BINNENLAND AGENDA 'N KNOOP Mf COiP KERKNIEUWS MAANDAG 27 MAART 1939 DE LESDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5Ü per kw&rtaaL Bij onxe agenten zO cent per wwk; f 2.60 per kwartaal. Franco per po>»t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? LICHTE REGEN. De Bilt seint: Verwachting: Voor Groningen, Friesland, Drente en Noord-Holland: nu en dan eenige lichte regen of motregen, betrokken tot zwaar bewolkt, iets zachter. Matige, tijdelijk krachtige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Voor de overige provincies: Nu en dan eenige lichte regen of motregen, betrok ken tot zwaar bewolkt, iets zachter, zwak ke tot matige Noord-Oostelijke tot Oos telijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichte regen, krachtige N. O. wind, 2 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige N. N. O. v/ftid, 3 gr. C. De Bilt: lichte regen, matige N. O. wind, 2 gr. C. Groningen: lichte sneeuw, matige O. N. O. wind, 2 gr. C. Maastricht: lichte motregen, zwakke N. N. O. wind, 2 gr. C. IS UITEN LAN DSCH WEEKOVERZICHT. Sinds Zaterdag ontwikkelde zich over Scandinavië en de Poolzee een machtig gebied van hoogen luchtdruk. De hoogste barometerstanden worden in Lapland aan getroffen (Abisco 1045.6 m.m., is gelijk 785.1 m.m.).* In het Middellandsche Zee- gebier blijft de luchtdruk voortdurend laag. Warmere luchtmassa's stroomen om dit lagedruk-gebied heen, over den Bal kan en Duitschland in de richting vah ons lapd. Dit geeft aanleiding tot lichte neerslag in onze omgeving en het Oost zeegebied. Ook in Hongarije is het zeer slecht weer, onder - invloed van een nieu we kleine storing, welke zich in Noord- Westelijke richting naar Dutschland be weegt. In ons land nam de windkracht af, in het Oostzeegebied nam de wind plaat selijk tot stor mtoe. De ochtendtemperatu- ren zijn over het algemeen hooger dan Zaterdag. Alleen op de Britsche Eilan den werd het iets kouder. Behalve op IJs- lend is de temperatuur echter over nog onder normaal. Op den Oceaan trekken storingen in Noordelijke ring naar Groen land, zij transporteeren warme lucht naar het Poolgebied en deden de temperatuur op IJsland tot ver boven normaal stijgen. Deze storingen blijven echter op zoo groo- ten afstaond, dat zij het weer ten onzent niet kunnen beinvloeden. LUCHTEMPERATUUR. 4.3 gr. C. LICH1 OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Maandagnamidag 6.53 uur tot Dinsdagmorgen 5.17 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 28 Maart voorm. 7.20 en nam. 7.45 uur. Maan onder 1.31 uur Dinsdagnacht. Maan op 10.20 Dinsdagochtend. (Dinsdag eerste kwartier). WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN SPORT-CONTACT. Wij lezen in De Nederlander (christ.- hist.) het volgende: „Het behoeft nauwelijks betoog, dat het herstel van de sportbetrekkingen tus- schen Nederland en Duitschland ons ver heugt. Zij waren n.l. nimmer verbroken geworden, wanneer niet de Duitsche auto riteiten daarbij „voorgelicht" door de N.S.B. de daad van orde-handhaving van den Rotterdamschen burgemeester hadden beschouwd als een optreden met een politieken achtergrond. Uit het reeds weer zoo spoedig herstelde sportieve con tact blijkt afdoende, dat dit misverstand uit de wereld is. Dat verheugt ons. In de eerste plaats omdat onze sportbetrekkin gen tot Duitschland vele en veelvuldig zijn. Maar bovendien omdat een verbro ken zijn dier betrekkingen om redenen, die van de eene zijde dan toch van poli tieken aard waren, niet paste in onze strikte neutraliteits- en