OMGEVING RIJNSTREEK Dieren -Jamboree DINSDAG 21 MAART 1939 p>F i c.acn'r ro'is?Aiyx TWEEDE BLAD - PAG. 7 Haarlemsche Bloemen- keuring Tusschen twee tijdperken HAARLEM, Krelagehuis. De aanvoer van gebroeide bolbloemen neemt, blijkens het weinig geëxposeerde, snel af en het wachten is nu op de bloemen van buiten en uit de warenhuizen. Trou wens reeds een enkele inzending uit het warenhuis was aanwezig. Enkele Narcissen, aardig wat Tulpen, eenige grootere en kleinere inzendingen Freesia en één Gladiool vormden met el kaar een in ieder geval zeer overzichtelijke keuring. De Gladiool, op 20 Maart, genaamd van Schendel, was ingezonden door L. A. Hoek, den Haag. Freesia's, in de meest uiteenloopende kleuren, in daartoe geëigende vazen goed gerangschikt, werden door verscheidene firma's ingezonden. De N.V. F. Rijn veld en Zonen te Hille- gom zag uit haar inzending de sterke warm oranje-gele Orange Triumph met het Ge tuigschrift van Verdienste bekroond. Een vaas met White Giant, zuiver wit en de licht-blauwe Celeste blonken hier eveneens uit. Een best sortiment Freesia bracht N.V. Enchantress v/h H. Carlée te Haarlem. De „paars-achtige" Madame Curie ver wierf het Get. v. Verdienste; de amber- oranje gekleurde Sunburst en Caro Carlee, ivoorkleurig, vielen eveneens bijzonder op. K. van Bourgoniën Zonen, Hillegom, exposeerde Freesia Orange Glory. De bekende Bijgoed-kweekerij van G. C. van Meeuwen Zonen, Heemstede, zond ter opluistering een mooie collectie Erythro- nium in. Van het „bijgoed" overgaande naar de Tulpen dient vermeld de collectie Triumph Tulpen van J. F. v. d. Berg te Anna-Pau- lowna waarin o.m. de drie witte variëteiten White House, Kantara en Maagd van Or- léans, allen wit, maar naast elkaar gezien toch zeer verschillend. Frans Roozen Lzn. uit Vogelenzang had een mooi uitgezocht hoekje, fijn gedra peerd met zwart fluweel, keurig geëtiquet- teerd. Al veranderen deze bijkomstigheden aan de kwaliteit niets, het verhoogt in ieder geval de aantrekkelijkheid. Bijzonder be koorlijk waren de licht-mauve Parkiet Discovery en de roode parkiet Thérèse, terwijl ook, evenals overal, Poussin, met de bijzonder groote, paarse kelken opviel. Radja en Procerpine vielen op in de col lectie Mendeltulpen van P. J. W. Mantel te Avenhorn. Dat Korneforus een bloem is die „lang houdt" werd bewezen door de firma C. Nieuwenhuys, Noordduin, Lisse, die een pot met die soort inzond, welke de vorige week reeds op de keuring was geweest. De bekende gele T.T. Ursa Minor, Aviateur en Crata stonden eveneens in deze collectie. Zonneveld Philippo, Sassenheim, toon den een flinke hoeveelheid bloemen van de roode Bartigon-Sport General, alsmede Ro sea Perfecta e.a. C. Alkemade Azn., Noordwijk, had alleen E. v. d. Springdeam ingezonden, rood met geel. Een inzending zoowel uit Tulpen als uit Narcissen bestaande was tegen een der wanden geëxposeerd door A. C. v. d. •Schoot's Bloembollenbedrijf, Hillegom. In de tulpen-afdeeling waren vertegenwoor digers der rassen vroege, late, Breeder en Lelie-achtige Tulpen te bewonderen.E.l.t. Full Moon, Br. Southern Cross en Lil. tulip. The Bride trokken de aandacht. Diverse witte poetaz met oranje-^up aan winsten stonden in de Narcissen-groep dezer firima: Pride of Holland, Orange Star, Orange Boven toonden een groote hoeveel heid goede bloemen. Scarlet Leader, de Barrii Koningin As- trid, de donkergele Trompet Hindenburg en de ine. zaailing no. 3 waren eenige van de vele soorten door G. Lubbe Zoon te Oegstgeest tentoongesteld. Warnaar Co