STADS 1 NIEUWS He&iAa- en PALTHE! Persen! Piekfijn! AGENDA PASCHEN. Ook stoomen! WOENSDAG 29 MAART 1939 ÖE LEIDSCHE CQURANl EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten zO cent per wwk; f 2.60 per kwartaal. Franco per pavt 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BEWOLKT, IETS ZACHTER. De Bill seint: Verwachting: Voor het geheele land: iets zachter over dag. Geen regen van beteekenis, meest zwaar bewolkt, zwakke tot matige wind, uit Zuidelijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, matige Zui delijk wind. 4 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige Z. Z. W. v/ind, 4 gr. C. De Bilt: betrokken, matige Zuidelijke wind, 4 gr. C. Groningen: betrokken, zwakke Z. Z. O. wind, 3 gr. C. Maastricht: regen in het afgeloopen uur, zwakke Zuidelijke wind, 4 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over IJsland en Midden-Scandinavië hield nog stand. Aan de Noordzijde hiervan passeert een depressie, welke hedenmorgen de ba rometers in Noord-Scandinavië vrij snel doet dalen. Een voor van lagen luchtdruk reikt van het Zuiden der Britsche Eilan den over onze omgeving, Duitschland Midden-Europa naar de Zwarte Zee. Een restant van de kern, welke gisteren in ons land veel regen veroorzaakte, lag heden morgen nog voor de Engelsche Oostkust, een tweede, diepere, kern ligt over mid- c'en-Europa. In de omgeving van deze twee de kern viel in den afgeloopen nacht veel regen, het weer is in geheel Midden-Eu- repa slecht. Over Frankrijk is de lucht druk sinds gisteren aanmerkelijk gestegen, doch in Zuid-Frankrijk en op het Iberi sche Schiereiland zijn de barometers weer •dalende, onder invloed van een depressie, welke op den Atlantischen Oceaan ligt, voor de Portugeesche kust. Op IJsland en in Noord-Scandinavië is de temperatuur vrij aanzienlijk boven normaal, op het vasteland van West-Europa is zij over het algemeen iets onder normaal. In Midden- Zweden heerscht nog strenge vorst, overi gens komt in West-Europt geen vorst van beteekenis voor. LU CHTEMPER ATUUR. 8.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS C.a.: Van Woensdagnamiddag 6.56 uur tot Donderdagmorgen 5.12 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 30 Maart voorm. 9.50 en nam. 10.15 uur. Maan op 12.45 uur Maan onder 2.57 uur. 25 JAAR BURGEMEESTER VAN AALSMEER. De heer J. Kastelein gehuldigd. Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de burgemeester van Aalmeer, de heer J. Kastelein, aan het hoofd dezer ge meente werd geplaatst. Op den datum van zijn huldigingswoord de groote ontwikke- buitenlands en had hij zich aan alle eer betoon weten te onttrekken. Hedenmiddag heeft de gemeenteraad den heer Kastelein in de feestelijk met bloemen versierde raadszaal op hartelijke wijze gehuldigd. Wethouder P. van der Meer schetste in zijn hulidigingswoord de groote ontwikke ling van het bloemendorp tijdens het be stuur van den zilveren burgervader. Het zielental is in die kwart eeuw bijna ver dubbeld, terwijl vele belangrijke bedrij- yen, te Aalsmeer werden gevestigd. Spr. roemde het beleid van den burgemeester en dan hem hartelijk voor alles, wat hij in het belang van Aalsmeer had gedaan. Hierop beantwoordde burgemeester Kastelein de toespraak. DE GEMEENTE EN HET GROOT BEDRIJF. Econom. Techn. Dienst stelt te Haarlem een onderzoek in. Tijdens de behandeling van de gemeen- te-begrooting 1939 maakte de sociaal-de mocratische wethouder, de heer M. A. Rei- nalda, de opmerking, dat de vestiging van een willekeurig groot bedrijf in een ge meente lang niet altijd voordeelen brengt. Over dit vraagstuk ontspon zich een le vendige discussie, maar conclusies werden niet gemaakt. De directeur van den Economischen Technologischen