Nationale Paaschloteri OMGEVING RIJNSTREEK Vreemde cheques k en bankpapier WOENSDAG 15 MAART 1939 DE LEIOSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 KORENBOND „ST. WILLIBRORD". De Korenbond „St. Willibrord", geves tigd te Wassenaar, zal Donderdagavond een „Korenbondsavond" geven in het Pa tronaatsgebouw te Oegstgeest met vooraf gaande een plechtig Lof in de Parochie kerk Na de gewone vergaderingpunten als opening, notulen, verslagen van secretaris en penningmeester, resp.' Kapelaan Schou ten en de heer P. v. Adrichem, zullen de verschillende zangkoren, in volgorde Noordwijk, Katwijk, Wassenaar St. Jo seph, Wassenaar St. Willibrordus, Voor schoten, Wassenaar G. Herder, en Oegst geest Gregoriaansche zangen uit het tijd vak PalmzondagPaaschzaterdag ten uit voer brengen. Ieder nummer zal door den Directeur worden geleid. Na een pauze zingt het koort van Noordwijk nog „Populo meus" van Palestrina, Katwijk zingt „Ubi caritas" Gregoriaansch, Wassenaar St. Wil librordus zingt „Trenebrae" van L. de Vit- toria, Wassenaar „de G. Herder" zingt een Nederlandsch lied van Hardewijn. Van Wassenaar St. Joseph, Voorschoten en Oegstgeest is het nummer te zingen na de pauze nog niet vermeld. Een jury, bestaan de uit de weleerw. heeren Duyves en Wan na en den heer J. Sicking, zal aan de ko ren een schriftelijke beoordeeling toezen den. HILLEGOM ZESTIG MAN BIJ „ARNOUD" ONTSLAGEN. Enkele weken geleden heeft, zooals in dertijd gemeld, de Hooge Raad uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den direc teur van de Kalkzandsteenfabriek „Ar- noud, te Hillegom, die in twee ploegen laat werken, hoewel hij hiervoor van de Ar beidsinspectie geen vergunning meer heeft verkregen. Minister Romme was n.l., na een onderzoek tot de slotsom gekomen, dat voor de kalkzandsteen industrie als ge heel het een-ploeg-stelsel diende te gelden. Nu de directeur van de „Arnoud", die in middels in twee ploegen had laten door werken, in hoogste instantie is veroordeeld, en minister Romme geweigerd heeft op zijn eenmaal ingenomen standpunt terug te komen, is de fabriek te Hillegom ge noodzaakt tot het werken met één' ploeg over te gaan. De directie heeft in verband hiermede tegen Zaterdag a.s. aan 60 arbei ders ontslag aangezegd, aangezien het haar niet mogelijk is, deze arbeiders op andere wijze aan het werk te houden. Geboren: dochter van C. F. Kolk Noordhoek zoon van C. M. Kaptein van Maris dochter van H. A. v. d. Lin denVan Looy. Ondertrouwd: J. H. Paap en M. Klinkhamer. Getrouwd: G. de Vink en E. H. Klui vers. KATWIJK Candidaten voor den raad. Vier jaren terug kreeg de S.D.A.P. voor het eerst zit ting in den raad dezer gemeente en wel met twee leden. In de gehouden vergade ring van de S.D.A.P. zijn zes personen candidaat gesteld voor den Raad. No. 1 is de heer C. van Rijs, aftr., 2. H. J. Franse, 3. J. C. Hendriks, 4. Mevr. C. Vooys-Ver- hoeff, 5. J. Philips, 6. Mevr. G. Kuypers- van der Voort. De heer M. van 't Wout, die thans zitting heeft, stelt zich niet meer herkiesbaar. KATWIJK AAN DEN RUN Organisatie. Gisteravond werd in het gebouw Voorstr. een openbare vergadering gehouden met het doel te komen tot op richting voor Katwijk en Valkenburg van den Chr. B. en T. Bond in Nederland. Na dat een 30-tal personen zich als lid had den opgegeven, deelde de voorzitter me de, dat 21 Maart a.s. de officieele oprich-. tingvergadering zal worden gehouden. LISSE Vaccinatie. Op Donderdag 23 Maart a.s., zal op de