Madrid heelt zich overgegeven Witte vlaggen in de stad Het drama te Koedijk DINSDAG 28 MAART 193b 30ste Jaargang No. 9297 Bureaux Papengracht 32. Aav. en Abonn.-ta.rleven zie pae. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V De rede van Mussolini „Een eeuwig-durende vrede zou een ramp zijn voor de mensehelijke beschaving" aldus Mussolini. 't Is, als men zulk 'n bewering hoort of leest, of men.buiten de werkelijkheid wordt gerukt. Hoe kan iemand, die in de werke lijkheid staat, zoo onwerkelijk zijn wij willen geen andere kwalificatie gebruiken dat hij een eeuwig-durenden vrede een ramp acht voor de mensehelijke bescha ving! Dat te vernemen uit den mond van den Italiaanschen dictator, toen hij voor .zijn zwarthemden sprak, is wel erg be-angsti- gend. Zooals 't ook erg be-angstigend was, hem te hooren proclameeren de alles-overheer- •chende beteekenis van de m a c h t als 't ware het recht van de macht! en hem te hooren verkondigen, dat desnoods alles in de burgerlijke samenleving moest wor den opgeofferd voor de bewapening. Dat alles was be-angstigend. Beschamend ook voor ons, die prat gaan op de cultuur van onzen tijd! Maar er is alreeds in ons blad op ge wezen men moet wat Mussolini heeft gezegd, men moet in het algemeen wat een dictator zegt, niet zoo letterlijk nemen! Aardig merkt de „Avondpost" van gisteren op: „Men moet toespraken van dictatoren, en vooral van een persoonlijkheid als Mus solini, altijd lezen en beoordeelen in den stijl en binnen het kader van.de dictatuur en van de dictatoren zélf. Deze lieden spre ken nu eenmaal altijd in een zekere exalta tie, op een manier die een paar octaven hooger is gestemd dan die van laat ons zeggen gewone staatslieden. Het effect op het eigen auditorium is een der hoofdzaken, vooral op een feestdag als thans in Italië werd gevierd. Ze leven, geestelijk gespro ken, altijd in den oorlog, ze hebben, als de paarden het haver, successen of de aan kondiging van successen noodig, om op peil te blijven; ze zijn als boksers en worstelaars, die altijd hun biceps laten zien om ontzag in te boezemen". De pers in alle landen is het er over eens, dat de rede van Mussolini volstrekt niet verontrustend is! Hij heeft ook andere dingen gezegd, en 'hij heeft ook over dingen gezwegen. Hij heeft óók gezegd, dat er nu e e n lange periode van vrede noodig is, om de beschaving te redden. Hoe 't een met 't ander moet worden gecombi neerd, begrijpen wij niet, en zal ook wel niemand begrijpen, maar: Mussolini heeft het zoo gezegd. En hij heeft gezwegen over ook maar eenig dreigement, dat zijn wensch over eischen heeft hij niet gesproken kracht had kunnen bijzetten. Zoo heeft -dan de wereld, die voor den oorlog terugdeinst en die ook geen tyran- nieke overheersching wil, maar den vrede, den waren vrede weer éénig vertrouwen en weer éénigen moed gekregen. Maar ten slotte zou dat vertrouwen te gering en die moed te zwak zijn, om ons waarlijk hoopvol te stemmen, als wij onze hoop niet hadden gericht op Hem, Die niet beschaamt degenen, die op Hem hopen op Hem hopen, in daadwerkelijke oprecht heid DE GEZOND.HEIDSTOESTAND VAN PRINSES JUUANA De geneesheeren van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juilana, dr. J. de Groot en dr. C. L. Jongh hebben in verband met de blijde gebeurtenis, die in de eerste helft van Augustus kan worden verwacht verklaard, dat de gezondheidstoestand van Hare Koninklijke Hoogheid in alle op zichten uitstekend is. NOODWEER IN JOEGO-SLAVIë EISCHT MENSCHENLEVENS BELGRADO, 28 Maart (A.N.P.) Het noodweer, dat Zondag en Maandag geheel Joego-Slavië heeft geteisterd, heeft acht menschenlevens geëischt. Vier boeren jongens uit Sjkolje zijn in het gebergte doodgevroren. Te Ljoebisjka is een oude boer, die een bergstroom wilde doorwaden, medegesleurd en verdronken. Op de Adriatische Zee is een visschersboot ver gaan, waarbij drie van de vijf opvarenden verdronken. Franco's oflensie! NAAR GEMELD WORDT, HEEFT MA DRID ZICH