BINNENLAND WOENSDAG 29 MAART 1939 30ste Jaargang No. 929S S)e Ceki^clveSoii^ant Bureaux Papenrracht 33. Adv. Abonu-tarleven de pa». 3 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus LL Dit nummer bestaat nil vier bladen. V Nederlands neutraliteit Het is duidelijk, dat Nederland in dezen tijd vooral héél zorgvuldig zijn on afhankelijkheid moet bewaren, haar be schermend en beveiligend tegen alle po gingen, om ons land los te slaan van die onafhankelijkheid die neutraliteit en te trekken naar den éénen kant, wat be- teekent, dat de andere kant vijandig te genover ons komt te staan. Onze regeering verdient om de voorzich tige, beleidvolle wijze, waarop zij zorgt en waakt voor Nederlands neutraliteit onze waardeering, onze dankbaarheid. En er moét alle aandacht op gericht worden 't is zoo bedroevend en zoo er gerlijk, dat de N.S.B. maar steeds, voor- zoover haar invloed reikt, deze neutraliteit verdacht maakt bij Duitschland! 't Moet toch iedereen duidelijk zijn, dat deze po litiek van de N.S.B. niet alleen is in strijd met de waarheid, maar ook ingaat tegen het hoogste nationaal belang. En wij kun nen 't ons niet voorstellen, dat er niet vele N.S.B.'ers zouden zijn, wien dat óók dui delijk is, en die het daarom eigenlijk niet eens zijn met hun leider, den staatsman Mussert! Dezer dagen notabene: in deze inter nationaal gespannen dagen! schreef Mussert aan het adres van xde Nederland- sche regeering: „Uw sympathie is aan den kant van FrankrijkEngeland, de onze aan den kant van DuitschlandItalië". En in hetzelfde artikel: 's Lands belang eischt, dat aan al deze dingen snel en definitief een ein de komt. Laat Tsjecho-Slowakije wat dat betreft een waarschuwend voor beeld zijn. (Wij drukken vet. Red. L. Crt.). Is 't niet schandelijk deze ophitsing van Duitschland tegen Nederland door Ne derlanders? Is 't niet schandelijk? Wie, die dit leest, dat niet schandelijk zou vinden, van oordeel is, dat wij ons, in deze o.i. nog zeer gematigde kwalifica tie, te sterk uitdrukken hij kome er voor uit en schrijve het neer! DE NEUTRALE STATEN. EEN DUITSCH COMMENTAAR. m verband met de berichten over een FranschBritsche garantie voor het grond gebied van Zwitserland en Nederland schrijft de „Frankfurtur Zeitung" o.a.: De Britsche en Fransche regeeringen heb ben in Bern en D e n Haag niet gevraagd of deze garantie daar ook welkom is, zij hebben haar eenvoudig opgesteld. Men kan zich voorstellen, hoe pijnlijk in de beide be trokken landen de gevoelens van vele men- schen daarbij moeten zijn, hoeveel men in Parijs en Londen ock mag spreken over garantie. In werkelijkheid immers kunnen de kleine landen bij dergelijke plannen nau welijks iets anders zijn dan de opmarsch- gebieden voor de EngelschFransche ge nerale staven. Daarmede echter zou de lang behoede onafhankelijke positie van deze landen uiteengeslagen worden. Zij, die ver der zien, moeten bovendien de volkomen dwaasheid van deze plannen begrijpen. Aan deze plannen ontbreekt elke feitelijke basis. Er staat tegenover, de belofte van Hitier, er staat tegenover df> bijzondere ligging der beide landen, er staat tenslotte tegenover de weloverwogen onverschilligheid van Duitschland, jegens het Europeesche Wes ten. TELEGRAM VAN MUSSOLINI AAN FRANCO. ROME, 29 Maart. (A. N. P.). Mussolini heeft aan Franco het volgende telegram gezonden: Nu uw prachtige troepen na de bezet ting van Madrid gekomen zijn tot het doel van de sloto ver winning, wil ik u mijn groet en dien van het geestdriftige Italiaansche volk zenden. Het Spanje van morgen, vrij, vereenigd en sterk, zooals het Spaansche volk en gij, Caudillo, het wenschen, is be zig uit deze bloedige krachtsinspanning ge boren te worden. Ik verklaar nogmaals, dat ix de banden, die zich tusschen onze beide volken gevormd hebben, onverbreekbaar acht. Schrijven van den Bisschop van Luik over de Rassenkwestie EEN BISSCHOPPELIJKE VERMANING AAN DE KANTONS EUPEN- MALMEDY. Hier laten wij enkele passages vol gen uit het Herderlijk Schrijven van Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik, dat Zondag 1.1. is voorgele zen in de kantons Eupen-Malmedy en Saint Vith, bij