Het ingelijfde Memelland De STve^eer™" Hitler in de Stad Memei Tegen de Duïtsche agressie Een Duitsch-Litausch accoord geteekend br,tsch_werkincE samen CASPERS KRUIDENSIROOP Waar de oogen op gevestigd zijn DONDERDAG 23 MAART 1939 DE LEI'DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De overdracht van het afgestane gebied Hitler is gisteravond aan boord ge gaan van het panterschip „Deutsch- land" te Swinemuende. Hedenmor gen tegen 10 uur is hij voor Memel aangekomen. Even over half elf is Hitier te Memel aan land gegaan. Hij heeft zich naar het Theater plein begeven, waar hij door een groote menigte met ongeduld werd verwacht. Ook de Duitsche troepen stonden hier opgesteld. Even na 8 uur hedenmorgen waren n.l. de Duitsche troepen onder stra lend weder in de stad Memel aange komen, waar zij door de bevolking met grooten geestdrift verwelkomd Gemotoriseerde formaties van de politie en van de S.S. eenheden wa ren reeds gisteravond in Memel aan gekomen. Alle kantoren, werkplaatsen en scholen zijn heden gesloten. Velen zijn van het land naar de stad ge stroomd. DE FORMEELE OVERDRACHT. Vanmiddag zullen de autoriteiten van het Litausche garnizoen te Memel for meel het Memelgebied overdragen aan de Duitsche militaire autoriteiten. Vanmorgen om 7 uur kwam dr. Neu mann. de leider der Memel-Duitschers per auto over de Memel naar Tilsit. Kort daarop arriveerdea de Duitsche minister van binnenlandsche zaken, dr. Frick en de gouwleider van Oost-Pruisen Koch. Eenige minuten daarna reed de eerste autocolonne, voorop minister Frick, zon der douane- en passencontrole, het Me melgebied binnen, onder de toejuiching der bevolking en het loeien der scheeps- sirenes. Na deze symbolische handeling marcheerden ook formaties der partij met haar standaards over de vroegere grens. DUITSCH-LITAUSCH ACCOORD. Te Berlijn onderteekend. De Litausche delegatie, die onderhan delingen zou voeren over een formeele overeenkomst met de Duitsche regeering ten opzichte van den afstand van het Memelgebied, is gistermiddag per vlieg tuig te Berlijn aangekomen. De in vriendschappelijken geest ge voerde onderhandelingen, aldus meldt 't D.N.B., hebben geleid tot een oplossing, die de hereeniging van het Memelland met het Duitsche rijk regelt, en de voor waarden schept voor toekomstige betrek kingen van goede nabuurschap tusschen de beide landen. Het Duitsch-Litausche accoord luidt als volgt: „De Duitsche Rijkskanselier en de pre sident van de republiek Litauen hebben besloten door middel van een verdrag de hereeniging van het Memelgebied met Duitschland te regelen, hiermede de hangende vraagstukken tusschen Duitschland en Litauen op te lossen en zoo den weg te effenen voor vriend schappelijke betrekkingen tusschen beide landen. Te dien einde zijn tot gevolmachtigden benoemd: Voor den Rijkskanselier de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Frei- herr von Ribbentrop en voor den pre sident der Litausche republiek de Litau sche minister van buitenlandsche zaken Urbsys en de Litausche gezant te Berlijn Skirpa, die, nadat de volmachten in goe de orde bevonden waren, het volgende overeen zijn gekomen: Artikel 1: Het door het verdrag van Versailles van Duitschland afgescheiden Memelgebied met ingang van heden met het Duitsche Rijk hereenigd. Artikel 2: Het Memelgebied zal onmid dellijk door de Litausche militaire- en politiemacht worden ontruimd. De re geering van Litauen zal er zorg voor dragen, dat het gebied bij de ontruiming in ordelijken toestand wordt achtergela ten. Beide contractanten zullen, voor zoover noodig, commissarissen benoe men, die zorg zullen dragen voor het overnemen van die overheidsorganen, welke niet in handen van de autonome autoriteiten van het Memelgebied liggen. Artikel 3: Teneinde rekening te houden met de economische belangen van Litau en zal te Memel voor Litauen een vnj- haven-zöne worden bepaald. De bijzon derheden worden geregeld in een bijlage bij dit verdrag. Artikel 4: Ter bekrachtiging van hun besluit een vriendschappelijke ontwikke ling der betrekkingen tusschen Duitsch land en Litauen te