Rijtijdenbesluit afgekondigd Autobestuurders moeten op tijd rust hebben Werktijd voor chauffeurs 10 uur (taxi's 11 uur). Het onafhankelijke Slowakije BUITENLAND BINNENLAND WOENSDAG 15 MAART 1939 DE LEWSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 4411 G. H.KLEINHANS Pieter fle la Couristraat 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 Opgedrongen door Berlijn. DE VERGADERING VAN DEN LANDDAG De boodschap, welke Tisso uit Berlijn meebracht. Over het besluit tot afkondiging der on afhankelijkheid van Slowakije wordt nog gemeld, dat drie afgevaardigden de verga dering van den Landdag niet hebben bij gewoond, evenmin als de leider der Hon garen in Slowakije, graaf Esterhazy, die zich wel in de stad bevond. Bij het begin der vergadering deelde Sidor mede, dat de regeering was afgetreden, waarna Tisso verslag uitbracht over zijn reis naar Ber lijn. Men had hem daar verzekerd, dat de Slowaken op der steun der Duitschers zou den kunnen rekenen, indien zij zich aan pasten bij de beginselen van het „Volk- stum". „Indien zij zouden aarzelen: zoo veel te erger voor hen". De zin van deze woorden was duidelijk. De afgevaardigden konden zich niet ver gissen, ieder wist, dat de Duitschers, die te Bratislawa wonen ten getale van 30.000 op een bevolking van 100.000, in de beide vorige dagen gewapend waren en dat ge motoriseerde formaties in Duitschland wa ren geconcentreerd op minder dan één kilo meter afstand van het gebouw van den Landdag aan den anderen van de Donau in de stad. die bij de overeenkomsten van Muenchen aan de Duitschers was gegeven. Na een korte pauze werd gestemd over de volgende vraag: Wilt gij een onafhan- kelijken Slowaakschen staat, ja of neen? Er werd gestemd bij zitten en opstaan en alle afgevaardigden verhieven zich van hun zetel. Daarna werd het volkslied gezongen. De nieuwe regeering legde onmiddellijk den eed af. Sidor uitgeput. In de vergadering van den Slowaakschen Landdag verklaarde minister Sidor uitge put te zijn, doordat hij drie dagen niet ge slapen had. Aan het einde van de bijeen komst zakte hij yreen. BESLUITEN DER NIEUWE SLOWAAKSCHE REGEERING. De Slowaaksche regeering deelt mede: De Slowaaksche ministerraad is Dinsdag middag byeen geweest vanaf 4 uur. Hij heeft den toestand bestudeerd, zooals die ontstaan is door de uitroeping der Slowaak sche onafhankelijkheid en heeft zekere noodzakelijke maatregelen genomen: 1. De kassen der banken zullen voor drie dagen gesloten worden bij wijze van voor zorgsmaatregel. 2. De voorschriften betreffende de de viezen zullen tot Bohemen en Moravië wor den uitgebreid. 3. Er zullen chequezegels en andere Slo waaksche financieele instrumenten ontwor pen worden. De zitting eindigde om zeven uur. De zitting was onderbroken om Tisso de gelegenheid te geven voor het balkon een toespraak te houden tot 800 studenten van Bratislawa die der eed waren komen af leggen. De minister van buitenlandsche zaken van Slowakije, Durcansky, heeft aan alle staten een nota gezonden, waarin hij mededeeling doet van de vorming van een zelfstandigen staat Slowakije en van de aanvaarding van het presidentschap door dr Tisso. Tegelijkertijd verzoekt hij om erkenning van den nieuwen staat. Ministerpresident Tisso heeft tegenover een correspondent van Havas verklaard: De Slowaaksche staat is niet uit haat ge boren, doch uit het verlangen en den wil van het Slowaaksche volk in onafhankelijk heid te leven. Wij willen in goede verhouding met onze buren leven en vooral met onzen grootsten buur, Duitschland. Tisso sprak met nadruk de geruchten tegen, volgens welke plannen zouden be staan voor een tolunie tusschen Duitsch land en Slowakije. Zóó BLIJ ZIJN DE SLOWAKEN! Na afkondiging der onafhankelijkheid schijnt zich een soort verdooving van de bevolking te hebben meestergemaakt. In de stad Bratislawa is het bericht onverschil lig ontvangen, Een sombere menigte, die niets omhanden schijnt