RIJNSTREEK EEN COMMANDEUR VAN ST. JAN ALS HERDER DINSDAG 28 MAART 193» DE LEDSCHE COUKANi VIERDE BLAD - PAG. 12 ALPHEN AAN DEN RIJN DE ACTIE VAN DE METAAL BEWERKERS. Dreigt er mislukking? Zooals bekend voeren de Christelijke, Algemeene en R. K. Metaalbewerkersbon den alhier, in gezamenlijk overleg, bij de firma Boot alhier een nieuwe actie voor loonsverhooging en verbetering van ar beidsvoorwaarden. Na de nieuwe eischen aanvankelijk geheel te hebben afgewezen, heeft de directie na een onderhoud met de hoofdbesturen, een tegenvoorstel gedaan, waarbij aan een bepaalde catagorie van jeugdige en geschoolde vakarbeiders een kleine loonsverhooging wordt toegezegd. Hierbij wordt door de firma evenwel nog niet gesproken van de gevraagde uitkee- ring van verzuim bij familiedagen en ver lenging van de vacantiedagen tot 6 dagen. Dit tegenvoorstel, waarbij voor een groot deel van de betrokken arbeiders niet het gewenschte resultaat werd bereikt, is, hoe wel door de Christelijke metaalbewerkers met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen, generaal gesproken door de drie bonden verworpen. De meerderheid van de opkomst der leden, in de daartoe bijeengeroepen vergaderingen, bleek dus tegen het verkregen resultaat. Gezien de afzonderlijke uitslag in eigen kamp, blykt de Christelijke Metaalbewerkersbond, naar wij vernemen niet bereid de actie verder door te zetten. Hoewel de andere bonden zich nog niet officeel hebben teruggetrok ken en de hoofdbestuurders in den loop van deze week de zaak nader zullen be spreken, acht men het in die kringen niet uitgesloten, dat deze actie, gezien de hou ding van den Christelijken bond, op niets zal uitloonen. Vcetbalvereeniging „Alphen", Gister avond werd door de A.V.V, „Alphen" in „Centraal" de algemeene jaarvergadering gehouden, welke zeer druk was bezocht. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer J. A. Bronk, het overlijden van het oud-lid G. Jansen en van den terrein knecht L. Hoek. Met voldoening kon spr. mededeelen, dat de vereeniging zoowel moreel als financieel zich in stijgende lijn bevindt; de lagere elftallen wisten uitste kende resultaten te bereiken. Daarentegen hadden de hoogere elftallen minder succes. Na de notulen kwam de secretaris, de heer J P. Brouwer, aan het woord, voor het uitbrengen van zijn jaarverslag Het 30e vereenigingsjaar was verre van roos kleurig geweest, een nieuw bestuur was gekozen en door de K.N.V.B. weer ge schorst Daarna werd in den vorm van een ander bestuur een beroep gedaan op oud-leden en met succes. De taak van dit bestuur was moeilijk, daar de toestand der vereeniging zeer verward was. Er werd echter hard gewerkt; een trainingsfonds werd gesticht,dank zij de bijdragen van velen. De training werd begonnen onder leiding van Binnenkamp en Plantfeber. Bezuiniging werd toegepast op het geheele vereenigingsleven. De nieuwe statuten en huish. reglement verkregen de Kon. goed keuring. De oude schuld ten bedrage van ƒ700 werd afbetaald, zoodat de financieele toestand der vereeniging thans gezond is. Er werden 28 nieuwe leden aangenomen; 12 w.o. het oude dag. bestuur, hadden als lid bedankt. De secretaris bracht groote hulde aan de nieuwe bestuursleden voor hun moeizamen arbeid om de vereeniging weer op peil te brengen, inzonder de hee- ren Brantz en de ijverige penningmeester, de heer A. Burggraaf, welke laatste oor zaak is, dat de vereeniging practisch bui ten schuld is. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo; zijn rekening werd onder dank voor zijn richtig beheer goedgekeurd. De nieuwe kascommissie werd samengesteld uit de heer en J. v. d. Woensel, S. Hoek en D. v. Geen. Een ter rein-commissie werd gevormd uit 12 le den. Tijdens de pauze een attractie, welke 15.60 opbracht, welk bedrag zal worden aangewend voor de herdenking van het 30-jarig bestaan. Bij de bestuursverkiezing werden geko zen de heer en J. A. Bronk le voorz., J. F. Brouwer, secr., A. Burggraaf, penningm., Joh. v. Zwieten, H. Binnenkamp, M. Beze- mer, M. de Witte, A. v. Leeuwen en A. Leydens. Nadat het nieuw-gekozen bestuur nog een vrij mandaat inzake leeningen had verkregen, volgde een geanimeerde rondvraag' en sluiting. Geboren: Johannes, zoon van Gerrit Jongeneel en Jannigje Maria Bos Johan na Bernardina Petronella. dochter van Jcannes Maria Josephus Scheerder en Jo hanna Maria Frederica Stumpel Jacoba Cornelia, dochter van Cornelis Burggraaf en Jannetje Snel Adries Theodorus, zoon van Jan de Jong en Tonia Johanna Grul. Overleden Leendert van den Hoek oud 70 jaar, gehuwd met Jacoba Stoof. Gevestigd: van Amsterdam, Mos- veld 45 bov., Johannes Koopmans en ge zin, scheepstimmerman, Borneostraat 13 van Boskoop, Julianastraat 51, Johannes Bosman, los werkman, Willemstraat 13 van Leiden, de Ruijterstraat 21, Jacobus Eikerbout, onderwijzer, Zaalbergstraat 33 van Heemstede, Raadhuisstraat 94, Cor nelis Heenk, winkelbediende, Oudsh.weg 120 van Schiedam, Hoofdstraat 93, Cor nelis N. Uithol, bakkersknecht, Vinke- buurt 60. Vertrokken: naar Nieuwkoop A. 56, Antonia van Leeuwen, dienstbode, Noordeinde 53 naar Rotterdwam, v. d. Sluisstraat 44, Cornelia Koorn, zonder, Lin- denhovestraat 21 naar Nieuwkoop, Noor den B 66, Katharina Helena Koek, dienst bode, Raadhuisstraat 206 naar Haarlem- Nieuw-Vennep, Venneperweg 497, Herman G. J. Lammerink, schoenma ker, Raadhuisstraat 44 naar Renkum, Oosterbeek, Molenweg 14, Wilhelmus Möl- ler, kok, Stationsstraat 46. AARLANDERVEEN E.H.B.O. Maandagavond hield boven genoemde vereeniging haar jaarvergade ring in het vereenigingsgebouw. De voor zitter C. v. d. Bijl opende de vergadering; heette allen welkom bijzonder ds. v. Beu- sekom, eere-voorzitter der afd. en dr. v. d. Wind leider van den gegeven cursus. Door den secretaris, den heer A. Berger, werd een jaarverslag uitgebracht, waarin naar voren kwam, dat de afd. thans 50 leden telt, waarvan 32 gediplomeerden. Ook is er dezen winter een cursus gegeven waaraan door 13 personen is deelgenomen, welke allen het voorloopig diploma hebben behaald. Deelnemers van dezen cursus waren de dames: G. v. Vliet, v. d. Bijl, Catsburg v. Ankeren, Gerarda Bunnik, Th. Stigter A. N. Bardelmeijer en A. Schuller, en de heeren Ant. v. Egmond, D. de Graaf, M. A. Minnaart, E. v. Doorn, B. Heems kerk, D. Bunnik en J. C. Vernooij. Voorts bracht de penningm. de heer J. v. Vliet, een op rijm gesteld financieel verslag uit, waaruit bleek dat de inkomsten waren 105.04, de uitgaven ƒ92.12, batig saldo van 1292. Door de controle commissie, de heeren Bardelmeijer en Ellens, werden boeken en bescheiden keurig in orde be vonden. In de nieuwe controlecommissie werden benoemd de heeren Adr. Walraven en M. A. Minnaart. Door ds. v. Beusekom, als eere-voorzitter werd met een toe spraak het cadeau dat door de cursisten werd aangeboden overhandigd. Dit cadeau bestond Uit het boekwerk genaamd „Rheu- ma". bewerkt door dr. Muntendam e.a. Voorts werd nog een bloemenmand namens de afd. aan mevr. v. d. Wind aangeboden, voor de vele moeite, welke haar echtge noot zich voor de afd. E.H.B.O. geeft. Dokter v. d. Wind dankte voor de aanbie ding voor het waardevolle boekwerk en ook voor de attentie van zijn echtgenoote. Hierna werd gepauseerd< waaronder door enkele dames ververschingen werden aan geboden. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de heer A. Berger en mej. R. Herr, die beiden zijn herkozen. Besloten werd tot het geven van een medische lucht beschermingscursus, welke door dr. v. d. Wind zal worden gegeven. Verschillende personen gaven zich hiervoor op. Bij de rondvraag spoorde dr. v. d. Wind de afd. aan subsi.die aan te vragen bij het Groene Kruis en afd. ziekenhuisverpleging voor aanschaffing van verbandkoffers en de noodige materialen. Hierna sluiting. BODEGRAVEN Kindje overreden. Gisterenmiddag is te kwart voor vyf het acht-jarig zoontje van den heer Blaa- zer, wonende aan den Overtocht door een motorfiets overreden, toen het kind een auto achteraan wilde loopen. Dokter A. W. van Beek, die reeds spoe dig ter plaatse was constateerde een lichte hersenschudding terwijl bovendien de knieën en handen ernstig gewond zijn. NOORDEN L. T. B. De L.T.B. zal op Woensdag 29 Maart half 8 haar jaarvergadering hou den. Tevens zal de heer M. P. v. d. Wey- den een uiteenzetting geven over de Pachtwet. Alle leden en niet-leden belangstellen den worden verzocht deze vergadering bij te wonen. Tevens wordt er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. TER AAR Kostelooze inenting. De kinderen die wensc'hen te worden gevaccineerd, kunnen zich aanstaande Woensdagmorgen vervoe gen bij de plaatselijke Doktoren Post-Uiter- weer en Quartel. Aanvang van de .inenting negen uur. Geboren: Hendrikus Adrianus Jozef, z. v. M. v. d. Jagt-v. Tol Cornelis Petrus, z. v. C. J. Zaal-Lek Martinus Jozef, z. v. M. Kleyn-van Dijk Wilhelmina Cornelia, d. v. J. H. A. Koeleman-Mol. O v e r 1 e d e n: C. M. den Haan, 22 jaar. Gevestigd: B. Koetsier, Haarlemmer meer; A. van Eky, Boskoop; J. M. Bontje, Leiden; H. Bouwmeester, Mijdrecht. Vertrokken: G. de Heer, Winkel; H. Verker, Mijdrecht; A. Verboom, Nieu wer- Amstel; A. Jansen, Heemstede; P. J. Uyttewaal, Leiden. ZEVENHOVEN Gemeenteraad. De raad dezer ge meente komt in openbare vergadering bij een op Dinsdag 28 Maart a.s. des namid dags om 7.15 uur ten Raadhuize. Agenda: Vaststelling van enkele persi- oengrondslagen. Begrootingswijziging 1933 Bouw woning voor groot gezin. Geschiedenis der Parochie Zoeterwoude ONEENIGHEID TUSSCHEN TWEE RIDDER-ORDEN De kaas bracht weinig op! door A. N, DUYNISVELD pr. n Behalve de reeds genoemde Jacobus en Pieter van Leiden zijn er uit dien tij d geen pastoors van Zoeterwoude ons 'bekend ge bleven. Eerst op het einde der 14de eeuw vinden wij, dat de toenmalige pastoor Wil lem Jacobsz. was, die in 1396 afstand deed van zijn 'bediening. De commandeur droeg toen voor als zijn opvolger voor de vacante pastorie Machilinus Liebaert, die behoorde tot de Haarlemsche Johanniters. 