waarborgen, nemen beide partijen de verplichting op zich. noch wederzijds over te gaan tot daden van geweld, noch een, tegen een der bei de partijen gerichte daad van geweld door derden, te steunen. Artikel 5: Dit verdrag treedt in wer king met de onderteekening. Ter bekrachtiging hebben de gevol machtigden van beide partijen dit ver drag onderteekend. DE REGELING VAN DE HAVEN VAN MEMEL Litauen krijgt gebruiksrechten De bijlage, waarin sprake is in artikel 3 van het Verdrag, luidt als volgt: Art. 1. Het Duitsche havenbestuur te Memel, dat de leiding op zich neemt van de haven van Memel, zal met een, in over eenstemming tusschen de Duitsche en Li tausche regeering te Memel op te richten maatschappij met overwegend Liltausch kapitaal, genaamd de havenmaatschappij van Memel, een overeenkomst sluiten over het gebruik en bevoorrechte positie in de genoemde havenwerken in Memel. In deze overeenkomst zal worden be paald, dat het havenbestuur aan de Maat schappij voor 99 jaar verpacht het gebruik van havenwerken, terreinen en watervlak te in de haven van Memel in nog nader overeen te komen oppervlakte. De maatschappij is verplicht het door haar gepachte gebied ter beschikking te stellen van het algemeene verkeer. De pacht wordt, in verband met de door Litauen in Memel geinvesteerde gelden als voldaan beschouwd. De maatschappij zal zorg dragen voor het onderhoudi het bedrijf en de eventu- eele uitbreiding van het door haar in pacht genomen gebied. De havengelden worden door de maat schappij geïnd, het tarief wordt door het havenbestuur, op grond van voorstellen der maatschappij vastgesteld. Art. 2. Aan de havenmaatschappij van Memel zal vergaande belastingreductie worden toegestan. Vrije terreinen zullen worden afgepaald en de douanecontrole zal aan de grens van deze gebieden worden uitgeoefend. Verder blijven alle Duitsche autoritaire rechten op het verpachte gebied bestaan. Het verkeer van de vrije zone met Litau en zal worden geregeld door een spoorweg verbinding met Krottingen, waarover ge sloten treinen zonder het betalen van dou anerechten kunnen verkeeren .tegen een nader te bepalen tarief. Ook het verkeer over land- en waterwegen zal zooveel mo gelijk vergemakkelijkt worden. De geschillen, vooral wat rechten en belasting betreft, welke kunnen ontstaan voor Litausche schepen in de haven van Memel, zullen worden geregeld tuschen de desbetreffende Duitsche en Litausche auto riteiten, op tegemoetkomende wijze. Prijs f I.f f.50 p. flesch Chem. Fabriek A. S. Caspers Kerkstraat, Noordwijk - Tel. 516 Ofschoon officieel niets is medegedeeld omtrent het onderhoud, dat Bonnet gister middag in tegenwoordigheid van Chamber lain met Halifax heeft gehad,, kan volgens den correspondent van Havas veilig aan genomen worden, dat het gewijd was aan een bestudeering van de initiatieven, die tegenover een nieuwe agressie van Duitsch land zouden kunnen worden gesteld. Men is het gemakkelijk eens geworden over de noodzaak, zoowel voor Engeland als voor Frankrijk, in de toekomst paal en perk te stellen aan pogingen van Hitier, zjch in Europa de hegemonie te verzekeren. Welke vorm ook aan de Fransch-Britsche samenwerking op dit punt zal worden ge geven, Frankrijk is bereid, er zonder be perkingen aan deel te nemen, en Bonnet heeft hiervan gisteren schriftelijk de ver zekering aan de Britsche ministers gege ven. De wederkeerige verplichtingen der bei de landen in een geval van Duitsche agres sie in West-Europa zijn volkomen omlijnd en zij zouden automatisch in werking tre den, zelfs bij een mogelijken indirecten aanval 'op Nederland, België of Zwitserland. Thans gaat het er om, een soortgelijk de fensief stelsel voor Oost-Europa te organi- seeren. Het alarm van enkele dagen gele den, naar aanleiding van de economische onderhandelingen tusschen Duitschland en Roemenië heeft, volkomen natuurlijk, doen vreezen, dat de volgende actie der nazi's tegen Roemenië met zijn graan en zijn pe- ti oleum, zou kunnen zijn gericht. Men kan er zeker van zijn, dat zulk een onderne ming de regeeringen te Parijs en Londen niet onverschillig