BINNENLAND LUCHTVAART De Dieren-Jamboree /ATERDAG 25 MAART 1939 nr. i.f.v.sojr courant VIERDE BLAD - PAG. 11 30 Maart staking op werven te Rotterdam? HET ULTIMATUM DER VAKBONDEN Loon.sverhooging en regeling: a>beids- voorwaarden inzet van den strijd In de Rotterdamsche metaalindustrie, meer speciaal bij de drie groote scheepsbouw-ondememingen te Rot terdam en Schiedam, dreigt op Donder dag 30 Maart a.s. een ernstig arbeids conflict uit te breken, waarbij ongeveer 11.000 arbeiders zullen betrokken zijn. De inzet van den strijd is voor de werknemers het uiteindelijk verkrijgen van eenige rechtszekerheid. De verhou dingen bij de Rotterdamsche bedrijven worden door de samenwerkende ar beidersorganisaties onhoudbaar geacht en ofschoon men erkent, dat het lands belang, gezien den internationalen toe stand, met een conflict slecht gediend is, meent men, dat dit conflict op den duur niet voorkomen mag worden, uitslui tend ten koste der werknemers. De besturen dér samenwerkende arbei dersorganisaties, met name den Algemee- nen Nederlandschen Metaalbewerkersbond, den Nederlandschen R.K. Metaalbewerkers- bond en den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland, hebben Vrijdagmiddag hun standpunt uiteengezet en de eischen, dooi de bonden gesteld, nader toegelicht. De heer J. G. v. d. Brink van den R.K. Metaalbewerkersbond, die de bijeenkomst leidde,, herinnerde er aan, dat conflicten in de metaalindustrie tot dusver van weinig beteekenis zijn geweest, ondanks de crisis- Het gemiddelde aantal stakers per jaar be draagt slechts 35. Toch verkeeren de me taalbewerkers in vergelijking met tal van andere beroepen in een zeer ongunstige po sitie, daar van een arbeidsovereenkomst of eenige regeling der verhoudingen geen sprake is. De toestand is het slechtst te Rotterdam, dat de laagste looncijfers heeft en waar zelfs de meest elementaire rechts zekerheid ontbreekt. Een uiteenzetting van de Rotterdamsche verhoudingen werd vervolgens gegeven door den heer H. J. v. d. Born van den Al- gemeenen Nederlandschen Metaalbewer kersbond. In het kleinbedrijf 2ijn de ar beidsvoorwaarden wel geregeld, in 't groot bedrijf echter niet. De loonbepaling is hier geheel willekeurig. Hoe onzeker de positie van de Rotterdam sche metaalbewerkers wel is, blijkt uit de practijk, dat zij elk uur van den dag per uur kunnen worden ontslagen en ook ont slagen worden. Er zijn arbeiders, die drie drie of vier maal per week worden aange nomen. Nog erger werkt de onderlinge af spraak der werkgevers om geen arbeiders van elkaar over te nemen. Dit beteekent, dat. ontslagen arbeiders gedoemd zijn om werkloos te blijven, zelfs wanneer elders aan hun werkkracht dringend behoefte is. Alleen bij hun eersten werkgever mogen zij, wanneer deze hen weer gebruiken kan, te rugkomen. De werklooze arbeider kan dus niet over zijn eigen werkkracht beschik ken. Vacantie is een gunst der werkgevers, wtarvoor duizenden nooit in aanmerking komen. In Amsterdam is dit wel geregeld: daar krijgt men voor elke 50 dagen werken één dag vacantie. De werknemers-organisaties achten den toestand te Rotterdam dan ook immoreel en onmaatschappelijk. Weliswaar is de toe stand elders evenmin geregeld, maar b.v. te' Amsterdam zijn de verhoudingen tus- schen de werkgevers en de organisaties der. werknemers veel zakelijker en soepeler. Bij hun pogingpn om met de Rotterdam sche afdeeling van den Metaalbond, de or ganisatie der werkgevers, tot een regeling van dezen chaotischen toestand te komen, hebben de vakbonden tot dusver nog geen succes gehad. Alleen hebben de werkgevers zich bereid verklaard het uurloon der jon geren met 1 tot 3 cent te verhoogen, maar zij weigeren in dit noch in welk ander op zicht ook een bindende regeling te treffen. Ook den rijksbemiddelaar, prof. Josephus Jitta, is het niet mogen gelukken de werk gevers te bewegen