m STADS NIEUWS TWEE EEUWEN ARMENZORG OMGEVING Laatste berichten AGENDA Aspirin© BIOSCOPEN TE LEIDEN DINSDAG 28 MAART 1939 DE LEI'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kw&rtaaL Bij onze agenten ^0 cent per wvvk; 2.60 per kwartaal. Franco per povt 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstena 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN. De Bilt seinl: Verwachting: Betrokken tot zwaar "bewolkt, plaatselijk eenige regen, vooral in het Norden; weinig verandering in temperatuur, zwakke tot matige veranderlijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7,20 uur: Den Helder: lichte regen, krachtige N. O. wind, 4 gr. C. Vlissingen: betrokken, zv/akke W. Z. W. wind, 3 gr. C. De Bilt: lichte regen: matige Westelijke wind, 2 gr. C. Groningen: matige regen, matige N. O. wind, 3 gr. C. Maastricht: regen in het afgeloopen uur, zwakke Z. W. wind, 2 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De kleine storing, welke gistermorgen over Hongarije lag, trak over Duitschland naar de omgeving van ons land. Zij bracht langs haar baan veel regen. Daar de lucht druk over Noord-Duitschland daalde en hij in Zuid-Scandinavië weinig veranderde, namen de luchtdrukverschillen over het Gostzeegebied toe, zoodat daar overal storm achtig weer heerscht. Over Italië bevindt z<ch nog steeds een gebied van lagen lucht druk. Warme luchtmassa's stroomen van Egypte en Lybië uit over de Middelland- sche Zee en het Balkangebied naar het Noorden. Over Duitschland bevindt zich nog steeds koude lucht. Langs de scheidings lijn van deze koude lucht en de reeds ge noemde warme luchtmassa's ontwikkelen zich voortdurend nieuwe storingen. Een van deze storingen lag hedenmorgen weer over Hongarije. Deze beweegt zich naar Duitschland. Het gebied van hoogen lucht druk in Scandinavië neemt thans onder invloed van depressies, welke uit de Pool- zee komen, snel in beteekenis af. Het handhaaft zich echter over de Noorsche Zee en bij IJsland. Op den Oceaan ontwik kelen zich storingen tusschen de Azoren en Portugal. Deze bewegen zich in Noord- Westelijke richting naar Groenland. De ochtendtemperaturen zijn over het alge meen hooger dan gisteren, vooral in Scan dinavië. Alleen op IJsland daalde de tem peratuur. LUCHTEMPERATUUR. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 6.55 uur tot Woensdagmorgen 5.15 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 29 Maart voorm. 8.25 en nam. 8.50 uur. Maan onder 2.18 uur Woensdagnacht. Maan op 11.29 uur Woensdagmorgen. GOEDE VRIJDAG 3 UUR. Ter verspreiding ook buiten de Kruis vaartgemeenschap, van hare actie voor de herdenking van Goeden Vrijdag 3 uur heeft de Centrale Leiding van de Kruis vaart een drukwerkje uitgegeven, geïl lustreerd door Harry Sterk. Dit geschrift je beoogt behulpzaam te zijn om te mid den van de dagtaak, in welke omgeving dan ook, op Goeden Vrijdag 3 uur, een oogenMik in zich zelf te keeren om Jezus' Kruisdood te gedenken. De regenten van het R.-C. Wees- eii Oudeliedenhuis, die vijftig, zestig jaren ge leden op het kussen zaten, zouden kon den zij het boekje lezen, dat bij het tweede eeuwfeest van de hun dierbare stichting kortelings is verschenen in bittere ver ontwaardiging de lippen op elkaar persen. Zulk een afval en verzaking van de hei ligste rechten hadden zij niet voor moge lijk gehouden! Hoeveel zorg en moeilc, ook penningmeester J. P. A. Brand aan de samenstelling van dit jubileum-boek heeft besteed, van die zijde zou heftige critiek hem niet gespaard zijn gebleven. Maar de strijdlust van de toenmalige re genten is gedoofd, de rechtsgedingen zijn vergeten, de twisten bijgelegd. De vraag, of het R.