MODERN SPORT HOR!* Onderzoek eens DAMES- of HEEREN ARMBAND HORLOGE of HORLOGE MET KETTING ZATERDAG 18 MAART 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 of Uw vriendenkring al geabonneerd is op Uw lijfblad „De Leidsche Courant" Voor aanwerven van een nieuwen abonné voor minstens drie maanden, stellen wij voor korten tijd nog éénmaal een premie beschikbaar en wel een: (Geschikt voor Heer of Dame) en zoover nog beschikbaar een GEMEENTERAAD VAN NOOTDORP Week-ends voor jonge vrouwen „JE TOEKOMST" Een geschenk aan Haarlem's bisschop Wat zouden wij den Bisschop kunnen geven bij zijn 40-jarig Priesterfeest. Deze vraag «stelde zich in het begin van dit jaar de Graal en nadat deze vraag ge steld was, werd zij voorgelegd aan Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem. En het antwoord kwam: Bid en werk, dat er vele goede christelijke gezinnen mogen zijn. Toen is men aan het werk gegaan aan het geschenk voor den Bisschop. En nog lang voordat de eigenlijke datum van het 40-jarig priesterfeest van Haarlem's bis schop daar is, zullen er honderden meisjes een dieper inzicht hebben gekregen in de beteekenis van haar levensstaat in de toe komstige gemeenschap. Want van de ge zinnen zal het afhangen of deze toekomstige gemeenschap eenNieuwe Gemeenschap zal zijn, een gemeenschap, waarin niet al leen de woorden, maar ook de daden door drenkt zijn van een christelijken geest. Hoe zou men beter kunnen beginnen dezen wensch van den Bisschop tot wer kelijkheid te maken, hoe zou men beter het doel van een nieuwe gemeenschap door het christelijk gezin kunnen bereiken, dan door de jonge meisjes, die de draagsters der toe komst zullen zijn, ernstig voor te bereiden op die taak. Bij al het mooie werk, dat de Graal reeds doet onder de vrouwelijke katholieke jeugd, heeft zij nu dit als een speciale actie ter hand genomen. In deze actie wil zij de meisjes wijzen op haar taak in de toekomst. „Je toekomst" heet het. Deze actie, die den vorm heeft gekregen van een serie week-ends in het Centraal Graalhuis in Scheveningen, is opgezet als een actie niet voor de toekomstige huismoe ders alleen, maar voor iederen levensstaat. En daarom begint ieder week-end dat toegankelijk is voor alle katholieke jonge meisjes boven de 17 jaar en dat duurt van Zaterdagmiddag 5 uur tot Zondagmiddag WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ONZE PLICHT DOEN. De Volkskrant schrijft: Alles is betrekkelijk in de wereld, groo- te en kleine. En zoo ligt voor de hand, dat aller ge dachten vervuld zijn van en worden bezig gehouden door de gebeurtenissen in Mid den-Europa. Gebeurtenissen, die letterlijk met de snelheid des bliksems ons werelddeel heb ben overvallen en doen huiveren voor de ontzettende paraatheid waarmee Duitsch- land optreedt, handelt en toeslaat. De weerga daarvan zoekt men in de ge schiedenis tevergeefs, ook omdat de tech niek tot heden nooit zoo hooge vlucht had bereikt. Wat vroeger weken, minstens dagen in beslag zou hebben genomen, is thans maar meer een kwestie van uren of nog minder. Wat wij in deze dagen zien gebeuren en wat na deze opzienbarende verrassing mogelijk blijft mag ons niet tot zeker fata lisme verleiden. Het zou onchristelijk en onmannelijk zijn. Wij moeten voortgaan met onze plicht te doen. Juist thans: niets mag ons aan het wan kelen of buiten ons evenwicht brengen. We hebben ons als volk niets te verwij ten en hoeven dus ook niets te vreezen. Hetgeen niet uitsluit, dat bij mogelijke nieuwe conflicten de internationale po litieke hemel blijft vol donderkoppen ook ons land in het gedrang kan