Oranje 'met 5-4 door de Roode Duivels verslagen ml Een wedstrijd met vele fouten, waarbij de Belgische geestdrift overwon MAANDAG 20 MAART 1939 i c .TterpF COURANT VTEPflR BI.AI) ??r- '3 Vente, Drager en Smit zorgen voor de vier Hollandsche doelpunten Zooals we wel verwacht hadden, hebben de Oranjespelers het in den strijd tegen de Belgen veel zwaarder gehad, dan tegen de Hongaren op 26 Februari. Er moest gisteren in de Sinjorenstad dub bel zoo hard gewerkt worden als in Rotter dam en desondanks werd er heel wat min der gunstig resultaat behaald. Ware de wedstrijd tegen Hongarije ver loren en hadden de Oranjespelers gisteren in België gewonnen, iedereen zou content geweest zijn. En nu? Nu is de stemming zoo geheel an ders. Een vergelijking tusschen deze twee wedstrijden leert heel duidelijk, dat tech niek heel wat gemakkelijker is te verslaan dan geestdrift enhard, tamelijk forsch en onnoodig forsch spel. Er is eigenlijk geen vergelijking te ma ken tusschen de wedstrijden van Rotter dam en Antwerpen. Immers, alles was zoo geheel anders. In Rotterdam een technisch bekwame ploeg met daartegenover een Oranje-elftal, dat zich de mindere \£ist van de profs, maar dat trachtte -de mindere techniek door geestdrift aan te vallen. En in Antwerpen een technisch heel goede Belgische ploeg maar daarboven bezield van een geestdrift, die kon doen winnen, maar bovendien met een wil om te winnen, ondanks alles. De tegenstanders van gisteren verschilde •hemelsbreed met den tegenstander van 26 Februari en het spel was daar een duide lijke weerspiegeling van. In Rotterdam een fraaie, faire wedstrijd met uitstekend spel aan beide kanten, in Antwerpen een soms veel te harde strijd, maar allerminst fraai. Fraai is het spel bijna geen oogenblik ge weest. Daarvoor waren de gemaakte fou ten te talrijk en de vele doelpunten zijn daarvan wel de beste afspiegeling. We willen hiermede geenszins de neder laag der Oranjeploeg goedpraten. Daarom verklaren we hier vooraf, dat België niet onverdiend gewonnen heeft. De Belgische ploeg toch vertoonde over het geheel min der fouten dan de Nederlandsche, was bovendien, wat speltechniek betreft, eenigszins beter dan de ploeg der gasten. Maar er waren andere factoren, die hier den doorslag in het nadeel der onzen gaven. Het was zoo'n eigenaardige wedstrijd, een rommelige wedstrijd, ontsierd door un fair spel, van beide zijden; 't was een wed strijd, welke heelemaal geen grootschen in druk maakte, zulks in lijnrechte tegenstel ling met die te Rotterdam; 't was een wed strijd welken we zoo spoedig mogelijk willen vergeten, omdat er niets schoons van te genieten viel en welke, onaange naam als hij was, voor ons slechts onaan gename herinneringei kan achterlaten. Een wedstrijd, ook al is hij verloren, kan toch wel boeiend zijn en voortreffelijk spel op leveren, doch dit kunnen we helaas van deze ontmoeting niet zeggen. Het was op dezen 18en en 19en Maart al BelgiëHolland en HollandBelgië wat de klok sloeg. Men kan zulks elders lezen, wear vermeld staat op hoevelerlei takken van sport de sportieve elementen tegen el kaar optrokken. Maar d e ontmoeting was toch en zal dit voorloopig ook wel blijven de groote v« etbalkamp tusschen Oranje en de Roo de Duivels. Dies was het Antwerp-Stadion in Deurne weer de plaats van het groote treffen en doordat aan dezen j aarlij kschen voetbal kamp een jeugdwedstrijd voorafging, be gon de uittocht uit de Sinjorenstad al heel vroeg. Velen, die den Zaterdagavond reeds ge arriveerd waren, zullen blij geweest zijn het drukke stadsgewoel te kunnen ontloo- pen en wie op Zondag gekomen was had niet zoo heel veel tijd om in „de stad" te vertoeven. Om 1 uur was er dan ook reeds aardig wé t volk in het Antwerp-Stadior en naar mate de tijd van den grooten kamp nader de, werd het al voller. Maar toch was 't niet uitverkocht. Op de oostelijke tribune was een groot leeg vak en op de eeretri bune waren ook heel wat vrije olaatsen. Toen, tegen 3 uur, was 't tijd: „de mats" kon beginnen! DE WEDSTRIJD. Als de jeugdwedstrijd ten einde is valt er nog een miezerige regen, maar naar ge lang het aanvangsuur voor den grooten kamp nadert heldert de lucht wat op en als de spelers in 't veld komen is het droog behalve dan op de zitplaatsen in den regen, welke