Éfl '(V./'b) Voorjaarsmaniels aparte ontwerpen V o o r j a a r s k I a n k e n Ons Patronenhoelqe IN <tS2. Faissé's eEs nieuwste garneering Het is neg slechts gedurende enkele seizoens, dat men veer zoo'n bijzondere voorliefde aan den dag legt voor plissé's. L. nonnen werd met geplisseerde gaarneeringen toe te passen aan effen stoffen en bedrukte zijden weefsels, die steeds buitengewoon voldeden. Het effect, dat verkregen wordt door bedrukte zijdjes te plis- s eer en voor vesten, gedeel ten van mouwen of strooken aan rokken is dikwijls verrassend, omdat het dessin er dan volkomen anders uit ziet. Het feit, dat geplisseerde japondeelen meer en meer toegepast wc-rden draagt er levens toe bij, dat de textielindustrie stoffen fabriceert, die deze machinale be werking met succes doorstaan m. a. w. die plissé's' houden. De rokken, geheel of gedeeltelijk geplisseerd geven bij het gaan een aardig golvende lijn, die vlot aandoet. Dé rechte rokken ziet men vrijwel al leen nog bij strenge tailleurs, andere mo dellen worden op een of andere wijze met ruime onderwijdte gemaakt. Een paar zeer geslaagde ontwerpen voor stoffen en effen zijden weefsels geeft dit schetsje, mcdellen, waarvan de linker en middelste japon zich óók leenen voor pic-t-slanke dames. Het rechter model met dwarse verdeeling daarentegen is slechts geschikt voor zéér slanke dames. onze goeukoope patrom en. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practiscb Mo deblad" Postbus 36, DeD Haag Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, t 0.58 Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Wanneer de voorjaarsdagen milder wor den, krijgt iedere vrouw het gevoel, dat wintermantels wat eentonig beginnen te werken. Mantelcostumes, die zoo'n groote plaats in het modebeeld innemen, worden bijzonder gaarne gedragen, doch zonder een lange mantel kan men toch niet. Van den smaak zal het afhangen aan welk model men de voorkeur wenscht te geven, doch ook het figuur dient in aan merking genomen te worden. Wat de een staat kan een volkomen verkeerde keus voor een ander blijken te zijn en dit be treft model, stof en kleur. Voor de morgenuren zullen bij voor keur zeer eenvoudige mantels met. uitge sproken sportief karakter gedragen wor den, die driekwart of lang zijn. Jonge meisjes kunnen hare keus bepalen op de moderne swaggers, die een ruim klok kende rug aangegeven, doch meermalen ook gedeeltelijk opgestikte plooien. Men ziet onder de meer gekleede mantels ook mooie aansluitende modellen, die gedra gen worden over kleurige wollen en be drukt zijden voorjaars- en zomermantels. Zij zullen echter lang genoeg moeten zijn om te voorkomen, dat een deel van een anders gekleurde japonrok te zien komt. Zwart is weer zeer gangbaar evenals don kerblauw hetgeen de beste kleuren zijn voor oudere dames. Voorts komen vele neutrale kleuren in aanmerking evenals groen, wijnrood, barnsteen, verschillende tinten bruin en middelblauw. Alhoewel de mantels een enkele maal knoopsluitingen hebben zullen zij toch oveïwegend veel met een onzichtbare sluiting gesloten worden. Twee vormen onderscheiden zich dit jar, we zouden ze de hoofdtypen kunnen noemen en dit zijn de prinsesse-modellen en die, welke eenigszins een ruime, over- blousende lijn aangeven.Talrijke varia ties zijn voor beide typen mogelijk en deze worden ruimschoots toegepast. Aan enkele modellen ziet men een pas, die zich nu eens tot taak gesteld ziet het figuur breeder te doen schijnen dan weer de af- kleedende lijn moet bewerkstelligen. De schouderlijn wordt iets, doch niet bovenmatig verbreed en wel door eenige ruimte aan den bovenmouw. Deze laatste richt zich naar de coupe der mantel en zal bij de prinsesse-modellen naar den pols toe aansluiten, een tailleurmodel be houden. Fantasie mantels hebben meerma len blouseachtige mouwen, die met veel ruimte aan een gladde manchet worden gezet en bij voorkeur bij overblousende mantels gedragen worden. De nevengenoemde schetsen geven ver schillende mouwen in dit genre weer. Als materialen worden tweed en andere En- gelsche stoffen voor sportieve mantels aangewend, weefsel, die zich over het al gemeen kenmerken door korrelachtige of harige oppervlakte. Bouclé, cloqué, gabardine, ingeweven diagonalen en nopjes kleur op kleur leenen zich voor het gekleede genre man tels, evenals duvetine en min of m,eer dik ke ribbels. Enkele der nieuwste