Onderzoek eens MODERN SPORT-HORLOGE Laatste berictiten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN DAMES- of HEEREN ARMBAND HORLOGE of HORLOGE MET KETTING WOENSDAG 15 MAART 1939 DE LEWSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VIER VLIEGEN IN EEN KLAP heeft iemand die Zondag 26 Maart zorgt dat hij een gratis lotkaart der Nationale Paaschloterij 1939 in handen krijgt. De kaarten met vier loten worden kosteloos uitgereikt aan alle kerken in Nederland. Ziet de advertentie in dit blad. Laat geen kaart verloren gaan. STADSTRAM GEDERAILLEERD Gisteren is op het emplacement der N.Z.H.T. Mij. op het Stationsplein een stadstram gederailleerd tengevolge van het niet goed funttioneeren van het aldaar liggende wissel der H.T.M. De beide voor ste wielen kwamen uit de rails te staan. Bij een poging om de tram wederom in het goede spoor te krijgen, derailleerde ook beide achterste wielen. De ontboden montage-auto der N.Z.H.T. Mij. was spoe dig aanwezig. Na ongeveer een half uur stond de tram weder in de rails. Niette genstaande spoedige hulp, ondervond de dienst geruimen tijd vertraging, daar alles over een ander spoor geleid moest worden. BAKKERSKNECHT AANGEHOUDEN De politie alhier heeft een zestienjari gen bakkersgezel aangehouden, die met een bedrag van 20 van een bakker in Rotterdam Zuid op den loop was gegaan. De dief is op transport gesteld naar het bureau Pieter Aertzstraat, aldaar. Door de politie alhier is tevens een 12- jarige jongen aangehouden, die in het be- zi„ was van een rolletje kwartjes. Degene, die meent hierop aanspraak te hebben, wordt verzocht zich bij de politie bekend te maken. LEIDSCHE H.D.-CLUB Op de gisteravond gehouden vergadering werd besloten de winterseizoensluitings- avond te houden op Zaterdag 8 April in de „Harmonie". Tevens werd benoemd de festcommissie 1939. Het April-toerprogram- ma is als volgt vastgesteld: 2 April „Ope- ningsrit L.H.D.C." bestaande uit a. kaart- leesgedeelte; b. puzzlegedeelte en c. vrije gedeelte; de afstanden bedragen resp. 120, 52 en 67 K.M., rijsnelheid 36 K.M. per uur. De prijzen vor dezen rit bestaan uit accessoirses terwijl de „Harmonie"- wisselbeker tevens verreden za-1 worden. Elke deelnemer wordt een nieuwe club wimpel aangeboden. 10 April: Toertocht door het Gooi met bezoek aan slot Muiderberg; 23 April: Toertocht door de bloeiende Beemster; 30 April: Toertocht door de bloeiende Betuwe met bezoek aan slot Loevestein. VERGOEDINGEN AAN HET BIJZONDER ONDERWIJS B. en W. stellen zooals reeds medege deeld den raad voor, aan de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs uit te keeren, op grond van het gemiddelde be drag per leerling, geldende voor de open bare lagere scholen, de volgende bedragen: aan het bestuur van het gesticht De Voorzienigheid 7170.06 en als belooning voor de vakonderwijzers 1074.20 voor uitgebreid lager onderwijs aan hetzelfde gesticht 1802.90 en 1083.73; aan het bestuur van de Inrichting voor Liefdadigheid voor R.K. voor gewoon lager onderwijs resp. 36.173.27 en 5419.38 voor negen scholen en voor uitgebreid lager onderwijs (twee scholen) resp. 6509.80 en 3920.32; aan het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs voor gewoon lager onderwijs resp. 3297.70 en 4898.68 voor zeven scholen en uitgebreid lager onderwijs (één school) resp. 3400,10 en 2043.80; aan het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereeniging (vier scholen) voor ge woon lager onderwijsresp. ƒ17.052.16 en 2554.71 en voor uitgebreid lager onder wijs (één school) resp. 4507.25 en 2709.31; aan het bestuur van de Vereeniging van Scholen met dc Bijbel te Oegstgeest resp. 2933.71, en 439.52 (één school); aan het bestuur van de Eerste Leidsche Schoolvereeniging (één school) resp. 2545.10 en 381. 