te hebben, dwaalt door de straten. Alleen de Duitschers doen een uitbundige vreugde blijken. Van tijd ot tijd trekt een patrouille politie langs met helmen en de bajonet op het geweer. De voorzorgsmaatregelen, die eenige dagen geleden door Sidor genomen zijn, zijn nog van kracht. Er is bevel gegeven, dat de bevolking de vlag moet uitsteken. De Slo waaksche vlaggen en de hakenkruisvlaggen zijn uitgestoken en het gemeentebestuur heeft vlaggetjes op de trams doen aanbren gen. DUITSCHLAND HITLER NAAR WEENEN. Vanochtend acht uur is de Fuehrer per vliegtuig van Berlijn naar Weenen ver trokken. Politieke gevangenen vrijgelaten. Ter gelegenheid van den eersten verjaar dag der aanhechting, van Oostenrijk heeft de rijksleider der S.S. in overleg met gouw leider Buerckel bepaald, dat een groot aan tal politieke gedetineerden wordt vrijge laten. WEDEROM EEN PREDIKANT GEARRESTEERD. Naar te Berlijn verklaard wordt, is de vorige week wederom een predikant van de oppositioneele Beiiideniskerk gearres teerd, zoodat zich thans tien predikanten in arrest, in de gevangenis of in concen tratiekampen bevinden. VERLENGING VAN DEN ARBEIDSTIJD IN DE MIJNEN. De lasthebber voor het vierjarenplan, ge- neraal-veldmaarschalk Goering heeft een verordening uitgevaardigd betreffende de vergpooting van de productie en het loon in de mijnen. Daarin wordt o.m. 'gezegd: Voor de weerbaarmaking van het Duitsche volk en de uitvoering van het vierjaren plan moet de productie der mijnen belang rijk vergroot worden. De nieuwe verorde ning moet daarvoor de voorwaarden schep pen. De werktijd voor de ploegen der on der den grond werkende arbeiders wordt derhalve met 45 minuten, doch niet boven de 8 uur, verlengd. Voor dit meerdere werk wordt een toeslag van 25 pet. betaald. De dagelijksché arbeidstijd der boven den grond werkende arbeiders wordt verlengd in overeenstemming met de behoeften van het bedrijf. De toelaatbare maximale ar beidstijd mag echter niet worden over schreden Ook hiervor wordt een toeslag van 25 pet. voor meerdere arbeid betaald. Wanneer onverwacht meer werk moet wor den verricht, moet de ondernemer zorg dragen voor de noodige levensmiddelen voor het personeel. ROEMENIË STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MIRON CHRISTEA BIJGEZET. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van Miron Christea plechtig bijgezet in de crypte van de patriarchale kerk te Boeka rest. Koning Karei, kroonprins Michael, de geheele regeering., het diplomatieke corps en de burgerlijke, militaire en geestelijke hoogwaardigheidsbekleders waren bij de plechtigheid tegenwoordig. SPANJE NATIONALE VERDEDIGINGSRAAD WENSCHT SPOEDIGEN VREDE. Union-Radio te Madrid heeft een verkla ring van Casado uitgezonden. Hierin wordt gezegd, dat de nationale verdedigingsraad, na de communistische beweging den kop te hebben ingedrukt, arbeidt om zoo spoedig mogelijk het verlangen van de geheele na tie te verwezenlijken; n.l. het verkrijgen van een duurzamen waardigen en vrucht- dragenden vrede. Bombardement eischt twintig dooden. Gisterochtend ir de omgeving van Va lencia uit de lucht gebombardeerd, waar bij eenige bommen terecht kwamen in het plaatsje Afueras, v/aar een krankzinnigen gesticht werd getroffen. Hierbij werden twaalf personen gedood en meer dan twin tig gewond. Bnltenlandsche Berichten SCHIP IN NOOD. Uit Chatlam, (Massachussetts) wordt ge seind, dat een S.O.S.