zou laten. Boekarest heeft in dit opzicht alle geruststellingen gekregen. HET BRITSCHE VOORSTEL. Van een gemeenschappelijke verklaring. Intusschen is te Londen nog geen ant woord ontvangen van de regeeringen der Sovjet Unie en van Polen op het Britsche voorstel inzake een verklaring der vier mogendheden (Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland en Polen), dat zij in geval van een verderen coup van de zijde van Duitsch land een gemeenschappelijke lijn zullen volgen. De verklaring werd pas Maandag opge steld, daarom kunnen pas over een paar dagen antwoorden worden verwacht van alle belanghebbende regeeringen. De hachelijkheid der positie van Polen wordt te Londen ten volle gewaardeerd. Men hoopt er aan de bezwaren van Polen te kunnen tegemoet komen. Het verluidt, dat de voorgestelde verkla ring de verplichting inhoudt bij eenige dreiging door Duitschland den internatio nalen toestand te verstoren direct overleg tc plegen. Zij zou ook moeten worden beschouwd als een voorbereidende maatregel, waar aan later een meer concreten vorm zou Kunnen worden gegeven, wanneer de er bij betrokken mogendheden gelegenheid zullen hebben practische bijzonderheden uit te werken. Polen voor een moeilijke beslissing. Waarnemers in de Poolsche hoofdstad zijn van meening, dat de Poolsche regee ring zich in een uiterst moeilijke positie bevindt, want, terwijl het gevoel van om singeld te worden door Duitschland, dat gewekt is door de gebeurtenissen in Tsjecho Slowakije, vergroot is door de Duitsche opslorping van Memel, is men zich er toch van bewust, dat een verklaring, gericht te gen de Duitsche politiek onaangename ge- i olgen zou kunnen hebben voor Polen. Men heeft den indruk, dat Duitschland de Poolsche positie in Dantzig en Bogumin (het spoorwegknooppunt voor Moravisch Ostrava) geëerbiedigd heeft, omdat Polen z;ch weerhouden heeft van te nauwe aan- siuiting bij een politiek, die potentieel vijandig is jegens Duitschland. Een aan sluiting van Polen bij de voorgestelde ver klaring zou, zoo wordt gevreesd, Hitier kunnen provoceeren tot een daad van agressie, die Polen, wanneer het zijn te genwoordige positie wil handhaven in Eu ropa, met de wapenen moet beantwoorden. TURKIJE DOET NIET MEE. Naar vernomen wordt zou inderdaad in Ankara een Engelsche stap zijn gedaan be treffende een toetreding van Turkije tot een bijstandsaccoord tegen aanvallen ten behoeve van Roemenië en andere eventueel coor Duitschland aangevallen staten. Van betrouwbare zijde verneemt het D. N. B. echter, dat Turkije niet het voorne men heeft in te gaan op verplichtingen, cis boven het Balkanpact uitgaan. DE HOUDING VAN ITALIË. Zondag zal Mussolini spreken. Reuter verneemt in welgelichte kringen, dat de Duce Zondag in krachtige, doch evenwichtige bewoordingen de eischen van Italië zal uiteenzetten. Men gelooft niet dat de Duce met zijn sterk gevoel voor werkelijkheid, een soort ultimatum tot Frankrijk zal richten of zijn eischen in een zcodanigen vorm zal gieten, dat de moge lijkheid van een regeling er door zal wor den uitgesloten. Het is bekend, dat zekere kringen in Frankrijk er naar verlangen de aangelegenheden met den Duce te be spreken. Er zijn vele geruchten in omloop ten aanzien der persoonlijkheden van wie men denkt, dat zij de boodschappen tus schen de beide regeeringen overbrengen. VANDAAG VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. Chamberlain heeft besloten, vandaag in het Lagerhuis een verklaring af te leggen over de plannen der Britsche regeering om een einde te maken aan iedere politiek van agressie in Europa. PETROLEUM IN ROEMENIË CONCESSIES AAN DUITSCHE EISCHEN BETEEKENT ZELFMOORD. Dat in de laatste dagen begeerige oogen gericht werden op de natuurlijke rijkdom men van Roemenië, behoeft geen verwon dering te baren. Door de geografische ge steldheid van dit land, bekleedt het een voorname plaats in de petroleum-industrie. De petroleum-bronnen, die tot op heden in de districten Prahova, Dambovitza Buzau en Bacau ontdekt werden, hebben deze in dustrie tot de voornaamste van het land gemaakt. Roemenië levert