tot een regeling van de arbeidsvoorwaarden van hun werknemers ove rte gaan. Minister Romme, wien men in een audiëntie verzocht in het dreigend con flict in te grijpen, weigerde zich hierin te mengen, gezien de consequenties, welke hieruit zouden voortvloeien. De rijksbemiddelaar had inmiddels een voorstel ontworpen, inhoudende: dat over zes maanden opnieuw zal worden onder handeld over de loonen; verder dat de werkgevers de loonen van de jeugdige ar beiders, nadat de toegezegde verhoogingen zullen zijn aangebracht, vastleggen in een algemeene regeling, welke desnoods voor elke werf verschillend kan zijn. Het hoofd bestuur van den Metaalbond heeft dit voorstel ter voorloopige oplossing van de arbeidsgeschillen in de metaalindustrie te Rotterdam aanvaard. De 'arbeidersorgani saties hebben echter het voorstel afgewezen. Zij hebben zich alsnog bereid ver klaard het geschil aan arbitrage met bindende afspraak voor beide partijen te onderwerpen; mochten de werkge vers dit voorstel uiterlijk 29 Maart niet hebben aanvaard, dan zal op 30 Maart de staking worden afgekondigd. De arbitrage met bindende uitspraak, welke de bakbonden willen aanvaarden, loopt over de volgende punten; Loonsverhooging van vier cent per uur voor volwassenen; loonregeling voor de jongeren; vacantieregeling; beëindiging van hc stelsel, waarbij het verboden is werk lieden van elkaar over te nemen; vaststel ling va nextra belooning voor ploegen dienst. Het ultimatum betreft dus loonsver hooging. waaroo men. gezien de be- Ottlcieéle Crislspubllcatles STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoedlng voor erwten van den oogst 1938, gedena tureerd van 20 t/m 25 Maart, zal bedragen 2.per 100 K.G. voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en vol doende aan het standaardmonster van kwa liteitsklasse C en 1.50 per 100 K.G. voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan kwaliteltseischen, zal 2.per 100 K.G, bedragen. 's-Gravenhage, 24 Maart 1939. 677 drijfsuitkomsten vap 1938, recht meent te hebben, maar daarnaast vooral een regeling der arbeidersvoorwaarden. Prof. mr. A. C. Josephus Jitta heêft par tijen, betrokken in het dreigend conflict, opgeroepen tot een nadere bespreking he- demiddag om' 2 uur op het departement van Sociale Zaken. BIGGENMERKEN. In de week van 6 tot 11 Maart 1939 zijn aangebracht 35.051 biggenmerken, tegen over 34.979 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Van 1 Januari tot 11 Maart j.l. zijn in totaal gemerkt 358.132 biggen, en in het zelfde tijdvak van het jaar 1938 372.888. MEER VERSCHE GROENTEN. Opheffing van monopolierechten op invoer uit buitenland gevraagd. Door het hoofdbestuur van den Nea. R.K. Middenstandsbond is een adres ge richt tot den minister van Economische Zaken, waarin den minister wordt ver- zochtde monopolierechten op buitenland- sche versche groenten tijdelijk op te heffen In het adres wordt er op gewezen, dat de toestand in den groenten- en fruithan del, dien men door verschillende oorzaken reeds zeer precair kon noemen, thans uiter mate zorgwekkend moet worden geacht. De ongewoon strenge vorstperiode in den afgeloopen winter heeft ten gevolge gehad, dat groote hoeveelheden groenten en fruit zijn bedorven. Met name de groenten is dermate schaarsch geworden, dat de prijzen tot een ongekende hoogte zijn gestegen. De gevolgen daarvan voor de kleinere groenten- en fruithandelaren zijn catastrophaal, aldus wordt gezegd. Immers, daar slechts zeer weinigen zich de cofisumptie van dergelijke kostbare groenten kunnen veroorlooven, zal een groot deel van den kleinen handel geen noemenswaardige inkomsten hebben tot den tijd, waarop versche groenten weder aan de markt zullen komen hetgeen dit jaar zeer zeker niet voor het einde van Mei het geval zal zijn. Gezien de reeds geringe draagkracht van deze groep .van kleinere zelfstandigen, is