STADS NIEUWS v Academienieuws ZATERDAG 25 MAART 1939 BE LEt'BSCHE COURANT F.ERSTE BLAD - PAG. 2 v Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. BU onze agenten ^0 cent per wvvk; f 2.60 per kwartaal. Franco per po*t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: SO cent per regel. Ingezonuen mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstena 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? TOENEMENDE WIND. De BUI seint: Verwachting: Voor het geheele land: Matige, tijdelijke krachtige wind uit Oostelijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, geen neerslag van beteekenis, weinig ver andering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken matige Oostelij ke wind, 3 gr. C. Vlissingen: betrokken zwakke O. N. O. wind, 2 gr. C. De Bilt: betrokken, zwakke O. N. O. Wind, 1 gr. C. Groningen: betrokken, zwakke O. N. O. wind, 1 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, windstil, 2 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, welke dagen lang ten Zuid- Oosten van Duitschland heeft gelegen, is thans zeer snel aan het opvullen. Tegelij kertijd vulde het afzonderlijke kerntje over het Oostzeegebied eveneens op. Ook :n het relatieve lagedrukgebied over onze omgeving steeg de luchtdruk. Thans strekt zich een machtig gebied van hooge nlucht- aruk uit van No'ord-Scandinavië over de Poolzee naar Groenland. Bij Ierland ont wikkelde zich gisteren langs de scheidings lijn van koude luchtmassa's, welke van Gioenland om het restant van de IJsland- depressie Zuidwaarts stroomden en warme luchtmassa's welke om het Azorenhoog in de richting van West-Europa aangevoerd worden, een nieuwe storing. Deze werd in den loop van den nacht snel dieper en trok, vergezeld van veel regen, naar Zuid- Frankrijk. Zij veroorzaakt stormachtigen wind over den Golf van Biscaye. Daar het Azorenhoog aan het afnemen is, kunnen de koude luchtmassa's thans ongehinderd Zuidwaarts doordringen en speelt de de pressie-activiteit zich op steeds grooteren afstand van ons land af. In het relatieve lagedrukgebied in de omgeving van ons land kwam hier en daar nog lichte neer slag voor. De bewolking is er overal nog zwaar. In Oost-Duitschland en Polen klaar de het weer op. In Noord-Duitschland steeg de temperatuur en komt nergens meer verst voor. In Zuid-Duitschland was de temperatuur hedenmorgen net even onder het vriespunt. In Scandinavië komt nog steeds strenge vorst voor. Slechts in de Poolzee en bij IJsland is de temperatuur boven normaal. LUCHTEMPERATUUR. 5*3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Zaterdagnamiddag 6.50 uur tot Zondagmorgen 5.22 uur; van Zondagna middag 6.51 tot Maandagmorgen 5.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 2ö Maart Maart voorm. 5.50 en nam. 6.15 uur; op Maandag 27 Maart voorm. 6.30 en nam. 6.55 uur. Maan op 8.26 uur Zondagmorgen. Maan onder 0.36 uur Maandagnacht. Maan op 9.18 uur Maandagmorgen. LEIDEN: Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Het zuurstofverbruik van zoogdiererythrocyten onder invloed van leverextract", de heer G. A. Overbeek geboren te Amsterdam. Geslaagd: candiaatsexamen Rechten: mej. J. C. C. Pastor, Hillegersberg; doctoraal examen Rechten: Tj. Halberts- ma, Rotterdam; de heer E. Th. M. van Voorst tot Voorst, 's Gravenhage; doctoraal examen Klassieke Letteren: mej. J. de Jong, Rotterdam en mej. M. A. Lindenburg, Delft; candidaatsexamen Ned. Letteren: mej. H. J. Roosenburg, "s Gravenhage. Geslaagd voor het examen van apothe kersassistent te Leiden: mej. H. M. Th. Maas, te Rotterdam. PROF. Dr. W. NOLEN f In den ouderdom van 84 jaar is gisteren te zijnen huize te Den Haag overleden prof. dr. W. Nolen, oud-hoogleeraar in de geneeskunde aan de Leidsche Universiteit en oud-eerste geneesheer van het Roode Kruisziekenhuis te 's-Gravenhage. Prof. Nolen is 31 Juli 1854 te Rotterdam geboren. In zijn geboorteplaats doorliep hij het gymnasium