30. Het totaalbedrag van deze voorschotten op de exploitatievergoeding en de ver goeding voor vakonderwijzers beloopt daarmee f 139.317. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Maandag 20 Maart a.s., des namiddags te twee uur in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", Sieenschuur 21. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een plaatsvervangend voorzitter, leden en plaatsv angende le den van het stembureau voor het eerste stemdistrict voor de verkiezing van leden van de 2e Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en van den Gemeente raad en van voorztiters, leden en plaats vervangende leden van ^e overige stem bureau voor die verkiezingen. 2. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van het hoofdstembureau in kieskring I voor de verkiezing van le den van den Gemeenteraad en van voor zitters, leden en plaatsvervangende leden van de hoofdstembureaux in de kieskrin gen II en III voor die verkiezing. 3. Voorstel inzake aanstelling in vasten dienst van L. P. de Vries, als Keuringsvee- aits bij het Openbaar Slachthuis en den Keuringsdienst van Vee en Vleesch, in he bijzonder voor de buitengemeenten. 4. Voorstel inzake het overnemen in eigendom bij de gemeente van verschillen de voor straat bestemde strooken grond. 5. Voorstel tot het verhuren van het win- kelwoorhuis aan de Aalmarkt No. 12. aan de Wed. M. H. van Berge Henegouwen Jansen, te Leiden. 6. Voorstel tot het verkoopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan het ver lengde van de Da Costastraat, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O No. 672 (ged.j aan E. A. Freijser, te Leiden, q.q. 7. Voorstel tot het verkoopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan den Rijnzichtweg, kadastraal bekend gemeente Oegstgeest, Sectie B no. 1926 (ged.) aan D. Kaay, te Leiden, q.q. 8. Voorstel inzake het aankoopen van het perceel le Gortestraat no. 43 en tot het •.•aststellen van den desbetreffenden be- grootingsstaat. 9. Voorstel tot het wijzigen van de ge- meentebegrooting, dienst 1939, in verband met de herstelling van de brand- en wa terschade aan de perceelen Pieterskerk gracht Nos. 11 en 13. 10. Prae-advies op het verzoek van de N. V. Leidsche Duinwater Maatschappij om toestemming tot den bouw van een reinwaterkeldcr met machineruimte op een terrein nabij den watertoren te. Kat wijk. 11. Voorstel inzake het vaststellen en uitkeeren van de voorschotten op de ver goeding, bedoeld bij de artt. 101 en lOlbis der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van bijzondere scholen voor gewoon lager- e-n uitgebreid lager onderwijs, over het jaar 1939. 12. Voorstel tot: a. het voeren van verweer tegen de door The Dorr Company te New York tegen de gemeente ingestelde rechtsvordering, terzake van een beweerden inbreuk op haar patentrecht bij den bouw van de ï-iool-waterzuiveringsinrichting aan de Slinksloot; b. het dagvaarden, zoo noodig, van het Ingenieursbureau F. W. Helmers en Co. 'te Wassenaar en de individueele leden van cüt bureau tot vrijwaring der gemeente in d'I' proces. 