RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN MA'ANDAG 27 MAART 1939 DE LEWSCHF. COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 AARLANDERVEEN 121/2 jaar koster. Woensdag 29 Maart is het 12 1/2 jaar geleden, dat de heer J. J. Poel wijk is benoemd tot koster aan de R. K. kerk. Ofschoon de Passieweek geen gelegenheid geeft tot feestvieren, zal deze dag toch niet onopgemerkt voorbijgaan en zal de H. Mis tot zijner intentie worden gelezen. Moge het den plichtsgetrouwen koster dien dag niet aan belangstelling ont breken. RIJNZATERWOUDE GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag !4 Maart j.l. des avonds te half acht in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Schrijven van den Min. van Financiën d.d. 21 Maart 1939 waarbij medegedeeld wordt, dat de definitieve uitkeering ingevolge ar tikel 3, letter c der Wet financieele verhou ding voor het uitkeeringstijdvak 1937/1938 1176.78 meer bedrafen heeft dan de voor- loopige. De definitieve uitkeering ingevolge de garantiebepaling bedraagt echter 142.81 minder dan de voorloopige. De voorzitter deelt mede, dat een en ander een voordeel beteekend van 1029.97. De voorzitter deelt mede, dat thans een opgave is ingekomen van het maken van een riool voor de perceelen van A. Bik. De waterafvoer zal plaats hebben naar ach teren. De totale kosten zullen 98.80 bedra gen. De heer Jansen vindt dit bedrag wel wat hooger als 25.-dat de eerste maal genoemd werd. De voorzitter zegt, dat het toen betrof het gedeelte van den weg, voor het huis van den heer H. de Boer. De heeren Compeer en Bergshoeff wijzen er op dat de sloot waarheen men het water wil af voeren in zeer vervuilden toestand ver keert. De voorzitter zegt onderzoek toe. De Raad kan zich met het maken van een riool enz. voor een prijs van 98.80 vereenigen. Naar aanleiding van een verzoek van de Stichting Drinkwaterleiding de Drie Ge meenten besluit de Raad art. 15 van de sta tuten der Stichting Drinkwaterleiding de Drie Gemeenten te doen vervallen en een nieuw artikel 15 op te nemen. In dit artikel wordt rekening gehouden met de nieuwe fraude-verzekering voor het personeel der stichting. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot vaststelling van een tweetal besluiten Model D. tot wijziging van de be grooting dienst 1938 en 1939. Bij de rondvraag bespreekt de heer Jan sen de kwestie inzake kolenbonnen. De voorzitter zegt, dat hij de heer Westen zal opdragen met de verlangens van den Raad rekening tei houden. Hierna sluiting. TER AAR WETHOUDER v. d. HOORN STELT ZICH NIET MEER HERKIESBAAR. Waren wij ervan op de hoogte, dat onze wethouder D. v. d. Hoorn ïeeds bij een vorige verkiezing het voornemen had ge maakt om zich niet meer herkiesbaar te stellen maar toen op aandringen van vele vrienden en kennissen besloot nog eenmaal de R. K. Staatspartij te vertegen woordigen in den geméenteraad thans zal hij zich toch voor goed uit de politieke arena terugtrekken, daar de heer v. d. Hoorn heeft medegedeeld geen candida- tuur meer te willen aanvaarden voor de nieuwe zittingsperiode van den Raad. Dit onwrikbare besluit zal ongetwijfeld den sympathieken wethouder veel moeite gekost hebben. Immers, in 1901 volgde hij zijn vader op en sindsdien is de heer v. d. Hoorn lid van den gemeenteraad geble ven. Dus een kleine veertig jaren. Bij zijn dertig-jarig raadslidmaatschap mochten wij schrijven, dat de heer v. d. Hoorn een man was, wiens rechtschapen karakter een grooten invloed heeft uitge oefend op de goede verstandhouding in den raad en op de goede behandeling der zaken in de raadszaal; een man die het vertrouwen won zijner medebestuurders, zooals wel blijkt uit de belangrijke com missies, waarin de heer v. d. Hoorn zit- Wethouder D. van der Hoorn. ting heeft. In de ruim tien jaren, dat wij als twaalfde raadslid zonder recht van spreken en stemmen de raadsvergade ringen hebben bijgewoond, is het niet één keer voorgevallen, dat de scheidende wet houder verstek liet gaan. Hij was niet een man die over allerlei onderwerpen, welke aan de orde kwamen, het woord voerde, maar behelsde het een principieele