waarna hij aan de Leid sche Universiteit medicijnen ging studee- ren. Na zyn promotie in 1880 was hij ge durende 11 jaar als geneesheer te Rotter dam gevestigd. In 1891 aanvaardde hij het hoogleeraarschap in de interne geneeskun de aan de Leidsche universiteit, welk ambt hij tot 1924 heeft vervuld. Van 1925 tot 1930 was prof, Nolen eerste geneesheer van het Roode Kruisziekenhuis te 's-Graven hage. Daarna heeft hij nog consultatieve practijk daar ter stede uitgeoefend. Van zyn publicaties kunnen genoemd worden „Rheumatismus gonorrhoicus" (zijn dissertatie), klinische voordrachten die in 1900 verschenen, Levensverzekering-genees- kunde, verschenen in 1923, dat prof. Nolen in samen wêrking met A. A. Hijmans van den Bergh en J. Siegenbeek van Heukelom schreef en verschillende artikelen gepubli ceerd in het Nederlandseh tijdschrift voor geneeskunde, de geneeskundige bladen, het Nederlandseh maandschrift voor genees kunde en in Duitsche geneeskundige tijd schriften. Prof. Nolen's verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot ridder in den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal Dinsdagmiddag om half drie op Oud Eik en Duinen geschieden. Het overlijden van prof. dr. W. Nolen beteekent een groot verlies voor de inter ne geneeskunde. Me* hem is een uiterst be kwaam internist heengegaan, die zeer veel hart voor zyn patiënten had. Psychisch had prof. Nolen een grooten en gunstigen in vloed op zijn patiënten. Aan een groote bekwaamheid was bij prof. Nolen een groote werkzaamheid ver bonden. Toen de wet hem noodzaakte als hoogleeraar afscheid te nemen, is hij nog tot 1930 als le geneesheer aan het Roode Kruis ziekenhuis te 's-Gravenhage verbonden ge weest. In dat jaar volgde dr. L. S. Hanne- ma hem op,. Niet alleen zijn patiënten maar ook zijn zeer talrijke leerlingen zullen door dit heengaan diep getroffen zijn. ALG. R.K. PROP. CLUB „DR. SCHAEPMAN" PROPAGANDISTE AAN HET WOORD LUCHTVAARTTENTOONSTELLING BIJ VROOM EN DREESMANN. De luchtvaart trekt op het oogenblik na genoeg aller aandacht en vooral voor de jeugd bezit de vliegerij meer en meer een geheimzinnige aantrekkingskracht. 't Is daarom zeer goed gezien van de firma Vroom en Dreesmann om deze steeds grootere belangstelling te benutten tot het inrichten van een tentoonstelling, speciaal ^pgezet ten behoeve van de Leidsche Jeugd Luchtvaartclub. Deze club zelf heeft zich natuurlijk be ijverd om haar aandeel bij te dragen in het tot stand komen van deze interessante expositie, maar de medewerking van tal vap andere instanties droeg ertoe bij het succes van deze tentoonstelling te verzeke ren. Die medewerking werd verleend door de Nationale Luchtvaartschool, de Koolhoven-, Fokker- en Aviolandafabrieken, den tech- nischen dienst der K.L.M., de Leidsche Zweefvliegtuigclub, het Bureau voor Lucht- toerisme van den A.N.W.B. en de Air France. Beneden is de „Duinpieper" van de Leid sche Zweefvliegclub opgehangen, het fraaie en forsch zweefvliegtuig, dat door deze club zelf is gebouwd en dat ieder binnen komende er opmerkzaam op maakt, dat in de komende dagen op luchtvaartgebied hier iets bijzonders te zien is. De tentoonstelling zelf Is ondergebracht op de vierde etage. De K.L.M. heeft een eenvoudigen stand met eenige foto's van helaas nog buiten- landsche modellen vliegtuigerj. De Fokker- en Aviolandafabrieken toonen eveneens nieuwe modellen, welke een kijk geven op voortreffelijkheid dezer vliegtuig fabrieken. Een volgende stand is gewyd aan ver schillende vliegtuiginstrumenten van ver nuftige constructie Men ziet hier o.m. het kompas van het Bureau voor verificatie van 's Rijks-zeeinstrumenten hier ter stede, op welk kompas alle voor de marine be- noodigde instrumentex. worden gemeten. Daarnaast staat ook de snelheidsmeter, welke in het vliegtuig de „Pelikaan" is ge bruikt. De Leidsche Jeugdluchtvaartclub laat het werken aan den vliegtuigbouw zien even als de Leidsche