ontwerpen geeft deze schets weer en in dit verband schen ken we eerst onze aandacht aan het mid delste model, een zeer elegante mantel, die bijzonder geschikt is voor gezette da mes en wel in de eerste plaats door de af- kleedende lijn, en voorts werkt de ver- breede schouderlijn zeer gunstig ten op zichte van de heupen. Apart is de garnee ring van shaalvormige nervures, allen naar de taillelijn gericht; als sluiting kan men banden van dezelfde stof nemen, doch een gesp zal het ook zeer goed doen. Vest van zijden pique. Bovenaan links. Mantel met tresgar- neering aan bovendeel en mouwen. De mantel links onderaan heeft een garnee ring van stiksels en enkele gedeeltelijk opgestikte plooien. Sluiting met één knoop. Rechts sportief fantasiemodel met pas en plooien, een zeer geschikt model voor toe komstige moeders. Onderaan een mantel van soepele stof met gesmockt bovendeel, dat aan den rug iets bloust. Zeer wijde mouwen. Mep ziet, dat de mantels over het alge meen niet over elkander slaan; alhoewel de tailleurmodellen dit wel doen. Het komt er dus wel zeer op aan, dat men mantel en japonnen zoodanig kiest, dat geen al te smakelooze effecten wor den verkregen! Grappige versieringen voor de kinderkamer. Wandkleeden, kussens, tafelkleedjes kunnen er in hooge mate toe mede wer ken om de kinderkamer aardig in te richten. Zelfs al heeft men niet anders dan een speelhoek in de woonkamer, dan nog kan deze zeer geschikt met een aar dig wandkleed beven het speeltafeltje ver sierd worden of zorgt men voor een apart tafelkleedje en kussens in het stoeltje. Het geheel moet een vroolijken indruk maken en hiervoor leenen zich allerlei bonte res ten, die men in allerlei vormen knipt. Men zal de rafelkant eerst om moeten slaan en met onzichtbare zoomsteekjes op de stof hechten en heeft men dan een aantal rondjes en ovaaltjes, liefst grootere en kleine stipjes, bloempjes, streepjes en ruitjes, dan worden ze op linnen kleedon of kussenovertrekken gewerkt op de wijze, als ons voorbeeld aangeeft. Een voudige groepjes èteekjes, eventueel afge wisseld met festonsteken, dienen als ver bindingsmiddel van rondjes en kleed. Hoe meer fantasie men aan den dag weet te' leggen, hoe aardiger het resultaat zal zijn (bovenaan). Het kussen onderaan weergegeven is uiterst eenvoudig en in primitieve ver men uitgevoerd. Hoe geslaagd is de hou ding van het mannetje met zijn wijde ge stipte broek, geruite lijfje en zwarten hoed, armen en gelaat in steelsteek. Op de geruite hoek rechts zijn met veel verbeel ding een vlinder en wagen, ook al van lapjes gewerkt. Laat uwe fantasie u eens leiden, moeders, grootmoeders en tantes. Kijkt uw lappendoos eens na en ge zult verrast zijn door den schat van materiaal, die ge vindt om aardige versieringen te maken voor kinderkamér of speelhoekje! Orde.de ziel van de huishouding Het begrip van een goed verzorgde wo ning, mag niet alleen betrekking hebben op een mooi interieur, waarvan een aange name sfeer uitgaat, noch op prdeiijke ka mers, waar geen stof té ontdekken en alles in de puntjes opgeruimd en niets van zijn plaats is. De verzorging moet zich even zeer uitstrekken tot datgene, wat de niet ingewijde niet ziet; wat zelfs de huisge- nooten wellicht niet opmerken of slechts bii toeval ontdekken. Wij hebben hier op bet oog laden en kasten, vooral die, waar in verstelgoed, naaiwerk, lappen, e.d. be waard worden doch het euvel strekt zich cok vaak nog verder uit. Wordt in de huiskamer voor een onver wachte gast de koffietafel gedekt en moet- d» huisvrouw een en ander uit de muur kast halen, dan komt niet altijd alles even smetteloos te voorschijn en moet eerst de theedoek de helpende hand bieden voor dat gene, wat niet dagelijks in gebruik is. Even als kamers moeten ook kasten regelmatig beurten hebben, ook de buffetladen wor den steeds opgeruimd, uitgestoft en van schoon papier voorzien. In de lade, die meest met vilt of peau de pêche is bekleed en voor berging van allerlei lepers, vorken en messen dient, moet niet alles na de af- wasch ordeloos gedeponeerd worden. Ieder vakje heeft zijn vaste bestemming en zelfs groote en kleine lepels, varken en messen, doet men groepsgewijze bij elkaar. In de slaapkamer, waar een linnenkast meestal een plaats vindt, doen de keurige stapeltjes doeken, lakens, tafelgoed e. d. zoc prettig aan. De omvan" van den in houd is niet meer te vergelijken