-C. Wees- en Oudeliedenhuis on der lijst A. of onder lijst B. van de instel lingen van weldadigheid moest worden ge rangschikt, is beslist ten gunste van B, al heeft A langen tijd de sterkste troeven in handen gehouden en uitgespeeld óók! Het is historie geworden, die weliswaar tot de nieuwste geschiedenis behoort, doch waarvan de actualiteit is verbleekt en ver schoten. Geen gemoederen zullen nog op vlammen over de verdeeling der kerkcc.l- lectes, en evenmin zal men zich nog ver heugen over zegevierend binnengesleepte legaten. Het is historie geworden maar een in teressante historie. De heer Brand heeft in zijn „Kroniek" objectief de feiten willen verhalen, zonder commentaar te leveren, zoodat nóch den nieuwen, nóch den ouden regenten reden is gegeven, zich. te bekla gen over de samenstelling van dit beekje. Het is nauwelijks te gelooven, maar het feiten-relaas van deze twee eeuwen oude stichting van Christelijke weldadigheid laat zich lezen als een roman. Oneenigheid en botsing-van-rechten is nóch prijzens- nöch verheugenswaardig, doch wèl bezorgt het aan het nageslacht onderhoudende lec tuur. Het merkwaardige van dit armbestuur- schisma (vanaf 1869 tot aan de „verzoe ning"' in 1914 waren er in Leiden eigenlijk twee Katholieke armbesturen) is de be langrijke rol, die aan het gemeentebestuur werd toebedeeld, zonder dat het zich op ongeoorloofde wijze partij stelde. Zoowel de oudere als de jongere instelling berie pen zich op he stadsbestuur, om hun zin door te drijven, aan welke bemiddeling pas een einde kwam, toen op 10 Augustus 1914 B en W. mededeelden, dat bij besluit van den gemeenteraad van 30 Juli de in stelling was geplaatst onder letter B. Ofschoon de geschiedenis van deze on eenigheid een belangrijke plaats in het boekje inneemt, zou het onjuist zijn te meenen, dat deze jubileum-bijdrage er een is vol krijgs-rumoer en oorlogs-jubel. Er is in deze twee eeuwen veel, ontzaglijk veel goeds gedaan voor de Katholieke armen, weezen en ouden van dagen van deze stad, en daarvan is dit boek eveneens een ge trouwe weerslag. Een Fransche spreuk zegt: „Le bien ne fait pas de bruit, le bruit ne fait pas de bien". Het goed-doen aan allen, die in nood waren, is in stilte voort gegaan, twee eeuwen lang, zóó stil, dat vele Katholieken van Leiden nauwelijks kennis dragen van deze zegenrijke instel ling. Onbekend maakt onbemind. Daarom is het goed, dat bij dit eeuwfeest het volle licht valt op de werkzaamheden van het Parochiaal Armbestuur; daarom is het goed, dat dit boek is verschenen en wij hopen, dat penningmeester Brand met de uitgifte van deze „kroniek" zijn doel be reikt „het aankweeken van meerdere lief de bij Leiden's Katholieken voor deze hun oudste charitatieve instelling; vooral bij hen, die thans wellicht te goeder trouw meenen aan hun verplichtingen jegens hun arme geloofsgenooten volledig te voldoen zoo zij 's Zondags één cent in het Armen- zakje offeren, terwijl een vertienvoudigen van die gift door velen nauwelijks op hun budget zou worden bemerkt". Het Armbestuur en het daaronder res- sorteerende R. K. Wees- en Oudeliedenhuis hebben vanaf de oprichting op 27 April 1739 met vele moeilijkheden te kampen gehad wij herinneren slechts aan den Franschen tijd en de buskruitramp van 1807, toen ook het weeshuis getroffen werd maar alle moeilijkheden zijn overwon nen door de offervaardigheid van de Ka tholieken en, het zij met eere gememo reerd, van het stadsbestuur. Als de Katholieken echter in dezen tijd van algemeene armoede en pauperisme hun prachtige instelling niet krachtig steu nen, zou zy haar menschlievende, ècht- christelyke taak op de duur niet meer naar behooren kunnen vervullen. De verschijning van deze belangwekken de, met vele photo's verluchte kroniek-be schrijving moge velen een beter inzicht ge ven in de groote taak en in het belangrij ke werk van het „Roomsch-Katholiek