dat minister-presi dent Lyons in een persconferentie heeft aangekondigd. Lyons heeft ook aangekondigd, dat de regeering van Australië den raad van de Britsche luchtvaartmissie, welke op het oogenblik in Australië vertoeft, heeft aan vaard om te Sydney en Melbourne fabrie ken te bouwen, welke militaire vliegtuigen zullen vervaardigen. Tien personen, waaronder de heeren Guilonard en ir. Baumhauer kwamen om het 'even bij de catastrophe van den .Stratoliner", die nabij Adler In Amerika verongelukt*. - Het wrek van het toestel

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7