DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dictatoriale woorden HET NIEUWE „GANGETJE1* TE LEIDEN MAANDAG 27 MAART 1939 30ste Jaargang No. 9296 S)e Êcldóch^Soii^cmt Bureaus Papengracht St. Telefoon: Redactie 15, Administratie 93^ Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. Z Giro 103003. Postbus 11. Dit nnmmer bestaat alt vier bladen. Mussolini presenteert Italië's eischen Thans heeft Mussolini inderdaad gespro ken; de berichtgeving uit Berlijn, dat de Buce ook nu weer niets zou zeggen, is een onjuiste prognose gebleken. De rede werd gehouden bij gelegenheid \an de viering van het 20-jarig bestaan der. fascistische beweging en men kan van Mussolini, vooral als hij bij zoo'n gelegen heid spreekt, niet verlangen, dat hij het woord voert in den trant van Chamber lain. Hij moet zich dan eens kunnen uit brullen. Wanneer men evenwel afziet van enkele laten wij zeggen: oratorische wendingen, en let op den reëelen inhoud, dan blijkt, dat deze vervat is in de volgen de vijf punten: 1. Een eeuwigdurende vrede is welis waar een ramp voor de beschaving, maar om de huidige beschaving te redden is toch een lange periode van vrede noodig. 2. Het is kinderachtig, te meenen, dat de as RomeBerlijn kan worden gebroken. Indien een coalitie .tegen- de autoritaire regeeringen wordt gevormd, zullen deze regeeringen tot den aanval overgaan. 3. De barricade, welke Italië tot nu toe van Frankrijk gescheiden hield, de Spaan- sche burgeroorlog, zal weldra geslecht zijn. Indien Frankrijk nu toeschietelijk is, kan de toestand beter worden. De eischen van Italië zijn: Tunis, Djiboeti en het Suez- kanaal. 4. De Middellandsche Zee is van Italië. 5. Italië moet meer kanonnen hebben, al moeten wij ons ruïneeren. Indien een leek op het gebied der inter nationale politiek dit alles hoort beweren, slaat de schrik hem om het hart. Maar de doorgewinterde diplomaten constateeren: Hel valt niet tegen. Mussolini is thans voor het eerst open lijk met zijn eischen inzake de natuurlijke aspiraties van Italië voor den dag geko men. Men had uitgebreider eischen ver wacht en het valt mee, dat hij slechts drie objecten heeft genoemd. Wat Italië echter wil met Tunis, Djiboeti en het Suez-kanaal vertelde Mussolini niet. Ook dat is een gunstig teeken, want op die wijze heeft de Buce ruimte gelaten voor de onderhande laars. En daar Frankrijk ongetwijfeld be reid zal v/orden gevonden om te onderhan delen, wanneer het niet in redevoeringen of perscampagnes wordt bedreigd, is de algemeene opvatting, dat met eenige tact en eenigen goeden wil aan weerskanten 'n vreedzame oplossing van dit aanvankelijk zoc dreigend uitziende conflict kan worden verkregen. Men klampt zich dan tevens ste vig vast aan de uitlating van Mussolini over de gewenschte periode van vrede es verwijst de andere minder vredelievende uitingen naar de regionen der groote holle woorden, bestemd voor binnenlandsch ge bruik. In elk geval is het duidelijk, dat het er thans op aankomt hoe de houding van Frankrijk zal zijn. Mussolini verwerpt het gepraat over Latijnsche zusternaties en een beroep op broederschap en aanverwant schap; het gaat slechts om de vraag, wie de sterkste is. Het is inderdaad een kracht proef voor Frankrijk en wij zijn benieuwd of uit het verloop van deze proef naar buiten blijken zal, dat Frankrijk zich van binnen heeft hersteld. Het heeft zich op deze krachtproef kunnen voorbereiden, want het wist, dat