Pa rochiaal Armoestuur van Leiden". Dit be ter inzicht zal de sympathie voor de jubi- leerende instelling aanwakkeren en de koperen bedelaars-centen verwisselen voor klinkend zilvergeld. Altaarschildering in Weeshuis het Geschenk bij Tweede Eeuwfeest Toen de, in onze vaderlandsche geschie denis wèlbekende Luiksche bisschop Mgr. Van Bommel in 1848 een bezoek aan het Wees- en Oudeliedenhuis op de St. Ja- ccbsgracht had gebracht, gaf Mgr. zijn be vreemding er over te kennen, dat er in de zalen van deze Katholieke instelling geen kruis of heiligenbeeld te ontdekken viel. Deze uiterlijke neutraliteit was echter bij voorschrift van 3 November 1760 van lioo- gerhand opgelegd, doch de tijden en gees ten bleken rijp voor een verzachting en op heffing van dit gebod. Sindsdien zijn de gangen, trappen en zalen van het groote huis op de St. Ja- cobsgracht kwistig gesierd met vele beel den en godvruchtige voorstellingen, zoo dat géén bezoeker meer in 't onzekere wordt gelaten aangaande het karakter van dit gebouw of aangaande de karakterloos heid van deze beelden. Alleen de kapel, een stemmige constructie van een tiental ja ren geleden, maakte een uitzondering op deze rijke versiering. De muren waren kaal en de schamelheid van de wand ach ter het mooie altaar met een gordijn be dekt. Daarin is nu verandering gekomen, dank zij een milde bijdrage van de Zusters ter gelegenheid van het Tweede Eeuwfeest. De muren van de kapel zijn beschilderd met eenvoudige geometrische motieven en achter het altaar is door den kunstenaar Schmierman uit Rotterdam een wandbe- schildering aangebracht van het Laatste Avondmaal. Het kan de gelijknamige schepping van Leonardo da Vinei niet evenaren, maar het is toch wel heel mooi: dt rijzige, in witte kleeren gehulde figuur van den Christus, die de eerste consecra tie verricht, terwijl (ie leerlingen (van wie slechts vier zijn weergegeven) in eerbie dige verbazing de heilige handeling ga deslaan of diep-neergebogen het groot ge heim vereeren. De schildering treft door den eenvoud van de compositie, die alle aandacht onmiddellijk concentreert op den Christus en door de oprechte vroomheid van de hand, die deze figuren heeft ver vaardigd. De muurschildering is omgeven door een rand van gestyleerde symbolen: drui ven en korenaren, de pelikaan en phoenix, het lam en het Christus-monogram. Behalve uit deze schildering bestaat het geschenk der Zusters uit twee met goeden smaak ontworpen beelden van de H. Maagd en van St. Joseph, die ter weerszij den van het altaar zijn geplaatst. De aanbieding van dit prachtige ge schenk heeft gisteravond met eenige plech tigheid plaats gehad. Dq kapel had voor enkele uren haar boetekleed afgelegd, toen de eerwaarde priorin, Zuster Eulalia, de regenten voorging, om hun het geschenk van haar en haar mede-zusters te toonen. Van de ingenomenheid bij het Regenten college met dit prachtige cadeau getuig de, na de bezichtiging, de voorzitter, de heer J. P. Noordman, in een korte toe spraak, waarin op de allereerste plaats dank werd gebracht aan de Priorin en de Zus ters voor deze fraaie feestgave. Het is waarlijk een kostbaar geschenk, aldus spr., en een mooier is wel niet denk baar. Immers het centrale punt onzer in stellingen, de plaats waar Hij woont, dit centrale punt is nu door de goede zorgen der Zusters met schoone schilderingen en mooie beelden verrijkt en zal nog meer dan tot dusver opwekken tot vurig bid den voor het welzijn van dit huis, bewo ners en bestuurders. Spr. dankte de Priorin voor het genomen initiatief en de Congx-egatie voor de mede werking. Bij het beschouwen dezer schil deringen zal de naam van Moeder Eula lia steeds in dankbare herinnering worden genoemd. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat God de Zusters in ruime ma te zal loonen voor dit geschenk, te Zijner eer, ter verfraaiing Zijner woning, zoo blij door de Zusters gegeven bij gelegenheid van het tweede eeuwfeest. Zustere Eulalia dankte met enkele woor den voor deze vriendelijke toespraak. Hiermede was de eerste plechtigheid, die de viering van het tweede eeuwfeest inzet, ten einde. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD. Bij en door het bestuur der afdeeling Leiden van de R. K. Staatspartij zijn als candidaten gesteld voor de gx-oslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de zeven zittende leden en de heeren W. J. Burg- houwt, A. v. Dijk, mr, H. F. A. Donders, Ph. v. d. Drift, D. Haverkorn, A. Langeveld, J. A. v. Oyen, C. Schinck. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. USSE Schapenverkoop. De verkooping van schapen ten bate van kerk en armen van de parochie van de H.H. Engelbewaarders heeft opgebracht voor de armen 705 (35 schapen) en voor de kerk 683 (37 scha pen). NOORDWIJKERHOUT K.J.M.V. In hotel Gouwenberg hield de K.J.M.V. haar wekelijksche bijeen komst. In deze vergadering hield dr. Wös- ten een interessante lezing met lichtbeel den over de H. Lijkwade van Turijn. Na dat deze lijkwade in verschillende landen was gewe est, is zij thans te Turijn waar zij steeds groote belangstelling heeft. Veel is er geschreven over de echtheid of valsch- heid van de wade. Door chemisch onder zoek is echter komen vast te staan, dat de afbeelding van het lichaam in de wade echt is en niet geschilderd of iets derge lijks. Dr. Wösten besprak hoe het chemisch mogelijk is dat het beeld van een doode in een doek gewikkeld, in die doek wordt ge prent. Thans moest men bewijzen dat die doek werkelijk van Christus was. Dit vinden we in de H. Schrift, o.a. vertoont de af beelding in de wade hoofdwonden. Het is nooit de gewoonte geweest, dat een ge kruisigde met doornen werd gekroond. In de H. Schrift echter lezen we, dat Christus wel werd gekroond. Vrij zeker, zoowel uit chemisch als medisch oogpunt gezien mag de H. Lijkwade „echt" worden genoemd, waardoor wij thans een vrij goed beeld hebben van de gestalte van Chx-istus. De lezing werd met aandacht gevolgd en besloten met een applaus van de K.J.M.V.- ers. De voorzitter dankte Dr. Wösten voor zijn bereidwilligheid en sloot met de K.J. M.V.-groet. STOMPWIJK B.V.L. Op Donderdag 30 Maart des avonds 8 uur houdt de afdeeling Stomp- wijk een Propagandaavond in de zaal van het „Blessepaard". Voor deze avond welke onder leiding zal staan van Burgemeester Keyzer is een bijzonder verzorgt program ma vastgesteld. K.J.M.V. Maandagavond werd in den zaal van den heer Th. v. Geylswijk een vergadering gehouden voor de leden van de K.J.M.V. De voorzitter, de heer Floor Beekman verwelkomde den Moderator en ook dr. Dijselbloem en de heer Kasteleixx en gaf vervolgens het woord aan dr. Dij selbloem welke een lezing hield over het onderwerp „Beroepsmoraal". Spreker had zijn lezing in 3 deelen gesplitst en behan delde achtereenvolgens, wat onder beroep te verstaan is, wat moraal is en wees in een uitvoerige' uiteenzetting er op, dat elk gebod van de Tien Geboden wel degelijk te maken heeft met het beroep. Een ge dachte-wisseling volgde op de lezing. Mo derator Kapelaan Klaver gaf als practisch puntje: Voor Goeden Vrijdag, waar we ook zijn, om 3 uur onderbreken we onze bezigheden voor een .kort gebed, voor ver volgden en vervolgers. De voorzitter bracht dr. Dijselbloem dank voor zijn prachtige lezing en sloot de vergadering. Binnenland ERNSTIGE AUTO-BOTSING BIJ NUNSPEET. Eén doode, één ernstig en één licht gewonde. Vanochtend is op den verkeersweg AmersfoortZwolle, ter hoogte van de melkfabriek te Nunspeet, een ernstig ver keersongeluk gebeurd, dat aan een inwo ner van Utrecht