-signaal is opgevan gen van het vrachtschip „Belnor", dat op ongeveer 600 mijl ten Oosten van kaap Hen ry Virginia vaar. Het zou een Noorsch stoomschip zijn, dat uit Baltimore kwam en op weg was naar Birkenhead. Het schip zou water maken. De „Conté di Savoia" zou het schip te hulp snellen. SAN FRANCISCO OPNIEUW DOOR EEN AARDBEVING BEDREIGD. Een berg verplaatst zich acht meter per dag. In Gilroy Californië), op ongeveer 100 K.M. afstand van San Franfcisca, heeft men een geologisch verschijnsel waargenomen, dat de bevolking sterk verontrust. Sedert drie dagen is een berg 10 K.M. ten Zuiden van Gilroy zich aan het verplaatsen, en met geen geringe snelheid: eiken dag ver plaatst hij zich ongeveer acht meter. Onmiddellijk heeft men een expeditie er heen gezonden, die geconstateerd heeft, dat enorme boomen ontworteld zijn en ge heele weiden verdwenen, ingedrukt „als een accordeon". Ingenieurs hebben ver klaard, dat holten in de aarde ontvlam bare gassen bevatten, om welke reden men het rooken in het geheele gebied verbo- INCIDENT IN DE EERSTE KAMER De Kameroverzichtschrijver van de „Tijd" schrijft: „Wat kan de voorzitter van den Senaat doen, wanneer een der leden van dit col lege weigert zich aan zijn leiding te onder werpen? Hij kan de vergadering schorsen meer niet. De president van de Tweede Kamer kan hem het woord ontnemen, kan hem eigenmachtig voor één dag en met goedkeuring van de Kamer voor langen tijd den toegang tot de zittingen ontzeggen. Zijn collega aan de overzijde van het Bin nenhof vermag niets van dat alles; het was tot dusver niet noodig hem deze bevoegd heden te verleenen. In een zoo waardig college als den Senaat weerstreefde men de leiding nu eenmaal niet. Vandaag werd de leiding wél weer streefd. De nationaal-socialistische heer von Bönninghausen zette, ondanks het herhaal de verbod van den voorzitter om een be paalde kwestie aan te snijden, tóch zijn be schouwingen daarover voort en daarom werd de vergadering geschorst. Een heel tumult om een kleine zaak. De kwestie was de moeite van het aan- hooren nauwelijks waard. Toen de heer von Bönninghausen verle den \Veek in zijn "rede over de begrooting van Sociale Zaken den minister aanbeval een verplichten dag van visch-eten in te voeren om de noodlydende vischers tege moet te komen, meende de voorzitter hem te moete nvermanen ernstig te blijven. Te gen dat vermaan kwam de nationaal-socia listische afgevaardigde thans, in tweeden termijn, in verzet en cle voorzitter achtte dat buiten de orde. Hij meende, dat op die manier zijn leiding ter sprake kwam en men was nu eenmaa.' met „Sociale Zaken" bezig. Van Vessem ging daar natuurlijk weer tegen in waar zou hij niet tegen in gaan en daarmee waren de poppen aan het dansen. De vergadering werd geschorst. Een kwestie van niets dus, waar noch de nationaal-socialisten noch de voorzitter eer mee konden inleggen. De Kamer in haar ge heel kan er alleen schade door lijden. Schade in haar aanzien. Relletjes en het schorsen van een vergadering is altijd een niet onaanzienlijk relletje verhoogen nu eenmaal niet het prestige van een college als dit. Men mag over het belang van de strijdkwestie tusschen de heeren de Vos van Steenwyk en von Bönninghausen en over de vraag of de voorzitter niet een royaler standpunt had kunnen innemen, denken zooals men wil, wanneer men de achting, die de Staat nog algemeen geniet, in tact wenscht te houden, moet men het betreuren, dat' de voorzitter slechts met een zóó zeer opschudding-verwekkend mid del als het schorsen van de vergadering zijn gezag gelding kon verschaffen. Zou het geen aanbeveling verdienen, in het Reglement van den Senaat tenminste eenige bevoegdheden voor den voorzitter ten aanzien van recalcitrante sprekers op te nemen. Men hoeft daarbij niet zóóver te gaan als het Reglement van de Tweede Ka mer, dat den voorzitter het recht geeft een weerspannig lid „uit te sluiten van de ver dere bijwoning van de vergadering", doch een aanvulling in dier voege, dat de voor zitter een lid, dat tegen zijn waarschuwin gen in „voortgaat van het onderwerp af te wijken, zich beleedigende uitdrukkingen te veroorloven, de orde te verstoren of, zij het slechts door het betuigen van instemming, aan te sporen tot onwettige handelingen", het woord kan ontnemen, lijkt in het licht van een incident als dat van dezen middag geen overbodige weelde". VLIEGTUIGBEHOEFTE VAN NEDERLAND Vragen van den heer Bongaerts