welke gelegen heid zich incidenten van nationaal- socialistische zijde hebben voorge daan. „Wij zien ons verplicht u de leer van Christus vcor te houden, omdat er in den laatsten tijd zeer gevaarlijke ketterijen onder u zijn verspreid, welke, helaas, op verschillende plaatsen weerklank hebben gevonden. De gevaren, die u bedreigen, zijn des te grooter, omdat verschillende ideeën, die in strijd zijn met het Geloof, reeds door katholieken en door katholieke publicaties werden aanvaard en verspreid om de verlangens van het Volkstum te dienen. In uw gebied wordt het heil van de zie len, het Katholiek geloof, ernstig bedreigd door de rassenleer, die streng veroordeeld werd door den H. Vader, met al haar ge volgen, die in strijd zijn met het Gelcof en de goede zeden. Daar de propagandis ten van deze ketterij hun werkzaamheid niet verminderen, maar integendeel open lijk hun valsche ideeën in het volk uitdra gen, is het onze plicht, om diegenen te steunen, die belast zijn met het heil uwer zielen. Wij herinneren u op de eerste plaats aan de ondubbelzinnige veroordeeling van de huidige rassenleer door Paus Pius XI z.g. in tal van geschriften en redevoeringen, vooral in de Encyclik „Mit brennender Sorge", die hij in het bijzonder richt tot het Duitsche Episcopaat. Het rassisme heeft een nieuwe stoot gegeven aan het laicisme, dat reeds vroe ger vercordeeld werd, aan het overdreven nationalisme en aan de leer van de totale en absolute Staatsalmacht. Het nationaal-socialisme wil de gods dienst en haar actie als een philosofisch idee uit het particuliere en openbare le ven verbannen. Het was voor uw Bis schop kort geleden een steek in het hart, toen hij in uw katholieke bladen een ver- kiezingsoproep las, waarin met geen woord gerept werd over de hoogste rechten van God, van de Heilige Kerk en over het Ka tholieke Geloof, dat in uw gebied reeds duizend jaar oud is. Maar hij, die een programma van poli tiek en Volkstum uitwerkt voor een katho lieke bevolking, is verplicht om aan te ge ven op welke philosofische basis dit pro gram berust, op katholieke of op nieuw- heidensche ideeën. En als men in dienzelf den oproep de stemmen van de katholie ken vraagt voor „menschen die bloed zijn van ons bloed", als buitenlandsche ge schriften in massa's onder onze bevolking verspreid worden, als onlangs zelfs een jeugdblad, dat te Eupen wordt uitgegeven, het integrale nationaal-socialisme predik te, als uw bladen de richtlijnen van den Paus en van de Bisschoppen in deze drin gende aangelegenheid niet meer afdruk ken, maar min of meer deelnemen aan dit groote complot van stilzwijgen, dan moet uw bisschop erkennen, dat bij u wegens eens tijdelijk doel de katholieke waarheid niet meer kan gezegd worden en lat men niet verre is van de openbare verlooche ning van God en Kerk". Mama wordt opgevoed Hoe het mogelijk is, dat een jonge vrouw is blijven steken in den tijd van haar grootmoeder kan men lezen in het nieuwe feuilleton waarmede wij morgen een aanvang maken. Maar tevens kan men er het aar dige verhaal in lezen hoe de ouder- wetsche vrouw door haar moderne dochter in Weenen tot de werkelijk heid wordt teruggebracht en hoe Mama van den hoepelrokkentijd in den modernen tijd wordt overge plant. Dit smakelijke verhaal geeft een complete samenzwering van haar dochter en een voogd om dit boven- menschelijke doel te bereiken. Maar Mama wordt ten leven gewekt en raakt zelfs verward in liefdsstrikken. Maar dat moet u zelf lezen in dit spannende en interessante verhaal. V De natuur roept.... Vijf boeken antwoorden! „Zeker, het is goed, het geheim van een koning verborgen te houden; maar de werken G-cds openbaar maken en prijzen is eervol". Met deze plechtstatigen, schriftuurlijken aanhef, ontleend aan To bias (XII, 7) openen wij de vijfvoudige bespreking van een serie alleraardigste boeken, die allen Jan Vriends tot vader en de Uitgeverij „De Toorts" te Heemstede tot moeder hebben. Het engelachtige begin van deze boekbe spreking want het is niemand minder dan Raphaël, wiens woord in XII, 7 staat opgeteekend! is bedoeld als een compli ment en meer nog als aanmoediging zoo wel