toonden de resultaten van eenige kruisingen: Fortune x Inc. Zaailing El Paso, Fortune x Scarlet Leader Hollywood. Terwijl Fortune met Golden Hawest de Inc. Java tot nakomeling had den. Tot slot diene nog vermeld de Holl. Iris Thomas Wijck, blauw, die 18 jaar geleden het Get. v. Verdienste reeds verkreeg. HILLEGOM Aanbesteding. Onder architect W. Kuitems, werd voor rekening van den heer P. den Boer aanbesteed het verbou wen van een winkel en werkplaats aan de Hoofdstraat. De uitslag was als volgt: B. Imthorn en Zn 3250, Fa. NijmenRus- men 3224, Fa. VeenmanVink vh. A. Leliveld 3088, A. Graper f 3085, Fa. J. v. d. Jagt en Zn. 2831, C. v. d. Wilden 2791. Alles inschrijvers wonen te Hille gom. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Geslaagd. Aan de ambachtsschool te Haarlem slagden: voor auto-monteur: M. Marijnders en Fr. Bockmann; voor electri- cien: H. Kraag; voor timmerman Jac. Hoogmoed en P. v. d. Laan. Alle geslaag den zijn onze plaatsgenooten. Inenting. Morgenmiddag tusschen half vier en4 uur, in de gemeenteschool gelegenheid tot kosteloos inenten en her inenting. LEIDSCHENDAM OPRICHTING ZENUWINRICHTING Door de vereeniging van Hervormde Stichtingen voor zenuw- en geestes zieken „Zon en Schild" is in de voor- malige gemeente Veur langs den Veur- schenstraatweg en Achterweg een stuk grond aangekocht ter grootte van 61 H A. met het doel aldaar een zenuw inrichting te bouwen. Naar wij ver nemen, moet de inrichting op 1 Janu ari 1941 gereed zijn. K.J.M.V. Voor een flink en aan dachtig gehoor werd gisteravond voor de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus" het 5e onderwerp van het gezagsprogram „Het Goddelijk levenselement in de Kerk, bron van ware cultuur" behandeld. Op geest driftige wijze werd het onderwerp inge leid door kapelaan H. C, Roozenburg uit Velzen. Aanrijding Met groote snelheid na derde gisteren op den Westvlietweg uit de richting Rijkswijk een luxe auto bestuurd door T. uit Voorburg. Aan den kant van den weg stond een bakfiets met visch ge parkeerd ter hoogte van de Kerkbrug, die blijkbaar door T niet werd opgemerkt met het gevolgd, dat deze werd aangereden en met visch en al in den sloot terecht kwam De schade werd onderling geregeld. Tegen een hek gereden. Zondag ts een wielrijder uit Den Haag opgereden tegen het afsluithek van den oprit aan den Westvlietweg naar den Rijksweg no. 12, welke oprit voor het verkeer is afge sloten. Hij werd hierbij zoodanig verwond dat overbrenging naar St. Antoniushove te Voorburg noodzakelijk bleek. LISSE Staatspartij Gisteravond hield de afd. van de R.K. Staatspartij een vergadering in het Bondsgebouw onder leiding van haar voorzitter, den heer J. Raaphorst. Wij hadden een grooteren opkomst verwacht vooral daar op de agenda voorkwam „Can- didaatstelling Gemeenteraad". De voor zitter verklaarde in zijn maiden-speech, dat hij in de politiek nog maar een nieuwe ling was en rekende op de steun zijner mede bestuursleden en der leden. Hij wierp een terugblik op de gehouden can- didaatstelling voor de Prov. Staten en deelde mede, dat op Maandag 27 Maart a.s. des avonds ter opwekking voor de stemming van deze Staten als spreker zal optreden de heer mr. dr. C. C. A. van Haaren. Nadat de voorzitter de bonnenverkoop voor stijving der verkiezingskas bij de leden had aanbevolen, bracht de heer A. H. Schrama als afgevaardigde verslag uit van de te Gouda gehouden vergadering en de Kamercentrale Leiden. Aan de orde is vervolgens samenstel ling van de adviescommissie voor de can- didaatstelling Gemeenteraad. De vorige commissie bestond uit de heeren C. v. d. Bug, J. v. Dijk Wzn., H. Halfschepel en K. Linelaart voor groep A, en voor groep B, de heeren Th. F. v. Rijn, C. W. Barn- hoor, H. v. d. Eeden en A. v. Werkhoven; op voorstel van het bestuur besloot de vergadering deze commissie te bestendigen Voorts werd besloten het aantal Candida ten weer te stellen op 16 en wel 8 voor iederen groep. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het overnemen van namen. De heer L. Schoorl stelden voor de zit tende leden de heeren P. Warmerdam A. H. Schrama, P. Romijn, A. Th. v. Kesteren, J. W. A. Lefeber, R. v. d. Vlugt en Jac Th. de Vroomen bij acclamatie weer te be noemen als candidaten. De vergadering ging hiex-mee accoord. Een candidatenlijst was nog ingekomen van den heer F. J. v. Kesteren en wel voor de reserve. Op een vraag van een der leden wie bij de vorige verkiezing reserves waren ant woordde de voorzitter dat dit voor groep A. waren C. Schramen, L. C. Elfering, F. G. A. Bussens en Jac Koelewijn en voor groep B de heeren G. Vreeburg, S. F. Barn- hoorn en J. Berbee Gzn. Voorgesteld werd ook deze weer te canditeeren. De heer Warmerdam wees er op, dat dit voorstel goed is bedoeld doch dat er onder zijn die een leeftijd hebben bereikt, dat men van hen in het openbare leven niets meer mag verlangen; daar dat echter maar een voorloopige eandidaatstelling is, kunnen we afwachten wie nog worden ingedeeld om later bij stemming uit te maken wie de candidaten zullen zijn. Besloten werd deze genoemde reserves thans nog niet te accepteeren, doch 8 dagen tijd te geven om namen van candidaten op te geven met dien verstande, dat de lijsten door 15 leden moeten zijn onderteekend. Candi- datenlijsten moeten uiterlijk Maandag 27 dezer bij het bestur zijn ingediend. Op voorstel van een der leden werd als nog als reserve gesteld de heet F. N. A. Blissens. Bij de rondvraag vroeg de heer C. W. Barnhoorn nogmaals de aandacht van het bestuur om voor de verkiezingen door een der raadsleden de Gemeentepoli tiek voor de leden te doen voorlichten. De ze week heeft de aandacht van het be stuur. Een ander lid vroeg hoe het ter plaatse stond met de fusie tusschen de af deeling en de afdeeling van de K.D.P., waarop de voorzitter antwoordde dat meerdere K.D.P.ers tot onze afdeeling zijn toegetreden. Hierna sluiting. NOORDWIJK Gemeenteraadsverkiezing. B. en W. hebben den datum van de stemming in deze gemeente voor den Raad bepaald op Woensdag 7 Juni. Belangrijk werkverschaffingsobject. Van officieele zijde vernemen wij, dat Maandag a.s. zal worden begonnen met het aanleggen van het bekende fietspad door de duinen naar Katwijk. Daarbij zullen de eerste week 50 werkloozen de zer gemeente te werk worden gesteld. Een week daarna zal dit aantal worden ver hoogd tot 80. Vaccinatie. In het jaar 1938 werden op alle scholen dezer gemeente, dus ook op de bewaarscholen en ulo-school, in to taal 542 leerlingen toegelaten, waarvan er slechts 2 in het bezit bleken te zijn van een vaccinatie-bewijs. Intusschen schijnt de belangstelling voor het inenten tegen de pokken momenteel weer iets toe te nemen. Dit bleek althans uit het feit, dat vorige week, bij gelegen heid van de eenmaal per drie maanden geboden gelegenheid tot kostelooze vacci natie, 32 kinderen (meerendeels beneden de twee jaren) daarvan gebruik hebben gemaakt. Dit is een ongekend groote be- langsteling vergeleken bij de laatste ja ren. SASSENHEIM Begin van brand. Ten huize van den beer W. aan de Oude