geraken. Intusschen, de overheid waakt en het volk staat in zijn overgroote meerderheid achter haar. 6 uur met een beschouwing van den direc teur der Graal, Prof. A. Vollaerts, over: Drie levensstaten. Daarin zet Prof. Vollaerts de bedoeling uiteen der drie levensstaten, welke de jonge meisjes eenmaal zullen bereiken, n.l. de gehuwde, de ongehuwde of de religieuze staat. En dan zet hy zoo schoon uiteen, dat in al die levensstaten, de vrouw de bron des levens is. Hoe de vrouw het sterkst aan voelt, dat zij het dichtst bij de bron des levens bij God staat. Dat de bezieling van de vrouw moet uitgaan. Dat zij tot wel ken staat zij ook komt het moederlijke, het zich zelf geven in zich moet ontwik kelen. Dan is er 's avonds een practische cause rie: Hoe ga je met kinderen om, waarin wordt uiteengezet, dat men eerst zelf een persoonlijkheid moet zijn, gewoon en na tuurlijk, om bij de opvoeding der kinderen iets goeds en groots te kunnen bereiken. En daarna worden, om zoo grondig en vol ledig mogelijk te zijn, zelfs kinderspelletjes, kinderliedjes en alles wat er bij kinderen te doen valt, in practijk gebracht. En 's Zondags wordt er dan verteld, dat er in huis sfeer moet zijn, een sfeer, waar in men zich thuis voelt, waar net beste van den mensch wel naar boven komen moet. Deze sfeer wordt verkregen, zoo wordt er dan betoogd, door het interieur, door de huiselijke feesten, door de manieren, de wellevendheid der huisgenooten, maar de geest van dit alles moet godsdiensttig zijn En hier willen wij wijzen op de tentoon stelling, welke de theoretische en practi sche lessen van dit week-end op alleraar digste wijze illustreert. Deze tentoonstelling, welke in het Pa rochiehuis op den Scheveningsche weg wordt gehouden ei door de deelneemsters des Zondags wordt bezocht, toont op zeer duidelijke wijze, hoe, zelfs met eenvoudige middelen, een huis kan worden ingericht zóó dat er een hartelijke, levende sfeer is. Zij toont met hoe weinige en eenvoudige middelen de groote kerkelijke feesten tot waarlijk christelijke gezinsfeesten kunnen worden gemaakt, wat het kind vraagt, wat blijde gebeurtenissen in het gezin ver- eischen, hoe men van „niets", „alles" kan maken, kortom, hoe de sfeer moet zijn van een goed katholiek gezin. Opmerkelijk zijn de prachtige kinder foto's, die op deze tentoonstelling de wan den sieren en die door de foto-afdeeling van de Graal zelf zijn vervaardigd. Des Zondags om twaalf uur is het een priester, die tot de meisjes spreekt over het onderwerp: „Hoe ziet een Christen het hu- EEN HOON VOOR DE KONINGIN! De Maasbode schrijft: Dat er met de geestelijke en moreele herbewapening en helaas ook hoe is het mogelijk! met de radiorede van onze ge- eerbiedigde Koningin gesold en gesleurd wordt op een wijze, die meer dan ergerlijk is, behoeft helaas niet te worden aange toond. Het zou komisch worden, als het niet zoo diep-treurig was, een lijstje te geven van de diverse aangelegenheden, die men met de moreele en geestelijke herbewapening reeds in verband heeft gebracht. Het ergerlijkste dat ons op dit punt on der het oog kwam, is intusschen wel een annonce, die wij aantroffen in het „Alge meen Advertentie-blad voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen" van Woensdag, 15 Maart. De advertentie luidt als volgt: Hebt U de radio-rede van H. M. de Koningin goed begrepen? Zendt dan Uw kinderen naar de OPENBARE SCHOOL! Het Bestuur van de Kring „Land van Cadzand" van „Volksonderwijs". Dat deze verdedigers van de openbare school, die vermoedelijk zelf dus ook wel openbaar onderwijs zullen hebben genoten, geen