zelfstandigheids- politiek". Hiermede zijn wij het volkomen eens. Nederlandsch - Duitsch Handelsverdrag VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING BEREIKT. De Regeeringspersdienst meldt: Sinds 13 Mei j.l. zijn te Berlijn tusschen 'een Nederlandsche en een Duitsche delega tie de onderhandelingen over de regeling van het Nederlandsch-Duitsche handels verkeer voortgezet. De besprekingen, elke in vriendschap- pelijken geest werden gevoerd, hebben op 25 Maart tot een volledige overeenstem ming geleid. Het nieuwe verdrag treedt den lsten April 1939 in werking. In vertrouwen op de stabiliteit in de ontwikkeling' der economische betrek kingen tusschen Nederland en Duitsch land werd het verdrag, in tegenstelling met vroegere regelingen, welke voor een korteren termijn golden, voor het eerst voor een langere periode, n.l. tot 31 December 1940, afgesloten. Tevens hebben de Nederlandsch-Duit sche regeeringsccrmmissies de betalingscon tingenten voor het 2e kwartaal 1939 voor den uitvoer van Nederland en koloniën naar Duitschland vastgesteld. Over het nieuwe verdrag verneemt het „Vad." nog uit Berlijn, dat thans voor het eerst niet alleen Duitschland maar ook Ne derland zich heeft verbonden, om be paalde tarieven niet te verhoogen. Het nieuwe handelsverdrag is gesloten met een grooter Duitsch rijk dan de vo rige verdragen en draagt daarvan de ken merken. Alleen met het protectoraat Bo- hemenMoravië is nog geen rekening ge houden-. De Nederlandsche commissie is er bij haar onderhandelingen in geslaagd een oplossing voor te bereiden van de devie- zenkwesties, die verband houden met de z g. grensgangers. Maandag komt de heer Verwey naar Berlijn om de regeling der details te bespreken. Ongetwijfeld hebben de Nederland sche tariefverhoogingen eenigszins be- lemerend op de besprekingen gewerkt, maar toch niet in die mate als aanvan kelijk werd gevreesd. Het is aan onze commissie gelukt, de Duitschers te overtuigen, dat deze tariefverhooging niet in die mate eenzijdig den Duit- schen import in Nederland treft als eerst in de Duitsche pers werd voor- Een verlaging van de betalingscontingen ten, hoe betreurenswaardig ook, is helaas niet te vermijden. „PRINSES BEATRIX" TE WATER GELATEN. Prins Bernhard neemt de laatste beletselen weg. De nieuwe aanwinst van de „Zeeland", de „Prinses Beatrix", is Zaterdag te Vlissin gen vlot te water gegleden. Over het slot der plechtigheden zij nog gemeld. Nadat de werklieden van „De Schelde" de kimschotten bij de kiel hadden verwij derd, slingerde Prins Bernhard de flesch champagne tegen den voorsteven. Vervol gens kapte hij met een zilveren bijltje de laatste banden, die het schip met de werf verbonden, door. Onmiddellijk kwam er beweging in het groote gevaarte, eerst langzaam, en toen sneller en sneller gleed de „Prinses Bea trix" van de helling; na eenige minuten, onder levendige toejuichingen van de toe schouwers, bereikte het vrartuig het water. Na de tewaterlating reed Z. K. H. naar het directiegebouw van „De Schelde", waar dames en heeren aa- hem zijn voorgesteld. Daarna is Z. K. H. naar den Haag terug gereisd. TEGEN DE NIEUWE BELASTINGEN. Kamers van Koophandel ontwikkelen ernstige bedenkingen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft zich met een adres tot den raad van ministers gewend naar aan leiding van de in uitzicht gestelde nieuwe belastingmaatregelen. Zij heeft dit gedaan na terzake gepleegd onderling overleg met de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Breda, Delft, Dordrecht, Eindhoven, Gou da, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Hengelo, 's-Hertogenbosch, Hilversum, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Roermond, Tiel, Tilburg, Utrecht, Veendam, Venlo, Vlaardingen, "Waalwijk, Zaandam en Zwol le, die met de strekking van het adres haar instemming hebben betuigd. De Rotterdamsche Kamer ontwikkelt ernstige bedenkingen tegen de voorgestel de nationale inkomsten- en winstbelasting, voor zoover deze betreft een heffing van 2 procent van de winst van de binnen het rijk gevestigde rechtspersonen en van de niet binnen het rijk gevestigde voor haar Nederlandsche inkomsten, zoomede tegen de daarnaast in het uitzicht gestelde bij zondere winstbelasting van rechtsperso nen, welke naar een tarief van 8 pet. zal worden geheven van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrijfswinsten. De Kamer is van oordeel, dat nieuwe in komsten om aan de eischen van het oogen- blik te kunnen voldoen, voor zoover dat de rechtspersonen betreft, gevonden dienen te worden uit een verhooging van de divi dend- en de tantièmebelasting. Bloembollen naar Amerika ONGERUSTHEID OVER WETS- VOORSTEL TOT UITSLUITING. In het Congres en in den Senaat van de Vereenigde Staten van Noord-Amërika zijn, zooals ook in de persberichten in Ne derland reeds is medegedeeld, eenige wetsontwerpen ingediend van phyto-sani- tairen aard. In de overwegingen wordt medegedeeld, dat de bedoeling is land- en tuinbouw in de Ver. Staten te bescher men tegen den invoer en de verspreiding van plantenziekten uit andere landen door planten en producten van planten uit die landen. Het oorspronkelijke wetsontwerp is zeer vaag, en laat ruimte voor verscheidene in terpretaties. Dit wetsontwerp, dat door de op het oogenblik bestaande invoer van tuinbouwproducten in de Ver. Staten in de eerste plaats de Nederlandsche tuin bouwproducten, en wel voornamelijk de bloembollen treft, is daarna tweemaal ge wijzigd. Het laatste aangevulde wetsont werp houdt in, dat bollen van narcissen en irissen een behandeling tegen aaltjes- ziek moeten ondergaan ('de z.g.n. warm waterbehandeling, die de bollen voor één jaar onbruikbaar maken voor het forcee- ren), en dat de bepalingen van het ont werp op tulpen eerst ingevoerd zullen worden na 1945 en die op hyacinthen pas na 1950. Hoe dus de uitlegging van het oor spronkelijk wetsontwerp ook zij, het staat wel vast dat aanneming van het laatste ontwerp tengevolge zou hebben uitsluiting van ons product op grond van vrees voor invoer van planten ziekten. Zij het dan ook dat tulpen en hyacinthen nog een aantal jareh zou den worden toegelaten. In het Nederlandsche bloembollenvak heerscht niet alleen ernstige ongerustheid over dit wetsontwerp, maar de berichten hierover zijn ook met groote verwonde ring ontvangen. Tulpen en hyacinthen zijn tot nu toe steeds zonder bijzondere phyto- sanitaire belemmeringen in de Ver. Staten ingevoerd, waartoe ook alle reden was, omdat onze bloembollen cultures volko men gezond zijn. De keuringsdiensten, die door het vak zelf zijn ingesteld en die in nauwe samen werking met het laboratorium voor bloem- bollenonderzoek hun doel nastreven, heb ben ervoor gezorgd, dat de cultuur in een zoodanigen toestand is, dat het buiten land geen enkele vrees behoeft te hebben bij den invoer onzer producten. Terwijl de Ryks-Plan tenziektenkundigen dienst bij den export ten allen overvloede nog eens een keuring instelt! Narcissen zijn, zooals bekend is, na 1928 op hyto-sanitaire gronden van den invoer in de U.S.A. uitgesloten. Hiertegen