gewone spreekuren van de geneeskundigen, alhier, de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting. NOOTDORP Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Donderdag 16 Maart a.s., des avonds te 8 uur ten Raadhuize. De agenda vermeldt: Opening; Aanwijzing voorstem mend lid; Notulen van de vergadering van 14 December 1938; Ingekomen stukken; Metdedeelingen; Voorstel tot wijziging van het Ambtenaren-reglement; Voorstel tot opheffing zekerheidstelling van dén ge meente-ontvanger en den administrateur van het Electriciteitsbedrijf; Voorstel tot verleenen van een voorschot ex art. 101 detr Lager-Onderwijswet aan de bijzonde re scholen; Voorstel tot royement van de hypotheek, rustende op de woning van wijlen den heer A. J. Elderhorst, in leven gemeente-ontvanger; Voorstel tot het op nieuw sluiten van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Pijnacker in za ke het openbaar lager onderwijs; Voorstel tot het overgaan van het verkabelen van den Kerkweg en den Veenweg; Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening; Wijziging begrooting Electriciteitsbedrijf 193)9; Wijziging gemeentebegrooting 1939; Rondvraag. Voorbereiding herziening electriciteitsta lieven. Indertijd is door den gemeente raad besloten per 1 Januari 1935 over te BAGGERMOLEN OMGESLAGEN IN DE ZIJL Een man verdronken In de Zijl nabij de sociëteit „De Kaag" is gisteren een baggermolen, welke door een sleepbootje werd voortgetrokken, omgeslagen. Van de twee opvarenden wist de eene, een zekere Hartog uit Amster dam, zich te redden, de andere, J. v. d. H., eveneens uit Amsterdam, ge raakte onder het gevaarte en verdronk. Het lijk ligt onder de gekantelde molen en kon nog niet geborgen wor den. De baggermolen, eigendom van de firma Schoonhoven en Van der Gevel te Warmond, was op weg naar Aals meer, na baggerwerkzaamheden ver richt te hebben bij Gebrs. Van Hoeken te Leiden. Vermoedelijk door een windvlaag is de 3.75 M. hoog opgebouwde molen omgeslagen en op zijde gekanteld. De molen ligt midden in het vaarwater, zeer hinderlijk voor de scheepvaart. De geredde opvarende bekwam lich te verwondingen aan de beenen. Onmiddellijk na het ongeluk werd van het gebeurde kennis gegeven aan de bruggewacht van de Spanjaards- brug, die de Leidsche politie alarmeer de, welke met de Eerste Hulp-dienst naar de plaats van het ongeluk snelde. Er kon echter geen hulp worden gebo den. Ook de Warmondsche politie werd gewaarschuwd (het ongeluk gebeurde binnen de gemeente Warmond), die 't water rond de molen afdregde, doch zonder resultaat. De tweede opvarende bleek onder de molen bedolven te zijn; het lijk van het slachtoffer, dat ge huwd is, doch geen kinderen heeft, kon nog niet worden opgehaald. De Justitie liet onmiddellijk beslag op de gekapseisde molen leggen, doch heeft hedenmorgen toestemming gege ven tot berging over te gaan. De op dracht daartoe is bereids verleend aan een Rotterdamsche maatschappij. gaan tot proefneming van eenige vast rechttarieven naast het toen bestaande en kelvoudig tarief voor electrischen stroom. Nu deze proeven thans als geslaagd be schouwd mogen worden, is bij Burgemees ter en Wethouders in -voorbereiding een algemeene verlaging van het electriciteits- tarief. In verband hiermede is het noodza kelijk alle aan het electriscn net aangeslo ten woningen vanwege het Electriciteitsbe drijf te doen opmeten, waarmede een de zer dagen een aanvang zal worden ge maakt. Let op alvorens clen