zaak dan bracht hij zijn meening fier en kort naar voren. Mocht uit de discussies blij ken, dat een voorstel van B. en W. dreig de verworpen te worden, dan secondeerde de eerste wethouder trouw den voorzitter en meer dan eens kwam hierop het voor stel in veilige haven. Het belang van de gemeente stond voor op bij hem; en hij was een goed financier die zich niet waagde aan experimenten. Zeker, in de laatste jaren met het toene men van verschillende maatregelen en overheidsbemoeiingen die altijd niet even aangenaam klonken in het oof van den gemeentenaar was het beheeren van de gemeente geen sinecure, doch v. d. Hoorn deed het met volle toewijding en tact en rust. Had men moeilijkheden, dan was hij altijd genegen onverschillig welk uur adviezen te verstrekken en zelfs met den daad bij te staan. De vertrekkende wethouder, die vanaf 1917 deel uitmaakte van het gemeentebe stuur was een streng-principieel katholiek, die ook de rechten erkende van de min derheidspartijen en het gemeentebelang. Er is een tijd van komen en.... gaan. Zijn hooge leeftijd den 29 April hoopt hij drie en zeventig te worden is de reden van zijn heengaan. Wij katholieken, ja, alle gemeentenaren zullen dank weten voor alles wat wethouder v. d. Hoorn heeft gedaan in die jaren voor de ge meenschap. Wij wenschen hem nog vele goede jaren. Vermelden wij nog dat de heer v. d. Hoorn lid was van de Electriciteitscom- missie, Waterleiding en woningstichting. ZEVENHOVEN Polder Zevenhoven. Stemgerechtigde Ingelanden van den polder Zevenhoven kwamen Zaterdag in spoedeischende ver gadering bijeen, ter behandeling van het bestuursvoorstel, om de bij den oplder in eigendom behoorende aandeelen van ge- meente-crediet te Amsterdam tot een be drag van 4750.te ruilen in 40-jarige 3%-obligaties dier Maatschappij. Deze rui ling wordt voorgesteld, omdat het dividend de laatste jaren 6% steeds terugloopt en te verwachten is, dat deze achteruitgang nog verder zal gaan zoodat een dividend van 6% niet meer is te verwachten. De obligatiën worden uitgegeven naar 200, zoodat het kapitaal 95000.wordt gega randeerd 6% dus van het tegenwoordig aandeelen-kapitaal. Na gegeven nadere toelichting op door enkele leden gestelde vragen, wordt het HAAGSCHE POLITIERECHTER. Valschheid in geschrifte. „Ik vind het feit buitengewoon ernstig, want niet alleen heeft verdachte po deze manier ruim f 400 verduisterd, maar hij heeft ook zijn patroon bewogen om voor hem te gaan knoeien". Ik kan dan ook niet anders dan drie maanden gevangenis tegen heb eischen", aldus de Officier van Justitie. Daar schrok de verdachte, J. D. uit Al phen a. d. Rijn toch wel van en hij be gon zich te verweren door een beroep op zijn ziekelijkheid te doen, die geen cel straf zal kunnen verdragen. En hoewel de Politierechter dit geknoei met den steun éveneens hoogst ernstig vond, wilde hij het toch nog wel eens met verdachte pro- beeren, aangezien het rappc-rt nu niet hee- lemaal ongunstig voor hem luidde. Maar toch zal hij moeten ondervinden, dat men zulke valsche opgaven maar niet straffeloos mag doen. Het vonnis werd een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftijd en een onvoorwaarde lijke geldboete van 10 subs. 10 dagen. Het looze visschertje. J. D. uit Delft is een liefhebber van vis- schen en op een prachtigen dag was hij naar Nootdorp getogen om te probee- ren eenige vischjes te verschalken. Had hij dit nu maar gedaan in vischwater waarin hij mocht visschen, dan zou er niets gebeurd zijn, maar onze vriend had gedacht, dat hij in verboden vischwater meer zou kunnen vangen en hy had daar dan ook zijn dobbertje uitgegooid met het oogmerk lettelijk en figuurlijk in troebel water te visschen. Het nooit slapende oog van de politie had ook ditmaal verdachte in de gaten gekregen en een politieagent was op het looze visschertje afgestevend om hem op zijn fout te wijzen. Erg vrien delijk was de ontvangst van de zijde van ons visschertje niet geweest, want er wa ren nog al wat minder nette woorden uit zijn mond gestroomd. Het geval was zoo hoog geloopen, dat verdachte met een cel letje kennis mocht maken. Maar