is door het bloembollenvak geregeld geop poneerd, en de vertegenwoordigers van het vak hebben er met prof. van Slogte- ren, die zijn oordeel op zuiver weten schappelijke gronden fundeerde, steeds op gewezen, dat onze narcissencultures, dank zij odk het werk van den keuringsdienst van de vereeniging ..De Narcis", die juist dezer dagen een wettelijken grondslag heeft gekregen, volkomen gezond zijn. Dit heeft ertoe geleid dat het Ameri- kaansche invoerverbod voor Nederland sche narcissen enkele jaren geleden is op geheven, wat echter achterhaald werd door de bepaling, dat bij invoer de narcis sen een warmwaterbehandeling moesten ondergaan. Hierna hébben enkele Ameri- kaansche deskundigen, onder wie dr. L$e Strong, het hoofd van het Amerikaansche Bureau voor Plantenquarantaine, vorig jaar een bezoek gebracht aan onze cultu res. Het resultaat hiervan was, dat in No vember 1938 de bepaling over de voorge schreven warmwaterbehandeling weer werd opgeheven in een beschikking, waar in dr. Strong zelf verklaarde, dat de ge zondheid der Nederlandsche narcissencul tures niets te wenschen overliet. Ieder, die dit leest, zal zich er met de bloembollenkweekers over verbazen, dat enkele maanden na deze vérgaande ver klaring in Amerika een wetsontwerp kan worden ingediend met de boven omschre ven strekking Het is dan ook noodzakelijk dat de Ne derlandsche Regeering er via H. Ms. ge zant te Washington bij de Regeering der Vereen. Staten tegen protesteert, dat een dergelijk wetsontwerp zou kunnen worden aangenomen, omdat dit om redenen van plantenziektenkundigen aard orize bloem bollen zou uitsluiten, terwijl deze nog zeer onlangs van de hoogste Amerikaansche autoriteiten op dit gebied een „bewijs van goed gedrag" hebben gekregen, welks be woordingen zelfs iederen twijfel aan een goede gezondheid moeten uitsluiten. Het bloembollenvak vertrouwt dan ook, dat om deze reden de Nederlandsche Regee ring zal weten te bereiken, dat de nu voorgestelde maatregelen geen doorgang zullen vinden. Vooral ook omdat deze dit specifiek Nederlandsche product niet al leen een klap van moreelen aard zouden toebrengen, maar omdat dit ook in econo misch opzicht een slag voor het bloembol lenvak zou zijn, die zeer ernstig zou aan komen. CONFLICT BIJ OPBOUW NEDERLANDSCH PAVILJOEN. Amerikaansche vakorganisaties tegen tewerkstelling van niet-Amerikaansche werkkrachten. De opening van het Nederlandsche pa viljoen op de wereldtentoonstelling te New York zal, zooals reeds gemeld, ge schieden op 4 Mei a.s., des middags om 2 uur. Z. Exc. minister Steenberghe zal, zooals men weet, do openingsplechtigheid verrichten. Reeds den volgenden dag zal de minister naar Nederland terugkeeren. Men hoopt op den dag van de opening het -paviljoen geheel gereed te hebben. Dit zou echter niet het geval zijn, wanneer een conflict, uitgebroken tusschen expo santen en Amerikaansche vakvereenigin- gen, de werkzaamheden zou stagneeren. Wat is n.l. het geval? Een der Nederlandsche exposanten heeft, omdat haar inzending een zeer spe cifiek technische is, eenige van haar em- ployé's uit Nederland naar New York ge zonden om haar inzending te monteeren. Hierover is een conflict uitgebroken met de Amerikaansche arbeiders, werkzaam op het tentoonstellingsterrein. Deze wen schen n.l. geen arbeid aan niet-Amerika- nen over te laten en het conflict is zoo hoog gerezen, dat de bestuurders der vak- vereenigingen gedreigd hebben, dat het geheele personeel, werkzaam aan den op bouw van de tentoonstelling, het werk zou