de eischen gesteld zou den worden zoodra de Spaansche burger oorlog zou zijn beslist. Deze beslissing hoewel reeds lang niet meer twijfelachtig staat nu voor de deur. Onder den druk van Franco's offensief kan men elk oogen- blik het hijschen van de witte vlag ver wachten. Voor Frankrijk gaat dan een andere vlag in top. Laten wij hopen, dat dit niet de oorlogsvlag zal blijken, maar evenmin de vlag van de overgave. V WIJ vragen lel ten Wat de voorzitter der Liberale Staats partij, prof. Telders, in zijn Zaterdag op eer vergadering dier partij gehouden rede heeft beweerd over de katholieken in ver band met de politiek, de huidige actueele, feitelijke politiek in ons vaderland, kan er mag hij niet beweren zonder te bewijzen. Hij heeft n.l. beweerd, dat „de katho liek, gedreven door zijn religieuse overtui gd g, op staatkundig terrein niet tolerant is." En hij heeft dit gezegd in verband met de feitelijke politiek van de- huidige katholieke ministers. Zaterdag hebben wij reeds geschreven: iaat nu 'ns de heer Telders feiten noemen." Om de ernst der zaak stellen wij nu nog eens deze vraag uitdrukkelijk; wij verzoe ken prof. Telders dringend, om feiten te noemen, waaruit blijkt, dat de huidige katholieke ministers hebben getoond, niet tolerant te zijn. We kunnen discussieeren over het tole- rant-zijn, het verdraagzaam-zijn der ka tholieken in Jiet algemeen (het begrip „to lerant" schijnt in het spraakgebruik wij der in omvang, dan het begrip „verdraag zaam") en wij zouden dat wel interes sant vinden. Maar daar gaat het nü eigen lijk niet over; prof. Telders heeft, de tole rantie, de verdraagzaamheid der katholie ken gewraakt in het huidige mi nisterie, - waarin vier katholieke minis ters zitting hebben! Welnu, wij vragen den hoogleeraar deze bewering te staven met feiten. Wij wachten daarop. V D« Liberalen en de Invoerrechten De „Avondpost" (liberaal) citeert uit dezelfde rede van prof. Telders, wat er in wordt beweerd over de liberalen en het tarief van invoerrechten. Prof. Telders heeft n.l. in die rede be- veerd, dat de liberalen hun standpunt ten aanzien van de tarief-politiek steeds onge wijzigd hebben gehandhaafd, en dat zij, toen zij in 1933 deelnamen aan de regee ring, niet hebebn aanvaard wat is beweerd geworden een program, waarin de mogelijkheid van tariefsverhooging met zooveel woorden zou zijn opgenomen. De „Avondpost" reageert hierop en het b.ad zegt, dat het, nu prof. Telders over dat program, dat door de ministers in 1933 in onderling overleg is aanvaard (ook door de liberalen), schrijft en er uit citeert, de tot nu toe betrachtte reserve laat varen, c-n de desbetreffende tekst van het pro gram (in tegenstelling met prof. Telders) volledig en juist wil vermelden. Het blad geeft dan die tekst, waarin letterlijk staat (wat prof. Telders in zijn citaat had weg gelaten), dat de ministers, ook de liberale ministers, „een wij zigin g in ons tarief en in onze handels politiek methode n" niet vooraf buitensluiten. En de „Avondpost" vervolgt dan: De laatste woorden (door ons gespa tieerd, Red. L. Crt.), heeft prof. Tel ders weggelaten; ze waren hem blijk baar niet bekend. Maar dan heeft hij ook op dit punt zijn partij verkeerd ingelicht. In het kabinet, met dat program, hetwelk tariefswijziging en verande ring-in onze handelspolitieke metho den uitdrukkelijk vermeldde, zaten twee vrijzinnig-democratische en twee liberale ministers (jhr. De Graeff