Zweefvliegclub. Verschil lende modellen en onderdeelen daarvan staan opgesteld. Een en ander wordt aangevuld met tal van interessante bijzonderheden over de luchtvaart, zoodat we kunnen zeggen, dat ieder die hiervoor 5ets voelt, hier gerust eenige uren verpoozing kan vinden. TENTOONSTELLING DIRK NIJLAND. Rex. DE BOEKANIER Wie van grootsch opgezette en magistraal geregisseerde avonturenfilms houdt en wie heeft in zijn hart niet een zwak voor het romantische en het avontuurlijk, 1 vooral wanneer men die avonturen op een gemakkelijke en ongevaarlijke manier kan meemaken kan deze week zijn hart op halen in Rex met de film „De Boeka nier". Het is het verhaal van den brutalen gentleman-zeeroover Jean Lafitte, die een rol gespeeld heeft in den Amerikaanschen vrijheidsoorlog. Rondom dezen vrijbuiter hangt de sfeer van een legendarische fi guur en in de woelige historie van het begin van Amerika's onafhankelijkheid heeft de fantasie ruim spel. Cecil de Mille heeft dan ook een goed gebruik gemaakt van de mogelijkheden, welke het gegeven hem bood. Hij heeft zelf verscheidene we ken rondgezworen in de baaien en moe rassen van Barataria, waar de romantische zeeroover zijn schuilplaats had en met zijn zin voor massa-regie heeft hij die woelige dagen in alle kleur en fleur in groote breede trekken geschetst. De rol van Lafitte wordt vervuld door Fredic March en hy speelt dezen outlaw met al de brutaliteit en de verve, welke de figuur vereischt. Francisca Gaal is het Hol- landsche meisje uit Doorspijk aan de Zui derzee en zij spreekt zoo nu en dan een woordje Hollandsch, dat weliswaar in onze Hollandsche ooren wat wonderlijk klinkt, maar dat ons toch voor haar inneemt. Het is haar eerste Amerikaansche film, maar de guitige, vroolijke Francisca Gaal is niet meer, de Amerikaansche filmproducers hebben haat onherkenbaar verminkt en een cliché-type van haar gemaakt. Dan is er nog Akim Tamiroff, onherkenbaar vermomd als een ruig brokje roover met een klein hart. Allen tezamen doen zij ons inleven in een romantische periode van een avontuurlijken tijd. Onder de titel „Topper ziet ze vliegen", vertoont Rex de film „Het Verliefde Spook", die, zooals de tweede naam al aangeeft, een spookgeschiedenis is. Het is echter geen sinister verhaal, maar leuk en onderhoudend, dat de angst voorspoken wu bestrijden door ze niet als griezelige gestalten, doch als vlotte verscnijningen voor te stellen. Het is een film, waarin tal van aardige dingen te waardeeren zijn. In de eerste plaats Roland Young als Topper, directeur van een bank en pantoffelheld, die, door het contact met de geesten en onder leiding van twee groote fuifnum mers, in de personen van Constance Ben nett en Gary Grant, ontbolsterd wordt,' Roland Young is voortreffelijk als Topper! Luxor. DE „BAKVISCH" IS GEBLEVEN. Het grooi succes dat de directie van het Luxor-theater boekte met de aller aardigste film van Deanna Durbin „De BakVisch" heeft haar genoopt deze aan minnige jonge dame nog een week te la ten zingen, lachen en minnen. Ook „De Reddende Engel" is geprolon geerd. Casino. VLIEGENDE DUIVELS EN GEHEIMEN VAN CHINATOWN Een wel zeer afwisselend en uitermate sensationeel programma heeft de directie van het Casino Theater deze week haar bezoekers voorgelegd. In de „Geheimen van Chinatown" krijgt men een geheimzinnige geschiede nis te beleven, waarin de geheimzinnige mr. Wong in de persoon van Bela Lugosi de hoofdvertolker is. Het verhaal speelt zich af in de Chineesche wijk van San Francisco, waai mr. Wong geen middel onbeproefd laai om in het bezit te komen van de twaalf Confuciusmunten, die den sleutel zouden vormen voor de geheime schal van Keelat. Daarvoor moet er heel wat gebeuren. Daarvoor zijn zijn talrijke spionnen dagelijks in actie, daarvoor sneuvelt er ook eiken dag minstens één Chinees onder steeds groote geheimzinni ge omstandigheden. Een Amerikaansch journalist heeft het plan opgevat dat