HANDEL MET DUITSCHLAND 31 DECEMBER 1940 GEREGELD J BINNENLAND Academfentcuws Oe i-Jamboree DINSDAG 28 MAART 193» DE LEIOSCHE COURANi TWEEDE BLAD - PAG. 7 TOT Dr. Hirschfeld licht de nieuwe overeenkomst toe. Eenige verhooging verdragstarieven voor spruitkool, spinazie, bloembollen en boomkweekerij-artikelen. Nieuwe regeling voor kunstzijde-uitvoer naar het Sudetengebied. Regeling ten aanzien van steenkool onveranderd GEEN ONAANGENAME GESTE JEGENS ONS LAND. Het nieuwe Nederlandsch-Duitsche han delsverdrag, dat 25 Maart j.l. te Berlijn werd geteekend, treedt den lsten April 1939 in werking. Hierdoor zullen de Nederland- sche handelsbetrekkingen met Duitsch- land voor een langere periode dan tot nu toe gebruikelijk was, worden geregeld. De nieuwe overeenkomst immers -geldt tot 31 December 1940. Het zoojuist gesloten verdrag kenmerkt zich op de eerste plaats door het feit, dat thans ook de nieuwe Duitsche gebieden, n.l. het vroegere Oostenrijk en het Sude- tenland, in de regeling zijn opgenomen. Voor Bohemen en Moravië echter zijn nog geen overeenkomsten aangegaan. Wat den uitvoer uit Nederland naar Duitschland betreft, komen een zevental van de bestaande tariefconsolidaties voor Nederlandsche producten te vervallen: Bij dé pootaardappelen vervalt het verdrags tarief van R. M. 4 per 100 K.G. voor de periode van 15 September tot 31 Maart. Aangezien echter het autonome tarief voor de periode 1 September14 Februari even eens R. M. 4 bedraagt, beteekent dit alleen een wijziging voor het tijdvak van 15 Fe bruari tot 31 Maart. Tomaten, alleen voor de periode van 1 14 November; Sla. alleen voor de perioden 1 Juni30 September en 130 November, zoodat in het hoofdseizoen voor den ex port de tarieven voor sla en tomaten on veranderd blijven. Verder vervallen de tariefconsolidaties voor glycerine, zinkwit, kunsthoorn en gloeilampen. De totale uitvoer van Nederland' naar Duitschland van deze bovengenoemde ar tikelen bedroeg m 1938' in de betreffende verdragsperiode R. M. 176.000. Voor enkele artikelen werd het verdrags tarief verhoogd. Zoo bedraagt de verhoo ging van Spruitkool voor de periode van 1 Januari tot 31 Maart en van 1 November tot 31 December R. M. 2 n.l. van R. M. 5 tot R. M. 7. Spinazie komt van R. M. 5 op R. M. 6. Bloembollen van R. M. 20 op R. M. 25. Voor boomkweekerij-artikelen geldt de volgende regeling. De rechten der met R. M. 9 be laste artikelen werden verhoogd tot R. M. 12.50; die welke met M. 12.50 waren be last, werden tot R. M. 15.60 verhoogd. De verhoogingen voor deze artikelen zullen op 1 Juni als. in werking treden. De hier getroffen regeling moet ongetwij feld aL achteruitgang geboekt worden. Het betreft hier een reeks artikelen waarvan de totale Nederlandsche uitvoer naar Duitschland in 1938 nog een bedrag van R. M. 4.900.000 vertegenwoordigde. De leider van de Nederlandsche delega tie. dr. H. M. Hirschfeld, die ons naar aan leiding van het nieuwe verdrag in een te Den Haag gehouden persconferentie een uitvoerige toelichting gaf, was echter van meening, dat de verhoogingen binnen zoo beperkte grenzen gebleven zijn, dat voor een teruggang in den export niet ernstig gevreesd behoeft te v/orden. De andere tariefconcessies van Duitsche zijde, welke het grootste gedeelte der tarief- lijst omvatten, werden onveranderd in het nieuwe verdrag opgenomen. Nu de Nederlandsche regeering blijkens de op 1 Maart j.l. in werking getreden-ta- riefwet een uitgesproken protectionistische politiek gaat voeren, achtte men het van Duitsche zijde van belang om de Nederland