weg over te steken. Dinsdagmorgen liep de 10-jarige D. v. d. S. met eenige kameraadjes op den Veen- weg, toen hij plotseling, zonder op nade rend verkeer te letten, den weg overstak met het noodlottig gevolg, dat hij werd ge grepen door een juist ter plaatse rijden de bestelauto van Wed. Mooijman uit Wils- veen. Het ventje werd bij een inwoner aan den Veenweg naar binnen gedragen, alwaar dr. Perquin eerste hulp verleende. Het jongetje had aan beide knieën diepe vleeschwonden bekomen, benevens eenige schaafwonden aan het hoofd. Na te zijn verbonden kon hij per auto naar het huis zijner ouders vervoerd worden. Dit onge val, dat nog veel ernstiger gevolgen had kunnen hebben, moge een waarschuwing zijn, speciaal voor de schoolgaande jeugd, goed op het steeds drukker wordend ver keer te letten. De bestuurder van de auto treft geen schuld. OEGSTGEEST Boerenleenbank. Gisterenavond hield de Ccöp. Boerenleenbank een alg. verga dering onder voorzitterschap van den heer Joh. Uittenboogaard. Bij den aanvang der vergadering herdacht de voorzitter in tref fende woorden het verscheiden van Baron van Ittersum, die zoozeer de belangen der Raiffeisenbank heeft behartigd. Vervolgens wees de voorzitter op de moeilijkheden bij den land- en tuinbouw en het wantrouwen, dat algemeen in de wereld bestaat. Ondanks de vele moeilijkheden heeft de Bank toch nog een winst gemaakt, waar mede de reserve wederom is verhoogd en gestegen tot bijna 10.000. De heer M. van den Heul bracht daarna een welverzorgd en uitgebreid jaarverslag uit, waarvan de toon min of meer in mi neur was gesteld wegens de minder gunsti ge toestand in de landbouwkringen. De re sultaten zijn niet geweest, wat men had verwacht. Toch geeft de samenwerking met de leden, die nog steeds in aantal toe nemen, reden tot tevredenheid. Hierna kwam aan de orde vaststelling der rekening 1938: ontvangen spaargelden 149.796.61, terugbetaalde spaargelden 124.132.13, terugbetaalde voorschotten J 5410.43, uitgegeven voorschotten 6750. Op de spaarbank is totaal ingelegd ƒ229.947.94: debet aan Rekeninghouders 13.266.75. Het winstsaldo bedraagt 432.52. Tot lid van den Raad v. Toezicht wordt herbenoemd de heer A, Zwanenburg en tot bestuurslid de heer Joh. Uitenboogaard. Wegens vertrek werden twee leden van de ledenlijst afgevoerd en 6 nieuwe leden aangenomen. De rentestandaard werd bepaald: voor spaargelden op 2.80 en 21/4 pet. Voor op genomen gelden voor land- en tuinbouw op 4 pet., voor middenstanders op 41/2 pet. In loopende rekening 11/2 pet. De heer Los bepleitte om voor opgeno men gelden een gelijke rente te vorderen en deze niet voor middenstanders 1/2 pet. hooger te heffen. De voorzitter wijst er op, dat de boerenleenbanken meer speciaal voor land- en tuinbouw zijn ingesteld. De heer v. d. Meene hield een korte in leiding over het waarborgfonds van den Boerenleenbank. De rondvraag leverde niets op. RIJNSBURG Omzet. De omzet was aan „Flora" over Februari aanmerkelijk hooger dan in 1938. Toen was het omzetcijfer 139.736.05, terwijl thans over Febr. een omzet werd bereikt van ƒ149.271.40. Dat is dus ƒ9335.35 hooger dan vorig jaar. SASSENHE1M Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij vernemen zal de heer G. Dannijs, Christe- lijk-Historisch raadslid, geen candidatuur voor de a.s. verkiezing aanvaarden. Beekpolder. Dinsddagmorgen verga derden de stemgerechtigde ingelanden van den Beekpolder onder voorzitterschap van den heer C. J. Rotteveel. Tegenwoordig