Groeiend verzet tegen geweldmethode De „Aether-geuzerT te Lisse overrompeld Kinderdrama in Polen MAART 1939 30ste Jaargang No. 9289 9e £cid&eli£0oii/^a/nt Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. t Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L Op heeterdaad betrapt in een bollenschuur OMSINGELINGSPOLITIEK Te Londen concentreert zich op het oogenblik een levendige diplomatieke acti viteit. Gisteren en vandaag zijn op het Foreign Office besprekingen gehouden met allerlei diplomaten, welke bespi'ekingen de verwachting wekken, dat er iets gaat gebeuren en dat Engeland het niet bij een formeel protest zal laten. Men wacht met spanning op de verkla ring, welke vandaag in het Britsche par lement zal worden afgelegd. De Britsche bladen zijn eensgezind van meening, dat thans geen tijd verloren mag gaan. Sommigen, o.a. de „Daily Telegraph" zijn van oordeel, dat de buitenlandsche politiek noodzakelijk geheel moet worden gewijzigd; de toestand eischt een politiek van nauwe samenwerking tusschen de mogendheden. De „Times" schrijft, dat Duitschland zijn rol moet spelen in de wereld, doch uitbrei ding van het nationaal-socialisme betee- kent uitbreiding van politieke tirannie, wreede politie-methoden en nieuw heiden dom. De reactie hierop is spontaan en overal merkbaar na de bezetting van Tsjecho-Slowakije. In vele landen is on middellijk een anti-Duitsche stemming ont staan, in de omringende landen gemengd met de vrees, dat ook hen een gelijk lot kan treffen. Engeland is steeds geweest .tegen een politiek om Duitschland te omsingelen, doch de politiek van Duitschland zelf en zijn methoden leiden noodzakelijkerwijs tot een omsingeling". De „Times" is gewoonlijk goed ingelicht en heeft reeds meermalen blijk gegeven, een juisten kijk op de houding der Britsche regeering te hebben. Het vermoeden is dus gerechtvaardigd, dat de ontwikkeling van de situatie zal gaan in de richting van een bondgenoot schap tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland, eventueel versterkt met de toe treding van andere mogendheden. Wie zullen dat zijn? Polen? Roemenië? Hierom trent valt nog niets te voorspellen. Inmiddels hebben de regeeringen van Engeland en Frankrijk nota's doen over handigen te Berlijn, waarin geprotesteerd wordt tegen de eigenmachtige en wille keurige bezetting van Tsjecho-Slowakije en gezegd wordt, dat de beide regeeringen de aanhechting niet erkennen. In aansluiting hiermede hebben Londen en Parijs hun ambassadeurs te Berlijn teruggeroepen, om „inlichtingen te geven", terwijl Berlijn reeds zijn ambassadeur te Londen heeft ontboden en vandaag dezelf de maatregel nam t. o. v. Parijs, Amerika en Sovjet-Rusland hebben reeds te kennen gegeven, dat zij de annexatie van Tsjecho-Slowakije niet als rechtmatig erkennen. In Amerika is de stemming jegens Duitschland er niet beter op ge wordend Reeds zijn z.g'. retorsie-rechten in gesteld op de belastbare Duitsche invoer, waardoor de uit Duitschland in Amerika in te voeren producten met 25% extra zul len worden belast. Bovendien gaan er zelfs stemmen op, om alle diplomatieke en han delsbetrekkingen met Duitschland op te zeggen. De stemming is ingetwijfeld guns tig voor een voorstel tot wijziging van de Amerikaansche neutraliteitswet. Van dezelfde gunstige stemming heeft Daladier ook gebruik gemaakt om vol machten te krijgen, waarvan hij eenige maanden geleden niet zou hebben durven droomen. De bewapening wordt thans alom in koortstempo opgevoerd. Berichten uit Engelsche bron over bui tensporige eischen, welke Duitschland aan Roemenië zou hebben gesteld, hebben de onrust nog doen toenemen. Duitschland zou in ultimatieven vorm het monopolie van den geheelen Roemeenschen export hebben opgeëischt en bovendien van Roe menië geëischt hebben, dat het zich uit sluitend op den landbouw zou toeleggen. Koning