Touringcars „BOLHUIS" WEEK-END. LIED VAN DEZEN TIJD ZATERPAQ Z5 MAART 193* DE LEIOSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 ZWEMMEN OSIK TREKT ZICH TERUG UIT DE WEDSTRIJDSPORT. Olympisch kampioen als trainer. Br. Csik, de winnaar van de Olympische 100 M. borstci-awl te Berlijn,' zal bijna niet meer aan wedstrijden deelnen\en, zoodat hij ook wel niet te Helsinki an den start zal komen. Toch gaat Csik niet geheel voor de zwemsport verloren, daar hij de Hongaar- aohe zwemmers als trainer bij zal staan, mejdt de „Te}." Dr. Barany heeft tot nu toe alleen de leiding over de training gehad, maar nu zal hij Csik als assistent naast zich krijgen. Het ligt in de bedoeling dat Barany hoofd zakelijk voor de provincie zorgt, terwijl Csik zich meer tot de zwemmers in Boe dapest zal bepalen. Of Csik een goed trai ner sal zijn, dient afgewacht te worden. Niet alle goede zwemmers zijn goede oefenmeesters! WATERPOLO OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Het Y wint met 5—4 van H.Z. en P.C. De kampioenen van verleden jaar heb ben ?ich gisteravond wederom superieur getoond tegenover hun gevaarlijke Haag- sche mededingers. Het Y won met 54 van H.Z. en P.C., nadat de rust met een gelijk spel 2—2 was ingegaan. Het was een spannende en fraaie wed strijd, waarin de Amsterdammers welis waar een ietsje sterker bleken, doch waar in de Hagenaars telkens de Amsterdam sche zege gevaarlijk bedreigden. In het begin van den wedstrijd was H.Z. en P.C. zelfs beter op dreef en al spoedig stond het 20 door schoten van Stam en H. Herklots, het laatste uit een fraaien doorzet na aangeven van Stam. Met een ver, hard schit na een vrijen worp maakte Maier 2—1 en nadat van Aelst een vrijen worp naar van Rootselaar had gespeeld, zorgde deze laatste voor den gelijkmaker (2—2). Na de rust legden de Amsterdammers er nog een schepje op en lieten prachtig sa- menspel zien. Van Aelst gaf Amsterdam de leiding en van Manen kon, na twee maal vergeefs geschoten te hebben, den voorsprong tot 4—2 vergrooten. Stam, die steeds gevaarlijk bleek, wan neer hij een kans vrij kreeg, maakte uit een voorzet van H. Herklots 34, doch daarna wist Maier den Amsterdamschen voorsprong weer te vergrooten (3—-5). Een keihard schot van Stam bracht den stand op 45, waarna even later het eind signaal klonk. Volgende week wordt de returnwedstrijd te Amsterdam gespeeld. POELMEER II—ZWIP. Maandagavond te half tien speelt Poel meer II in de Overdekte aan de Haarlem merstraat te Leiden een waterpolowedstrijd tegen Zwip I uit den Haag. SCHAKEN INTERACADEMIALE SCHAAK COMPETITIE. De wedstrijd voor de interacadeiale schaakcompetitie tusschen „Lasker" (Utrecht) en „Morphy" (Leiden), die was afgebroken in de stand 15, eindigde ten slotte in een fraaie 6 /211/2 overwin ning voor de Leidsche studenten, die door deze overwinning weer een stap dichter bij het kampioenschap zijn gakomen. DE COMPETITIE VAN DEN LEIDSCHEN SCHAAKBOND. De wedstrijd L. Arb. Sch.cl. I—Philidor II eindigde in den stand 5 1/2—3 1/2 en één uit te spelen party tusschen J. R. Baart en Th. van Wyk. Deze is thans door Baart (L.A.) gewonnen, zoodat de eindstand luidt: L.Arb.Sch.cl. I 6 1/2 p. Philidor II 3 1/2 p. De wedstrijd Katwijk aan Zee IIIPhili dor III werd dooi* Philidor III met 8 12— 11/2 gewonnen Daar echter een speler