DE BRAND VAN KASTEEL BERGH. Het Blad Papier De F.I.K.A. hield Woensdag in het Diaconieweeshuis der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam een persconferentie in verband met de van 20 tot 25 Maart a.s. te houden kinderbeschermingsweek. Een kijkje tijdens den rondgang De brand in het kasteel Bergh te 's Heerenberg. De nablussching van het trappenhuis, gefotografeerd uit de groote zaal Als proef worden op een gedeelte van den in aanleg zijnden autoweg Heerlen Geleen over een afstand van 3 K.M. de machines uitge schakeld en zullen 350 arbeiders tewerk gesteld worden. Te Schinnen zijn reeds 200 werklieden aan den arbeid De leden der Groningsche vrouwelijke studentenvereeniging en leerlingen der huishoudscholen hielden Woensdag in Groningen een oliebollendag ten bate van een week vacantie voor huismoeders uit door de crisis getroffen gezinnen H. M. de Koningin is Woensdag van haar vacantiereis uit Zwitserland te Den Haag teruggekeerd. De aankomst aan het S.S.-station Verschillende Britsche onderzeeërs zijn in de Londensche haven aangekomen, waar Engelsche officieren ter koopvaardij in de gelegenheid gesteld worden, om de schepen te bezichtigen en deskundige voorlichting te ontvangen als onderdeel der .training' voor de burgerlijke hulpdiensten FEUILLETON door W. WANTEK. (Nadruk verboden). 20) Hij heeft kennis gemaakt met een be diende uit Green's villa op Riverside Drive en zit nu met hem in den „Lustigen Ma troos" bij een glas whiskey. Ik kom onmiddellijk. Best. Goeden dag, mijnheer Roch. De detective trok zijn overjas weer aan en spoedde zich naar buiten. Een kwartier later hield de auto stil op Chatam-Square. Hij sprong er uit, betaalde den chauffeur en richtte zijn schreden naar East-Broad- way. Voor de eerste maal bevond hij zich daar, in de Jodenwijk van New York. Heel de straat was vol oorverdovend la waai. Honderden leurders, die met schrille stem hun waar aanprezen, menschen, die aiet spraken maar schreeuwden, schreien de kinderen, krijschende vrouwen. En dan het ontzettend geratel van allerlei voertui gen, het getoeter van de auto's en het ge dreun van de treinen op de nabij gelegen luchtspoorweg. 't Kostte Roch veel moeite, zich een weg te banen d-^or de dichte menigte, veelal smerig volk. Naarmate hij verder kwam werd het lawaai verschrikkelijker, het ge woel erger. Eindelijk was hij tot Jeffer- sonstreet doorgedrongen en wilde rechts in slaan. Ook daar overal menschen, als tot een kluwen opeengestapeld. Hij spande zich in, om vooruit te komenEn plot seling kreeg hij van achter een vreeselij- ken slag, die hem bewusteloos ten gronde wierp. Den volgenden dag las men in de och tendbladen: Weer een moord!' Gisteravond, tegen 7 uur, werd op den hoek van East-Broadway en Jefferson- street een voorbijganger vermoord door een slag met een ploertendooder op het achterhoofd. De politie heeft de identiteit van het slachtoffer kunnen vaststellen, 't Is de bekende Weensche particuliere de fectieve Karl Roch. Men heeft tot nu toe geenerlei spoor van den dader ontdekt. XIL Twee dagen later las ook Robert Kron- berg dit korte bericht in een Weensch dag blad. Hevig ontsteld staarde hij op die wei nige regels. Dat was dus het einde! Plotseling kwam heel het avontuur, dat hij sinds weken uit zijn geheugen had ge bannen, hem weer voor den geest. Was hij niet dwaas geweest, voor die geheimzinnige zaak ook nog 'n hoop geld uit te geven? Zonder zijn stoffelijke hulp zou Roch ze ker niet naar New York zijn vertrokken, en in dat geval zou hij thans nog leven. Hij Roch was gestraft voor zijn taai volgehouden bemoeiingen met 't lot vgn een vreemd schepsel en hij Kronberg had hem in den dood gedreven! Neen niet ik! Niet ik! Kronberg verweerde zich uit alle macht tegen die pijnlijke gedachte. Ten slotte wilde ik zelf naar New-York, hoewel ik van plan was, de heele zaak te laten varen, maar een ge heimzinnige macht scheen mij voort te stu wen. En toch alles was my onverschil lig geworden. Onverschillig?Robert Kronberg be- dioog zichzelf toen hij die woorden sprak. Onverschillig, neen, zoo ver was 't nog niet