hier mede door de pers zijn ingenomen. Want: wat dat betreft, men behoeft de pers in Antwerpen heusch niet te benijden om haar mooie zitplaatsen. Het is er nog natter dan op andere zitplaatsen. Men moet n.l. weten: de schoolbanken, welke tot voor enkele jaren als schrijftafel en zitbank fungeerden voor de Koningin der Aarde zijn sedert het vorig jaar ver vangen door banken met schrijfgelegen- heid en die waren toen keurig in de witte verf gezet, heusche verf, want zij was nog nat het vorig jaar. Die verf was gisteren nog nat, of indien men ze cvergeverfd had. is het een nieuwe verf geweest men had ze eerst Zaterdag weer wat op gelapt, zoodat ze ook gisteren weer afga ven en menige journalist in no time ge- teekend was. We willen heelemaal ons gemoed niet luchten, omdat „we" verloren hebben, heusch niet, maar we zeggen toch niet te Het Nederlandsch elftal aangetreden voor den aanvang van den wed strijd tegen België te Antwerpen, tijdens het spelen van ons volkslied Een dei Nederlandsche doelpunten tijdens den emotioneeler voetbalwedstrijd te Antwerpen, waarin de Belgen tenslotte met 5 4 wisten te zegevieren Holland en België vinden elkaar op allerlei sportgebied 't Is Zaterdag en gisteren 'wel een bijzonder samentreffen ge weest van HollandBelgië-ont- moetingen. Het waren niet alleen de voetballers in velerlei ploegen, die met elkaar de krachten heb ben gemeten, ook in andere spor ten trof men elkaar. Men vindt ze hieronder. Voetbal: Roode DuivelsOranje 54; BelgiëNed. Juniores 12; BrusselAmsterdam 12; Ant werpenRotterdam 43; Ned. Stud.Belg. Stud. 02. IJshockey: BelgiëNederland. 01; BelgiëNed. -Juniores 26. Hockey: Ned.België (dames) 92. Wielrennen: België—Nederland 11. Tafeltennis: BelgiëNederland 63. Motorrijden: BelgiëNederland 01. Schennen: BelgiëNederland 10. Alles te zamen dus vijf Belgische en zes Nederlandsche overwinningen en één ge lijk spel. veel met te beweren, dat onze Zuiderbu ren nog wel wat van de Noord-Nederlan ders kunnen leeren op organisatiege bied Alzoo, de elftallen kwamen in het veld. De muziek was er allang. Allereerst de keurig uitgedoste Harmonie der Konink lijke Vrije Antwerpenaren en daarnaast hun muzikale broeders van de Twekafa- brieken uit Nederland, die de laatste jaren een vast nummer op deze internationale wedstrijden geworden is. De laatste onthaalden de Oranje-ploeg op het Wilhelmus, dat spontaan uit duizen den kelen werd meegezongen, maar waar bij de Tweka-menschen het in tempo lee- lijk tegen de zangers moesten afleggen, want zij speelden veel te langzaam. En toen de Belgische spelers hun entree maakten, was het gejuich niet minder groot als bij het binnenkomen der Hollan ders, maar de „Brabangonne" van de Kon. Antwerpenaren vond lang niet dat ont haal bij de Belgen als het Wilhelmus bij de Nederlanders. Voor dit verschil in enthousiasme is een verklaring echter niet moeilijk, doch hoe het ook zij: in het zin gen wonnen de Hollanders het. Maar dat was ook het eenige. Vroeger wonnen we ook wel eens den toss en ver loren dan. Nu verloren we ook den toss nog, zoodat Oranje het spel mag beginnen. Uit den aftrap ontstaat dadelijk een Hollandsche aanval, geleid door Smit, die doorgeeft aan de Harder en vanaf de out- lijn zet de Hagenaar voor doel, maar kee per Badjou onderschept het leer en zendt retour, naar Braine, die naar Fiévez plaatst, maar de bal gaat over de zijlijn. Er volgt eenig middenveldspel en na 3 minuten krijgt Voorhoof een goede kans, doch hij schiet de bal ver naast. Een halve minuut later forceert de Harder een cor ner, doch deze levert niets op. Als het spel 5 min. oud is krijgt v. d. Veen een prachtkans uit een voorzet van Drager, doch de Heracles-man maait over het leer heen. De bal komt dan wel heel onverwacht bij Smit, doch in moeilijke si tuatie schiet deze hoog over. De Belgen nemen de leiding. De Belgen 2^tten verre van stil. Opge stuwd door de puike middenlinie, waarin vooral van Alphen van den beginne af een fraaie, hoewel stevige partij speelt, onder neemt de voorhoede der Roode Duivels menigen aanval en de verdediging der Oranjeploeg krijgt heel wat te doen. De Belgische vleugelspelers zijn bij zonder actief en om beurten zetttcn Isenborghs en Fiévez aanvallen op. Als de eerste na min. een goeden voorzet geeft