13. Voorstel tot het wijzigen van: a. de verordening, regelende de voor waarden voor het bezoek van het Stede lijk Museum „de Lakenhal", te Leiden; b. de verordening, regelende de heffing van gelden voor het bezichtigen van het Stedelijk Museum „de Lakenhal", te Lei den. 14. Herstemming over het voorstel van den heer Schüller inzake het doen instel len van een onderzoek naar de woningen, welke voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen. 15. Herstemming over de door den heer van Eek overgenomen motie-van der Voort inzake wijziging van artikel 15 van de Ver ordening houdende reglement voor de Commissiën van Advies betreffende ar- bcids- en dienstvoorwaarden van het per soneel in dienst van de gemeente Leiden. 16. Voortzetting van de behandeling van het adres van R. Uges om restitutie van door hem betaalde bedragen wegens stroom verbruik in zyn bioscooptheater Stations weg 19. 17. Prae-advies op de verzoeken van de Gemeente-Commissie van het Nederduitsch Hervormd Kerkgenootschap om toekenning van een subsidie in de kosten van de eind- restauratie van de Pieterskerk en in de kosten van ue restauratie van de Marekerk. 18. Voorstel inzake het verleenen van medewerking aan de omscholing van werk- loozen tot wollendekenwever bij de N.V. Koninklijke Nedërlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalburg en Zoon en tot het vaststellen van den des betreffenden begrootingsstaat 19. Voorstel inzake het voortzetten van de werkinrichting voor blinden. 20. Voorstel inzake het voortzetten van de regeling betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspremie aan ondersteunden. Excursie naar de Sterrewacht. Het populariseeren van de wetenschap is een kunst apart, en een moeilijke kunst Het evenwicht tusschen trant en inhoud slaat licht uit te eener of te anderer zyde. De toelichting, welke gisteravond in de Sterrewacht aan een gezelschap G. en W.'ers door den amanuensis van die inrich ting werd gegeven, stond wel in lijnrechte tegenstelling tot de lezing over Cepheïde sterren, waarop de leden van „Geloof en Wetenschap" eenigen tijd geleden werden vergast! Onze voorkeur, wanneer voorkeur gegeven moet worden, gaat uit naar het laatstgenoemde genre. De bevoorrechte leden van G. en W., die gisteravond in beperkt aantal tot de Sterre wacht konden worden toegelaten (wie het eerste zich had opgegeven, heeft het eer ste „gemaald") hebben het niet getroffen; de hemel was potdicht, als na de zondeval, en niet één enkel flinkerend sterretje doorpriemde het donkere wolkendek, dat bovendien in een aanhoudende huilbui ver keerde. Het bezoek moest zich beperken, tot de bezichtiging van enkele kijkers, waarbij de excursisten het griezelige moment beleef den, dat de koepel begon te draaien, ter wijl zij meenden zelf te draaien, een erva ring, waarvan allen erg draaierig werden. Toch was het wel interessant eens een kijkje te nemen in de verschillende locali- teiten van onze Stërrewacht, die, zooals de amanuensis, de heer Karsten, mede deelde, na het Vaticaansche observato rium, de oudste en een van de meest ver maarde sterrewachten van Europa is. Indien een tweede excursie van G. en W.'ers wordt georganiseerd wenschen wij hun een helderen hemel toe! Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 44. Firma J. P. van Berge Henegouwen, Electrotechnisch Bureau. Leiden, Aalmarkt 12. Vest. fil.: Leiden, Hoo- gewoerd 9, dd. 4 Maart 1939. Hedenmiddag te half 2 is de brandweer uitgerukt wegens een schoorsteenbrand in het perceel Nieuwe Beestenmarkt 3A, be woond door den heer Burgsik. Het brandje was spoedig gebluscht. Op den hoek Leliestraat—Heerenstrsat is vanmiddag een ongeveer 7-jarig jongetje wonende in de Witte Rozenstraat aangere den door een vrachtauto van de brandstof- fenhandelaar v. H. Het jongetje werd aan het hoofd gewond en door de E. H. D. naar een ziekenhuis vervoerd. (Reeds opgenomen in een gedeelte onzer vorige oplage), LEIDEN. WERKLOOZEN LEEREN