Dienst van Noord-Hol land, ir. W. Fuhri Snetlage, heeft zich naar aanleiding van dit debat echter tot het ge meentebestuur gewend en thans is dezen dienst opgedragen een onderzoek te begin nen, teneinde over deze kwestie meer licht te laten schijnen. De directeur zal een in tensieve studie van verschillende groote bedrijven maken en vooral letten op de schommeling in het aantal arbeiders. Een groot bedrijf kan op een gegeven oogen- blik 1000 man naar zich toetrekken en na verloop van een half jaar weer 400 op straat zetten, waardoor de menschen ten laste der gemeente komen. Het onderzoek zal deze week nog begin nen terwijl de middelen ter voorkoming van ongewenschte groot-industrie natuur lijk eerst na een uitgebracht rapport be raamd zullen worden. Van den anderen kant zal ook op verschillende factoren, die een industrie „aantrekkelijk" maken ge wezen worden. JAARVERGADERING VAN DEN TUINDERSBOND. De Nederlandsche Tuindersbond heeft te Amsterdam zijn jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden onder leiding van den heer W. J. van Kampen, die in zijn ope ningswoord zeide, dat 1938 voor den tuin bouw een voortzetting geweest is van de voorafgegane rampjaren, ondanks de iets hoogere omzet op de veilingen. Op voorstel van het bestuur werd ver volgens besloten al het mogelijke in het werk te stellen om de handel in tuinbouw producten gecentraliseerd te doen plaats vinden. Ook zullen alle mogelijke middelen ter hand worden genomen, die kunnen lei den tot een verbetering van de binnenland- sche distributie van tuinbouwproducten. Voorts zal zooveel mogelijk conserveering van een overschot van tuinbouwproducten worden bevorderd. Op voorstel van een aantal afdeelingen zal er bij de regeering op worden aange drongen de norm van de klein-tuinderssteun te verhoogen. Het hoofdbestuur achtte een uitbreiding ook gewenscht, omdat dan meer en ook grootere bedrijven er van kunnen profiteeren. Dit ware te vinden door het in schakelen van een D-groep naast de A-, B- en C-groepen. De regeering zal verder worden verzocht verstrekkende maatregelen te nemen ten aanzien van verplichte bevriezing der vaste lasten in den tuinbouw voornamelijk voor dat gedeelte, hetwelk boven de thans gel dende verkoopwaarde ligt. Enkele afdeelingen in Noord-Holland had den een voorstel ingediend om te trachten afschaffing te verkrijgen van de heffing op vroege aardappelen, of anders een heffing per kilogram. Het hoofdbestuur deelde mede zich volkomen te kunnen vereenigen met het rapport der commissie, die in de vorige jaarlijksche vergadering de opdracht kreeg, deze zaak te onderzoeken. Het is van oor deel, dat de bond ijveren moet voor alge- heele uitvoering van de regeling voor vroege aardappelen, mits voor dit product de kostprijs plus een matige winst wordt gegarandeerd. Hierin zouden dan de vol ledige heffing en het oogstrisico verdiscon teerd moeten zijn. Met de commissie is het hoofdbestuur voor heffing per kg. bij ver koop aan de veiling. De vergadering heeft de conclusies van het rapport aanvaard. Deze spreken tevens uit, dat in verband met de heffing op vroege aardappelen de tuinbouw medezeggenschap behoort te hebben betreffende den invoer van buitenlandsche aardappelen en de hier op betrekking hebbende monopolieheffin gen. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat teelt vergunningen voor bloembollen tegen een overeen te komen prijs, te bepa len door het bedrijfsleven, door de centrale ingenomen en ter beschikking worden ge steld van de daarvoor in aanmerking komende kweekers tegen dezelfde prijs. „TWEE AUTO-ROUTES NAAR PARIJS". In een artikel „Twee auto-routes naar Parijs" in het Lente-nummer werd mede- deeld, dat voor het gaan naar Frankrijk een Bewijs van Nederlanderschap vol doende is. Dit is reeds geruimen tijd niet meer het geval. Nederlanders hebben thans voor het gaan naar Frankrijk weer een geldig paspoort noodig. De A. N. W. B., op wiens naam het arti kel stond, heeft aan deze fout echter part noch deel, aangezien deze toevoeging is te wijten aan een vergissing van de redactie. B. en W. van Amsterdam zouden advies der der Raadhuisjury aanvaarden. Naar het „Volk" verneemt, heeft gister middag een vergadering van B. en W. van Amsterdam plaats gehad, waar in overeen stemming met de onlangs in het Stedelijk Museum gehouden vergadering van burge meester De Vlugt, wethouder De Miranda en de Commissie van Bijstand voor Pu blieke Werken, in beginsel besloten zou zijn, dat aan de gemeenteraad zal worden voorgesteld, het advies van de jury voor de raadhuisprijsvraag op te volgen. Dit zou beteekenen, dat aan de architecten Duintjer er Komter en Berfhoef en Vegter verzocht zal worden, in samenwerking met den dienst van P. W. en rnet een commissie van architecten uit de jury. hun respectievelijke ontwerpen-Meron en Belfort nader uit te v/erken. ALG. R.K. PROPAGANDACLUB „DR. SCHAEPMAN". KATHOLIEKEN. Aan onderstaande adressen van District- leiders kunnen verkiezingsplaten worden aangevraagd, welke u dan binnen eenige dagen worden thuis bezorgd. P. B. H. Oostdam, Witte Singel 85. L. Jansen, Heerensteeg 7a. F. de Laaf, Pasteurstraat 18. A. v. Noort, Kraaierstraat 20 H. P. Kooimans, Sophiastraat 29. H. Lombert, Stationsweg 45. P. Speel, Da Costastraat 73. A. C. H. Speel, Leliestraat 112. J. Horikx, Witte Rozenstraat 18. E. Bernard, Witte Singel 47. L. Spierings, 3e Binnenvestgracht 12. N. de Water, Gasstraat 6. Katholieke Jongeren, die ons bij het pro pagandawerk behulpzaam willen zijn, ver zoeken wij beleefd ten spoedigste hiervan opgave te doen aan het secretariaat v. d. Waalsstraat 16. Katholieken stemt allen mee no. 1 lijst 2 BOLSIUS R. K. Staatspartij. Bestuur Alg. R.K. Prcpagandaclub „Dr. Schaepman". PROF. Dr. W. NOLEN BEGRAVEN „Man wiens naam eeuwig aan tie tuber- culose-bestrijding verbonden zal blijven" Op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage is gisternamiddag onder zeer groote be langstelling teraardebesteld het stoffelijk overschot van prof. dr. W. Nolen, oud- hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en oud-geneesheer-directeur van het Roode Kruis Ziekenhuis te 's-Graven hage. Opgemerkt werden jhr. mr. A. C. D. de Graeff oud-minister van Buitenlandsche Zaken' en oud-gou\4£rneur-generaal van Ned.-Indië, prof. Van der Woude, waar nemend rector-magnificus en prof. Muller, secretaris van den Academischen senaat der universiteit te Leiden, dr. Ph. J. Iden- burg, secretaris van het college van cura toren dier universiteit, prof. dr. G. O. W. Lignac, als voorzitter van de afd. Leiden der Mij. tot bevordering der geneeskunde, die hoogleeraren Suermondt, Gorter, J. van der Hoeve en P. C. T. van der Hoeven en Barge, allen van de medische faculteit der Leidsche universiteit, prof. Van Log- hem en prof. Schüffner, beiden uit Amster dam prof. Koch uit Den Haag, de oud- hoogleeraren prof. Kan, te Wassenaar, zeer vele doctoren uit het geheele land, o.w. vele oud-assistenten van prof. Nolen, dr. G. E. Hannema, directeur van het Roode Kruis ziekenhuis, die als zoodanig prof. Nolen is opgevolgd, de doctoren Van Gils, Hefting en Kersbergen namens de Centrale Ver. tot Bestrijding der Tuberculose en dr. Mortier Hijmans namens de Haagsche afdeeling, dr. J. A. Putto, dir. G.G.D. te 's-Gravenhage, vertegenwoordigers van het collegium van het Leidsche Studenten corps, van de Ver. van Vrouwelijke Stu denten te Leiden en van Unitas Studioso- rum