voor Philidor uitgekomen was, dio reeds 3 x in het tweede tiental als reservespeler was ingevallen, in welk geval niet meer voor het lagere tiental mag worden ge speeld, heeft de competitieleider dezen uit slag gewyzigd in 71/2—21/2 voor Phili dor III. De laatste wedstrijd in het seizoen 1938'39 Deze wedstryd is gisteravond gespeeld in de St. Pancratiuszaal te Roelofarends- veen. Utile Dulci I aldaar wist met 64 van Caïsse te winnen en daardoor het degradatiegevaar te ontloopen, want nu staat Oegstgeest I onderaan in deze klasse IIA en moet haar plaats verdedigen tegen den kampioen van 2B, de L. Arb. Schaak club I. Hst overzicht van den wedstrijd luidt als volgt: Th. Olyerh.oek (U.D H. E. Christiaanse (C.) 10 G. van RijnL. A. den Ouden 10 P. van Dooren— F. J. B. v. Zuylen (n.o.) 10 L. TurkJ. J. Braaggaar 0—1 A. v. Pelt—P. Vlugt 1—0 Johs. OomenJ. Verduyn 10 P. SeipH. J. M. Sieverding 0—1 J. HillebrandJ. J. Epskanv 1/2-1/2 J. v. KlinkG. Kuypers 01 H. BakkerA. J. v. Driesteii 1/2-1/2 Totaal S4 BESLISSINGEN DER COMMISSIE VAN ARBITRAGE. Alphen I kampioen der le klasse. In de le klasse ging het om de le plaats tusschen Alphen I en de Stud.fed. Schel. I. Werd de afgebroken party tusschen W. v. d Roest (A) en E. G. Hoeffelman (Stud.) remise verklaard, dan waren de Stud, kam pioen wegens het dan ontstane gelijke spel. Deze partij is echter voor v. d. Roest ge wonnen verklaard, zoodat Alphen don wed strijd tegen de Stud, met 5 1/24 1/2 ge wonnen heeft en daardoor tevens kam pioen der le klasse geworden is, wat een schitterende prestatie kan genoemd wor den, daar Alphen I pas het vorige jaar naar deze hoogste groop van den Leidschen Schaakbond gepromoveerd is. Alphen I heeft nu het recht mede te dingen naar een plaats in de le klasse B. van den Kon. Ned. Schaakbond. Het is nog niet bekend of Al phen van dit recht gebuik zal maken. Het Leidsohe Schaakgenootschap II kampioen der 2e kl. A. Ook hier heeft een 1/2 punt weer ge maakt, dat L. S G. II kampioen is ge worden. De wedstrijd D. Noteboom 1 (Noordw.)—L. S. G. II was afgebroken in den stand 3 1/2—2 1/2, 3 afgebr. en 1 uit te spelen partij. Deze laatste partij werd dor mr. A. G. de Blécourt (LSG) van Jacs. Hoogeveen (D.N.) gewonnen. De 3 afgebroken par tijen werden als volgt beslist: dr. J. F. Sirks (L.S.G.)P. Bedyn (D.N.) I—0; H. v, CalcarA. Leenheer 1/21/2 en J. H. PasstoorsJ. Scheepmaker 01. Had L.S, G. 1/2 punt minder gekregen, dan was D. Noteboom I vanwege het dan geiyke spel, kampioen geweest Ook dit tiental heeft butiengewoon goed gespeeld, want het was pas één jaar geleden gepromoveerd naar 2A. L.S.G. II moet nu promotiewedstrij den spelen tegen Philidor I. Tavena I wint met 6 1/2—3 1/2 van Lisse I (2B) bord 6: J. Scharloo (T.)—H. T. La- mers (L.) 1/2—1/2. De R.-K. Schel. De 2 Kon. I wint met 5 1/24 1/2 van Bodegraven I, bord 1: L. Tummers (2K.)T. Scheer (B) 01; bord 3: J. H. RaaphorstJ. G. Breekveld 1/2 - 1/2, bord 7: H. B. Stipdonk—H. v. Os 1/2—1/2. Door deze beslissing ontloopt Bodegra ven I nog juist de laagste plaats, want Phi- dor I heeft een 1 /2 bordpunt minder be haald. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN De eerste ronde. Gisteravond om half acht waren 8 van de 10 deelnemers aan den eindstrijd in „In den Vergulden Turk" present om de le ronde te spelen. De 10e speler was nog steeds niet aangewezen. De partij Brunt- Hommes die afgebroken was, werd remise gegeven, zoodat direct aan een tweede be slissingsparty werd begonnen, die weder om is afgebroken, in gunstiger stand voor Brunt. Daar ook Zitman dezen avond on- mogelyk kon komen, werd besloten, na de loting, die ronde te nemen, waarin Zit man moest uitkomen tegen den 10e speler Na dat de spelers waren verwelkomd door dtn leider, den heer G. Boonstra vond de loting plaats. Het resultaat was: 1 G. Boonstra, 2 C. Brunt of J. Hommes, 3 J. Zitman, 4 C. B. v. d. Berg, 5 Jr. J. Westra, 6 W. Demmendal, 7 D. J. M. de Hondt, 8 E. V. A. Remouchamps, 9 A. Barkema en '10 F. Teleng. Er werd begonnen met de partyen De HondtTeleng RemouchampsDemmen dal, Barkema—Westra en BosschaVan den Berg. De eerste was een geweigerd Damegambiet. De Hondt stond al spoedig iets beter en wist zyn voordeel te ver grooten. Vermoedelijk zal hy de party, die afgebroken is, wel winnen. De kampioen 1938 Remouchamps speelde tegen Dem mendal e4 die zich verdedigde met c7— c6 (Caro-Canu). Het werd wel een inte ressante party. Remouchamps, die den laatsten tijd er niet veel van gemaakt had, speelde nu veel beter. Demmendal kwam steeds één of twee tempo's te kort, verloor een pion en had tenslotte een toren tegen 2 paarden. Daar Remouchamps echter ook een dreigenden vrypion had wist liy gemakkelijk aan het eind te win nen. De partij tusschen Barkema en Westra was ook een geweigerd Damegambiet. De stellingen werden al gauw zoo ingewik keld, dat een. spoedig beslissend einde verwacht werd, doch het liep ten slotte toch op remisie uit. Een spannende partij werd tusschen Bosscha en Van den Berg gespeeld. Vun den Berg paste dtn zet Lc5 toe. Vrywel gelijk op bleef de stand. Alleen kwam Van den Berg in geweldigen tijdnood, doch hy wist hier goed door te komen, zonder eenig verlies. Waarschynlyk staat Bosscha iets beter. A.s. Vrijdag zal de tweede ronde gespeeld worden, wederom in „ln den VerguMen Turk". WIELRENNEN Swift-ccmbinatie. A.s. Zondag rydt Bert Lod-ewijks een 60 K.M. wedstrijd te Zelen bij Gent (Bel gië). Grote en kleine voor Binnen- en Buitenland LEIDEN, Tel. 362 N00RDWIJK, Tel. 251 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE VERGIFTIGING TE SAMBEEK. Een driejarig jongetje overleden. Dezer dagen hebben zich ten huize van de familie Jansen te Sambeek (N.-B.) ern stige vergiftigingsgevallen voorgedaan. Drie kinderen werden min of meer ernstig ongesteld en alles wees er op, dat men hier met een geval van vergiftiging te doen had. De toestand der kinderen ver ergerde zoodanig, dat een driejarig zoontje aan de gevolgen overleed; zyn 7-jarig broertje werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het derde pa tiëntje kon thuis verpleegd worden. Men vermoedt dat de kinderen iets hebben ge geten, waarin rattenvergift was gemengd. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Trailer bij Roermond door Dieseltrein gegrepen. Op den onbewaakten overweg aan den Roermondsche weg onder St. Joost is een met dakpnnen geladen trailer met aan hangwagen van het expeditiebedryf A. Bont uit Winneweer (Gr.) gisteren door een uit de richting Maastricht naderenden Dieseltrein gegrepen. De aanhangwagen werd zwaar beschadigd. De bestuurder bleef ongedeerd. Toen de chauffeur den overweg nader de, was de baan vry. Hy reed daarom langzaam met zyn wagen over den spoor weg, teneinde door het schokken zoo wei nig mogelijk schade aan zyn lading aan te richten. Met groote vaart naderde echter de Dieseltrein, die den aanhangwagen nog juist aan de achterzyde greep. De wagen werd zwaar beschadigd. Ook de Diesel trein werd beschadigd. Met vertraging heeft de trein de reis voortgezet. BRAND IN EEN DRUKKERIJ TE BREDA. Gistermiddag om half zes ontstond brand in de drukkerij der N.V. Broese en Peere boom aan de Groote Markt te Breda, waar ook de Bredasche Courant wordt uitgege ven. Het vuur ontstond, vermoedelyk door kortsluiting, in een partij hout, welke in de drukkerij lag - opgeslagen in verband' met de aan den gang zynde verbouwing. De vlammen grepen zeer snel om zich heen, maar door het snel optreden van de brand weer was het gevaar voor verdere uitbrei ding ook spoedig geweken. De schade is betrekkeiyk gering en wordt door verze kering gedekt. BEHEER DER TALMA-RUSTOORDEN. Vroegere voorzitter gearresteerd Naar de „Leeuw. Crt." uit Kollum ver neemt, is daar gearresteerd en naar de ka zerne van de marechaussee te Buitenpost gebracht J. L., de vroegere voorzitter der tChr. vereeniging tot verzorging van ouden van dagen, welke vereeniging in Friesland drie en in Gelderland twee Talma-rustoor- den exploiteert. Deze aanhouding geschied de op vermoeden van onregelmatigheden in het beheer der rustoorden. Om misverstand te voorkomen, zy er do aandacht op gevestigd, da deze onregelma tigheden voor 1937 zijn gepleegd en dat het tegenwoordige bestuur er geheel buiten staat. Het was in dat jaar, dat de tegen woordige voorzitter, dr. W. H. de Groot, te Veen wouden, tegelijkertijd met mr. v. d. Bosch te Apeldoorn in het bestuur werden benoemd. De geldzaken stonden er niet goed voor en het accountants-rapport, dat medio Juni 1938 werd uitgebracht, overtrof alle sombere vermoedens. De exploitatie rekening vertoonde n.l. een nadeelig saldo van ruim 45.000. Thans verneemt de „Leeuw. Crt." dat de exploitatierekening sluitend is gemaakt en dat de toekomst der vereeniging met ver trouwen kan worden tegemoet gezien. Al zes jaren geleden was het een publiek ge heim, dat de gang van zaken b{j deze ver eeniging veel te wenschen overbet en dat er dingen geschied waren, welke het dag licht schuwden. Een gevolg daarvan is ge weest, dat in het najaar van 1937 eerst de penningmeester en in het voorjaar van 1938 de voorzitter J. L„ genoodzaakt werden ontslag te nemen. Het beleid van het dage- lijksch bestuur moet van dien aard zijn ge weest, dat de vereeniging was komen te verkeeren in den toestand van te hebben opgehouden te betalen, doch dat door al lerlei handige manipulaties van den voor zitter niet-ingewyden telkens weer bereid gevonden konden worden hun gelden in goed vertrouwen aan deze vereeniging af te staan In 1933 reeds stelde de Justitie een onder zoek in, dat geen resultaat opleverde, even min als het onderzoek dat het vorig jaar geschiedde. Het 'nlangs gerezen geschil, tengevolge waarvan dpenningmeester, mr. v. Bosch uit het bestuur trad, wa6 oorzaak, dat de justitie voor de derde maal deze onregelmatigheden in onderzoek nam Den dag na zyn aftreden deed mr. v. d. Bosch bij de politie te Apeldoorn een klacht tegen den vroegeren voorzitter