Poststraat brak een bi gin van brand uit, doordat een petro leumstel vlam vatte. Door toesnellende buren werd het gevaar bezworen en erger voorkomen. De schade is niet groot. WARMOND Staatspartij. Onder voorzitterschap van den heer G. G. van Elburg hield de afd. Warmond van de R.K. Staatspartij een algemeene vergadering in hotel de Zon. Na de gebruikelijke opening heette spreker de aanwezigen hartelijk welkom inzonder den spreker van dezen avond prof. Cleophas. Spreker deed een beroep op de kiezers om dit jaar de verkiezing voor den ge meenteraad op waardige wijze te voeren, zonder in onderlinge gekrakeel te verval len waardoor veel afbreuk aan de eenheid der partij wordt gedaan. De gemeenteraads verkiezingen, aldus spreker, vertoonen de laatste jaren geen verheffend beeld en het gevolg hiervan is meei-dere malen ge weest dat, wat na jaren van moeizamen arbeid is opgebouwd, in één slag wordt vernietigd. In verband met de verkiezingen dit jaar zullen wederom steunbonnen wor den aangeboden en spreker vertrouwt dat een ieder naar vermogen de verkiezings kas van de vereeniging zal versterken. Hierna was het woord aan prof. Cleophas die als onderwerp voor zijn lezing had ge kozen: „Gemeente-politiek" Bij zijn inlei ding deelde spreker mede, dat dit voor het eerst van zijn leven was, dat hij een lezing hield voor een politieke vergadering en nu was het nog wel in zijn eigen gemeente. Een bestuur van een andere kiesvereeni- ging zou geen schijn van kans hebben hem voor een spreekavond te krijgen. Ik doe nu eenmaal niet aan politiek, aldus spr., tenzij die, welke noodig is ter ondersteu ning van de sociale actie. Het is maar, dat wij elkander goed verstaan, want ik spreek van avond over gemeentepolitiek maar dan in algemeenen zin. Ik spreek dus niet over de gemeentepolitiek ter plaatse. Noem ik voorbeelden, die misschien aan plaatselijke toestanden doen denken, dan beteekent dat dus geenszins een oordeel mijnerzijds over plaatselijke toestanden nocch ten goede noch ten kwade. Het is niet denkbeeldig waar het over dit onderwerp gaat, dat er aanwezigen zouden kunnen zijn op wie van toepassing is, dat gaarne geloofd wordt wat ten zeerste begeerd wordt. Hierna gaf spreker een uitvoerig overzicht van de plaats der gemeente in de samenleving, waarna hij een uiteenzetting gaf van de geschiedenis en de historische groei der gemeenten. Het was een boeiende en zeer leerzame rede en velen zullen thans een duidelijker beeld gekregen hebben van de taak die voor de gemeentebesturen is weg gelegd. Waar wij, aldus spreker, gehecht blijven aan de democratische staatsvoxvn met haar gezonde gedecentraliseerde werk zaamheid, daar hebben wij te zorgen dat wij deze niet compromiteeren en dit ge beurde in de laatste jaren ongetwijfeld bij de gemeenteraadsverkiezingen. Daardoor hebben wij velen van dit stelsel vervreemd En nu zit er voor ons, Katholieken, nog een andere zijde aan vast. Wij weten wat de overgang \jan het democratische naar het totalitaire stelsel feitelijk beteekent voor onze geestelijke hoogere goederen. Dadr- om moet iedere verkiezing op het oogen- blik niet zijn het veroveren van een zetel voor een bepaalde candidaat, ieder die zich om die reden laat candidaat stellen verdwijne zoo spoedig mogelijk, het is niet de strijd om een politiek stelsel alleen maar de strijd om vrijheid of slavernij, ook op geestelijk gebied. Een hartelijk applaus beloonde spreker voor zijn gloedvolle rede en namens de aanwezigen had prof. Cleo phas van den voorzitter een bijzonder