OVERGEGEVEN AAN DE TROEPEN VAN FRANCO. Men weet nog niet, wanneer de troepen van Franco Madrid zullen binnentrekken. Men gelooft, dat Franco zelf Zaterdag de stad binnen zal treden. Overal in de stad zijn witte vlaggen ge- heschen. Toen de correspondent van Reuter zich hedenochtend vervoegde bij het hoofd kwartier van den generalen staf van den Verdedigingsraad werd hem medegedeeld, dat de opperbevelhebber, generaal Casado, de stad had verlaten en dat het centrale leger, onder leiding van kolonel Prada, zich had overgegeven. Op verschillende plaatsen wapperen reeds de nationalistische vlaggen, alle oude republikeinsche vlaggen zijn verdwenen en de bevolking brengt reeds de fascistengroet. In de winkels weigert men reeds de repu blikeinsche bankbiljetten aan te nemen. De straten zijn vol soldaten van het republi keinsche leger, die loopgraven en wapens in de steek hebben gelaten. Velen trachten ook de stad nog tijdig te verlaten. Het snelle offensief van de rechtschen had te Madrid den toestand in enkele uren gewijzigd. In de onmiddellijke nabijheid van de hoofdstad gaven de troepen van den Verdedigingsraad zich bij compagnieën te gelijk over. Andere groepen, gevolgd door burgers, gaven zich over in de universiteits- wijk. DE KRIJGSRAAD STAAT REEDS KLAAR Medegedeeld wordt, dat gisteren reeds tweehonderd officieren van het rechterlijk corps aangekomen waren te Arenas de San Pedro, waar zij wachtten op de bezetting van Madrid en de omliggende plaatsen om een krijgsraad te vormen. ALMADEN GENOMEN. Te Burgos wordt gemeld, dat de rechtsche troepen aan het front van Cordova gisteren Almaden hebben bezet. Generaal Queipo de Llano is gisteren bij het binnenrukken van Almaden met vreug de verwelkomd. In allerijl hadden de be woners nationalistische vlaggen geïmprovi seerd. Een ooggetuige bericht, dat de troepen van den Verdedigingsraad niet meer zoo veel tegenstand bieden als bij het begin van het offensief. De troepen, die Almaden gisteren heb ben bezet, hebben hun opmarsch voortgezet en zijn voorbij het mijnbekken getrokken. Andere troepen, ten Noorden van Cordoba, hebben Villanueve de Cordoba, Quijo en Pedroche bezet. Zij maakten duizenden krijgsgevangenen. Geheele eenheden gaven zich over. Aan het front van Toledo werd een breede bres geslagen en Covisa, Arges, Burgillos, Lay os, Miradero de las Nievas, San Juan de Dios x de top Lay os werden bezet. De opmarsch duurt voort. In den loop van den dag werden verscheidene dorpen bezet of gepasseerd. DE OVERDRACHT DER OORLOGSSCHEPEN IN BIZERTE. De maritieme prefectuur te Bizerte deelt mede, dat schout-bij-nacht Moreno en burg graaf de Mamblas, die door de Spaansche regeering belast zijn met het in bezit nemen van de Spaansche oorlogsschepen, die thans in Bizete geïnterneerd zijn, gistermorgen zijn aangekomen. Zij hebben een bezoek gebracht aan den maritiemen prefect en hebben met hem de modaliteiten uitge werkt voor de overdracht van de geïnter neerde oorlogsschepen aan de Spaansche regeering. Binnenkort zullen de nieuwe be manningen in Bizerte aankomen en zich ter stond aan boord begeven van de geïnter neerde schepen. BLOKKADE GEFORCEERD. Gisteravond is te Londen vernomen, dat het Britsche s.s. „Stafiland" de blokkade, geforceerd heeft en Valencia is binnenge- loopen met een lading Levensmiddelen, klee- ren en zeep, gezonden door het gemengde nationale Comité voor Hulp aan Spanje, de Internationale Comihissie tot zending van levensmiddelen en het Comité van Man chester. Nog drie schepen zijn op weg naar Spanje; zij zijn vertrokken uit Huil, Londen en Liverpool. PE WERELD VOGELVLUCHT MADRID. Vanmérgen meldde een be richt uit Londen korf en goed, dat Madrid zich had overgegeven aan Franco. Op het cogenblik, dat wij» dit'schrijven, is nog wei nig van bekend en aanvankelijk dachten wij, dat het bericht voorbarig zou zijn. Hpt geheele verloop van het rechtsche of fensief toont echter zóó duidelijk de weer standsloosheid der linkschen