sche tarieven voor bepaalde artikelen op het bestaande niveau te consolideeren. Aan deze verlangens kon worden tege moet gekomen en zoo werd thans voor de eerste maal bepaald dat voor verschillen de met name genoemde voortbrengselen van den Duitschen bodem en de Duitsche nijverheid bij hun invoer in Nederland de bestaande invoerrechten tot het eind van de overeenkomst onveranderd zullen blij ven. Het betreft hier voornamelijk artikelen der chemische, electrische en metaalindus trie, alle goederen, die bij de nieuwe ta- riefwet niet ter sprake komen. Ten aan zien van de artikelen, waarvoor het tarief van invoerrechten bij K.B. met ingang van 1 Maart j.l werd verhoogd, werden geen tariefafspraken gemaakt, zoodat het be treffende ontwerp door het nieuwe verdrag niet wordt beinvloed. Het spreekt welhaast van zelf, dat de invoering van de Nederlandsche tarief- wet een punt van bespreking heeft uit gemaakt. Veel misvattingen moesten worden recht gezet en het resultaat was, dat de Duitsche commissies volkomen overtuigd werd van het feit, dat men hier niet te maken heeft met maatre gelen die bedoeld zijn om speciaal den Duitschen export te treffen. Het betreft hier algemeene protectionistische maatregelen en het hangt van de Duit sche concurrentiekracht af in hoeverre de export daardoor zal verminderen. Ongetwijfeld zal de nieuwe tarief- wet haar invloed op den Duitschen in voer in Nederland doen gelden. De ta rieven betreffen 21.6 pet. van den Duit schen invoer in ons land en berekend op basis van den handel in 1938 zou dit een bedrag van 71.6 millioen gulden beteekenen. Intusschen kan men moeilijk voorspel lingen maken, de toekomst zal hier moeten leeren. Wel kon dr. Hirschfeld mededee- len, dat bij de gevoerde besprekingen is ge bleken, dat men geen al te pessimistische verwachtingen behoeft te koesteren. Nu de handelsovereenkomst ook de Ost- mark en het Sudetengebied omvat, waren eenige nieuwe regelingen noodzakelijk ge worden. Met de belangen der Nederland sche kunstzijde-industrie, die vooral naar het Sudeten-gebied een belangrijken uit voer had wordt in het handelsverdrag vol ledig rekening gehouden. Om aan de Duitsche glasindustrie tege moet te komen, werd een nieuwe regeling getroffen voor den invoer van verpakkings glas. De positie van de Nederlandsche glas industrie werd daarbij niet uit het oog ver loren. De regelingen voor den in- en uitvoer van steenkolen bleven geheel onveranderd. Nu voor sommige artikelen het tarief ver hoogd werd kan de toepassing van de con- tingenteering in verschillende opzichten soepeler zijn. Bij hun besprekingen hebben de Neder landsche en Duitsche delegaties ook de be talingscontingenten vastgesteld. De toeneming van den achterstand in de Nederlandsch-Duitsche clearing maakte een herziening van de hoogte van den uitvoer noodzakelijk. Waar de tendenz tot toeneming van den ach terstand reeds geruimen tijd bestond, was een niet onbelangrijke verlaging der contingenten noodig. Ten einde zoo veel mogelijk invloed te kunnen oefe nen op het handhaven van het noodza kelijke evenwicht, werden de contin genten deze maal niet voor 6 maanden vastgesteld, doch evenals vroeger voor 3 maanden. Begin Juni zal de situatie dus opnieuw onder de oogen worden gezien. De vaststel ling geschiedde ook thans geheel overeen-, komstig de bij het clearing verdrag vastge legde beginselen. De delegaties hebben uitvoerig van ge dachten gewisseld over de oorzaken van de toeneming van den achterstand. Alhoewel deze beperking voor de betrokken belan gen teleurstellend