gekomen. Zijn verstand had hem be volen niet langer naar iets onmogelijks, iets onbereikbaars te streven, maar daarmede was het ideaal van zijn liefde-verlangen niet onschadelijk gemaakt; het bleef een ideaal.... gelijk zoovele andere dingen in het leven Toen Robert Kronberg hier op de ijs baan Lene Barbisch ontmoette, viel haar zijn ernstige stemming op. Maar zij stelde hem geen vragen; zy ken de hem nu beter en wist, dat er in zyn ziel een gebied was, waartoe niemand toe gang kreeg. Haar vrouwelijke nieuwsgierigheid leed niet zelden daaronder; maar Lene Barbisch verstond de kunst, zoo noodig niet alleen haar hartje, maar ook haar jeukende tong in bedwang te houden. Des te grooter was haar verrassing toen Kronberg zelf aldus begon: Neem my niet kwalijk, Lene, dat ik vandaag zoo weinig spraakzaam ben. Een goede kennis van mij is vermoord in New York; ik heb het in de krant gelezen. Lene schrok. Vermoord? Wat moet New York een afschuwelijke stad zijn! Nu, zulke drama's worden ook hier wel afgespeeld, maar ginds zijn ze om zoo te zeggen heel gewone, dagelijksche gebeur tenissen. Woonde het slachtoffer in New York? -i- NeenZijn beroep had hem voor eenigen tijd daarheen gevoerd. Kronberg beschreef op het ijs een groote, ietswat zonderlinge bocht, die hem uit Le- ne's nabijheid bracht. Een weinig gekrenkt, sloeg zij de tegen overgestelde richting in. Hij had haar ge nadig een paar brokjes toegeworpen, haar nieuwsgierigheid tot de hoogste spanning opgevoerd en nu las zij weer op zijn ge zicht: „toegang verboden!" Toen Kronberg weer over het ijs op Lene toekwam, onderhield zij zich heel druk met een jong advocaat, die eerst kort geleden in den salon van den rector als huwelijks- candidaat was opgedoken. Kronberg doorzag het spel en maakte zich boos; en toch, was het niet zijn eigen schuld? Reeds maanden verkeerde hij met de jonge dame op den meest vriendschap- pelijken voet; hij kwam dikwijls ten huize van haar ouders en had veel sympathie voor haar opgeruimd spontaan karakter. Zij schenen waarlijk goed bij elkaar te passen; er waren tusschen hen geen tegen stellingen uit den weg te ruimen, geen pro blemen op te lossen. Bestond er dus niet een basis voor een harmonisch huwelijk? Waarom dan deed hy geen aanzoek? Wilde hij zyn leven lang ongehuwd blij ven, kinderloos, overgelaten aan de zorg van bedienden, betaalde personen, inplaats van door een liefhebbende vrouw op de handen te worden gedragen? Kronberg werd gekweld door een eigen aardig, pijnlijk gevoel: liefde? Hield Lene Barbisch van hem? Tot nu toe had hij zich om die vraag zoo weinig bekommerd, dat hij er thans voor terug schrok. En hij zelf, hoe stond 't met hem? Zeker, hij was uit zyn fantastischen droom ontwaakt, maar.een warmer ge voel voor Lene Barbisch was nog niet bij hem opgekomen. En toch werd hij boos omdat Lene zich nu door dien advocaal Monchsberger 't hof liet maken. Moet ik dit bescheiden geluk ook nog verliezen? dacht hij, bijna verbitterd. Hij nam Lene's arm en leidde haar, on danks de protesten van haar nieuwsten vereerder, terug naar het midden van de ijsbaan. Lene's wangen, rood van de koud, kleur den zich nog 'n weinigje feller; voor de eer ste maal had zij de gewaarwording dat Kronberg zich inderdaad op bijzondere wij ze voor haar interesseerde en een glim lachje van innige voldoening speelde om haar mooien, fijnen mond. Er bestond dus waarlijk kans voor haar?.... Maar by zoo'n wispelturig mensch was de uiterste voorzichtigheid geboden. Zijn stemming kon gauw weer heelemaal ver anderen, en Lene Barbisch begon genoeg te krijgen van dat kat en muis spelen. Mr. Monchsberger heeft mij en eenige andere kennissen tot een ski-partijtje in den omtrek van Linz uitgenoodigd. Zijn oom is prelaat van een abdij aldaar en wil ons feestelijk onthalen, 't Kan heel aardig worden, zei Lene, toen zij de baan voor de eerste maal rondgereden waren. Vier uren sneltrein voor een ski- partij louter dwaasheid! riep Kronberg driftig. Mij dunkt, dat we in de omstreken van Weenen sneeuw en ijs genoeg heb ben. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12