de over brenging naar dit verblijf was ook al niet zonder slag of stoot gegaan. Integendeel, er was nog al getrokken en geduwd. Toch had het recolcitrante visschertje aan het kortste eind getrokken, want hedenmor gen eischte de Officier voor dit onhebbe lijk optreden twee weken gevangenisstraf. Ook hem wilde de Politierechter nog een kans geven, zoodat het vonnis werd een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Het pas geboren kalfje. Th. W. uït Woubrugg zou zijn bur gerplicht niet naa erbehooren vervuld heb ben tijdens de verduisteringsproef op 19 Januari. Hij zou namelijk licht hebben ont stoken in zijn stal en dat mocht niet. Verdachte had betoogd, dat e een kalfje geboren werd maar de thans gehoorde ge tuige, de agent Terhorst uit Woubrugge. wist niets van een pas geboren kalfje af. Wel zeide hij, dat het de gewoonte is, dat diverse eigenaars van boerderijen des avonds omstreeks 10 uur even hun bedrijf controleeren. Omdat niet is komen vast te staan, dat er wel degelijk op het beruchte bestuursvoorstel algemeen aanvaard, even als een uitgifte van een stukje grond bij den Vrouwenakker voor 20.gedurende 25 jaar. Werkverschaffing. Deze week zal de werkverschaffing in den polder Zevenhoven teneinde*loopen. Nog slechts een 13-tal zijn er geplaatst. Door den polder is vanaf half November 1938 ruim f 6000.verloond; het Rijk draagt daarin 95% bij. Alle tewerkge- stelden zonder uitzondering betreuren de stopzetting, daar een goed loon werd ge maakt; in het aanstaande najaar zal de polder een andere tocht laten schieten. tijdstip een kalfje ter wereld is gekomen en het verweer van verdachte dus niet op gaat eischte de Officier een geldboete van 10.subs. 10 dagen. De Politierechter was dezelfde meening toegedaan en veroordeelde verdachte con form den eisch. Misbruik van vertrouwen. Mej. J. S. L. huisvr. S. uit Woubrug- g e ging nogal vriendschappelijk om met de familie van den scheepsbouwer J. K. uit Woubrugge. In den af geloopen winter was de scheepsbouwer ten huize van de familie S. gekomen en had daar even voor het raam staan kijken naar het schaatsenrij den, waarbij mej. S. naast hem stond. Het verlangen van K. naar ijrvreugde was zoo groot geworden, dat hij zich ook „ten ijze" had begeven. Even later was juffr. S. ook uit het huis gegaan, maar alvorens naar het ijs te gaan was de juffrouw naar de woning van K. gegaan en had daar twee bankbiljetten van tien gulden weggenomen. Toen zij K. daarna op het ijs ontmoette had zij gezegd „Ik ben aan je woning ge weest, maar je was al weg". Politierechter: „Hoe komt u er eigenlijk toe om zulke dingen te doen". Verd.: „Ik had schuld". Pol.: „li het niet om je te schamen?" Verd.: „Dat heb ik al gedaan, maar ik durfde het geld niet terug geven." Pol.: „Ik vind het anders niet erg netjes om zulk een misbruik van vertouwen te maken". De Officier wilde de juffrouw nog wel een kans geven en eischte een voorwaar delijke straf van een maand met drie jaar proeftijd. Pol.: „Dan wil ik het ook nog wel een keer met u probeeren maar dan ook geen schulden meer maken, want dat is het be gin van alle narigheid." Het vonnis werd een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en een jaar onder toezicht van de reclasseering. Wat moet een caféhouder met steigerspullen? Terecht moest staan de caféhouder P. P. M. uit Voorburg, die ten nadeele van M. J. Smit uit Leidschendam een groote partij materiaal voor bouwwerken zou hebben weggenomen of verduisterd. Zoowaren op 10 November verdwenen 125 steigerdeelen, 100 onderleggers, 4 kalk kuipen en 8 schragen. De verdediger had drie getuigen h dé charge meegebracht, maar de zaak vond geen doorgang, omdat de Officier de zaak verwezen wilde zien naar de volle Kamer der rechtbank wijl de zaak te ingewikkeld dreigde te worden. Aldus besloten. Een „keer". Op 15 Januari had een fabrieksmeisje uit Leiden kennis gemaakt met den kap persbediende J. G. E. uit Leimuiden. Uit deze kennismaking was een wandeling naar de buitenwijken van Leiden voort gevloeid. Daar aangekomen had verdachte zich tegenover het meisje probeeren te misdragen. Maar het