ook als liberaal beschouwd). Daarvan kan men zich thans niet meer losmaken. Prof. Telders schijnt ons niet erg geluk kig te zijn geweest in zijn Zaterdag gehou den speech. VERRUIMING BACONEXPORT NAAR ENGELAND. Uit de markt nemen van varkens tijdelijk gestaakt. In verband daarmede, wordt het uit de markt nemen van zware varkens door de Nederlandsche veehouderij-centrale bin nenkort gestaakt. Na 25 Maart 1939 zullen derhalve geen varkens meer aan deze centrale ter leve ring kunnen worden aangeboden. De op dat tijdstip reeds opgegeven zwa re varkens zullen echter wel worden ^fge- DE STATENVERKIEZINGEN Nummering der lijsten In de hedenochtend gehouden zitting van het centraal stembureau voor de Provin cie Zuid-Holland zijn de in deze provincie voor de a.s. Staten-verkiezing ingediende lijsten genummerd. Het- resultaat hiervan is voor de kies kringen Leiden en Gouda als volgt, waar bij achter den naam der partijen telkens de eerste op de lijsten voorkomende candi- daat is vermeld: Kieskring Leiden. 1. S.D.A.P. (Van Woudenberg). 2. R.K. Staatspartij (Bolsius). 3. Anti Rev. Partij (Beekenkamp). 4. Chr. Hist. Unie (Schmal). 5. N.S.B. (Rost van Tonningen). 6. Lib. Staatspartij (Roos). 7. Communisten (De Visser). 8. Vrijz. Dem. Bond (Oud). 9. Rev. Soc. Arb. Partij (Menist). 10. Chr. Dem. Unie (Janze). 11. Staatk. Geref. Partij (Kersten). 12. Bolsjewiki Leninisten (Peters). 13. Herv. Geref. Staatspartij (Hardenberg) 14. Chr. Nat. Actie (Aalbers). Kieskring Gouda. 1. S.D.A.P. (Spronkers). 2. R.K. Staatspartij (Deerenberg). 3. Anti-Rev. Partij (Hoogendijk). 4. Christ. Hist. Unie (Schmal). 5. N.S.B. (Rost van Tonningen). 6. Lib. Staatspartij (Roos). 7. Communisten (De Visser). 8. Vrijz. Dem. Bond (Oud). 9. Rev. Soc. Arb. Partij (Menist). 10. Chr. Dem. Unie (Janze). 11. Staatk. Geref. Partij (Kersten). 13. Herv. Geref. Staatspartij (Hardenberg) 14. Chr. Nat. Actie (Aalbers). DE STEMBUS VAN 19 APRIL Houd dien datum vrij! Wij hebben reeds een en andermaal de aandacht van onze lezerskring gevraagd voor den datum der Staten-stembus, Woensdag 19 April, zooals deze thans voor het eerst voor alle provincies gelijk is vastgesteld. Het verdient aanbeveling, dien datum op de agenda te noteeren. opdat door onachtzaamheid geen hinderpaal in den weg komt voor de vervulling van dezen burgerplicht. In het bijzonder zij er op gewezen, dat na Paschen wederom het reisseizoen be gint, waardoor men ten dezen voor een ver rassing zou kunnen komen te staan. Naar wij vernemen, heeft de Ned. Reisvereeni- ging voor Katholieken terdege met den ver kiezingsdag rekening gehouden. Laat ieder Kiesgerechtigde voor zich er op attent zijn, dat hij zich op 19 April de gelegenheid om zijn stem uit te brenge niet verspert. Men lette eventueel ook op de mogelijk heid, om binnen dezelfde provincie in een andere gemeente te stemmen. Daartoe moet men zich uiterlijk 14 dagen vóór de stemming (dus 5 April), in persoon aanmelden bij het doet er niet toe welke gemeente-secretarie. Bij deze aanmelding moet men opgeven: naam en voornamen; datum en plaats van geboorte, de gemeen te, waar men op de kiezerlijst staat en een of ander adres in de gemeente waar men wil stemmen zoo mogelijk met aanduiding van straat en huisnummer. ERNSTIG VERKEERSONGELUK ONDER HEILOO. EEN DOODE EN EEN ZWAAR GEWONDE. Hedenmorgen omstreeks elf uur is op den Rijksstraatweg onder de ge meente Heiloo een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, waarbij