Het Tweede Kamerlid Bongaerts heeft aan de ministers van Defensie, van Water staat en van Koloniën de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat de besprekingen van de commissie-Van Duim inzake de bestelling van voorloopig ongeveer veertig vliegtuigen in Amerika door de regeering zijn opge schort, in afwachting van.de uitslag van een commissoriaal onderzoeek naar de moge lijkheid om die vliegtuigen in Nederland te bouwen Is den ministers bekend, dat de Neder- landsche vliegtuignijverheid uitgerust en onderlegd is om in de Nederlandsche be hoeften aan vliegtuigen te voorzien, alsme de, dat zij gereed staat om zich uit te brei den naarmate die behoeften dat, bij uitzet ting, zouden vorderen, mits zij tijdig daar toe' tot overleg wordt genoodigd? Is het waar. dat geen voldoende of doel matig contact bestaat tusschen de instan ties, die voor de dekking van de Neder landsche behoeften aan vliegtuigen bespre kingen voeren en bestellingen doen eener- zijds en de in Nederland gevestigde vlieg tuignijverheid anderzijds? Zoo ja, is dan de regeering bereid onver wijld een officieele permanente instantie in het leven te roepen ter overbrugging van die leemte, zoowel in het belang-van de dek king van vliegtuigbehoeften in eigen land als in het belang van de uitbreiding van werkgelegenheid in Nederland? den heeft. Als de berg zich blijft verplaat sen met deze snelheid, zal hij binnenkort een brug vernielen over de rivier Pajara, hetgeen vele huizen aan de oevers van deze rivier ernstig in gevaar zou brengen. Het ergste gevaar schuilt echter niet hier. Alle specialisten wijzen er op, dat een derge lijke terreinverschuiving, nog geen 30 KM. verwijderd van deze plaats, voorafging aan de groote aanbeving in April 1906, die San Francisco bijna geheel vernietigde. De overheid heeft reeds menigmaal ge toond, dat zij den automobilist in Neder land gaarne met haar zorgen omringt. Het heden afgekondigde Rijtijdenbesluit Staats blad 842), dat zich in het bijzonder bezig houdt met de rust van den autobestuurder, is een nieuw blijk van deze belangstelling. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het in het voornemen ligt de Rijtijden- wet 1936 en het Rijtijdenbesluit in den loop loop, van de maand Mei a.s. in werking te deen treden. De regeering is van meening, dat den betrokken werkgevers aldus alles zins voldoende gelegenheid wordt gelaten om tijdig de maatregelen te nemen, welke noodig zijn om de bedrijfsregelingen aan de wettelijke voorschriften aan te passen. In groote lijnen bevat het Rijtijdenbe sluit de volgende regeling: Verboden wordt op den openbaren weg een motorrijtuig te besturen in een toe stand van oververmoeidheid, of gedu rende meer dan vyf uren, tenzij voldoen de onderbreking van den rit hebben plaats gehad, of op grond van andere fei ten of omstandigheden aannemelijk is, dat oververmoeidheid van den bestuurder niet aanwezig is. Het goederenvervoer pei motorrijtuig op Zondag wordt beperkt. De regeling is met eenige wijziging overgenomen uit het Rust- dagbesluit voor transportarbeiders te land 1929, welk laatste besluit overeenkomstig wordt gewijzigd. Voorts bevat het Rijtijdenbesluit bepa lingen met betrekking tot arbeids- en rust tijden. Deze bepalingen gelden voor per sonen, die als bestuurder van een motor rijtuig in dienstbetrekking werkzaam zijn en voor personen, die anders dan in dienst betrekking een motorrijtuig besturen, waarmede personen of goederen tegen ver goeding van welken aard ook worden ver voerd. Uitgezonderd zijn echter onder meer degenen, die door het districtshoofd der arbeidsinspectie zijn erkend als/of gelijk gesteld met handelsreizigers of particulie re chauffeurs. Behoudens in het besluit opgenomen uitzonderingsbepalingen zijn de arbeids- Op bijgaand kaartje van de K. N. A. C. zijn de Rijkswegen en enkele bijzondere punten aangegeven waarop, voor zoover overeenstemming kan worden