neerleggen, indien geen Amerikaan sche arbeiders bij de monteering van deze Nederlandsche inzending te werk zouden worden gesteld. Hierover zijn reeds eenige besprekingen met de besturen der vak- vereen igingen gehouden en wanneer deze organisaties op haar standpunt blijven staan, zou de betreffende Nederlandsche exposant ofwel zich moeten terugtrekken hetgeen een zeer groote schade met zich zou meebrengen ofwel Ameriaan- sche arbeiders te werk moeten stellen, hetgeen vele duizenden dollars aan extra werkloon zou vereischen. Dezelfde moei lijkheden hebben zich ook ten aanzien van niet-Nederlandsche exposanten voorge daan, doch men heeft dit Nederlandsche „geval" als uitgangspunt van zijn bezwa ren gekozen. Hoe consequent de Amerikaansche vak organisaties hun afwijkende houding ten aanzien van de tewerkstelling van niet- Amerikaansche werkkrachten doorvoeren, moge hieruit blijken, dat zij den eisch hebben gesteld, dat naast de Nederland sche kunstschilders Eland en Paulides, die wanddecoraties in het Nederlandsche pa viljoen schilderen, althans één Amerikaan zou worden tewerkgesteld, om hen „be hulpzaam" te zijn, met het aanreiken van verfpotten, het reinigen van penseelen e.d .Deze Amerikaansche werkkracht zou een salaris moeten ontvangen van ly. dol lar per uur. Oorspronkelijk was de eisch gesteld, dat Amerikaansche kunstschilders de heeren Eland en Paulides geheel zou den vervangen, doch deze eisch heeft men ten slotte laten varen. Het tewerkstellen van Amerikaansche. krachten is voor Nederlandsche beurzen duur, daar in de Ver. Staten de 35-urige werkweek geldt, en overuren dubbel, i.e. dus met 5 dollar per uur, gehonoreerd moeten worden. Daar vele Nederlandsche inzendingen pas op het Jaatst zijn binnen gekomen, en dat nog in groot aantal tege lijk, is het maken van overuren onvermij delijk, hetgeen dus gepaard gaat met een aanmerkelijke verhooging van kosten. Inmiddels ziet men met groote belang stelling naar de oplossing van het ont stane conflict uit. „Hbld." CONTRACT MEUBELINDUSTRIE. Loonsverbeteringen aangebracht, Tusschen de drie samenwerkende orga nisaties in de meubelindustrie en de twee patroonsbonden is een nieuw contract af gesloten, dat tot Maart 1940 zal gelden. De voornaamste veranderingen, die bij deze onderhandelingen in de contractueele be palingen zijn aangebracht, behelzen de Ioonen en de vacantie-regeling. De con- tractloonen zijn voor alle leeftijdsklassen en alle gemeentegroepen met 1 cent per uur verhoogd. Belangrijk is ook, dat de leeftijdsklassen met twee jaar naar bene den zijn uitgebreid, zoodat thans ook de groep 1617-jarigen er in is opgenomen. Het loon van de meubelschilders, dat tot dusverre vier cent beneden dat van de meubelmakers lag, is dichterbij gebracht door een verheuging van 2 cent. De aanspraken van zes dagen betaalde vacantie en de doorbetaling van de chris telijke feestdagen zullen geregeld worden, zooals de organisaties dit hadden ge- wenscht, namelijk door middel van een bonnenstelsel, waardoor arbeiders, die weliswaar een groot gedeelte van het jaar gewerkt hebben, doch niet lang genoeg bij denzelfden werkgever, om volgens de oud regeling in het genot van vacantie te ko men, thans toch hun evenredig deel ervan krijgen. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Vrijdag j.l. kwam het hoofdbestuur van den R. K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem in vergadering bijeen. Na eenige mededeelingen over de vaste- lasten-commissies, het rabatstelsel en de a.s. voorjaars centrale raadsvergadering, hield de geestelijke adviseur een geestelijke overweging over St. Willibrordus in ver band met het a.s. eeuwfeest. Behandeld werd voorts een rapport van de heeren dr. Olierook, H. E. v. d. Brule en J. Bakker over het yacantieoord „De hooge hoenderberg" te Groesbeek. Het rapport werd aanvaard en besloten werd de pro paganda ter hand te nemen, om ook dit jaar 'de kinderen van de bondsleden in de gele gexiheid te stellen een prettige vacantie door te brengen. De vacantieperiode is vastgesteld op 14 dagen, n.l. van 1428 Augustus a.s. Vervolgens werd langdurig gesproken over de houding van den N.R.K.M. tegenover de N.A.P.A., alsmede over de actie ter verkrij ging van wettelijke maatregelen ter be scherming van het klein- tegenover het grootbedrijf. De balans en de rekening en verantwoor ding over 1938 werden onder dankzegging aan den penningmeester en het bureau voor de vlotte afwerking en het goede be heer goedgekeurd. Tenslotte werd een bespreking gehouden over de mogelijk aanstaande wijziging-van wet op de uitverkooper.. Gemeentel. Aankondigingen STEUNVERLEENING ZALMVISSCHERIJ. De Nederlandsche Visscherij centrale maakt bekend, dat ondernemers van kant- zalmzegen- en galg visscherij en die voor steun, als omschreven in het persbericht van 25 Maart 1939, in aanmerking wen schen te komen, een aanvrage dienen te richten tot deze centrale, Juliana van Stolbergplein 34, 's-Gravenhage, waarna hun de noodige formulieren ter invulling zullen worden toegezonden. 's-Gravenhage, 25 Maart 1939. LEIDEN, Woensdag, R.K. Staatspartij, jaarvergade ring en candidaatstelling voor den Gemeenteraad, Hotel „Den Burcht" 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 28 tot en met Vrijdag 31 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: A. P. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. dc Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Vooral niet vergeten: als het einde van Uw pakje Gold Star Shag in zicht is, dan full speed naar den winkel om verschen voorraad! De hoogfijne. zacht-aromatische GOLD STAR Shag is en blijft de favoriet van de kenners! 'n Extra Tractatie: GoldStar de Luxe, 12 ct. HET SINT WILLIBRORDUSSPEL TE UTRECHT. Openluchtvertooningen op Chartroise. Zooals we onlangs hebben gemeld heeft het Tooneelfonds „Ons Leekenspel" te Bus- sum aan Jan Engelman een opdracht ge geven tot het schrijven van een Sint Willi- borrdusspel, in verband met de komende Willibrordusfeesten. Bij dit stuk zal Wou ter Paap muziek componeeren. Thans is vastgesteld, dat de eerste vertooning zal plaats vinden einde Juli en begin Juli a.s. te Utrecht, zoodat deze als een inlei ding kunnen worden beschouwd tot de vie ring van het herdenkingsfeest in de dom stad. Deze opvoeringen vinden plaats in en voor het oude poortgebouw van het voor malige klooster Chartroise. Later zullen opvoeringen elders in den lande plaats vinden. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te Rotterdam (H. Jozef) den Weleerw. Heer J. J. Tuyp, thans kape laan te Haarlemmermeer (H. Franc, van Sales); tot kapelaan te Amsterdam (H. Gerardus Majella) den Weleerw. Heer B. A. van Zijl; tot kapelaan te 's Heerenhoek den Wel eerw. Heer C. P. Grootscholte, thans kapelaan te Oude-Tonge. GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM. Dinsdag 18 April a.s. hoopt de eerw. Mère Vicaire van de Congregatie der Zus ters Recollectinen-Poenitenten van Roo sendaal, de eerw. Soeur Mr. Euphrosine, haar gouden professiefeest te vieren.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2