Carol, die de onafhankelijkheid van zijn land bedreigd zag, zou zich on middellijk tot Engeland hebben gewend. In de toch al zenuwachtige spanning na het gebeurde van de laatste dagen werkten deze berichten hoogst alarmeerend. Geluk kig zijn ze, zoowel van Duitsche als van Roemeensche officieele zijde tegengespro ken. Is er dan heelemaal niets aan de hand geweest en zijn alle berichten daarom trent uit de befaamde journalistieke duim gezogen? Waarschijnlijk is er wel degelijk iets aan de hand geweest, maar is de tegen spraak gelanceerd in de verwachting, dat Duitschland deze gelegenheid zou aangrij pen om zich met goed fatsoen terug te trekken. De diplomatieke medewerker van Reuter herinnert er aan, dat kort na de crisis in September Duitschland gelijke eischen heeft gesteld aan Hongarije, dat een land- bouwstaat zou moeten zijn en den omvang van zijn leger zou moeten beperken. Er wordt te kennen gegeven, dat Spannende achtervolging Aan volks-opruiïng een eind gemaakt In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Lisse een geheime zendinstallatie door de politie en ambtenaren van den radiocontroledienst het zwijgen opgelegd. De apparaten zijn in beslag genomen. De daders, die zich met deze brutale en on geoorloofde uitzendingen bezig hielden, zijn op heeterdaad betrapt en gearres teerd. Dit is in enkele woorden het succes van een wekenlang zoeken naar dit zendstation, dat zich gedurende een maand iederen Woensdag- en Zaterdagnacht van 12 uur tot 12.15 uur liet hooren op een golflengte van 311 M. Direct nadat Hilversum gesloten was, viel de zender in. Meestal werd een korte redevoering gehouden en de onbekende spreker ontzag zich niet om verscholen achter zijn anonimiteit op de meest gro ve en beleedigende wijze aanvallen te doen op de regeering, publiekrechtelijke instel lingen en overheidspersonen. Direct nadat de eerste uitzending, die gehoord de geluidssterkte veruit Amsterdam kwam, stelden zoowel de x-adiocontrolecommissie als het bureau van den commissaris van de rijkspolitie K. H. Broekhoff een, uitge breid onderzoek in.. Een onderzoek, dat gezien de gemakkelijke verplaatsbaarheid van het zendstation groote moeilijkheden opleverde. Fet po.itieele onderzoek werd behalve door den commissaris ingesteld door inspecteur J. W. Kallenborn van het bureau voor falsificaten en inspecteur van Boxtel van het hoofdbureau van politie in Amsterdam. Gezien de politieke strekking van de uitzendingen vermoedde men in welke richting men moest zoeken. Een groot aantal personen, die voor een even- tueele medewerking aan deze ongeoor loofde en krenkende uitzendingen in aan merking kwamen, werd nader onder de loupe genomen. Dit was een werk, dat zeer veel tijd kostte aldus vertelde commissaris Broekhoff ons Zondagmiddag en dat met de meest mogelijke voorzicht1 gbeid moest geschieden om eventueele daders niet „kopschuw" te maken. Tenslotte was het duidelijk, dat van alle gevolgden slechts één man, een 28-jarige Amster- damsche koopman, ernstig in aanmerking kwam, Intusschen had de geheime zender reeds spoedig de uitzendingen vanuit de hoofdstad gestaakt. Blijkbaar werd dat door de daders, die er alles op zetten om anoniem hun aanvallen voort te kunnen zetten, te gevaarlijk gevonden. Soms we zen de peilingen van den radiocontrole dienst uit, dat vanuit Amstelveen werd ge zonden, dan weer hacken „ast - eu- zen" zooals zij zich pleegden te noemen, hun tenten aan den rand van het Gooi, onder Weesp opgeslagen. In beide geval len stelden de genoemde inspecteurs, die nacht in nacht uit op zoek waren naar den zender, een onderzoek in die buurten in, waarbij zij op uitstekende wijze werden geholpen door de gemeentepolitie te Weesp en de marechaussee te Watergraafsmeer. Resultaten leverden deze expedities echter niet op. Duitschland Hongarije in zijn economischen kring heeft gebracht