aan, dat de Spaansche hoofdstad zich in elk geval zou overgegeven, indien het nog niet gebeur X was. De opmarsch van Franco, die nu aan alle kanten het republikeinsche gebied binnen treedt, heeft niets weg van een „offensief"; het is een militaire wandeling, die alleen veronaangenaamd wordt door de sneeuw, welke in Noord- en Midden-Spanje ligt. Er wordt ook wat geschoten, maar het aantal krijgsgevangenen is zóó groot, dat.de link schen zich blijkbaar bij bossen tegelijk overgeven. BOEDAPEST. Aan de Hongaarsch- Slowaaksche grens worden nog altijd scher mutselingen gemeld. Veel hebben zij niet om het lijf, maar ze hebben waarschijnlijk ten doel om de grensregeling de grens is nog altijd niet officieel en definitief afgebakend alvast van te voren te be ïnvloeden. Aanspraken op een bepaald ge bied, dat men reeds in zijn bezit heeft, zijn a'tijd gemakkelijker te verdedigen, dan cp gebieden, welke nog in de macht van de tegenpartij zijn. Ook de dreigende spanning tusschen de Hongaren en de Roemenen schijnt geweken te zijn. Wanneer althans het bericht juist is, dat de Hongaren een gedeelte van Roe- thenië, dat bewoond wordt door Roemenen, aan Roemenië willen afstaan, beteekent dat een belangrijke ontspanning in dat deel van Europa. TENTOONSTELLING DE VLIEGENDE HOLLANDER 4e ETAGE. Bent U daar al geweest VROOM DREESMANN LEIDEN. Verdachte vrijgesproken De Alkmaarsche Rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 30-jarigen arbeider uit Bergen, tegen wien de Officier van Jus titie twee weken geleden wegens po ging tot moord op zijn vrouw en moord op drie van zijn kinderen levenslange gevangenisstraf heeft geëischt. De rechtbank sprak verdachte vrij en gelastte de opheffing van de voor- loopige hechtenis en zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Men zal zich herinneren, dat de behan deling van deze zaak op 14 dezer meer dan twaalf uur duurde. Om tien uur 's morgens was hiermede begonnen en nadat in den loop van den dag 21 getuigen waren ge hoord, beëindigde de Officier van Justitie zijn uitvoerig requisitoir 's avonds om half tien. Het pleidooi van den verdediger, mr. op Groot, dat bijna anderhalf uur in beslag nam, vormde het slot van een even drama tische als sensationeele zitting, waarvoor uit den aard der zaak een buitengewoon groote belangstelling bestond. Den verdachte het zij in het kort gere leveerd was ten laste gelegd, dat hij op 2 Januari 1938, toen hij in een huurauto met zijn gezin vrouw en vier kinderen - van een nieuwjaarsvisite bij zijn schoon ouders in Harenkarspel naar Bergen terug reed, dezen wagen met opzet in het Noord- Hollandsche Kanaal onder de gemeente Koedijk heeft gereden om zich op deze wijze van zijn vrouw en zijn kinderen te trachten ontdoen. Drie van zijn kinderen kwamen bij dit drama om het leven, zijn vrouw en het jongste kind een baby nog werden gered. De verdachte zelf had zich tijdig uit den wagen weten te bevrijden, zoo tijdig zelfs, dat hij slechts gedeeltelijk nat was geworden. Het was dien avond erg glad op den weg. De man had het ongeluk verklaard door te zeggen, dat de wagen plotseling was gaan slippen en dat hij toen de macht over liet stuur was kwijtgeraakt. Hij was na het ongeluk dermate overstuur, dat men hem moest vasthouden en later naar een zieken- i.irichting moest overbrengen, waar hij ge- ruimen tijd is verpleegd. Later echter doken geruchten op, dat hier geen sprake was geweest van een on geluk, maar van een vreeselijk misdrijf. Het zou verband houden met een verhou ding tusschen dezen man en een meisje uit Eergen. Dit meisje, dat later naar Scha- gen verhuisde en dat in deze zaak de kroongetuige Was, verklaarde tegen haar werkgever, met wien zij intusschen ook een verhouding had aangeknoopt, dat het gebeurde te Koedijk geen ongeluk waè ge weest, maar een misdrijf. De verdachte zou op deze wijze getracht hebben zich van zijn gezin te ontdoen, terwille van de verhou ding met haar. De man had zich dikwijls in dezen