De onbewaakte overweg eischt weer twee dooden. RECHTZAKEN LUCHTVAART BIOSCOPEN TE LEIDEN De Dieren-Jamboree ZATERDAG 18 MAART 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. Voor de 1ste kl. libre moest van de wed strijd T.O.G. I de partij J. Ververs—G. H. regl. overgespeeld worden, welke door laatstgenoemde werd gewonnen, waardoor belde teams een gelijK aantal punten heb ben met T.O.G. I een wedstrijd minder ge speeld. G. H. J. Ververs 80 80 42 13 1.90 115 102 42 22 2.42 De partij A. L. I.H. C. Rietbergen werd door laatstgenoemde verloren door niet op komen. Voor de 2de kl. libre wist P. v. Cleef een mooie overwinning te behalen op D. O. S. 2b met 4 gewonnen partijen. Door deze overwinning werd P. v. Cleef kampioen van deze klasse. De uitslagen waren: N. N. D.O.S. 105 85 47 8 1.80 A. v. d. Heijden 105 106 47 10 2.23 J. R. (res.) 70 48 48 7 1.— F. Dubbeldeman 70 70 48 13 1.45 Hakkaart 65 63 38 9 1.65 W. Dool 65 65 38 13 171 4de party door P. v. Cleef gewonnen door niet opkomen. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. 71/2. Nieuw record hoogste serie. In de Harmonie te Groningen werden gistermiddag de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland, ancre cadre 71/2 voortgezet. In zijn partij tegen van der Pol heeft de Nederlandsche kampioen, Arle Bos, het Nederlandsch record hoogste se rie, staande ten name van Sweering met 105, verbeterd en gebracht op 116. De uitslagen luiden: Dommering 300 56 5.35 40 Van der Pol 300 50 5.35 43 Bos 300 29 10.34 44 Van Eyineren 213 29 7.34 26 Van Vliet 300 33 9.09 32 Wiemers 253 33 7.66 50 Sweering 300 37 8.10 36 De Leeuw 193 37 5.21 26 Een nieuw Nederlandsch record. De weinig belangrijke prestaties, die in de middagpartijen waren te zien geweest, zijn ongetwijfeld goedf.emaakt door Arie Bos, die in zijn partij regen van der Pol er in slaagde het Nederlandsch record hoog ste serie, hetwelk'met 105 ten name van Sweering stond, te verbeteren en dit te brengen op 116. Aanvankelijk ging het den kampioen niet voor den wind. Van der Pol liep met enkele series, waaronder een van 34, uit, en na de vijfde beurt leidde de Rot terdammer met 4474. Bos zocht nog even naar zijn vorm maar in de negende beurt kwam het groote moment. Geheel gecon centreerd volgde het eene na het andere tiental caramboles. Onder ademlooze stitle werd de serie ver der opgebouwd. Tot in' de perfectie wer den de moeilijkheden, zoo die al mochten bestaan, opgelost. Zoo naderde Bos de 100, welk aantal even later werd bereikt. Een onderdrukt applaus brak los. Maar het enthousiasme brak pas goed los, toen Bos er in slaagde 116 te scoren, welke serie werd afgebroken door een mislukte masse op den korten band. Intusschen pleitte het voor van der Pol, dat hij goed bleef volhou den, ondanks het feit, dat Bos in zijn vol gende beurt er nog 24 aan toevoegde. Met kleine series liep de Rotterdammer iets van zijn achterstand in, terwijl hij een serie van 56 in de 19e beurt beantwoordde met 57. De stand was toen 268196. Met 11, 0, 5, 4, 11, wist Bos de partij te beëindigen. Van der Pol bracht zijn totaal op 252. Bos 300 25 12.00 116 Van der Pol 252 25 10.08 57 Van Eymeren 300 28 7.71 57 Wiemers 204 28 7.28 35 Van Vliet 284 28 10.14 33 De Leeuw 300 28 10.71 69 Dommering 300 32 9.37 32 Sweering 263 32 8.21 54 WIELRENNEN PARIJS—NICE. Tweede etappe met zeer veel uitvallers. De tweede etappe van den wegwedstrijd ParijsNice werd gisteren van Nevers naar St. Etienne gereden over een