on hy stelde de stukken, welke daarop betrekking had den; den commissaris van politie aldaar ter hand. De Apeldoornsche recherche begon een onderzoek, dat thans op last van de po litie door de marechaussee wordt voorgezet EEN HONDERDJARIGE TE MONTFOORT. De oudste smid van Nederland Op bijzondere hartelijke wyze heeft de gemeente Montfoort gisteren den honderd sten verjaardag gevierd van zyn oudsten in gezetene, den heer J. ten Ham, Heel het stadje vlagde,, terwyl zijn woning en de aangrenzende straten feestelijk waren ver sierd. Namens de burgerij bood de burge meester, J. B. Kemme, tevens voorzitter van het huldigingscomté, den jarige een geschilderd portret van hem zelf aan, door den oudplaatsgenoot, J. C. van Rooyen, te Rhoon geschilderd, en namens het gemeen tebestuur een bloemstuk, vergezeld van een kist sigaren, wyl de jubilaris nog een lief hebber van rooken is. De kinderen der di verse scholen brachten een zanghulde en de vyf plaatselijke zang- en muziekver- eenigingen diverse serenades. Talloos wa ren de mondelinge en schriftelijke geluk wensten, die binnen kwamen, vergezeld van vele bloeemn en geschenken. Wyl de heer Ten Ham, de oudste smid van Neder land is, kwam ook een deputatie van den Ned. Smedenbond hem huldigen. In opge wekte stemming nam de jubilaris, die nog zeldzaam kras is, den stroom van geluk- wenschen en geschenken in ontvangst. DE GROOTSTE NEDERLANDER. De cultureele taak. die onze omroep- vereenigingen uitoefenen, dient men niet te onderschatten. Ik behoef slechts te wyzen op de, dames Snip en Snap, op Peter Pech, Kenelia en Eusie om te be- wyzen, dat wy over den opgang naar 'n groote cultureele opkomst in ons Neder land niet ongerust behoeven te zUn. Trouwens voor de ontwikkeling van ons volk zorgt de A.V.R.O., de veelgepre- zene, op afdoende wijze. Hebt U al eens een wedstryd gehoord tusschen Enschede en Den Helder? U zoudt heusch nooit gedacht hebben, dat er zooveel knappe lieden waren in Den Helder. Nou ja, van de Marine en de ad miraals en Dorus Rykers weten ze daar natuurlyk alles. Dat spreekt van zelf, als je om zoo te zeggen in het zeewa ter geboren bent. Maar ze weten daar ook wie Vondel is. Zij het dan ook na een slimme' verwUzing naar het Vondel park in de derde vraag en een kleine verwarring met Jacob Cats. Deze vragen maken school. Dat is een gelukkig teeken. Zoo was in een dorp van rond 6000 zielen in Limburg een derde ambtenaar ter secretarie noodig. En er werden 12 sollicitanten opgeroepen. Nu zou men verwacht hebben, dat de solliciteerende jongelui nader zouden worden onderzocht op hun practigohe kennis van gemeente-administratie, op algemeene grondslagen van gemeente recht, op .staatsinrichting, economie of sociologie, nietwaar? De sollicitanten kregen echter heel wat anders voorgelegd, dan wat ze in hun meest fantastische gedachten .zouden heb ben kunnen verwachten. Onder het strenge toezicht van een ge committeerde van het gemeentebestuur die o.a. de functie van controleur van de werkverschaffing vervulde, hebben de aspirant-secretarie-ambte.naren de vol gende vragen te beantwoorden gekregen: Wie is of was: Wat verstaat U onder: Ant.Coolen Ciano f Hapgood Lasker Keesom Tsjaikowsky Abr. Kuyper Douwes Dekker Bernard Shaw Thorbecke Cicero Thomas van Aquino ampel coïncidentie up to date paraphrase