meisje was daar niet van gediend en was gaan gillen. Verdachte had het meisje daarop een stomp in het gelaat gegeven, zoodat een tand in haar lip terecht was gekomen. Politierechter „Sommige meisjes gaan maar met den eersten den beste mee, wat zeer onvoorzichtig is". „Ik zou voortaan maar voorzichtiger zijn en niet met iedereen mee gaan". Het is nu gelukkig goed afgeloopen maar het had ook erger kunnen zijn". Verdachte ontkende oneerbare hande lingen te heben willen plegen maar gaf toe dat hij het meisje een stomp gegeven had. Hoogst ernstig vond de Officier het feit en eischte een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Verdachte zeide zulk een boete niet te kunnen t> talen maar de Politierechter vond dat verdachte wel iets mag weten voor het geven van zulk een stomp en met een ernstige reprimonde veroordeelde de "Politierechter hem tot een geldboete van 15 subs. 15 dagen. DE MOORD TE KERKRADE. Dader veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. In den nacht van 27 op 28 September van het vorige jaar heeft zich in de woning van den 27-jarigen mijnwerker W. J. G. te Kerkrade een vreeselijk drama afgespeeld. Gedurende dien nacht heeft G. zijn vrouw, M. E. V. geworgd en daarna heeft hij het lichaam en de kleeren van zijn vrouw, die op bed lag, alsmede 'het bed zelf met petro leum overgoten en in brand gestoken, ten gevolge waarvan de vrouw nog brandwon den kreeg. Wegens doodslag en brandstichting is G. door de rechtbank te Maastricht veroor deeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Op Maandag 16 Maart j.l. heeft G. in hooger beroep terecht gestaan voor het Ge rechtshof te Den Bosch. De advocaat-gene raal mr. Massink, heeft toen tegen hem wegens poging tot doodslag en brandstich ting, welke den dood van de vrouw ten gevolge hebben gehad, levenslange gevan genisstraf geëischt. Heden arrest wijzende heeft het Hof het vonnis van de rechtbank te Maastricht op formeele gronden vernietigd en, opnieuw rechtdoende, heeft het Hof G. wegens dood slag veroordeeld tot vijftien jaar gevange nisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Het verzoek van den verdediger, mr. van Breugelen uit Heerlen, om een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van den verdachte, heeft het Hof afgewezen. ONTSLAGEN VAN RECHTS VERVOLGING. Wetsontduiking? De kantonrechter mr. de Vries Feyens heeft uitspraak gedaan in de strafzaak te gen de twee directeuren van de N.V. Ga ragebedrijf en Luxe-Auto-Verhuur inrich ting „Blue Cab", verdacht van overtreding van de Arbeidswet. Zij hadden er niet voor gezorgd, dat drie chauffeurs, die in dienst dezer N.V. waren en die op Zondag 18 De cember aan het werk waren, in het bezit waren van een rustdagkaart, als bedoeld in het rustdagbesluit voor transportarbei ders. De verdachten ontkenden, dat in het on derhavige geval van een arbeidsverhouding kon worden gesproken, het meerendeel der chauffeurs en ook de drie chauffeurs, die geen rustdagkaart hadden, is n.l. eigenaar van de wagens, die zij rijden en zij exploi- teeren de auto's zelf. De kantonrechter ontsloeg de directeuren van rechtsvervolging. De ambtenaar van het O. M. is van deze beslissing in beroep gegaan. Uitgesproken: W. D. Govert Sr., parketvloerlegger, Den Haag, Beeklaan 138, Cur. Mr. J. H. Roelandts, Den Haag. M. Wolf, Den Haag, Jan van Hoorn straat 31, handelende onder den naam 's-Gravenhaagsche Bier- en Limonade Groothandel. Cur.: Mr. A. van Oven, Den Haag. C. J. Peeters, warmoezier, Loosduinen, Haag weg 339. Cur.: Mr. W. H. B. Over» bosch, Den Haag. P. W. Vlasveld, schoenhandelaar, Voor hout, Mr. -van Broerestraat. Cur.: Jhr. Mr. A. M. C. Sandberg, den Haag. N.V. Martills Modemagazijnen, den Haag, Laan van Meerdervoort479. Cur.: Mr. M. J. A. Steenhuis, Den Haag. G. van Rheenen, lectuur-uitbrenger, Den Haag, Roggeveenstraat 19. Cur.: Jhr. Mr. A. W. Snouck Hurgronje, Den Haag. Tijdens Zijn bezoek aan Zeeland bezichtigde Z. K. H. Prins Bernhard te Yemeke een der oesterkweekerijen, waar de hooge gast veel belangstelling voor Het bedrijf toonde

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8