Lugduno Batava, vice-admiraal C. L. van Buuren, schout-bij-nacht Boelen, kolonel L. den Houter, mr. C. M. Henny, namens R. Mees en Zonen. In den stoet kwamen met de familie mede prof. dr. A. A. Hymans van den Bergh uit Utrecht, prof. dr. W. A. Kuenen uit Leiden, en de Haagsche medici mej. dr. W. Smidt, dr. J. E. G. van Eemden en dr. W. C. Aalsmeer. De baar werd gedekt door kransen van de faculteit voor geneeskunde van de Leidsche Universiteit en van de Centrale Vereeniging tot Bestrijding van de Tuber culose. In de aula, die te klein was om de tal rijke belangstellenden te bevatten,, sprak na het orgelspel prof. dr. W. A. Kuenen. Prof. Kuenen sprak als oud-leerling en zeide, dat hij meende te mogen spreken namens alle aanwezigen, in ieder geval na mens den rector en den academischen se naat te Leiden en namens de medische fa culteit. Allen, die hier aanwezig zijn, heb ben veel te danken aan prof. Nolen, die vele jaren geleeft heeft, veel heeft kunnen geven en dat ook heeft gedaan. Hij was een man met groote gaven, die daarvan ge bruik heeft gemaakt om anderen gelukkig te maken. Door onzen omgang met hem zijn wij allen beter en rijker geworden. Reeds als student blonk Nolen uit en daarom koos Rozenstein hem als assistent. Na zijn studie voltooid te hebben ging hij als practiseerend geneesheer naar Rotter dam, waar hij van zich deed spreken door verschillende wetenschappelijke voor drachten. Toen Leiden hem riep had hij al naam gemaakt door zijn studie van de bac teriologie en zijn geheele leven heeft hij diepen eerbied gehad voor Robert Koch, die den tubercel-bacil heeft ontdekt. Nolen heeft zijn geheele leven gewijd aan de be strijding van de tuberculose en zijn naam zal steeds verbonden blijven aan de be strijding van die kwaal. De overledene was een veelzijdig man, die altijd een groot oog heeft gehad voor hetgeen in den mensch zelf aanwezig was. Het was onmogelijk, zoo leerde hij, om de ziekte te kennen als men den persoon van den patiënt niet weet te waardeeren. Dat heeft hij zijn leerlingen steeds voc-gehou- den. Wat zijn leerlingen vooral van hem ge leerd hebben is niet zoozeer de kennis, maar de ernst van het onderzoek, de eer bied voor de objectiviteit en de eerbied voor den mensch, dien men behandelde. Er zijn zeer velen in den lande, die dit van hem geleerd hebben. Is deze man gelukkig geweest? vroeg prof. Kuenen zich af. Spr. zeide, dat de verdrietelijkheden van het leven Nolen niet bespaard zijn gebleven, maar dat hij toch zeker groote voldoening moet hebben gekend. In de eenzaamheid van zijn later leven, toen zijn tijdgenooten waren heen gegaan, heeft hij troost gevonden bij zijn drie zoons, wier leven geslaagd mag wor den genoemd. Prof. Kuenen besloot zijn toespraak: Hij ruste in vrede, Uw wil ge schiede. Daarna werd de kist grafwaarts gedra gen. Aan de groeve dankte de oudste zoon, mr. W. Nolen uit Rotterdam, allen voor de betoonde belangstelling. EXPLOITATIE VAN NIEUW GUINEA, VOORHEEN EN THANS. Voordracht van den heer Ch. Le Roux. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden der Koninklijke Vereeniging „Oost en West" heeft gisteravond de heer Ch. C. T. M. Le Roux, conservator aan het Rijks Mu seum voor Volkenkunde alhier, in een der zalen van dit Museum een voordracht ge houden over bovengenoemd onderwerp. Prof. v. Ronkel, voorzitter der Leidsche afdeeling, leidde den spreker bij zijn ge hoor in. Spr. zeide, dat de naam Le Roux in niet geringe mate verbonden was aan de geschiedenis over de exploitatie van Nieuw Guinea. Maar deze geschiedenis doet ook herinneren aan andere goede bekende Lei- denaars, als van Ncuhuys en Lorentz, want wat zij in de jaren 19081909 heb ben gewrocht, grenst aan het