flauw vermoeden blijken te hebben dat dergelijk misbruik van de radiorede onzer Koningin eenvoudig niets anders is dan een hoon, Hare Majesteit de Konin gin aangedaan, zou wel de meest afdoen de aanklacht kunnen vormen tegen het effect, dat met het onderwijs aan de open bare school bereikt wordt. Onnoodig te zeggen, dat wij deze con clusie, die zich een oogenblik zou willen opdringen, in de verste verte niet willen trekken. Integendeel: wij twijfelen er geen oogen blik aan of ieder voorstander van de open bare school, die ook maar één oogenblik, het geringste greintje van zijn gezond ver stand en van zijn meest elementair eerge- welijk". Het eerste week-end was het Ple baan Filbry, die in antwoord hierop er op wees hoe het huwelijk door Christus tot Sacrament verheven blijvende genaden kreeg. Gehuwden moeten zich afvragen of zij door hun huwelijk ook in moeilijk heden dichter bij God zijn gekomen en elkander dichter tot God hebben gebracht. Over het zelfde onderwerp sprak tijdens het tweede week-end dat reeds een aan tal deelneemsters had van 106 Deken Bots uit Gouda, die het huwelijk behan delde van bovennatuurlijk standpunt met God als middelpunt. In de volgende week ends zullen hierover nog spreken Pater van Ryckevorsel uit Den Haag en Pastoor Möl- ler uit Voorburg. En des middags spreekt dan tenslotte een gehuwde vrouw, die de behandelde theorie van het huwelijk practisch toelicht. Dan is er dus een stem uit de practijk, die op wekt tot een blij optimisme, die vertelt, dat het huis zoo moet zijn, dat de menschen er graag komen, dat er orde en regelmaat moet zijn. Met een plechtig Lof en een wandeling naar de zee, vordt dan het week-end be sloten. Zooals wij reeds zeiden is de belangstel ling der katholieke meisjes voor deze week ends in Scheveningen groot. Vandaag, 18 Maart, is er wederom zulk een week-end aangevangen, waarna er nog volgen op 25 en 26 Maart en op 1 en 2 April. Op 25 en 26 April zal voor de meisjes in het Noorden zulk een week-end worden gehouden in het St. Josephs-Missiehuis in Hoorn. Wij kunnen deze week-ends niet anders dan van harte toejuichen. Zoo zullen hon derden het moesten er spoedig duizenden zijn een dieper inzicht krijgen in het schoone voorrecht van een diep godsdiens tig gelukkig huwelijk. Mogen vele meisjes aan deze oproep ge hoor geven en deelnemen aan zulk een week-end. Zij zullen beladen met rijkdom naar huis terugkeer en en de kracht zijn van een toekomst, die hopeloos schijnt. Wij voor ons, hebben dezen wensch. Dat dit geschenk aan Haarlem's bisschop een blijvend geschenk zal zijn. Dat, als de aanleiding tot deze week-ends voorbij is deze zelf zullen worden voort gezet. Tot heil van God. Tot heil van ons allen. Voor een schooner en gelukkiger toe komst. voel laat werken, zal deze propaganda voor de openbare school als een hoon voor ons geëerbiedigd Staatshoofd met afschuw van zich werpen. Onder voorzitterschap van burgemees ter Schölvinck kwam de Raad dezer ge meente op Donderdag 16 dezer in voltal lige openbare vergadering bijeen. Na ope ning met ambtsgebed houdt de voorzitter in deze eerste vergadering van dit jaar een rede. Hierna wordt voorlezing van de inge komen stukken gedaan, waaronder bericht van den Commissaris der Koningin, dat bij Koninklijk besluit opnieuw tot burge meester is benoemd de heer H. C. A. M. Schölvinck, met welke herbenoeming de voorzitter 's Raads gelukwenschen in ont vangst heeft te nemen. Nadat verschillende voorstellen van minder beteekenis zonder hoofdelijke stemming waren aangenomen, besloot de Raad tot het verleenen van een