NIEUW BEROEP. Leiden heeft een tekort aan wollen dekenwevers. In verband met een vergrooting van haar afzetgebied heeft de N.V. Koninklijke Nederianasche Fabriek van Wollen De kens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon oehoefte aan een beiangujke personeelsuitbreiding. Vermits het aantal benoodigde arbeids- kracmen mei kan worden gevonden onder de gesteunde werkiooze textielarbeiders, is aiu. ut „teta'.ng overleg gepieegd in zake het doen opleiden van werkiooze-niet- textieiaroeiuers tot wollendekenwever by genoemde N.V. Dit overleg neeft tot resultaat gehad, dat de Minister van Sociale Zaken zich heeft vereenigd met de volgende rege ling: 1. Aan de arbeiders zullen gedurende een leertijd van twee maanden ue volgen- u -d: a. bij een leeftijd van 19 jaar 10.per week; b. bij een leeftijd van 20 jaar 11. p. w.; c. bij een leeftijd van 21 jaa* 12. p. w.; d. bij een leeftijd van 22 jaar 13.— p. w.; e. bij een leettijd van 23 jaar 14.— p. w.; f. bij een leeftijd van 24 jaar en ouder i iu.per Aan gehuwden en kostwinners zal bo ven dit loon een toeslag van 1.50 en een kindertoeslag van f 0.50 per kind per weeK woiutm betaald. Het onder a tot en met f genoemde loon, eventueel vermeerderd met den gehuw den-, kostwinners- en kindertoeslag, zal per week tenminste S 2.meer bedragen, dan het steunbedrag, waarvoor de betrok kene in aanmerking zou komen, ware hij niet in deze opleiding opgenomen. 2. Na bovengenoemden leertijd van 2 maanden zuilen de arbeiders, die in afdee- lingen werken waar tariefloon wordt be rekend, de eerste twee maanden 70 pet., de twee daarop volgende maanden 80 pet., de twee daarop volgende maanden 90 pet. van het gewone tariefloon voor volwas sen arbeiders ontvangen en daarna het gewone tariefloon der volwassen arbei ders. 3. Na de eerste twee proef maanden wordt aan de onder 2 bedoelde in tariefloon wer kende arbeiders boven de door hen naar hun productie berekende loonen en traiy ninpstoeslag verstrekt. 4. Arbeiders, die binnen den onder 2 ge noemden termijn ongeveer een normale productie maken voor wat betreft hoeveel heid en kwaliteU ontvanger» het gewone •tariefloon, dat geldt voor de gewone arbei ders in de betrokken onderneming. 5. Voor arbeiders, die niet in af deelingen, waar in tariefsloon wordt gewerkt, opge- lpid worden, wordt, na den ophidingster- mijn der eerste twee maanden, bedoeld on der 1, een zoodanige regeling voor perio dieke verhooging getroffen, dar zij na 8 maanden na de tewerkstelling net volle loon ontvangen, dat normaal voor hot werk in de af deeling, waar de betrokkene werk zaam is, wordt betaald. 6. Bij eventueele onvoorziene inkrimping van het bedrijf worden de arbeiders, die het laatst werden aangenomen, het eerst ontslagen. 7. In de koster» van de opleiding volgens deze regeling wordt per persoon door het hijk en de gemeente een bijdrage verleend van ten hoogste 230 per man. Uit dit bedrag moet worden betaald: 50 pet. van 't loon gedurende den leertijd, 50 pet. van het loon gedurende de eerste twee moanden na den leertijd, 40 pet. van het loon gedurende de tweede twee maanden na den leertijd, 30 pet. van het loon gedurende de derde tweede maanden na den leertijd, 20 pet. van het loon gedurende de vierde twee maanden na den leertijd, 50 pet. van ge huwden-, kostwinners- of kindertoeslagen gedurende den leertijd en tenslotte de on der 3 genoemde trainingstoeslag. Van het hierboven genoemde bedrag van 230 per persoon komt voor rekening van het Rijk een zelfde percentage, als de ge meente ontvangt in haar uitgaven voor steunverleening enz. uit het