geheim van mr. Wong uit te pluizen en dat gelukt natuurlijk, ook al komt de krantenreporter daardoor zelf in minder benijdenswaardige om standigheden te verkeeren. Na de pauze gaat als hoofdnummer de film „Vliegende Duivels", een circusfilm, waarin voprnamelijk het werk der trape- ze-artisten en hun leven tot uitbeelding komt. De vliegende duivels zijn twee trapèze- artisten, waarvan de oudste trouwt met een meisje dat opgenomen wil worden in het trapèzenummer en, bij de vervulling daarvan, de voorwaarde: te trouwen met den leider, op den koop toeneemt. Een ongelukkige complicatie, want weldra blijkt, dat het meisje eigenlijk houdt van het tweede lid van het duo. Er komt nog bij, dat de echtgenoot niet trouw is en zich daarmede de verwijten van zijn jon geren collega op de hals haalt. Die ver wijten geven hem grond tot het vermoe den, dat een ongeluk, dat hem overkomt, toe te schrijven is aan misdadigen opzet van den jongen collega Het nummer valt uiteen, doch na verloop van tijd, brengt het meisje de leden weer bij elkaar, zij zullen een nieuw trapèze-nummef instu- deeren. zoo sensationeel mogelijk, boven een kooi met leeuwen. De oudste man koestert evenwel nog steeds wrok en grijpt de gelegenheid aan wraak te ne men. Zijn pogingen den partner in de diepte te laten storten, mislukken en hij zelf wordt het slachtoffer van zijn ver schrikkelijk plan. June Travis, Robert Li vingstone en Donald Cook spelen de hoofdrollen in deze wel zeer sensationee- le film. Vóór de pauze gaat nog een spannen de twee-acter, zoodat men deze week vol op te genieten krijgt van sensatie. Lid o. SUEZ. Sinds Italië plotseling voor den dag kwam met zijn „natuurlijke aspiraties", onder welke aspiraties ook de doorvaart door het Suezkanaal paradeert, staat deze onvergelijkelijke schepping van den Franschman Ferdinand de Lesseps in het middelpunt der wereldbelangstelling. Daar om is het juist nu bijzonder interessant, de wordingsgeschiedenis van dit kanaal in de herinnering terug te brengen, vooral als dit geschiedt op een zóó boeiende en onder houdende wijze als de 20 th Century-Fox film „Suez" dat doet. De tot stand koming van dit kanaal is een zeer zwaar werk geweest, niet alleen omdat de woestijn allerlei moeilijkheden in den weg wierp, maar vooral door de tegen kantingen, die hun grond vonden in inter- nationaal-politieke verwikkelingen. Men kan van al die bezwaren een histo- risch-getrouw 'en ietwat saai beeld schet sen, maar men kan er ook een romantisch verhaal van maken en den toeschouwer meevoeren naar de uitgestrekte woestijnen van Egypte, waar het gewoel van de ha venstad Alexandrië; men kan hen laten me deleven met den feilen strijd, dien de jon ge de Lesseps had te voeren; men kan dus in ademlooze spanning neerzittenden toe schouwer meesleuren midden in het ge weld van een der grootste natuur-evene- menten: een wervelstorm, die alles vernie tigt wat onder zijn bereik komt; men kan kan hem brengen aan de hoven van Frank- ryk en Engeland, hem de bewogen dagen van 18601870 in Londen en Parijs laten meeleven; men kan hem de fraaiste natuur- tafreelen, welke ooit door het oog van de camera werden aanschouwd, voortooveren. Eat alles doet de film „Suez". Zij geeft ons een kijk op de geschiedenis, op het inner lijke leven van de Lesseps, op de wording var een der vele wereldwonderen, die tot heii der menschheid zyn gewrocht. Suez" is een der mooiste en meest groot- sche films, welke de Fox-maatschappij heeft geproduceerd. Vóór de pauze gaat „De ster van het veld", een dolle geschiedenis van een Ame rikaansch voetbal-team, dat zich niet al leen van een totaal ongedisciplineerd team wist op te werken tot kampioen, maar zelfs politieken invloed wist uit te oefe nen in een wel zeer merkwaard Igen echt- Am erikaanschen verkiezingsstrijd. Natuurlijk is er een uitgebreid journaal aanwezig, zoodat een gang naar Lido deze week uitermate loonend is. Muziek LEIDSCHE