een doode te betreuren valt en een pastoor ern stig werd gewond. Een auto uit Tuitjehorn, bestuurd door postoor Linthorst aldaar en eigendom van den heer J. A. Mors, die naast den pastoor zat, is ter hoogte van Kapellaan geslipt, doordat de bestuurder te krachtig remde om een botsing met een voor hem rijden den handwagen te voorkomen. De auto vloog tegen een uit tegenstelde richting komende vrachtauto uit St. Annalandpa- rochie. De gevolgen waren verschrikkelijk. De motor en de voorwielen van de vracht auto drongen in de kleine personenauto en verpletterden den vijftigjarigen heer Mors. Pastoor Linthorst werd zeer ernstig ge wond. Hij heeft vermoedelijk een schedel- basisfractuur opgeloopen. In bewusteloo- zen toestand is hij naar het St. Elisabeth- Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waarheen ook het stoffelijk overschot is vervoerd. De auto is totaal vernield. De vracht auto werd ernstig beschadigd. voornaamste nieuws Buitenland Om Madrid tot onvoorwaardelijke over gave te dwingen heeft Franco gisteren het) offensief bij Cordova ingezet. (2de blad). Mussolini heeft Zondagochtend te Rome een groote rede gehouden, waarin hij zijn eischen aan Frankrijk stelde. (2de blad). Rumoer in de kerken van Eupen tegen ctn herderlijk schrijven van den bisschop van Luik. (2de blad). Wapenstilstand tusschen de aan de grens vechtende Hongaren en Slowaken. (2de blad. Binnenland Hedenmorgen vond tc Heiloo een ern stig verkeersongeluk plaats, waarbij een doode te betreuren valt, terwijl pastoor Linthorst, die den wagen bestuurde, ern stig werd gewond. (1ste blad). Het Nedcrlandsch-Duitsch Handelsverdrag. (lste blad). De bloembollen-export naar Amerika. (lste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem- (lste blad). Sport en Wedstrijden Schijndel en GDA werden kampioen van den IVCB (4e blad). De strijd om het kampioenschap le klas DHVB duurt voort tot den Jfitsten wed strijddag (4e blad). In den KNVB legden DWS, Achilles be slag op het kampioenschap, terwijl het Leidsch ASC kampioen werd der derde klasse (4e blad). A. ten Cate won het nationale veldloop kampioenschap der studenten (4e blad). Hoogland kampioen hoofdklasse klein biljart (3e blad). Wij puHiceerèn hierboven de eerste tee- kening van het nieuwe „Gangetje", zoo als dit er uit zal zien, als de negen win kelhuizen, die op den daar vrijgekomen grond zullen worden gebouwd, gereed zul len zijn. Rechts ziet men juist nog de rond bouw op den hoek HoogewoerdKore- vaarstraat en een inkijk in de Hoogewoerd. Op het vrijgekomen gedeelte komen ne gen woon- en winkelhuizen, aansluitend op de nieuwe brug over de Nieuwe Rijn (ge heel links, waar men ook nog de oude hui zen op de Nieuwe Rijn ziet). Met de hoek HoogewoerdKorevaarstraat een voor treffelijk geheel. Naar wij vernemen zou over den ver koop van den grond bij B. en W. reeds over eenstemming zijn bereikt, evenals over het bovenstaande ontwerp van den architect Charles L. Quéré, dat zou worden uitge voerd door den heer E. Brouwer, te Hil versum. Het ontwerp zou reeds alle instanties hebben doorloopen en slechts nog wachten op de goedkeuring van den gemeenteraad. Hoe de nieuwe winkelgalerij er na de Deze afbeelding toont de winkelgalerij voltooiing zal uitzien toont de foto hier- aan de 's-Gravenlandsche weg te Hilver- boven. sum, door dezelfden architect gebouwd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1