Werkloosheids- subsidiefonds. Het aantal in opleiding te nemen arbeids krachten kan thans nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Het is niet onmogelijk, dat dit aantal plm. 100 zal blijken te kun nen bedragen. De op te leiden arbeidskrach ten moeten zooveel mogelijk worden gere- cruteerd uit de werkiooze arbeiders, welke onder de steunregeling voor valide werk- loozen vallen. Het ligt evenwel in ons voor nemen, aldus B. en W., pogingen in het werk te stellen, om ook door de Gemeente lijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon ondersteuning in de regeling te betrekken. Het College van B. en W. meent, dat er alel aanleiding voor de gemeente is, om aan deze omscholing mede te werken, om dat daardoor aan een belangrijke groep de kans geboden wordt wellicht blijvend emplooi te vinden en weer zelf in het on derhoud van zich zelf en van hun gezin nen te voorzien. B. en W. geven den Raad in overweging, te besluiten, om aan de omscholing tot wollen dekenwever overeenkomstig voren- omschreven regeling mede te werken en daartoe door vaststelling van den overge- legden begrootingsstaat een bedrag van 23.000.te beschikking te stellen, in welk bedrag, zooals gezegd, een subsi die, gelijk aan het subsidie, hetwelk de gemeente in de uitgaven van ondersteu ning aan werkloozen en van werkver schaffing uit het Werkloosheidssubsidie- fonds ontvangt, door het Rijk zal worden verleend. ALPHEN AAN DEN RIJN De loonvoorwaarden der metaalbewer kers. Naar wij vernemen heeft de Maan dagvoormiddag ten kantore van de firma Boot alhier gehouden conferentie tusschen de hoofdbesturen van de drie metaal-be werkersbonden, in verband met de door deze ingeluide nieuwe loonactie, geen defi nitieve beslissing gebracht. De besprekingen zullen in den loop van de volgende week worden voortgezet, waarbij men dan tot een eind-resultaat hoopt te komen, dat. voor beide partijen, naar men vertrouwt, aanvaardbare voor waarden in zal houden. STOMPWMK Woningbouw. Op initiatief van den zeereerw. heer pastoor Floor wordt Don derdagavond in „Het Blessepaard" een ver gadering gehouden voor het oprichten van een R.-K. Woningbouwvereeniging. Allen, die belangstellen in dit streven, worden verzocht deze vergadering bij te wonen. Buitenland DE STATUS VAN HET TSJECHISCHE GEBIED BERLIJN. 15 Maart. (A.N.P.) Naar Reuter te Berlijn verneemt, zal de status van het Tsjechische gebied nog minder on afhankelijk zijn dan die van een protecto raat. Het zal op de officieele kaarten voor komen binnen de grenzen van Groot- Duitschland als twee autonome gebieden, Bohemen en Moravië. Beide gebieden zul len geen leger of eigen diplomatieke ver tegenwoordiging hebben en de bewoners zullen Duitsche passen krijgen. Het ha kenkruis zal de officieele vlag worden. Men weet nog niet, wie benoemd zal worden tot stadhouder of commissaris voor dit gebied. De naam van Seyss Inquart wordt genoemd. De buiter!?" he 1° Praag zul LEIDEN. Geboren: Marina Johanna d. v. J. v. Driel en T. de Nooijer. Barteltje d. v. K. F. Hohberg en T. Jonkers. Overleden: J. W. Gerrits dr. 7 j. D. Vroom m. 64 j. H. Koene gesch. m. 81 j. len consulaten worden, doch wanneer Slo wakije erkend zal worden, zullen daar di plomatieke vertegenwoordigers moeten worden benoemd. De Joden in Bohemen en Moravië zul len zonder twijfel hetzelfde lot ondergaan als de Joden in Duitschland. MEDEDEELING VAN MINISTER PRESIDENT CHAMBERLAIN VERWACHT. LONDEN, 15 Maart (A.N.P.) Officieel wordt medegedeeld, dat de begrootin§ voor marine, welke vandaag in het Lagerhuis zou worden behandeld, is uitgesteld tot morgen. Men verwacht, dat minister-pre sident Chamberlain vanmiddag een uiteen zetting zal geven van den toestand in Mid den-Europa. HET HUWELIJK VAN DEN KROON PRINS VAN IRAN VOLTROKKEN. KAIRO. 