en het Hongaarsche leger van gering belang heeft gemaakt en dat het nu zijn volgenden territorialen zet zou willen doen door er naar te streven, het land dat er achter ligt economisch en vervolgens politiek te onderwerpen. Met spanning ziet men in Europa ook uit naar de houding, welke Italië zal in nemen. De verwachtingen zijn tegenstrij dig. Sommigen meenen, dat Italië nu wel spoedig met zijn eischen tegenover Frank rijk zal komen en steunend op het Duit sche voorbeeld Frankrijk voor een fait accompli zal stellen. Anderen meenen, ge zien het weinige enthousiasme, waarvan men in Italië blijk geeft, dat Mussolini eer der bakzijl zal halen en zal trachten met Frankrijk tot overeenstemming te komen. In elk geval blijft de internationale toe stand nog zeer geladen, wat duidelijk bleek op de beurs. De stemming ter beurze van Amsterdam was wel niet nerveus wat erop duidt, dat men geen oogenblikkelijk gevaar vreest doch'overal manifesteerde zich een vraag naar dollars. Hetgeen trouweixs niet alleen te Amsterdam maar ook in andere beurscentra het geval was. Men houdt dus rekening met eventueele complicaties. STEEDS ACHTER EEN VERDACHTE AAN. De rechercheurs Knol en Dobbe volg den echter in hun politieauto, bestuurd door den politiechauffeur Bey, hardnek kig het spoor van den Amsterdamschen koopman G. en Zaterdag zou dit tot het betrappen op heeterdaad leiden. Zater dagavond reed G. met zijn auto in de rich ting Haarlem. Hij reed zeer snel, daarbij toch de noodige maatregelen treffende om eventueele vervolgers het spoor bijster te doen worden. Het was geen gemakkelijk werk om den man op de duistere wegen niet kwijt te raken, maar het gelukte. In het dorp Lisse sloeg de geheimzinnige auto, die door de Amsterdamsche recher cheurs zoo hardnekkig gevolgd was, de Veldhorststraat in. Buiten de bebouwde kom op den Stationsweg gekomen, ver dween de wagen in een eenzaam, dood loopend laantje, aan het einde waarvan een bloembollenschuur en een huis stond, bewoond door den 31-jarigen B. Wisse ling, bloembollenkweeker en hulp-bosch wachter op het landgoed „Keukenhof". De rechex-cheurs vatten bij het laantje post en waax'schuwden telefonisch de inspecteurs Kallenborn en Boxtel en de ambtenaren van den radio-controledienst. De Amstei'damsche inspecteurs stonden gereed om uit te rukken en alle maatre gelen, om met succes e«n inval te doen, waren genomen. Thans was spoed gebo den, ten eerste omdat de mogelijkheid be stond, dat de „aethergeuzen" ontijdig lont zouden ruiken en zij hun uitzending niet zouden laten doorgaan en in de tweede plaats om met voldoende manschappen aanxyezig te zijn om alle betrokkenen op heeterdaad te betrappen. Weldra suisde de politieauto met de beide inspecteurs over de donkere wegen naar Lisse, waar met groote omzichtigheid eerst een bezoek aan het politiebureau wex-d gebracht. De plaatselijke inspecteur, de heer J. War- menhoven had inmiddels zijn mannetjes gemobiliseerd en ook P.T.T.-ambtenaren van den controledienst waren gearriveerd. Besloten werd om met de twaalf beschik bare mannen in een wijden cirkel een cordon te trekken om de schuur. Dit was in den donkeren nacht geen gemakkelijk werk, temeer daar het te nemen terrein doorsneden werd door slooten. Herhaalde lijk moesten de politiemannen'in het duis ter een sprong wagen, maar alles ging goed en tegen middernacht, het tijdstip waarop de uitzendingen begonnen, was alles voor een verrassenden ovexwal ge reed. Zoo nu en dan zag men uit de schuur een lichtflits en men was er vrijwel zeker van, dat men op het punt stond om met succes toe te slaan. Afgesproken was, dat precies vijf minuten over twaalf de aan val zou plaats hebben. OP HEETERDAAD. Van alle kanteix renden de politie- mannexx met de revolver in de vuist naar de schuur. De deur werd open gerukt en de „aethergeuzen" waren en flagx'ant delit