1) Deze Machelinus Liebaert bleef tot om trent het einde van 1408 pastoor; toen legde hij zijn ambt neer en verkreeg als opvolger Nycholaus of ook Thomas geheeten, een priester van de .Haarlemsche commanderij. Voordat hij door den bisschop werd be noemd, moest de pastoor van Hazerswoude den candid'aat drie maal afkondigen in de kerk van Zoeterwoude, om de geloovigen in de gelegenheid te stellen 'hun eventueele bezwaren tegen den voorgestelden pastoor bekend te maken. Hoe lang deze Nicolaus pastoor is ge weest, bleef onbekend. In elk geval vinden wij in 1428 reeds een ander, n.l. Theodori- cus van Bomel. Ook deze bleef niet lang. In December 1439 deed al weer een andere pastoor Dirc Moer afstand van zijn herder lijke bediening, omdat hij pastoor werd te Hazerswoude. Te Zoeterwoude werd nu Symon Nico- laesz. van Schoten pastoor; den 5den Dec. 1439 vroeg de commandeur bevestiging van zijn benoeming aan den bisschop van Utrecht 2). Nog in diezelfde maand werd Simon van Schoten bevestigd als pastoor van Zoeterwoude. Hij behoorde evenals zijn voorgangers tot de Haarlemsche Johanni- terorde. Bij zijn benoeming verbond hij zich schriftelijk, ,de parochie te zullen besturen volgens de oude rechten en gewoonten; zich aan den commandeur onderdanig te toonen en de parochie zonder schuld en in welstand te behouden. Terwijl Symon van Schoten te Zoeter woude was. ontstond er een kwestie over het kerkelijk rechtsgebied van deze pa rochie. De commandeur van de Duitsche orde, eveneens een geestelijke ridderorde als de Johanniters, welke de St. Pieters kerk te Leiden in bezit had, betwistte den pastoor van Zoeterwoude en daarmee ook de Haarlemsche Johanniters, een gedeelte van 't grondgebied van Zoeterwoude. Sinds onheuglijke tijden zouden de Duitsche rid ders de geestleijke zorg hebben gehad voor de bewoners van de hofstede Swieten, en eveneens voor de bewoners in de Weipoort achter deze hofstede, op de Breede Made, waar vier huizen hadden gestaan. De schout, burgemeesters, schepenen en raden der stad Leiden bevestigden dit recht op getuigenis van oude en betrouwbare men- schen. De eigenaar van de hofstede en om liggende landen, Boudewijn van Swieten getuigde o.a., dat hij „weet noch en kent niet anders, noch een heeft van sijnen voor vaderen, die besitters van den goeden te Swieten geweest hebben, niet anders ge- hoort, dat hij ende diegene, die op die hof stede gewoont hebben tot desen dagen toe behooren in de parochie tot Sinte Pieters- kerek tot Leyden, ende tot Leyderdorp, daer oock veele van die van Swieten be graven leggen bij der Duytscher Heeren haer consent en oerlof'. Verder verhaalde hij, dat volgens overlevering de pastoors der Leidsche St. Pieterskerk de H.H. Sa cramenten hadden bediend in de Weipoort. Deze Boudewijn was toen 73 jaar oud. De hofstede of het slot Swieten was gelegen aan den weg naar Utrecht. Pastoor Symon van Schoten overleed, na gedurende 23 jaar te Zoeterwoude geweest te zijn, in het jaar 1473. Zijn opvolger werd Jan Willem Janssen, die na de gewone af kondigingen, op 18 Oct. 1473 als pastoor van Zoeterwoude werd bevestigd. 3) Ook hij behoorde tot het Haarlemsch Jo- hannitershuis en was bij zijn benoeming nog slechts diaken. In dezen tijd vorderde Karei de Stoute, ter bekostiging van zijn oorlogen, buiten gewone bijdragen. Ook pastoor Jan Willem moest het zijne bijdragen en betaalde in 1477 „die somme van elf stuvers ende een oort stuver" aan den ontvanger van den Hertog. Ongeveer in dien zelfden tijd beliep de pastoor de excommunicatie, omdat hij zich verzette en weigerde te betalen aan de bis schoppelijke schatkist en bovendien zich niet wilde verantwoorden voor een kerke lijke vergadering. De kwestie werd even wel in der minne geschikt en in 1479 werd de excommunicatie opgeheven. 