aan.schrijver als aan uitgever, om op den ingeslagen weg voort te gaan. De vijf boeken, die wij op 't oog hebben en straks stuk voor stuk zullen vermelden, hebben niets over zich, wat men uitgespro ken godsdienstig kan noemen (ofschoon men daarvoor zijn neus niet zou behoe ven „op te halen"!). Het zijn natuur-boe- ken, die de ongeloofelijke pracht beschrij ven van de schepping en, inpliciet, de lof van den Schepper verkondigen. In een lezing, die dezer dagen hier ter stede werd gehouden over een astrono misch onderwerp, zeide de „lezer" van meening te zijn, dat men God een groot genoegen doet „het werk Zijner handen" te bewonderen. Deze meening onderschrij ven wij gaarne. Daarom ook mag het prij zenswaardig en eervol heeten „het ge heim van een koning", dat besloten ligt in de matelooze schoonheid en in het grenze- looze vernuft van de Schepping aan zijn medemenschen te openbaren. Deze taak vervult Jan Vriends, in sa menwerking met „De Toorts". De lente verovert het land, en wij be ginnen plannen te maken voor auto- en fietstochten, voor wandelingen en roeipar tijen. Geen beter voorbereiding om het volle profijt en genot van onze omzwer vingen te hebben, dan de lezing van de serie boekjes, die met als bescheiden on dertitel „Grepetf ..it een levensgemeen schap" onlangs het licht zagen. 1) Degenen, die de lichtelijk-homiletische inzet van deze gezamenlijke boekbespre king mocht afschrikken („bevrijd ons van de preektoon, Heer!") kunnen wij gerust stellen. Er wordt in deze boekjes geen woord gerept, dat vroom zou klinken!! Maar er staat ook geen woord verkeerd in en dat is een voornaam ding. Het ge loof aan een alwijzen en algoeden Schep per wordt, stilzwijgend verondersteld; zoo behoorde het ook algemeen te zijn, maar zoo is 't helaas niet. In deze serie keurig-uitgegeven boekjes wordt een idee gegeven van het plantaar dig en dierlijk leven bij de wisseling der seizoenen, in verschillende landschappen van ons land. De titels zijn reeds veelzeg gend: „Het Leven van de bruine heide". „De Akker door het jaar". „Lief en leed in het loofbos". „De Polder in de seizoenen". Een zeer voorname landschaps-vorm wordt in deze serie niet behandeld: zee en duin; misschien mogen wij dat nog tege moet zien. Jan Vriends, de schrijver, beschikt over een vlotte en onderhoudende stijl, en heeft zijn onderwerp zoo terdege onder de knie, dat hij de moeilijkste onderwerpen popu lair weet te maken. Bovendien verstaat hij de kunst met een zeker gemak uit de over weldigend-rijke stof, juist die objecten te kiezen, die het groote publiek het meest interesseeren en bij een tocht naar buiten onze nieuwsgierigheid het eerste opwek ken. Het is werkelijk bewonderenswaardig, hoe hij in deze handige boekjes van om-en- om vijftig bladzijden druks een idee, en in 't geheel geen oppervlakkig idee, weet te ge ven van ieder der vier genoemde levens gemeenschappen: bosch, hei, polder en akker. De boekjes zijn kwistig verlucht met meesterlijke teekeningen van W. Boer Lef- fel en met goed-gelukte foto's door Ferdi nand Rau en Herman Fischer en deson danks voor een uiterst bescheiden prijsje te koop. Wie plannen maakt voor uittochten in de nieuwe lente, geven wij den goeden raad deze boekjes of een paar ervan zich aan te schaffen. Wanneer men zich nu eens extra trac- teeren wil, is bij dezelfde uitgeverij nog een bizonder mooi verzorgd en interes sant boekwerk verschenen, in het kloeke formaat van de „Verhalen van velerlei avontuur". In deze serie zijn reeds twee boeken uitgekomen: „Australië"' en „Si berië" die dit nadeel hebben, dat men ze in één adem uitleest, maar ook daarna een kostbaar bezit blijven voor het ge- heele leven. In deze beide eerste boeken worden de lotgevallen beschreven van ondernemende jongemannen, die de wil dernissen van Australië en Siberië berei zen in dit derde boek worden de avon turen verhaalt van eenwezel. Het boek heet „De Bruine Dood"; het is ver taald door Jan Vriends en geïllustreerd door W. Boer Lef fel. 2) „De Bruine Dood" is maar een boeken- naam; de wezel, die de hoofdpersoon van dit sensationeele en spannende relaas vormt, heet kortweg: Tiek. De