KUNSTKRING. De Kunstkring besloot de serie concer- ent van dit seizoen met een niet-alledaag- schen kamermuziekavond. op welken avond het Budapester Strijkkwartet voor de leden concerteerde, 't Is wederom een eerste-rangs kwartet met groote voorname capaciteiten en de heeren Josef Roismann le viool, Alexander Schneider 2e viool, Boris Kroyt, alt en Mischa Schneider, cello, zijn musici, waarvoor men groot respect moet hebben. Wij kregen alles heel knap, technisch virtuoos en in een zekere zwoele temperatuur van zeer bewogene ontroering, vol van opbloeiende liefde, poëtisch aangewende nuancen en fijn be snaarde visies. Zoo was'ook de toonkleur en zoo waren ook de gevoelsaccenten. Ben het spelen van de kwartetten op. 77 in C-dur van Haydn.' kwartet F-dur van Ravel en E-moll op. 59 van Beethoven, in een vlot en vurig tempo gemusiceerd, en zich inwerkend en vasthoudend aan de groote lijn van het werk met als uitgangs punt de kardinale reflexies van den eer sten violist Roismann. De Haydn-interpre- tatie met smaak hebben wij deze beluis terd. Technisch bijzonder sterk, fijn inge speeld, blijde, subtiel van belichting, en poëtisch sensitief vooral adagio en het al legro moderato. Minstens zoo goed in ver band met de sfeer van hun gansche mu- siceeren was het kwartet van Ravel, waar bij hun enthousiasme zoo goed harmo nieerde met de aard van het Romaansch opus, een werk van groote brillante vita liteit, warm vloeiende melodiek en pittig gemarkeerde rhythmen. Ongelooflijk poë tisch de gesourdineerde violen en het sprookjesachtig getokkel der pizzicati. Fei telijk bracht deze glanzende prestatie het hoogtepunt van den avond. Alhoewel ook Beethovens 2e uit op. 59 toch ook met diepte van geest, en met doorwrochte vi sie vooral ook in de twee laatste deelen met felle doorleving werd uitgevoerd. Ook het klanktimbre van eerste viool en cello vibreert sensitief genoeg om Beethovens innerlijk wezen te benaderen. Het moet gezegd worden, er is fameus en expan sief gespeeld en de indruk was voortref felijk. De Leidenaars brachten de vier Buda pester heeren aan 't slot een ware ovatie, zoodat als toegift de finale uit het Es-dur kwaret van Haydn werd gespeeld. De Kunstkring heeft haar mooie serie concerten op waardige wijze besloten met een prachtconcert en wij wenschen voor het komende seizoen het bestuur een even gelukkige keuze toe en veel belangstelling van de zijde der Leidenaars. In een kort woord toonde de voorzitter aan hoe het in het laatste jaar verminder de ledental wederom .zal moeten gi-oeien, wil het bestuur in Staat zijn het groote doel: het geven van ware kunst te berei ken. Om leden te werven zijn hiertoe cir culaires rondgezonden met gelegenheid tot inteekenen. Moge hiervan ruimschoots gebruik gemaakt worden, zoodat de Kunst kring weer groeie en bloeie. J. K. Gisterenavond hield de Alg. R.K. Prop. Club „Dr. Schaepman" in de Burcht een algemeene vergadering, in hoofdzaak ge wijd aan de te voeren propaganda bij de a.s. verkiezingen. De voorzitter, mr. Donders, opende de vergadering met een woord van welkom tot de niet talrijke aanwezigen, waarna de notulen van de vorige vergadering door den secretaris, den heer A. v. Dijk, werden gelezen en onder dankzegging aan dezen functionaris goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den weleerw. pater Wijnand Sluis O.F.M., waarin deze het bestuur en de leden van de prop. club hartelijk dank zegt voor de hem verleende hulp. Hierna gaf de voorzitter een uiteenzetting van de plannen, welke door het bestuur zijn voorbereid. Achtereenvolgens besprak de voorzitter het verspreiden van de Leidsche Courant, alsmede van verschillende vlugschriften en een model-stembiljet. Ook de openbare propaganda in den vorm van verkiezingsplaten staat op het programma. Een geanimeerde gedachtenwisseling volgde hierop, waaruit bleek, dat de aan wezige propagandisten gaarne bereid waren met enthousiasme