4) In Zoeterwoude stond behalve de pa rochiekerk, die tot patroon had St. Lebui- nus, ook nog een kapel. Deze kapel was in de 15de eeuw gesticht door het geslacht Van Alkemade en was toegewijd aan Maria. In 1479 was zij eigendom van Tieleman Oem van Wijngaarden, die woonde op het ridderslot Kronensteyn, ten oosten van de Lammenbrug gelegen. Het slot Kronensteyn werd in 1412 door Floris van Alkemade aan den graaf opgedragen en van 'hem weer in leen ontvangen. Toen in 1475 vrouwe Margaretha van Alkemade overleden was, werd haar zoon Tieleman Oem van Wijn gaarden er mee beleend. Deze Tieleman verzocht als eigenaar der Mariakapel, aan de kerkelijke overheid, haar met geestelijke gunsten te begiftigen, en hij vond gehoor; den 8sten Mei 1479 schonk bisschop Lucas, nuntius bij Maxi- miliaan van Bourgondië, een aflaat van 100 dagen aan allen, die deze kapel dp bepaal de dagen zouden bezoeken. In 1487 schonk Tieleman "de kapel aan den commandeur der Haarlemsche Johan- niterorde. 5) Bij de St. Jansridders was de H. Panta- leon, geneesheer en martelaar van Nicome- dië ln 305, hoog in eere; aan zijn voor spraak schreef de orde toe de overwinning behaald op de Turken op 27 Juli 1480, den feestdag van dezen heilige. Daarom be paalde paus Innocentius VIII (14841492), dat het feest van St. Pantaleon overal zou worden gevierd; tevens verleende hij af laten aan allen, die wilden bijdragen voor den bouw of het herstel van kerken en ka pellen ter eere van dezen heilige. Pastoor Jan Willem Janssen van Zoeter woude was intusschen commandeur gewor den van Str Jan te Haarlem; tot den Utrechtschen bisschop richtte hij het ver zoek om de pauselijke breve ter begun stiging van de vereering van St. Pantaleon te bevestigen voor ons land. Bisschop Fre- derik IV van Baden gaf de gevraagde be vestiging in 1501 en bepaalde tevens, dat de aflaten bij voorkeur verdiend konden worden in de kerk der commanderij te Haarlem of in de Zoeterwoudsche kapel. 6) De kapel was bouwvallig geworden en moest hoognoodig hersteld worden. Men be sloot toen, en de bisschop gaf daartoe de gevraagde toestemming, de kapel geheel en al af te breken en op een andere plaats, dichter bij de parochiekerk een geheel nieuwe kapel te bouwen. Deze was in 1505 voltooid en werd toegewijd aan O. L. Vrouw van overwinning, Sint Pantaleon en Sint Jan den Dooper. Zij werd geconsacreerd door den vicaris-generaal van den Utrecht schen bisschop. In de kapel waren zes al taren. In 1484 deed de commandeur van St. Jan te Haarlem afstand van zijn waardigheid. In zijn plaats werd toen gekozen pastoor Jan Willam van Zoeterwoude, die echter daarop geen afstand deed van zijn pasto raat. Met goedvinden der kerkelijke over heid bleef hij tevens pastoor van Zoeter woude en werd op 1 December 1484 als commandeur-pastoor bevestigd. Hij vestig de zich te Haarlem en stelde een anderen priester aan om de herderlijke bediening waar te nemen, een z.g. vice-cureit. De eerste, dien wij als zoodanig kennen, was Pieter Wijbrantsz., die werd opgevolgd d'oor Symon Jan Reijers. Deze verklaarde bij het in 1494 ingesteld onderzoek naar de belastbare draagkracht der ambachten, 7) dat Zoeterwoude „omtrent 70 haertsteden" had en dat „zij bij tijden van Hertoge Karei wel 100 