is, zoo kwam men na nauwgezette overweging tot de conclusie, dat ingrijpen niet mocht worden uitgesteld. Ten slotte heeft men tijdens dg bespre kingen naar een oplossing gezocht voor het deviezenprobleem in verband met Neder landsche arbeiders die in Duitschland wer ken, de z.g. grensloopers. Het verkrijgen van deviezen was hier de groote moei lijkheid. Thans is er een grondslag voor een oplossing gelegd. De lasten zullen ge meenschappelijk gedragen worden. Een delegatie van het departement van Sociale Zaken is thans in Berlijn doende plannen hieromtrent nader uit te werken. H. M. DE KONINGIN NAAR LUIK? Voor een bezoek aan de internat tentoonstelling van het water. De correspondent van de „Maasbode" te Brussel meldt: Naar verluidt, is het niet uitgesloten, dat II. M. Koningin Wilhelmina tijdens haar of ficieel bezoek aan België op 2326 Mei a.s., zich op 25 Mei met Koning Leopold naar Luik zal begeven, om aldaar een be zoek te brengen aan den internationale ten toonstelling van het water waar, zooals men weet, zich ook een belangrijk Neder- landsch paviljoen bevindt, aan welks af werking men momenteel druk bezig is ten einde het tegen bovengenoemden datum volledig gereed te hebben. Kievitseieren voor Prinses Juliana en voor Prinses Beatrix. Gisteren is aan Prinses Juliana het eer ste kievitsei aangeboden door W. Lief- ting te Castricum. Prinses Beatrix ontving het eerste kievitsei van Rudmer Veenstra te Veenwoude. DE BOUW VAN MILITAIRE DORNIER-VLIEGBOOTEN IN NEDERLAND. Eenige vertraging in de aflevering. Bij de fabriek Aviolanda te Papendrecht worden 18 Dornier-vliegbooten van het type Do 24 in licentie voor de marine in Indië vervaardigd. Met-den bouw van deze booten werd in April van het vorige jaar aangevangen. Bij de Kon. Maatschappij De Schelde worden de vleugels voor deze vliegbooten vervaardigd waarin dan door deze onderneming tevens de uit Amerika ingevoerde Wright Cyclone-motoren wor den gemonteerd. Vleugels met motoren en romp worden door Aviolanda, waar thans 400 arbeiders werkzaam zijn, te Papen drecht tot een vliegboot vereenigd. Tusschentijdsche veranderingen in het type, uitgevoerd volgens de aanwijzingen van de Dornierfabriek te Friedrichshafen en den marineluchtvaartdienst hier te lan de, hebben eenige vertraging in de afleve ring van de eerste vliegboot veroorzaakt. Naar wij vernemen, zal een deel van de hier te lande gebouwde vliegbooten met Wright Cyclone-motcren van een zwaar der type worden uitgerust dan oorspronke lijk was vastgesteld. De eerste vliegboot van de serie, welke hier te lande is vervaardigd, zal niet vóór Mei a.s. proefvliegen. Een aantal van deze vliegbooten is reeds in Indië in gebruik. Deze serie is te Friedrichshafen vervaardigd en vandaar via ons land naar Indië verscheept. „Vaderland". BESPUITING VAN TULPEN. Ter bestrijding van „Het vuur". In de laatste jaren wordt de bespuiting van tulpen ter bestrijding van het vuur in toenemende mate toegepast. Door deze be spuiting blijft het loof langer groen en daar door nemen de opbrengst in gewicht en de grootte der bollen toe. In het voorjaar 1938 is er weinig „vuur" geweest, maar dit mag geen reden zijn om dit jaar niet te spuiten, omdat het optre den van het vuur geheel afhangt van de weersomstandigheden en het dit jaar dus zeer goed wederom in ernstige mate zich kan voordoen. De Plantenziektenkundige dienst raadt dan ook allen telers aan de tulpen, even als verleden jaar, te bespuiten met een der volgende middelen (alphabetische volgorde: O.B. 720.8 pet., Shirlan A.G. 