te verwachten, dat zij lang voordien tot armoede zullen zijn ver vallen en hun bedrijf zullen hebben moeten opgeven, hetgeen zoowel uit sociaal als uit economisch oogpunt ten zeerste zou moeten worden betreurd. Het is dan ook dringend noodig, dat maatregelen worden genomen om deze ramp af te wenden. Als één van deze matregeien noemt het adres de opheffing van de mono polie-heffing op buitenland se h e versche groenten. Deze op heffing zou het mogelijk maken de huidige moeilijke periode voor de groenten- en fruithandelaren te overbruggen en hun positie althans eenigermate te verlichten. Den minister wordt met aandrang ver zocht te willen bevorderen, dat de gevraag de maatregelen op korten termijn worden genomen. RUMOERIGE RAADSZITTING TE RAALTE. Beleid van den burgemeester afgekeurd. De gemeenteraad van Raalte heeft Vrij dagmiddag in een zeer bewogen zitting een motie van afkeuring aangenomen in zake het beleid van den burgemeester, den heer H. M. van der Vijver. Het ging om de kwestie van een op te richten ziekenhuisverplegingsfonds en den steun, welke van -gemeentewege aan het plaatselijke katholieke ziekenhuis zou moeten worden geboden. In beide geval len werd den burgemeester verweten, dat hij zoowel de oprichting van het zieken fonds als van het ziekenhuis, tegenwerkt uit persoonlijke overwegingen van wraak zucht. De burgemeester betoogde daaren tegen, dat het fonds, zooals een commissie uit raad en burgerij dat heeft ontworpen, op 'n te zwakke basis is gegrondvest en dat het ziekenhuis onvoldoende zou kun nen rendeeren met Zwolle en Deventer in de nabijheid. De vergadering van den raad, waarin bovenvermelde motie van den heer Olde Byvank (R.K.) met algemeene stemmen op één na (welke blanco werd uitge bracht) werd aangenomen, was belegd op verzoek van elf der dertien raadsleden. Deze ziekenhuis- en ziekenfondskwesties brachten reeds geruimen tijd de gemoe deren te Raalte in beroering. De raad van Raalte is overwegend ka tholiek van samenstelling. Ook de burge meester is katholiek. Het Middenstandsdiploma Het Instituut voor middenstandsontwik keling meldt: He was te voorzien, dat, naarmate voor meer bedrijfstakken vestigingseischen zou den worden afgekondigd, de betrokken middenstanders steeds meer de noodzake lijkheid van het volgen van een midden standscursus zouden gaan inzien. Niet voorzien was echter, dat een zoo groot aantal middenstanders zich voor het volgen van een cursus zou aanmelden. Aan de examens van Juni en November 1938 namen in totaal ruim 13.000 middenstan ders deel waarvan 8,000 aan het speciale examen voor ouderen en 5.000 aan het nor male examen. De aantallen echter, die zich voor het examen van Mei 1939 aanmelden, zijn verbijsterend te noemen. Alleen reeds voor dit examen meldden zich bijna 14.000 middenstanders aan, verdeeld in 9400 voor het normale en 4300 voor het speciale examen. Het grootste aantal candidaten heeft de R.K. onderwijscentrale met 6433 candi daten. Dan volgt het Instituut voor mid denstandsontwikkeling met 4681 en ten slotte de Christelijke onderwijscentrale met 2581. Bullenlandsctie berichten TWINTIG ARBEIDERS DOOR LAWINE BEDOLVEN. Gisterochtend is in het dal van de Ar- tise (Frankrijk) waar waterkrachtinstal laties worden aangelegd bij het Isour- meer, een lawine- neergekomen, waar door een twintigtal arbeiders werd be dolven. Meer dan honderd mannen ne men in zeer moeilijke omstandigheden er staat een storm aan het reddings werk deel. DRIE DOODEN BIJ HUISINSTORTING. Ingevolge een zware ontploffing is te Cottbus (Duitschland) een huis van één verdieping ingestort. Een echtpaar en dochter kwamen om het leven. Het onge luk is vermoedelijk te wijten aan een gasontploffing. ZES BLANKEN IN AMERIKA TERECHTGESTELD. Gisteren zijn te Columbia (Zuid-Caro- lina) zes blanke mannen op den elec- trischen stoel terechtgesteld