15 Maart (A.N.P.). Vanochtend is het huwelijkscontract tusschen den kroonprins van Iran met de zuster van ko ning Farouk, prinses Fawzieh, geteekend in het Abdine-paleis. Overeenkomstig de Mahommedaansche gewoonte was de bruid hier niet bij aan wezig. GROOTE BRAND IN FLORIDA. FORT LAUDERDALE, 15 Maart (A.N.P.) Op een gebied nabij Fort Lauderdale (Flo rida) is een groote boschbrand uitgebroken. De rookwolken stijgen tot een hoogte van 1500 meter, waardoor het luchtvaartverkeer onmogelijk wordt gemaakt. Ook zijn door de rook talrijke auto-ongelukken ontstaan. Meer dan 200 mannen 'bestrijden het vuur. AMSTERDAM, 15 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 231 vette kalveren 6266 cent (enkele hooger), 54 60 cent, 4652 cent per kg. levend ge wicht, 156 nuchtere kalveren 47, 81 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 —110 kg. 5758 cent, zware 5657 en vette 5455 cent per kg. slachtgewicht. Over- z:cht: vette kalveren ruime aanvoer vlugge handel, vaste prijzen, nuchtere kalveren ruime aanvoer, vlugge handel, prijzen on veranderd. Varkens zeer matige aanvoer, weinig handel, nagenoeg geen vleeschvar- ktns, prijzen onveranderd. WOERDEN, 15 Maart. Kaas. Aanvoer 21 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kwala 24—25, 2e kwal. 22.50—23.50, Handel traag. VEUR, 14 Maart. Eierenveiling Café Het V/apen van Veur. Aangevoerd: 29077 kip peneieren 3.403.75, 2000 henneneieren 3.00—3.25, 366 eendeneieren 2 90—3.00. per 100 stuks, 72 kippen 0.401.30, 18 eenden 7580 cent, 23 konijnen 1.00 1 60, 10 duiven 1020 cent. BOSKOOP, 15 Maart. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Briarclif 60 cent, Butterfly 6075 cent, Aug. Noack 40 65 cent, Ellen Poulsen 21 cent; Azalea 1.40—2.30, Rhod. „Pink Pearl" 0.90— 1.00, Rhod. „Catawbicnse" 7090 cent, Se ringen 4065 cent, Viburnum 2035 cent, Forsytia 0.901.40, Narcissen 4 cent, An dromeda 1022 cent, Cerasus Hisakura f 1.302.90, Prunus triloba 2540 cent, Genista 1923, Clematis 1521 cent. VOORSCHOTEN, 14 Maart. Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren 3.204.00, eenden eieren 2.402.70 per 100 stuks, kippen 5065 cent, konijnen 0.251.10, duiven 1U16 cent per stuk, zoete kaas 5256 cent, Leidsche kaas 4044 cent per kg. N1EUWERBRUG, 14 Maart. Eierenveiling Aanvoer 7019 stuks. Prijzen- kippeneieren wit 3.103.50, bruin 3.203.60, hen neneieren 2.803.00, eendeneieren 2.50 —2.80 per 100 stuks; boter 6472 cent en kaas 2029 cent per pond. LOOSDUINEN, 14 Maart Grocntenveillng spinazie 5162 cent per 4 kg, radijs f 4.50 4.70 en raapstelen 1.051.15 per 100 bos. KOUDEKERK. 14 Maart. Eierenveiling Koudekerl^-Rijndijk. Aanvoer 4876 stuks eieren en 51 pond boter. Prijzen* kippen eieren 3.003.50, eendeneieren 2.70 3.00, boter 6268 cent, kaas 2930 cent per pond, kippen 20—70 cent, hanen 90 cent per stuk. RIJPWETERING, 14 Maart. Eierenvei ling R. P. V. Aanvoer: 6176 kippeneieren 3.004.00 en 387 eendeneieren f 2.80 3.20 per 100 stuks, hanen 16 cent per stuk, kaas 48 cent per kg. WI8SELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) 42.83 6.45 of Uw vriendenkring al geabonneerd is op Uw lijfblad „De Leidsche Courant" Voor aanwerven van een nieuwen abonné voor minstens drie maanden, stellen wij voor korten tijd nog éénmaal een premie beschikbaar en wel een: (Geschikt voor Heer of Dame) en zoover nog beschikbaar een VnMMMMMBKBSHBHDnaiaKMRBnmHHM

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3