het leven heeft gekost. Vooi'ts werd één persoon levensgevaarlijk gewond. Een personenauto uit Utrecht wilde een LEIDEN. Woensdag, R.K. Staatspartij, jaarvergade ring en candidaatstelling voor den Gemeenteraad, Hotel „Den Burcht" 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden, wordt van Zater dag 28 tot en met Vrijdag 31 Maart a.s. waargenomen d<?or de apotheken: A. F. van Driesum, Mare 110, tel. 403 en E. B. dc Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Op ytujf C leeftijd^ heb je heel wat ondervonden. Dan ben je niet meer zoo goedgeloovig. Dan blijf je bij datgene, wat je in al die jaren het best heeft geholpen en neem je bij hoofd pijn, verkoudheid of rheumatlek één of' twee Aspirintjes. HET PRODUCT VAN VERTROUWENI. tegemoet komende vrachtauto passeeren. Eerstgenoemde wagen slipte en reed te gen een links staanden boom. Door den schok vloog de auto dwars over den weg en kwam aan den anderen kant tot staan. in den wagen zaten vier heeren. Een van hen, de heer W. uit Utrecht, werd onmid dellijk gedood, de heer V., eveneens uit Utrecht, werd levensgevaarlijk gewond.' In zoi'gwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis'Salem te Ermelo vervoerd. Het stoffelijk overschot is bij omwonenden bin nengebracht. Van de twee overige inzit tenden werd de bestuurder licht aan het hoofd gewond. De ander kwam met den schrik vrij. De chauffeur is ter plaatse ver bonden. De auto werd vernield. IN VAART GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gisteravond is de 72-jarige weduwe G. Jonker te Weering, bij Blokzijl, toen zij water uit een vaart achter haar woning wilde scheppen, voorover gevallen en ver dronken. Een zoon van de vrouw vond later het lichaam van zijn moeder drijvende. FELLE BRAND TE OMMEN. In den afgeloopen nacht is te Ommen brand ontstaan in de timmermanswerk plaats van den heer Takman. Daar er veel hout in de werkplaats was opgeslagen vond het vuur gretig voedsel. Het greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners van de belendende perceelen in nachtge waad de straat op moesten vluchten. De timmermanswerkplaats en een dier 'woningen, waarin vier gezinnen waren ge huisvest, zijn in de vlammen opgegaan. De brandweer stond voor een hopelooze taak. De schade, die ettelijke duizenden guldens bedraagt, wordt door verzekering gedekt. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING I uxor: De Bakvisch (Dean- na Durbin, Jackie Cooper, Melvyn Douglas). De reddende En gel (Albert Mastenbroek ,Hilde Krahl). Romantiek Verwikkelings- comedie lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. lederen middag behalve Vrijdag 2 uur matinée. Goedgekeurd Trianon: De geheimzinnig Dr. Clitterhouse (Ed ward Robinson, Do nald Crisp). Zij, die langs de straat leven (Char les Laughton Vi vian Leigh). Geschiedenis van geleerde- intreker. Het leven van siiaatartisten lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma tinée. Toelaatbaar v volwassenen Lido: Suez (Tyrone Power, Annabella). De ster van het veld. (John Barry more, George Murphy). De bouw van hex Suezkanaal Klucht lederen avond 8.15 u. Zondag ook van 2—7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v- volwassenen Casino: Circusgirl (Jane Tra vis, Bob Livingsto ne). Geheimen van China town (Wallace Ford, Arhur Judge). Gevaarlijke exreus-avont. Geheimzinnige moorden in Chin, wijk/ lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Woensdag half 3 matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Rex: De Boekanier (Fre- dric March, Francis- ca Gaal). Topper ziet ze vlie gen. (Contance Ben net, Cary Grant). Zeeroovers- geschiedenis Klucht lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd volwassenen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2