exorcisme Maginotlinie Nimzowitch- verdediging imaginair stoïcynsch adhaesie acclamatie arisch Nu staat Hapgood wel niet op een lyn met Prof. Keesom en kan men zelfs Ber nard Shaw maar moeilyk vergelijken met Thomas van Aquino, maar wie niet weet dat Hapgood een bekende Engelsche voetballer is, nogwel back van Arsenal kan toch moeilijk in aanmerking komen voor gemeente-ambtenaar in Limburg. Waarschijnlijk ook is dit aanleiding geweest wat zoo'n omroep toch doen kan! tot de prysvrrtg, wie de tien grootste Nederlanders zyn. Zoo'n prysvraag is natuurlijk onzin. Want wat is groot? Deze week nog hoorde ik 'n groot man spreken over jong. Wat is jong? zei hij. Dat is een begrip, een vqag begrip, afhankelijk van vele factoren. Daarmede kan men niet redeneeren. Wel, zoo is het met het begrip groot eveneens. Voor U is Mengelberg groot, maar iemand die geen gehoor heeft voor mu ziek zal Bep van Klaveren bovenaan zyn ïystje zetten. Men zou beter de dingen waarin de menschen groot zijn aan el kander moeten toetsen. Iemand zou kunnen zeggen: de groot ste dirigent van Nederland is Mengel berg, de grootste komiek Buziau, de grootste schryver van Schendel en de grootste zwerver Kick Smit. Maar zelfs daarover valt nog te twisten. De een zal Lotsy de grootste voetbalexpert vinden en de ander Han Hollander. Maar hoe is dan de vraag te beantwoorden: Wie zijn de 10 grootste Nederlanders? Als ik een lijstje zou moeten maken, zou het er zóó uit zien: 1. Minister Slotemaker de Bruïne. 2. Han Hollander. 3. Bep van Klaveren. 4. Prof. Keesom. 5. Ma Braurn. 6. Arthur van Schendel 7. Karei Lotsy. 8. Ds. Kersten. 9. Dr. ColUp. 10. Daniël, U ziet: ik ben bescheiden. En toch ben ik bang. dat er nog zyn die het er niet mee eens zijn. Maar dat is afgunst. DANIëL. WONDEROLIE. Kom jongen, zei Moeder altyd tot haar kind Wees flink nou, hier heb ik je drankje, Maar zoonlief of dochtertje zei dan: ik vind Dat drankje niet lekker, ik dank je. Dan di'ong Moeder aan en zij zeide dat hy. Dat voor zijn gezondheid moest slikken, Slechts dit resultaat had de Moeder daarbij: Geween: en hij bleef het vertikken. Dan nam zy een kistje met ballen er in. Waarop je zoo heerlyk kunt zuigen Maar zelfs ook dit aanbod van liefde en min Viel op d'onwil van Jantje in duigen. Hij schreeuwde, dat hy ook geen balletje wou En als Moeder's. beê niet verhoord werd En zij nog eens aandrong: toe drink het nu gauw, Dan schreeuwde hij of hij vermcord werd. Dr. M. Calvert, een chemicus uit New-York, heeft ontdekt, dat uit steenkolen en wonderolie een weefsel te maken is, dat sterker en elastischer ia dan dat, waar uit gewoonlijk kousen worden gemaakt; Tot Moeder zag, dat het onmogelyk leek En toch moest haar lieveling groot doen, Dus werd, wat de eenige uitkomst nog bleek De hulp van Papa ingeroepen. Die maakte geen einde dan aan het geschrei, Maar dreigde met booze gerichten. Ten slotte dronk' Jantje de tranen cr bij Met allerlei vieze gezichten. Juicht, Moeders, voorby is dit alles voorgoed, Geen tranen nu meer van uw welpen, Als gy hun gezondheid 't. kar, ziin dat dU rvet Met wonderolie moet helpen. Want klagen nu Jantje of Rietje of Piet Over buikpyn, dan trek z'aan hun beenen Twee kousen van wonderolie en ziet De buikpyn van Piet is verdwenen. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11