1.2 pet., Tulisan0.9 pet. Om gunstige resultaten te verkrijgen is het noodig verscheidene malen vóór en na den bloei te spuiten met een tusschenruim- te van pl.m. 14 dagen. Het is gewenscht telkenmale een flinke hoeveelheid vloeistof te verspuiten en wel minstens 3 liter per bed van 10 meter leng. te, als de planten vol in blad staan (in het begin kan ook met iets minder volstaan worden). Door het uitblijven van „vuur" verle den jaar is het niet mogelijk een oordeel uit te spreken over de in 1938 tegen deze ziekte als nieuw in den handel gebrachte middelen. Proeven met eenige dier middelen wor den dit jaar opnieuw genomen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen en daarbuiten werkzaam ge stelde ambtenaren van dezen dienst. Geen staking te Rotterdam HET DREIGEND CONFLICT OP DE WERVEN OPGELOST. In de Maandag onder leiding van den rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Jose- phus Jitta, voortgezette vergadering van partijen, betrokken bij het dreigend con flict op de vier werven te Rotterdam en Schiedam, is overeenstemming tusschen partijen bereikt. Vastgesteld zijn bepalingen voor de ploe- genregeling, de vacantie, de betaling van overuren en algemeene loonregelingen voor de jongere arbeiders. Besloten is tot een bespreking omtrent de werkwijze van het register. Besloten werd een scheidsrechterlijke uitspraak uit te lokken omtrent de volgen de geschilpunten: h a. Was de weigering van de werkgevers tot vehrooging van het loonpeil van de werknemers, behoorende tot de leeftijds groep A, redelijk? b. Was een algemeene loonsverhooging voor deze groep, als door de metaalbewer kersbonden gevraagd, redelijk? c. Indien het onder b genoemde beves tigend wordt beantwoord, in hoeverre dient dan aan het voorstel van de metaal bewerkersbonden te worden voldaan? Indien het scheidsgerecht een verhoo ging van de loonen voor leeftijdsgroep A als redelijk zou erkennen zal een daaruit voortvloeiende verhooging voor leeftijds groep A evenredig doorwerking vinden op de reeds vastgestelde loonregelingen voor leeftijdsgroep B. Van de zijde van den Metaalbond was de voorwaarde gesteld, dat de scheidsrech terlijke uitspraak zou worden gegeven door den ministerraad aan te wijzen. De ministerraad, die over dit punt door den rijksbemiddelaar is geraadpleegd, heeft zich niet bereid verklaard, zelf die scheids rechterlijke uitspraak te doen, omdat hij dit een gevaarlijk precedent achtte. De metaal bond, kennis genomen heb bende van de mededeelingen van de re geering, dat zij niet bereid was zelve als arbiter op te treden, heeft zich, gezien de zeer bijzondere omstandigheden, bereid verklaard arbitrage te aanvaarden door één of meer arbiters, door de regeering aan te wijzen. De Metaalbond en de werknemersorga nisaties zijn overeengekomen, zoo spoedig mogelijk te onderhandelen over een col lectief contract. 200.000 BALEN AARDAPPELMEEL NAAR ENGELAND. Leveringen strekken zich over langen termijn uit. Er zijn wederom 200.000 balen aard appelmeel naar Engeland verkocht te gen ongeveer 6 per baal, een prijs, die heel wat lager is dan die welken de handel voor het product betaalt. Het is nog niet zoo lang geleden, dat eveneens 200.000 balen zijn verkocht. De leveringen aan den eenigen afnemer, die in het Britsche Rijk Nederlandsch aard appelmeel mag verkoopen, strekken zich over zeer langen termijn uit. Er is niet vastgesteld, dat het meel van een bepaal den oogst afkomstig moet zijn en de leve ringstermijnen van deze partij strekken zich zoo ver uit, dat ook oogst 1939 nog