afstand van 233 K.M. De eerste, die uitviel, was de winnaar van Donderdag Lapebie, die reeds na 22 K.M. het bijltje er bij neer legde. Na ongeveer 100 K.M. kregen de renners met een zwaren sneuwstorm te kampen en het behoefde dan ook geen verwonde ring te wekken, dat vele deelnemers den strijd staakten. Het peleton was toen al volkomen uiteengevallen. Opnieuw was van Nek de beste Nederlander. Hij plaatste zich thans zesde in de etappe met ruim tien mi nuten achterstand op den winnaar, den Franschman Masson. Anton van Schendel werd vijftiende met bijna een half uur ach terstand op Masson. Talrijke renners heb ben den strijd tegen de elementen moeten opgeven, en daaronder bevonden zich ook Albert van Schendel en Braspenning, die een uur na de aankomst van Masson nog GEMENGDE BERICHTEN Vrachtauto te Beilen door trein gegrepen en ver morzeld Gistermiddag om half zes is te Wijster, gemeente Beilen, op den on- bewaakten overweg van de spoorlijn Meppel-Groningett een ledige vracht auto, welke n de omgeving Zand ge lost had, gegrepen door een trein, welke op weg was naar Groningen. De wagen werd geheel vernield en de beide personen, die in de cabine zaten werden op slag gedood. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het onvoldoende uitzicht op de spoor baan. De trein, waarmee arbeiders van de ontginning der Haagsche vuilafvoer maat schappij naar huis terugkeerden zette na eenige vertraging de reis voort. De bur gemeester van Beilen, mr. dr. H. J. Wytema, en de rijkspolitie waren spoedig aanwezig voor het instellen van een onder zoek. Het parket te Assen werd mede ge waarschuwd. De onbewaakte overweg is gelegen op het punt, waar de straatweg Spier-Wijster de spoorbaan Meppel-Groningen kruist. In de onmiddellijke nabijheid staat het thans niet meer in gebruik zijnde stationnetje. De mannen hadden met de vierwielige open vrachtauto een lading scherp zand weggebracht, waarbij zij eenigen tijd te voren denztlfden overweg waren gepas seerd. Èij kwamen nu terug over den zandweg, welke vrijwel evenwijdig met de spoorbaan loopt en ongeveer veertig meter van den overweg op den straatweg uitkomt. De trein reed hen dus achterop. Op het punt, waar de zandweg den straatweg bereikt, is, achter het stationnet je langs, de spoorweg in de richting Hoo- geveen zichtbaar. De chauffeur van een auto hqeft dan echter al zijn aandacht noodig bij zijn stuur en bij het verkeer op den weg, welken hij moet opdraaien. Zoo- dra de auto den bocht heeft gemaakt, be lemmert eerst een wachtpost en daarna net voormalige stationnetje geheel het uit zicht. Eerst als de auto de spoorbaan heeft bereikt, is deze te overzien. Op dit oogenblik was gisteravond echter het personentreintje, dat de werkloozen uit Groningen van hun werk in de ont ginning van de V.A.M. te Drijber naar huis brengt, ook den overweg genaderd. De trein, die pas enkele kilometers had gereden, noch de vrachtauto, die juist op niet te St. Etienne waren gearriveerd. In de algemeene rangschikking voltrokken zich groote wijzigingen en van Nek staat thans op de zesde plaats geklasseerd. De algemeene rangschikking is: 1. Archambaud 11 uur 41 min. 50 sec. 2. Bonduel 11.45.12. 3. Desmedt zelfden tijd. 4. Pirmez 11.52.26. 5. Mason 11.53.44. 6. Van Nek 11.56.18. 7. Gamard 11.57.10. 