woord van dank in ontvangst te nemen. Daar de gebruikelijke rondvraag niets bij zonders op leverde en nog besloten het aantal candidaten voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezing te bepalen op 12, werd de zeer geannimeerde bijeenkomst gesloten. ZOETER MEER Staatspartij. Gisteravond vergaderde de afdeeling Zoetermeer van de R. K. Staatspartij bij den heer C. Veelenturf. De voorzitter, opende als gewoonlijk en hield in een korte toespraak de leden voor, waar zf zich bij de a.s. gemeenteraadeverkie- zmgen aan te onderwerpen hadden, en hoe zij zich hadden te gedagen om niet tot re glementsovertreding te komen. Daarna werden de notulen gelezen en gaf de heer A. J. M. van Well een overzicht van het beleid der R. K. Raadsfractie in de ge meenteraad gedurende de afgeloopen vier jarige zittingsperiode. Hierna had de eandidaatstelling plaats voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Het bestuur stelde geen candidaten. Door do leden werden gesteld de heeren A. J. M. van Well, J. W. Groenewegen, J. Smits, A Vollebregt, N. Garenman, J. Duynis- veld en C. v. d. Werf. Bij de rondvraag kwamen weer oud* contributiekwesties naar voren, welke geen resultaat opleverden. Hierna sluiting. L.T.B.-ERS ROND LEIDEN! Wat beteekent N.A.P.A.? Wie dit wil weten, moet Donderdag te 10 uur in Hotel „Dén Burcht" te Leiden komen luisteren, naar Mr H. P. Marchant, die voor de Boerenvakkring Leiden van den L.T.B. over de N.A.P.A. zal komen spre ken. Hebt U Mr Marchant wel eens gehoord? Zoo ja, dan komt U zeker, zoo neen, dan komt U ook zeker, want deze kans moogt U dan niet laten glippen; ten eerste omdat het te behandelen onderwerp voor alle boeren van zeer groot belang is, verder ook om den spreker zelf. Het voornaamste is echter uw belang; meent U dat de kartel en trustvorming enkel den middenstand bedreigen? Mr Marchant zal het U wel an ders vertellen; komt vooral naar deze ver gadering; laat U inlichten over de gevaren die boven onze hoofden hangen; neemt tijdig stelling; voorkomen.is gemakkelijker dan genezen. Als het te laat is, kan men met klagen niets meer bereiken; 't is nu nog tijd de handen ineen te slaan en aan te pakken; men moet weten waar men aan toe is en dit zal U Donderdagmorgen wor den duidelijk gemaakt; komt dus, met uw buurman, uw broer, uw zwager, uw zonen; kortom komt en luistert; het is uw eigen groot belang en dat moogt U niet verwaar- loozen, enU zult er ook geen spijt van hebben. Kringsecretaris L.T.B. ALPHEN AAN DEN RIJN DREIGT EEN NIEUW BIOSCOOP CONFLICT? Gemeentebestuur verbiedt voorstelling in de „Stille Week". Naar de „Rijnbode" verneemt, is er een eigenaardige kwestie gerezen tusschen het gemeentebestuur eenerzijds en den eige naar van de Luxor Bioscoop in het Nuts- gebouw, den heer W. den Hertog, ander zijds, waarbij mede de verlof houder van dit gebouw, de heer F. Zaal, betrekken is geraakt. Laatstgenoemde heeft reeds eenige ma len op instigatie van de politie, doch naar het schijnt geheel onnoodig, het hoofd der gemeente vergunning gevraagd om gedu rende het winterseizoen bioscoopvoorstel lingen in de Nutszaal te mogen laten ge ven. De politie was van oordeel, dat de plaatselijke politieverordening deze aan vrage noodzakelijk maakte en waar tot dus- gemeester steeds gunstig werd beschikt, gaf dit nooit aanleiding tot bijzondere moeilijkheden. Tijdens afwezigheid van het hoofd der gemeente, is ditmaal de vergunning aan den heer Zaal echter toegekend door den loco-burgemeester, den heer G. M. Hern- green en