voor doel. haalt Capelle den bal met een lagen zwaai om precies in den van v. Male verst verwijderden hoek en de Roode Duivels hebben de leiding (1—0). v. Male ging bij dit doelpunt geenszins vrij uit, want hij had zich veel te veel voor in zijn doel opgesteld. Weliswaar trachtte hij door een flinken uitval het gevaar te bezweren, doch hoe lang hij ook is, de Rot terdammer was toch te klein om het leer te bereiken. Dit doelpunt was echter mede een gevolg van het feit, dat Stam den bal onvoldoende had weggewerkt, waardoor de Belgische linksbuiten in staat was voor te zetten. Dadelijk na den aftrap volgt een Hol landsche aanval, waaruit Drager voor het doel zet, doch de kopbal van Smit gaat over Vente is zeer actief, brengt herhaaldelijk verwarring in de Belgische verdediging, doch Paverick en van Calenberg staan hun mannetjes en returneeren alles. Bij een nieuwen Belgischen aanval ont staat er een geharrewar voor het Holland sche doel en na vele capriolen gaat de bal tenslotte uit, doch er liggen vier spelers op den grond, waarbij van Hollandsche zij de Blomvliet en Anderiessen zijn betrok ken, Anderiessen is geblesseerd en ver dwijnt even achter de lijn om wat bijge werkt te worden. Opnieuw zijn de Belgen spoedig terug en uit een pass van v. Alphen kopt Braine in, doch van Male stopte het leer. Vente scoort de gelijkmaker. Terwijl de Belgische aanvallen veelvul- diger zijn dan de Hollandsche, komt de Oranje-voorhoede zoo nu en dan toch ge vaarlijk opzetten. Als er omstreeks 25 min. gespeeld is trekt de Harder er tusschen uit en hoe wel Paverick hem op de hielen zit sjouwt hij onvermoeid door. We denken reeds dat de bal de outlijn zal passeeren, als de Ha genaar fraai voorzet, van Calenberg zal het leer terzijde van het doel wegtrappen, doch raakt den bal half, Vente snel toe en schiet onhoudbaar den gelijkmaker in (1—1). De ploegen kunnen opnieuw beginnen. Afwisselend zijn de voorhoeden in den aan val. Het spel golft snel op en neer en om beurten worden de doel verdedigers aan het werk gezet. België krijgt een vrije trap te nemen, de bal wordt door de Oranje verdediging teruggeplaatst en komt bij van Alphen, die naast schiet. Een fout van Schubert afgestraft Dan volgt er een fout van Schubert juist bij de middellijn, maar eene, welke dui delijk deed zien, hoe niet alleen fouten van een doelverdediger of van een back onmid dellijk nadeelige gevolgen kunnen hebben. Schubert had de bal bij de middellijn, trapte wat nonchalant weg en. Fiévez maakt er zich van meester. Hij rent ermee weg, alsof de duivel hem op de hielen zit, omspeelt meester lijk Caldenhove en dan Blomvliet, v. Male vermoedelijk denkend, dat de backs den Belg wel tot staan zullen brengen loopt te laat uit en via de paal schiet Fiévez in, daarmede den den gastheeren de leiding hergevend (2—1). Voorsprong vergroot tot 31. Er resten nog 10 min. van de eers'e helft en de Belgen voelen zich ster- m y aivjArccn ker. Braine sjouwt er alleen van door. Even raakt hij den bal kwijt, doch krijgt hem weer terug volgens ve len in buitenspelpositie, hetgeen van af de persplaatsen niet is te consta- teeren de heele verdediging blijft staan en dan loopt van Male noodge dwongen uit, doch ook hij wordt ge passeerd en dan is het niet moeilijk meer voor den Belg om den stand op 31 te brengen. Nog 5 minuten van de eerste helft. De Hollanders zetten alles op den aanval, om dat het spel anders zeker verloren is. De Belgen op de tribune deden het den Hol- landschen chauvinisten uit Amsterdam na en zongen reeds van tien, tienMaar dat nooit, dachten de onzen. Verschillende pogingen om het Belgi sche doel te doorboren volgen, maar hoe er geschoten of gekopt wordt, steeds is een Belgisch been of hoofd, dat het gevaar be zweert. Tenslotte krijgt Vente den bal op een meter voor doel, een schot enon begrijpelijk hoog vloog de bal over het doel. Maar de scheidsrechter wijst naar de witte stip! Wat bleek? Van Calenberg had het schot van Ven te hoog over gestompt. Smit verkleint den achterstand. De bal ligt op de beruchte witte stip. Kick Smit zal het vonnis voltrek kenkeihard vliegt de bal in den linkerbovenhoek. Een volkomen ver diend tegenpunt, wijl de bal uit doel was geslagen (32).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13