de te verrichten werkzaamheden op zich te nemen. De voorzitter sprak den wensch uit, dat nog meerdere propagandisten zich zullen opgeven. Op nader te bepalen tijdstip en plaats zal een nieuwe bijeenkomst van pro pagandisten worden gehouden. Hierna werd de vergadering door den voorzitter met een krachtige aansporing actief werkzaam te zijn, gesloten. STICHTING „HET LEIDSCHE BROKKENHUIS". „Schoonmaaktijd is Brokkenhuistyd" hebben wij weer geadviseerd en wij hopen, dat de huisvrouwen bij het opruimen van kasten en koffers, héél, héél veel voor ons opzij de willen leggen. Wij kunnen erg veel gebruiken en u kunt ons nooit genoeg geven, om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Wat beteekent het voor een moeder van een groot gezin of zy eens per jaar een nieuwe japon krijgt, als zij niets anders heeft, om onder het werk te dragen? Begrijpt u dan, hoeveel er gevraagd wordt en hoeveel er noodig is en ook hoe vaak wij „neen" moeten zeggen, omdat wij niet hebben. Jongensbroeken en kinderjurken, onder goed, sokken en kousen, nachtgoed en hee- rencostuums, alles is welkom, ook bedde- goed, meubels, kinderledikanten, dekeris, gordijnen, kachels, ja alles wat nog bruik baar is! Wy laten het gaarne bij u afhalen; stuurt u ons dus even bericht, dat er iets klaar staat. Ons adres is Middelweg 30, telefoon No. 8. HET BESTUUR. De tentoonstelling in de Lakenhal van schilderyen, houtsneden en teekeningen door Dirk Nijland. georganiseerd door de Leidsche Kunstvereeniging wordt met een week verlengt en blijft geopend tot op 2 April. Bioscopen. Trianon DE GEHEIMZINNIGE DR. CLITTERHOUSE Films, die Londen tot plaats van hande ling nebben, spelen zich meestal af in het West-eind, het rijke gedeelte van de wereld stad. De film „St. Martin's Lane" echter al zou de naam het niet doen vermoeden is goeddeels opgenomen in de achter buurten van het East-end, in het armoedig verblijf en in het slordige leven van straat zangers. Charles Laughton vervult de hoofdrol: een in zijn liefde teleurgestel de liedjeszanger, die een meisje van de straat „opraapt" en haar op de eerste spor ten zet van de ladder naar succes en.roem. Als het meisje (Vivien Leigh) boven op de ladder staat, herinnert zij zich den armen straatmuzikant, die bitter heeft geleden on der de miskenning door zijn protégée. Een film met prachtig karakterspel, die een in teressante kijk geeft op het leven in het East-end, dat, haveloos aan de buitenzijde, trouwer is aan fatsoen en menschenliefde dan het wereldsche, schitterende West end. De hoofdfilm is „De geheimzinnige Dr. Clitterhouse" een kostelijke sensatie-film Op zekeren avond is een inbreker bezig een muursafe te plunderen in een boudoir ten huize van de schatrijke Mevr. Op- dyke. Hij wordt b ijzijn werk gestoord door iemand, die hem de juweelen ontneemt en vertrekt. Eenige oogenblikken later geeft een der gasten. Dr. Clitterhouse per tele foon beneden in de hal aanwijzingen aan een verpleegster te zijnen huize om een pa tiënt, advocaat Grant, voor de operatie tafel gereed te maken. Dan komt een dienstmeisje de trappen afhollen met de mededeeling, dat er ingebroken is.... Wij behoeven er voor de adspirant-be- zoekers van „Trianon" geen geheim van te ryaken: Dr. Clitterhouse hééft de juweelen gestolen. Dr. Clitterhouse heeft trouwens nog veel meer misdaden op zijn geweten, maar waarom heeft de, dokter, die, alles bezit, wat de aarde een mensch geven kan, zich gedrongen gevoeld om inbrekertje te gaan spelen? Is hij een tweede Lord Lister, de gentlemen-inbreker? Is hij krankzinnig- begeerig naar juweelen? Of wordt hij door andere drijfveeren tot zijn wandaden, ja zelf tot een moord, gebracht? Op die vra gen geven wij geen antwoord. Het ant woord wordt gegeven in „Trianon", na een spannend en sensationeel film-ver- loop. In het journaal draait een interessante opname van de Paus-kroning.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2