ongeveer 4 procent van de petroleumproductie der geheele wereld. Öp zichzelf is dit niet zoo ontzagwekkend, daar de Vereenigde Staten in de petroleum industrie op de eerste plaats staan met 60 procent, waarna Rusland volgt met 11 pro cent en Venezuela met 9 procent. Nu zijn verschillende landen in Europa danig om petroleum verlegen, daar zij niet met de Vereenigde Staten of met Rusland mogen of kunnen handeldrijven. Vooral het Derde Rijk zit op dit gebied met de handen in het haar. Men kent de moeilijkheden, die voor al de Vereenigede Staten aan Duitschland in den weg leggen. In 1930 bedroeg de petroleumproductie 5 744.000 ton voor Roemenië, in 1935 was deze productie der Roemeensche bronnen gestegen tot 8.394.000 en dit jaar zal zij meer dan 10.000.000 ton bedragen. Kort geleden werd een speciaal vijfjaren plan uitgewerkt door Roemeensche en En gelsche deskundigen, om de petroleumpro ductie van Roemenië nog hooger op te voe ren. Tegemoetkoming aan de eischen van Duitschland, om de petroleumproductie onder Duitsch „protectoraat" te stellen, en zelf met landbouw bezig te blij ven, zou voor Roemenië economische zelfmoord beteekenen. Het kapitaal van de Roemeensche petro- leummaatschappij bedraagt ongeveer 11 milliard lei. Voor den wereldoorlog was het vooral buitenlandsch kapitaal, dat ge moeid was met deze petroleummaatschap- pijen. Nu is echter een groot aandeel Roe- meensch kapitaal geworden. De petroleumraffinaderijen zijn geheel ingericht volgens de laatste Amerikaan- sche uitvindingen, en zij zouden 12.000.000 ton per jaar kunnen verwerken. De petroleum-industrie is vooral op uit voer gebaseerd. Slechts 20 procent wordt voor het binnenland gebruikt. Tachtig pro cent dus voor de uitvoer. De geheel staats huishouding berust op de petroleumrijk- dom. De inkomsten van de petroleum' vor men ongeveer een derde van het jaar- lijksch budget van Roemenië. Ziedaar de gouden rijkdom van Roeme nië, die nog beter is dan de goudproductie, die eveneens een bron van inkomsten is van Roemenië. In 1936 bedroeg de goud productie van Roemenië ongeveer 5000 kil. De kolenproductie van Roemenië bedroeg in 1936 ongeveer 1.011.730 ton; deze ko len zijn echter voor het binnenland be stemd, en de uitvoer is practisch gering. DE DUITSCH—ROEMEENSCHE ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN. De Duitsche onderhandelaar Wohltat heeft ten slotte zijn vertrek uit Boekarest toch nog uitgesteld en de onderhandelingen over een aanvulling van het bestaande DuitschRoemeensche handelsverdrag zijn voortgezet, aldus deelden Roemeensche öfficieele kringen gisteravond mede. De handelsbesprekingen van gisteren hebben een gunstige wending genomen volgens öf ficieele kringen. Een aanvullend protocol op het DuitschRoemeensche handelsver drag van November zal thans zonder ver wijl worden onderteekend. De overeenkomst zou voor Roemenië geen politieke verplichtingen met zich mee brengen en geen commercieele monopo lies, zoo wordt verklaard, doch zij zou een voudig een commercieel document vor men ten behoeve van de uitbreiding van den omvang van den Roemeensch-Duit- schen handel door normale middelen. DE MILITAIRE MAATREGELEN VAN HONGARIJE EN ROEMENIë. Men meent te Boekarest, dat Duitsch land druk zal uitoefenen op Hongarije om dit er toe te brengen zijn militaire maat regelen aan de Roemeensche grens onge daan te maken. Volgens een gewoonlijk goed ingelichte Roemeensche persoonlijk heid zou de toestand er als volgt uitzien: Hongarije heeft al zijn strijdkrachten gemobiliseerd. Roemenië heeft slechts de dekking van zijn grenzen verzekerd. Onder die omstandigheden moet Hon garije den eersten stap doen. Duitschland zou bijgevolg het initiatief nemen tot een dringenden stap te Boedapest, opdat Hon garije zijn troepen zal terugtrekken. Roe menië zou dan volgen. Ia de Guildhall te Londen werden Woensdag president Lebrun en zijn echtgenoote door den Lord Mayor, sir Frank Bowater, ontvangen waarbij vele autoriteiten aanwezig waren. Tijdens de rede van den Franschen president

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7