voor een deel in aanmerking kan komen. De Engelsche industrie, die aardappelmeel verwerkt, betaalt er een aanmerkelijk lageren prijs voor dan de Nederlandsche. Daarom is bij den verkoop de voorwaarde gesteld, dat het product alleen voor be paalde doeleinden mag worden verkocht. Desondanks wordt het ook daar buiten geleverd op de Engelsche markt, niet door den importeur die het monopolie van den invoer heeft, doch door talrijke wederver- koopers. „Hbld." LEERLINGEN DER HOOGERE TEXTIELSCHOOL STAKEN. Als protest tegen directeursbenoeming. Vanmorgen is het overgroote deel der 150 leerlingen van de hoogere textielschool te Enschede in staking gegaan als protest tegen het feit, dat de gemeenteraad gister avond dr. Postma uit Utrecht, die nr. 1 op de voordracht stond, heeft benoemd tot di recteur der hoogere textielschool. De leer lingen wenschten nr. 2 der voordracht, dr. Mattaar, die vele jaren leeraar aan de H. T.S. is geweest en die zeer gezien is, als# directeur. Zij zijn vanmorgen na de pauze in op tocht naar het stadhuis getrokken, waar zij tevergeefs trachtten den wethouder van onderwijs te spreken te krijgen. Zij joelden en vormden een spreekkoor, waar na zij naar een lunchroom trokken, waar zij een petitionnement teekenden, dat o.m. naar Gedeputeerde Staten zal worden ge zonden. De leerlingen, die uit alle deelen des lands afkomstig zijn, zijn voornemens eerst morgen weer naar de lessen te gaan. Het protest gaat ook tegen het feit, dat dr. Postma nog in het textielbedrijf moet worden ingevoerd. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Mr. van Haastert ridder in de orde van St. Silvester. In den kleinen kring van het permanent Comité voor het Apostolaat der Hereeni- ging te Rome vond gisteren een intieme plechtigheid plaats: de uitreiking van de pausleijke onderscheiding der St. Silves- HAARLEMSCHE BLOEMENKEURING. Een maand ten achter bij verleden jaar. HAARLEM, Krelagehuis, 27-3-'39. De keuringszaal vertoonde het zelfde aspect als de vorige week: in het midden eenige tafels bloemen, aan de zijwanden 4 stands, veel critiseerende, genietende en rookende bloemisten, alleen nog minder bloemen dan verleden week. Dit is alleen te wijten aan het zeer som bere weer van de afgeloopen dagen, geen zonnetje heeft de temperatuur in de waren huizen, waar vele Narcissen op ontluiken wachten, omhoog gebracht. In de warenhuizen en buiten is de natuur zeker een maand ten achter bij 1938 met zijn abnormaal mooie maand Maart. A. C. van der Schoots Bloembollenbedrijf, Hillegom, had ditmaal alleen late Tulpen, als Breeder en Darwin-variteiten ingezon den. Opmerkelijk was de Id. Darwin Master - picie, schitterend scharlaken. Red Tannlet is o.i. moeilijk van Mr. Farncombe Sanders te onderscheiden. Opvallend door haar onbeschrijfbare kleur was Benaia, de kleurbeschrijving die men er van hoorde is niet voor publicatie geschikt. Als tuinplant zal deze soort het echter wel doen, maar niet als marktbloem. J. F. v. d. Berg, Anna Paulowna, bracht wederom een zeer uitgebreide collectie Triumphtulpen, waarvan de meeste soor ten ook de vorige week reeds aanwezig waren. Ook C. Alkemade Azn., Noordwijk, liet een harer variëteiten van de vorige week weer zien n.l. de rood-gele Springdream. P. J. W. Mantel uit Avenhorn deden hetzelfde met Mendel Bilbao en een Dar win Zaailing die beide reeds voor de 3de week aanwezig waren. De Mendel kon men het goed aanzien, de flinke roode Darwin was nog zeer frisch en bewees daarmede haar goede marktwaarde. Eigenaardig en weldadig deed tusschen al