betrapt, juist was een spreker bezig met een aanval op de regeering.... zijn mond klapte midden in een zin dicht toen hij de politie zoo plotseling en onverwachts voor zich zag. In de schuur bevonden zich vijf mannen tusscheix de 20 en 30 jaar. Buiten bevond zich nog 'n zes de man, die blijkbaar als wachtpost had dienst gedaan. Ook hij werd in gerekend en later bleek, dat in zijn woning twee uitzendingen hebben plaats gehad. In de schuur, die door een petroleum lamp spaarzaam werd verlicht, trof de politie een volledige zendinstallatie aan van uitstekende kwaliteit. Een groot deel van de toestellen was ingebouwd in kof fers, de kleine microfoon was gemonteerd op een statief van een fototoestel. De schuur is eigendom van den graaf van Lijnden, die echter voor deze uitzen dingen geenerlei verantwoordelijkheid draagt. De hulp-boschwachter van het landgoed „Keukenhof", als zoodanig onbezoldigd rijksveldwachter, bekleedde een functie in de plaatselijke propagandadienst van de N. S. B. De zes gearresteerden werden overge bracht naar het politiebureau te Lisse, evenals het in beslag genomen zendtoe stel en een koffergramofoon met platen. Vervolgens werd de officier van justitie te Haarlem, in welk arrondissement de feiten zijn gepleegd, van de gebeurtenis sen op de hoogte-gesteld. Na een kort verhoor zijn de verdachten, meerendeels leden:~van de N.S.B., naar Amsterdam overgebracht, evenals de in- beslag genomen, "zender. De toestellen staan thans opgeslagen in een van de ka mers van het bureau van commissaris Broekhoff in de Nieuwe Doelenstraat, waar de arrestanten tot diep in den nacht zijn verhoord. Van de zes gearresteex'den is alleen ge noemde Wesseling uit Lisse afkomstig; twee anderen A. de G. en E. uit Haarlem mermeer, de drie anderen uit Amster dam. Zondagmorgen vroeg is nog een Am sterdamsche sigarenwinkelier van zijn bed gelicht, verdacht van medeplichtigheid. Ook hij is aan een verhoor onderworpen. Nadat de zeven mannen, waaronder vier Amsterdammers en drie inwoners van Lisse hun verklaringen hadden afgelegd, zijn zij in den loop van den Zondag op vrije voeten gesteld, daar voorarrest voor dit misdrijf niet is toegelaten. Sedert Januax'i j.l. behoort het heb ben van een zendstation zonder de vereïschte vergunning tot de misdrij ven, strafbaar gesteld met een maxi mum gevangenisstraf van een half jaar of met een maximumboete van 5000.vroeger voor de jongste wijziging van de wet op de telegrafie en telefonie kon slechts overtreding ten laste worden gelegd. RECLAME-VLIEGER DE DADER. Het bleek uit de verhooren, dat de hoofddader de reclamevlieger en techni cus Van Gelderen is. Het zendtoestel was zijn eigendom, hij is echter geen lid van de N.S.B. en waarschijnlijk was het zijn bedoeling om winst te maken met de uit zendingen, waarvoor door het publiek geld kon worden gestort. De gevolgde Am sterdamsche koopman, die samen met een Amsterdammer naar Lisse was gereden, had het apparaat vervoerd naar de schuur. De verdachten hebben een volledige be kentenis afgelegd. Ontkennen zou ge zien de betrapping op héeterdaad niet veel hebben gebaat. Op het oogenblik staat nog niet vast of deze verdachten ook zullen worden vervolgd op grond van den inhoud van hun uitzendingen, b.v. we gens beleediging, smaad, beleediging van het openbaar gezag, en dergelijke. Wij hebben de zendinstallatie bekeken, die in het bureau van commissaris Broek hoff is opgeslagen. Tusschen de gramo- foonplaten bevond zich o.a. de „feest- marsch van het Amsterdamsche politie- muziekkorps" van J. R. van der Glas. Ook was een plaat met de roepsignalen van de „aethergeuzen" aanwezig en platen met het „Wilhelmus", het „Wien Neerlandsch bloed" en „Stars and Stripes". Onder de in beslag genomen instx-umen- ten bevinden zich ook klimschoenen, die waarschijnlijk gebruikt zijn om de an tenne op te