meeste menschen weten van een wezel alleen, dat hij bang is maar dat zijn bijna alle die ren, die met menschen in contact komen en daarin kan men hen geen ongelijk ge ven. Het is daarom de moeite waard „la vie romancée" van Tiek te lezen, omdat het zoo'n aardige en rake kijk geeft in het intieme leven van dit sluwe, gladde dier. Men voelt zich wezel met de wezels bij de brutale heldendaden en sluip-overval- len van dit levenslustige heerschap, dat, schrik en dood verspreidend onder zijn mede-dieren, doorloopend op zijn „qui vive" moet zijn om de eigen huid te red den. De belevenissen, in „Siberië"' en „Austra lië"' beschreven, slaan de aandacht in ijzeren boeien niet minder is dit het ge val met de wonderlijke en gruwzame avonturen van Tiek, de wezel. Het forsche boekwerk is zoo fraai uit gegeven, dat het zelfs een begeerenswaar- dige aanwinst vormt voor bibliophilen. Het ontelbaar aantal penteekeningen van W. Boer Leffel harmonieert voortreffelijk met de sfeer van dit boek: de sfeer van de wilde, vrije, sterke natuur, die aan drijft tot avontuur en koene daden. 1) Jan Vriends: „De Polder in de Sei zoenen", „Lief en Leed in het Loofbos", „Het Leven van de Bruine Heide", „De Akker door het Jaar". N.V. Uitgeverij „De Toorts". Heemstede. 2) W. Heinen en J. Vriends: „De Bruine Dood", roman van een wezel. N.V. Uit geverij „De Toorts", Heemstede. PRINS BERNHARD PRESIDEERT NATIONALEN PADVINDERSRAAD. Gisteren heeft Prins Bernhard op het Nationale Hoofdkwartier der Nederland- sch'e Padvinders alhier, de vergadering van den Natiónalen Padvindersraad bij gewoond en daarbij gebruik gemaakt van zijn bevoegheid als koninklijk commis saris om de vergadering te presideeren. Behalve de leden van den Natiónalen Padvindersraad de heeren A. Oosterlee, mr. R. Höppener, A. H. van Leeuwen, dr. A. Ramselaar, ds. W. M. A. Kalkman en C. Beets, was ook aanwezig de onlangs benoemde hoofdkwartiercommissaris voor pers en propaganda de heer C. R. T. baron Krayenhoff. BOEKDRUKKERS- EN RASTERDIEP- DRUKBEDRIJF. In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen de beschikking van den Minister van Sociale Zaken van 29 Maart 1939, no. 932, afdeeling arbeid, waar bij een aantal bepalingen van de collectie ve arbeidsovereenkomst voor het boek drukkers- en rasterdiepdrukbedrijf alge meen verbindend zijn verklaard voor de werkgevers en arbeiders in dat bedrijf. De verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van 1 Mei 1939 tot en met 31 Maart 1940. Bij het Departement van Sociale Zaken zijn afdrukken van bedoelde beschikking verkrijgbaar. Aan belanghebbenden, die daartoe den wensch te kennen geven zal, zoo lang de voorraad strekt, gratis een exemplaar worden toegezonden. KATH. GEMEENTERAADSLEDEN IN STATENKIESKRING GOUDA. Bespreking van gezins-politiek. Gisteravond belegde de Vereeniging van R.-K. Gemeenteraadsleden in den Staten- kieskring „Gouda" in hét restaurant „Ter Gouw" te Gouda haar jaarvergadering, welk goed bezocht was. Dr. Jos. de Boer uit Den Haag, was op deze bijeenkomst uitgenoodigd om een in leiding te houden over „De Gezinspolitiek in de Gemeente. Na een inleidend woord van den voor zitter, den heer A. C. A. Deergnbere, wees dl", de Boer op de wonderlijke verbinding, welke er in het Katholicisme bestaat tus schen het geestelijke en het stoffelijke. Ner gens bestaat er inniger verband tusschen deze twee gebieden. Het stoffelijke wordt door ons immers niet veracht, maar krijgt haar juiste waardeering. Wij erkennen een nauwe samenhang tusschen het leven der ziel en het stoffelijke, dat beheerscht wordt door sociale en economische voor waarden voor het zieleleven. Daar andersdenkenden, b.v. de liberalen deze innige vereeniging niet kennen, is het te verklaren, dat zij wel met ons klagen over de decadentie van dezen tijd, maar niet genegen zijn mede te werken aan het opruimen van slechte economische toestan den, welke aanleiding zijn voor veel mo dern kwaad. In de rede, welke prof. mr. Telders op de dezer dagen gehouden ver gadering van de Liberale Staatspartij uit gesproken heeft, is dit weer duidelijk tot uiting gekomen. Het voornemen der re- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De bezetting van Madrid door de troepen van Franco. (2de blad). Volgens een verklaring van Chamberlain beraadslaagt Engeland nog altijd met an dere regeeringen over afweer-maatregelen. (2de blad). De Poolsch-Duitsche spanning. (2de blad) geering immers om aan alle hoofden v. z.g. groote gezinnen een specialen loonbijslag te verzekeren werd in^die redevoering fel bestreden. De gezinspolitiek, zoo vervolgde spr., is een goed, waarop wij als Katholieke Neder landers inderdaad ons recht kunnen laten gelden, want de Katholieken hebben het eerst de gedachte van gezinspolitiek geop perd en voor deze politiek propaganda ge voerd. Eerst werd begonnen met den bouw van volkswoningen. Vooral de woningwet van 1901 heeft een machtigen stoot gegeven tot het opruimen van krotwoningen, ter wijl de verbetering der volkshuisvesting tijdens het ministerschap van prof. Aal- berse niet hoog genoeg aangeslagen kan worden. Langzamerhand werd de gezinspolitiek meer bestudeerd. De geboortebeperking le verde immers in verschillende landen een schrikwekkend gevaar van ondermijning van de volkskracht. Voor den wetgever is het vooral wegge legd om o.a. door de twee economisch meest beteekenende maatregelen, n.l. kin dertoeslagen en belastingaftrek en door een krachtige bescherming der huwelijkszeden er. van de openbare zedelijkheid, een zeer beduidenden steun te geven aan het ge zinsleven in zijn ontstaan en ontplooiing. Voor de gemeentelijke overheid, die door haar activiteit in aanraking komt, blijft toch nog heel wat te doen op het gebied der gezinspolitiek. Een dankbaar terrein vormt de volks huisvesting, waarbij het bouwen van wo ningen voor groote gzinnen en het inrich ten van speelterreinen voor kinderen niet vergeten mogen worden. Aandacht moet besteed worden aan de sociale beteekenis der overheidsbedrijven, die tot taak hebben het algemeen belang te dienen. Bfj de vaststelling der tarieven van de gemeentebedrijven moet dan ook rekening gehouden worden met de draag kracht der gezinnen. In verschillende ge meenten zijn dan ook reeds tarieven naar de grootte van het gezin ingevoerd. De volksgezondheid moet krachtig be vorderd, terwijl het Neo-Malthusianisme fel bestreden dient te worden. Met het aangeven van meerdere wenken betreffende de uitvoering van deze taak van de gemeenteraadsleden besloot dr. de Boer zijn rede, welke een krachtig applaus verwierf. Nadat de voorzitter dr. de Boer voor zijn duidelijke uiteenzetting van dit onderwerp bedankt had las de secretaris, de heer H. J. van de Poll uit Bodegraven, het jaarver slag voor, waaraan wij het volgende ont- leenen. Er zijn in het afgeloopen jaar drie ledenvergaderingen gehouden, die een behoorlijk bezoek hadden en waarop studie materiaal werd behandeld. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer Kasber- gen uit Oudewater, vermeldde 'n klein ba tig saldo. In de verificatiecommissie werden be noemd de heeren A. Heerkens uit Gouda, P van der Staak uit Boskoop en M. H. van der Poll uit Zwammerdam. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter deze geani meerde bijeenkomst. DE STAKING AAN DE H.T.S. TE ENSCHEDE. Rouwmoedige leeriingen. Vandaag hebben alle leerlingen der Hoogere Textielschool te Enschede, die gisteren in staking zijn gegaan in verband met de benoeming van een nieuwen direc teur, zich weer aan de school gemeld. De Wethouder van Onderwijs heeft hun toegesproken en medegedeeld, dat zij he den nog niet tot de lessen zullen worden toegelaten. Zij hebben vandaag gelegenheid schrif telijk hun spijt over het gebeurde aan den directeur en het gemeentebestuur uit te drukken. Daarop hebben de betrokken leerlingen, ruim honderd in getal, een ver gadering gehouden, waarin besloten werd om een schrijven tot den directeur en het gemeentebestuur te richten, waarin het gebeurde wordt betreurd en als een on doordachte handelwijze wordt gekwalifi ceerd. Dit stuk is door alle leerlingen, die aan de staking hebben deelgenomen, on derteekend. Verwacht kan worden, dat morgen de lessen zullen worden hervat.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1