waren ingelanden, die in totaal uitbrachten 19 stemmen, terwijl het maximum-aantal stemmen bedraagt 56. Na een woord van welkom door den voorzitter werden door den secretaris, den heer P. Potman, de no tulen der vorige vergadering gelezen, wel ke onveranderd werden vastgesteld. De commissie van onderzoek der rekening 1938 (de heeren E. J. Speelman, G. Dan- njjs en G. E. Bergman) had alle stukken in orde bevonden. Hierna werd de rekening 1938 vastgesteld aan inkomsten op 1878.38 en aan uitgaven op 857.42, derhalve met een batig saldo van 1020.96. In 1938 werd aan stroom verbruikt 123.44, terwijl aan rente geldleening werd betaald 160.88 en aan aflossing 200.De begrooting 1 werd hierna vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 2054.65. De omslag voor 1939 werd geraamd op 8.per H.A. (gelijk aan 1938), terwijl de omslagpliohtigheld van den polder groot is 104.98.93 HA Tot voorzitter werd met alg. st. herkozen de heer C. J. Rotteveel. De ronddraag lever de niets op. VOORSCHOTEN Gemeenteraadsverkiezing. Door het college van B. en W. is de verkiezing voor de leden van den gemeenteraad bepaald op Woensdag 14 Juni a.s. De candidaat- stelling moet plaats hebben op Dinsdag 9 Mei a.s. WARMOND Boerenleenbank. Onder zeer groote be langstelling hield de Coöp. Boerenleenbank, onder voorzitterschap van den heer J. C. van der Voet, een algemeene vergadering. Aanwezig waren 82 leden. In zijn openings woord herdacht de voorzitter de in dit jaar overleden leden der bank, de heeren J. Oostdam en S. J. Schouten, mede-oprichter der Bank, die tot op zijn 84ste levensjaar steeds op zijn post is gebleven. Hierna bracht de Kassier verslag uit over het afgeloopen jaar. Hieraan ontleenen wij het volgende: het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1933 117. Het bedrag aan spaargel den gestort in 1938 bedroeg 477.739.39. Teurigbetaald werd in 1938 240.99 zoodat het bedrag der spaargelden op 31 Dec. 1938 bedroeg 236.739,51, waaronder begrepen een bedrag van 8500 als depot voor een jaar vast. Aan rente werd bijge schreven een bedrag van 5399.61 terwijl aan rente werd uitbetaald een bedrag van 851.98. Op 31 Dec. waren uitstaande 42 voor schotten met persoonlijke of zakelijke zekerheid. Het totaal bedrag op 31 Dec. 1937 bedroeg 81.488.92, terwijl in 1938 aan nieuwe voorschotten werd verstrekt een bedrag van 23.250 aldus in totaal 104.738.92. Terugontvangen werd een be drag van 27.162.85, zoodat het bedrag der voorschotten op 31 Dec. 1938 bedroeg 77.576.07. Het reservefonds bedroeg op 1 Jan. 1938 24.879.03 terwijl de winst over 1938 bedroeg 1344.35 waardoor de totale reserve werd gebracht op 26.223.38. Het aantal contracten op 31 December bedroeg 47 met persoonlijke en zakelijke zekerheid. Gedurende 1938 werd door de leden opge nomen een bedrag van f 102.315.73 terwijl werd gedeponeerd een bedrag van 24.495.11. In de commissie uit de leden voor 1939 werden benoemd de heeren W. S. van Noort, R. Th. de' Vroomen en J. C. H. Heemskerk en als plaatsvervangers de heeren D. Bree- dijk, J. K. Heyl en J. C. van Noort. Bij pe riodieke aftreding wordt herkozen de heer H. Machen en wel met 76 stemmen. Door het overlijden van een heer S. J. Schouten Goedgekeurd bij Min. Besluit van 3 Februari 1939 no. 1199 Ten bate van het Katholiek Comité van Actie „VOOR GOO" ZONDAG 26 MAART gratis uitdeeling van lotkaarten aan alle R.K. Kerken in Nederland. Wel nagebootst Niet geëvenaard 10000 GULDEN AAN PRIJZEN. 