verkregen omtrent den prijs van electrischen stroom, binnenkort zal worden overgegaan tot het aanbrengen van een natriumverlichting. Men zal zich herinneren, dat op den Vier den Wegverkeersdag van de K. N. A. C. in November 1.1. Dr. Ir. L. R Wentholt na mens den Minister reeds desbetreffende mededeelingen heeft gedaan. Als criterium zou gelden, dat op den te K.L.M. DIENST NAAR PRAAG GESCHORST. In verband met den verwarden toestand in Tsjecho-Slowakije heeft de K.L.M. be sloten voorloopig haar dienst op Praag en Weenen te staken. Het vliegtuig naar Praag, dat in aansluiting op de pendel machine, die des morgens te 10 uur van Schiphol gaat, te 10.45 uur van Waalha ven start, is hedenmorgen niet vertrok ken. EEN NIEUWE K. D. P. OPGERICHT. Men schrijft aan de socialistische pers: Zondagmidag jl. had te Amsterdam een bijeenkomst plaats van een aantal oud-le den der voormalige Katholiek Democrati sche Partij, ten einde opnieuw tot oprich- ling eener dergelijke party te komen. Uit verschillende deelen van het land waren afgevaardigden aanwezig. Met algemeene stemmen werd het voorstel tot wederop richting der Katholiek-Democratische Partij aangenomen. Een voorloopig bestuur is en rusttijden in het algemeen als volgt ge regeld: De werktijd bedraagt ten hoogste 10 uren (voor bestuurders van taxi's en huurauto's 11 uren) en 55 uren per week (voor be stuurders van taxi's en huurauto's geldt het weekmaximum van 55 uren voor door den minister van Waterstaat aan te wij zen gemeenten, voor andere gemeenten is het weekmaximum 60 uren). De diensttijd, dit is de werktijd met in begrip van tusschenliggende rusttijden, mag ten hoogste 14 uren bedragen (voor bestuurders van taxi's en huurauto's 12 uren), terwijl tusschen twee diensttijden een onafgebroken rusttijd van ten minste 12 uren moet liggen. Eenmaal per week moet een onafgebro ken rusttijd van 30 uren worden gegeven, waarin ten minste eenmaal in drie weken de Zondag moet liggen. Nachtarbeid wordt beperkt tot zes malen werken tusschen 1 en 6 uur des voormiddags in een tijdvak van twee weken, met dien verstande, dat de bestuurder van een vrachtauto meer dan zes malen mag werken van 3 tot 6 uur des voormiddags, indien hij in het be treffende tijdvak van twee weken geen en kele maal tusschen 9 uur des namiddags en 3 uur des voormiddags werkt. De personen, op wie de voorschriften be treffende de arbeids- en rusttijden van toe passing zyn, moeten een werkboekje bij zich hebben, dat op vertoon van een gel dig rijbewijs wordt afgegeven door den burgemeester van de gemeente, binnen welke de bestuurder woont, tegen betaling van 1.voor het eerste boekje. De beta ling is niet verschuldigd voor het eerste werkboekje binnen twee maanden na de inwerkingtreding van het Rijtijdenbesluit aangevraagd indien bij dc uitreiking er van een ten name van denzelfden persoon luidende rustdagkaart voor het jaar 1939 wordt ingeleverd; in het werkboekje moe ten door den houder onder meer gegevens betreffende het tijdstip van aanvang en einde van de werk- en rusttijden worden ingevuld. verlichten weg een etmaal-verkeer van 2400 motorrijwielen zou plaats vinden, waarbij dan wegen met gescheiden banen n:et voor verlichting in aanmerking zou den komen. In de kosten van verlichting van wegen met een minder druk verkeer zou het Rijk eventueel bijdragen naar een percentage van 10 tot 50 pet. Als billijke prijs voor den electrischen stroom werd toen genoemd 2.5 cent per kWh en 40.— per jaar per kW van de opgenomen topbelasting. gevormd, bestaande uit: voorzitter de heer L. C. van Rijn te Amsterdam, penning meester de heer B. Stom te Hilversum en secretaresse mej. H. Grevelt, Nassauka- de 121 te Amsterdam. De vergadering gaf aun dit voorloopige bestuur opdracht, bin nen den kortst mogelijken tijd een congres bijeen te roepen. NATRIUMVERLICHTING VAN RIJKSWEGEN. mwwa: 'rmw

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8