wegens moord op een cipier, toen zij in 1937 uit de gevangenis probeerden uit te breken. KERfUVURIJWS PRIESTER EN CATECHIST VERMOORD. De Apostolische Vicaris van Ichang, Mgr. Gubbels O.F.M., heeft aan Agentia Fides mededeeling gedaan, dat een jong inlandsch priester Mare Ly tegelijk met één zijner Catechisten te Hwatai het slacht offer is geworden van Chineesche bandie ten, die de streek aldaar onveilig maakten. Ondanks het gevaar en de onrust, die er in de streek dreigden ging de jonge priester, die in 1906 werd geboren en in 1933 de H. Priesterwijding ontving, toch. iederen dag de geloovigen opzoeken om hun de vertroostingen van den H. Gods dienst tr schenken. Toen hij van één van deze tochten terugkeerde, werd hij op 20 K.IvT. afstand van Hwatai door bandieten overvallen. De catechist werd ter plaatse doodgeschoten: de missionaris trachtte nog zijn lever, te redden door een losprijs aan te fciedtn, maar de bandieten wilden geen geld, maar zijn leven. Met drie revolver schoten maakten zij een eind aan het le ven vun den Catechist. De jonge priester werd naar Hwatai vervoerd, waar hij als s lach (offer van zijn plicht na 6 dagen overleden is aan de verwondingen, die de bandieten hem hadden toegebracht. PROF. DR. BARTH TE AMSTERDAM Verbod van de politie om over politieke onderwerpen te spreken Men meldt uit Amsterdam aan het „Vad.". Prof. dr. K. Barth, die gistermiddag in een besloten samenkomst van studenten aan de Vrije Universiteit vragen zou be antwoorden, is het spreken door de politie verboden. Het was hoofdzakelijk op de hieronder te vermelden vragen, dat de politie van den spreker de verzekering heeft gevraagd dat hij niet over politieke onderwerpen het woord zou voeren. Aangezien prof. Barth die zekerheid niet geheel en al kon geven, is hem niet toegestaan zijn rede te houden. De vragen, waarop de politie in het bij zonder het oog had, luidden: „Indien de Christen geroepen is tot poli ticken godsdienst, welk bezwaar bestaat er dan tegen de door Groen van Prinsterer en Kuyper opgestelde gedachten éener Christelijke politiek, welke a. ten doel heeft ook op het gebied van de politiek in gehoorzaamheid aan God te leven; b. ervan uitgaat, dat de vragen nopens de politiek niet uitsluitend technisch en zakelijk zijn, maar ook in menig opzicht samenhangen met de vragen betreffende het geloof (b.v. klassestrijd en vrijheid voor christelijk onderwijs). Een andere vraag was aldus geformu leerd: „Is niet iedere administratieve functie van den Staat in de Kerk, al bestaat zij ook alleen maar in de honoreering van den predikant, in strijd met het wezen der Kerk?" Des avonds heeft, op uitnoodiging van de theologische facuiteitsvereenigingen aan de stedelijk en Vrije Universiteit, prof. Barth in het Amsterdamsch Lyceum ge sproken over den ievenden God en zijn woord, een rede, welke hij ook elders in ons land heeft gehouden. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDlë De positie der K.L.M, postvliegtuigen op de Indië-lijn van gisteravond als volgt: Op de uitreis bereikte de „Wiele waal" Bandoeng, de „Oehoe" Jodhpoer en de „Pelikaan"' Alexandrie. Op de thuisreis landden de „Emoe" te Bagdad en de „Gier" te Rangoon. GROOTE BRAND IN SJANGHAL Gisteren h^eft een groote brand te Sjanghai allereerst een pakhuis van ver scheidene verdiepingen van de Nippon Yusen Kaisha. vernietigd en vervolgens het daarnaast gelegen gebouw der Japan- sche consulaire politie. Daar de laatste weken talrijke branden in het door de Japanneezen bezette deel van de inter nationale concessie ontstonden, neemt men aan, dat (lier door Chineesche terro risten brand is gesticht. De Japansche overheid heeft terstond een onderzoek in die richting ingesteld. De door het vuur aangerichte schade wordt op vele hon derdduizenden dollars geraamd. SEN8ATIONEEL EINDE VAN JACHT OP BERUCHT GANGSTER. Uit New