deze langstelige Tulpen aan de kleine maar fijne inzending van C. G. van Tubber- gen N.V. uit Haarlem. Zij exposeerde twee variëteiten Tulipa Kaufmanniana, een zeer lage tulp, met bij zonder fijn geteekend blad. Dit ras tulpen verdient onder de aandacht gebracht te worden van tuinliefhebbers, want zoowel in rotstuinen als in corners en borden zal zij een bijzonder goed effect maken. Berlioz is goudgeel met zwakke abrikoos- kleurige veertjes, Sweelinck is zwavelgeel met karmozynrooden veeren. De laatste variëteit viel op door haar zeer slanke bloemen. Beide variëteiten verwierven het Getuig schrift van Verdienste. In Narcissen waren het de firma's L. C. van de Ven, Hillegom en Warnaar Co, Sassenheim, die een voorproefje gaven van hetgeen de komende weken uit de waren huizen in groote hoeveelheid en verschei denheid zal komen. Leedsii Cicely en Leeds White Nile trok ken met de Banii Marquis in de Hillegom- sche inzending het sterkst de aandacht. Een Getuigschrift van Verdisteri bekwa men Inc. Sumatra, een telg van Fortuna en Tolgoore. Deze door Warnaar Co in gezonden Narcis heeft een geel dekblad en een groote komvormige oranjekleurige kroon. Golden Borentz, voortkomende uit Gol den Harvest X Godolphin, is licht goudgeel. Ook hiervoor zag de firma Warnaar zich een G.V. toegekend. D. N. Irene Copland, ingezonden door Belle Teeuwen, Lisse, was noch vleesch noch visch. Het was gedeeltelijk crême-wit en gedeeltelijk geel: een eigenaardige bloem. Een firma uit Bennebroek had eenige Narcissen ter „op-naam-stelling" ingezon den. Bij één er van adviseerde de Com missie om geen naam te geven. Au bon entendeur. Eenige Freesia's en Irissen van dezelfde firma's al de vorig' week en een kit je met witte' Hyacinthen, een aanwinst uit L'In- nocence X Arantoni Arendsen, die van laatstgenoemde de grove nagel had over genomen, hetgeen bij de ©enigszins gedron gen bloem niet stond, completeerden het sortiment. ter-Orde, die aan Mr. H. van Haastert we- gens zijn groote verdiensten voor het Apos tolaat werd toegekend. De heer van Haastert is als gedelegeer de bij het internationaal Landbouwinsti- tuut sedert kort in de Eeuwige 'Stad geves- tiga. Op uitnoodiging van het Hoofdbestuur van het Apostolaat in Nederland heeft Pa ter dr. Eug. Driessen O.C. aan den nieu wen Ridder mededeeling gedaan van de hem toegekende onderscheiding en met een korte toespraak de betreffende Breve en het onderscheidingsteeken overhan dig. Ook werd voorlezing gedaan van een zeer waardeerend schrijven dat Z.Emin. Kara. Eug. Tisserant, secretaris van de Con gregatie voor de Oostersche Kerk, door wiens bemiddeling de onderscheiding werd verkregen, bij deze gelegenheid tot den \oorzitter van het Apostolaat, Pater van Keulen richtte „Msbd." LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde: de heeren G. J. Velds, Oegstgeest; W. J. Diehl, Den Haag. Taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heer M. Mouton, Heemstede. Candidaatsexamen Indisch Recht: de heer R. M. van Leeuwen, Den Haag. 161. De stoet kwam aan op de plas, waar de groote wed strijden zouden plaats vinden; een groep kijkers, die aan den kant stond, verwelkomde hen enthousiast. De chief was ook gekomen, in een aparte motorboot. Daarin zat hij op een groote verhooging. 162. Er kwam eerst een leuke verrassing. Op het water stond plotseling met duidelijke letters „Leve onze chief". Het waren de visschen, die de letters vormden. Hun witte petjes staken vroolijk af tegen het blauwe water.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9