haersteden hadden". Een achter uitgang dus, die betrekkelijk zeer groot ge noemd moet worden. De oorzaak van htm achteruitgang geven zij zelf aan, als zij aangaande hun bezigheid verklaarden „dat zij hen nyet en behelpen dan metter koe; welcke neringe alsnu die een helft arger is dan die was bij den overlijden van Hertoge Karei, overmidts dattet zuuvel niet en geit". Vervolgens werd ook de achteruitgang in hun bezit hieraan geweten „dat zij buyten ende* omtrent hueren dorpen ghecregeai hebben twee godsbuysen, die alle 'tlandt aldaer gelegen an hun trecken ende coopen, ende mitsdien 'tzelve landt bevrijen, zon der met 'henluyden te contribueeren". 8). Werd er in 1494 al geklaagd door de Zoe- terwoudsche boeren over het groote grond bezit der kerk en kapel; in 1506 kocht de commandeur wederom een boerenwoning met bijibehoorend land. Inmiddels was door den eigenlijken pas toor, Jan Willem, die eerst in 1514 kwam te overlijden, als vice-cureit aangesteld Gre- gorius Niclaesz. (1498 tot 1515 of 1516). Tot dien toe had de Haarlemsche com manderij het patroonsrecht bezeten over de Zoeterwoudsche parochiekerk. Op verzoek van den commandeur werd bij pauselijke bul van 10 Maart 1507 de kerk ingelijfd bij de commanderij, waarmee dus alle in komsten der kerk en kerkelijke goederen kwamen aan St. Jan te Haarlem. Tot die kerkelijke inkomsten 'behoorden ook waar schijnlijk de tienden, waarover in 1512 twist ontstond met ridder Willem van Boschuy- sen, baljuw van Rijnland, die beweerde dat hem alleen de tienden onder Zoeterwoude toekwamen. De vierschaar echter stelde den commandeur in het gelijk. 9) Onder den vice-cureit Gregorius Niclaess. had in het jaar 1514 wederom een onder zoek plaats vanwege den graaf, naar het bezit en den rijkdom van Zoeterwoude. Daaruit blijkt dat de parochie toen 340 com municanten telde. Genoemde Gregorius Niclaes. was sedert 1498 vice-pastoor van Zoeterwoude. De eigenlijke herder, de Haarlemsche commandeur Jan Willem Janssen, kwam in 1514 te overlijden. Van de kerksieraden door hem aan de Zoeterwoudsche kerk ge schonken, berust nog een missaal in de stadsbibliotheek te Haarlem. Het werd, blij kens een op het laatste blad geschreven inschrift in 1484 door den pastoor en kerk meesters aangeschaft. 1) Utrechtsch Cart.: no. 259; Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. VII, bl. 106. 2) Utrechtsch Cart.: no. 706. 3) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. VII, bl. 115. 4) Utrechtsch Cart.: no. 395. 5) Hist. Ep. t. I, pag. 489. 6) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. II, bl. 202. 7) Fruin. R.: Enqueste upt stuck der ver- pondinghe, bl. 137. 8) Voor kerkelijk goed werd geen be lasting betaald; kwam veel land in kerke lijk bézit, dan drukte de belasting des te zwaarder op de overige landerijen. 9) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. VII, bl. 139. 10) Fruin, R.: Informacie, bl. 299. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEESj Gisteravond kwam de Raad der gemeen te Oegstgeest in openbare vergadering bij een. Voorzitter: burgemeester A. J. v. Ger- i;evink. Secretaris: R. Reitsma. Afwezig weth. v. Egmond wegens ziekte. Ingekomen stuken: bericht van den heer Ingekomen stukken; bericht van den heer redenen bedankt als lid van den Raad. Verzoek van het bestuur van de wo ningbouwvereniging „Buitenlust" d.d. 7 Maart j.l. om medewerking voor den bouw van 17 arbeiderswoningen op een terrein aan de Celebesstraat. Wordt gezonden naar B. en W. om advies. Verzoek van de bewoners van de Ko- ninginnelaan, vanaf de Kempenaerstraat tot aan de Prins Hendriklaan, alsmede van de Prins Hendriklaan om de Kastanjeboo- men de boomen in deze lanen om den an deren te doen rooien. Wordt voor kennis geving aangenomen. Verzoek van dezelfde bewoners om het park in die laan, dat kort geleden ver kleind is, met groenblijvende heesters te bepianten en hierin geen bank te plaatsen en het af te scheiden door een hek, waar door er geen kinderen kunnen spelen. Afgewezen, doch het plaatsen van een bank gaat niet door. Mededeelingen: B. en W. deelen o.a. me de, dat de datum van de gemeenteraads verkiezingen is vastgesteld op 7 Juni; dat zij besloten hebben geen voorstel tot wijzi ging van de verordening, regelende de sub- sidieering van bewaarscholen te doen: dat zij voorstellen de verordening, rege lende de betaling van premies aan de ver- eenigingen voor ziekenhuisverpleging door werkloozen, die steun trekken of in de werkverschaffing arbeiden ook van kracht te doen zijn voor de ondersteunde kleine tuinders. Aangenomen; dat de Leidsche Exploitatie Maat schappij van Onroerende Goederen aan de rechtbank verzocht heeft de surséance van betaling te verlengen. B. en W. stellen voor zich tegen verlenging niet te verzetten. Aangenomen. Voorstel van B. en W. tot benoeming van stembureaux. Het aantal stembureaux zal met één worden uitgebreid, zoodat er to taal 7 zullen zijn. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein in Poelgeest aan den heer Kaleming. Aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Ambtenarenreglement en het arbeids overeenkomsten-reglement. Deze wijziging zijn een gevolg van de herziening van de dienstplichtwet en ver lenging van den tijd der eerste oefening van 5 1/2 tot 11 maanden, de artikelen, dat de arbeider voor herhalingsoefeningen of in verband met oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden in wer- kelijken dienst in overeenstemming te bren gen met het reglement. Goedgekeurd. Voorstel tot vaststelling van het voor schot ingevolge art. 103 der L. O.-wet voor 1939. Voorstel R.-K. school 3704.80, Chr. school 1799.60, school Hooge Morschweg 1496, Duinzicht 765.50. Goedgekeurd. Voorstel tot toekenning van subsidie aan de St. Lidwina-school voor b. 1. o. te Lei den van 46.16. Door 3 kinderen uit deze gemeente werd de school in 1938 bezocht. Roode tegels in het Wilhelminapark. Voorstel van B. en W. om het trottoir van het Wilhelminapark met roode tegels* te betegelen, tot een bedrag van ƒ2000. Goedgekeurd. Bij de behandeling der Comptabiliteits- besluiten vond de heer J. v. d. Post een post van 70.voor consumptie voor de politie bij de Koninginnefeesten nog al hoog. De voorzitter zeide, dat de agenten een zwaren dienst op die dagen hadden. Bo vendien zijn er een drietal rijksveldwach ters ter assistentie geweest. Bij de rondvraag informeert de heer Smit naar de onderhandelingen met „Poel meer". De voorzitter zal in geheime zitting hier op antwoorden. De heer Paardekooper vestigt de aan dacht op het rolschaatsen, dat niet zonder gevaar is in drukke straten, waarop de voorzitter antwoordt, dat deze zaak reeds de aandacht heeft vrn de commissie -voor strafverordeningen. Hierna sluiting der openbare zitting.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12