deze heeft hierin voor het eerst de bepaling laten opnemen, dat geen bios coopvoorstellingen mogen worden gegeven in de z.g. „Stille Week" voor Paschen. Dit verbod komt dus hierop neer, dat de heer Zaal den exploitant van de Luxor Bioscoop geen gelegenheid zou mogen ge- *'en in de stille week voor Paschen de ge wone bioscoopvoorstellingen te houden. De heer den Hertog, wien in 1932 krach tens de Bioscoopwet door B. en W. ver gunning is verleend tot het geven yan bios coopvoorstellingen, stelt zich thans echter op het standpunt, dat alle tot nu toe aan den heer Zaal verleende vergunningen en derhalve ook de laatste beschikking van den loco-burgemeester, iedere rechtsgel digheid missen, omdat voor het geven van bioscoopvoorstellingen de plaatselijke Po litieverordening, welke ondergeschikt is aan de Rijkswet, niet het richtsnoer mag zijn voor het geven van vergunningen, maar enkel en alleen de Bioscoopwet, krachtens welke, zooals reeds hiervoor werd opgemerkt, aan hem in Juli 1932 een vergunning is uitgereikt. De heer den Hertog is dan ook niet voor nemens zich bij de, door den loco-burge meester getroffen beschikking neer te leg gen, teminder door een dergelijk verbod tot het geven van bioscoopvoorstellingen in de stille week nergens elders in den lande is uitgevaardigd. Het vei-dere verloop van deze eigenaar dige kwestie zal ongetwijfeld met belang stelling worden tegemoet gezien. Stopbord omver-gereden. Een auto bestuurder kwam gisteren op den hoek van de Brugstraat in botsing met het stopbord. De dienstdoende agent van politie wist zich in veiligheid te stellen, De bestuurder deed toezegging de schade te zullen vergoeden. Geboren: Alida Willemijntje, d. v. C. J. Sprokkerieft en M. C. van der Laken Trijntje, d. v. G. Tromp en J. de Groot Elisabeth Johanna, d. v. A. A. Jansen en J. M. van Winkel Hendrik Adriaan, z. v. A. A. Jansen en J. M. van Winkel. Ingekomen: Cornelia H. Voorhoeve, Groeneweg 18b, van Leidschendam. Vertrokken: Antonius W. van He- mert en gezin, naar Amsterdam, Banka- straat 31. BODEGRAVEN De burgemeester. Onze burgemeester, de heer G. R. Vonk, die thans in onze ge meente woonachtig is; zal voortaan als regel voor het publiek te spreken zijn ten gemeentehuize op Maandag txisschen 10 en 12 uur. De burgemeester heeft zich thans geves tigd aan de Burg. van Dobben de Bruijn- straat no. 5. NOORDEN Bewaarschool. Het R. K. Kerkbestuur besloot alhier tot stichting over te gaan van een R. K. Bewaarschool indien hier voor verdoende medewerking aanwezig blijkt te zijn. Aanmelding hiervoor kan deze week schriftelijk geschieden. Gezien het aantal kinderen, dat regel matig per autobus naar Nieuwkoop .gaat en lettend op de vele groote gezinnen, die hier zyn, gelooven wij dat voor dit ge deelte de totstandkoming wel gewaarborgd zal zijn. RIJNZATERWOUDE E. H. B. O. Voor het examen eenheids diploma E. H. B. O. slaagde te Aalsmeer de heer J. l'Ami alhier. Het examen werd afgenomen door Dr. van der Stempel, arts to Amsterdam. 149. Toen zag je de wolf en de zeven geitjes. Die gingen samen wandelen en de geitjes kregen ieder een ijsco. Toen liep er een vos op zijn teenen tusschen een tiental kippen door, die lagen te slapen. Maar hij keek nog wel een beetje begeerig. 150. Er kwam nog veel »neer. Er traden kangaroe's op, die Australische dansen vertoonden en ijsbeeren, die Eskimo- dansen deden. Om vijf uur was het afgeloopen en de be zoekers gingen naar buiten. Gelukkig scheen het zonnetje weer.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7