York wordt gemeld: Öe jacht op den gangster Durand. die gisteren na twee cipiers vermoord te heb ben, was ontsnapt uit de gevangenis van Cody en na twee van zijn achtervol gers te hebben neergeschoten, in het ge bergte kon ontkomen, heeft een sensatio neel einde gevonden. Terwijl een groote politiemacht en compagnie der nationale garde nog bezig waren, den misdadiger op te sporen, had Durand een autorijder gedwongen hem naar Powell in Wyoming te brengen Daar deed hij op klaarlich ten dag een bankoverval. Om zijn buit in veiligheid te brengen nam hij een bank bediende als gijzelaar mee. Toen hij het bankgebouw echter verliet, openden ge wapende burgers het vuur op hem. De bankbediende werd gedood en Durand werd slechts gekwetst. Teneinde niet in handen van zijn achtervolgers te gera ken, trok hij zich in het bankgebouw te rug en pleegde zelfmoord. KAMPIOENSELFTAL IN DE GEVANGENIS. Op grond van een gebeurtenis, die zich ir 1936 afspeelde, is dezer dagen bevel ge geven, om het hcele elftal van de Roe- meensche kampioensclub „Ripensia" te ar resteeren. Toen de voetbaliers van een wedstrijd In Czernowitz terugkeerden, kreeg een van de spelers twist met een spoorwegconduc teur en de overige tien spelers spraken er ook een woordje in mee. Ook de conduc teur kreeg hulp van zijn beroepskamera den en zoo kwam het tot een hevige knok partij. Op het station Boezau werd toen het WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN N.S.B. EN ANTI-SEMITISME Uit de Gelderlander: Wij heben dezer dagen gemeld, dat een inwoner van Winterswijk, lid van de N.S.B., voor den politierechter te Zutphen terecht stond wegens het ingooien van ruiten bij Joodsche ingezetenen aldaar. Het hoofdkwartier van de N.S.B. deelt ons thans mede, dat het bedoelde lid, een jongeman van 18 jaar, is geroyeerd, aan gezien de N.S.B., daden als het ingooien van ruiten bij Joodsche ingezetenen, ten zeerste veroordeelt. Wij nemen van deze mededeling nota, maar merken er bij op, dat hier door de N.S.B. niet het anti-semitismë wordt veroordeeld, maar alleen deze bepaalde uiting er van. Het spreekt van zelf, dat de N.S.B. het Ingooien van ruiten veroordeelt en ver- oordeelen moet. Maar het spreekt ook van zelf, dat de wijze waarop de N.S.B. in haar organen dag in dag uit tegen het „In ternationale Jodendom" hetst en op de Joden scheldt, bij onevenwichtige geesten tot daden als de hier gewraakte leiden moet. Wie wind zaait zal storm oogsten. EEN FLINKE SCHADEPOST heeft iemand die morgen niet de gratis lot- kaart der Nationale Paaschloterij 1939 in ontvangst neemt. Hij mist daardoor niet minder dan vier kansen op de zeventien hoofdprijzen of de tweeduizend andere prij zen die hieraan verbonden zijn. Morgen middag om 12.35 uur vult heel Nederland rond de KRO. de kaart met de vier loten in. Laat geen kaart verloren gaan. vechtlustige elftal door de politie wegge voerd. Een proces, dat over deze zaak la ter gevoerd werd, eindigde met de veroor deeling van het heele elftal tot drie maan den gevangenis. Nu zit de voetbalclub „Ripensia" in de penarie. Wanneer de overheid zich niet laat vermurwen, kan de club namelijk niet deel nemen aan de wedstrijden om het lands kampioenschap En dat is natuurlijk een ge weldige strop, die geheel mo?t worden toe geschreven aan een verkeerd opgevatten geest van kameraadschap. 157. Het beloofde een echt fijne dag te worden. Er werd flink voortgemaakt met aankleeden en ontbijten. Daarna gingen allen naar de groote vaart, die achter langs het terrein liep. Het waterfeest ging beginnen. 158. Het was langs de kant al een drukte en gekrioel van jewelste. Overal in het water zag je de witte petjes der rondzwemmende zeeverkenners. Het was een vreemd mengelmoesje van dieren. Zeehonden, haringen, botjes, sardientjes enz. wemelden door elkaar.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15