voorschot op de exploitatievergoeding aan de bij zondere scholen ten bedrag van 10. per leerling. Aan de orde wordt dan gesteld het voorstel van B. en W. tot het verkabelen van den Kerkweg en den Veenweg en het bouwen van een transformatorhuisje aan laatstgenoemden weg en om de daaraan verbonden kosten voorloopig te bestrijden uit een kasgeldleening. Het is de bedoeling een dertigtal licht punten te plaatsen, o.a. een mast met drie armen natriumverlichting aan het punt KerkwegVeenwegKortelandsche weg, terwijl aan weerszijden van den onbe- waakten overweg eveneens natriumlampen zouden worden geplaatst. Op een vraag van den heer Mooijman of de aansluitingen ook voor rekening van het bedrijf komen li'*»t de voorzitter hem in, dat voor de verbruikers geen kosten ontstaan. De heer Mooijman ziet in verband met de yoorgenomen verharding van den Veenweg door den Polder een noodzake lijkheid tot verkabeling. Spr. is in begin sel voor publieke aanbesteding, maar kan er zich mede vereenigen dat het werk voor den genoemden prijs aan den heer van der Lof zou worden opgedragen, met wien de gemeente een zoo prettige erva ring heeft. De heer de Booen, die meent, dat de wegverbreeding uitgaat van het Provin ciaal Bestuur, zou gaarne in de kosten van verkabeling, voor zoover deze ver band houden met die verbreeding een bij drage ontvangen. De voorzitter zet uiteen, dat dit werk van den Polder Nootdorp uit gaat, die in de kosten gesteund worden door Gedeputeerde Staten. Spr. is offi cieus bekend, dat in de begrooting een bedrag is uitgetrokken om aan de ge meente te betalen. De heer Post deelt mede, dat het Pol derbestuur gaarne de verbetering heeft aangevat. Er zijn echter ook andere in stanties bij betrokken en deze geven thans hun medewerking niet, zoodat het moge lijk is, dat het werk nog eenigen tijd, mo gelijk tot het volgend jaar, wordt uitge steld. In verband hierniede is de spoed voor de gemeente vervallen. De voorzitter antwoordt, dat de laatste berichten van den Polder waren, dat het werk in het voorjaar zou aanvangen. De heer Mooijman geeft in overweging niet te voorbarig te besluiten, nu eigenlijk de grondslag, althans voorloopig, verval len is. Wat denkt de voorzitter hiervan. De voorzitter geeft toe, dat het voorstel, zooals dit thans is ingediend gebaseerd was op de polderplannen. Naar spr. be scheiden meening, was het hoffelijker als het Polderbestuur de gemeente met den stand van zaken op de hoogte had gebracht. De heer Post moet het verwijt aan het Polderbestuur absoluut afwijzen; de be richten waren nog zoo vaag, zoodat niet eenige aanleiding was aan het gemeente bestuur mededeeling te doen. Spr. heeft slechts bedoeld aan te geven, dat de oor zaak tot spoed in deze was vervallen. De vergadering wordt dan door den voorzitter geschorst, opdat B. en W. gele genheid hebben hun houding nader te bepalen. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat B. en W. him voorstel onbeperkt hand haven en wel, omdat volgens den heer Post slechts sprake is van uitstel van het werk dear wegverbetering; 2. het licht zeer slecht is; 3. aan onderhoud wel een bedrag van 1000. zou moeten worden besteed; 4. een aanjager voor ongeveer 2600.— geplaatst zou moeten worden, welke bij eventueele verkabeling dan weer waardeloos is en 5. het werk op een later tijdstip in 1939 niet uitgevoerd zou kun nen worden. Na nog eenige discussie wordt zonder hoofdelijke stemming het voorstel tot ver kabeling en bouw van, een transformator- station aangenomen. Na rondvraag sluiting.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14