geest tegenover haar uitgelaten. Zoo zou hij o.m. hebben gezegd: „Ik ga het geval het Kanaal inrijden." en 2 Januari gaat het gebeuren". Later in het zieken huis zou hij o, m. gezegd hebben: „het is mislukt." De Justitie werd tenslotte met deze ver klaring in kennis gesteld met het gevolg, dat de officier genoeg termen aanwezig achtte den man te vervolgen. De rechtbank achtte het wettig en over tuigend bewijs niet bewezen. Wel achtte de rechtbank bewezen de verklaring van ge tuige Dekker, dat verdachte het voorne men heeft gehad zijn vrouw en kinderen van het leven te berooven. Doch de recht bank betwijfelde, of verdachte dit opzet telijk heeft gehad ten tijde van het ten laste gelegde en dit op grond van de ver klaringen van de getuigen deskundigen, die ruimte lieten voor de vaststelling, dat aan een ongeval kon worden gedacht. NIEUWE LITAUSCHE REGEERING. KAUNAS, 28 Maart (A.N.P.Generaal Cernius is erin geslaagd, een kabinet te vor men. Plaatsvervangend premier is Bizaus- kas, minister van buitenlandsche zaken Urbsys, minister van binnenlandsche zaken brigade-generaal Skucas en minister van financiën generaal Sutkus. Het kabinet is een coalitiekabinet, waarin drie leden van de oppositie zijn opgenomen. Dll nummer bestaat nlt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Madrid heeft zich overgegeven. Aan-alle kanten rukken Franco's troepen het repu blikeinsche gedeelte binnen. (1ste blad). Engeland wil, volgens verklaring van Butler, Duitschland geen economische af straffing geven. (2de blad). De regeering van Litauen afgetreden. (2de blad). Binnenland Inhoud van het handelsverdrag Neder landDuitschland. (2de blad). Leerlingen der hoogere textielschool te Enschede hebben vandaag een proteststa king gehouden. (2de blad). Staking in de metaal-industrie te Rotter dam is voorkomen. (2de blad). Lelden CHARLOTTE KöHLER. En het Passieherdenkingsconcert. Zooals reeds is aangekondigd zal op Dins dag 4 April door het R.-K. Alma Mater- koor onder leiding van den heer Willem Mizée een passieherdenkingsconcert wor den gégeven. En het bestuur van het Alma Mater-koor had voor dit .cqncert^moeilijk een schooner programma ktfnnen 'samenstellen. Een der hoogtepunten »an dit weloverwo gen passie-concert is wel het optreden van de beroemde declamatrice Charlotte Koh ier, die met haar voordrachtavonden in alle groote steden ei-volle schouwburgen trok, maar wier voordrachten vooral uit den Bijbel men zou kunnen zeggen een sensatie waren indien, dit woord bij het verheven onderwerp passen zou. CHARLOTTE KöHLER. Zij had het goed gezien, deze kunstena res bij de gratie Gods, dat er in heel de we reldlitteratuur geen schooner geschrift is dan de H. Schrift en van de geschriften, welke zij voordroeg, welke zij alleen in de omlijsting van een sober décor kon doen leven voor het gespannen luisterstil gehoor, was haar voordracht uit de H. Schrift, het boek der boeken, een open baring voor wie het hoorden. Want de ziel van dit boek was niet alleen 't hart van 'n mensch, maar de geest van God, gelegd in het hart der heilige schrijvers. Ook dat hart wist zij te doen herleven, zóó luid, zóó fonkelend, dat het de luisteraars verbijsterde. Zoo zal zij nu op 4 April het allerschoon ste uit dit boek der boeken ten leven wekken, het Hooglied, de heerlijke taal van den bruidegom tot zijn bruid, de liefde ver heerlijkend, overal waar de liefde moet zijn. Zij zal ons de lessen leeren, van den zoo wijzen koning Salomon, lessen van geluk en tevredenheid. En ten slotte zal zij ons doen luisteren naar koning David, naar zijn profetie en zijn bezieling. Zij zal ans doen nadenken over onze verhouding tot God, in de woor den van den Psalmist en ten slotte zullen wij hooren beleven het gebed van den Psalmist om bevrijding. En dit alles in de schoone omlijsting der meerstemmige zang van het Alma Mater- koor, zal ons uren brengen, die wij nimmer zullen vergeten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1