1 7 hoofdprijzen - 2000 andere prijzen TREKKING REEDS 25 APRIL Laat - geen kaart - verloren - gaan deze vacature werd voorzien door de ver kiezing van den heer P. F. Vergeer, en wel met een stemmenmeerderheid van 66 stem men. In den Raad van Toezicht werd ge kozen de heer Th. R. de Vroomen met 55 stemmen. Bij punt 8 der agenda werd aan de algemeene vergadering voorgesteld ar tikel 4 van het huishoudelijk reglement te wijzigen. In verband hiermede werd be sloten de zittingsuren voor den kassier te wijzigen als volgt: Dinsdag en Donderdag middag van 1 tot 3 uur gedurende het ge- heele jaar. Vrijdagavond van 6 tot 9 uur vanaf 1 Maart tot en met 31 Maart en van tot 10 uur vanaf 1 April tot en met 31 October. Vrijdagmiddag van 1 tot 4 uur vanaf 1 November \ot en met 28 Februari. Bij de rondvraag wordt de vraag gesteld of voor credieten en voorschotten tot- verla ging der rente zou kunnen worden overge gaan. Het bestuur acht dit momenteel niet gewenscht daar zij het niet juist acht tot verdere verlaging der spaarrente over te gaan en de beschikking moet houden over liquide middelen. Echter zegt het bestuur toe in deze diligent te zijn en te zullen doen wat mogelijk is. Hierna werd de zeer geani meerde bijeenkomst onder dankzegging voor de opkomst gesloten. WASSENAAR AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN Gisteravond omstreeks half acht is op de Rijksstraatweg nabij de Rust- en Vreugdlaan een auto bestuurd door mej. N. uit Den Haag, welke met zeer groote snel heid uit de richting Leiden kwam in de berm van den weg gereden en over den werpen waren twee inzendingen binnen gekomen. Tot leden der jury om die op stellen aan een keuring te onderwerpen werden benoemd de heeren van der Salm, de Rooij en Verlint. Hierop werd door den heer van Egmond zyn lezing over'klimplanten in kleine tui nen gehouden. Tot jury om het ingezondene op de prijs vragen te keuren werden aangewezen de heren van Zetten Jr., Weekhout en van Vulpen. De uitslag van de keuring was. De schoonste Azales indica: le prijs met lof der jury P. Zegwaard; 3 Primulas in pot gekweekt: le prijs J. Hermsen, 2de prijs P. Zegwaard. Voor de schoonste in bloei getrokken heester: le prijs W. van Tol, 2e prijs P. Kelderman. Voor het punteastelsel be haalde de heer D. A. de Rooy met goud- reinetten 10 punten en met een vaas Cor- nus mas 9 punten. Naar aanleiding van het ingekomen verzoek om tot fusie of samensmelting van beide vereenigingen te geraken kwamen de tongen eerst recht los. Zoowel voor als tegenstanders van het voorstel voerden het woord en geruimen tijd werd hierover het woord gevoerd. Ten slotte werd het verzoek ingetrokken en besloten dat uit beide vereenigingen een commissie zal worden samengesteld, die een en ander zal onderzoeken en daarna rapport zal uitbrengen aan de vereeni gingen. Mej. N. bekwam diverse ernstige ver wondingen en is na eerste hulpverleening door dr. Hubbeling overgébracht naar Bro- novo te Den Haag. De auto moest worden weggesleept. Tuinbouwvereeniging. Opgemelde ver- eeniging hield in café van der Zalm een maandelijksohe ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer P. Zegwaard Voor de uitgeschreven prijsvraag voor het maken van opstellen over vrije onder- U NADERT 'n p™*0** *'n y, punt (roodaj: and, geen teekening erin) wil zeg- gen: „pas op, gij nader* een voorTangsweg". 'n Vierkant op zijn v O punt (oranje mei wit- ten rand) vindt U langs 0- /p de voorrangswegen, f* waar voorts de af- yp standspaaltjes oranje koppen hebben. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Grietje Augustina, Jacoba, dochter van Johannes Pieter van den Berg en van Grietje van de Hoef Johanna, dochter van Arie Pieter Groenenberg en van Jacoba Maria Zwaan Maria Anna Elisabeth, dochter van Adrianus Klaren- beek en van Elisabeth Cornelia van Eg- mond. Overleden: Clasina Kampers, oud 70 jaar, weduwe van Jacobus Nicolaas Pe tersen. Gevestigd: van Voorburg, Vijverhof 16, Neeltje J. M. Kemp, dienstbode, Raad huisstraat 236 rood van Rietveld, aan toord, Jan Kikkert en gezin, schipper, aan boord van BodegraveiWillemstr. 65, Leonardus van den Heuvel, koster, Prins Hendrikstraat 69 van Voorhout, J. van Beierenweg 102, Anna M. Wouters, dienst bode, Machineweg 14 van Willemstad, Kerkring B 145, Nicolaas J. F. Timmers, schilderskn. N. Nassaustraat 19. Vertrokken; naar Wilhelmshofen, Dl., Hildegard Hasbergen, dienstbode. Zuid einde 18. NIEUWKOOP MOTOR RIJDT IN STRUIKGEWAS Berijder ernstig gewond. Gistermorgen om half acht uur onge veer, heeft hier op den Nieuwveenscheweg een ongeval plaats gehad met een bestuur der van een tweewielig motorrijtuig, wat vrij ernstige gevolgen heeft gehad. Van de richting Nieuwkoop kwam een zekere C. de J., bouwvakarbeider, wonende te Alphen aan den Rijn met zijn tweewielig motorrijtuig, gaande in de richting Nieuw- veen. Ten opzichte van de richting, die de bestuurder had, bevindt zich aan de rech terzijde van den weg houtgewas en hoo rnen. De bestuurder van het motorrijtuig heeft blijkbaar geheel rechts van den weg gereden en heeft vermoedelijk niet goed opgelet. Juist tegenover het café van J Biersma is hij van den weg afgeraakt en in het houtgewas terecht gekomen. Na nog enkele meters door het houtgewas te heb ben gereden is hij tegen een boom gereden met het gevolg dat hij over den kop is ge i. Het slachtoffer, di- t hevig kreunend fo lact is hii Biersma binnen - dragen. De dokter van Nieuwkoop, die spoedig ter plaatse was, heeft het slacht offer daar voorloopig verbonden en achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Lei den noodzakelijk. Het bleek dat hij zijn linkerarm had ontwricht, terwijl zijn rechteronderarm was gebroken. De motor zelf was licht beschadigd. Daar niemand het ongeval heeft zien gebeuren, kan niet met zekerheid worden gezegd hoe het fei telijk is gegaan, maar het hout daar ter plaatse is beschadigd, ligt het voor de hand, dat het ongeval zich aldus heeft toe gedragen. TER AAR Feestviering. Ter voorbereiding van de viering van het veertig-jarie Priester feest van onze Bisschop, op 15 Aug. a.s., is er gisteravond in het Parochiehuis een bij eenkomst gehouden van al de Katholieke organisaties, om te komen tot oprichting van een feestcomité. Na toelichting der plannen door den Pastoor, werd besloten over te gaan tot het benoemen van de co mité-leden. Hiervoor werden aangewezen de Pastoor en de heeren H. v. d. Kroon en M. Robertz. Binnen korten tyd zal een circulaire verschijnen met een verdere uitstippeling van de te volgen methode ter inzameling van gelden. KOUDEKERK Inenting. Donderdag 23 Maart a.s. des namiddags om 2 uur, zal aan de dok terswoning alhier de gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inenting en herinen ting. Men vergete vooral niet om trouw boekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen mede te brengen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11