13. Anton van Schendel 12.9.35. TOERISME VERKEERSONGEVALLEN JANUARI 1939. De K.N.A.C. schrijft: De door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte voorloopige gegevens omtrent het aantal verkeersongevallen over de maand Januari 1939 toont, al thans wat betreft het aantal gedoode slachtoffers, een aanzienlijk gunstige* beeld dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De cijfers voor de laatste zes maanden zijn als volgt (tusschen haakjes de cijfers van vorig jaar): gedood ernstig gewond Augustus 1938 68 (64) 429 (471) September 1938 68 (61) 452 (417) October 1938 90 (47) 408 (404) November 1938 68 (62) 365 (329) December 1938 42 (45) 312 (314) Januari 1939 42 (52) 326 (306) Als raadgeving voor deze maand ten be hoeve van een veilige* verkeer wil de K.N.A.C. nogmaals wijzen op het belang van een goede achterverlichting voor alle categorieën voertuigen. Een voertuig, dat zich bij avond zonder of met onvoldoende achterlicht op den weg bevindt, vormt een bron van gevaar, dat ontzettende gevolgen kan hebben. Tevens wil de K.N.A.C. er nog op wijzen, dat, nu de schemering valt in de spitsuren van het verkeer, het van groot belang is, tijdig de verlichting le ontsteken teneinde mee- en tegenliggers reeds tijdig op de nadering attent te ma ken. Voor motorrijtuigen zal het in het algemeen aanbevelenswaardig zijn tijdens de schemering slechts de bakenlichten, dus de kleine stadsljchtjes te gebruiken en niet de dimlichten of groote lichten, aangezien een verlichting van den weg bij den aanvang van den schemer meestal nog niet noodig is. den straatweg was gekomen, hadden vol gens ooggetuigen een groote snelheid. Niettemin had met een geweldigen klap de botsing plaats en waren de gevolgen ontzettend. Stukken van de vrachtauto en totaal versplinterde planken lagen over een afstand van honderd meter aan weers zijden van de spoorbaan verspreid. De chauffeur in een stuk van de.cabine vond men op het rechterperron van het station netje, een as met twee wielen lag enkele meters verder aan den linkerkantop zestig meter van den overweg trof men tusschen de sporen het lijk van het tweede slachtoffer. Van de auto werd de rest nog 150 meter meegesleurd. De mannen moe ten beiden op slag dood zijn geweest. Na overleg met het parket te Assen wer den de lijken van de slachtoffers, wier na men nog niet bekend zijn, naar het lijken- huisje op de begraafplaats te Wijster over gebracht. Nader vernemen wij, dat de verongeluk ten, wier stoffelijk overschot naar het lij kenhuisje op de begraafplaats te Wijster zijn vervoerd, zijn herkend. Het zijn de 24- jarige H. Kemper uit Gees, by Oosterhesse- len, en de 22-jarige G. Lunenborg uit Gees- veld. Kamper was gehuwd en vader van één kind, Lunenborg was niet gehuwd. SCHIPPERSKNECHT DOODELIJK VERONGELUKT Op het sneeuwgladde dek gevallen Gistermiddag om Half vijf was men aan de haven voor de firma Roest, veevoeder handelaar te Heemstede aan het graan lossen uit het motorschip „Onderneming", schipper J. Kreuk, van den vrachtboot- dienst Hillegom-Rotterdam. Tijdens 'de werkzaamheden kwam de 34-jarige. schippersknecht J. M. uit Gouda, die een handlier bediende op het door sneeuw giad geworden ijzeren dek te val len, waarbij hij met het hoofd in aan raking kwam met een ijzer voorwerp. Ver moedelijk heeft hij hier by een nekwervel gebroken met gevolg, dat de dood onmid dellijk intrad. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. Het stoffelijk overschot js naar de algemeene begraafplaats overge bracht. DOODELIJKE VAL Gisteravond, omstreeks half zeven, is de 54 jarige mevrouw C. Althusius-van Eyk, wonende Boompjes 113 te Rotterdam, in haar woning van de trap gevallen, waar bij zij haar schedel verbrijzelde. Zij was op slag dood. FRANSCH STOOMSCHIP OMHOOG GEVAREN Het van Antwerpen naar zee vertrokken Fransche s.s. „Alabama" der Compagnie generale transatlantique, groot bruto 6545 en nette 3326 ton, is gistermiddag nabij Walsoorden omhoog gevaren. De Belgische sleepboot Max was in de nabijheid. Het schip is vannacht vlot gekomen en heeft zijn reis vervolgd. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen. is onveilig tot het Wassenaarsche Slag op Dinsdag 21 en Woensdag 22 Maart van 10 tot 16 uur, wegens springproeven. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. Buitenlandscftie Berichten EEN TREIN IN MEXICO ONTSPOORD. Uit Lagos in den Mexicaanschen staat Ja lisco wordt gemeld, dat op 10 K.M. af stand van Lagos een trein, welke van Ciu- dad Juarez kwam, ontspoord is. Naar ver luidt moeten vele reizigers zijn gedood of zwaar gewond. DRIE JAAR SPELEN NOCH KIJKEN! HEETHOOFDIG SUPPORTER KRIJGT EEN MERKWAARDIGE STRAF. De Arnhemsche politierechter heeft gis teren een merkwaardig vonnis gegeven, dat als een goed lesje kan gelden voor al te heethoofdige sportmaniakken om hun „enthousiasme" wat in toom le houden. De 27-jarige landbouwer W. S. uit Beu- ningen was daar op 15 Januari j.l. een voetbalwedstrijd gaan bijwonen. Het was een jongmensch met vurig bloed en bla kend van sportliefde, zóó zelfs, dat hij na korten tijd over een voetbalkwestie ruzio kreeg en zekeren A. H. M. F. met de vuist een stomp tegen het hoofd gaf. Deswege had hij zich vanmorgen te ver antwoorden. De substituut-officier van justitie, mr. baron Speyart van Woerden, eischt een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij was van meening, dat daar de bon den tegen de sportverdwazing niet vol doende optreden, de rechterlijke macht te gen zulke excessen krachtige maatregelen heeft te nemen. Hij vorderde daarom bovendien, dat verdachte gedurende di'ie jaar niet meer aan sport zou mogen deelnemen In wel ken vorm ook. Het vonnis luidde 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en bovendien oplegging van een sportver- bod voor den tijd van drie jaar en onder toezicht stelling van de R.K. reclasseering. De jongeman mag derhalve drie jaar lang noch zelf actief sport beoefenen, noch naar sportwedstrijden gaan kijken. „Msbd." KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Gevolgen van den broodoorlog. Ter strafzitting van het kantongerecht van Vrijdag kwam allereerst aan de orde de zaak tegen den bakker K. uit N i e u w- v e e n, die zich had te verantwoorden wegens overtreding der vestigingswet Als getuige werd gehoord de heer W. V.. di recteur van de N.V. waarvan verdaente het brood betrok wat hij verkoopt. Aller eerst ontstond met deze getuige een dis cussie over het begrip bakker-directeur of directeur van de N.V. Deze getuige was bovendien zeer recalcitrant en weigerde inlichtingen te' geven over de verhouding die tusschen de N.V. ey verdachte bestond n.l, of hij in dienst dezer N.V. was of op provisie werkt. Nadat de kantonrechter hem met afzondering en gijzeling had be dreigt, verklaarde hij tenslotte dat ver dachte Voor zijn N.V. op provisie werkt en het overgehouden brood kan terugge ven. De ambtenaar die het ten laste ge legde bewezen achtte vorderde een geld boete van 20.;subs. 10 dg. De kanton rechter bepaalde daarna zijn schriftelijk vonnis op 29 Maart a.s. Wielrijdster aangereden. W. V. te Alphen had, met zijn vracht auto