met d'e van grootmoeders kast, doch aan dé orde en netheid kan steeds nog een voorbeeld genomen worden. Het is niet mogelijk om hieraan de hand te houden, wanneer de huisvrouw „gauw even" de wasch wegbergt en geen tijd besteedt om' te zorgen, dat de stqpelties een rechte lijn" vormen. De deuren zijn gesloten, niemand ziet het. - Ook in keukenkastje" ei. laadjes is. dik wijls een chaos te vinden van half afge rolde kluwen touw. gummi ringen, eles- tiekjes, kurken, papieren zakken, e.d. Waarom niet even de moeite genomen om fe voorkomen, dat het touw losschiet? Worden schoone papieren zakken, pakpa pier e. d. niet keurig ongevouwen in een doos bewaard; evenals allerlei andere din gen, die niet dagelijks gebruikt worden? Men beplakt de doozen met een etiket, waarop de inhoud vermeld staat en geeft zo een plaats onder in een kast. in dé kei dei, of waar cok. „Levensmiddelen, krui den en dergelijke moeten niet in zakjes, doch b.v. in afgesloten leege jampotten, bussen of wat ook be waard worden, zoo nopdig met vermelding van inhoud. De kans op bederven is veel minder groot, doch ook uit hygiënische overwegingen is zulks ge wen scht. Wat te denken van de gewoonte om tijd schriften, couranten ena alles wat rommel geeft, maar „even onder den divan" te leg gen? Inderdaad kan men pas van een goed verzor^e woning spreken, indien alle kas ten en laden er zóó uitzien, dat ze ten allen tijde ook voor anderen te zien zijn. Het is niet voldoende om alleen met een jr-.arlijksche schoonmaak kasten uit te ha len. Regelmatig houdt men een of twee maal per maand zoo nopdig. per week een - uurtje beschikbaar, dat aan het schoon houden van kasten en laden besteed wordt. Opruimen wat gebroken is en daarbij niet te zeer gevoelsoverwegingen laten spreken, omdat dit of dat reeds zoovele jaren in hef bezit is geweest! Glas, pofcelein en aardewerk, dat ge barsten of geschonden is, komt niet meer in aanmerking om gebruikt te worden en gaat eveneens weg. In de meeste gevallen doen wij veel te 'moedijk afstand van al lerlei dingen, die wij rre meer gebruiken. Kleerkasten .worden., na gezien of het inder daad noodig is, dat mantels, - jassen, schoe- HÜISHOÜDSCHORT 2032. Prijs 30 cent. Bedrukt of effen katoen is als materiaal voor dit schort gedacht, alhoewel cretonne in aardig bloemendessin zich eveneens leent voor de uitvoering, kier» kan het af- biezen met reepjes van de verwerkte stof. Onderaan ziet men hoe uiterst eenvoudig het knippen en maken is, waardoor men dit schort in minder dan geen tijd. af heeft. Als ser veerschort is dit model bijzon der aardig van genopt batist. Ben. stof 1.50 M. van 80 c.M. Patror.er in de maten 42, 44 en 46. Prijs ^0 cent -f- 5 ct. voor porto- en omz. bel. Geruite, rechte blouse met gepunte pas. aan voor- en rugpanden. Zakjes in de zelfde lijn der pas. Shilling met" fantasie^ knoopen en scherp gepunte kraag. Drie- ba.'insrokje van tweed, ó~t practisch is in Muffe lucht in kamerkasten verdwijnt, 'indien men er een'.kom met heet water en terpen lijnolie plaatst gedurende eenige uren, b.v. 1 eetlepel op 1 L. water, zoo- noo'.h.'j eenige malen herhalen. Ka jveivlekken kan men uit kleeding, en. e.d. verwijderen, door er eerst een stuk stevig vloei op te leggen, daarna met n heet ijzer over het vloei strijken. Het kluste zuigt het warm gemaakte vet op zonder vlekken achter te laten. nën en alles wat niet meer gedragen wordt door de huisgenooten bewaard moet wor den. K leer ene omité's zien alles dankbaar tegemoet, trouwens ieder heeft wel adres sen, waarvan hij weet, dat een of ander rog'benut kan worden. Zijn wij eenmaal zoover, dat een flinke opruiming is ge houden, dan kost het ook niet meer zooveel moeite om de hand aan de kasten te hou den. Orde is de ziel van iedere huishouding. Niet slechts ten deele, doch in zijn vollen ral een woning goed verzorgd zijn, indien ook met de details rekening wordt gehouden. hei dragen, omdat dit materiaal niet kreukt. Ben. stof blouse 2 M. en voor ïok 1 x hoogte. Patronen 1416 en 1618 jaar. BON Y IR G9EDKOOPE PATRONEN Op U; zonden aan „Het Practisch Mode ls Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PI A- ATS Patroon NoMaat bij ingesloten aan paslzegels. u te ens het laatste nummer van -'ie Modeblad" wenscht te or.t- i e u 10 cent extra in te si ten. liefst van 11/2, 3, 5, r v„n 6

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8