hangexx. Behalve deze instrumentexx heeft de po litie ook de auto van den Amsterdammer T. in beslag genomen, omdat daai'mee de installatie werd vervoerd. Nader vernemen wij nog, dat de recla mevlieger G. in België al eens met de jus titie had kennis gemaakt, hij heeft te Gent terecht gestaan wegens het veroor zaken van dood door schuld. Hij raakte op het strand te Oostende met zijn vlieg tuig een dame. ZIJN VADER BIJ EEN TWIST DOODGESTOKEN De 28-|arige dader gearresteerd Vanochtend heeft de 28-jarige Tjeerd Mellema zijn 58-jarigen vader Dirk Mellema, slager en koopman te Hem- pens in de gemeente Leeuwarderadeel, gelegen onder den rook van Leeuwar den, bij een hevigen twist met een mes eenige malen gestoken, tengevolge waarvan de man is overleden. Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Londen en Parijs hebben in nota's te Berlijn geprotesteerd en verklaard de an nexatie van Tsjecho-Slowakije niet te kun nen erkennen. De wederzijdsche gezanten worden teruggeroepen. Engeland en Frank rijk zouden met Rusland een verdrag wil len sluiten. (2de blad). Daladier krijgt gevraagde volmacht. (2de blad). Alarmeerende berichten over Duitsche eischen aan Roemenië. Door Berlijn en Boekarest tegengesproken. (2de blad). De Nederlandsche luchtvaartexpeits Guilonard en ir. von Baumhauer bij vlieg ramp in Amerika omgekomen. (2de blad). De Madrileensche verdedigingsraad be reid met Franco te onderhandelen. (2de blad). In Polen zijn 42 kinderen door het ijs gezakt en verdronken. (1ste blad). Binnenland Ontdekking van geheime zender te Lis se. (1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). Te Hempens heeft een jongeman zijn vader met een mes doodgestoken, (lste blad). Ook het vierde slachtoffer van het tra gisch ongeluk te Vreeswijk overleden. (3de blad). Gisteren reed te Gouda een auto te wa ter, waarbij de twee inzittenden gelukkig konden worden gered. (3de blad). De onbewaakte overweg maakt opnieuw i slachtoffers bij Aalsmeer en Oisterwijk. (3de blad). Sport en Wedslrifden Nederland en België troffen elkaar Za terdag en Zondag op 'n zestal takken van sport. De voornaamste resultaten waren: een 54 overwinning der Roode Duivels en een 92 zege der Nederlandsche da- meshockeyploeg. (4de blad). Spartaan werd gisteren de eerste le klas kampioen van den I. V. C. B. (4de blad) De strijd tusschen Docos en A. V. V. om de leiding in den D. H. V. B. eindigde on beslist. (4de blad). De Leeuw behaalde gisteren den kam pioenstitel biljarten 71/2. (4de blad). Deze zoon heeft verkeering met een meisje uit Leeuwarden, iets, wat niet naar den zin van den vader was. Gisteren was de zoon naar zijn meisje geweest en keerde vanochtend om pnge- veer half negen te Hempens terug. Men neemt nu aan, dat vader en zoon weer ru zie over deze kwestie hebben gekregen. De vader heeft zich hierbij zoo opgewon den, dat hij in de slachtplaats alles kort en klein sloeg. Tjeerd reageerde hier zooda nig op, dat de mannen slaags zijn geraakt. Op het erf is de twist zoo hoog geloopen, dat de zoon zijn vader met een mes te lijf ging. De laatste zakte bloedend ineen, waarna de dood na eenige oogenblikken intrad. De zoon is in den loop van den dag aan gehouden. Het lijk is voor gerechtelijke sectie naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. 42 KINDEREN DOOR IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Uit Warschau wordt gemeld: Tijdens een schooluitstapje is gisteren een ont stellend ongeluk gebeurd. 45 kinderen be gaven zich met hun onderwijzer op het dunne ijsdek van een meer in Wolhynië. Het ijs brak en alle kinderen vielen in het water. Met gevaar voor eigen leven ge lukte het den onderwijzer drie kinderen te redden. De 42 andere kinderen verdron ken. De bewoners van alle omliggende dorpen zijn opgeroepen om de lijken te bergen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1