achteruit rijdende van zijn erf naar den Steekterweg, de wielrijdster mej. B aangereden, waardoor deze was gevallen en zich licht had verwond. Verdachte had niet veel ter verdediging aan to voeren als alleen, dat de juffrouw waarschijnlijk plots achter een huis vandaan was geko men. Eisch en uitspraak 15.subs. 5 d. Auto geparkeerd zonder motor af te zetten. M. R., te A1 p h e n, die verzuimd had zijn motor van zfjn auto af te zetten ter wijl hij een winkelier had bezocht, werd na een uiteenzetting, hoe zulks was ge schied, schuldig verklaard zonder straf oplegging: Geen achterlicht. W. v. D. uit Hazerswoude was ge verbaliseerd wegens het rijden zonder achterlicht. Verdachte beriep zich op on wetendheid en verklaarde niet geweten te hebben, dat zijn lampje uit zijn reflector was gehaald. Hiermede rekening houden de werd hij veroordeeld tot 1.50 subs. 2 dg. Een bijzonderheid was het zeker, dat verdachte verzocht zijn boete op de zitting te mogen voldoen. Geen behoorlijke rem. G. D. uit Bodegraven, die had ge reden met een motorrijwiel zonder dat de voorrem voldoende blokkeerde, werd' ver oordeeld tot 1.subs. 1 dg. en in na volging van de vorige verdachte verzocht ook deze zijn boete terstond te mogen voldoen. VERMIST VLIEGTUIG GEVONDEN. Nabij fort Juneau op Alaska is het wrak van een vliegtuig, dat sedert 12 Februari werd vermist, gevonden. De piloot en de vyf passagiers waren om het leven geko men. Het toestel was in de wouden op het schiereiland Glass te pletter gevallen. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë. De positie van de K.L.M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis bereikten de „Gier" Bandoeng en de „Zilverreiger" Jochpur. De „Buizerd" vloog wegens slecht weer niet verder dan Saloniki. Op de thuisreis landden de „Reiger" te Bagdad en de „Uil" te Rangoon. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Luxor: De Bakvisch (Dean- na Durbïn, Jackie Cooper, Melvyn Douglas). De reddende En gel (Albert Mastenbroek .Hilde Krahl). Romantiek Verwikkelings- comedie lederen avond 8 uur. Zondag ook* van 2—7 uur lederen middag behalve Vrijdag 2 uur matinèe. Goedgekeurd Trianon: Marionetten (Benja- mino Gig1!, Paul Kemp). De Rebel van Texas. (Joan Bennet, Dou- lolph Scott). Romantisch- komische zangfilm. Heldenmoed e avontuur lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma tinèe. Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Marie Antoinette (Norma Shearer, Ty rone Power) Leven van Marie Antoinette lederen avond 8.15 u Zondag ook van 2—7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Toelaatbaar v volwassenen Casino: In de schaduw der misdaad. (Rin-Tin- Tin, Frankie Dar- roo). Sensationeele avonturen lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Woensdag half 3 matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Afgekeurd 145. Nu begonnen de apen een van hun mooiste toeren te verrichten. Vier stonden er op den grond met gestrekte beenen, hun armen in de hoogte. Daar kwamen er drie boven opstaan. Dan namen er twee met een reuzenzwaai op de drie plaats, nog twee kwamen daar weer boven op en eentje vormde den top. 146. Nadat zij al hun toeren vertoond hadden, namen zij met een keurige buiging afscheid. Het publiek klapte geestdriftig en riep stampend: „Bravo, bravo. Het gordijn ging neer en terwijl de laatste aap hen nog toewuifde, wachtte men al met spanning op het volgend nummer.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13