ongelooflijke. In de dertig jaren, welke sindsdien zijn verstreken, is de techniek zooveel grooter gewerden en heeft zij meer moge lijkheden geboden voor een intensieve ex ploratie van onbekende gebieden. Maar wat de spreker van dezen avond heeft ge daan is even stoutmoedig als de pioniers in de exploitatie. De heer Le Roux toch was de eerste, die per vliegtuig Nieuw Guinea heeft overvlogen en middels dit modern voortbrengsel der techniek negen maanden lang onderzoekingen op velerlei gebied heeft verricht. Met gebruikmaking van de nieuwste hulpmiddelen zal de heer Le Roux binnen kort opnieuw een exploratietocht onderne men, waarbij spr. hem reeds bij voorbaat succes toewenscht. De heer Le Roux kreeg hierna het woord. Aan zijn interessante voordracht ontlee- nen wij het volgende: Nieuw Guinea, ten noorden van Austra lië gelegen, is na Groenland het grootste eiland ter wereld. Het is 24 maal zoo groot als Nederland; het gedeelte, waarop Ne derland zijn territoriale rechten doet gel den is 12 maal zoo groot als ons land. Als koloniale mogendheid heeft Neder land daar ongetwijfeld een taak te vervul len. De Nederlandsche explorateurs hebben te zorgen, dat de witte plekken op de kaart van Nieuw Guinea d.w.z. de tot nu toe onbekende gebieden zoo spoedig mo gelijk in kaart gebracht zijn. De Indo-Europeanen hebben getracht daar een tweede vaderland te vinden, doch die pogingen zijn mislukt. Het is geen ko lonisatiegebied. Wel is het mogelijk, dat het groot-kapitaal daar werk vindt in de exploitatie van de petroleumvelden en de goudmijnen. Spr. geeft hierna een overzicht van de geschiedenis van het eiland. De eerste Europeanen die het eiland aan deden warerv de Portugeezen en spoedig daarna de Spanjaarden. De eerste kwamen van Temate, de laatsten van Tidore naar Nieuw Guinee. Deeigenlijke ontdekker is 'de Spanjaard Inigo Ortiz de Retes, die m 1545 aan de noordkust landde en het in bezit nam voor den koning van Spanje. Hij noemde he Noega Guinee, omdat het land en bewoners hem veel overeenkomst toon den met het Guinee uit Afrika. Later werd het Nova Guinea en Nieuw Guinea ge noemd. In 1925 kreeg het Aardrijkskundig Genootschap het gedaan den ouden naam van Nieuw Guineo hersteld te krijgen, doch sinds enkele jaren is het weer Nieuw Guinea. Ten tijde van de Oost Indische Compagnie kwamen de eerste Hollanders naar het eiland en spr. releveerde daaromtrent een en ander over de bezoeken, die de schip pers Vos en Carstens op bevel van J. P. Coen aan het eiland brachten. Het duurde evenwel to 1828 eer de Hollanders vasten voet kregen en daarmee waren zij de eer ste natie, wie zulks gelukte. Het duurde echter slechts 'n achttal jaren. De malaria en de berry-berry deden de onderzoekers terugdeinzen. Maar geleidelijk aan werden de bezoeken herhaald en langzamerhand kwam er meer contact. Het waren om streeks het midden der vorige eeuw, voor namelijk de militaire exploraties, die meer bekendheid over dit eiland brachten. Deze zijn ook in het begin van deze eeuw voortgezet en onder kapt. Gooszen werd in 1907 van Merauke uit een exploratietocht ondernomen, die het begin vormde van een intensieve verkenning van het Westelijk gedeelte van het eiland. In zeven zware exploratiejaren werd 4/5 deel van het Ned. gebied verkend en in kaart gebracht. Spr. geeft dan een .beschrijving van het werk der wetenschappelijke expedities, welke hierna allerlei bijzonderheden brach ten over land, rivieren en gebergten, over bodem en bevolking. Spr. schetste daarbij de vele moeilijkhe den, welke aan het werk van dergelijke ex pedities vastzitten, maar wees tevens op de LEIDEN. Woensdag, R.K. Staatspartij, jaarvergade ring en candidaatstelling voor den Gemeenteraad, Hotel „Den Burcht" 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 28 tot en met Vrijdag 31 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: A. F. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. dc Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Z-cctneikêAcdüxg. steeds grootere vorderingen welke werden gemaakt. De laatste jaren is er in de wijze van exploratie een geheele omkeer gekomen doordat men gebruik ging maken van vliegtuigen, waardoor men veel gemakke lijker kan verkennen, waardoor de levens middelenvoorziening beter geregeld kan worden en waardoor bovendien het foto graf eeren vanuit de lucht mogelijk maakt kaarten te maken, die een duidelijk beeld geven van het land, dat. men bezoekt. Het zijn dan weliswaar blinde kaarten, welke door exploraties te voet nader moeten werden uitgewerkt, doch men heeft veel meer houvast. Het Kon. Aardrijkskundig Genootschap rust thans een nieuwe expeditie uit, waar aan spreker opnieuw zal deelnemen. Het doel van deze expeditie is het meest westelijk gelegen onbekende gebied te gaan verkennen. Daarbij zal men topogra fische en geologische onderzoekingen doen, maar zich daarnaast ook bezighouden met het verzamelen van ethnografische, an- thropologische, botanische en zoölogische onderzoekingen. Twee groote Dornier-vliegbooten staan de expeditie ter beschikking, welke in de Etna-baai hun basis zullen vinden, om van daaruit in korten tijd naar het dichtst- bij gelegen meer te vliegen. Deze expeditie zal duren van Juni tot eind December, zoodat men in het begin van 1940 terug zal zijn. Spr. gaf voorts nog tal van bijzonderhe den over de bewoners, over den aard der gebergten, enz. en lichtte een en ander toe aan een prachtige serie lichtbeelden. Aan het einde daarvan sprak prof. v. Ronkel een dankwoord voor dezen bij zon deren avond, door den heer Le Roux ge geven. NED. VER. TER BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER JONGE MEISJES. De Leidsche afdeeling der Ned. Ver. ter behartiging van de Belangen der Jonge Meisjes, heeft een bijeenkomst gehouden, waar de film „Lichtende Bakens" werd vertoond, waarin een deel van het werk der vereeniging aanschouwelijk wordt voorgesteld. Tevoren heette de presidente mevr. H. RozemondTjaden, de aanwezigen wel kom. Spr. zeide dankbaar te zijn voor een zoo groot aantal belangstellende'n. Deze avond werd georganiseerd tot ken nismaking met het werk, dat gedaan wordt De Nederlandsche vereeniging is aange sloten bij de Fédération Internationale des Amies de la jeune Fille. Deze vereeniging ziet als haar opdracht, gegrond op het Evangelie, zich de belangen aan te trek ken van elk jong meisje, dat raad of lei ding noodig heeft, afgezien van ras, gods dienst, stand enz. Meisjes van buiten gekomen, ontvangen een bezoek; de bedoeling is contact met haar te zoeken en haar bekend te maken met het vereenigingsleven van de plaats harer inwoning. Behalve om den weg te wijzen en in de eenzaamheid van steun te zijn, dient dit werk ook, en vooral, om terrein te ver kennen. De burgemeester zeide bij de opening van de tentoonstelling „Maak zelf", dat er een groot aantal jonge meisjes in de fa brieken verstoken blijft van huishoude lijke opleiding. Dit wijst op een leemte en misschien ligt hier voor onze vereeniging een taak. Willen wij hier beginnen, dan is 'het belangrijk, dat wij contact hebben met het fabrieksmeisje en haar leven kennen. De achtergrond is, dat het allergrootste maar ook het allerkleinste dat gedaan wordt van onschatbare beteekenis kan zijn; dat ook de eenvoudigste medemensch eindelooze waarde heeft. Zonder dezen achtergrond verliest ook het grootste werk zijn waarde.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2